Extreme kou houdt huis partU [aarwisseling eist negen verkeersdoden Binnenland Vrieskou hield vandalen bij de kachel Brand wil snel wet opsporingsmethoden Nederlandse dieselrijders stranden in Tsjechië Met de kwast de vermoeidheid te lijf Met de bus naar schaatsstek den haag Welke bushalte staat op kluunafstand als ik morgen 'wil gaan schaatsen in Abcoude? En op welk NS-station moet ik uitstappen om bij Kinderdijk te kunnen schaatsen? Geconfron teerd met deze vragen, komt de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) haar leden deze winter tegemoet. Via het com puternetwerk Internet biedt Rover via het adres HTTP: .//WWW.XS4ALL.NL/ROVERNET en daarna op schaatsen klik ken een overzicht van openbaar vervoerslijnen die op elkaar s aansluiten. Schaatsliefhebbers en natuurvorsers kunnen zo uit zoeken hoe ze het snelst mooie plekjes in Nederland kunnen be reiken, zonder per se de auto te nemen. Rucphen met hakenkruisen beklad rucphen Onbekenden hebben in de nacht van oud op nieuw in jhet West-Brabantse kerkdorp Rucphen her en der racistische te- Ikens gespoten. Diverse gebouwen, bushokjes en personenauto's zijn beklad. Een inwoner van Rucphen ontdekte gistermorgen dat zijn rolluiken waren voorzien van hakenkruisen. Nadat hij jdit bij de politie had gemeld, druppelden ook andere aangiften binnen op het politiebureau. Tot nu toe zijn er vernielingen ge meld aan woningen, gebouwen zoals het arbeidsbureau en het gemeentehuis, alsmede aan personenautos. Behalve met haken kruisen waren deze beklad met cirkels met daarin de letters W.P., White Power. Man in hotel uitgekleed epse Het afspraakje dat een 34-jarige Drent had met twee vrou- wen in een hotel in Deventer, zal hem nog lang heugen. De man had via een babbelbox een afspraak gemaakt met de twee. Bij de I kennismaking liet hij zien dat hij veel geld bij zich had. Toen de iman na een douche uit de badkamer terugkwam, waren de vrouwen verdwenen met zijn kleren en zijn portemonnee. De man begaf zich vervolgens in Adamskostuum naar de receptie, waar hij familieleden belde met het verzoek hem kleding te brengen. Zijn kleren vond hij later terug onder het bed, maar het geld was verdwenen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Waterleidingen springen, voedseldropping voor dieren Drie doden bij in restaurant Het IJsselmeer is door de aanhoudende vorst veranderd in een poollandschap. foto anf> koen suyk )ONDERDAG 2 JANUARI 1997 [sn haag anp let verkeer heeft rond de jaar wisseling aan zeker negen men- en het leven gekost. Drie mensen kwamen op jieuwjaarsdag om het leven op e A2 bij Beesd. De Duitse auto raarin ze zaten reed tegen een jntaarnpaal en sloeg daarna ver de kop. Drie van de vier in- ittenden werden uit de auto eslingerd en waren op slag !ood. De ander werd zwaarge wond. Een 49-jarige man uit Pur- iierend kwam gisteren om het iven op de provinciale weg tus- en Amsterdam en Purmerend. >e man raakte door onbekende orzaak op de linker weghelft n botste frontaal tegen een bus an streekvervoerder NZH. De ïan was op slag dood. Een 25-jarige vrouw uit Alk- 1. maar verloor nieuwjaarsoch tend het leven toen ze lopend over de snelweg A9 (Alkmaar- Haarlem) werd aangereden door een taxi. De vrouw was naar een nieuwjaarsfeest in Uit geest geweest. Vermoedelijk kon ze door de drukte geen taxi krijgen. Daarom besloot ze lo pend richting huis te gaan. Het is onduidelijk of ze heeft gepro beerd de taxi die haar aanreed, aan te houden. Een nog onbekend persoon liet oudjaarsdag het leven, toen de auto waarin hij zat op een beveiligde overweg in Winscho ten in botsing kwam met een trein. Twee mensen raakten zwaargewond. De bestuurder van de auto werd vermoedelijk verblind