'Vader zou gillend weglopen als hij het bedrijf nu zag' Fabrieksarbeider van God Leiden Regio Kerk Samenleving DONDERDAG 2 JANUARI 1997 Bewondering klinkt door wanneer Bert Braakman vertelt over het ontstaan van de Leidse Textiel Centrale. Hoe oprichter vader Herman Braakman op de fiets de kloosters en scholen in Leiden en verre omgeving langsging om wat te kunnen verkopen. „Het was in de dertiger jaren volop crisis en de concurrentie was hard. Als je daaraan terugdenkt besef je hoe moeilijk vader het heeft gehad om voor het gezin te zorgen. Gelukkig heeft hij ook de opgang van het bedrijf nog meegemaakt", merkt de 70-jarige Lam(Bert)us P. Braakman op. De Leidenaar stopt vandaag als di recteur van de LTC, al blijft hij op af stand nog wel bij het bedrijf betrok ken. ,,Ik zal best nog wel eens bin nenlopen, maar neem nu de tijd voor andere zaken." Zijn vijf jaar oudere broer Jan gaat nog even door. Die vertrekt zodra zijn zoon voldoende aandacht aan het leiden van het bedrijf kan geven. Nu is ju nior nog bezig met andere zaken binnen het bedrijf in het industrie gebied De Waard, waar het sinds 1970 is gevestigd. Vader Braakman vertrok in 1933 als chef bij het Leidse bedrijf Waals. „Hij zag dat het de verkeerde kant opging bij dat bedrijf en zette vanuit ons ouderlijk huis aan de Cobet- straat een eigen onderneminkje op in textiel. Iedereen - want het was tenslotte de crisistijd - verklaarde hem voor gek. Toch lukte het hem om een klantenkring op te bouwen. Dat wij een groot gezin hadden was kennelijk een voordeel, want als va der op de vraag van een moeder overste antwoordde dat er negen kinderen in het gezin waren werd er goedkeurend geknikt en kon de kle ding worden geleverd", vertelt Braakman lachend. „Nu leveren we nog aan één kloos ter. Dat waren er destijds heel wat meer. Bovendien waren er aan die kloosters scholen en soms een zie kenhuis verbonden. Automatisch werd ook daaraan geleverd. Dus liep het niet zo slecht met het bedrijf, al was het heel hard werken. Niet al leen voor vader, maar het hele gezin werd erbij betrokken. Uit- en inpak ken, koffers sjouwen, pakjes weg brengen en noem maar op", kijkt Braakman terug. „Ook de fiets verdween om plaats te maken voor een auto, zodat vader zijn gebied kon uitbreiden. De be zetting door de Duitsers maakte een einde aan de groei. Vooral omdat er geen textiel meer te koop was. In- plaats van op zoek te gaan naar klanten, ging hij de fabrieken af om textiel te pakken te krijgen. Soms lukte dat en konden er weer klanten tevreden worden gesteld', herinnert Braakman zich. Na de oorlog verhuisde het bedrijf naar het Noordeinde. Een pand dat al in 1942 was gekocht, maar door de bezetter in bedrijf was genomen als Ortslazarett. In 1953 kwam Bert Braakman als firmant in het bedrijf, zijn broer Jan was hem in 1948 al voorgegaan. „Na de hbs en de hoge re textielschool in Tilburg vond va der het beter dat wij eerst bij andere bedrijven aan de slag gingen. Zo heb ik eerst bij een Amsterdamse textiel- groothandel en later bij een textiel fabriek in Weert gewerkt", legt de Leidenaar uit. Vanaf 1946 ging het crescendo bij de LTC. „Er was op een gegeven mo ment geen huishoudschool in Ne derland, die geen spullen van ons betrok. Dat was vooral te danken aan het werk van vertegenwoordiger Damave, die veel onderwijsinstellin gen wist aan te trekken. In die perio Bert Braakman: „Van textielboe ren werden wij gereedschapman nen." FOTO HOLVAST- /MARKLAMERS Bert Braakman na 43 jaar weg bij Leidse Textiel Centrale de gingen we ook op lokatie onze spullen laten zien. Met een karavaan op pad. Onze etaleur Dreef richtte stands in en DAN kwamen de scho len en andere instellingen langs om te kijken wat wij te bieden hadden. Zo is er jaren gewerkt." In 1968 kwam er een verandering. „Onderwijsminister Cals kwam met de Mammoetwet. Het handwerken voor meisjes verdween van het roos ter en maakte plaats voor de meer creatievere werkvormen. Het was af gelopen met het naaien, breien en verstellen en er was veel minder be hoefte aan textiel. Op tijd hebben we onze koers gewijzigd. We namen mensen in dienst die verstand van zaken hadden, zoals een leraar handvaardigheid, een chemicus die droge waterverf had ontwikkeld voor het batikken en een vakman die verstand had van materiaal dat bij die lessen werd gebruikt. Van textielboeren werden we gereed schapmannen grinnikt Braakman. „Al lach ik er nu om, in die tijd was dat