Restauratie beelden vooralsnog te duur Zuilen tegen diefstal Kop dicht, ik moet echtenstudie goed beoordeeld door VS Onderzoeksinstituut crijgt miljoen gulden Cursussen voor ouderen aan Leidse universiteit KERSTTROTS Vil Hoogervorst staat niet voor zichzelf in deze ubriek. Ze beschouwt een vermelding in KERSTTROTS puur als een eerbetoon aan haar nan, die medio vorig jaar na een ziekbed van acht /eken overleed. Zijn grote lobby was zijn kerstdorp. endf Vorig jaar rond deze tijd kon ik et nog niet aan om het erstdorp weer voor het raam te ;tten. Toen heeft het in de ipel gestaan. Vlakbij zijn graf. had er geen moeite mee dat ;t daar stond. Nee, ik vond het ;lfs heerlijk om ernaar toe te late Jan. Maar ik wilde het niet in blai uis. lit jaar heb ik het dorp wel ?nesv itgestald voor het raam. Ik zie -eiinn et nu zo: als ik het neerzet is antif lijn man er bij. Eigenlijk hoort ook een treintje te rijden. 10 laar dat kan ik emotioneel nog (iet aan. Die trein vond-ie zo ichtig. Daar kon hij uren naar itten kijken, is niet zo dat ik mijn man kerst het meest mis. Als je jtrien grandioos huwelijk hebt B 6 ehad, mis je hem elke dag. Het 2162 soms moeilijk, maar je moet irder met je leven. Het heeft nleen zin om de hele dag bij de akken neer te zitten. Daar ben nens ook niet voor. islirect na 3 oktober ging mijn ian altijd weer aan zijn vCK erstdorp werken. Het was een cht gezinsmens. Dan zat hij ier in de huiskamer aan zijn Box, erkbank te zagen. Het begon reba'i fs jaar geleden met die kerk. In loop der jaren kwamen er moest perfect zijn. Kijk maar, de kerk heeft glazen raampjes en een klok die kan luiden. Die stal maakte hij van takken uit de In de buurt kent iedereen het Lezing over barre tocht naar voet Mount Everest LEIDEN Nivon afdeling Leiden orga niseert op vrijdag 10 januari weer een wandelcafé, ge volgd door een wandeling twee dagen later. Inleider de ze keer is Ton Vrijenhoek. Hij maakte een wandeling naar de voet van de Mount Eve rest. De befaamde Everest is hij niet opgeweest, maar de voet (oftewel de berg Kala Pattar) is nog altijd 5545 me ter hoog. De bergwandelaar verhaalt over zijn (barre) tocht dooi de Himalaya van Jiri naar Kala Pattar. Het wandelcafé wordt ge houden in buurthuis De Pan- crat aan de Middelstegracht 85. De toegangsprijs be draagt drie gulden, het café gaat om 20.00 uur open. Zondag 12 januari wordt het wandelcafé gevolgd door een wandeling 'in de achter tuin' van Voorschoten. Ver zamelen om 10.00 uur bij NS Leiden-Lammerschans. In februari is er een lezing over de sterrenhemel, ge volgd door een 'sterrenwan deling' rond Leiden. \TERDAG 28 DECEMBER 1996 -IVNNO 1896 Maandag 28 December (data" De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden: een jongeman uit iden, die een agent beleedigde toen deze hem verbood na be- ■|»-|etten tijd kleedjes te kloppen, tot 5 dagen; een jongen uit Lei- •v* jen, die alhier van eene uitdragersuitstalling een paar kleedings- At> rikken wegnam om een paar schaatsen te kunnen koopen, tot ipzending naar een Rijksopvoedingsgesticht tot 16 October 1899 en een man uit Delft die een student aldaar dwong een loor hem gehuurde kamer te verlaten, tot 10 boete of 10 da- ;en gevangenisstraf. JANNO 1971 dinsdag 28 december |ohan Cruijff is als eerste Nederlander in de zestienjarige ge schiedenis van de verkiezing uitgeroepen tot Europees voet baller van het jaar. De 24-jarige Ajaxied „schoot" tijdens de jaar- f" lijkse verkiezing van het Franse voetbalblad „France Football" een record aantal punten van 116 bijeen. Maximaal waren er 130 punten te behalen. De Italiaan Sandro Mazzola (Inter) ein- met 57 punten op de tweede en de Engelsman George Best (Manchester United) bezette met 56 punten de derde plaats. Cruijff ontvangt voor zijn uitverkiezing de „Gouden Bal". 