door de laagstaande zon. Het treinverkeer tussen Groningen en Winschoten was twee uur gestremd. Houseparty eindigt in bittere koude rotterdam anp Enkele tientallen van de 4.000 bezoekers van een nieuwjaars houseparty in de Rotterdamse Energiehal moesten na afloop zonder jas in de vrieskou huis waarts. Het garderobepersoneel had de jassen buiten op een hoop gegooid en was er vervol gens vandoor gegaan. Een be zoeker van de houseparty die xtc had geslikt, is overleden. De bezoekers moesten hun kledingstukken zelf uitzoeken. Dat ging volgens de politie ge paard met vechtpartijtjes. Som mige feestgangers konden in de enorme berg hun eigen kleding stuk niet meer vinden, anderen namen twee of meer jassen mee. Alle bezoekers hadden bij binnenkomst vijf gulden moe ten betalen voor de garderobe. Ze waren volgens de politie na afloop dan ook woedend op de organisatie. Een 19-jarige bezoeker uit Maassluis overleed in het zie kenhuis. Hij was eerder onwel geworden door het gebruik van xtc-pillen en lichamelijke uit putting door langdurig dansen. Een 21-jarige man uit Middel burg kwam op nieuwjaarsdag op de A58 bij het Zeeuwse Ka- pelle om het leven. Vier ande ren raakten gewond. De auto waarin ze zaten belandde tij dens het inhalen met hoge snel heid tegen de vangrail. De be stuurder is aangehouden op verdenking van dood door schuld. Een 31-jarige Rotterdammer verloor op oudejaarsdag het le ven in zijn woonplaats. Hij zat achter op een brommer die op een kruising tegen een auto botste. In het Limburgse Klimmen verongelukte dinsdag een 38-ja- rige man uit Valkenburg aan de Geul. De man, die geen rijbe wijs had, verloor de macht over het stuur van zijn auto, botste tegen een boom en overleed ter plekke. Een helikopter heeft van middag balen hooi gedropt voor de honderden koeien en paarden in het natuur gebied Oostvaardersplas- sen. Volgens de Neder landse Melkveehouders Vakbond in Flevoland is de actie nodig, omdat de die ren in het gebied door de barre winter moeilijk aan voedsel kunnen komen. almere anp De bond vindt dat het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij, dat eigenaar is van het natuurgebied, de dieren te veel aan hun lot overlaat. De paarden en koeien moeten zelf voor hun kostje zorgen. Maar door de kou raken de dieren snel ondervoed, aldus de bond. Met de voedseldropping wil ze protesteren tegen deze 'uitwas in het zogenaamde natuurbe heer'. De melkveehouders in Flevoland vinden dat de dieren in de Oostvaardersplassen on der toezicht van de Gezond heidsdienst voor Dieren en die renartsen in Flevoland moeten komen te staan. De bond dreigt met andere acties, als de dieren in het gebied geen betere ver zorging krijgen. Het geld voor de voedseldropping is bijeenge bracht door sponsors, dieren artsen en melkveehouders. Staatsbosbeheer noemt de voedselactie „absoluut overbo dig. Er is voedsel genoeg. De dieren zijn uitstekend in staat het zelf te vinden. Het zijn geen landbouw-huisdieren. In de strenge winter van vorig jaar hebben ze zichzelf ook prima kunnen redden. Ze hebben ook genoeg te drinken, want wij ma ken wakken. Er is niets aan de hand". In Midden-Nederland heb ben sinds twee dagen honder den mensen hinder ondervon den van bevroren of gespron gen waterleidingen. De Water maatschappij Midden-Neder land (WMN) heeft gisteren een crisisteam geformeerd om de vele telefoontjes te kunnen af handelen. In Maartensdijk za ten vele mensen op nieuwjaars dag zonder water wegens een gesprongen hoofdleiding. De leiding sprong op oudejaars avond, maar de reparatie kon pas aan het eind van nieuw jaarsmiddag worden voltooid. Vanwege een spiegelgladde rijbaan is de Heinenoordtunnel sinds eergisteren gedeeltelijk