'Straks ben ik dakloos' Straathof en Van Leeuwen lopen elkaar steeds mis 'Als een kotter zinkt, heb je geen tijd om zo'n pak aan te sjorren' NOVEMBER Bongo krijgt de tent niet overeind irfNöordwijk door de storm Staatssecretaris Nuis bij de presentatie van het Romeinse masker 'Gordon' in het Rijksmuseum van Oudheden, net als de Amsterdamse zanger naar wie het is vernoemd. 2 Hotel Rijnland in Hoogmade dicht. Het is brandgevaarlijk. 5 Bewoners van de Leidse Lusthoffaan gaan op de vuist met jon geren die in de straat rondhangen. Twee jongeren, onder wie irgeen Somalische vluchteling die niets met de groep te maken had, raken gewond. ree, uil, Siemerink sluit jaar af als vijftiende op wereldranglijst Leidsters, oudercommis kundige buitenstaanders v\ robli lissement van de SKL. Istriji lief Grafkist uit de tweede eeuw gevonden bij opgravingen in Kat- wijkse Zanderij-Westerbaan. Brand verwoest Leidse studenten sociëteit LISC aan de Eerste Binnenvestgracht. 16 Ernstige bodemververvuiling aan de Sassenheimse Kagertui- Leiden moet 125.000 gulden schadevergoeding betalen ten Hoeve, organisator van de automarkt in de Groenoordhal- len. Ten Hoeve moest zijn activiteiten voortijdig staken. 16 Het Komitee Marokkaanse Arbeiders Nederland vraagt onderzoek naar de dood van de Leidse Marokkaan Moham med El Fidaoui in een politiecel inTanger. Schaatser Jeroen Straathof wint IJsselcup 18 Borsumij Textiles in Roelofarendsveen dicht: 30 man op straat. |e gj Leidse Kaatje van Dam 109 jaar. Ze is de op bet£ woner van Nederland. DIOK'er Yves Kummer verhoord wegens mishandeling van te genstander, aanklacht ingetrokken exploitanten van gokkasten sluiten e i Rijnsburg kondigt zijn ver- t de derde prijs bij het Voorscho- Katwijks asielzoekers-hotel beveiligd na dreigbrief Brute overval op Sassenheims wegrestaurant De Uiver Archeon failliet verklaard. 27 Voetbal: twee rode kaarten en 6-2 verlies Katwijk tegen Roda JC in Amstel Cup De overdracht van de Leidse Groenoordhallen aan beheers- maatschappij Libéma is rond. De 20 medewerkers zijn per 1 ja- 1997 ambtenaar-af. 28 Poging record 'bodypainten' te breken van Qegstgeestenaar Ferry Zeeman. Op de Utrechtse beurs Erolife beschildert hij sa- net negentien collega's zestig lichamen. Voetbal: Glenn Helder van Arsenal naar Benfica 30 Leiden doet aardig voor parkeerders. Wie een parkeerkaartje bij een automaat koopt, krijgt ook een kortingsbon voor een hamburger. Valkenburgs voetveer blijkt zo krakkemikkig dat het uit de moet worden genomen DECEMBER i Noordwijk afgesloten i Grote stroomstoring legt bedrijven in Katwijk lam. De Lakenhal is uit den boze beslist B W met de bestrijding 11 d in Alphen aan den Rijn over de bouw van een nieuw in 2004. 13 Frans Koenen gaat weg bij ARC. Bouwstop in de Voorhoutse nieuwbouwwijk Hoogh Teijlingen eindelijk opgeheven. 14 Bouwplan van 1,2 miljoen gulden van Leids Muziekhuis M123 hangt door tegenvallers aan zijden draad. 16 wint met papiervernietiger De Leidse 18 afscheid. Zij wordt Noordwijkerhoutse man op verdenking van 21 AZC krijgt pak slaag in bekerfinale waterpolo. 24 Politie houdt 18 jongeren uit Lisse en Lisserbroek aan op ver denking van 100 misdrijven. Middenstand Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest voelt zich benadeeld vanwege een tariefactie van de bussen van en Leiden. 