2 dgi Een diefstalbestendig fietspar- keersysteem heet het te zijn. Bikepark is de naam. Uit Zwe den afkomstig. De gemeente Leiden is aan de 'Leidse' kant van station De Vink een proef van een half jaar begonnen met dit systeem. Na die periode moet duidelijk zijn of de gepar keerde fietsen goed beschermd worden door Bikepark. Bikepark is een zuil van tach tig centimeter hoog en twintig centimeter breed waaraan twee Fietszuilen bij station De Vink. fietsen kunnen worden vastge zet. Een met rubber beklede zuil zit voor elke fiets een sleutel hardstalen beugel omsluit het waarmee het slot kan worden frame. Aan de voorkant van de geopend. Leidse rechtenfaculteit heeft lieuw een erkenning in de acht gesleept van de American R/$(ir Association, die oordeelt /er de kwaliteit van onderwijs in rechtenfaculteiten. In 1994 kreeg Leiden als eerste in Ne- irland deze ABA-erkenning, e Leidse faculteit heeft een ,ei itwisselingsprogramma met jemeente haalt bakken weg ,r/ let de oudejaarsviering inclusief alle vuurwerkperikelen in het 5034 loruitzicht, stopt de gemeente Leiden op maandag en dinsdag de eningen van de papierbakken dicht. Zo'n 15 bakken worden iggehaald van de 'gevaarlijkste' plekken (zoals de Zeemanlaan en ribtJeMarnixstraat). Die worden tijdelijk gestationeerd op de gemeen- werf. De overige bijna 150 papierbaldcen worden met een plaat i,| ichtgeschroefd. De gemeente neemt de maatregel op grond van iog v varingen in het verleden. De glasbakken zijn gemaakt van polyes- en kunnen niet worden dichtgemaakt. Deze bakken (150 stuks) gorden allemaal weggehaald en op de gemeentewerf neergezet, '•^^londerdag 2 januari worden alle bakken weer geopend en terugge- cretet Centrum voor Weten- •haps- en Technologiestudies a_®^'pn de Leidse universiteit heeft im een miljoen gulden van-de «a^uropese Unie gekregen. Het mtrum, onder leiding van rof. dr. van Raan, zal met dit verschillende universiteiten de VS. De ABA-inspectie o deelt dat de Leidse opleiding 'volwassen' niseerd'. „De Amerikaanse stu denten zijn enthousiast over de inhoud van het programma en de kwaliteit van het onderwijs. De voorbereiding van de werk groepen en colleges eist meer van de studenten dan ze in de US-Lawschools gewend zijn." goed geórga8 Inzamelactie begraafplaats Zijlpoort De wonden van de roomskatholieke begraafplaats Zijl poort zijn nog niet geheeld. De kostbare beelden, die eind september door vandalen werden vernield, zijn tot nu toe niet gerepareerd. Daarvoor ontbreekt het beno digde geld. De inzamelingsactie van de Stichting Rooms katholieke Begraafplaatsen voor Leiden die het kerkhof beheert, is tot nu toe geen succes. geld onderzoek doen naar de rol van wetenschap en technologie in Europa. Samen met Duitse collega's willen de Leidse on derzoekers een methode ont wikkelen om de positie van Eu ropa in kaart te brengen als het