Leidsch Dagblad Zaterdag Elfstedentocht 7 14 Gelukkig Het extraatje van Royal Club. Bijna alle obstakels Katwijkse brand loopt in de papieren Hebron weggenomen _pr~ PRIJSTREFFER Jaarwisseling rustig verlopen Journalist Hogenboom verongelukt 0 Superlot maakt multimiljonair —fc DONDERDAG 2 JANUAR11997 7 vr OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41276 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 i Binnenland Buitenland Voedseldroppings voor 3 dieren. Nederland in de ban van de kou Dengs laatste uur 5 lijkt te hebben geslagen Cultuur en Kunst Alexandra Radius- prijs voor Marieke Simons Leiden Bert Braakman na 43 jaar weg bij Leidse Textiel Centrale Bestuur zet licht op groen voor vijftiende editie Tocht der Tochten LEEUWARDEN-SNEEK Zaterdag wordt de Elfstedentocht 1997 verreden. Dat heeft het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Ste den vanochtend bekend gemaakt. Het wordt de vijftien de editie van de legendarische Tocht der Tochten. De vo rige dateert van 1986. wordt vroeg in het jaar verreden en dat brengt extra problemen met zich mee. De wedstrijdrij ders rijden in het begin langer in het donker, de toerrijders zul len eerder door de duisternis worden overvallen dan tijdens de tochten die eind januari of in februari werden verreden. Volgens ijsmeester Piet Vene- i is 180 van de 200 kilometer Gisteren riep het Elfstedenbe- stuur alle rayonhoofden bijeen. Na afloop kon voorzitter Henk Kroes bekendmaken dat er in elk geval een Elfstedentocht komt. Op welke dag "it sil heve' (het zal gebeuren), kon hij toen nog niet zeggen. De 200 kilometer lange tocht ijs uitstekend, al ligt er hier en daar werkijs, vooral in het noor den. De zwakke plekken bevin den zich bij Sneek, Harlingen en Bartlehiem. Bij Sneek heeft de brandweer vandaag in een hinderlijk wak een ijstransplan- tatie uitgevoerd. De Vereniging De Friesche Elf Steden verstrekt via Internet in formatie die bereikbaar is op ttp.Uwww. ttn. n li'elfsteden In formatie van het KNMI is te vin den op http:llwww.kmm.nl/. De Nederlandse Spoorwegen zetten extra treinen in. In de nacht voor de tocht rijden er elk extra nachttreinen vanaf Utrecht en om de twee uur van af Nijmegen en Enschede naar Zwolle. Vanaf Zwolle rijden de treinen vervolgens als stoptrei nen naar Leeuwarden. Op de dag van de tocht rijden de trei nen uit de richting Amersfoort vanaf Zwolle twee keer per uur als stoptrein naar Leeuwarden en terug. In de nacht na het schaatsevenement rijden ook extra treinen. De Friese busmaatschappij VEONN en de Spoorwegen ko men met een speciaal kaartje. In Friesland kunnen mensen eer^ button kopen (12,50 gul den) en daarmee de hele met bus ën trein door de pro vincie reizen. Ook zijn op elk station in Nederland kaartjes voor bus én trein te koop. Die zijn drie dagen geldig. Het FEC Expocenter in Leeuwarden, de voormalige Frieslandhal, blijft het zenuw centrum van de tocht. In no vember legde een brand de Frieslandhal in de as. Met man en macht wordt daar nu ge werkt aan grote tenten van waaruit de rijders aan hun kar wei kunnen beginnen. Op ruim tien plekken in Leeuwarden stampt de Alk- firma De Boer Tempora Structures tenten uit de grond. Gisteravond laat zijn negen transporten vertrokken naar de Friese hoofdstad. Niet alleen bij de start verrijzen tenten. Ook particulieren, bijvoorbeeld ho- reca-ondernemers, laten tijde lijke onderkomens optrekken. PTT-Telecom verwacht dat een kwart van de schaatsers een zaktelefoon bij zich zal hebben. Mede daarom worden vijf. extra steunzenders opgezet. Pagina 19: Ruud Borst: 'Ik ben outsider' Jolanda Grimbergen: 'Het wel erg v De 200 kilometer lange tocht ma is 180 van de 200 kilometer uur extra nachttreinen vanaf den) en daarmee de hele dag maarse firma De Boer Tempora wel erg ver' De Israëlische premier Neta nyahu ontmoet waarschijnlijk vanmiddag de Palestijnse presi dent Arafat. Dat