Driemula 'Onderzoek verhuizing van Sjelter' Jaarwisseling rustig en zonder incidenten Gouden idee, dat niet veel hoeft te Hoop op 'betere papieren' gaat in rook op Regio Leiden/Rijn Veenstreek Nostalgisch nieuwe jaar in Talentenjacht in Muzenhof door kapotte rem ^sintratuin DONDERDAG 2 JANUAR11997 Koek verlaat Heatwave alkemade De Veender Wout Koek heeft gisteren zijn aftreden ais voorzitter van de lokale radio Heatwave bekendgemaakt. ,,Ik heb een aantal drukke jaren achter de rug", zegt hij. „De puf is nu op. Zijn opvolger wordt Jan van der Pluym uit Oude Wete ring. Tevens maakte Koek tijdens zijn nieuwjaarstoespraak be kend dat Heatwave Radio gaat verhuizen naar het bedrijvencen trum Globy dat in het voormalige Ruiten Troef is gevestigd. De jarenlang durende problemen om een huisvesting te vinden be horen daarmee definitief tot het einde. Tuinders zonder stroom nieuwkoop Grote delen van Nieuwkoop en Noorden hebben oudejaarsnacht twee uur zonder stroom gezeten. Dit kwam door een storing in het hoogspanningscircuit die om vier uur 's och tends begon. Tuinders hebben bij de politie geklaagd over scha de aan hun gewassen die opeens geen verwarming meer kregen. Gladde stoep speelt vrouw parten leiderdorp» Gladde trottoirs blijven hun tol eisen. Dinsdagmor gen is op de Doeslaan in Leiderdorp een 74-jarige vrouw lelijk ten val gekomen. Zij liep hierbij verwondingen op aan neus en arm. De vrouw is overgebracht naar het Elisabethziekenhuis. Sieraden gestolen uit auto hazerswoude-dorp Oudejaarsdag zijn uit een auto die stond ge parkeerd aan de Schotlandlaan in Hazerswoude-Dorp een atta chékoffer en sieraden gestolen. Over de waarde van de spullen kon de politie geen nadere mededeling doen. Van de auto is een ruit ingeslagen om bij de spullen te kunnen komen. Jaar begint met inbraken voorschoten Het nieuwe jaar begon vervelend voor de bewo ners van twee flatwoningen aan de Van Ostadehof en voor een 1 bewoner van de Generaal Spoorlaan in Voorschoten. Hun hui zen waren op 1 januari het doelwit van inbrekers. Wat er uit de flats weg is, is nog niet bekend. De bewoner van de Generaal I Spoorlaan mist vermoedelijk geld en sieraden. In Oegstgeest is een dief kennelijk bij zijn werkzaamheden in een woning aan de j Kennedylaan gestoord. Er is een ruit vernield, maar er wordt j niéts vermist. Vrienden slaan stelletje in de boeien voorschoten Van een uit de hand gelopen SM-spelletje was geen sprake. Toch moesten een man en vrouw gisternacht in Voorschoten door de politie worden bevrijd van hun knellende handboeien. Het stel was bij vrienden op bezoek in de Vlietwijk. Voor de grap hadden de vrienden de vrouw en haar partner aan elkaar geboeid. Vervolgens waren ze vertrokken met de sleutel van de handboeien. Omdat de boeien bij elke beweging meer begonnen te knellen, belden ze de politie. chef hans jacobs.071-5356414, plv -chef rudolf kleijn.071-5356436 Vuurwerkbom slaat stuk uit schoorsteen Het afsteken van vuurwerk moet toch spannender en spectaculairder kunnen moet een 23-jarige man uit Kudel- staart hebben gedacht. Hij stopte in de oudejaarsnacht het kruit van zo'n zeven strij kers in een gietijzeren buis en stak daarna de lont aan. Dat gaf zeven keer een ge weldige knal. Bij de achtste keer ging het faliekant mis. De buis spatte uiteen en scherven en brokken gietijzer vlogen door de ruit van een woning aan de Geerweg in Langeraar. In de woning werd een stuk uit de schoor steenmantel geslagen. De politie heeft de man aangehouden en na verhoor weer naar huis gestuurd. alphen aan den rijn» VRIJE TIJD LEIDEN Para-middag. Paragnosten voorspellen wat het jaar 1997 zal brengen. Je toekomst kun je la ten voorspellen op zondagmid dag 5 januari om 16 uur in het COC-gebouw aan de Langeg- racht. De para-middag duurt tot 20 uur. Informatie: 071-3610611. OEGSTGEEST Boerhaave. Kinderen van 7-12 jaar kunnen op vrijdag 3 januari met de stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest naar het Museum Boerhaave in Leiden. De kinderen verzamelen om 12 uur bij de SJJO aan het Boer- haaveplein en komen om 16.30 uur terug. Opgave: 071-5154773. n-lbderdorpLeiderdorpers luidden dinsdagnacht het nieuwe