OUDEJAARSBIJLAGE OVERZICHT BUITENLAND Het Schotse plaatsje Dunblane was op-13 maart het toneel van een gruwelijk bloedbad. Thomas Hamilton, een labiele man met pedofiele neigingen, stormde op die dag zwaarbewapend een lagere school binnen. Daar schoot hij zijn pistolen en geweren leeg op een klas vijf-en zesjarigen en hun onderwijzeres. Zestien kinderen en juf Gwen Mayor stierven in de kogelregen. De foto werd enkele dagen voor de slachting gemaakt. Hamilton verklaarde later te hebben gehandeld uit woede, omdat het hem verboden was nog langer 'jongensclubs' te leiden. Bij die padvinder-achtige verenigingen van eigen makelij zou hij geregeld op het randje van misbruik hebben gebalanceerd. Het drama in Dunblane leidde later tot nieuwe wetgeving, die het bezit van vrijwel alle wapens in Groot-Brittannië verbood. foto reuters Op 7 augustus sloeg in de Spaanse Pyreneeën het noodweer toe. Twee riviertjes veranderden door hevige a weersbuien in een woeste stroom van water, modder, bomen en puin. Binnen tien minuten was de camping Virgen de las Nieves in de buurt van Biescas van de aardbodem verdwenen. Onder de 76 doden waren vierl den van een Nederlands gezin. foto reuters gustau nacap, Voor het Midden-Oosten was 1996 een bewogen jaar. In februari en maart pleegde de islamitische Harnas gruwelijke zelfmoordaanslagen in Jeruzalem en Tel Aviv. In april volgde een Israëlische veldtocht in Zuid-Liba- non, waar Harnas zich schuilhield. Tijdens die campagne beschoot Israël op 18 april een VN-post in Kana (fo to), waar vluchtelingen waren ondergebracht. Meer dan honderd mensen kwamen om bij het drama, dat vol gens Israël door Hamas was uitgelokt. De guerrilla's zouden raketten vanaf het terrein van de post hebben af geschoten. Amnesty International hield het echter op opzet van Israël. De instabiliteit kostte premier Peres eind mei de verkiezingszege. Onder zijn opvolger Netanyahu raakte het vredesproces in de versukkeling, al is nu wel een akkoord over Hebron ophanden. foto reuters najla abujahjah Na een ambtsperiode van 'ups' en 'downs' gaven de Amerikanen Bill Clinton op 5 november het voordeel van de twijfel. De oud-gouverneur van Arkansas was na Franklin Roosevelt de eerste Democratische presi dent die werd herkozen. De uitslag van de verkiezin gen was geen verrassing. Al ver voor de stembusgang was duidelijk dat Clintons Republikeinse rivaal Bob Dole geen schijn van kans had. foto reuters luc novovitch Aanbeden en verguisd, snel naar grote hoogte ges! gen en even snel weer diep gevallen: Aleksandr Le- bed, de Russische ex-generaal die zomaar derde werd bij de presidentsverkiezingen. President Jelts koos eieren voor zijn geld, en benoemde zijn rivaal veiligheidsadviseur. In die hoedanigheid slaagde Le bed er in een einde te maken aan de oorlog in Tsjel jenië, reden om in traditionele Kaukasische kledij te poseren. Toen de ex-militair tijdens de ziekte van Ji sin echtereen onverkwikkelijke machtsstrijd met an dere hoge Kremlin-functionarissen aanging, maakt de president per decreet een einde aan het advi seurschap van Lebed. Die liet zich echter niet uit I* veld slaan, en bereidt zich nu via de plaatselijke poi tiek voor op de volgende presidentsverkiezingen. foto Het West-Afrikaanse Liberia was in het voorjaar het toneel van een mensonterende burgeroorlog en een daar opvolgend vluchtelingendrama. De al jaren slepende strijd tussen de milities van Charles Taylor en Alijah Kro- mah enerzijds en die van Roosevelt Johnson anderzijds laaide ineens op, toen de eerste twee Johnson uit de regering zetten. Weken achtereen was de hoofdstad Monrovia het toneel van gevechten, vaak tussen zeer jon ge kindsoldaten. Als gevolg daarvan ontvluchtten duizenden mensen in april en mei het land op wrakke sche pen zonder enige voorzieningen. Ze dobberden vaak weken doelloos op de Atlantische Oceaan, omdat buur landen als Nigeria en Ghana aanvankelijk weigerden hen op te nemen. foto reuters corinne dufka Op 17 juli stortte een Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij TWA vlak na het opstijgen neer voor de kust van het Amerikaan se New Jersey. Alle 228 inzittenden kwamen daarbij om het leven. In eer ste instantie werd gedacht aan een aanslag. Vervolgens werd gesugge reerd dat de Amerikaanse marine het toestel per ongeluk had neerge