G-7 steunt regering Peru Bloedige burgeroorlog in Guatemala nadert einde it Soeharto roept na rellen op tot verdraagzaamheid Buitenland Frankrijk geschokt na dood van vijf clochards Rusland en China gaan veel meer samenwerken Aleksandr Lebed richt nieuwe partij op ZATERDAG 28 DECEMBER 1996 Doodstraf geëist in Rwanda kibungoTijdens het Rwanda-tribunaal is gisteren in het Zuid- Rwandese Kibungo tegen een voormalige ziekenverpleger en een plaatselijke functionaris de doodstraf geëist. Zij zijn volgens de openbare aanklager betrokken geweest bij de massamoorden in Rwanda in 1994. Het proces vormt de aanloop naar nog meer processen tegen vermeende daders van de volkerenmoord die twee jaar geleden het leven kostte aan ten minste een half mil joen i nan Invallen bij Di Pietro onrechtmatig brescia De invallen in de huizen en kantoren van de voormalige Italiaanse onderzoeksrechter Antonio Di Pietro waren niet ge rechtvaardigd. De documenten die bij de invallen van 8 decem ber in beslag zijn genomen, moeten worden teruggegeven aan de vroegere strijder tegen de corruptie. Deze uitspraak deed gis teren de rechtbank van Brescia. De invallen werden uitgevoerd door de Italiaanse fiscale politie om te onderzoeken of Di Pietro zich schuldig had gemaakt aan het bevoordelen van een van corruptie verdachte zakenman. Het lijkt nu alsof de rechtbank van het Noord-Italiaanse Brescia hem in het gelijk stelt. Rijkswachter blijkt vermoord lokeren Lijkschouwing heeft gisteren uitgewezen dat een 37-ja- rige rijkswachter uit het Belgische Lokeren is vermoord met een nekschot. Sporen op het lichaam doen vermoeden dat het fatale schot mogelijk is afgevuurd met een dienstwapen. Het levenloze lichaam van de rijkswachter werd donderdag door een binnen schipper gevonden in de rivier de Durme. De rijkswachter ver dween 14 november uit de rijkswachtkazerne van Sint-Niklaas. Sindsdien werd taal noch teken van hem vernomen. Hij was al jaren lid van de groene partij Agalev. Hij zou in zijn eigen tijd een onderzoek hebben verricht naar illegale afvallozingen door een plaatselijk bedrijf. 'Verband Dutroux en sekten' neufchateau Volgens de Waalse publieke omroep RTBF bestaan m verbindingen tussen het zedenschandaal-Dutroux en diverse satanistische sekten. Deze zouden vertakkingen hebben naar Nederland, Duitsland en de Verenigde Staten. De groeperingen zouden offerandes hebben gebracht met kinderen, die speciaal daarvoor werden grootgebracht in speciaal uitgekozen gezin- Journalisten Der Spiegel waren nazi's berlun In de jaren vijftig bekleedden bij het Duitse weekblad Der Spiegel invloedrijke SS-officieren en andere functionarissen uit het nazi-tijdperk belangrijke functies. Dat blijkt uit een studie van de gerenommeerde mediawetenschapper Lutz Hachmeister die de links-alternatieve krant TAZ-Berlijn gisteren publiceerde. Havel uit ziekenhuis ontslagen praag» De Tsjechische president Vaclav Havel is gisteren ontsla gen uit het ziekenhuis waar hij bijna vier weken eerder was op genomen om te worden behandeld aan longkanker. Op 2 de cember hadden de artsen een kwaadaardige tumor uit de rech- terlong van de president verwijderd. Drie dagen later kreeg de voormalige dissident longontsteking en moest hij aan beade mingsapparatuur worden geplaatst. Hij wórdt thuis verder be handeld. Clinton: Verder uitstel anti-Cubawet Washington De Amerikaanse president Clinton stuurt aan op verder uitstel van de anti-Cubawetgeving, daarmee tegemoetko mend aan de Europese bondgenoten. Hij wil het meest omstre den onderdeel van die Helms-Burtonwet opnieuw met zes maanden opschorten, zo meldde gisteren de Amerikaanse za kenkrant The Wall Street Journal. Amerikaanse bedrijven of bur gers wier goederen op Cuba zijn geconfisceerd, kunnen volgens de wet daarvan profiterende buitenlanders voor de rechter sle pen. Uiterlijk 16 januari moet Clinton beslissen