jaar in tijdens een feest in herberg De Hol- ^landsche Tuyn aan de Hoofdstraat. Het café-restaurant stond met nostalgische muziek in het teken van de jaren '70 en '80. foto henk bouwman Coördinator Edink ziet alleen voordelen aan verhuizing van Sjelter leiderdorp judy nihof Met kunst- en vliegwerk kan coördinator Hans Edink nog wel uit de voeten in ge bouw Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdorp. Toch zou een nieuw onder komen op een meer centrale plek geen overbodige luxe zijn. Het idee leeft om Sjelter te laten verhuizen naar het ge bied tussen Santhorst en Winkelhof, dat nu volop in ontwikkeling is. „Het is eigenlijk een gouden idee, dat niet veel geld hoeft te kosten", zegt Edink. „Je kunt het huidige gebouw plat gooien en er woningen voor in de plaats zetten. Natuurlijk kun je er ook voor kie zen om dit pand op te knappen - over een jaar of vier kunnen we niet om reno vatie heen - maar dat is duurder dan iets nieuws bouwen." Een verhuizing is vooral in het belang van de Leiderdorpse jongeren, meent Edink. Zij kunnen in het huidige onder komen, dat geen goede geluidsisolatie heeft, amper terecht voor het houden van bijvoorbeeld discoavonden. Derge lijke activiteiten mogen maar drie keer per jaar worden gehouden. De milieu regels staan meer avonden aan de Heemraadlaan niet toe. Edink benadrukt dat hij geen disco theek wil maken van Sjelter. „Sociaal cultureel werk is veel meer dan alleen disco. Maar als instelling pretenderen we en willen we dat alle leeftijdsgroepen in Sjelter terechtkunnen: of het nu gaat om kinderen, volwassenen of ouderen. Dan loop je op de Heemraadlaan tegen knelpunten aan. Vooral als je het hebt over jongeren." Gebouw Sjelter voldoet volgens de co ordinator Edink niet meer aan de eisen van deze tijd. Niet alleen de slechte ge luidsisolatie is een probleem. „We zitten hier middenin een woonomgeving en we krijgen enorm veel publiek. Met de cursisten van de Volksuniversiteit, die ook voor een deel in Sjelter zit, meegere kend hebben we zo'n 50.000 bezoekers per jaar. Al het bijbehorende verkeer is niet altijd leuk voor de buurt." Dat probleem speelt veel minder in het nieuwe hart van Leiderdorp, meent Edink. „Zeker als je bij de Rabobank gaat zitten. Dan zit je niet zo dicht op de huizen. Natuurlijk zullen er mensen zijn die bezwaar maken tegen de komst van Sjelter, maar hun bezwaren zullen niet zo terecht zijn." Volgens Edink zijn jongeren in Leider dorp op de straat aangewezen als ze el kaar 'zomaar' willen ontmoeten. „Als je denkt aan uitgaan, komt Leiden in beeld. Maar dat geldt alleen voor het weekeinde. Doordeweeks kunnen jonge ren in Leiderdorp geen kant op. Wat ge beurt er dus: ze gaan buiten staan en dat geeft overlast." Alleen hangplekken inrichten is vol gens Edink geen oplossing voor de pro blemen. „Je gaat nu toch niet buiten staan?" Volgens de coördinator zou de politiek werk moet maken van de ver huizing van Sjelter. „De raadsleden heb ben veel gedaan voor die hangplekken. Maar wie a zegt, moet ook b zeggen. Met name de WD heeft steeds gehamerd op een onderkomen waar jongeren terecht kunnen." Niet alleen jongeren, ook andere leef tijdsgroepen zouden zijn gebaat bij een nieuw onderkomen, is Edinks overtui ging. „Tien a vijftien procent van de Lei derdorpse bevolking komt hier over de vloer. Dit gebouw is berekend op het aantal inwoners van meer dan twintig jaar geleden. We hebben een groot ge brek aan ruimte terwijl we hier niet kun nen uitbreiden. Je zou eigenlijk een ge bouw moeten neerzetten, waar je die mogelijkheid wel hebt." Politie pakt vuurwerkrovers Leiderdorpse politiek: De Alphense politie heeft vier jongens aangehouden, die maandag op de Vliestroom een 15-jarige Alphenaar hebben be roofd van zijn vuurwerk. Daar bij hebben ze ook geweld ge bruikt. Een van de jongens, een 13-jarige Alphenaar, werd her kend door een getuige. Het bleek dat hij samen met twee leeftijdgenoten en een 15-jarige jongen de beroving had ge pleegd. Het vuurwerk is in de woning van een van de daders aangetroffen. Een van de jon gens bekende tevens dat hij maandag een 22-jarige Alphen se vrouw had mishandeld in het Alphense winkelcentrum