Bijna niemand vertrouwt een politicus jeneraties op een rij 'Wij hebben altijd geknokt' 'Verloren generatie blijkt grote winnaar' iele- neraties zijn in en leiden al- rake stereotyperingen. ;e generatie kent zo zijn eigen ringen. In de jaren zestig ken hippies, provo's en igharig tuig aan ons voorbij, izems, pleiners en dijkers be- irden alweer tot het verle- De Babyboomers, de Yup- (Young Urban Professio- Is), de Dinkies (Double Inco- No Kids) de Computerge- ratie en de Nix-generatie elkaar in razend tempo De media onderzochten en noemden. Het hokje bleek te nauw korset om lit lekker te passen, jaren zestig vormen nog eds in vele hoofden een ié jukvlak met de voorgaande riodes en de scheiding tussen generatie van voor en na de rlog. De vooroorlogse genera- kenmerkte zich door een ste- rteling in de zuilenstruc- ir, door gezagsgetrouwheid, hoog arbeidsethos, spaar- imheid, soberheid, zelfbe- ersingeen strenge seksuele iraal en behoudendheid. De van na de oorlog kwa- :n daartegen in het geweer, ijverden voor politisering, lancipatie, democratisering, suele vrijheid, rock 'n roll en erantie. generatieconflicten barstten de jaren zestig los en mani- lerden zich op nationaal ni- iu onder meer tijdens de rel- bij het huwelijk van Beatrix Claus. Het dreinde door tot de jaren zeventig, maar daar- het betrekkelijk rustig ge- rden tussen de generaties, vraag is of dat schijn is of rkelijkheid. Ligt er een tijd- (n die elk moment af kan of tikt hij gewoon de tijd lelijk een j( p de 4190 m; vraag stond centraal in de D Generatie Enquête. Er is lozen uit een serieus weten- lappelijk model, van de ïchtse socioloog Henk Bec- Hij heeft het onderscheid in generaties niet alleen tref fend, maar ook voor een groot publiek toegankelijk verwoord in het boek Generaties en hun kansen. Zijn indeling, bij de en quête ook gevolgd door het IVA Tilburg, luidt als volgt: de VOOROORLOGSE genera tie (geboren tussen 1910 en 1930). Deze generatie heeft de economische crisis van de jaren dertig en de Tweede Wereldoor log aan den lijve ondervonden. Trefwoorden: spaarzaamheid, zuinigheid, soberheid, trouw aan het gezag, hoog arbeids ethos, afkeer van politiek extre misme en maatschappelijke wanorde. Ze zijn allemaal met pensioen. de STILLE generatie (geboren tussen 1930 en 1940). Deze ge neratie heeft het einde van de Tweede Wereldoorlog meege maakt en geprofiteerd van de naoorlogse wederopbouw van Nederland. Een generatie met een uitstekende positie en dito inkomen op de arbeidsmarkt. Zij hebben dezelfde traditionele normen en waarden als de vooroorlogse generatie. Aversie tegen grote ideologieën en wei nig bereidheid tot politieke ac tie. Grotendeels al met VUT. de PROTEST generatie (gebo ren tussen 1940 en 1955). Ge vormd in de jaren vijftig, zestig en zeventig. Welvarende veilige jaren, maar ook roerig met veel politiek protest. Vanwege de enorme omvang ook wel baby boomers genoemd. Deze gene ratie was verantwoordelijk voor de culturele revolutie. Sterk ge kant tegen burgerlijke waarden, ouderwets recht en gezag. Voor standers van gelijkheid in macht en inkomen, seksuele vrijheid, zelfontplooiing en emancipatie. Verlaat vanaf 2005 het arbeidsbestel. de VERLOREN generatie (ge boren tussen 1955 en 1970). Ontleent haar naam aan de eco nomische stagnatie en jeugd werkloosheid die hun begin- Vijf generaties in beeld gebracht. Vandaag de resultaten van een door de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij deze krant is aangesloten, gehouden enquête onder de verschillende generaties. Ook het eerste van vijf portretten van een vertegenwoordiger van een generatie. i dinsdag verdere verhalen en portretten van en over de verschillende generaties. PORTRET: VOOROORLOGSE GENERATIE L 'JÊ De protestgeneratie, geboren tussen 1940 en 1950, in haar gloriedagen v nende volwassenheid teister den. Nog net in het staartje van de culturele revolutie, volop in de materialistische reactie en no nonsens-mentaliteit die daarop