Rechter verbiedt concurrent cd-foon D RAW Multi Media Draw 5.0: voor beginneren prof Al lie's Leerzame Pretpakket Leesles en groene mannetjes Mummy met een pluim cn Grand Prix 2: ultieme racebaansimulatie O 00 24-uurs econoom GRANDprix2 ZATERDAG 28 DECEMBER 1996 De PTT heeft een nieuwe concur rent voor haar cd-foongids de voet dwars gezet. De rechter besliste on langs in een kort geding, dat de PTT tegen de firma Denda International uit Oldenzaal had aangespannen, dat de cd-rom NI-info niet op de markt mag worden gebracht. Volgens de PTT heeft Denda de ge gevens op de cd-rom, meer dan zes miljoen telefoonnummers en adres sen van particulieren en bedrijven, uit de officiële elektronische tele foongids overgenomen. De PTT wist dat voor de rechter aanneme lijk te maken. Er werd aangetoond dat tikfouten die in de cd-foongids voorkomen ook op NL-info staan. Voor de rechter was het vervolgens duidelijk dat het auteursrecht is ge schonden. Denda had als argument dat afkor tingen die de PIT in haar telefoon gids gebruikt op de cd-rom Nl-info niet voorkomen. Maar dat argu ment bleek niet afdoende. Het be drijf overweegt nu in hoger beroep te gaan. „Ook over de Duitse versie van deze cd-rom zijn jarenlang pro cessen gevoerd, maar uiteindelijk mag D-info daar nu wel verkocht worden. Ik moet er wel bij zeggen dat het Nederlandse auteursrecht zeer strikt geregeld is. In België heb je hier zelden problemen over", zegt N. Menko van Denda. Denda is de exclusieve distributeur voor Nederland van cd-roms van de Duitse firma Topware. Topware brengt cd-roms uit op allerlei ge bied, die nooit meer kosten dan 50 D-Mark. Denda is door de uitslag van het kort geding niet ontmoe digd en heeft voor 1997 diverse nieuwe cd-roms uit de Topware- reeks op stapel staan. De cd-rom Nl-Sat geeft een sateliietbeeld van Nederland. Het gaat om foto's die door Russische spionagesatellieten zijn gemaakt met een precisie tot twee meter boven de grond. En zo is het dus mogelijk vanaf Nederland tot op eigen woonplaats en huis in te zoomen. NL-Route is een Stratenplan voor de Benelux met alle wegen, inclusief routes, compleet met details zoals belastbaarheid van bruggen en hoogten van viaducten. De Topware World Wide Hotel Gui de bevat 22.000 hotels in 180 landen met 6000 foto's. Beschrijvingen in zes talen. Verder staan nog cd-roms gepland met spellen en praktische toepassingen. Het gaat dan meestal om wat oudere versies van pro gramma's. De cd-roms kosten altijd omstreeks 50 gulden. Informatie: Denda International, Postbus 429,7570 BZ Oldenzaal, tel.0541-531813. f -V.,'-; /V\ WINDOWS GRAPHICS PRINT STUDIO, Niet alleen bij de verwerking van bits en bytes in de pc gaat het om grote getallen, producenten van tekenprogramma's ma ken er ook graag reclame mee. Corel nam het voortouw wat betreft de almaar groei ende illustratiegalerijen. Micrografx gaat nu diezelfde kant op met Windows Draw 5.0. Het uit twee cd-roms bestaande pak ket bevat ruim 20.000 illustraties, meer dan 250 lettertypen en niet minder dan dertig verschillende tekengereedschap pen. Tijdens de installatie een simpel 'volg de pijlen' wordt de nieuwe gebruiker al haarfijn gewezen op al die heerlijkheden: special effects, tekenen op schaal, scannen, 3D-teksten en objecten, kant-en- klare ontwerpen voor onder meer banie ren, certificaten, uitnodigingen, visite kaartjes en namaakgeld. Als de cd-rom na een kleine tien minuten dan ook nog eens 71,3 Mb aan software op de vaste schijf heeft gezet (standaard, de compact-optie is 'slechts' 62,2 Mb) zit je te trillen op je stoel. Zul je