gaat om technologie en weten schap. LEIDEN HERMAN JOUSTRA „Het gaat maar heel moei zaam", zegt penningmeester A. Silvester. Hij schat dat er onge veer 1200 gulden is binnenge komen. Voor de restauratie is iets minder dan 30.000 gulden nodig. „Het zijn oude beelden, ik denk zo'n 150 jaar oud. Wat ze verder zo duur maakt is dat ze zijn gemaakt van zink en daarna beschilderd. Dat gebeurt tegenwoordig niet zo vaak De vandalen verminkten die antieke beelden - Christus, Ma ria en Johannes - behoorlijk. Ze trapten de Kanden van Maria eraf, onthoofden de beelden van Christus en Johannes en braken de romp van het laatst genoemde beeld in tweeën. Be halve de beelden vernielden ze nog een stuk of zes grafzerken, evenals een aantal kruisen. De daders zijn nooit gepakt. Hoewel de begraafplaats en bijbehorende kapel beide rijks monument zijn, is het op dit moment nog onduidelijk of de Rijksdienst voor Monumenten zorg de subsidie zal toekennen voor restauratie van de beel dengroep, laat de secretaris van de stichting, A. van der Meijden, weten. De stichting is overigens wel bezig met het opknappen van de begraafplaats en de kapel. Zo zijn er plannen voor een bid plaats. „Niet echt een kapel, LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEE Er zijn tien van die zuiltjes neergezet bij het station. Uiter aard kunnen ook Voorschotena- FOTO HIELCO KUIPERS 'fietsslot' gebrui ken, zo laat de gemeente Leiden weten. Griekse wiskunde, eten en eet cultuur, de mens Jezus, sterren kunde, evolotie, middeleeuwse vroomheid, tuinkunst, Frans ro mans, de Alpen.. Zomaar wat onderwerpen voor geïnteres seerde vijftig plussers. De the ma's worden volgend jaar uitge diept in de nieuwe cursussen van het Hoger Onderwijs voor Ouderen aan de Leidse univer siteit. Hoger Onderwijs voor Oude ren is bedoeld voor mensen die geïnteresseerd zijn in weten schap, maar niet een volledige studie aan de universiteit willen volgen. Universitair docenten en hoogleraren, al dan niet zelf met pensioen, verzorgen de crusussen die overdag worden gegeven en enkele weken in be slag nemen. Een vooropleiding is niet nodig, wel moet er een De volgende c vanaf februari op stapel: 'De geest van de Griekse wiskunde', 'Wat heeft filosofie met God te maken?', 'Over de tong; achter gronden en gedachten betref fende eten en eetcultuur', 'Je zus, de mens achter de geloofs voorstellingen', 'Reacties op de nieuwe wereld' (Spaans Ameri ka), 'Sterrenkunde, reizen door ruimte en tijd', 'Evolutie en ge drag', 'Middeleeuwse vroom heid, alleen middeleeuws?', 'De hof van Eden; tuinkunstgeschie denis door de eeuwen', 'Be roemde verzamelaars in het Rijksmuseum voor Volkenkun de', 'Op zoek naar het individu', 'De Franse roman in de 19de eeuw' en 'De geologie van de Alpen'. maar een bezinningsruimte. Een klein, mooi gebouwtje. Een plek van rust waar mensen een kaars kunnen opsteken, kunnen bidden", aldus Van der Meij den. Daarnaast is het de bedoe ling dat architecte A. Dillen met een plan komt voor de herin richting van de begraafplaats. Zij zorgde eerder voor de herin richting van de begraafplaats bij de Groenesteeg. Van der Meij den. „Zijlpoort is een mooie be graafplaats, maar het kan altijd nog mooier." De opknapbeurt staat los van de gewenste restauratie van de beeldengroep. Sinds de herope ning in 1985 - in 1968 werd het