28 Burgemeester Goekoop van Leiden leest deze ladder op zoek onderwerpen voor zijn nieuwjaarstoespraak. Met honkbalknuppel bewerkte Liban wach't op hulp Liban in de vensterbank: „Ik ben heel boos op de mensen die hier FOTO HOLVAST/ MARK LAMERS door ANNET VAN AARSEN mJen oude bank, een stoeltje, een laag tafeltje bedekt met kran ten. Een televisie die 24 uur per dag aan lijkt te staan. En een gas kachel, die sinds Liban ruim ze ven maanden geleden zijn huis aan de Lusthoflaan betrok, perti nent dienst weigert. Een donkere, koude huiskamer. De perfecte omgeving voor een stevige einde- jaarsdepressie, voor lamlendig heid, voor stil zitten en niets doen. Met Liban gaat het niet goed. De 21-jarige Somaliër kwam begin november in het nieuws toen hij door een paar buurtbewoners met een honkbalknuppel werd bewerkt. De daders waren buiten zinnen geraakt door de overlast, die een groep jongeren op het schoolpleintje voor Libans huis veroorzaakte. Liban had met de overlast niets van doen. Ruim een maand later loopt hij nog steeds met zijn arm in het gips: op twee plekken gebroken bij de knuppelpartij. Liban is nog niet toe aan vooruitzien, aan po sitief nadenken over zijn toe komst. In hem kolkt het van de haatgevoelens, van wrok. „Ik ben heel boos op de mensen die hier wonen", zegt hij. „En op de man die mij geslagen heeft. Ik zou ei genlijk met hem moeten doen, wat hij met mij heeft gedaan. Pas over maanden moet hij voor de rechter verschijnen. Wie weet, leef ik dan al niet eens meer. Dat weet alleen God." Hij voelt zich een gevangene. „Ik kan niets doen met die arm in het gips", zegt hij. „Ik sta elke ochtend op. Ik ga in mijn stoel zitten, televisie kijken. Of ik loop een rondje over straat, 's Avonds ga ik weer naar bed, maar soms heb ik moeite om te slapen. Zo zien mijn dagen er uit." Even tevoren is hij komen aan lopen bij de woning aan de Lust hoflaan, de baseball-pet diep over de ogen getrokken. Sleutel verge ten, hij kan er niet in. Op het aan houdend gebel wordt niet gerea geerd, zijn neefje is niet thuis. We lopen maar naar buurthuis 't Spoortje, een paar straten verder op aan de Bernhardkade. Daar is het tenminste warm. „Ik heb veel problemen", zegt hij. Eigenlijk ziet hij er geen gat meer in, heeft de léthargie toegeslagen. De huur van het huis aan de Lusthoflaan is per 1 januari opge zegd door de neef, waarmee Li- ban en zijn jongere neefje samen woonde. De oudere neef vertrekt naar een andere woning, de jong ste van het gezelschap gaat naar een begeleid wonen-project. Al leen Liban is nog niet onderdak. „Ik kan niet aan de Lusthoflaan blijven wonen. De huur is 1400 gulden per maand, dat kan ik al leen niet betalen. Straks ben ik homeless. Ik kan niet mee met mijn neef. Hij is een zelfstandig persoon, net als ik." Maar de tijd dringt en het lijkt er op dat Liban zelf geen vaart maakt met het zoeken naar nieu we woonruimte. Liban zit in huis en wacht af. Hij is weliswaar langs geweest bij een paar kamerver huurders, waarmee de jongeren werkster in Leiden-Noord een af spraak voor hem had gemaakt, „maar de kamers waren al verge ven", zegt Liban. Wat hij verder moet ondernemen, weet hij ei genlijk niet. Hij verwacht hulp: vindt dat hij die niet voldoende krijgt. „De eerste week, nadat ik in elkaar was geslagen, kwamen er telkens mensen over de vloer. Nu zie ik bijna niemand meer", zegt hij. Hij zit ineengedoken in zijn stoel. Pas veel later is er een glimp te zien van de 'oude' Liban. Hij komt langzaam los, in een ge sprek over koetjes en kalfjes. Over de tijd die hij in Friesland door bracht, toen hij zeven jaar gele den in Nederland aankwam. En over de stage die hij liep bij een brandweerkorps in Twente. Over voetbal, zijn grote liefde. En over zijn vader, die in Mogadishu een garagebedrijf runde. „Op mijn achtste wist ik al hoe een auto in elkaar zit", zegt hij. „Ik kon toen zelfs al rijden. Dat mocht van mijn vader. Niet in de stad, niet in Mogadishu, maar wel buiten." Het liefst zou hij bij een garage bedrijf gaan werken. „Als mijn arm uit het gips is, ga ik werk zoe ken", zegt hij beslist. Maar wie wil Liban hebben, de jongen die als kind al wist hoe hij een auto moest maken, maar nu nog steeds geen papiertje heeft? door C0NNY SMITS Acht Nederlandse vissers vonden in 1996 op zee de dood. Ook buitenlanders kwamen om op Ne derlandse kotters. Zo overleden twee Duitsers af gelopen zomer na ongevallen op