Alarm in Peking over coma Deng Buitenland j Australische parachutisten overleven val Demonstranten Belgrado weten van geen ophouden Tupac Amaru laat opnieuw enkele gijzelaars vrij Bodo-rebellen in India eisen totale autonomie Doden en gewonden bij jaarwisseling Democraten verkneukelen zich om val van Gingrich DONDERDAG 2 JANUAR11997 Zeven doden bij brand in Saarland saarbrücken Bij een brand in een twee verdiepingen tellend woonhuis in Sulzbach-Hühnerfeld in de Duitse deelstaat Saar land zijn afgelopen nacht zeven mensen omgekomen, onder wie twee kinderen. De oorzaak is "ermoedelijk een kapotte olieka chel. Toen de brandweer arriveerde, stond het pand al in lichter laaie. Oude tempel blootgelegd in Syrië Damascus Een Duits-Syrisch team van archeologen heeft in de Syrische stad Aleppo de resten gevonden van een tempel uit de derde eeuw voor Christus. Dat meldde de krant al-Baath giste ren. De blootgelegde resten bestaan uit twee rijen pilaren van basalt en een deel van een enorme leeuwenkop. Er zijn ook res ten van aardewerk aangetroffen. Vliegtuig stort op huis in VS Florence In de buurt van Florence in de Amerikaanse staat South Carolina is gisteren een klein vliegtuig op een huis gestort. De vier inzittenden van het toestel raakten gewond. In de wo ning was niemand thuis. Het toestel, een Piper Cherokee, was op weg naar het vliegveld van Florence, maar vloog door onbe kende oorzaak te laag. Zon vijf kilometer voor het vliegveld raakte de Piper een boom en sloeg vervolgens in het dak van een huis. mor Poolse gijzelaars Jemen vrij ïgenj sanaa» De vijf Poolse toeristen die sinds vorige week werden ge- >n. gijzeld in Jemen, zijn gisteren vrijgelaten. Dit maakte een >pge] woordvoerder van de Jemenistische regering bekend. Hij wilde iur in niet ingaan op eerdere berichten, dat Jemen de gijzelnemers had loutj beloofd hen niet te vervolgen, in ruil voor de vrijlating van de 2.3C Polen. De vijf toeristen zaten sinds vorige week vast in het dorp >riurr Al-Massann, zestig kilometer ten oosten van de hoofdstad. Ikaaj Leeuwen doden moeder en kind ïgka Johannesburg Leeuwen hebben in het Zuid-Afrikaanse Krüger- park een Mozambikaanse vrouw en haar kind aangevallen en gedood. Het tweetal was blijkbaar 's nachts illegaal de grens overgestoken. Dat meldde het Zuid-Afrikaanse persbureau SAPA gisteren. Geschat wordt dat maandelijks zo'n driehonderd Mo- zambikanen om economische redenen proberen via het Krüger- park Zuid-Afrika binnen te komen. 1997 Turkije verwoest Koerdische kampen ankara Een vijfduizend man sterke Turkse legermacht heeft, met luchtsteun van gevechtsvliegtuigen en -helikopters, drie je er kampen van Koerdische guerrillastrijders in het noorden van veel Irak verwoest. Bij de actie werden 72 Koerden gedood. De leger- ar je actie begon maandagavond, toen Turkse militairen Koerdische strijders na een aanval in Turkije over de Iraakse grens achter volgden. Nel Duitse bijna gescalpeerd door roltrap keulen In de Keulse ondergrondse is-gisteren een vrouw bijna gescalpeerd, nadat zij ten val was gekomen op een roltrap. Haar tvan- haar en kleding kwamen klem te zitten. Omstanders in het druk ke station keken toe zonder in te grijpen, totdat eindelijk iemand op de noodknop drukte en de roltrap tot stilstand bracht. De vrouw is naar het ziekenhuis gebracht. Nieuwe samenstelling Veiligheidsraad new york Costa Rica, Japan, Kenya, Portugal en Zweden zijn jk of cjnHc picteren de viif nieuwe niet-nermanente leden van de Vi sinds gisteren de vijf nieuwe niet-permanente leden van de Vei- 9^1 ligheidsraad. De vijf nieuwe leden vervangen Duitsland, Italië, n za Indonesië, Botswana