kerkhof gesloten omdat het te vol was - is de begraafplaats ge regeld verfraaid. Wie geld beschikbaar wil stel len voor de restauratie van de beelden, kan zijn gift storten op postrekening 2682468, ten name van 'Penningmeester RK Begraafplaatsen voor Leiden', onder vermelding van 'Restau ratiefonds'. Diabetes Jeugdclub voorkomt isolement kinderen en pubers kerstdorp. Vooral 's avonds is het een prachtig gezicht met al die lampjes. Dan blijft iedereen staan. Drie jaar geleden won mijn man er een taart mee. Van de politie. Die vond ons huis het mooist versierd van alle huizen in Leiden. Stonden er ineens zestien agenten voor de deur met een doos. Dat zal ik nooit vergeten." TEKSTJUPYNIHOF FOTO DICK HOCEWONING Moving Out Party LEIDEN Ook dit jaar zal een Moving Out Party worden gehouden door de Leidse Welzijnsorganisatie. De Party is een onderdeel van een compleet kerstvakantie- pro gramma en zal worden gehou den op 31 december. Kinderen die graag spelletjes doen, zijn van harte welkom van 13 tot 17 uur in buurthuis 't Spoortje. MARINA VAN DEN BERG Moeten eten als je geen trek hebt, en willen eten, maar niet mogen. Je hele leven lang vier keer per dag spuiten. Voortdu rend opletten of je niet te veel energie verbruikt, of je niet te emotioneel bent. Leven in een kwetsbaar lichaam dat bij het minste van slag raakt. Kinderen met diabetes weten niet beter. Toch blijkt dat ze in de proble men kunnen raken, zeker als ze ouder worden. Het strikte eet patroon staat bijna garant voor de eetziekten anorexia en bouli- mia. Te vaak gaan deze kinde ren vroegtijdig uit huis of heb ben ze depressies. In Leider dorp is daarom de DJ-club - Diabetes Jeugd-club - opge richt. Kinderen krijgen er begrip en steun van lotgenoten. 's Nachts krijgt Else-Marijn Schut (16) vaak last van hypo's, een te laag bloedglucosegehalte. „Als ik te laag zit, ga ik zweten en trillen en kan niks me meer schelen", zegt ze. Behalve eten. Koolhydraten heeft ze nodig om het gehalte weer normaal te krijgen. „Ik sta midden in de nacht op en ga eten, ik proef niks meer, ik blijf eten tot ik me weer goed voel." Dat laatste is ook gevaarlijk. „Je kan door schieten, het gehalte wordt dan weer veel te hoog." Onredelijk heid is ook een symptoom van een hypo. „Het is beter als er dan iemand is die me niet te veel laat eten, maar dan kan ik héél moeilijk gaan doen." Ze lacht, Hollands welvaren, een mooie meid met rode wangen. „Kop dicht, ik moet eten!" Diabetes 'type I' ontstaat meestal bij jonge kinderen. Het lichaam maakt geen insuline aan. waardoor de glucose in het bloed niet kan worden opgeno men in de lichaamscellen. Bij diabetici gaat de bloedglucose- Spiegel als een jojo op en neer. Te hoge waarden - hyperglyke- mie - leiden tot blindheid, scha de aan de nieren en amputaties van ledematen. Maar als een diabeticus niet op tijd eet, in eens flink gaat sporten of te veel insuline spuit, wordt het gehalte te laag. Zo'n hypoglykemie kan leiden tot een coma of de dood. C. de Jong is psychologe in het Rijnlandziekenhuis in Lei derdorp. Samen met kinderarts J. Gosen richtte zij de DJ-club op, een organisatie voor kinde ren met diabetes. Zo'n 1800 van de 5000 kinderen in Nederland met deze ziekte zijn lid. De Jong doet onderzoek naar de gevol gen van diabetes bij kinderen. „Het heeft enorme effecten op het