Ruud Borst: 'Ik ben outsider' start in Leeuwarden 'De winnaar moet veel geluk hebben' Jolanda Grimbergen: is wel erg Evert van Benthem heeft inmiddels een buikje Elfstedentocht De 15e tocht 'een zware' Oproep voor Elfsteden- deelnemers Leeuwarden wordt groot 'tentendorp' Rust op de Bonkevaart Bart Veldkamp aan de f DONDERDAG 2 JANUAR11997 19 Op meer dan tien locaties in Leeuwarden stampt De Boer Tempora Structures in Alkmaar I grote tenten uit de grond ten behoeve van de Elfstedentocht. Gisteravond laat zijn negen I transporten vertrokken vanuit Alkmaar en België met de Friese hoofdstad als bestemming. Woordvoerder René de Boer sprak gisteravond de verwach- ting uit dat reeds vandaag met man en macht zal worden ge werkt aan de opbouw van de groot tentendorp", voorspelt hij. Onder meer bij de onlangs af gebrande Frieslandhal zullen tenten verrijzen om van hieruit de deelnemers te laten vertrek ken. De Boer trekt deze tenten op in opdracht van het Elfste- denbestuur. Maar ook ten be hoeve van particuliere horeca- ondernemingen verrijzen her en der tenten, die moeten die nen als slaapplaats voor gasten. Andere tenten zullen dienst doen als feesttent. Er komt dit jaar een opvolger van Evert van Benthem als tweevoudig winnaar van de Friese Elfstedentocht. De kaas boer uit Sint Jansklooster vindt het niet erg. „Ik had liever ge had dat de tocht afgelopen winter was doorgegaan Toen reed hij zelf nog mee bij de wedstrijdrijders. „Je bent nog niet gestopt of ze schrijven een Elfstedentocht uit. Dat is wel een beetje zuur," bekent Van Benthem. Samen met andere oud-ge- dienden als Jos Niesten (derde in 1985), Jos Pronk en mogelijk ook Co Giling wil hij nu de toertocht rijden. „Ik heb in middels een buikje," grapt hij. „Wil -bij de wedstrijdrijders meetellen dan moet je de hele zomer doortrainen. Ik heb niets gedaan, alleen op de kaasboerderij gestaan." Ruud Borst, hier tijdens het NK schaatsend achter Bert Verduin: „Ik ben tevreden als ik dezelfde prestatie lever als m'n vader." foto rti Een outsider noemt Ruud Borst zichzelf voor de 'Tocht der Tochten'. De lange Leiderdorper draait een zeer con stant seizoen bij de marathonschaatsers, maar hij geeft rijders als Henk Angenent, Henk van Benthem en Arnold Stam een veel grotere kans op de overwinning. De 24-ja rige bloemenkweker noemt zichzelf nog 'te jong' om al een gooi naar de eerste plaats te doen. ,,Op oudere leef tijd heb je toch wat meer inhoud, meer ervaring ook op langere tochten." leiden» willem spierdijk Dat heeft Borst bepaald niet. Drie keer slechts verscheen hij in zijn loopbaan aan de start van een 200-kilometerwedstrijd, één keer slechts haalde hij de fi nish. „Dat was in Finland, ik werd toen elfde." Vorig jaar reed hij met een groep A-rijders de Elfsteden tocht voor een reportage voor het weekblad Panorama. „Het is een verschrikkelijke mooie tocht, we hebben het rustig aangedaan bij de kluunplaat sen, maar ook een paar stukken echt hard gereden." De vader van Ruud, Kees Borst, heeft al eerder aan de tocht meegedaan. Een keer werd hij 20ste, een andere keer 35ste. „Ik zou het een geweldige prestatie vinden als ik ook zo hoog zou eindigen. Een 20ste plaats, daar teken ik zo voor." Borst hoopt in elk geval op voor hem gunstige weersomstandig heden. „Ik heb het liefst weinig wind, dat is voor mij het voor deligst." Zijn ploegleider Frans Over- devest van de Klerk's-ploeg, noemt Borst wel een kansheb ber. Maar echt gebogen over de vraag wie er op het lijstje favo rieten staan, heeft de Lissenaar zich nog niet. Hij maakt zich veel meer zorgen over de rib- blessure die Yep Kramer plaagt. „Het komt ons veel beter uit, wanneer de tocht