af gesloten voor verkeer. Dat komt omdat er bevroren kwelwater ligt. Rijkswaterstaat heeft al ge- Er moet snel een wet opspo ringsmethoden komen zodat de politie weet waar ze aan toe is. Dat heeft korpschef J. Brand van de politie Haaglanden van morgen gezegd tijdens zijn nieuwjaarstoespraak. „Het is de hoogste tijd dat we wetgeving sneller laten aansluiten op de problemen waarvoor we staan. Waar blijft bijvoorbeeld de wet opsporingsmethoden? We zit ten in dit land al te vaak te lang op wetgeving te wachten. In een maatschappij die zich zo snel ontwikkelt, zou je niet zo lang op wetgeving behoren te laten wachten." Brand vindt dat er in Neder land een uitstekend drugsbeleid is ontwikkeld, dat er een helder coffeeshopbeleid is, maar dat de overlast die wordt veroorzaakt ruime tijd te kampen met kwel water in de Heinenoordtunnel, maar door de extreme koude is het probleem verergerd. Normaal gesproken sluiten de rubberen profielen en betonnen door harddrugs nu nog onvol doende kan worden bestreden. Zoals bekend, is al langere tijd een wet in voorbereiding die het de burgemeesters mogelijk moét maken drugspanden te sluiten. De kritiek van Brand komt op een moment dat het lang stil is geweest rondom de hoofdcom missarissen, die voorheen regel matig de waarschuwende vin ger hieven. Sinds het IRT- schandaal hielden zij zich in het openbaar redelijk op de vlakte. Nogal wat politici stoorden zich aan hun uitspraken. Tamelijk somber is Brand over de grote-stedenproblema- tiek. Hij constateert een groei end gat tussen arm en rijk. Hij wordt per 1 september opge volgd door zijn collega J. Wiarda uit Utrecht. wegdelen goed op elkaar aan waardoor het kwelwater niet of nauwelijks naar boven kan ko men. Door de kou is dat niet meer het geval, waardoor met name de linker rijstrook is ver- den haag «anp Veel Nederlandse dieselrijders die tijdens hun kerstvakantie de Midden-Europese landen aan doen hebben problemen met de plaatselijke dieselbrandstof. Vooral uit Tsjechië wordt de alarmcentrale van de ANWB overstelpt met telefoontjes van aldaar gestrande landgenoten die slechte diesel hebben ge tankt. Volgens de ANWB is de diesel in Tsjechië niet voldoende be veiligd tegen lage temperaturen. Dat leidt tot 'vlokken': dan stolt de brandstof en raken de leidin gen en filters verstopt. De toe ristenbond adviseert zo moge lijk niet in Tsjechië te tanken, of een mengsel van een deel ben- anderd in een ijsbaan. Op de rechter strook is weliswaar ook sprake van gladheid, maar daar kan Rijkswaterstaat door strooi en de problemen in de hand houden. zine op vier delen diesel te tan ken. De vorst zal ook deze week in Nederland aanhouden, ver wacht het KNMI. De ANWB waarschuwt in dat verband te gen de tamelijk onzinnige ge woonte van veel Nederlandse automobilisten om tijdens het schoonkrabben van hun ruiten de motor en daarmee het interi eur alvast warm te draaien. De ze actie is niet alleen zeer milieuvervuilend (er komt een vuile uitstoot van veel onver- brande brandstof vrij), het is ook nutteloos. De auto wordt pas goed warm nadat de motor goed warm is geworden. En dat gebeurt pas wanneer de auto rijdt, aldus de ANWB. wageningen gpd Drie ex-Joegoslaven zijn in de nieuwjaarsnacht gedood bij een schietpartij in het Balkan-res taurant in Wageningen. Twee slachtoffers waren op slag dood en één is later in een ziekenhuis zijn verwondingen overleden. De reden van de schietpartij is nog onduidelijk, evenals de pre cieze toedracht. De schoten vielen tijdens een besloten nieuwjaarsfeest met circa honderd gasten. Volgens een kelner, een van de oogge tuigen, was het gezellig. „De muziek was prachtig en de mensen stonden op de tafels te dansen. We konden