schepen van de Katwijkse Haringhandel Parlevliet en Van der Plas. De een kreeg een zware kabel tegen het hoofd, de ander sloeg waarschijnlijk overboord en kreeg een zeemansgraf. Onder de drie slachtoffers van een verstikken de giftige damp aan boord van een schip van de IJmuidens rederij Vrolijk, was in juli ook een 29- jarige Katwijker. Het schip viste voor de kust van Mauretanië, toen er een chemische reactie ont stond in een nagenoeg lege vistank. Voor de Kat wijker en twee van zijn collega's kwam de hulp te laat. De opmerkelijke stijging van het aantal dode lijke ongevallen aan boord van vissersschepen bracht de CDA-Kamerleden R. Smits en Y. van Rooy er in oktober toe vragen te stellen aan visse rijminister f. van Aartsen over de veiligheid aan boord. Smits: „Tot 1992 gaf een interdeparte mentale werkgroep regelmatig adviezen ter ver betering van de uitrusting van vissersschepen. Sinds die werkgroep is opgeheven, zie je een stij ging van het aantal dodelijke ongelukken." Smits denkt dat veel ongelukken voorkomen hadden kunnen worden wanneer de veilig heidmaatregelen beter in acht waren genomen. „Ook het feit dat er minder onderhoud aan sche pen wordt gepleegd speelt een rol. Evenals de in troductie van de zeedagenregeling. Daardoor moeten vissers elke 24 uur maximaal benutten en gaat vermoeidheid een rol spelen." Naar aan leiding van een motie van Smits heeft de minister toegezegd dat er extra controle zal komen op de veiligheid aan boord en een betere voor bemanningen, eventueel v De Scheepvaartinspectie in Rotterdam stelt na elk dodelijk ongeval op een Nederlands schip een onderzoek in. Volgens woordvoerder Ben Wou ters is het moeilijk een tendens waar te nemen in de oorzaken van de dodelijke ongevallen. „Elk ongeluk op zich baart ons natuurlijk zorgen, en uit elk geval kun je ook lering trekken. Maar het is niet zo dat wij merken dat steeds dezelfde voor zorgsmaatregelen worden genegeerd." Bij de Nederlandse Vissersbond is de reactie op extra veiligheidsmaatregelen niet onverdeeld positief. Secretaris Nieuwstra: „Natuurlijk zijn wij voor alles wat de veiligheid ten goede komt. Maar je moet ook nog kunnen varen, vissen en verdie nen. Zo zijn bijvoorbeeld de overlevingspakken ons een paar jaar geleden door de strot geduwd. In de praktijk is daar echter niet mee te werken. En als een kotter zinkt, heb je geen tijd om zo'n pak nog eens aan te gaan staan sjorren." door TIM BROUWER DE KONING Jeroen Straathof en Evelyn van Leeuwen zijn niet in de wieg ge legd om toe te kijken. Toen Straathof op 16 maart op het ijs van Hamar" volkomen onverwacht de eerste wereldkampioen op de 1500 meter werd, zat zijn vriendin zich thuis bij de televisie te verba zen. Omgekeerd ontbrak de Zoe- terwoudse schaatser op het appèl, toen Van Leeuwen haar bijdrage leverde aan de zilveren medaille van het Nederlandse rolstoelbas ketbalteam tijdens de Para lympics in Atlanta. Straathof arri veerde volgens afspraak pas bij de tweede wedstrijd van Oranje, maar toen zat Van Leeuwen weer op de reservebank. Nog geen twaalf minuten had den Straathof en Van Leeuwen dit jaar nodig om een gouden en een zilveren medaille in de wacht te slepen. Beide hoogtepunten staan het succesvolle duo nog haar scherp voor ogen. Van Leeuwen beschouwt 'Atlanta' als opmaat voor meer sportieve roem. Als het aan de 24-jarige Leidse medicij nen-studente ligt, is zij er over vier jaar in Sydney opnieuw bij. „Dan hoop ik dat ik meer speel tijd krijg dan in Atlanta", zegt ze. „Nu was ik daar nog niet aan toe, al heb ik nog wel twee olympische punten gescoord. Maar als er een frisse wind gaat waaien in onze selectie en jonge speelsters meer kansen krijgen, hoop ik dat ik meer dan tien minuten speeltijd krijg." Hoewel Straathof deze zomer zes weken aan de overkant van 'de grote plas' verbleef, liep hij uitgerekend die tien minuten mis. „Na een