zeker niet het geval. Het was een hele onzekere periode, niet alleen voor ons maar ook voor de mensen in het onderwijs. We werden gecon fronteerd met huilende leraressen, die plotseling moesten gaan figuur zagen met meisjes inplaats van ze te leren hoe een jurk genaaid moest worden. Ook mijn vader zou gillend zijn weggelopen als hij nu ons be drijf had gezien." Veel collegabedrijven konden het niet bolwerken omdat ze niet op tijd omschakelden. Braakman: „Dat de den wij wel, want ons bedrijf ont wikkelde lespakketten, leerprogram ma's en handzame catalogi." Op richter Braakman heeft dat echter niet meegemaakt, die overleed in 1958. In 1980 kwam het bedrijf in een wat moeilijke periode. Braakman: „De subsidies in het onderwijs en in het club- en buurthuiswerk werden minder. Toen moesten we ook wat inkrimpen en een aantal mensen ontslaan. Dat was hard, maar onver mijdelijk. Dan slaap je slecht, want je moet capabele, loyale werkne mers op straat zetten." Volgens Braakman loopt het nu pri ma met de LTC. „Al moeten we wel voortdurend bij de les blijven. Ook nu wordt er weer geknepen op tal van subsidies. Een deel van dat geld gaat echter naar de opvangcentra voor vluchtelingen, die ook weer ac tiviteiten voor hun bewoners orga niseren. Ook daar leveren we dan weer aan. Dat lijkt allemaal heel simpel, maar je moet wel voortdu rend rekening houden met wat je aanbiedt." REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 Overste Tjeu Timmermans zou zo weer achter lopende band willen WSSSSM O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Dertien jaar werkte hij als productiemedewerker bij Heinz BV in Eist. Plaatste flessen tomatenketchup op de lopende band, schroefde er doppen op, of was anderszins op de fabrieksvloer actief. Nuttig? Tjeu Timmermans (53) weet waar hij over praat als hij het in zijn nieuwe baan heeft over de onderkant van de samenleving en menselijke vervreemding. De overste van de 400 karmelieten en karmelitessen in Nederland en de Filipijnen heeft zogezegd kredietwaardigheid. Als boerenzoon kwam hij vanuit de luwte van het katholieke Limburgse land in het roerige Amsterdam. Om theologie te studeren. Het ging anders dan hij gedacht had. De grote stad zet te al zijn geloofszekerheden op de kop. Tjeu Timmermans kwam in een crisis terecht. Van daaruit is hij een stuk wij zer opgekrabbeld. Gesterkt begon hij aan loopbaan die haaks staat op de prestatiemaatschappij. Afgelopen zo mer kwam hij desalniettemin aan de top te staan van zijn orde. 'Ik ben ge kozen', verontschuldigt de overste zich. Zijn werkkamer heeft hij in het klooster aan het Vincent van Goghplein in Al melo, het hoofdkwartier van de karme lieten. De religieuze orde houdt zich bezig met de betekenis van God bin nen de concrete leef- en werksituatie van mensen, verwoordt Timmermans. Zijn levensloop is daarvoor illustratief. Van 1972 tot 1977 was hij in Almelo- Zuid pastor voor jongeren en mensen in psychische problemen. Daarna tot 1990 arbeider aan de lopende band in de ketchup-fabriek. Na Eist was hij tot aan de zomer pastor-teamleider in Dordrecht en de Hoekse Waard. En nu overste in Almelo. De fabriekstijd drukt een stempel op zijn leven. Hij kijkt met dankbaarheid op die tijd terug. Waarom met een academische oplei ding kiezen voor ongeschoold werk? Timmermans rept van de theologische geschriften waarin God blijk geeft van zijn voorkeur voor de geringen en de armsten. Die groep kun je in deze tijd inderdaad achter de lopende band in de moderne industrie vinden. „In de fabriek dachten mensen met wie ik werkte er wel eens over na of het leven voor hen wel zin had of dat ze er mis schien net zo goed uit zouden kunnen stappen. Dat was al die keren dat ze niet meer opgewassen waren tegen wat er op hen af kwam. Door verhoogde werkdruk bijvoorbeeld, door het aan de kant geschoven worden en daarmee brodeloos op straat raken." Hij heeft zelf ervaren hoe ongemerkt het geestdodende werk een aanslag deed op zijn persoonlijkheid. „Het haalt een stuk van je onderwereld naar boven. Je ontdekt dat niets jou vreemd is." Bij Heinz wisten ze aanvankelijk niet wat voor vlees ze met de sollicitatie van een theoloog in de kuip hadden. „Ze waren bang voor een soort pottenkijk- effect en vreesden ongewenste aan dacht van de media voor de werkvloer, eerder nog dan dat ze dachten dat er iemand de boel naar God's model wil de inrichten." Timmermans vertelt, eerder dan hij