over verder uit stel. JAKARTA Rtr-DPA-A President Soeharto van Indone- heeft gisteren opgeroepen tot verdraagzaamheid en een heid na de ernstige rellen op West-Java die donderdag aan ten minste twee mensen het le- ;n hebben gekost. In zijn toespraak erkende Suharto dat er het afgelopen jaar politieke en burgerlijke on rust in Indonesië is geweest. „Wij danken God dat wij die uiteindelijk te boven zijn geko men. Ik denk dat de meeste ge lovigen in dit land in staat zijn zichzelf te beheersen als zij worden geconfronteerd met godsdienstige kwesties die zich Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Hij ligt klaar! De grc Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. Bel 06-0034 (gratis) r J .1 L J N j) VAKANTIEPARKEN I ft JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van Creatief Vakantieparken Naam:Voorletters:m/v Adres:huisnr: Postcode: Geb.datum:-19 Bel 06-0034 (gratis) 'Geen enkel doel kan aanval op Japanse ambassade rechtvaardigen Pop valt meisje bij kapper aan De G-7, de groep van ze ven meest geïndustriali seerde landen, en Rusland hebben zich gisteren ge schaard achter de onbuig zame houding van presi dent Fujimori van Peru te genover de guerrillastrij ders van de Tupac Amaru (MRTA). De MRTA'ers, die in de residentie van de Ja panse ambassadeur in de Peruaanse hoofdstad Lima na tien dagen nog 103 mensen in gijzeling hou den, eisen de vrijlating van ruim vierhonderd van hun gevangen zittende kamera den. „Geconfronteerd met een terro ristische actie moet geen enkele concessie worden gedaan. Geen enkel politiek of ideologisch doel kan de aanval op de Japan se residentie rechtvaardigden", aldus de G-7 in een verklaring die door het bureau van de Franse president Chirac werd vrijgegeven. Ondanks de toenemende in ternationale druk hebben de gijzelnemers tot nu toe geen duimbreed toegegeven. Zij wei geren hun gijzelaars, veelal di plomaten en hoge regerings functionarissen, vrij te laten zo lang Fuijimori niet op hun eisen ingaat. Japan, dat de meeste burgers heeft onder de gijzelaars, riep de G-7 eerder op de dag op te helpen bij het vinden van een oplossing voor het drama. Mi nister van buitenlandse zaken Ikeda zei dat Japan, zelf lid van de G-7, al gesprekken is begon nen met de andere lidstaten - Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Staten, Canada en Italië. Het Duitse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat ambassadeurs van de Ga landen in Lima bijeen zijn ge weest om de kwestie te bespre ken. Ook Rusland was bij de ge sprekken aanwezig. „Het be langrijkste is dat geweld wordt vermeden", aldus een zegsman in Bonn. De Tupac Amaruleden in de omsingelde ambassade in Lima willen, nadat de Peruaanse re gering de gevangen zittende le den van de beweging heeft vrij gelaten een garantie krijgen dat zij met hen veilig naar een van hun bases in het oerwoud kun nen vertrekken. Enkele gijze laars zouden daarbij worden meegenomen. Een 7-jarig Amerikaans meisje i op tweede kerstdag aange vallen door haar pop, terwijl ze bij de kapper zat. De pop, die plastic frietjes eet, maar ook andere dingen die haar wor den voorgehouden, had het voorzien op het haar van Sa rah Stevens. De eigenaar van de kapsalon waar het meisje hai een half uur nodig de%5~p uit elkaar te halen en Sarah te bevrijden. Het meisje was geschrokken, maar niet gewond. Omdat de Cabbage Patch Snack Time Kids Doll geen aan- en uitknopje heeft, moest ze helemaal worden gede monteerd. Een woordvoerder van de fabrikant van de pop, Mattel, liet desgevraagd weten dat de pop veilig is en dat hij nooit eerder klachten heeft binnengekregen. parus cees v correspondent Frankrijk heeft geschokt gerea geerd op het doodvriezen van een aantal daklozen. Zeker vijf clochards stierven de afgelopen dagen door bevriezing, evenveel als de gehele voorgaande win ter. De krant Le Figaro schrijft dat toe