de cham pagne nauwelijks aanslepen. En toen zo maar, boem boem boem. Zonder enige aanleiding of waarschuwing. Afschuwe lijk". De gewaarschuwde politie trof bij aankomst in het restau rant in een geweldige chaos twee dode mannen aan. Een derde man met ernstige ver wondingen overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Door de paniek in het restau rant kon de politie nauwelijks een onderzoek ter plekke instel len. Daarom worden alle hon derd restaurantbezoekers van het besloten nieuwjaarsfeest, voor het merendeel ex-Joego slaven, verhoord om het motief te achterhalen. Man vriest dood in eigen tuin na valpartij lelystad gpd Een 79-jarige inwoner van Lely stad is om het leven gekomen door bevriezing. Het stoffelijk overschot van de man werd op oudjaarsdag in alle vroegte door de politie ontdekt in de tuin van zijn woning. Het slachtoffer is vermoedelijk de avond voor zijn dood in de achtertuin uitgegle den, op zijn hoofd gevallen, be wusteloos geraakt en doodge vroren. NS-reisplanner geeft geen businformatie den haag«anp Ook in de nieuwe Reisplanner van de Nederlandse Spoorwe gen, die op 24 december is ver schenen, ontbreekt businforma tie. De spoorwegen en de vere nigde busbedrijven VSN zijn er tot teleurstelling van beide nog niet in geslaagd de actuele in formatie over de buslijnen in de planner op te nemen. De reizigersorganisatie Rover had eerder haar beklag gedaan over het feit dat op het compu terschijfje niet alle buslijnen zijn opgenomen. Zo ontbreken nagenoeg alle Interliners. Enke le buslijnen in Brabant, Fries land en Utrecht, waar ook het NS-tarief geldig is, ontbreken eveneens. Ook de berekening van de tariefkilometers is op de computerfloppy niet altijd even correct. Volgens een NS-woordvoer- der onderschrijft zijn organisa tie de kritiek van Rover maar loopt zij tegen het probleem aan dat de busmaatschappijen er nog niet inslagen de juiste in formatie op tijd aan te leveren. „Daarom hebben wij er voor gekozen dan maar geen busin formatie op te nemen, hoewel ook ons dat spijt", aldus de zegsman. De NS zoeken naar een oplossing van het pro bleem, maar hebben dat nog niet gevonden. en haag anp )ie Ie viering van oud en nieuw is door de bittere e- ou zonder veel grote incidenten verlopen, be- joudens wat kleine brandjes, vernielingen en an- 'ere vuurwerkoverlast. Een 22-jarige man uit lardenberg overleed vanmorgen in het zieken- uis aan de verwondingen door een vroegtijdig ntplofte zelfgemaakte vuurwerkbom. De diverse ij- olitiekorpsen schetsten een landelijk kalm beeld n betuigden hun dank aan Koning Winter, die e reltrappers bij de kachel hield. Ook in Den Haag, traditioneel centrum van ru- or (ïoerige jaarwisselingen, stuitte de politie ner- ens op de gebruikelijke brandhaarden. Er waren 8 arrestaties, net zoveel als tijdens een normaal weekeinde. „Het is nog nooit zo rustig geweest", jdus de Haagse politie. Er was sprake van veel kleine- en middelgrote Jranden door ongelukken met vuurwerk. In Am- terdam rukte de brandweer enkele keren uit por straat- en gordijnbrandjes. Een poging op de lam de grote kerstboom in brand te steken mis- jikte. De brandweer in het Rijmondgebied had e handen vol aan vijftig kleine brandjes, waaron- er een caravan die op een brandstapel in Schie- am werd gegooid. In Dordrecht kwam een vuurpijl in een flatwo- iing terecht. Deze blindganger zette het interieur erstond in lichterlaaie. Vuurpijlen speelden ook ij een brand in Bunnik de hoofdrol toen een lloemenzaak met aangrenzende boerderij geheel ii vlammen opging nadat zo'n projectiel op het leten dak neerstreek. Het vuurwerk veroorzaakte veel klein brand- ;r- tondenleed. Vijftien mensen raakten in het Rijn- 2 nondgebied