dacht, door z'n collega-werkers als een van hen te zijn geaccepteerd. En zoals iedereen zijn eigenheid op de vloer in bracht, ontpopte hij zich als een ver trouwensman die steeds meer waarde ring ondervond voor de wijze waarop hij de belangen van de gezamenlijke collega's bij de bedrijfsleiding wist te behartigen. „Ik werd gekozen in de on- Tjeu Timmermans: „Je moet jezelf durven verliezen en tegen de stroom in willen gaan, dernemingsraad en ben mee in staking gegaan toen het door Amerikanen ge leide bedrijf al te drastisch wilde reor ganiseren." Timmermans herkent door zijn erva ring bij Heinz de gemarginaliseerde mens. Midden in zijn studietijd zegt de pater-overste de kleinheid van zichzelf te hebben ervaren. Hij kwam in een identiteitscrisis terecht. „Het enige wat je over hebt, is je vege lijf. Je bent ge heel afhankelijk van je omgeving. Dan leer je ten diepste wat mensen voor el kaar waard kunnen zijn." Hij ging zich identificeren met ont- rechte en uitgerangeerde mensen, dichtbij en veraf. Zo is hij voorzitter van de Zevenbergse Conferentie, een organisatie van arbeiders, haanlozen en uitkeringsgerechtigden. Ook bij de landbouw waar boerenfamilies uitge rangeerd raken, vluchtelingenwerk en initiatieven waarin de duurzaamheid van de samenleving centraal staat, voelt hij zich nauw betrokken. Groeiende kloof „Het gaat om de gemeenschappelijke ervaring van een bevrijdende God die van mensen houdt, ongeacht hun plek in deze kapitalistische maatschappij. De zin van het leven ligt niet in hun positie of hun functie, nee, voor God is de mens zelf de moeite waard." Hij bespeurt een groeiende kloof tus sen het heel gewone leven van mensen enerzijds en de plekken waar de grote besluiten worden genomen. Het lijkt alsof de eerste groep steeds minder vat heeft op deze besluitvorming. Ze on dergaat haar lijdzaam zonder nog de il lusie te hebben er enige invloed op te kunnen uitoefenen. Timmermans koestert de plaatsen waar mensen nog wel een waardevolle inbreng hebben. Het zijn veelal plekken dicht bij huis waar kleinschalige bewegingen in gang worden gezet die tekenen zijn van hoop en vernieuwing. Mensen zijn meer dan enkel produ centen of consumenten van al die goe deren die van lopende banden komen, betoogt hij. „Je kunt beter investeren in je naaste, in medemensen dan in een prestatiemaatschappij die haar ei sen steeds verder opschroeft en waarin mensen voortdurend bezig zijn zich boven de ander te verheffen." Zo'n keuze is niet zonder risico's, weet hij. „Je moet je zelf durven verliezen en tegen de stroom in willen gaan. Daarin word je onderuit gehaald en soms aan geklaagd omdat je ingaat tegen de nor men en waarden van het economische systeem. God doet ogenschijnlijk niet anders dan daarin verliezen, maar hij is groot genoeg om nooit onderuit te gaan." KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H.G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-5323 5i Familieberichten: 023- 5317 337 j| 023- 53202161 Redactie: 071-5321 921 j Hoofdredactie: 071-5315 921 Jj ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uu 071-5356 230Ü RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uu 071-5143 545' ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 32,95 per kwartaal (acceptgiro) 93,05» per jaar (acceptgiro) ƒ358,051 Abonnees die ons een machtiging verstrek-l ken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld, ontvangen 1,- korting per betaling. - VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 151,001 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (of een andere leeshan- dicap hebben), is een samenvatting van het" regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op"' geluidscassette beschikbaar. Voor informatie: 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lec-, HM ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanal woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkun dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I en I daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30—15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend vooi partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime be zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkun; de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heel-1 kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. r en 18.30-19.30 uur, klasse I e

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14