'Akkerbouw weigert mestheffing' Oud nieuws voor treinreizigers. Winkelier is 1500 kilo vuurwerk kwijt Wim Mager zet nieuw Apenheul op in Frankrijk Jsgang doorkruist oudejaarsviering ijsbrekers Binnenland ensioenfondsen hoeven jremies niet te verhogen JBWmSS! Na hart-longtransplantatie is weer normaal leven mogelijk fi fERDAG 28 DECEMBER 1996 ANP Algemeen Nederlands Persl CPD Geassocieerde Pers Diens jeine gemeente kan herrie niet aan haag» Inwoners van kleine gemeenten krijgen meer met ge- idsoverlast te kampen, vreest de Nederlandse Stichting Ge- idhinder. Ze is bang dat deze gemeenten niet zijn toegerust n een goed beleid te voeren. Daarom verzet de stichting zich gen overheveling van de verantwoordelijkheid voor geluids ader-regelingen van het rijk naar gemeenten. Vooral kleine ge- eenten zouden niet beschikken over voldoende mankracht, lis en apparatuur om lawaai-overlast terzakekundig te be rijden. „Vaak is een enkele ambtenaar verantwoordelijk voor handhaving van allerlei milieuregels", aldus directeur J. Kui- van de stichting. nni rouwen niet in cel, maar in kamer 1f]l erhugowaard In de nieuw te bouwen vrouwengevangenis in ;erhugowaard zullen gedetineerden hun straf uitzitten onder n mild regime. De vrouwen zullen niet in cellen maar in ka- ers verblijven. De nieuwe gevangenis, die plaats biedt aan chtig gevangenen, moet in 1999 in gebruik genomen worden, dus een woordvoerder van het ministerie van Justitie. Een aan- van die kamers vormt samen een wooneenheid, voorzien van keuken, een huiskamer, douches, toiletten en acht slaapka- ;rs. De slaapkamers worden 's nachts niet afgesloten. In de lit-keukens kunnen de vrouwen hun eigen maaltijden berei- t. Het nieuwe complex zal tevens worden voorzien van een deling voor gezinshereniging en twee eenheden voor drugs- rslaafde gedetineerden. Iraanmachinist zwaar gewond irdenberg Een 26-jarige kraanmachinist uit Gramsbergen is idag zwaar gewond geraakt door een bedrijfsongeval in Col doorn. Het ongeval gebeurde bij het rooien van een 25 meter ie populier. Deze hing tijdens het zagen in de hijskraan toen populier opeens de verkeerde kant opviel. Hierdoor kantelde vijftig ton zware hijskraan en kwam met de boom op een ïrderij terecht. Het tegenwicht van honderd kilo achter op de an viel op de cabine van de kraanmachinist. De man is zwaar nvond naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. eeks tips over moord op Nunspeter ispeet» De politie heeft veel tips binnengekregen over de oord op een 43-jarige inwoner van Nunspeet. Afgelopen zon- igmiddag werd de man doodgeschoten in de bossen bij Epe. ?n tijde van de moord waren er in het bos veel wandelaars, itsers en ruiters. De politie trekt alle tips na. Het dertig man erke rechercheteam onderzoekt ook de werkkring van het e ichtoffer. Hij was in dienst bij het intergemeentelijk samen- erkingsverband Noordwest-Veluwe als milieuambtenaar. Het n ichtoffer is vrijdagmiddag onder grote publieke belangstelling r kui .graven op de gemeentelijke begraafplaats van Nunspeet. eld- deelt beleggingen 45 miljard beleggingen voor de oude ;van de Nederlander hebben kan jaar bij tien grote pensioen- moiidsen zo'n 45 miljard gulden En jeleverd. Zij haalden samen, ij hei ongeveer 330 miljard gulden ndei mogen, een beleggingswinst gemiddeld 13,5 procent. Na eveneens succesvolle jaar 15 lijkt verhoging van de pre- ?s nauwelijks nodig, leze conclusies zijn te trek- uit een onderzoek van Fi- iciële Diensten Amsterdam IA), een onafhankelijk onder \LT: Aantal delicten valt mee Directeur na 25 jaar weg bij Apeldoomse attractie apeldoorn «anp Wim Mager (56), algemeen di recteur en initiatiefnemer van Apenheul in Apeldoorn, verlaat zijn geesteskind. In 1971 begon hij met een paar apen rond een oude blokhut in het Apeldoom se park Berg en Bos. Ruim 25 jaar later is zijn bedenksel uitge groeid tot de wereldwijd beken de Apenheul. Het park trok het afgelopen jaar een recordaantal bezoe kers. Ruim 560.000 mensen kochten een toegangskaartje. Toch heeft Mager besloten op te stappen „Ik voel in mijn botten dat het geen kwaad kan dat ik vertrek. Het park ligt als een blok op de weg. Ze kunnen heel goed verder zonder mijn hulp", zegt hij. Mager vertrekt naar Frankrijk. De regionale overheid van de streek rond Poitiers steekt veel geld in de ontwikkeling van een apenpark naar voorbeeld van Apenheul. Deze apentuin wordt de tegenhanger van het nabij gelegen wetenschaps- en tech niekpark Futuroscope. Mager gaat zich bezig houden met de inrichting van het park, de ver zorging, huisvesting en presen tatie van de dieren. Mager vertrekt op een mo ment dat het Apeldoomse park uitstekende toekomstverwach tingen heeft. De Apenheul heeft genoeg geld voor grote investe ringen. Momenteel krijgt het park een grote opknapbeurt. Tal van dierenverblijven worden vernieuwd of aangepast. Als het seizoen in april weer begint, gaat het nieuwe onderkomen van de dwergchimpansee's, de Bonobo's, of)en. „Ik verlaat Apenheul met ge- aanwaaien", zegt Mager. Hij ring doen hem beseffen dat hij mengde gevoelens. Maar het gevoel dat ik in Frankrijk de kans krijg het allemaal nog een keer over te doen overheerst. Een kans die uit het niets kwam heeft niet de illusie dat het op zetten van een apenpark in Frankrijk een fluitje van een cent zal zijn. Ruim 25 jaar Apenheul-erva- nog veel tegenslagen op zijn pad kan verwachten. „Een zwarte dag in onze geschiedenis was de brand in het houten apenverblijf. Op 24 maart 1989 verbrandden 42 apen. Het was verschrikkelijk. Een andere angstaanjagende gebeurtenis was de virusinfectie die onze gorilla's trof. Tijdens de winter van '87/'88 lagen alle gorilla's plat. We vreesden dat ze het niet zouden overleven. Uitein delijk hebben we er twee verlo ren", vertelt Mager. Een lastige periode voor Apenheul was het ruim tien jaar durende geharrewar met de ge meente over het bestemmings plan. In 1985 kregen omwonen den genoeg van de steeds maar groeiende populariteit van de het park, met alle overlast die daarmee gepaard'ging. Ze be studeerden het bestemmings plan uit 1947 en ontdekten dat Apenheul geheel illegaal in het park Berg en Bos was gevestigd. Tien jaar lang mocht de directie het park niet uitbreiden. Mager begint na nieuwjaar met zijn werk in Frankrijk. Ad junct-directeur Bert de Boer neemt zijn taken over. Mager kapt de banden met Apenheul radicaal af. „Ik kan wel zeggen dat ik betrokken blijf maar daar heeft de nieuwe directeur niks aan. Voor je het weet loop ik hem voor de voeten en dat wil ik voorkomen. Apenheul moet zelfstandig verder' Wat overblijft voor Mager zijn de herinneringen aan de suc cessen van Apenheul. Hij kijkt met het meeste plezier terug op de geboorte van de eerste goril lababy in het park. „Daar zijn we in 1979 wereldberoemd mee geworden. Het was nog geen enkele dierentuin gelukt een baby-gorilla na de bevalling in leven te houden. Het was fan tastisch om te zien hoe de moe der haar jong tegen zich aandrukte. Tegenwoordig zijn we zo ver dat een bevalling van een gorilla bijna routine is ge worden." Nieuwe boerenvoonnan Geluk waarschuwt: zoeksbureau. FDA becijferde hoe de fondsen - goed voor bij na de helft van het belegde, Ne derlandse pensioenvermogen - dit jaar hebben