daar ooit nog uit komén? Ja dus! Want Micrografx heeft Windows Draw 5.0 toegankelijk gemaakt voor de meest on wetende gebruiker. Het startscherm biedt namelijk ondermeer de optie om te kijken in een lesprogramma. De beginner kan dank zij de wizards en de illustratiegalerij al heel snel aardige resultaten boeken. De. routinier kan met Windows Draw 5.0 (ad viesprijs 99 gulden) ontwerpen van hoge kwaliteit ontwikkelen. Daarbij wordt hij onder meer gesteund door de mogelijk heid tekeningen in lagen op te bouwen, grid en snap voor nauwkeurige positione ring en een schaal-optie. GPD Mannetjes die vanuit de ruimte neerdalen op aarde zijn per definitie groen. Domus Software is daarvan dan ook niet afgeweken met Allie. Het groene wezentje is de centrale figuur in Allie's Leerzame Pretpakket, een aardige verzameling van eenvoudige spelletjes en activiteiten voor kinderen vanaf een jaar of vier. Vanaf een startscherm kunnen zestien verschillende zaken worden aan geroepen: genummerde puntjes met el kaar verbinden, tekenen, kleuren, een landschap maken, gezichten samenstel len, memory, doolhoven, enz. Wie ondanks de eenvoud vast komt te zitten kan altijd de hulp van Allie inroe pen, die dan met een overigens wat slecht verstaanbaar 'ruimtestemmetje vertelt wat de bedoeling is. Min.systeemeisen: 486 DX, 4 Mb Ram, 10 Mb ruimte op de harddisk bij volledige in stallatie of 1,8 bij het spelen vanaf de cd-rom, SVGA-scherm, Windows 3.x, muis en geluids kaart. Prijs 89,00. Het klassieke verhaal van Pe ter Pan, het jongentje dat niet wilde groeien, blijft kinderen aan spreken. De hele geschiedenis van het kleine groene kereltje is in een Ne derlandse bewerking door Europress op een cd-rom gezet. Maar het blijft uiteraard niet bij het verhaal. Er kunnen diverse spelletjes worden gespeeld en bovendien kunnen de lied jes apart worden beluisterd. Het schijfje werkt namelijk ook als een gewone audio-cd en wie beschikt over dolby surround kan zelfs letterlijk het verhaal binnenstappen. De spelletjes zijn divers. Van een in moei lijkheid aan te passen quiz tot en met een lemmingsachtig behendigheids spel. Je kunt daarnaast op negen ken het verhaal bin nenstappen. Via een be- ginkaart zijn die plekjes en die van de spelle tjes gemak kelijk te vinden. Min.systeemeisen: 486 DX/66 Mhz, Win dows 3.x of 95, muis, geluidskaart i SVGA-scherm. Prijs 49,95. Beschikbaar gezsteld door New Media Guide. Ook verkrijg baar: Alice in Wonderland. Hieperderpiep ik lees Spelletjes, maar dan wat meer in de educatieve sfeer, staan ook centraal op de Philips-cd rom 'Hieperdepiep ik lees'. In totaal tien aardige taalspelletjes kunnen een goede steun zijn voor kinde ren, die net beginnen te lezen. Rik, Sofie, Eef, Taike en de hond Fidel fungeren als leermeesters. Uiteraard snijdt het mes aan twee kanten, want bij diverse spelletjes moet behoorlijk actief met de muis worden geschoven en ge klikt. Min.systeemeisen: 468 DX/66Mhz, 8 Mb Ram, SVGA-kaart, 2 Mb op de harde schijf, 2-speed cd-romspeler, Windows 3.x en een bij voorkeur 16 bits geluidskaart. Prijs 69,95. JvdN Onder de pc-spellen, die in deze we ken op de markt verschijnen verdient er in ieder geval één een stevige pluim: Mummy, Tomb of the Pharaoh. Inter play Productions is het brein achter dit spel, dat ook voor de Mac beschikbaar is. Mummy neemt de speler mee op een mysterieus avontuur in het oude Egyp te, waar in een mijn raadselachtige dingen gebeuren. De speler, de ik-per- soon in het spel, wordt geconfronteerd met een fors aantal breinkrakende raadsels. Hij zal bijzonder scherpzinnig