Overslag haven daalt 1 procent DE GROOTSTE W00NBELEYENIS VAN NEDERLAND Nieuwe kandidaat overname Fokker Groei luchtvracht houdt in 1997 aan Asbestslachtoffers stellen toeleverancier aansprakelijk ALEXANDRIUME3 Amsterdam kan opvang van daklozen goed aan Randstad DONDERDAG 2 JANUAR11997 AMSTERDAM ANP De Amsterdamse fusiespecialist W. de Waard heeft zich bij de curatoren van Fokker gemeld als gegadigde voor de restanten van de vliegtuigbrouwer. Met steun van een aantal onbeken de financiers wil De Waard de productie voortzetten bij de failliete vliegtuigbouwer, zo heeft hij gisteren bevestigd. De Waard denkt ongeveer 500 miljoen gulden nodig te hebben voor zijn plannen. Hij heeft in middels onder strikte geheim houding de boeken van Fokker mogen inzien. Ook heeft hij ge sprekken gevoerd met vertegen woordigers van de ministeries van Financiën en Economische Zaken en de Ierse toeleveran cier Shorts. Shorts, een dochter van de Canadese vliegtuigbouwer Bombardier, staakte in novem ber de levering van vleugels voor de F 50 en F 100. Dat vormde voor de curatoren aan leiding de besprekingen met het Zuid-Koreaanse concern Sams ung te beëindigen. Samsung was de voornaamste overname kandidaat van Fokker, maar zag zich in zijn plannen gedwars boomd door de Zuid-Koreaanse regering. Die wilde dat Sams ung bij een eventuele overname zou gaan samenwerken met an dere Zuid-Koreaanse bedrijven. De Waard, in Amsterdam werkzaam als fusie- en overna mespecialist, weet zich onder meer gesteund door Frits Phi lips. Hij heeft voor zijn plannen een nieuwe onderneming opge richt onder de naam Forward Aircraft NV. Wie de financiers en industriële partners zijn die hem steunen, kan De Waard niet zeggen. „Dat is misschien typisch Nederlands. Maar deze bedrijven willen low profile blij ven. Zij vinden het niet prettig als hun betrokkenheid ze, mochten de plannen lukken of mislukken, tot in de eeuwigheid wordt negedragen. Fokker wilde gisteren niet in gaan op de plannen van De Waard cum suis. „Dan begint het hele circus opnieuw en daar zit niemand op te wachten", al dus curator A. Deterink. Overi gens bevestigde hij donderdag nogmaals dat de curatoren nog geen bericht hebben ontvangen uit Seoul. De Zuid-Koreaanse regering maakte dinsdag be kend dat de beoogde partners van Samsung definitief niets meer zouden zien in een geza menlijke overname van de Fok ker-activa. ROTTERDAM ANP De goederenoverslag in Rotter dam is in 1996 gedaald met 0,9 procent tot 290,6 miljoen ton. In 1995 noteerde de haven nog een recordcijfer van 294,3 mil joen ton. De voornaamste oorzaak van de achteruitgang ligt in de ster ke daling van de aanvoer van ijzererts. De doorvoer naar Duitsland was dit jaar 7 miljoen ton minder dan in 1995, een te ruggang met 16,4 procent. Overigens hebben de meeste havens in Noordwest-Europa te kampen gehad met teruglopen de overslagcijfers. De havens van Hamburg tot en met Le Ha vre noteerden gezamenlijk een teruggang met 1 procent. Dat betekent dat Rotterdam zijn marktaandeel handhaafde op een kleine 42 procent. Mr. H van den Muijsenberg, de Rotterdamse wethouder voor de Haven, maakte deze cijfers dinsdag bekend tijdens zijn tra ditionele oudejaarstoespraak op het stadhuis. Hij toonde zich optimistisch over de toekomst. Door het opbloeien van de Duitse economie en het aanleg gen van nieuwe voorraden zal de aanvoer van ertsen