haald tijdens een oefening. Later bleek dat de brandstoftank zeer waar schijnlijk is ontploft door ophoping van gassen. foto reuters Het vorig jaar in Dayton gesloten vredesakkoord van Bosnië mondde op 14 september uit in verkiezingen. Oix burgemeester Van Thijn van Amsterdam, die toezicht hield op de stembusgang, noemde de verkiezingen 'ven van perfect maar acceptabel'. Voornaamste struikelblok was dat vluchtelingen en ontheemden hun stem moe ten uitbrengen in hun oorspronkelijke woonplaats. Slechts 30.000 van de 140.000 tot 200.000 ontheemden de den dat. De Bosnische president Izetbegovic won en leidt nu het driehoofdige presidentschap. De oorlog mag dan voorbij zijn, maar nog steeds worden duizenden mensen vermist. Op de foto de begrafenis van een mos limmeisje dat samen met haar ouders en drie broertjes en zusjes in een massagraf werd aangetroffen. foto reuters damir sago In het najaar was er opnieuw sprake van een Afrikaans vluchte lingendrama. De strijd tussen het Zaïrese le ger en Tutsi-rebellen bedreigde honderd duizenden Rwande- zen, voornamelijk Hu tu's, in hun opvang kampen in Oost-Zaï- re. Massaal sloegen zij op de vlucht rich ting Rwanda, het land dat zij uit angst voor de Tutsi's enkele jaren geleden hadden ver laten. De internationa le gemeenschap sprak lang over even tueel militair ingrijpen om de veiligheid van de vluchtelingen te garanderen, besloot uiteindelijk actië te ondernemen, maar toen was het niet meer nodig. De vluch telingen waren al op eigen houtje terugge keerd. foto epa Geen enkel Europees land liep in 1996 zoveel builen en schrammen aan het zelfbeeld op als België. In augustus werd met de oplossing van twee ogenschijnlijk 'gewone' verdwijningen het deksel van een enorme beerput ge trokken. Want pas na de arrestatie van de bende van Mare Dutroux en de vondst van de vermoorde meisjes Julie, Mélissa, An en Eefje, kwam naar buiten dat rivaliserende politiediensten, falende rechters, corrupte politici en omkoopbare rijkswachters er voor hadden gezorgd dat de grootste zedenaffaire uit de Belgische geschie denis jarenlang ongestoord kon voortwoekeren. De volkswoede was groot, vooral toen de succesvolle onder zoeksrechter Connerotte wegens partijdigheid van de zaak werd gehaald. Dat besluit leidde op 20 oktober tot de 'Witte Mars' van 150.000 mensen in Brussel. De zaak-Dutroux zorgde onverwachts ook nog voor een stroomversnelling in het onderzoek naar de moord op politicus André Cools in 1991Een verdachte in de ze denaffaire wees oud-minister Alain van der Biest aan als opdrachtgever. Hij zit lopende het onderzoek vast. Minder verheugend was de kwestie-Di Rupo. De vice-premier in het kabinet-Dehaene werd op grond van naar later bleek onbetrouwbare getuigenverklaringen beschuldigd van pedofiele contacten met minderjarige jongens. Hij kon zijn politieke huid maar ternauwernood redden. foto epa Aanmerkelijk dikker dan vóór zijn levensreddende hartoperatie en ogenschijnlijk fit ging de Russische president Jeltsin in mei de verkiezingscampagne in. Hij liet zich door het hele land zien, dansend, flirtend, vol zelfvertrouwen en vooral vol beloftes. Het hielp, want Jeltsin maakte een ogenschijnlijk onoverbrugbare achterstand op zijn communistische rivaal Zjoeganov goed, al had hij er twee rondes voor nodig om het Kremlin opnieuw te kunnen betrekken. Kort voor de tweede ronde, begin juli, eiste alk inspanning haar tol: Jeltsin stortte met hartproblemen in en verdween uit het openba re leven. Begin november onderging hij een bypass-operatie, waarvan hij goed her stelde. foto epi Met de ontploffing van een enorme bom twee doden, tientallen ge wonden kwam op 9 februari een einde aan achttien maanden Noord- Ierse vrede. De IRA blies in het Londense Canary Wharf zijn zelf afgekon digde bestand op, uit frustratie over het uitblijven van perspectief op het meepraten over een vredesregeling. Na de eerste bom volgden nog en kele mislukte aanslagen in Londen en gigantische ontploffingen in Man chester en het Noord-Ierse Lisbum. In de zomer braken bovendien de hevigste gevechten sinds jaren uit tussen protestanten en katholieken in Noord-lerland, die elkaar het lopen van de traditionele marsen door 'vijandige wijken' onmogelijk probeerden te maken. foto epa

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 38