bezig moeten zijn om het spel tot een goed einde te brengen. De prachtige grafische beelden worden van tijd tot tijd nog voorzien van vi deobeelden van de andere personages, die in het verhaal een rol spelen. Zoals de chef van de mijnen, Stuart Daven port, die wordt gespeeld door de acteur Malcolm McDowell, onder meer be kend van zijn rol in de filmklassieker 'A Clockwork Orange'. Ook de andere filmachtige details, zoals de archeologe die de ex-vriendin van de (hoofdrol)speler blijkt te zijn, geven de indruk datje in een soort Indiana Jo nes-scenario bent beland, compleet met treintjes die door de verlaten mijn razen. De mede-acteurs in deze spel-film ge ven commentaar en aanwijzingen, waarvan je nooit zeker weet of ze be doeld zijn om je te helpen of om je op een dwaalspoor te brengen. En her en der pik je tal van voorwerpen op, die je op kortere of langere termijn langs een van de hindernissen brengen. Het enige nadeel is dat de acteurs En gels praten en ondertiteling ontbreekt. Dat noodzaakt degenen, die deze taal niet machtig zijn alles zonder hints uit te zoeken. Verder is er niets aan te merken op Mummy, dat garant staat voor vele uren spanning en spelple- zier. Systeemeisen voor PC: min. 486/33, 8 MB RAM, 10 MB vrij op harddisk, 2- speed cd-rom, geluidskaart, muis, Quicktime voor Windows 2.0, DOS 5.0/Windows 3.1Voor Mac: 68040- processor, 256 kleuren, systeem 7.0, 5120k free memory, 10 MB vrij op hard disk, 2-speed cd-ROM. Prijs: 99,95. Beschikbaar gesteld door Philips Media. GPD Wie Grand Prix 2 in de Nederlandstalige versie installeert, vindt zichzelf in de eerste race terug op de zesde startrij als de waar schuwing oplicht: u rijdt met Jos Verstap pen. Hoe beangstigend realistisch dit race- -simulatiespel is, blijkt enkele ogenblikken later als de wagen uit de bocht vliegt en de wielen zich vastzuigen in de grindbak naast de dubbele chicane. Grand Prix 2 is het vervolg op Formula 1 Grand Prix en wordt door de ontwerpers van Micropose omschreven als de ültieme racebaansimulatié. Daar valt in de praktijk niets op af te dingen. Het complete Formu le 1-kampioenschap van 1994 kan worden nagespeeld, inclusief kwalificatieronden en races op alle bekende 16 circuits. Voor de computer-coureur zijn vijf moeilijkheids graden ingebouwd die het mogelijk maken om de bolides op elk gewenst niveau te be sturen. De gevorderde speler kan de wagen helemaal naar zijn hand zetten. Veren, schokdempers, vleugels, versnellingsver houdingen, rembalans en chassishoogte zijn volledig instelbaar en in de pits kan een afgewogen hoeveelheid brandstof worden getankt of een keuze worden worden ge maakt uit banden die bij de geldende weersomstandigheden passen. Een ruim 150 paginés tellende handleiding beschrijft gedetailleerd alle mogelijkheden. Snelheidsduivels met minder hoge aspira ties schakelen de zeven ingebouwde hulp middelen in, plaatsen zichzelf op de eerste startrij en maken zich met een druk op de knop onkwetsbaar voor aanslagen van me deweggebruikers. Na enige oefening is het mogelijk om op deze manier elke gekozen coureur op het erepodium te krijgen. Ja, ook Jos Verstappen. Systeemeisen: minimaal 486 66 MHz proces sor, met 8 Mb geheugen (16 bij werken onder Windows 95), double-speed cd-rom speler, VGA of SVGA grafische kaart met VESA-ondersteuning, MS-DOS 5.0 (of later) en 15 MB vrije ruimte op de harde schijf. Prijs: 79,95. Beschikbaar gesteld door Homesoft. DvdP Wie tegenwoordig een nieuwe computer koopt, treft daarin meestal een forse harddisk aan. 1.2 GB en meer is heel ge bruikelijk. Kortom: een enorme