volgens jaar 'weer drastisch stijgen'. De groei in de contianersec- AMSTERDAM ANP Amsterdam kan het aantal daklozen goed aan. De Am sterdamse hulpinstellingen, waaronder het Leger des Heils, hebben samen ongeveer 130 extra bedden ingericht voor thuislozen. Hiermee is het aantal men sen dat bij de hulpstellingen aanklopt voor onderdak ver dubbeld. Normaal zijn 120 bedden beschikbaar voor pas santen en kunnen vijftig men sen terecht in het Stoelenpro- ject, waar ze de nacht zittend kunnen doorbrengen. Een klein aantal zwevers trotseert nog steeds de bittere winterkoude en verblijft liever op straat. Medewerkers van de hulpinstellingen maken elke nacht een rondje en bieden hen koffie en soep aan. Soms slagen ze erin een zwerver over te halen mee te gaan naar een opvanghuis. SCHIPHOL» ANP De Nederlandse Vereniging van Luchtvrachtexpediteurs ver wacht komend jaar een aan houdende groei van het trans port van luchtvracht. Dit jaar was de groei volgens voorlopige schattingen ongeveer 10 pro cent. De NWL verwacht voor 1997 eenzelfde ontwikkeling. Het aanhouden van de groei betekent het voortzetten van een trend die al sedert 1993 be staat. In 1993 was er een groei van 9,5 procent. In de twee ja ren daarna nam de omzet van de luchtvrachtbedrijven met respectievelijk 14,5 en 10,5 pro cent toe. Een opvallende ontwikkeling in 1996 was voor de NWL-le- den het versneld doorzetten van de globalisering van de high tech-industrie. In toenemende mate heeft de productie van de componenten plaats op ver schillende continenten. De on derdelen komen per vliegtuig CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356421 Van der Lugt is een van de asbest slachtoffers die werkten bij de vroege re ADM- en NDSM-scheepswerven in Amsterdam. Bij het Comité Asbest slachtoffers hebben zich inmiddels twintig oud-scheepsbouwers van deze werven met asbestziekte aangemeld. In de loop van januari eisen zij in een kort geding een schadevergoeding van het isolatiebedrijf Hertel voor de opge lopen ziekte. Volgens de Utrechtse advocaat mr. R. Ruers is het de eerste keer dat niet de eigen werkgever, maar een derde aan sprakelijk wordt gesteld. .Aanvankelijk zag het er naar uit dat we voor de Am sterdamse oud-scheepsbouwers wei nig konden doen. ADM en NDSM gin gen in 1983 failliet. Een partij om de schade op te verhalen bestond dus niet meer." Ruers is als advocaat actief betrokken bij het in 1995 opgerichte Comité As bestslachtoffers. Sindsdien hebben zich bij het comité al vijfhonderd mensen gemeld. Enkele maanden ge leden hoorde Ruers dat vooral het iso latiebedrijf Hertel verantwoordelijk wordt gehouden voor het werken met asbest op de scheepswerven in Am sterdam-Noord. De werven huurden het bedrijf in voor het isoleren van de pijpleidingen in de schepen. Ruers: „De Hertel-werkne mers werkten open en bloot met het asbest. Inmiddels zijn 24 van hen al overleden. Het bedrijf zorgde niet al leen voor een gevaarlijke situatie voor de eigen werknemers, maar ook voor de mensen op de werven. Dus blijkt er nu wel degelijk een tegenpartij te zijn." Sinds 1993 is de productie en verwer kingvan asbest in Nederland verbo den. Al veel langer was echter bekend dat de vezelstof tot ongeneeslijke ziek tes kan leiden. Het Comité Asbest slachtoffers schat dat de komende twintig jaar zeker tienduizend mensen aan de gevolgen van blootstelling met