op maandag zou worden gereden, dan heeft Yep meer tijd om te herstellen. Hij is toch een kanshebber, het zou een domper zijn, wanneer hij niet kan starten." Overdevest is vandaag al met de voorbereiding begonnen. Hij heeft zijn sponsor gevraagd om 50 vrijwilligers, die zijn ploeg terzijde kunnen staan. Zij moe ten de verschillende verzor- gingsposten gaan bemannen. „Je kan altijd pech krijgen, maar het mag natuurlijk niet gebeu ren dat een rijder naast zijn eten grijpt." Juist voor zijn sponsor hoopt Overdevest dat zijn ploeg in Friesland succes heeft. „Die man is na de Elfstedentocht in 1986 met sponsoren begonnen. Hij is verschrikkelijk enthou siast en hoopt natuurlijk dat het er dit jaar van komt." De ploeg leider beseft het belang van een zege in Leeuwarden. „Ik lever alle overwinningen van mijn ploeg in voor een eerste prijs in de Elfstedentocht. Overdevest beseft dat zijn ploeg kanshebbers herbergt. „Huitema won gisteren in Heerenveen en reed verschrik kelijk sterk. Borst zat er goed bij, maar viel helaas in de laatste bocht en vlak Piet Kleine niet uit. Als hij na 100 kilometer al leen op kop komt, ziet ook nie mand hem meer terug." Wat de ideale voorbereiding is, kan Overdevest moeilijk zeg gen. „Er is nog geen rijder, die voldoende kilometers op na tuurijs heeft kunnen maken. Wat is nu wijsheid? Het kan zijn dat Kramer nu tot maandag ab solute rust neemt, als de tocht volgende week wordt gehou den, en dan toch ontzettend sterk voor de dag komt. Maar misschien is het wel goed om zondag de Rottemerentocht van 200 kilometer te rijden, om maar kilometers te maken." leeuwarden cpd De 15e Elfstedentocht wordt een zware. Het vroege tijdstip waarop de tocht wordt uitge schreven, houdt in dat de dagen veel korter zijn dan in februari. De wedstrijdrijders zullen in het begin veel lang langer dan in 1986 in het donker moeten rij den. Voor de 16.000 toerrijders valt al vrij vroeg in de middag de duisternis in. Tel daarbij de lage temperaturen die reeds bij een beetje wind hun tol gaan heffen. De route kent nog een aantal zwakke plekken: Sneek, Harlin- gen en Bartlehiem. Volgens ijs meester Piet Venema verkeert 180 van de 200 kilometer in een puike conditie. In Sneek kun nen de wedstrijdrijders zich be perken tot klunen. De toerrij ders zullen echter worden ge confronteerd met een looptra ject. Volgens secretaris Gustaaf Witsen Elias is het alternatief over de Sneker Oudvaart nog bekeken, maar zonder succes. De schaatsers stuiten in Sneek dan nog op dezelfde knelpun ten. De kwaliteit van het ijs is over het algemeen goed. Hier en daar, vooral in het noorden, ligt 'werkijs'. Op de meren is op enkele plekken sprake van 'rib belijs'. Het hoeft voor de deel nemers geen probleem te zijn. leiden De redactie van deze krant roept regiogenoten die deelne men aan de Elfstedentocht op zich vanavond telefonisch te melden voor het maken van een voorbeschouwing. Redacteuren zijn vanaf 20.00 uur aanwezig om uw verwachtingen op te te kenen. U kunt bellen naar num mer: 071-5356460 Kwart deelnemers met zaktelefoon Leeuwarden De PTT-Telecom verwacht dat 25 procent van de deelnemers aan de Elfstedentocht zijn of haar zaktelefoon bij zich zal hebben. Het bedrijf zet mede daarom vijf extra steun- zenders op om het mobiele netwerk te versterken. Ook zorgt de PTT voor ongeveer vijftig extra telefooncellen in de hele provin cie. Er komt een verbindingscentrum voor de 1500 verwachte journalisten. Bij de finish op de Bonkevaart en op andere punten in de route komen speciale verbindingslijnen. FEC blijft vertrekpunt Leeuwarden Het FEC Expocenter in Leeuwarden, de voormalige Frieslandhal, blijft het startpunt en