hoeveelheid op slagruimte. Maar een computer is net een boekenkast: hoe meer ruimte, hoe meer rom mel. En ook een grote harde schijf is dan na tuurlijk op een gegeven moment vol. De zip-dri ve biedt de oplossing. Een vernuftig apparaat, waarvan zowel een ex terne als een interne versie bestaat. Boven dien zijn er twee uitvoe ringen: parallel en SCSI, waarvan de laatste de snelste is. De zip-drive gebruikt speciale disket tes van liefst 100 MB, die rond de 35 gulden stuk kosten. De drive zelf kost - afhankelijk van het type - tussen de 300 en 400 gulden. Easy Computing gaf in de serie Hét Boek een zeer overzichtelijk werk je uit over de installatie van en het werken met een zip-drive. Hét Zip-Drive Boek. Uit gever: Easy Computing. ISBN 90 5167141 5. Prijs: 39,50. De befaamde 'Dummies- serie' van IDG Books heeft navolging gekregen bij Ea sy Computing. De serie heet Makkie en dat zegt ei genlijk al voldoende! Het Internet Beginnersboek bij voorbeeld blinkt uit in een voudige taal en duidelijk heid. Maar geen enkele schrijver van computer boeken ontkomt aan enig vakjargon. Achterin het boek worden echter die moeilijke termen ver klaard. Een simpel boek voor een simpele materie, want van alle handelingen op een computer behoren internetten en e-mailen tot de eenvoudigste. Dit boek is gebaseerd op Netscape, maar er is ook een versie verkrijgbaar voor Explorer van Microsoft. Makkie: Internet Beginners- boek. Auteur: Mark Torben Rudolph. Uitgever: Easy Computing. ISBN: 90 5167 104 0. Prijs: 29,50. Frank Buurman en Jan van der Na! Onze minister van economische zaken Ham Wijers heeft het voor elkaar. Nadat in vorige kabinetten de winkeldeuren 's avonds en op zondag slechts af en toe op een kiertje moch ten worden gezet, nam hij zodanige maatre gelen dat ze nu wagenwijd opengaan. Op weg naar een non stop 24-uurs economie. Onhandig voor al die winkeliers vooral d|oi kleine zelfstandigen die bij de normale sluitingstijd al overuren moeten draaien om inkoop en allerlei administratieve verplich tingen te regelen. De grotere broers kunnen, dankzij hun uitgebreide personeelsbestand, immers makkelijker inspelen op de nieuwe tijden. Een beetje schuiven met de 'ploegen- wissel' of wat scholieren of studenten als parttimer inschakelen dat waren ze al ge, wend. Voor de kleinere sappelaars betekent het gewoon een uur of twee extra werken pet ja dag. Een onverwachtse handelwijze van de minister die zijn mond vol heeft van interne en de zegeningen daarvan. Zou hij schien denken dat zijn favoriete WWW staal voor Wijers Winkeltijden Wet. ]e zou het toch anders verwachten. De minister die me behulp van nota's en collega's het bedrijfsle ven de weg probeert te wijzen naar de 'elek tronische snelweg' lijkt zelf het spoor bijster. Wat wil hij eigenlijk bereiken? Dat mensen meer gelde gaan uitgeven? Misschien lukt dat op korte ter mijn doordat menjidt sen een keertje ex tra een winkel bin nenlopen. Op lan gere termijn is dat echter wat lastig, vooral als je een vast inkomen hebt ie en de belangrijkste uitgaven ook vast liggen. Kijkt Wijers dan alleen naar de Cl korte termijn?Is hij een echte 24-uurs econoom] Naar het schijnt gaat het erom con sumenten degele ls) Drs. RONALD FAAS is publicist en presentator id hun geld uit te geven op een moment dat he g? hen schikt. Maar dat was allang mogelijk! Via het World Wide Web kun je non-stop, 2 uur per dag, winkelen. En heus niet alleen voor boeken en cd's. Daarvan zijn dè voor beelden in binnen- en buitenland al bekendre< kijk maar eens naar cdnow.com resp. ama zone.com). Voor grotere