De Herenhof. Hij had de vrouw ge slagen, omdat ze niet reageerde op een van zijn opmerkingen. Acht zangers en playbackers strijden zaterdag 4 januari in de Muzenhof in Leiderdorp om de eerste prijs tijdens de eerste 'Muzenhof Stars on Stage' ta lentenjacht. Een vakjury selec teerde de acht talenten tijdens een voorronde in december. Kaarten voor de finale zijn in de voorverkoop voor een tientje verkrijgbaar aan de bar van de Muzenhof. Aan de deur kost een kaartje 12,50 gulden. De opbrengst is bestemd voor het dierenasiel Leiden en Omstre ken. De finale, die begint om 20 uur, bestaat uit drie categorie- en: 'playback', karaoke/sound- mix' en 'live'. Behalve de optre dens wordt er muziek uit de ja ren zestig en zeventig gedraaid. Het is de moeite waard om verhuizing van gebouw Sjel ter naar het 'nieuwe centrum' van Leiderdorp nader te onderzoeken. Dat is kort samengevat de mening van de politiek. De raad staat niet afwijzend tegenover een nieuw pand voor sociaal culturele activiteiten naar een meer centrale plek, maar houdt nog wel een slag om de arm. „Verhuizing is bespreekbaar, maar ik wil eerst een financiële onderbouwing zien", zegt E. Grootaarts (D66). leiderdorp»judy nihof J. Hermans (PvdA) vindt dat Sjelter een goed onderkomen moet hebben. Maar hij wil eerst weten het huidige pand 'nu echt zo slecht is'. „Als dat zo is, wil ik best meedenken over een ander pand. Maar het moet wel kostendekkend zijn in het totale plan voor de ontwikkeling van het nieuwe centrum van Leider dorp. Het zal moeilijk worden om hiervoor kostendragers te vinden." Nieuwbouw naast de Rabo bank heeft in elk geval niet Her mans' voorkeur. „Ik ben er voorstander van om park De Houtkamp zoveel mogelijk on aangetast te laten. Dat de Rabo bank daar zit mag geen excuus zijn om daar meer gebouwen neer te zetten", aldus Hermans, die het toestaan van het bank gebouw aan de rand van het park een 'historische vergissing' noemt. WD-raadslid H. Zilverentant wil 'zeker nadenken' over ver huizing. „In een nieuw gebouw kan Sjelter de mogelijkheid krij gen om dingen moderner en professioneler aan te pakken." Ook Groen Links-raadslid C. Bos is positief, al ziet hij proble men opdoemen. „We moeten eerst op een rijtje hebben of je een plekje kunt vinden en wat het kost. Het zal niet eenvoudig zijn. Nieuwbouw is een kostba re zaak." T.Meijer (CDA) vindt dat je 'zeer kritisch' moet kijken naar de plek voor eventuele nieuw bouw van Sjelter. In zijn ogen is het gebied tussen Santhorst en Winkelhof een betere locatie voor Sjelter dan de huidige, ze ker als dit een geluidsgeïsoleerd gebouw is. „De mogelijkheden om iets extra's te organiseren voor de jeugd, zijn er nu niet. In een nieuw pand zal geluidsoverlast geen probleem meer zijn. Een concentratie van mensen geeft echter altijd wat overlast, daar moet je redelijk in zijn. Maar ik ga er nog altijd van uit dat je met de gebruikers tot afspraken kan komen." J. Holsberg (BBL) vindt het een 'interessante gedachte' om een gebouw te hebben waar wat meer activiteiten voor jongeren kunnen worden georganiseerd. Holsberg heeft wel twijfels over het bouwen van woningen op de huidige plek van Sjelter aan de Heemraadlaan. „We moeten oppassen dat we niet alles vol bouwen." regio dimitri walbeek De jaarwisseling is in de regio rustig verlopen. Volgens de poli tie deden zich geen ongeregeld heden voor. Ze kreeg wel te maken met kleine vreugdevuren en vernie lingen. De vuurtjes leverden in alle dorpen geen direct gevaar op voor de omgeving. Wel moest de brandweer enkele ma len uitrukken om de restanten van de vuren te blussen. De politie van het district Rijn en Braassem kreeg maar een beperkt aantal meldingen van overlast. In Leiderdorp en de andere dorpen zijn geen aanhoudingen verricht. Wel kreeg de polite in Leiderdorp een aantal meldin gen van vernielde autospiegels. In Alphen aan den Rijn werd tijdens de jaarwisseling een aantal bushokjes vernield en containers in brand gestoken. Ook een telefooncel werd ver nield. Op de Emmalaan raakte een jongen gewond aan zijn oog door een vuurpijl. Hij is voor behandeling met een ambulan ce naar een ziekenhuis ver voerd. Brandjes