communicatiecentrum van de Elfstedentocht. Ondanks de brand van afgelopen november, die de grote veehallen volledig verwoestte, kunnen de rijders vanuit geïmproviseerde hallen starten. In de nieuwe evenementenhal zal de organisatie haar zenuw centrum hebben. Ook het mediacentrum is dit jaar in het FEC. De schaatsers moeten er bovendien afstempelen en de prijsuit reiking zal er plaatsvinden. Erik Hulzebosch en Henk van Benthem trekken zich terug Jolanda Duivenvoorden-Grimbergen: „Ik weet dat ik al meteen na de start spijt krijg, maar dat krijg ik ook als ik niet start." foto dick hocewoning leeuwarden gpd Bart Veldkamp is de enige langebaan-schaatser die mee doet aan de vijftiende Elfste dentocht. De Hagenaar liet dat gisteren weten in het Zwitserse ,Davos. Hij doet mee aan de wedstrijd van de Tocht der Tochten. Veldkamp, olympische kam pioen op de tien kilometer in '92, deed een keer eerder mee aan de Elfstedentocht. Dat was elf jaar geleden. „Wat ik me daar vooral van herinner is dat het de eerste uren stikdonker was. Je zag de scheuren niet. Na vijftien kilometer waren m'n .ijzers kapot. Ik heb het nog tot [honderd kilometer volgehou den, toen kon het echt niet meer. Maar zo'n Elfstedentocht is het mooiste wat er is voor een schaatser. Het onderscheidt schaatsen van schaatsen, als je begrijpt wat ik bedoel. Dit is het echte werk, het pure. Voor mij veel mooier dan het EK. Dit gaat voor." Ook in de kernploeg is de Elf- stedenkoorts uitgebroken, tot frustratie van de schaatsers zelf. Het is vooral coach Henk Gem- ser die verlangend uitkijkt naar de tocht van tweehonderd kilo meter. De Fries uit het Oude- haske rijdt de toertocht. „Ik heb inmiddels een spreekverbod ge kregen van de jongens", meldde Gemser vanuit het Duitse Inzeil. „Die willen niets meer horen over de Elfstedentocht. Maar ik kan het niet laten. Ik heb in '86 ook meegedaan en wil het dol graag weer meemaken." zwolle gpd In 1985 schaatste Erik Huize bosch als toerrijder de Elfste dentocht 'illegaal' uit. 'En nu geld ik als een grote favoriet', zegt de marathonschaatser uit Gramsbergen, kort nadat hij heeft gehoord dat de Tocht der Tochten doorgaat. Een voorkeur voor een datum heeft hij niet. „Het kan me niks schelen. Hij wordt gereden, dat is voor mij het belangrijkste. Ik kijk er op dit moment nog nuchter tegenaan. Iedereen denkt dat ik die tocht wel even zal winnen, maar zo makkelijk zal het echt niet gaan," aldus Huizebosch, die even uit zijn rol van clown valt en serieus en leiden marc van der jact willem spierdijk Jolanda Duivenvoorden-Grim bergen is van plan om de kans van haar leven te grijpen. De doorgewinterde Noordwijkse, die momenteel voor de Bional- ploeg schaatst en derde staat in de competitiestand om de UNOX-Cup, voelt zich sterk. „Laat ik zeggen dat ik voor 99 procent zeker ben dat ik 'm zal rijden. Misschien duurt het wel weer tien jaar voordat er één komt." Duivenvoorden schaatste drie jaar geleden haar langste af stand: 100 kilometer, tegen de 200 kilometer die de Elfsteden tocht telt, ziet ze dan ook op. „Het is wel erg ver. Maar dat geldt voor bijna al die meiden. Ik weet dat ik al meteen na de start spijt krijg, maar dat krijg ik ook als ik niet start." Vandaag rijdt de Nederlands allround-kampioene van 1991 en KNSB Cup-winnares van de seizoenen '93/'94 en '94/'95 de Westland-marathon. De klassie ker is voor de vrouwen 60 kilo meter lang. „We zijn met de ploeg al met de voorbereidin gen op de Elfstedentocht ge start. De wedstrijd in Maasland is natuurlijk geschikt om dingen uit te testen. Je moet zaken als wedstrijdpak, overschoenen, ijzers, routekaartjes en de vraag welke smeersels je gebruikt, goed