Watermeters begeven het 'Ze hebben een bom in mijn huis 9 Twee lootjes voor elke kerstboom die wordt ingeleverd 'We geven in -de zomer yook geen limonade' Toekomst kinderhartafdeling van AZL is nog niet zeker Wakken voor watervogels DONDERDAG 2 JANUAR11997 Vrouw ontsnapt aan aanrander leiden Door keihard te gillen en zich flink te verzetten is een 21-jarige vrouw gisterochtend op Morssingel ontsnapt aan een aanrander. De vrouw werd even na zeven uur op het Stations plein vastgepakt en door een haar onbekende man meegeno men naar een stille plek langs de singel. De vrouw wist zich aan haar belager te ontrukken. Vals briefje van 250 gulden leiden Een oplettende taxichauffeur heeft gisteren gezorgd voor de aanhouding van een 35-jarige Leidenaar die kort tevo ren had afgerekend met een vals briefje van 250 gulden. De chauffeur wist nog bij welk café hij de man had afgezet. De poli tie heeft de Leidenaar daar aangehouden. De man bleek bij on derzoek nog een paar weken celstraf tegoed te hebben. Vader deelt klappen uit leiden Vader was boos. Zijn 14-jarige zoontje zou door een 12- jarige buurtgenoot op oudejaarsdag in de Acacialaan ten val zijn gebracht. De vader van de gevallen jongen meende het recht in eigen hand te moeten nemen en gaf daarop de 12-jarige knaap een pak slaag. De jongen werd geschopt en geslagen. De man is door de politie angehouden en heeft toegegeven verkeerd te hebben gehandeld. ANNO 1896 De vereeniging „Dorcas", te Leiderdorp, hield 30 December de jaarlijksche uitdeeling. Met welk een grooten ijver de dames we derom hunne taak hadden aanvaard en volbracht, bleek uit het groot aantal huisgezinnen, dat kon worden bedacht. Niet min der dan twee en zestig personen werd een geschenk uitgereikt. Deze kreeg een deken, gene een kleedingstuk, een ander een la ken, al naar mate was bepaald wat door ieder het best kon wor den gebruikt. ANNO 1971 maandag 3 januari Het bevolkingscijfer van Leiden is in de maand november voor het eerst sinds lange tijd behoorlijk gestegen: met ruim 160 tot 99090. Dat wordt o.m. veroorzaakt door de toeneming van de woningvoorraad met ruim 100 tot 30277. De werkloosheid nam toe: de geregistreerde arbeidsreserve steeg met 250 tot 1651 en het aantal aanvragen van werkgevers daalde met bijna 200 tot 665. Geen zout op de stoep jg 5 '8 leiden monica wesseling Tientallen boze burgers hebben de afgelopen dagen geklaagd 9. over gladde wegen doordat er onvoldoende was gestrooid. Daarnaast hebben honderden 0 mensen zich bij de verschillen de gemeenten gemeld met vra- igen over het strooibeleid en met verzoeken om zout. De ge meente Leiderdorp kreeg ruim 200 'zout-aanvragen' binnen, maar heeft die allemaal afgewe zen. Zout voor stoepen en parti culier-terrein moeten de bur gers zelf kopen: „In de zomer verstrekken we ook geen limo nade", aldus een woordvoerster van de gemeente. =d De agenten van'de meldka mer van het hoofdbureau van politie Hollands Midden in Lei- J derdorp zijn 'horendol' gewor- kl den van de tientallen klachten over de gladheid. Elke klacht werd doorgegeven aan de plaat selijke strooidienst. De Leidse politie heeft, na een groot aan tal klachten over de gladheid, de gemeente gevraagd om méér dan alleen de hoofdwegen van zout te voorzien. „Vroeger ston den er overal bakken zout en konden burgers zelf op wegen Ien stoepen de gladheid bestrij den", zo blikt een Leidse agent terug. Ook bij de gemeente Leiden zijn negatieve opmerkingen binnengekomen. De strooidien sten staan echter op sommige wegen voor een onmogelijke taak; de combinatie van dooi, kou, wind en weinig verkeer maakt dat het strooien nauwe lijks effect heeft. In Leiden zijn alle grotere we gen minimaal twee keer van een zoutlaagje voorzien. Klin kerwegen zijn en blijven echter vaak spiegelglad. „Zout werkt alleen als het uitgereden wordt, dan wordt de ijslaag kapotgere- den. Omdat het zo rustig op straat is, gebeurt dat niet en werkt het zout niet", zet een voorlichter van de gemeente Leiden uiteen. Haar collega uit Leiderdorp voegt daar nog aan toe dat zout 