volgde. Zijn minder kri tisch over de bestaande orde, minder politiek geëngageerd. Voelen wel voor persoonlijke groei. Doorwerken na hun 65e? de PRAGMATISCHE generatie (geboren na 1970). Opgegroeid in de nuchtere jaren negentig. Accent ligt sterk op zakelijkheid, haalbaarheid, efficiëntie. Le venskansen betrekkelijk gun stig, numerieke omvang is klein, bovendien is de economie aan getrokken. Goede startpositie en goede perspectieven voor de carrière. Diepzinnige ideologie- en en politieke filosofieën zijn aan deize generatie niet besteed. Wim de Beer (86) is al meer dan twintig jaar ge pensioneerd. Hij voelt zich niet behoren tot een gene ratie. ,,Ik behoor hier tot de uitblinkers in het Bartholomeus Verzor gingstehuis. We zijn nog samen, we wandelen nog, kunnen nog veel zelf, we gaan wel eens koffiedrin ken hier, maar verder ne men we niet veel deel aan de gemeenschappelijke activiteiten. Oh, dat be doelt u met een generatie! Nee, daar voel ik me niet in thuis. Ik heb twee oor logen meegemaakt zeg." ,,Mijn oom was accoun tant, dat moest ik ook worden. Ik heb mijn mulo-B-diploma gehaald. En daarnaast nog wat di ploma's in de avonduren: talen, boekhouden, steno en typen. Ik begon op de administratie bij een paar- denverzekeraar in Utrecht. Daarna ging ik over naar de boekhouding van een machinefabriek en later nog weer een apparatenfabriek. Ik heb mijn hele leven administratief werk gedaan. „Maar bij een carrosseriebedrijf werd ik plotse ling gebombardeerd tot chef publiciteit. Ik had veel versjes en operettes geschreven voor de mensen, daar kenden ze mij van. Daar lag mijn hart ook wel. Zo ben ik via-via bij een chemisch bedrijf in Uithoorn terecht gekomen. Maar daar hadden ze na allerlei fusies geen behoefte meer aan een chef publiciteit en kwam ik weer op de boekhouding terecht. Daar heb ik tot ik 65 jaar werd, gewerkt". „Pensioen? Ik heb 25 jaar in dat carrosseriebe drijf meegedraaid. Die baas had zich opgewerkt Wim de Beer. van boer tot een bedrijf met 500 man. Hij dacht wel aan zichzelf, maar niet aan zijn personeel. Ik had geen cent pensioen opgebouwd. Bij dat che mische bedrijf werd ik wel opgenomen in het pensioenfonds, maar toen was ik al over de veertig. Ik kreeg wel AOW en verder iets van 600 gulden pensioen. Maar dat moet ik nu allemaal inleveren bij het Bartho- lomeushuis, voor het eten en de verzorging. Wij krij gen 600 gulden per maand als zakcentje Daar moeten we verder alles van doen. Ook als we hier koffie gaan drin ken, moeten we dat zelf betalen." „Mijn kinderen hebben het veel makkelijker ge had. Wij hebben altijd moeten loiokken. Ze heb ben het ook veel verder geschopt dan wij. Ze heb ben een goede opleiding gehad, veel gerichter ge solliciteerd, ze hebben allemaal een goede baan en verdienen veel meer. Wij moesten na de oor log helemaal opnieuw beginnen. Ik ben gelukkig nooit werkloos geweest, maar ik heb wel slechte tijden meegemaakt. Ik heb mezelf ook helemaal op moeten werken. Jongeren komen nu als ze solliciteren meteen voor belangrijke posities in aanmerking. Ze durven ook veel meer hè. Wat zij allemaal eisen, dat durfden wij vroeger niet. Je pakte alles aan." GPD PHIL NIJHUIS iekwart van de bevolking heeft weinig tot geen ver- iitwen in de politiek. Verschil tussen jong en oud is er ast niet. Bij de vraag of verschillende generaties vinden ze politiek serieus worden genomen, treden er wel lidelijke verschillen op. Bijna 65 procent van de oudste neratie en 70 procent van de jongste generatie vindt er niet naar ze geluisterd wordt. De tussenliggende neraties zijn wat optimistischer gesteld. worden achtergesteld. De protestgeneratie, geboren tussen 1940 en 1955, dicht zich zelf wel de meeste politieke in vloed en gehoor toe. De voor malige criticasters van de geves tigde orde komen er rond voor uit toe dat ze nu zelf op het po litieke pluche zitten. 