geboerd. Daar bij werd rekening gehouden met verschillen in de belegde portefeuilles en de stijgingen van beurzen en dergelijke. Vooral de fondsen die veel in aandelen beleggen behaalden klinkende resultaten. Het Shell Pensioenfonds (ongeveer 14 miljard gulden) voert de top tien aan met een resultaat van 16,8 procent. Vorig jaar was dat 10 procent. De overheid en de veehouders moeten zich niet vergis sen in de vastberadenheid van de akkerbouwers. Pogin gen om het mestprobleem mede op hun bord te leggen, zijn tot mislukken gedoemd. De akkerbouw zal zijn kont tegen de krib gooien en daarmee de halve veestapel op het spel zetten. Dat zegt Jan Geluk, de nieuwe akker- bouwvoorzitter van GLTO, een bundeling van boeren bonden. dinteloord gpd meeste groenten zijn belabberd. Het quotum van suikerbieten „Het gaat ronduit slecht in de staat onder druk en we mogen akkerbouw. De prijzen van steeds minder middelen gebrui- aardappelen, uien, graan en de ken om te spuiten. Het zit op al le fronten tegen. Nu komt daar de dreiging van de mineralen- boekhouding nog eens bij", ver zucht de boerenvoorman. Geluk: „Natuurlijk is mest het probleem van de veehouderij. Wij willen als akkerbouwers best in het najaar dierlijke mest gebruiken. Maar omdat er dan weinig gewassen groeien, spoelt er veel uit. Het ziet er nu naar uit dat de regering ons voor het stikstofverlies wil laten betalen. Dat doen wij natuurlijk niet, dan maar geen organische mest. Wij redden ons met kunstmest in het voorjaar ook wel." Hij zegt de indruk te hebben dat die opstelling bij overheid en veehouders nog niet hard genoeg is overgekomen. „De veehouders zijn drukdoende het fosfaatgehalte in de me$t te rug te dringen. Dat is heel aar dig, maar daar schieten wij geen klap mee op, want men wil ons voor de stikstof heffingen opleg gen. Die lopen per bedrijf zo in de duizenden guldens. Daar be ginnen we niet aan." Bovendien brengt een mine- ralenboekhouding ook nog eens de nodige administratieve rompslomp met zich mee en ook daar is Geluk niet van ge diend. „Ik weet precies hoe dat gaat. Wij geven cijfers op, die men vervolgens niet vertrouwt en dan mogen we er accoun tants bij gaan halen. Met een aanvoerregistratie zonder hef fingen zou ik nog wel kunnen leven. Begin je eenmaal aan zo'n hele boekhouding, dan moet je de verliesnormen voor stikstof natuurlijk weer per ge was gaan uitsplitsen. Schei uit zeg, dat wordt een drama." Gaat het toch die kant op, dan is het uiteindelijk de vee houderij, die van een koude kermis thuiskomt, voorspelt Ge luk. Als wij niet meer afriemen, blijven de veehouders met hun mest zitten. Het mestoverschot, dat net een beetje beheersbaar lijkt, keert dan in ongekende omvang terug. Dan staat zo maar de helft van de veestapel op het spel. Dan wil ik de poli tiek nog wel eens horen." igm- a 152-jarige winkelier in Tiel is Tai- eren bijna zijn hele voorraad inverk kwijt geraakt. De poli- nam bij hem meer dan 1500 in beslag omdat dit gevaar spul niet volgens de wette- bepalingen was opgesla- )e politie moest drie keer een busje rijden om al het irwerk, waarde 15.000 gul- over te brengen naar het litiebureau. Een milieuamb- van de gemeente had de ikeljer vorige week al ge- arschuwd dat zijn rnte niet voldeed aan de ei- In overleg met justitie nam politie de hele partij op 200 na in beslag. Voor die klei- re hoeveelheid was wel op- gruimte die voldeed aan de orschriften. /olgens HALT-Nederland valt aantal vuurwerk-delicten in derland overigens mee." Het ntal jongeren dat dit jaar we- een delict met vuurwerk alternatieve straf heeft ge- igen is kleiner dan vorige