'niet meer werkt' ®bij temperaturen beneden de acht graden Celsius. Klachten over gladde openba- re wegen worden door de ge meentelijke strooidiensten in •principe meteen aangepakt door een strooiwagen er op uit sturen. In Leiden waren vóór de jaarwisseling alle wegen al twee keer gestrooid en stond een derde beurt op de planning. Jaarwisseling kent weer rustig verloop leiden dimitri walbeek De jaarwisseling in Leiden is, op één incident na, rustig verlopen. Daarmee heeft de geschiedenis zich volgens een politiewoordvoerder her haald. Vorig jaar noemde een woordvoerder de nacht van oud en nieuw 'op het suffe af. De politie moest dit keer op diverse plaatsen brandjes bestrijden maar die liepen nergens uit de hand. 'Balda dige' jongeren hielden de agenten wel de hele nacht bezig. Het grootste incident deed zich voor in de Breestraat waar politiemensen in bur ger een vechtpartij tussen vier mensen probeerden te sussen. Op het moment dat ze de vechtenden gescheiden hadden, bemoeiden anderen zich ermee en escaleerde de vechtpartij. Een grote groep keerde zich tegen de politie mannen die rake klappen kregen. Opgeroepen collega's moesten geweld gebruiken om de groepen te scheiden. Een 22-jarige Leidenaar werd aangehouden omdat hij te gensputterde. Een 31-jarige Leidenaar werd aangehouden bij een brand op de kruising Kooil- aan/ Atjehstraat. Uit een groep mensen waren al ste nen gegooid naar de politie en de man bleef, nadat de brand was geblust, moeilijk doen. Hij belemmerde de politie in het werk en werd gearresteerd. Verder liep een politieauto schade op. In de Marnix- straat werd een steen door de achterruit gegooid. De steengooier kon niet worden achterhaald. Door de kou bleef het in de Mamixstraat overigens relatief rustig, al werd bij een woning nog wel een ruit ingegooid. De 74-ja- rige oma die op bezoek was raakte daarbij gewond door rondvliegend glas. Zij werd ter plaatse door ambulance personeel verzorgd. Tegen het einde van de nacht moest de politie op di verse plaatsen nog kleine vechtpartijen in de kiem smoren. Twee mannen wei gerden weg te gaan toen de politie een dreigende vecht partij in de Breestraat pro beerde te voorkomen. De twee boden verzet en werden aangehouden. Sjelter 4 C 's de moeite I D waard om een ver huizing van Sjelter nader te onderzoeken, vindt de politiek Medewerkers meldkamer politie blijven rustig tijdens jaarwisseling leiden monica wesseling Nu alle feestdagen weer achter de rug zijn, kunnen de kerstbomen weer wor den afgetuigd en het huis uitgesleept. Traditioneel houdt Leiden een kerst boomverbranding bij de Groenoord- hallen. Donderdag 9 januari gaat om 19.00 uur de fik in het groen. De kerstbomen kunnen vanaf van daag tot en met 9 januari worden inge leverd op 15 plaatsen in de regio. Ie dereen die een boom inlevert, krijgt twee lootjes. Een daarvan moet tijdens de verbranding worden ingeleverd om kans te maken op de hoofdprijs, een spelcomputer. Na de verbranding kun- nen alle kinderen het andere lootje in leveren voor een klein prijsje. De trek king wordt uitgevoerd door een beken de Nederlander; zijn of haar naam wordt nog niet bekend gemaakt. De vijftien plaatsen waar bomen kunnen worden ingeleverd (tussen 8.30 en 16.00 uur, behalve op 9 januari want dan slpit het depot om 13.00 uur): Admiraal Banckertweg 14, Garen - markt, kinderboerderij Merenwijk, speeltuin Zuiderkwartier (Anjelier straat), Oude Herengracht 1, boerderij de Slaagh, buurthuis 't Spoortje (Ber- nardkade), hoek Leeuwerikstraat/Lijs terstraat, speeltuinvereniging Ooster kwartier (Ambonstraat), speelterrein Van Vollehovenkade, speeltuinvereni ging Westerkwartier (Ten Catestraat), buurthuis Matilo (Zaanstraat), speel tuin Zuid-West (Berlagestraat), Steven spark, buurthuis Morschwijk. leiderdorp dimitri walbeek In de regionale meldkamer van de politie komt om half één, nieuwjaarsnacht, een telefoon tje binnen van een opgewonden man die over zijn woorden struikelt: „Ze hebben een bom in mijn huis gegooid...alles is zwart...het is hier een ravage...", schreeuwt