Ook in Voorschoten en Wasse naar verliep de jaarwisseling zonder incidenten. Net als in Oegstgeest waren er in de dor pen slechts enkele kleine brand jes en vernielingen. BEDRIJFSDIENSTEN Biedt een uitgebreid pakket diensten Voor grote en kleine projecten in de profit en non-profit sector. ^ïtïjwwmmcwewkïiflj:iwh:km 071 -5 17 29 55 Totale voorraad ter waarde van anderhalve ton verloren a van wanrooy vervolg van voorpagina Papier is momenteel niet zoveel waard. Om die reden had de fir ma Van Leeuwen en Zoon 2000 ton aan balen geperst en gesta peld papier in de loods aan de Rederijstraat in Katwijk opge slagen. „Voor betere tijden", verduidelijkt firmant A. van Leeuwen. Die hoop ging gister avond door de felle uitslaande brand in rook op. De totale voorraad papier ging verloren. De papierwaarde wordt geschat op 150.000 gulden. Toch was het bedrijf waak zaam geweest. In de nacht van oud en nieuw - een etmaal eer der - was er nog een extra oogje op de papierberg gehouden. „Met vuurwerk moet je altijd uitkijken. Papier is natuurlijk zeer brandbaar. Daarom heb ben we tijdens de jaarwisseling nog gesurveilleerd", zegt Van Leeuwen. De handel in oud papier is overigens niet de enige nering van de firmanten. Het tien man personeel tellende bedrijf han delt op locaties aan dezelfde straat ook nog in oude metalen en tweedehands vrachtwagens. Gevolgen voor het personeel heeft de brand daarom volgens Van Leeuwen niet. Hij rekent nog enkele tonnen extra voor het opruimen en transporteren van het puin. Het vuur onstond ergens midden in de onoverdekte loods. Omwonenden zagen hui zenhoge vlammen uit de voor malige rokerij van visverwerker Ouwehand, nog eigenaar van de loods, slaan en alarmeerden de brandweer. Die was vanuit de op een steenworp afstand gele gen kazeme snel ter plekke. Het water moest uit de bevroren Rijn worden gepompt, maar dat leverde volgens brandweercom mandant J. Kuijpers nauwelijks problemen op. „We hebben met een motorkettingzaag extra gaten in het ijs moeten zagen en een hek door moeten knip pen om de slangen door te lei den. Dat heeft niet echt voor vertraging gezorgd. Door het in zetten van waterkanonnen had den we het vuur vrij snel inge sloten." De kou was de grootste vijand voor de ongeveer vijftig ingezet te brandweerlieden. Kuijpers: „Je moet met dit weer extra goed voor je mensen zorgen. Want met deze lage temperatu ren en al dat water bevries je zo. Onderkoeling is mogelijk. Kortom: er loert constant ge vaar. We hebben om de drie uur ploegen vervangen. Verder een tachtig paar handschoenen en droge kleding laten aanrukken." Verkleumde brandweerlieden en andere hulpverleners kon den tussentijds op adem en temperatuur komen in de aan grenzende zaak van zalmrokerij Schuitemaker. Daar werden zij gastvrij onthaald op warme kof fie en gingen de met ijs bedekte pakken even uit. „Je raakt tot op je botten verkleumd. Dit moet echt even anders hou je het niet vol", weet een van hen. Kuijpers wijst op zijn helm. „Kijk, bevro ren. Zelfs mijn portofoon raakte onklaar. Om extra risico's voor het brandweerpersoneel te voorkomen hebben we zout la ten strooien. Je zou nog onge lukken krijgen doordat iemand onderuitgaat." Later in de nacht zouden zich inderdaad diverse glijpartijen voordoen. De fysieke schade blijft beperkt tot een bevroren teen van een brandweerman uit Voorschoten. K)pe nachtmerrie van iedere automobilist werd op oudjaarsavond ioor een 21 -jarige Leiderdorper werkelijkheid. Op het moment dat hij op de Katwijkse Boulevard bij een halte ;tyilde stoppen om een bus voorrang te verlenen, weigerden de pjemmen van zijn auto dienst. Om een botsing met de bus te voor- ietomen week hij naar links uit, schoot het trottoir op en kwam ver bolgens in botsing met een tegemoetkomende auto. Bij die manoeuvre brak het achterwiel van de wagen af. Het voer- juig kwam 40 meter verder tot stilstand. Niemand raakte bij de bot- fing gewond. Niet bekend is waardoor de remmen dienst weiger- |en. Ook in Voorschoten verliep de afgelopen nieuwjaarsnacht rustig. Deze brievenbus in de Langenhorststraat moest het echter wel ontgelden. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15