uitzoeken. Ik heb tot nu toe alleen het NK op natuurijs gereden. Zaterdag wil ik ook enigszins nerveus de vragen be antwoordt. Vandaag verkent hij samen met ploeggenoot Henk van Benthem en diens broer en tweevoudig Elfstedenwinnaar Evert een deel van het traject. „We willen zo'n 80 kilometer rijden. Als we daar tenminste de kans toe krijgen van de media," zegt hij op rustige toon. Huizebosch wordt platgebeld, nu bekend is geworden dat er een opvolger komt van twee voudig winnaar Evert van Ben them. „Iedereen trekt aan me. Ze willen me op de dag voor de wedstrijd nog helemaal volgen met een camera. Nou, ze mo gen van mij helemaal niets meer. Ik doe nergens meer aan mee. Ik concentreer me hele nog in Eernewoude starten. Daarna moet het maar gebeu ren." Voor marathonschaatser Jan Dirk Corts staat één ding vast. Als de Tocht der Tochten verre den wordt, zal hij deelnemen. „Ondanks de strenge vorst en de verwachtingen overviel het bericht dat 'ie komt me toch. Je hebt het er natuurlijk al wel over gehad. Maar door de ge beurtenissen van vorig jaar denk je: Dat loopt zo'n vaart niet", aldus de A-rijder uit Kou dekerk aan den Rijn. Corts is lid van de Vereniging De Friesche Elf Steden, maar mag als A-rijder sowieso star ten. Vandaag neemt de 29-jari- ge met zijn ploegmakkers van de Alphense Schaats Vrienden (ASV) deel aan de klassieker op natuurijs. „We hebben net be sloten dat we de Westland-ma rathon gaan rijden. Dat houdt nu een zeker risico in, omdat het ook mogelijk is dat de tocht zaterdag verreden wordt." Het ontbreekt Corts in ieder geval niet aan vertrouwen. Tij dens het afgelopen maandag verreden NK op natuurijs werd hij 19de. „Daardoor weet ik dat de snelheid aankan. Ik zie dan ook meer op tegen bijvoorbeeld het klunen. Op mijn 18de en 19de heb ik 'm als toerrijder ge reden. Wat toen gold, geldt nu weer: Alleen uitrijden is al machtig mooi." Corts' ploeggenoot Rick van der Hoorn staat ook op scherp nu de vijftiende editie voor de maal op de Elfstedentocht en ik trek me nika aan van de pers. Ik rijd gewoon bij ze weg." Achter een hotel moet hij nog aan, want een manager of een ploegleider heeft Huizebosch niet. „Dat is ook niet nodig. Mijn kameraad Bert van 't Hul regelt die zaakjes voor mij. En schaatsen moet je toch zelf doen. Een manager geeft je echt geen duw in de rug op het ijs." Huizebosch denkt dat de eer ste 50 kilometer van de wed strijd bepalend zullen zijn. „We moeten de eerste twee uur in het pikkedonker schaatsen. Re ken erop dat er veel valpartijen zullen zijn. Ik denk dat er dan direct groepjes van een man of tien zullen ontstaan. En daar moetje gelijk bijzitten." deur staat. „Het is jammer dat ze de dag nog niet zeker weten. Wat mij betreft wordt 'ie maan dag verreden. Zaterdag is wel erg kort dag. Zeker voor mij, want ik heb nog niet op natuur ijs gereden. Dat komt door mijn dagelijkse bezigheden in mijn schaatswinkel." De 10de-jaars A-rijder uit Ter Aar meent dat het alleen nog maar om 'een politiek spel' gaat. „Ze kunnen hem zaterdag organiseren. De tenten staan er bijvoorbeeld ai. Lang wachten houdt in ieder geval in dat heel Nederland er heen vliegt." Voor Van der Hoorn wordt het het derde avontuur langs de Ploeggenoot en mede-favoriet Henk van Benthem is het vol strekt oneens met zijn compaan Huizebosch. „Ben je mal, de wedstrijd wordt echt niet in een vroeg stadium beslist. Iedereen begint voorzichtig, want het gaat over een wedstrijd van 200 kilometer. Zo vaak zal er niet worden gevallen. Bovendien: als je in vorm bent, val je niet. Wat dat betreft is een Elfstedentocht meedogenloos. Evert is de beide keren dat hij won weinig onder uit gegaan.' Voor de