gewond door vuurwerk. Een kind in Ie wijk Beverwaard verloor haar hand door een ptje. Een ander kind in de wijk Oud-Charlois liep jrnstig oogletsel op. In Rotterdam raakten een paar jongeren gewond door in hun hand ontplof fend vuurwerk. In één geval kon een afgerukt stuk vinger weer worden aangezet. In het Utrechtse Loenen raakte een 34-jarige man zwaar gewond bij het aansteken van vuur werk, dat spontaan in zijn gezicht explodeerde. Hetzelfde gebeurde met een 22-jarige man uit De Krim. Die groef een zelfgefabriceerde bom in een stalen pijp in een zandbak in. Toen hij de bom aanstak, ontplofte hij in zijn gezicht. De man overleed vanmorgen in het ziekenhuis. Nijmegen beleefde een rustige jaarwisseling. De politie kreeg 60 meldingen binnen, waaronder van 17 brandjes, een paar kleine vechtpartijen in de stad konden in de kiem worden gesmoord. In de regio Zaanstreek-Waterland was sprake van veel kleine incidenten. Er viel daardoor in Zaan dam één gewonde. Een vechtpartij tijdens een nieuwjaarsfeest in Circle's Studio in Dordrecht, dat door 1400 jonge ren werd bezocht, ontaardde in een steekpartij. Een 18-jarige Dortenaar werd later met een steek wond in zijn zij aangetroffen. In Zwolle ontstond ruzie in een asielzoekerscentrum. De politie hield twee mensen aan nadat bij eenvechtpartij een asielzoeker met een mes in de sleutelbeenstreek was gestoken. Een 24-jarige man uit IJsselmuiden raakte ge wond toen hij tijdens het traditionele melkbus- schieten een deksel van een bus in het gezicht kreeg. De politie van Kampen kreeg circa twintig klachten over melkbusschutters en dertien over brandjes. Een grote groep jongeren bemoeilijkte de brandweer van Wapenveld het blussen van een brand in een oud schoolgebouw. In Deventer raakten een 55-jarige vrouw uit die stad 'en een 59-jarige uit Gorssel gewond door rondvliegend vuurwerk. Een 31-jarige man uit de zelfde plaats liep ernstig oogletsel op tijdens het afsteken van een granaat met lont. den haag gpd 'Diesel vlokt door lage temperaturen 1 De BelastingTelefoon voor ondernemers en de BelastingTelefoon Douane 's avonds bereikbaar. Sommige ondernemers regelen hun belasting zaken 's avonds. Vandaar dat de BelastingTelefoon voor onder nemers én de BelastingTelefoon Douane vanaf 1 januari ook in de avonduren bereikbaar zullen zijn. Om precies te zijn van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur. Op vrijdag is de BelastingTelefoon bereikbaar van 8.00 tot 17.00 uur. Voortaan kunnen we u als ondernemer dus ook in de avonduren van dienst zijn. En dat is wel zo gemakkelijk. Goedenavond, dat is gemakkelijk! "Zijn de nummers gewoon hetzelfde gebleven?" Nee, de nummers van de BelastingTelefoon zijn, net zoals alle andere 06-nummers, met ingang van 1 januari gewijzigd. Het nieuwe nummer van de BelastingTelefoon voor ondernemers is: 0800-0443. Dat van de BelastingTelefoon Douane: 0800-0143. Uiteraard zijn beide num mers nog steeds gratis. Ook het Centraal bureau motorrijtuigenbelasting heeft per 1 januari een nieuw gratis nummer: 0800-0749. De openings tijden zijn daar hetzelfde gebleven: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Soms wordt het je allemaal te veel. Een drukke baan, spanningen thuis, het kan oorzaak zijn voor verlammende vermoeidheid of een burn out zoals het ook wel wordt genoemd.Je voelt je geen meester meer over je leven. Ik heb aan den lijve ondervonden hoe helend het is je dan te storten op het maken van een schilde rij", vertelt psychotherapeute Lieneke Moll van Charantes. „Bij het scheppen van kunst vergeet je je problemen. Na afloop kun je beter praten over wat je dwars zit en zo de oorzaak van je ver moeidheid aanwijzen." aan chronische