asbest zullen overlijden. Van der Lugt werkte 42 jaar bij de NDSM, van 1936 tot 1978. Het afgelo pen voorjaar werd bij hem mesothe- „Boven m'n kop werkten de isoleerders van het bedrijf Hertel. Hele blokken asbest zaagden ze op maat. De restanten vielen gewoon naar beneden. Daartussen werkte ik en m'n collega's van de NDSM", vertelt de 75- jarige C. van der Lugt uit Purmerend. lioom vastgesteld. Deze door asbest veroorzaakte kanker tast de longvlie zen en het buikvlies aan. De ziekte openbaart zich pas na tientallen jaren. Behandeling is niet mogelijk en pa tiënten hebben nog maar kort te le ven. „Eigenlijk ben ik een hopeloos geval", zegt Van der Lugt. „Ik ben verbaasd dat ik de kerstdagen nog heb gehaald. Maar ik ben vooral ontzettend kwaad, omdat de overheid wist dat asbest ver gif was. Een asbestverbod had echter betekend dat bedrijven als de NDSM hun schepen niet konden afleveren. De isolatie van pijpen was onontbeer lijk." Van der Lucht schat dat hij zelf over een periode van twintig jaar met as best in aanraking kwam. En dan voor al tijdens de enkele maanden per jaar dat hij werd ingezet als ketelmaker. Boven zijn hoofd werkten de isoleer ders van Hertel. „Per schip ging het om tonnen asbest dat als isolatiemate riaal werd verwerkt. De hele vloer zag wit van de asbest. Het leek wel een sneeuwlandschap. We werkten met luchtdruk-gereedschap. Al dat stof waaide op waardoor we het dus onbe lemmerd inademden. Van enige be scherming was geen sprake. Ook niet voor die mensen van Hertel. Die zagen helemaal wit van de asbest." Zoals geen van de werknemers, wist ook hijzelf absoluut niet hoe gevaarlijk het asbest was. Pas toen hij in 1975 in een Rotterdams magazijn om een as- bestkoord vroeg, kreeg hij de risico's te horen. „Veel van m'n collega's zijn in middels overleden. Alleen wist je toen nog niet waaraan. Advocaat Ruers eist in het kort geding voor elk asbestslachtoffer tussen de 75.000 en 100.000 gulden schadever goeding en smartegeld. Eerder werden de scheepswerf De Schelde en asbest- fabrikant Eternit al veroordeeld tot het betalen van soortgelijke bedragen. Mochten de ex-scheepsbouwers het kort geding winnen, dan kan dat het isoloatiebedrijf Hertel miljoenen gul dens gaan kosten. Een woordvoerder van het bedrijf zegt nog niet te kunnen reageren op de aansprakelijkstelling. „We hebben nog geen dagvaarding ontvangen en kunnen daar inhoude lijk dus nog niet op ingaan." tor was in 1996 een stuk gema tigder dan in andere jaren. Het aantal containers nam met 1 procent toe tot 3,9 miljoen con tainers. De afgelopen vijf jaar was de gemiddelde jaarlijkse groei 5 procent. Het Rotterdam se Havenbedrijf denkt echter dat de groei van het aantal con tainers de komende jaren ster ker zal zijn dan tot voor kort werd aangenomen. Een bijge stelde prognose gaat uit van 7,5 miljoen containers in 2010. Tot nu toe hanteerde het Havenbe drijf voor dat jaar een cijfer van 6 miljoen containers. De stagnatie in de groei van de containeroverslag zoekt het Gemeentelijk Havenbedrijf voor een deel in de afgenomen door voer naar Gr'oot-Brittannië en Ierland. Er ontwikkelt zich de tendens dat de containers in toenemende mate direct in En gelse havens, onder andere Southampton, worden aange voerd. Bovendien ondervindt Rotterdam, evenals Zeebrugge, meer dan andere West-Europe- se havens concurrentie van de Kanaaltunnel. De