zaken, zoals auto's en zelfs woonruimte kun u zich op u gemak oriënteren. Ook de dagelijkse boodschappen zoals levensmiddelen, kunt u via het Web of Internet bestellen. In Amerika hebben veel winkels al decennia die lange openingstij den. Mijn Amerikaanse collega, vertrouwde me echter onlangs toe dat hij eraan gewend is zijn boodschappen voor het slapen gaan, in een virtueel winkelcentrum, te doen. Ge woon aanklikken wat je nodig hebt en om aanbiedingen te vergelijken open je gewoon nog een Netscape-venster. Bezorging naar keuze op een gewenst tijdstip de volgende dag. Op dit moment lopen ze in de Verenig de Staten op web-gebied nog een jaartje voor. De voorsprong slinkt dankzij de werking van het Internet echter snel. We kunnen een uitgebreid palet aan dit soort professionele diensten dus binnen een half jaar ook in Nederland verwachten. Het leu ke is daarbij dat in cyberspace in principe ie dereen gelijk is. Zelfs 's lands kleinste kruide nier kan tegenwoordigvoor wat wissel geld per dag een site (laten) onderhoudei Echte ondernemers vinden dus zeker een i te overleven. Dat zal vele voordelen hebben. De verkeerscopgestie en parkeerpro blemen rondom winkelcentra zullen ver minderen en het milieu wordt minder belas (1 bezorgivagen voorde wijk stoot immers minder gas uit dan de 50 van de klanten). Daarbij zal de criminaliteit en de verpaupe ringdie wordt aangetrokken door halfver- lichte straten beter controleerbaar worden. Dat zal Hans collega's gelukkig maken. Hoe moeten we de actie van Wijers al metal in schatten? Het doet mij denken aan een be grip dat ik laatst tijdens een vergadering hoorde uitspreken. Iemand die de klok had horen luiden over zaken als virtual reality ei artificial intelligence, verhaspelde deze be grippen tot 'virtual intelligence'. Letterlijk vertaald betekent dat: Ingebeelde Intelligen- De tijd dat het Internet werd gebruikt voor dodelijk saaie, (semi)wetenschappelijke teksten ligt al lang achter ons. Een webpagina moet een behoorlijke aantrekkingskracht hebben, want anders schiet de surfer er zó voorbij. Bewegende beeldjes blijken eenljQ, prima oplossing en die zijn vaak vrij simpel te ma ken. De meest gebruikte programmeertaal daartoe heet Java, die overigens veel verder reikt dan alleen het opleuken van webpagina's. Wie zich echt wil verdiepen in de materie komt met de 'bijbel' van Sybex, Programmeren met Java, heel erg ver. Op de bijgevoegde cd-rom staan de benodigde program ma's. Programmeren in Java. Uitgever: Sybex. ISBN: 90 4190 018 7. Prijs: 89,00. njv\ De bikkelharde strijd tussen Microsoft p en Netscape om de hegemonie op d markt van Internet-browsers gaat on verminderd door. Microsoft wint met Explorer 3.0 terrein, maar Netscape is r vooralsnog de grootste. Maar zoals Word inmiddels WordPerfect vrijwel heeft overvleugeld, zou Explorer dat wel eens kunnen gaan doen met Nets cape, al is het alleen maar door de naadloze samenwerking met andere Microsoft-programma's. Explorer is op allerlei plaatsen gratis t< ass downloaden van het Net, maar wie dat te lastig vindt, doet uitstekende zal' ken met het boekje van Rogier Mostei in de serie Net Start wan Addison We sley. De cd-rom met de benodigde programmatuur zit erbij. De uitleg vai||er de Explorer zelf, Mail en News is hel der als kristal. Net Start: Internet Explorer 3.0. Auteur Rogier Mostert. Uitgeven Addison We- ^er sley. ISBN: 90 6789 803 1. Prijs: 29,95. JvdN rki rijl fin W- POOR 6E0FF CRAMMONP FC CD-ROM ÏÖOR MS-DOS £N WIHDOWfS '95 VOLLEDIG UECEBIANOS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6