heeft een naas te medewerker van Netanyahu vanmorgen gezegd. Beide lei ders zullen naar wordt verwacht een akkoord over de Israëlische terugtrekking uit de stad He- bron op de Westelijke Jordaan- oever tekenen. Afgelopen nacht hebben de Israëlische defensie minister Mordechai en Arafats plaatsvervanger Abu Masen bij na alle struikelblokken wegge werkt. Volgens bronnen bij de Israë lische regering is het nog niet zeker dat Arafat en'Netanyahu bij hun ontmoeting ook daad werkelijk een akkoord zullen te kenen. Als dat wel gebeurt, kan het kabinet van de joodse staat de overeenkomst morgen goed keuren. Israël en de PLO onderhande len al drie maanden onder Amerikaanse auspiciën over Hebron. Israël had zich krach tens de vredesakkoorden al in maart uit het grootste deel van de stad moeten terugtrekken. Voornaamste obstakel vormen de veiligheidsgaranties voor de vierhonderd joodse kolonisten. Uit protest tegen het op han den zijnde akkoord schoot de 22-jarige Israëlische soldaat Noam Friedman gisteren op een drukke Arabische markt in Hebron willekeurig in de rond te. Zeven Palestijnen raakten gewond voordat andere solda ten de schutter overfrieester- den. Friedman noemde zich een psychiatrisch patiënt. Mi nister Kahalani (binnenlandse veiligheid) zei volgens de radio dat Friedman 'geestelijk ge stoord' is. Pagina 2: Akkoord of niet, vre de in Hebron blijft ver weg Hein Chris pijn een voorspoedi begint het jaar sfeervolle aan JANUARI AANBIEDING NU BIJ AANKOOP VAN EEN EETTAFEL 4 STOELEN HALEN 2 BETALEN OF 6 STOELEN HALEN 3 BETALEN Om even bij te komen. Komt goed uit trouwens, want u krijgt nu bij zes literflessen Royal Club een praktische, inklapbare fles- sendrager. Is dat mooi jen mak- kelijkil meegenomen of niet? Royal Club Bitter Lemon, Bitter Lemon Light, Tonic, Tonic Ught, N, Ught Cassis, Light Cerise, feesten van ^Pe^iLLil^Citroen'Ught de afgelopen Sinas en lce Tea tijd is het niet ondenkbaar dat u Nu bij zes literflesseninklap- nü vooral behoefte hebt aan fris. bare flessendrager cadeau." Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch Aanbieding geldt t/m zaterdag 11 januari 1997 Zolang de voorraad strekt Bij een felle uitslaande brand in een opslagloods in het havenge bied van Katwijk is gisteravond tweeduizend ton oud papier verloren gegaan. Het vuur, dat rond zes uur in de avond werd ontdekt, greep snel om zich heen en legde de onoverdekte loods van de firma Van Leeu wen en Zoon aan de Rederij- straat volledig in de as. De scha de loopt volgens het bedrijf in de tonnen. Brandweerkorpsen uit Kat- BLUE STONEWASHED SPIJKERBROEK Maten 30-40, lengtematen 32 en Normaal 34.95 Bristolprijs 25.- wijk, Valkenburg, Rijnsburg en later ook Noordwijk, Sassen- heim, Voorschoten en Leiden hadden het vuur rond half ne gen onder controle. Maar het nablussen was vanochtend nog in volle gang. De brand ging met een ernorme rookontwik keling gepaard. De dikke rook daalde door de noordoosten wind als een witte deken over Katwijk heen. De bluswerkzaamheden wer den ernstig bemoeilijkt door de enorme vrieskou. Ten tijde van de brand bedroeg de tempera graden onder nul, de gevoelstemperatuur min twin tig. Brandweerlieden losten el kaar om de paar uur in ploegen af om die extreme kou te kun nen trotseren. Een brandweer man uit Voorschoten moest met een bevroren teen zijn werk staken. Wagens van de gemeen telijke dienst strooiden met zout rond de vuurhaard om de door het wegstromende en opvrie zende water ontstane gladheid te bestrijden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar brand- LEIDEN/REGIO* De jaarwisseling is volgens de politie in de Leidse regio rustig verlopen. Net als vorig jaar bleef het bij enkele incidentjes. In de Breestraat in Leiden probeer den agenten in burger een vechtpartij te sussen. Dit esca leerde en diverse politieauto's moesten uitrukken om de tien tallen jongeren weer rustig te