en Honduras, die twee jaar lid zijn geweest. -n- Chili, Egypte, Guiné-Bissau, Polen en Zuid-Korea zijn nog een jaar lid van de raad. De hele raad telt vijftien leden, vijf perma nente en tien niet-permanente. De vijf permanente leden zijn VS, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk. Vermeende nazi schiet op politie kansas city Een man die er door het Amerikaanse ministerie van justitie van wordt beschuldigd dat hij zijn verleden als SS'er T? heeft verzwegen, is gewond geraakt bij een schietpartij met de politie. De politie was dinsdag naar het huis van de 79-jarige Mi- chael Kolnhofer in Kansas City geroepen nadat hij journalisten tCTl met een pistool had bedreigd. Nadat de politie was gearriveerd begon de man te schieten. Een nicht van Kolnhofer had op de MI plaatselijke televisie onthuld dat haar oom tijdens de Tweede ifiU Wereldoorlog als bewaker werkzaam was geweest in de concen tratiekampen Sachsenhausen en Buchenwald. >1049 Kantoor van Havel wordt rookvrij praag» Medewerkers en de arts van de Tsjechische president 1 Havel proberen hem te helpen het roken op te geven na zijn I operatie wegens longkanker. Sinds gisteren mag er niet meer I worden gerookt in het kantoor van de president. De chirurg die I Havel heeft behandeld, heeft de president een asbak cadeau ge- I daan met daarin uitgedrukte namaakpeuken die hem de lust tot I het roken moeten ontnemen. Een rookverbod zal hij niet opleg- I gen. Die beslissing moet Havel zelf nemen. I Sydney Twee Australische parachutisten hebben gisteren een I val van vijfhonderd meter overleefd nadat hun schermen in el kaar verstrikt waren geraakt. De twee ongelukkige springers vie len in een weiland. De een werd opgenomen met een schedel- breuk, een ingeklapte long en gebroken ribben. Zijn partner hield slechts blauwe plekken aan het angstige avontuur over. Negen jaar cel voor Chinese dissident peking Een rechtbank in Peking heeft de dissident en vroegere studentenleider Li Hai tot negen jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij werd schuldig bevonden aan misbruik van staatsge heimen. De rechtbank sprak het vonnis rond 18 december in een besloten zitting uit, maar de familie heeft het pas dinsdag I vernomen. JELGRADO DPA-AFP-Rtr In de Servische hoofdstad Bel grado hebben gisteren opnieuw tienduizenden mensen gede monstreerd tegen president Milosevic. Ze trokken in een rieedzame betoging door de Straten en maakten lawaai met pannen, bellen en fluitjes. De demonstraten werden toege juicht door omwonenden, auto mobilisten en voorbijgangers. Zeker tweehonderdduizend mensen woonden in de nacht Pan dinsdag op woensdag het nieuwjaarsbal van de Servische appositie bij. De massale op komst was een klap in het ge richt van Milosevic die enkele aren eerder de bevolking eco nomische hervormingen had geloofd. Met zijn toezeggingen Spoedig overlijden komt vooral president Jiang Zemin goed uit In de Chinese hoofdstad Peking gonst het opnieuw van de geruchten dat het laatste uur voor partijveteraan Deng Xiaoping nu echt heeft geslagen. Begin deze week is er tot op het hoogste niveau in de Communistische Partij alarm geslagen nadat verpleegsters de 92-jarige Deng niet wakker konden krijgen voor zijn avondeten. PEKING YVONNE V correspondent De beroering valt Sc start gisteravond twaalfdelige documentaire op per op den de nationale televisiezender die het leven en de successen van de 'architect van de hervormin- metde gen' verheerlijkt en die gemak- een kelijk kan gelden als een voorlo- overlijdensbericht. Binnen de partij wordt ontkend dat er verband bestaat tussen de verslechterende gezondheid van