landbouwer uit Ens is Bert Verduin de torenhoge favo riet. „Heb je hem zien schaat sen bij het NK in Ankeveen?', vraagt hij met onverholen be wondering. „De achtervolgers kwamen geen seconde dichter Friese elf steden. In 1985 reed hij de tocht uit bij de wedstrijd rijders en finishte als 163ste in een tijd van zeven en een half uur. Tijdens de laatste (1986) moest hij na 40 kilometer opge ven als gevolg van bevroren ogen. „Ik zie het meest op tegen de start in het donker. Ik vind dat levensgevaarlijk. Als ik dat deel doorkom en als mijn rug het houdt dan verwacht ik een goede afloop. Die 200 kilometer zie ik wel zitten, want mijn con ditie is goed. De Westland-ma rathon zie ik nu puur als extra voorbereiding." Van der Hoorn voorspelt een zeer spannende tocht. „Het ni bij. Dan moet je ongelooflijk in vorm zijn. Verduin schaatste als een speer." Dat de kersverse nationale kampioen zich onmiddellijk in de favorietenrol plaatste, vindt Van Benthem geen nadeel. „Er zullen nu toch een stuk of vijf, zes rijders op Verduin gaan rij den. Op mij letten ze niet, want ik heb nog geen deuk in een pakkie boter gereden. Dat kan een voordeel zijn." Huizebosch wil nog geen fa vorieten noemen. „Ach, ieder een kan zo'n wedstrijd winnen. Je moet ook veel geluk hebben.' Henk van Benthem weer: 'Ge luk dwing je af. Let maar op, de winnaar zal weinig pech ken nen." veauverschil is allereerst niet echt groot. Maar wat het tot een fantastische wedstrijd zal ma ken is het feit dat het ploegen- spel verdwijnt. Iedereen wil die tocht gewoon winnen. Zelfs Piet Kleine zal nu niet voor de man nen van Klerk's rijden. Ik zie persoonlijk de beste kansen voor Bert Verduin, Erik Huize bosch en René Ruitenberg. Ook Yep Kramer moet je ondanks zijn ribblessure niet uitvlak ken." René Vergeer (28) uit War mond heeft zijn strijdplan voor de tocht al klaar. De A-rijder, gisteren nog derde in Wijk en Aalburg achter Arnold Stam en Henk Angenent, hoopt zo lang mogelijk in het voorste gelid te blijven. „Maar ook als ik merk dat er geen topklassering in zit, wil ik 'm so wie so uitrijden." Vergeer heeft nog nooit 200 kilometer gereden. „Ik maak me er nog maar geen zorgen over, ik probeer in een goede groep te komen en dan aan te klampen." De Warmonder tipt Henk An genent. „Hij rijdt verschrikkelijk sterk." Verder rekent hij Bert Verduin, Henk van Benthem en Erik Huizebosch tot de favorie ten. „Dat zijn kleine man- nentjes, ik denk dat die in het voordeel zijn." Vergeer wijst er ook op dat het belangrijk is goed te kunnen klunen. „Je zag dat aan Evert van Benthem bij de vorige twee tochten, die pak te steeds meters voorsprong op de kluunplaatsen." Extra treinen naar Leeuwarden den haag gpd De NS zet extra treinen in van en naar Friesland als de Elfste dentocht wordt gehouden. De treinen zullen zowel op de dag zelf als op de dag en in de nacht daarvoor rijden. Ook in de nacht na de 'tocht der tochten' zullen extra stoptreinen worden ingezet voor terugkerende deel nemers en bezoekers. Daarnaast is een speciaal kaart je te koop voor bus en trein, zo dat bezoekers alle plaatsen langs de schaatsroute kunnen aandoen. De kaart is drie dagen geldig en bestaat uit een heen- en terugreis vanaf ieder station in Nederland naar start- en finishplaats Leeuwarden. Vanaf vrijdag is op alle NS-stations een gratis folder met de tijden waarop de treinen rijden en overige informatie beschikbaar. [llfcllK® Linui# Leeuwarden De Bonkevaart in Leeuwarden. Nu nog het toneel van rustig passerende schaatsers maar binnen enkele dagen wellicht de finishplaats waar miljoenen ogen op zijn gericht. foto anp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19