aan 'het falen van de sa menleving'. Gevreesd wordt dat het aantal doden de komende dagen sterk zal oplopen. Talloze clochards hebben geweigerd hun intrek te nemen in opvangcentra en de bittere koude zal zeker tot vol gende week aanhouden. Gister morgen daalde het kwik in Pa rijs tot min tien graden Celcius. De eerste slachtoffers vielen tijdens de kerstdagen, toen de koude inviel. Hulpdiensten poogden koortsachtig de clochards ertoe te bewegen een bed te aanvaarden in een van de opvangtehuizen, maar vaak zonder succes. Vier slachtoffers werden dood aangetroffen in de leegstaande, onverwarmde gebouwen waar zij plachten te slapen. Het vijfde slachtoffer was een 77-jarige man die doodvroor voor zijn ca ravan in Orgeval, bij Parijs. Frankrijk telt ruim 500.000 daklozen, een cijfer dat de afge lopen jaren met sprongen is ge stegen. Van hen leeft bijna tien procent in de agglomeratie Pa rijs. Het half miljoen clochards is bovendien slechts het topje van de ijsberg. Frankrijk, dat naar verhouding rijker is dan Neder land, telt ook nog eens dertien miljoen mensen die in bittere armoede leven. President Chirac trad ander half jaar geleden aan met de plechtige belofte een einde te maken aan de 'uitsluiting* van miljoenen Fransen. Hij schiep zelfs een ministerie voor 'huma nitaire noodhulp'. Maar de be windsman van dat ministerie, Xavier Emmanuelli, verzuchtte deze week: „Frankrijk is het eni ge land ter wereld dat beschikt over een zeer geavanceerde hulpverlening aan daklozen. Maar nog steeds vriezen men sen dood op straat. Wat kunnnen we doen? Als de clochards de hun geboden hulp weigeren, moeten we ze dan te gen hun wil in per vrachtwagen afvoeren"? Voor de 500.000 clochards heeft het land 85.000 plaatsen in opvangtehuizen. Maar hoe wel de hulpdiensten deze week zoveel mogelijk daklozen van straat poogden te halen, bleven alleen in Parijs al driehonderd bedden onbezet. Sommige clochards weigeren hun intrek te nemen in een pension, omdat ze hun hond niet daarmee naartoe mogen nemen. Anderen weigeren om andere, moeilijk te doorgron den redenen. Doden door kou in Polen en Roemenië BOEKAREST-WARSCHAU AFP Voor de Japanse ambassade in Lima bidt een man voor de 103 mensen die nog gegijzeld worden, foto ap Fujimori weigert hier op in te gaan. Hij ging ook niet in op het verzoek van de gijzelaars om de electriciteit en watertoevoer naar het bezette gebouw te her stellen. Volgens berichten in Li ma staat een elite politie-een- heid klaar om de bezette resi dentie te bestormen. Maar vol gens een politiewoordvoerder heeft de MRTA in de hoofdstad een commando paraat dat aan slagen moet gaan plegen als het gebouw wordt bestormd. In de Roemeense hoofdstad Boekarest zijn de afgelopen da gen ongeveer twintig daklozen doodgevroren. Dit heeft een Roemeens televisiestation giste ren gemeld. In de stad is de af gelopen dagen veel sneeuw ge vallen. Het vriest er meer dan tien graden. Vele duizenden door hun ou ders verstoten kinderen leven in de straten en stations van Boek arest. Ze zoeken vaak beschut ting in rioleringen om aan de kou te ontsnappen. Als rond middernacht de metrostations dichtgaan, kunnen ze bijna ner gens terecht. De nieuwe minis ter van gezondheid, Dragulescu, heeft een project aangekondigd om daklozen te voorzien van onderdak en voedsel. In Polen zijn de afgelopen tijd acht mensen omgekomen door de strenge kou. De meeste slachtoffers verkeerden in door alcohol benevelde toestand. De afgelopen dagen zijn tempera turen van min 25 graden geme ten. In het noordoosten van Po len zakte het kwik zelfs onder de 32 graden onder nul, een re cord sinds 1927. in de maatschappij voordoen", zei de president. Duizenden woedende, vooral jonge moslims trokken donder dag door de straten van Tasik- malaya waarbij zij christelijke kerken, woonhuizen, andere ge bouwen en auto's in brand sta ken. Een dode vrouw werd