Deng en het uitzenden van de documentaire. Verpleegsters uit het team van twintig artsen dat 24 uur per dag waakt over Deng Xiao ping, bleken maandagavond niet in staat de zieke man na zijn middagslaapje te wekken voor de maaltijd. De Chinese staatsman in ruste ontwaakte later op de avond en is toen on- verpleging ge plaatst in zijn huis in het cen trum van Peking dat al eerder is omgebouwd tot een soort van volledig ingericht particulier hospitaal. Deng zou volgens ingewijden sinds het begin van vorig jaar gemiddeld een keer per week in een coma geraken, maar daar ook steeds uit ontwaken. Van de man die China eind 1978 op de weg van kapitalistische hervor mingen zette, wordt gezegd dat hij evenals de in 1976 overle den stichter van de volksrepu bliek Mao Zedong aan de ziekte van Parkinson lijdt. De ziekte zou inmiddels er gaan al enkele jaren verhalen over een doodzieke Deng in een vergevorderd stadium zijn. Deng zou nog voornamelijk le ven op vloeibaar voedsel en niet meer in staat zijn z'n gedachten helder te formuleren. Het voor val van afgelopen maandag avond bleek ernstig genoeg om het kabinet van partijleider en president Jiang Zemin te waar schuwen. President Fujimori niet bereid tot concessies De linkse rebellen van de Peru aanse guerrillabeweging Tupac Amaru hebben gisteren zeven van de 81 resterende gijzelaars in de residentie van de Japanse ambassadeur vrijgelaten. Dit hoewel president Fujimori hen op geen enkel gebied tegemoet wil komen. In de Japanse residentie in Li ma houden de rebellen nog 74 mensen vast. De hoop op een snelle oplossing van het gijze lingsdrama, dat op 17 december begon, vervloog toen de rebel len op oudejaarsavond slechts twee gijzelaars vrijlieten. De bezetters van de ambassa de lijken een uitgekiende tactiek van kleine gebaren en vrijlating van enkele gijzelaars te volgen, waarmee zij zich verzekeren van de permanente belangstel ling van de internationale me dia. Zo lieten zij gisteren enkele tientallen persmensen het ge bouw naderen, waarna de leider van het commando, Nestor Cerpa Cartolini, interviews be gon te geven. Dit versterkte aanvankelijk de hoop op een spoedige, vreedzame oplossing. Maar Cerpa herhaalde de eis van de rebellen dat vierhonderd gevangen kameraden worden vrijgelaten, iets dat voor de Peruaanse regering alleen aan vaardbaar is als de Tupac Amaru de wapens neerlegt en de gijzelaars ongedeerd vrij laat. i bidden voor de vrijlating van de gijzelaars in de residentie van de Japanse ambassadeur. FOTO REUTERS BLAKE SELL NEW DELHI «AP In de noordoostelijke Indiase deelstaat Assam is vanmorgen een spoorbrug opgeblazen, naar de politie vermoedt door militante leden van de Bodo- stam. Niemand raakte bij de aanslag gewond. In dezelfde omgeving werd twee dagen eerder een aanslag gepleegd op een exprestrein, waarbij 38 mensen omkwamen. De toename van het geweld hing in de lucht nadat premier Deve Gowda vorige maand wei gerde in te gaan op de eis om een aparte staat, Bodoland ge naamd, te creëren in de Indiase deelstaat Assam. Maar zelfs die mate van zelfbestuur is nog niet voldoende voor de harde kern van de rebellen, die een totale onafhankelijkheid van India na streven. Zij willen een eigen land aan de noordoever van de rivier Brahmaputra, tussen Bhutan, Myanmar en Bangla desh. De Bodo's vormen dertien procent van de bevolking van 25 miljoen in dit heuvelachtige gebied, dat rijk is aan teakhout en theeplantages. De stam is van mongoloïde afkomst en vestigde zich acht c den in het gebied. De leden be weren dat ze worden benadeeld ten opzichte van de Indiase hin does, die zich veel later in As sam vestigden. Nu