'Politici zijn lid van mijn generatie en vertegenwoordigen dus mijn belang', tekenden de onderzoe kers van IVA Tilburg op. Bij het meten van hun politieke belangstelling in vergelijking met de andere generaties neemt de protestgeneratie echter een middenpositie in. Een derde van deze groep blijkt zelfs geen of heel weinig politieke belang stelling te hebben. Generaties in Nederland ver schillen niet langer duidelijk qua politieke opvattingen. Ou dere generaties blijken niet uit gesproken linkser of rechtser georiënteerd dan jongere gene raties. Ze blijken zich allemaal ruwweg in het politieke midden te nestelen. Zelfs de protestge- De generaties en hun opleiding De hoogste met een diploma afgesloten opleiding i swiers en dick van der peul generatie die nog het meest nteresseerd is in politiek, en de oudste (geboren voor oorlog), klaagt dat er amper ir ze wordtjjeluisterd. De ou- maken zich zorgen over groeiende kloof tussen arm rijk, de afbraak van de socia- .ekerheid en de gezondheids- g. Ook stellen zij dat politici generatie niet serieus ne- in en hen eigenlijk al hebben eschreven. k de jongere generaties voe- zich behoorlijk gediscrimi- ?rd. Maar liefst 52 procent de jongste generatie, gebó- 1970, voelt zich als eederangs burger' behan- De jongeren wijzen vooral slecht onderwijs, hoge pres- ie- en tijdsdruk en een als- zwaarder drukkende stu- financiering. De Nederland bevolking als geheel, maar st tachtig procent, vindt ech- dat jongere generaties Opleiding: voor- basis /lager oorlogse algemeen voortgezet onderwijs °*/o Stille 36% Protest 30% Verloren 21% Pragma-i i tische 39% j Havo, vwo, pa0/ hbs, mbo 47% 41% 51% 49% Hbo, wo 24% 17% 29% 12% Bron. IVA GBD-graphics/R S Werk en inkomen Per generatie het percentage mensen met betaald werk en het gemiddeld netto-inkomen per maand Luistert de politiek naar uw generatie 1 64% Vooroorlogse generatie 13% netto maandinkomen 2411,- Stille generatie^Kfc^ 1919,- Protest generatie .L'fÊfflÊ ƒ.2379,- Verloren generatie E3 ƒ.2103,1 Pragmatische generatie ima 528,-, Vooroorlogse generc Stille generatie Protestg Verloren generatieUiMM =1 =i 45% Pragmatische generatie -ÏÉilÖIliS ^1 ron IVA GPD-graphics/R S Bron. IVA GPD-graphics/R S. Bent u beter af met werk en inkomen? Vergeleken met oudere generaties is uw generatie dan beter of slechter af als het om werk en inkomen gaat? Vooroorlogse generatie het(lr a{ qno/_ Maakt niets uit loeveel vertrouwen heeft uw generatie in Ie politiek Voor oorlogse Stille Protest Verloren; Pragma-; tische 0 0 0% 1 6% 15% 16% 21% 25% 17% j 72% 71% 65% 55% 63% 13% 13% 14% 20% 15% i GPD-graphics/R S. generaties en de cultuur generatie het percentage mensen diverse culturele voorzieningen dat vaak gebruik maakt ansgelegenheid 1% tl assiekconcert >pconcert cabaret, 9% 14% 29% 37% jiv. generaties werd gevraagd of zij zelden of nooit - Ivenstaande gelegenheden of voorzieningen bezoeken »95p- - IVA GPD-graphics/R S neratie blijkt niet significant po litiek linkser dan de overige ge neraties. De WD is zelfs het meest populair onder leden van de protestgeneratie. GroenLinks is het minst populair onder de ze generatie. Nederlanders uit de vooroorlog se generatie blijken uit de GPD- enquête nagenoeg in hun ge heel afscheid genomen van be taalde arbeid. Hun gemiddelde netto maandinkomen blijkt echter het hoogst (2.411 gul den), een gemiddelde inkomen dat enorm wordt opgekrikt door een kleine groep 'rijken'. De protestgeneratie (73 pro cent) en meer nog de verloren generatie (83 procent) hebben de arbeidsmarkt in Nederland in handen. De leden van pro testgeneratie verdienen het meeste geld met hun werk (2379 gulden). De stille generatie vindt zichzelf vergeleken met oudere genera ties nog het beste af met bijna zestig procent, gevolgd door de protestgeneratie met 45 pro cent. De jongste generaties noe men zichzelf om allerlei rede nen niet beter af dan de oudere generaties. Zes van tien leden van de verloren en de pragmati sche generaties vinden zichzelf slechter af dan ouderen. Zij wij zen voor de 'verslechteringen' vaak op tijdelijke en