ja- Woordvoerder N. Joosse Vuurwerk groningen gpd ongevallen Het aantal vuurwerkongevallen is de afgelopen twee jaarwisselingen aanmerkelijk gedaald GETROFFEN LICHAAMSDELEN 1995/1996 oor 2,5% oog 15,0% hoofd (overig) 7.5% hand 45,0% vingers 13,5% arm (overig) 2,5% been 7,5% overig 6.3% van HALT-Nederland heeft dat gisteren gezegd. HALT (Het Al ternatief) zorgt voor vervangen de straffen (dienstverlening) voor jeugdige wetsovertreders en heeft in alle grote gemeenten vestigingen. Volgens de zegsman is „het over het algemeen rustiger is dan voorgaande jaren", al zijn er nog geen cijfers die deze con clusie ondersteunen. Joosse wijst er wel op dat de dagen waarop vuurwerk verkocht mag worden nog moeten beginnen. Alle districten lopen mee in de pas, er is geen gebied aan te wijzen waar de huidige trend zich niet voordoet. Joosse schrijft de daling toe aan de ex tra inzet van politie (vervolging en preventie) en intensievere voorlichting, ook op scholen. Verder doet de kou van de afge lopen dagen ook een duit in het zakje. Daardoor gaan jongeren minder snel de straat op, aldus Joosse. Voor wat betreft die kou wijst HALT-Nederland er op dat dat stilte voor de storm kan zijn. „De kou speelt zeker mee, maar als iemand een berg vuurwerk heeft gekocht wil hij die uitein delijk toch afsteken. Of het nou koudis of niet." HALT noemt de tijdspanne waarin vuurwerk nog niet offi cieel verkocht mag worden, maar de kerstvakantie al wel is begonnen de „voorperiode". En die verliep in voorgaande jaren veel rumoeriger. De ingreep is een primeur in de Nederlandse medische wereld. Toch noemt prof. T. Ebels een hart-longtransplantatie, die woensdag in het Academisch Ziekenhuis van Groningen plaatsvond bij een 22-jarige vrouw, 'niet extreem moeilijk'. Volgens de Groninger chirurg is een 'normale' longtransplan tatie gecompliceerder dan de ingreep die Ebels woensdag met succes heeft verricht. Hoewel de transplantatie twee vitale orga nen betrof, is de bewuste opera tie veel minder bewerkelijk dan een longtransplantatie. „Er zijn gewoon minder handelingen mee gemoeid", verduidelijkt Ebels. Zou de vrouw alleen een longtransplantatie hebben on dergaan, dan waren daar zes verbindingen voor nodig ge weest, bij de hart-longtrans plantatie blijft dat aantal be perkt tot vier. Bij de patiënte werd woens dag eerst het hart verwijderd, daarna volgden de longen. Het hart en de longen van de donor werden als één geheel geïm planteerd. De vrouw heeft in to taal vijf uur op de operatietafel gelegen. In de tijd dat zij het tij dens de operatie zonder hart en longer* heeft moeten stellen, werden de hart- en longfuncties overgenomen door een speciale hart-longmachine. Volgens Ebels ligt daar het ri sico van de operatie overigens niet. Dat is veel meer gelegen in de uren waarin het hart en de longen zich buiten het lichaam bevinden. „Tussen het tijdstip waarop we de organen hebben verwijderd bij de donor en daarna hebben ingebracht bij de patiënt zit ongeveer vier uur", aldus de chirurg. In die tussentijd werden de organen geconserveerd door een specia le vloeistof. De vrouw heeft een goede kans om in de toekomst weer een normaal leven te kunnen leiden. Wel zal daar een periode van intensieve revalidatie aan vooraf gaan. De woensdag ge opereerde patiënte kampte haar leven lang al met een aangebo ren hartafwijking. De aandoe ning veroorzaakte zo'n grote druk op de longen, dat de toe stand van de vrouw zien derogen verslechterde. Bij niet- operatief ingrijpen was ze ver moedelijk op korte termijn overleden, denkt Ebels. De in greep die hij in samenwerking met een omvangrijk operatie team