worden ze in het nauw gebracht door mos lims die vanuit Bangladesh de rivier oversteken om betere landbouwgrond te zoeken. Sinds de onafhankelijkheid van India in 1947 hebben de Bodo's meer autonomie geëist van de Indiase autoriteiten. In 1987 kreeg die campagne een gewelddadig karakter. Bodo-re bellen ontvoerden toen de di recteuren van theeplantages en vroegen losgeld. Er vielen meer dan duizend doden toen het le ger ingreep om de separatisti sche beweging te onderdruk ken. In 1993 tekende de regering met tegenzin een akkoord met de militante groeperingen, waardoor er een Bodo Autono me Raad werd geïnstalleerd. Enkele Bodo-leiders hebben dat akkoord verworpen, omdat het te besturen gebied te klein zou zijn. Er brak onenigheid uit in de eigen gelederen, waardoor er nog meer gewelddadigheden plaatshadden. Tientallen doden en honder den gewonden. De viering van oud en nieuw is niet overal even rustig verlopen. Alleen al in Zuid-Afrika telde de politie zeker veertien moorden, twee zelfmoorden en tal van ver krachtingen. Op de Filipijnen kostten ver keersongevallen aan zes men sen het leven. Vier doden vie len toen een vrachtwagen een verlaten gebouw ramde. Een zevende persoon kwam om het leven toen een Japanse za kenman een feestvierder neer schoot omdat die te veel la waai maakte. Verder raakten ruim honderd mensen ge wond door vuurwerk. Toch was minister Reodica (gezond heid) tevreden. Haar campag ne tegen het gebruik van zelf gemaakt vuurwerk heeft vruchten afgeworpen. Vorig jaar raakten meer dan acht honderd mensen gewond. In het Deense Kopenhagen kwam een 35-jarige man om toen hij een heel kistje met vuurwerk aanstak. In Zweden overleed een man na het nut tigen van zelfgestookte drank. Bij de traditionele nieuwjaars viering in het Portugese Ama- dora stierf een dertienjarig jongetje. De knaap raakte per ongeluk getroffen door kogels uit een jachtgeweer die door de schutter als vreugdescho ten waren bedoeld. In Italië raakten achthon derd mensen gewond door vuurwerk. De regio Napels is koploper met honderdzestig gevallen. Een 87-jarige vrouw raakte zwaar gewond toen een vuurpijl haar slaapkamer bin nenvloog. Ondanks het aan zienlijk aantal gewonden spreekt de politie over een ver betering ten opzichte van vo rig jaar, toen vier Italianen door vuurwerk hun leven ver loren. In het Australische Perth raakten 35 mensen gewond toen een balkon instortte. Der handeling in een ziekenhuis worden opgenomen. Maffiaproces op Sicilië na negen jaar ten einde Palermo afpRechter Falcone en andere onderzoeksrechters brachten het proces tegen de Siciliaanse maffia in 1987 op gang. Falcone moest zijn werk met de dood bekopen. Hij kwam in 1992 bij een bom aanslag om het leven, nadat hij erin was geslaagd Toto Riina als capo dei capi (baas der bazen) te identificeren. In de loop van het proces, dat in vier fasen is af gewikkeld, zijn honderden mensen veroordeeld. Met 38 veroordelingen heeft de rechtbank in Pa lermo dinsdag na ruim negen jaar het grote pro ces tegen de Siciliaanse maffia afgesloten. De 38 leiders van de Cosa Nostra, de georganiseerde misdaad op het eiland, kregen in totaal 328 jaar gevangenisstraf. De zwaarste straf was voor Salva- tore Lo Piccolo, hoofd van de maffia in San Lo renzo, die voor 24 jaar achter de tralies belandt. over een markteconomie trachtte de president het Wes ten te paaien. Hij sprak echter met geen woord over de politie ke crisis. Volgens EU-diplomaten is de regering van Servië bereid de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen van 17 november te aanvaarden. De diplomaten onder leiding van de eerste se cretaris van de Nederlandse