dagelijks leven. Ze kunnen niet ineens een bord patat eten als ze dat normaal nooit doen," aldus De Jong, „en ook als ze geen trek hebben, moeten ze toch eten." Ook het prikken van insluline is belastend. „Zo'n tweejarige hummel die brult als hij gepriïh wordt", zegt De Jong, „die snapt er echt niks van." In haar psy chologische praktijk krijgt ze de probleemgevallen. Zo laeeg ze onlangs van een kind te horen: „Mamma, wanneer vind je me weer lief, dat ik geen prik meer hoef?" Kinderen kunnen flink hu meurig zijn als hun bloedgluco- segehaJtes wisselen. Dit leidt tot veel onbegrip, zeker op school. „Als zo'n kind gegymd heeft, kan ie 'te laag' komen en dan gaat het klieren. Terwijl het ei genlijk een suikerklontje en een boterham moet hebben", ver zucht De Jong. Het lastige is ook dat de diabeticus zelf het niet goed door heeft. „Ik voel me dan heel hulpeloos, machteloos eigenlijk", zegt Else-Marijn. Als haar waarden te hoog ?ijn, wordt ze sloom. „Dan kan niks me meer schelen, eigenlijk ben ik dan constant stoned", grapt Het geregelde leven, op het ri gide af eten,, de constante zorg voor het lichaam en het onbe grip van de omgeving kunnen tot andere problemen leiden. De Jong„Ze durven minder, ze gaan geen uitdagingen meer aan." Daarom organiseert de DJ-club activiteiten als 'bungee- jumpen' en 'abseilen'. „Zo leren de kinderen dat hun grenzen verder liggen dan ze denken." Else-Marijn Schut is kaderlid. Zij begeleidt onder andere de kleinere kinderen op kampen. „De DJ-club betekent héél veel voor me", zegt ze, „Ik ken meer mensen mét diabetes dan zon der. Je bent onder elkaar, dan hoef je niet uit te leggen dat je te laag zit en hoe je je dan voelt. Of dat je moét eten. Op een ge woon kamp moest ik smeken om wat te krijgen, dan is 's avonds de keuken dicht." Het blijkt dat oudere kinderen zich daarom isoleren. De Jong: „Ze hebben geen zin meer om het steeds uit te leggen, dan blijven ze liever thuis." Else- Marijn: „Ik ben heel erg op me zelf, ik zit hier best met m'n muziek en mijn dieren." Konijn Ukkie knaagt inmiddels aan mijn schoenveter. Haar kleine kamer is volgebouwd met aqua ria. Alleen de DJ-club vindt ze 'gaaf. „Dat je zoveel kan leren van elkaar, dingen uitwisselen. En je zorgt voor elkaar. Ik ben echt gek op die mensen." De puberteit, de hormonen, de emoties, door alles raakt El se-Marijn ontregeld. Ze moet ook afvallen, maar dat is lastig als^je 's nachts door de 'hypo's' moet eten. Elke drie maanden moet ze op controle. Weer twee kilo erbij. Else-Marijn schiet uit haar slof en wordt boos op haar arts. „Ach mens, denk ik dan, jij weet niet hoe het is!" Haar toekomst? Ze wil chirurg worden, maar dan kan niet met diabetes. Werken in een me disch- kinderdagverblijf lijkt haar ook wel wat. Met de nieu we ziektewet is De Jong bezorgd dat het steeds moeilijker wordt voor diabetici. Werkgevers wil len geen risico lopen. Else-Marijn hoopt dat ze nog iets vinden, zodat ze niet meer hoeft te spuiten. Toen ze een jaar of tien was, deden ze on derzoek naar insuline via een 'pufje' in de mond. „Daar heb ik vijf jaar naar toegeleefd, maar dat is nooit gelukt." Toen reali seerde ze zich ineens dat ze haar hele leven diabetes zal hebben. „Ik heb het ook nog als ik oma ben... dat is toch wel wat minder."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9