flexibele ar beidscontracten, op grotere concurrentie op de arbeids markt en een daling van de vraag naar arbeid vanwege de automatisering. Ook wordt meerdere malen aangehaald dat men vroeger ook zonder op leiding nog veel kon bereiken, maar dat een goede opleiding tegenwoordig niet eens meer een garantie op werk biedt. Toch vinden de jongere genera ties niet dat de oudere genera ties de arbeidsmarkt verstop pen. Nog geen tien procent is het eens met de uitspraak 'de huidige generatie van veertigers en vijftigers bederft de kansen op de arbeidsmarkt voor jonge re generaties'. Velen menen dat ouderen ook bij jeugdwerkloos heid hun plaats niet hoeven af te staan. 'Als een oudere nog vi taal genoeg is om betaald werk te doen, dan is daar niets op te gen', zegt gemiddeld 55 pro- Bezittingen en schulden Het bezit is niet gelijkelijk ver deeld over de generaties in Ne derland. De meeste spaarreke ningen zijn in handen van de stille- en de protestgeneratie. Bij de beleggingen springen de le den van de vooroorlogse gene ratie eruit, gevolgd door de stille generatie. De bedragen die de leden van de verschillende generaties we ten te reserveren door middel van sparen en beleggen lopen flink uiteen. Hoe ouder de ge neratie, hoe groter het appeltje voor de dorst. De gemiddelde waarde van de spaar- en beleg- gingsgelden van de vooroorlog se generatie bedraagt 70.492 gulden. De stille generatie heeft 44.270 gulden opzij gezet. Beide generaties voldoen daarmee keurig aan hun imago van spaarzaamheid en zuinigheid. De protestgeneratie zorgt finan cieel ook heel goed voor zich zelf. Daarmee wijken ze nogal af van hun antimaterialistische imago. Zij hebben gemiddeld 27.213 gulden gereserveerd. Bo- Stille generatie Beter af slechter af 14% kyxfiË maakt niets uit 27% Protest generatie slechter af 16% Beter HHESS maakt niets uit 39% Verloren generatie beter af 23 Slechter af fflflüïï maakt niets uit 37% Pragmatische generatie Slechter af IÉ11I1SI beter af 28% maakt niets uit 34% GPD-graphics/R S vendien is bij deze generatie de hoogste concentratie aan luxe vervoermiddelen, zoals auto's, motoren, boten en caravans te vinden. De verloren generatiê komt niet verder dan 13.344 gulden, maar ook dit klopt niet echt met hun imago van ver doemdheid. De pragmatische generatie steekt bij al dit finan ciële geweld maar schrilletjes af: Een reserve van gemiddeld 6.212 gulden. Toch moeten al deze bedragen met de nodige voorzichtigheid worden beschouwd. De ver schillen binnen de generaties zijn zeer groot. Vooral bij de vooroorlogse generatie zitten forse uitschieters in het vergaar de kapitaal. En dat haalt het ge middelde natuurlijk omhoog. Een groot deel van de oudste generatie onderschrijft namelijk ook de stelling 'mijn generatie kan nauwelijks geld opzij zet ten'. De jongste generatie is het nog het meest met deze stelling eens, de stille en de verloren ge neratie het minst. Generaties blijken onderling nauwelijks te verschillen als het gaat om woonlasten, de hoogte van de hypotheek, de waarde van de woning en de schulden. Om met het laatste te beginnen: De leden van de protestgenera tie zijn gemiddeld de meeste le ningen aangegaan. Het gemid deld bedrag dat.de Nederlandse bevolking aan leningen heeft uitstaan is 14.836 gulden. Aan buur betalen de leden van de verschillende generaties ge middeld 655 gulden per maand. De gemiddelde hypotheeklast komt uit op 864 gulden per maand. De waarde van de eigen woning wordt geschat op ge middeld 232.288 gulden. Ge middeld moet nog een ruime ton aan hypotheek worden af gelost. Onderwijs en cultuur Het opleidingsniveau neemt globaal per generatie toe. Alleen voor de pragmatische generatie valt nog geen conclusie te trek- ken omdat de vertegenwoordi gers hiervan veelal nog aan hun studie bezig zijn. Ester voorziet geen generatieconflict Wie op zoek is naar generatie conflicten kan Nederland de komende jaren maar beter mijden. De verschillende ge neraties oordelen heel aardig