hij. Telefoniste Ja- queline knippert niet eens met haar ogen en typt kalm op het scherm: Ruit vernield door vuurwerk. Een andere telefonis te schampert „is dat alles?", als even later een ernstig veront ruste beller meldt dat op straat een bank in de fik staat. Zo worden met oud en nieuw honderden telefoontjes op de derde etage van het hoofdbu reau van de politie in Leider dorp snel ontzenuwd. Voor een leek lijkt elk telefoontje dat bin nenkomt telkens reden tot spontane paniek, maar aan de vier tafels in de meldkamer leidt de aaneenschakeling van drin gende telefoontjes tot geen en kele spanning. Sterker nog, de meldkamer voor regio Hollands Midden, toch het zenuwcentrum van alle politie-acties, waar elke secon de telt en elke foute beslissing nadreunt, blijkt tijdens de jaar wisseling gewoon een replica van elke willekeurige huiskamer in de regio. De kerstboom straalt, het licht is gedimd, op tafel staan de oliebollen en kaasprikkers te wachten en op de televisie boven de tafels zingt zanger René Froger zijn laatste nummer in het oude jaar. De collega's maken het zich zo ge zellig mogelijk. In zijn uniform trekt Folkert als een volleerd glazenwasser nog even de condens van de ra men - om het vuurwerk beter te kunnen zien - en teamleider Jan Scheepens is 'bevorderd' tot chef catering en stoeit met de flessen appelcider. „Je moet toch ook proberen een feestje te bouwen", licht hij toe. Tijdens deze jaarwisseling, altijd de drukste periode voor de meld kamer, heeft Scheepens negen mensen tot zijn beschikking, drie meer dan normaal. De ontspannen sfeer daarge laten, lijken de eerste uren van het nieuwe jaar heel spannend in de meldkamer. Honderden belangrijke lichtjes knipperen continu en telefoons blijven maar overgaan. De telefonisten zijn verdeeld over vier tafels, één voor elk district. Aan elke tafel werkt een koppel naadloos samen. Ze tikken, roepen elkaar korte zinnetjes toe en houden koortsachtig contact met de po litiewagens in de regio. Op een TV-scherm boven de 'Leiden- tafel' crashen sportauto's op Eurosport aan de lopende band. De telefoontjes stromen bin nen. „Je moet je stinkende best doen om als telefonist 25 tele foontjes per uur te verwerken", legt Scheepens uit. De eerste drie uur krijgt elke tafel onge veer dat aantal op zich af, dus dat is stevig aanpoten. Het computersysteem kan het aan bod amper aan. Twee keer dreigt een crisis. Rond half een staat tegelijkertijd een stuk duin als een gebouwtje bij het Zeehospitium in Katwijk in brand. In de meldkamer ko men daarna echter geen extra berichten meer binnen, dus de branden zijn weer onder de controle. Om drie uur moeten meerdere wagens tegelijk naar de Breestraat in Leiden om een grote vechtpartij in shoarma- De telefonisten Gerard en Astrid behandelen de noodtelefoontjes uit Leiden en omgeving in de huiselijke meldkamer van de politie in Leiderdorp. Aan de muur hangen de kerstkaarten en aan het plafond het televisiescherm dat voor verstrooiing moet zorgen. foto henk bouwman tent 'Sindbad' te verhinderen. Voor de rest melden de bellers vrijwel alleen wat trammelant met vreugdevuren. De nacht lijkt, gezien de vele telefoontjes enorm druk, maar verloopt in de ogen van de ne gen in de meldkamer veel te rustig. Ze zijn bijna teleurge steld. Voor hen waren deze uren gewoon routine. „Deze mensen zijn ook ervaren genoeg en ra ken niet in paniek. Daar zijn ze zelfs op uitgezocht. Ze beschik ken over de gave om snel con clusies te trekken en direct te handelen. Daarnaast blijven ze altijd rustig", zegt Scheepens. De tafel waar de telefoontjes uit Leiden en regio binnenko men, stuurt in de eerste drie uur van 1 januari 'slechts' één am bulance op pad. Gerard denkt, een sigaret rokend, terug aan de goede oude tijd. collega Astrid bekijkt ondertussen het foto boek met kiekjes van de nieuwe woning van een collega. „Heb jij nou nog wat gehad?", vraagt Gerard dan maar aan collega Ad, die de Duin en Bollenstreek coördineert. „Mwah, eigenlijk niets", zegt die, ook al niet on dersteboven van de afgelopen nacht. EWR krijgt