krijgen. Later in de nacht werd in de Breestraat een andere vechtpartij in de kiem ge smoord. Twee mannen werden daarbij gearresteerd. In de Mar- nixstraat hield de politie een 31- jarige man aan die het politie werk belette. Voor een 16-jarige Alphenaar is het nieuwe jaar slecht begon nen. Hij moet de topjes van een duim en een paar vingers mis sen. De jongen stak op oud jaarsdag aan de Windjammer knalvuurwerk af. Dat ontplofte echter al in zijn hand. Het Elfstedenkoorts? Bel de krant! Houdt het Elfstedentocht virus ook u in z'n greep? Volgt u De Tocht der Toch ten op televisie, of rijdt u hem zelf? Beleefde u tus sen Sneek en Bartlehiem al roemruchte schaatsmo- menten of is d^t uw eerste? De redactie van deze krant roept Elfsteden tocht-liefhebbers op hun ervaringen telefonisch te delen: u kimt bellen vanaf 20 uur naar 53 56 46 0. 071 - HET WOORD IS AAN Martin Held Wie de toekomst als tegen- wind ervaart, loopt in de verkeerde richting. De Leidse journalist Ton Ho genboom (38) is dinsdag omge komen bij een ski-ongeluk in het Oostenrijkse Obergurgl. Hij kwam op een skipiste ten val en gleed vervolgens over een steile helling omlaag. Hij bleef uiteindelijk zwaar gewond op een parkeerterrein liggen en overleed in een helikopter op weg naar het ziekenhuis. Ton Hogenboom werkte sinds december 1988 bij Radio West waar hij jarenlang de be richtgeving vanuit Leiden ver zorgde. Voordat hij bij West werkte, was hij actief bij de lokale om roep Radio Rijnland. Ton Hogenboom studeerde geschiedenis voordat hij bij de omroep terecht kwam en was juist van plan die studie alsnog af te maken. VOOR VRIJDAG s i i l I meëiy- j bewolking .J •117-5° «7-3° •7*/-2° 20% 30% 20% 30% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenlands Buitenland Cultuur -7,9 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15 RTV/programma's11 Sport19,20,21,23 Strips22 Uitgaan17 Kortingsbon vooreen piano concert door het Bulgaarse talent Mariëtta Petkova in de Stadsgehoorzaal in Leiden. stichting wordt niet uitgesloten. Commandant J. Kuijpers: ,,Het kan in ieder geval geen techni sche oorzaak zijn en vuurwerk is het ook niet echt geweest." Er deden zich verder geen per soonlijke ongelukken voor en er was'geen gevaar dat het vuur naar omliggende gebouwen zou overslaan. Pagina 15: Hoop op 'betere pa pieren' gaat in rook op slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Op enkele 'kleine' inciden ten na is ook de jaarwisseling in de Duin- en Bollenstreek rustig verlopen. De meeste incidenten hadden plaats in Noordwijk, waar vijf personen werden gear resteerd. Pagina Leiden: 'Ze hebben een bom in mijn huis gegooid' KEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Rijker wonen kan voor minder. KEA BESTOL leiden: Longegrachl 5 (naast DIGROS) rrrciwi alphen a/d rijn: Hofzichtstraat 7-9 (li VALKENBURG (Z.H): Voorschoterweg 45a In de provincie Utrecht loopt sinds de laatste mi nuten van 1996 een multimiljonair rond. Althans, het winnende superlot van de Oudejaarsloterij, dat tien miljoen gulden opbracht, is in deze pro vincie verkocht. Het is de eerste keer dat zo'n hoog bedrag belastingvrij is uitgekeerd. Meer zegt directeur j. Willemars van de Stich ting Exploitatie Nederlandse Staatsloterij (SENS) niet. Tenzij de nieuwbakken multimiljonair te kennen geeft de publiciteit te zoeken, uiteraard. De belangstelling voor de Oudejaarsloterij 1996 sloeg alle records, aldus Willemars. De Staatslote rij boekte een omzet van 110 miljoen gulden. Vo rig jaar bedroeg die nog 85 miljoen gulden. De statistische kans dat een bezitter van een Staat slot oudejaarsavond een prijs in de wacht sleepte was één op drie. Magische Optica tentoonstelling voor jong en oud vrijdag 3 jan. 14 en 15.30 uur Toverlantaarnspektakel! Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnictenstraat 10 071-5214224 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1