over elkaar, vindt IVA-direc- teur Peter Ester. Dat is echter geen reden om nu met z'n al len tevreden onderuit te zak ken. Het politieke vertrouwen is dramatisch laag, net zoals het1 i het v bestaan van de AOW, zo blijkt uit de GPD Generatie Enquê- Ester is vooral geschrokken van de politieke uitkomsten. „Twee generaties, de jongste en de oudste, voelen zich be hoorlijk in de kou gezet. Hoe wel het politieke vertrouwen over de hele linie opmerkelijk laag is, concentreert het pro bleem zich bij de jongste ge neratie. Deze 'pragmatische generatie' vindt dat er niet naar ze geluisterd wordt en voelt zich als tweederangs burger behandeld. Ze zijn ook het minst Üd van belangen groepen en zijn politiek het minst geïnteresseerd. Als je dat allemaal optelt, word je daar niet vrolijk van." Nu is er al een generatie die als verloren bekend staat, en daaronder vallen in principe de mensen die geboren zijn tussen 1955 en 1970. Zij heb ben dit stempel te danken aan de economische malaise van de jaren tachtig, net het moment waarop zij de ar beidsmarkt betraden. Zij heb ben dus aan den lijve onder vonden wat schoolverlaters werkloosheid betekent. „Als het slecht gaat met de econo mie, worden jongeren daar als eerste de dupe van. Maar als de economie weer aan trekt, dan profiteren zij daar ook weer als eerste van", rela tiveert Ester. Uit de GPD-enquête blijkt dat ook. Als het gaat om het do mein van werk en inkomen wordt Nederland geregeerd door de protest- en de verlo ren generatie. Onder deze ge neraties is het inkomen uit betaalde arbeid verdeeld. Het heeft iets cynisch om te con stateren dat de generatie die de gevestigde belangen uit daagde en de generatie die het slachtoffer werd van mas sale jeugdwerkloosheid broe derlijk en kennelijk eensge zind het domein van arbeid en inkomen in ons land do- Onderzoeker Ester vindt het stempel 'verloren generatie' dan ook veel te sterk. „Ze hebben een slechte start ge had. Ze zijn begonnen met werkloosheid maar ze hebben keihard aan dit probleem ge werkt. Het merendeel is er dan ook heel aardig in ge slaagd zich van die negatieve ballast te ontdoen. De ar beidsparticipatie is hoog. het hoogste van alle generaties. En ze schatten hun eigen kansen behoorlijk positiefin, als het gaat om arbeid en in komen. Ze zijn opgezadeld met een label, maar dat spoort niet met de manier waarop ze zichzelf zien. De maatschappij beschouwt ze als verloren, maar het is een beetje onduidelijk waarom dat ook al weer was." Als er dan toch een generatie aangewezen moet worden die het 'slechtste' af is in ons land, dan kiest Ester voor de jongste. „Eigenlijk is de verlo ren generatiê als winnaar uit de bus gekomen. De pragma tische generatie heeft proble men met het vinden van een baan en herkent zich niet in de politiek. Als er ooit zoiets zou komen als een echt verlo ren generatie, dan heeft deze generatie de beste, of laat ik zeggen, de slechtste kaarten", aldus Ester. Zeventig procent van de wer kenden vindt dat het werk dat ze doen aansluit bij hun oplei ding. Het is wel zo dat de jonge re generaties als starters op de arbeidsmarkt vaker genoegen moeten nemen met een baan op of onder hun niveau. Jongeren domineren het uit gaansleven, de disco's, terwijl de oudere generaties meer ge bruik maken van de klassieke culturele voorzieningen als the ater en concertzaal. Binnens huis is televisiekijken het be langrijkste vermaak. Vooral ou deren komen uit het onderzoek naar voren als zeer regelmatige televisiekijkers. Ze kijken alle dagen per week. De opmars van de televisie in de vrije tijd heeft velen verleid tot pessimistische beschouwin gen over de leescultuur. Uit het onderzoek blijkt echter niet dat er grote generatieverschillen be staan als het gaat om het aantal boeken dat men leest. Wel blij ken oudere generaties meer kranten te lezen. Abonnemen ten op opinie- of publieksbla den als Nieuwe Revu zijn het minst populair.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7