overslag van ruwe olie was in 1996 onverwacht goed. Met 99,8 miljoen ton was dit het hoogste cijfer sinds de recor doverslag van 102 miljoen ton in 1992. naar de plaats waar het eind product gemaakt wordt. De dis tributie van het eindproduct vindt ook veelal per vliegtuig plaats. Ook agrarische producten be hoorden het afgelopen jaar tot de groeiers in de luchtvracht. Door de spreiding van kennis komen nieuwe landen op als productiegebied van landbouw producten. Dat leidt tot ontwik kelingen als het telen van groenten in Saudi-Arabië en bloembollen en bloemen in In dia. De NWL prijst de infrastruc tuur op Schiphol. Deze is zo goed dat er niet alleen sprake is van een flinke groei van al be staande activiteiten, maar ook van het overhevelen van activi teiten van elders naar de Neder landse luchthaven. De expedi teurs hebben dan ook grote zorg over het opleggen van be perkingen aan de groei van de luchtvaart op Schiphol. WINTER SALE IN W00NMALL ALEXANDRIUM Het is deze winter nergens zo voordelig als in WoonMall Alexandrium. Kijkt u maar eens naar die verrassend lage meubelprijzen, die verbazend goedkope interieurideeën. Dus doe uw voordeel en kom naar onze Winter Sale van donderdag 2 januari t/m zaterdag 8 februari. WoonMall Alexandrium: Drie verdiepingen van in totaal 65.000 m2. Ruim vijftig woon- specialisten, met werkelijk alles voor in, op en rond uw huis. Ook voor uw keuken en badkamer, voor uw vloer, gordijnen en noem maar op. En dat allemaal onder één dak. Met daar bovenop volop parkeergelegenheid. Mei dc auto' A20 Rottcrdam-Gouda. afslag 16 Pr. Alexander. Voor parkeren volgt u de borden Alexandrium III. Met de bus. metro of trein: NS-station Rotterdam Pr. Alexander. Zondag 5 januari open van 12.00 -17.00 uur OPEN ING S T I j O H N maandag; 13.00 - 18.00 uur dinsdag; 10.00 - 18,00 u woensdag: 10.00- 18,00 u donderdag: 10.00 - 18.00 u vrijdag: 30.00 - 21.00 uur Elke eerste zondag van de maand geopend. Geen zondagsopening in bedrijven met een*. EXTRA O I' E N I N G WINTER SALE Extra koopavonden op maan dag 6, dinsdag 7, woensdag 8 en donderdag 9 januari tot WoonMall Alexandrium is ook een gezellig dagje uit voor het hele gezin. Met koffiecor- ners waar u heerlijk kunt lunchen. Met gezellige terrasjes. Met een Oosters speciali teitenrestaurant waar u ook 's avonds wel kom bent. En voor de kinderen een profes sionele kinderopvang en een videotheater. W O Archi Interieur. Asia Restaurant Avanti Keukens* Bel Mondo. Bibelot Bruynzccl. De Spits Ligne Roset Studio. De Sponde. De Stam Totaal Wonen De Zithoek*. Waterbedden. Editions Carla Raadsveld. Eleveld. Engcring Linnenshops. "t Hoekpunt. Hulshoff Design Center. Interieurbne The Vandcnberg Collection. Interhome. Jencikova. Kos. N M A L L Balance. Chairity*. Chiu Chinese Kunstartikelcn. De Deurkruk Domino Design. Donnaèl Slaapkamers. Dreams Droomdomcin*. Droomoord Espressobar Ristretto Europa Meubel/Fauteuilenc/Montel Georgio Design, ard Classic. Lamel-Unick. Lederland. Lucky Leder Lundia. "Martin" Exclusieve Interieurs. Mesh Interieur. Mijnden Meubelen*. Oase Slaapkamer. Polderhuis. Pole To Pole. Rabobank Rotan Alexandrium. Rothmeijcr Sfeer. Siegers' Licht. Sicmatic Smeding Partners. Valhal WoonideeCn. Van Den Heuvel Verlichting. Van Der Kuijp. Woontrend. Yogen Friiz. Zonicrhof Muys Makelaars.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16