ambassade, Lenstra, heben dat dinsdag gezegd na een onder houd met plaatsvervangend mi nister Cicanovic (buitenlandse zaken). Bij die verkiezingen kwam in een aantal grote ste den de oppositie als winnaar uit de bus. Rechtbanken die door Milosevic worden gecontro leerd, verklaarden die uitslag echter ongeldig. WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT In 1994 veroverde de Republikeinse Partij voor het eerst in veertig jaar de meerderheid in het Amerikaanse Con gres. Dat was in belangrijke mate te danken aan Newt Gingrich. Zijn mede parlementariërs beloonden hem met het voorzitterschap van het Huis van Afgevaardigden, waarmee Gingrich de op twee na machtigste politicus van het lapd werd. Maar twee jaar later is diezelfde Spea ker een molensteen om de hals van de Republikeinen geworden. Zijn partijge noten in het Huis van Afgevaardigden zullen Gingrich komende dinsdag her kiezen als voorzitter. Maar zijn tweede beurt als spreekbuis van de conserva tieve oppositie tegen de Democratische president Clinton zou wel eens een kort leven beschoren kunnen zijn. De 53-jarige Gingrich is het middel punt van een financieel schandaal, dat door de Democraten dankbaar is aan gegrepen om de aandacht af te leiden van de ethische perikelen waar Clinton zelf mee heeft te kampen. Gingrichs problemen zijn kinderspel vergeleken met die van de president, maar voor de belegerde Democraten zijn zij een ge schenk uit de hemel. En zij doen er alles aan om het vuurtje rond Gingrich op te stoken. ,,De pot verwijt de ketel dat-ie zwart ziet", zeggen de Democraten, die de ondergang van hun aarstvijand met sa tanisch genoegen gadeslaan. Het draait allemaal om de manier waarop de afge vaardigde uit Georgia de voorbij jaren zijn politieke campagnes heeft gefinan cierd. Hij zou geld, bestemd voor chari tatieve en educatieve doeleinden (en daarom vrijgesteld van belastingen), il legaal hebben gebruikt om zijn eigen politieke doeleinden te betalen. Dat is strafbaar, maar hoewel er al ja ren over gespeculeerd werd hield Gin grich steeds vol dat hij niets illegaals had gedaan. Een speciale onderzoeks commissie uit het Huis van Afgevaar digden kwam twee weken geleden ech ter tot de conclusie dat Gingrich wel de gelijk de regels had geschonden. En toen draaide de Speaker ineens om als een blad aan de boom. ,,Ik ben naïef geweest", zei hij, nadat hij ook nog de schuld op zijn advocaten had proberen af te wentelen. Dat wekte alleen maar ongeloof op, want Gingrich is een van de meest gewiekste en gesle pen politici in Washington. Naïef is de historicus allerminst. Bovendien was het juist Newt Gingrich die in 1989 de toenmalige Democratische Speaker van het Huis, Jim Wright, tot aftreden wist te dwingen, nadat die was betrapt op il legale bijverdiënsten. Tot enkele dagen geleden stonden zijn partijgenoten nog als een blok ach ter Gingrich en verklaarden hem eens gezind opnieuw tot Speaker te zullen tóezen. Maar recent zijn breuken in het Republikeinse front opgetreden, die hem de politieke kop kunnen kosten. Een handvol Republikeinen heeft al laten weten Gingrich toch niet te zullen steunen, en een groep zou onder druk van kritische kiezers en krantencom mentaren twijfelen. Als slechts twintig van de 227 Republikeinen zich dinsdag van stemming onthouden, verliest Gin grich zijn voorzitterschap. De speciale Ethiek Commissie van het Huis moet een aanbeveling doen over de behandeling van Gingrich. Maar die zal niet komen voor de dag van de verkiezing. Het risico bestaat dus dat Gingrich wordt herkozen, maar over enkele weken alsnog moet aftre den, wat de schande alleen maar zal vergroten. De