in de smeulende resten van haar win kel gevonden. Drie politiemen sen raakten gewond. Aanleiding tot de onlusten was de mishan deling door de politie van drie islamitische godsdienstleraren, die de zoon van een politiefunc tionaris hadden bestraft. Een van de leraren zou de zoon van een politieman op diefstal heb ben betrapt. Woonplaats:. schepen. Rusland zou tevens oorlogsbodems van de Volks- repbliek kunnen moderniseren en uitrusten met geavanceerde wapens van Russische makelij. Ook heeft Peking Moskou blijk gegeven van zijn interesse voor lichte voertuigen voor de land macht. Verder hebben beide partijen gesproken over de pro ductie en het technisch onder houd van het Russische ge vechtvliegtuig SU-27 door Chi na. Met het geld uit de verkoop van militaire goederen aan Chi na wil Rusland in nieuwe pro jecten ontwikkelen. Rusland en China hebben ook afspraken gemaakt over wederzijdse troepenverminde- ringen. China, Rusland en de Centraal-Aziatische landen Ka- zachstan, Tadzjikistan en Kirgi zië hebben een akkoord geslo ten over troepenbeperkingen langs hun grenzen. De troepen verminderingen vloeien voort uit afspraken die Jeltsin in april maakte tijdens zijn bezoek aan Peking. Rusland en China willen hun onderlinge handel een forse im puls geven. Volgend jaar moet de omvang uitkomen tussen acht en tien miljard dollar en dat bedrag moet aan het einde van de eeuw zijn toegenomen tot twintig miljard dollar. Dat heeft de Chinese premier Li Peng gisteren verklaard na af loop van zijn ontmoeting met de Russische president Jeltsin. Moskou en Peking onderteken den verdragen voor onder meer samenwerking tussen de cen trale banken van de twee lan den alsmede voor de bouw van een Russische kerncentrale in China. li Peng liet tevens weten dat China Rusland zal steunen bij diens voornemen toe te treden tot de APEC, het economische samenwerkingsverband van landen in Azië en rond de Stille Oceaan. China heeft belangstelling ge toond voor Russische marine- moskou afp-anp De Russische oud-veiligheids adviseur Aleksandr Lebed heeft gisteren een eigen partij opge richt, de Republikeinse Volks partij van Rusland (RVR). Daar mee wil hij een derde macht in het land vormen, tussen presi dent Jeltsin en de communisten Op een bijeenkomst in de Moskouse buitenwijk Golitsino stemden 146 leden van Imbeds beweging Eer en Vaderland in met de oprichting van de nieu we partij. Volgens Lebed kan de RVR rekenen op de steun van meer dan 86.000 mensen in 72 van de 89 Russische regio's. „We gaan alle mensen bijeen brengen die zowel door de communisten als door de de mocraten zijn teleurgesteld", zei Lebed gisteren tegenover het dagblad Nezavissimaja Gazeta. Hij somt daarin een lange lijst van potentiële aanhangers op: „het groot-, midden- en klein bedrijf, de armsten in de sa menleving, communistische Aleksandr Lebed. kiezers die teleurgesteld zijn over het ideologische gezwalk van partijleider Zjoeganov, mili tairen die genoeg hebben van de sprookjes over legerhervor- mingen enzovoort". De RVR zal haar programma op een congres in maart aanne men. Lebed wil daarin zijn poli tieke lijn vastleggen: een gema tigd nationalisme, pragmatische relaties met het Westen en meer staatscontrole over de econo- Met zijn partij wil de charis matische generaal weer de poli tieke strijd aangaan. Sinds pre sident Jeltsin hem in november de laan uitstuurde, zwijgen het Kremlin en de Jeltsin-gezinde media hem dood. De 46-jarige Lebed bereikte bij de presidentsverkiezingen deze zomer een verrassende derde plaats. President Jeltsin stelde hem daarop aan als se cretaris van de machtige Veilig heidsraad. Lebeds belangrijkste wapenfeit is het vredesakkoord in Tsjetsjenië, waarmee hij zich zeer populair onder de bevol king maakte. Na een machts strijd in de top van het Kremlin stuurde Jeltsin hem in oktober de laan uit. Lebed heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat hij Jeltsin wil opvolgen. De volgende stap op zijn marsroute naar het Kremlin volgt in de provincie Toela bij Moskou. Daar heeft hij zich kandidaat gesteld voor de gouverneursverlaezingen in maart. den haag anp De burgeroorlog in Guatemala is de bloedigste en langdurigste uit de recente geschiedenis van Mid- den-Amerika. Morgen ondertekenen de regering en de linkse rebellen een vredesverdrag waarmee formeel een einde komt aan deze voorlopig laatste Midden-Amerikaanse guerrilla-oorlog. Het geweld in-Guatemala kostte circa 150.000 men sen, vooral indianen, het leven en leidde tot grote vluchtelingenconcentraties, onder meer in Zuid- Mexico. Vertegenwoordigers van meer dan 120 landen, onder wie tien staatshoofden zijn uitgenodigd om morgen de plechtigheid in het Nationaal Paleis in Guatemala-stad bij te wonen. Pablo Monsanto, Carlos Gonzales, Rolando Moran en Jorge Rosal, leiders van de Unidad Revolucionaria Nacional Guatemalteca (URNG) ondertekenen dan samen met leden van de vredescommissie van de rege ring en vertegenwoordigers van de Verenigde Na ties die hebben bemiddeld. Naast alle deelakkoorden beloven beide partijen zich in te spannen voor een internationale cam pagne die meer dan twee miljard dollar moet op leveren gericht op bestrijding van ondervoeding en de sociale ongelijkheid. De URNG ontstond in 1980. Geïnspireerd door de successen van hun kameraden in El Salvador en Nicaragua verenigden diverse groeperingen zich óp die manier in hun strijd tegen de onderdruk king door het leger. In maart 1961 liet de eerste linkse guerrillagroep, Movimiento Revolucionario 13 de Noviembre (MR-13) voor het eerst van zich horen. Later mengde de door de Cubaanse revolutie geïnspi reerde FAR, Fuerzas Armadas Rebeldes, zich ook in de strijd. Van een daadwerkelijke burgeroorlog was pas sprake vanaf 1966-1967. Toen vonden duizenden boeren de dood bij een effectieve anti- guerrillacampagne van het Guatemalaanse leger. De rebellen pleegden aanslagen en ontvoeringen. Bij een van hun acties schoten ze de Amerikaanse ambassadeur dood. In 1970 vermoordden ze de ambassadeur van West- Duitsland. Een coup van jonge officieren bracht in 1982 ge neraal Rios Montt aan de macht. Hij werkte een nieuwe anti-guerrillastrategie uit, met de naam Fusiles y Frijoles, geweren en bonen. De inheem se bevolking in de nog door het leger gecontro leerde gebieden ging naar modeldorpen, die goed met burgerpatrouilles zijn te verdedigen. De mili tairen voerden een meedogenloze campagne uit in de regio's waar de guerrillastrijders heersten. Ze vernietigden dorpen en vermoordden tiendui zenden indianen. De campagne had succes. In 1986 keerde een burgerregering terug. De URNG gaf voorzichtig te kennen te willen onderhandelen. Ze beperkte haar strijd tot het saboteren van elektriciteitsnet werken en het incidenteel aanvallen van legerka zernes. De militairen richtten echter nog geregeld bloedbaden aan onder de inheemse bevolking. Organisaties als Amnesty International berichtten geregeld over grove schendingen van mensen rechten. De onderhandelingen begonnen in 1991. Ze duurden jaren en bleken voor de URNG vooral een middel om de sterk geslonken macht te mas keren. Pas met het aantreden van de voormalige mensenrechtenactivist De Leon Carpio kwam een voorlopig akkoord. Daarna sloten beide partijen deelverdragen over mensenrechten, de terugkeer van vluchtelingen en de instelling van een waar heidscommissie. Ook kwamen er tal van afspra ken over de wijze waarop de guerrillastrijders kunnen terugkeren in de samenleving. Met het akkoord hoopt de Guatemalaanse rege ring dat het toerisme toeneemt. Dergelijke in komsten zijn hard nodig. Het land kent een groot percentage analfabeten en werklozen. De inflatie loopt dit jaar tegen de dertien procent.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5