uitvoerde, is pas sinds kort mogelijk in Nederland. enk is anders, maar het is nu eenmaal je werk' et is nu al voor de tweede achtereenvolgende keer ik de dagen tussen kerst en nieuwjaar aan de bak iet. Leuk is anders, maar het is nu eenmaal je werk", schipper Auke Kapitein. Het liefst zat de Urker tis, bij de warme kachel en in gezelschap van fami- leden. In plaats daarvan verkeert hij met zijn ijsbre- Auke op het stijfbevroren Markermeer in heel wat iger omstandigheden. Het stoere schip mag dan wel eens, begin dit jaar bij- orbeeld nog, voor hetere vuren hebben gestaan, toch )et het zo nu en dan wel degelijk alle 1000 paarden- ichten aanspreken. Vooral bij begin- en eindpunt nsterdam trekt de ijsbreker er flink aan. Door de wind zijn in dit deel van het meer grote iotsen en platen ijs overelkaar geschoven. Het ijs va- ert elders in dikte van tien tot vijftien centimeter, iar hier moet de Auke blokken van meer dan een hal ve meter opzij schuiven, om ruimte voor de in zijn kiel zog varende vrachtschepen te scheppen. Een olietanker, die een motor van liefst 7000 paar denkracht onderdeks heeft staan, heeft de steun van de Auke en de nauwelijks minder sterke Jelle Auke van schipper Lub Kapitein hard nodig. Om de haverklap komt de kolos vast te zitten, zo zwaar is ter plaatse de ijsgang. Het schip, met een voor deze omstandigheden ongunstige bolle kop, is ondanks het aanzienlijke mo torvermogen niet vooruit te branden. Tot acht keer toe draaien de Urker ijsbrekers bij om de tanker los te va ren. Kapitein: „Het is één bonk ijs. Ik kijk er echt van op. Er ligt veel meer dan ik had verwacht. Ook de schippers verrast het. Ze dachten misschien dat het met dit win tertje zo'n vaart niet zou lopen. Wie het risico heeft ge nomen om de feestdagen ergens achteraf te gaan lig gen, kan zijn vaarschema wel overboord gooien." De vrachtschippers zijn overigens pas vanaf maan dag verplicht in konvooi het IJsselmeer over te steken. Ze mogen nu nog gerust in hun eentje het traject Am sterdam-Lemmer vice versa afleggen. „Maar er is geen sterveling die dat meer aandurft", zegt Kapitein. „Groot gelijk. Allereerst wordt je schip door dat ijskraken er niet fraaier op. Bovendien stuurt het erg ongelukkig. Als je in het zog van een voorganger vaart, blijft je schip heel en vaar je een stuk plezieriger." Over plezier gesproken; Kapitein heeft van huis uit een puik humeur, hij blijft het ijsbreekkarwei dan ook van de zonnige kant zien. Dat moet ook wel, want voor lopig zijn hij en zijn jeugdige bemanningsleden nog wel even in de vaart. „Alle Urkers zitten thuis, zelfs de man nen van de visserijvloot maken het zich makkelijk. Tuurlijk, we verdienen er aan, maar echt lekker zit het je toch niet met zulke dagen. M'n jongens hier aan boord hebben het misschien nog wel het zwaarst", lacht Kapitein. „Ze hebben verkering met leuke meis jes. Die zitten nu eenzaam met de armen overelkaar." NS viert oud nieuw. En daarom rijden er op 31 december vanaf 20.00 uur geen treinen meer. Zorg dus dat u voor 20.00 uur op uw plaats van bestemming bent. De nachttreinen staan rond 01.00 uur weer voor u klaar. Op 1 januari rijden de treinen zoals op zondag. Meer informatie over het treinverkeer en het openbaar vervoer rond oud nieuw kunt u natuurlijk altijd krijgen bij het NS-loket, bij onze conducteurs of via OV Reisinformatie: 06 - 9292 (50 ct/m). Of raadpleeg uw NS Reisplannen Die u heeft aangevuld met de Update januari*. Want daarin vindt u de dienstregeling voor oud nieuw. Prettige jaarwisseling. Goed voorbereid. Biedt zekerheid.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3