honderden klachten uit Leiden en regio Een aantal Leidenaars en mensen uit de omliggende ge meenten krijgen binnenkort een forse rekening van de EWR in de bus. Ze moeten betalen voor het vervangen van een gesprongen watermeter in hun huis. Gisteren en vandaag kreeg de Energie- en water voorziening Rijnland honderden telefoontjes van mensen waar de watermeter door de felle vorst was gesneuveld. leiden kees van kuilenburg „We hebben zowel vandaag als op nieuwjaarsdag extra mensen ingezet om alle meldingen te kunnen verwerken", zegt H. van Dijk. Van Dijk is meldkamerme dewerker van het elektriciteits- en waterbedrijf in Leiden. Daar naast kreeg de EWR nog een stuk of zes meldingen over ge sprongen leidingen. Die kwa men onder meer van bedrijven aan de Leidse Rooseveltstraat. Ook het Leidsch Dagblad zat gisteren en vanmorgen zonder water, evenals een winkel in de Steenstraat en een bovenwo ning aan de Lodewijk van Deijs- selstraat. Bij de benedenburen in die straat droop het water langs de muren. De politie moest een ruitje inslaan om binnen te komen om de hoofd kraan af te sluiten. Volgens Van Dijk is het ont dooien of repareren van de ge sprongen leidingen geen een voudige zaak. „De vorst zit nu al een centimeter of dertig in de grond, dan is het geen pretje om daar aan het werk te gaan", aldus de EWR-medewerker. „Gelukkig hebben we wat ge sprongen leidingen betreft niet extreem veel ldachten gekre gen." Het aantal klachten over ge sprongen watermeters was wel hoog. „Ik weet het exacte aantal niet, maar aan het aantal brief jes te zien loopt het in de hon derden. Dat is vooral het gevolg van het niet of onvoldoende af dekken van de meters. „Als de watermeters voldoende worden beschermd met dekens en stro is er niets aan de hand", legt Van Dijk uit. „Op die manier voorkom je dat je een forse re kening krijgt gepresenteerd." leiden monica wesseling Het is nog de vraag of kinderen met een ernstige hartafwijking in de toekomst nog wel in het AZL kunnen worden geope reerd. Minister Borst (volksge zondheid) heeft kort voor kerst bekend gemaakt dat volgens het planningsbesluit maximaal vier centra zich mogen bezighouden met kindercardiologie en kin- derhartchirurgie. Het Kinder hartcentrum van het Wilhelmi- naziekenhuis in Utrecht en het Sophia-ziekenhuis in Rotter dam mogen doorgaan en dat betekent dat van de drie ande ren, Nijmegen, Groningen en Leiden/Amsterdam, er één moet verdwijnen. Het Leidse ziekenhuis werkt nauw samen met de VU en het AMC in Amsterdam. De drie voeren gezamenlijk jaarlijks bij na 300 operaties uit, waaronder een aantal bijzonder gecompli ceerde. „Het zou me verbazen als de minister zou besluiten de Leidse kinderhartafdeling Lei den te sluiten. Daardoor wor den drie ziekenhuizen getrof fen. Bovendien hebben wij die unieke samenwerking waardoor uiterst gecompliceerde opera ties kunnen worden uitge voerd", aldus woordvoerder Ketting van het ziekenhuis. Het AZL heeft nog geen bericht ge kregen van de minister, „en dus weten we nog niets zeker." De Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU)/WKZ reageert verheugd op het voornemen van de mi nister. „Fantastisch, zeker na al les wat er in het verleden is ge beurd", zegt bestuursvoorzitter drs. G. Cerfontaine. De minister heeft hiermee-een eerder advies van de Nederlandse Vereniging voor Thoraxchirurgie tot slui ting van het Utrechtse Kinder- harcentrum naast zich neerge legd. Cerfontaine verwacht dat de Kamer snel akkoord gaat met het planningsbesluit van de kin derhartcentra. „Het is geen po litiek onderwerp als de hoge snelheidslijn. Dus ik neem aan dat de Kamer het besluit voor kennisgeving aanneemt. leiden Terwijl in Friesland met ijstransplantaties elk wak vakkundig wordt gedicht, probeert men in Lei den op een aantal plekken de wakken juist open te houden voor de watervogels. Dankzij een goede vet en verenlaag deert de koude de ganzen en eenden niet en omwonenden zorgen ervoor dat de dieren in elk geval hun dagelijks brood krijgen. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13