Democraten, die dit han denwrijvend aanschouwen, doen er ui teraard alles aan om de procedure te rekken en Gingrich verder in het nauw te brengen. De Chinese leiders, en Jiang Zemin in het bijzonder, hebben belang bij de dood van Deng Xiaoping in de eerste helft van dit jaar. Voornaamste reden is dat Peking op 1 juli na bijna 155 jaar Brits koloniaal bestuur de soevereiniteit over Hong Kong terugkrijgt. Het zou de status van de weinig charisma tische Jiang Zemin enorm ver hogen als hij de geschiedenis in kan gaan als degene die het ge bied terugontvangt. Britse regering wijzigt wet na plan over film De Britse regering gaat de wet geving over de staatsbeheerder van nalatenschappen wijzigen na het schandaal rond de ver koop van de archieven in de zaak-West. Het plan van de be heerder, de Official Solicitor, om documenten en mémoires van kindermoordenaar West aan een filmmaatschappij te verkopen ten behoeve van Wests kinderen, heeft grote ver ontwaardiging gewekt. Official Solicitor Harris is van mening dat zo lang de wet niet is gewijzigd, het zijn plicht is 'zoveel mogelijk uit de nalaten schap te halen' ten behoeve van Wests vijf kinderen. De Official Solicitor behartigt de belangen van kinderen, geestelijk gehan dicapten en anderen die zich niet voor de rechtbank kunnen vertegenwoordigen. West pleegde twee jaar gele den zelfmoord in een gevange niscel, waar hij een proces af wachtte wegens een reeks moorden op vrouwen en meis jes. Veel van zijn slachtoffers werden gevonden in de tuin of in zijn huis in Gloucester. Het house of horror is inmiddels ge sloopt. Zwitsers wijzen 'chantage' om oorlogsgoud af De Zwitserse regering blijft bij haar afwijzing van de eis om jo den die bij de vervolging door de nazi's miljoenen hebben ver loren te compenseren. Minister Delamuraz (economische za ken) wekte dinsdag ergernis met de uitspraak dat zulke eisen neerkwamen op 'chantage'. In een interview met de krant Tribune de Geneve zei Delamu raz dat de regering het rapport wil afwachten van een onlangs in het leven geroepen commis sie, die moet onderzoeken of Zwitserland daadwerkelijk heeft geprofiteerd van de bezittingen van door de nazi's omgebrachte joden. Het Joodse Wereldcon gres heeft geopperd dat Zwit serland 'als gebaar van goede wil' in afwachting van het rap port een fonds vormt om be hoeftige nabestaanden te com penseren. Maar Delamuraz wil daar niets van weten, omdat dit kan worden opgevat als een schuldbekentenis. Het neutrale Zwitserland wordt ervan beschuldigd goud van de nazi's te hebben 'gewit' en banktegoeden van omge brachte joden te hebben ge bruikt om Zwitserse bedrijven voor geleden oorlogsverliezen te compenseren. First Lady roeit naam Hillary uit DEN HAAG ANP Duitsers schrikken er sinds tenminste 1945 voor terug hun kind Adolf te noemen. In de Amerikaanse onomasiologie (de wereld van de 'naamolo- gen') is nu alarm geslagen over de verdwijning van de naam Hillary. Tot 1992 ging het goed met Hillary. De naam steeg met stip, en was al doorgedrongen tot de top-75 toen de Clintons het Witte Huis betraden. „Op dat moment stort de naam in tot eentiende van het pre-Clin- toniaanse niveau", vertelt onomasioloog Evans vandaag in de krant Herald Tribune. Het probleem lijkt vooral dat de First Lady de eerste Hillary is die beroemd werd, vertelt Evans. „Ze domineert die naam totaal. Daarom kiezen zelfs bewonderaars hem niet. Ze zouden steeds dezelfde vraag krijgen: 'Goh, heb jij je dochter naar Hillary Clinton genoemd?' Het is de snelste in eenstorting van een naam die ik ooit heb gezien", aldus Evans.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5