vermoeidheid is volgens de drie erg groot. „Uit een enquête die we onder vijf honderd huisartsen hebben ge houden, blijkt dat er veel be hoefte is aan klinische hulp voor opgebrande mensen", ver telt Iris. „In ons land staan in middels 17.500 personen gere gistreerd als ME-patiënt. Maar er zijn veel meer mensen die nog niet lijden aan dit ver moeidheidssyndroom, maar wel al veel kenmerken van ME vertonen. Op hen richten wij ons. ME is inmiddels een geac cepteerde ziekte, maar onze doelgroep wordt vaak als een stelletje aanstellers afgeschil derd." driebergen hans van soest Mensen die zich opgebrand voelen, kunnen sinds kort te recht in een nieuw therapeu tisch centrum dat Moll van Charantes samen met kunste naar Jan Becbt en zijn dochter Iris, heeft opgericht in de bos sen van Driebergen: Daidalos. Zes weken gaat 'de patiënt' er dagelijks aan de slag met kwast of boetseerklei. Nadat hij kennis heeft gemaakt met zijn eigen scheppende vermogens, volgt het groepsgesprek. „Ons behan delplan steunt op twee poten", legt Iris uit. „Kunst en gesprek. En dat helpt." Het aantal mensen dat lijdt Het idee voor Daidalos is ont staan, nadat Iris tijdens haar werk als lerares op een basis school voortdurend werd ge confronteerd met vermoeidheid van ouders. Het hele gezin kan volgens haar lijden onder de spanningen die hieruit voortko men. „Mensen leiden een stres- sig bestaan. Ze nemen te veel hooi op hun vork. Dat kan zich uiten in vermoeidheid, zonder dat ze direct in de gaten hebben wat daar de oorzaak van is. De huisarts kan niets vinden en de klagers krijgen dan al snel te ho ren dat ze overwerkt zijn. Maar wanneer zo iemand tvvee weken vakantie neemt en daarna weer aan de slag wil, merkt hij dat de klachten zijn gebleven. Het pro bleem zit dieper." Moll van Charantes kreeg schilderles bij Iris' vader Jan. Samen besloten ze iets met hun bevindingen te doen. Daidalos zit in een oud nonnenklooster. 'Bezinning, spiritualiteit en me ditatie zijn al meer dan een eeuw thuis in dit gebouw', zo adverteert de instelling. Het ou de gebouw is verbouwd voor het verblijf van 36 mensen. Op een laatste likje verf na, is alles klaar. Hier in de ateliers met hun hoge ramen kunnen de deelnemers, zoals Iris ze noemt, zich zes weken lang uitleven. Bijvoorbeeld op een schilderij van de pittoreske kloostertuin. Of ze kunnen zich bij het ma ken van een sculptuur laten in spireren door de prachtige na tuur in de omgeving. „Bij het maken van kunst schakel je je hoofd uit", licht va der Jan nog maar eens toe. „Je wordt gedwongen je gevoelens uit te drukken in kleur en vorm. Dat kan veel in je boven bren gen. Ik ben ervan overtuigd dat bij veel mensen pas in het ate lier de ware oorzaak voor hun vermoeidheid naar boven komt". Er bestaan veel anti-stress cursussen, waarbij een beroep gedaan wordt op de creativiteit van de 'patiënt'. „Maar onze be handelmethode is uniek door de combinatie met het groeps gesprek. Daarin leer je de din gen die je in het atelier gevoeld hebt, te duiden", vult Iris aan. Eén probleempje vóórzien de drie initiatiefnemers nog wel. Verzekeraars vergoeden het zes weken durende verblijf in Drie bergen niet. En de kosten daar van bedragen toch al gauw zo'n achtduizend gulden. „Wij advi seren de deelnemers dan ook aan hun baas een vergoeding te vragen. Die is er tenslotte bij ge baat dat zijn personeel snel weer fit en uitgerust aan het werk kan". Inmiddels hebben zich al vijf oververmoeide mensen inge schreven voor een verblijf. Dai dalos gaat van start bij een mi nimum van acht deelnemers. „Dat zal waarschijnlijk in de tweede week van januari gebeu ren", denkt Moll van Charantes.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3