heerlijk anoniem bezoek aan de Olympische Spelen ben ik van Atlanta naar de ijshal van Cal gary afgereisd. Daar kon ik goed trainen, één week zelfs als enige Nederlander. Toen was ik wel ge dwongen om contact te maken met anderen. Ik trok veel op met de Japanners en ben nog met Ca nadezen naar een popconcert ge weest. Bij mijn terugkeer in Adan- ta herkende ik de stad bijna niet meer. De rust tijdens de Para lympics deed weldadig aan na de olympische drukte. Jammer al leen dat Evelyn niet meer in actie kwam." Vreemd vond zij dat niet, want Van Leeuwen was als elfde of twaalfde speelster aan de Oranje selectie toegevoegd. „Voor ik door een ongeluk op de ijsbaan een partiële dwarslaesie opliep, deed ik vooral individuele sporten. Daaraan heb ik mijn goede basis te danken, maar ik moet nog wennen aan spelen in teamver band. Eerst heb ik een tijdje ge roeid, maar toen maakte ik voor namelijk lange toertochten. Ik heb gekozen voor rolstoelbasket bal, omdat ik graag aan wed strijdsport doe." Als bijkomend voordeel van rolstoelbasketbal noemt Van Leeuwen, daarin bijgevallen door Straathof, dat de sport aantrekke lijk is voor het publiek. „Dat geldt niet voor alle onderdelen van de Paralympics, net zo min als dat voor alle sporten voor validen geldt. Ik kijk liever naar een atleet die met een prothese 11,2 op de 100 meter loopt dan naar een rechtstreekse uitzending van een golfwedstrijd. Al snap ik de men sen wel die reageren van 'buh, die mist een arm of een been'. Ieder een schrikt aanvankelijk. Mijn va der moest er bij mijn eerste wed strijd ook aan wennen dat er ie mand uit haar rolstoel werd gere den." Straathof: „Totdat je ie mand kent die meedoet aan de Paralympics. Dan ga je je er in verdiepen." Van Leeuwen: „Dan zie je mij eerder dan mijn rol stoel." Toch verbaasde het haar dat het stadion in Atlanta bij de in drukwekkende openings- slui tingsceremonie bijna uitverkocht was. „En dat alleen maar om een stel gehandicapten te zien spor ten. Je denkt aanvankelijk: 'ze ste ken de draak met me'. Maar die Amerikanen kijken er anders te genaan dan Mart Smeets, die zegt dat het publiek niet zit te wachten op rolstoelbasketbal. Zij komen massaal op zo'n evenement af, zeker als er ook Amerikanen mee- In hun beider geboortedorp Zoeterwoude loopt het publiek vooral warm voor schaatsen. Hoewel Van Leeuwen die sport met de paplepel kreeg ingegoten, was zij geen getuige van de op zienbarende machtsgreep van haar vriend tijdens het wereld kampioenschap afstanden. „Die had ik niet verwacht, anders had ik mij wel voor 1000 gulden die per in het rood gestoken. Ik had ik op dat moment helemaal geen geld. Bovendien viel het wereld kampioenschap afstanden on gunstig. Ik had dan een week van mijn studie moeten missen en daar ligt mijn toekomst." Straathof, die zijn vriendin na zijn gouden race met de mobiele telefoon van een Noorse camera ploeg deelgenote maakte van zijn succes, genoot vervolgens met volle teugen van het warme ont haal dat Zoeterwoude hem be reidde. Het dorp stond dagenlang op z'n kop en uiteraard was ook Evelyn bij alle huldigingen van de partij. Na een winter van hard werken is het goed rusten. Dus beloonde Straathof zichzelf deze zomer met een toernee van zes weken door de Verenigde Staten en Canada, afwisselend mét en zonder schoonfamilie. „Ik ben in New York en Washington ge weest. Bij het Witte Huis heb ik nog naar Bill en Hillary Clinton gezwaaid", zegt hij lachend als hij terugdenkt aan zijn vakantie, die voor een deel ook uit werken be stond. Veel tijd om met zijn vrien din op te trekken, was er niet. „Dat vinden we niet erg, zo lang het i t had- Evelyn van Leeuwen en Jeroen Straathof: „Geen behoefte den. Als één van ons alleen thuis zit,-wordt het een ander verhaal." Maar hoe het verhaal ook luidt, het moet nooit aan de grote klok worden gehangen op de manier waarop dat gebeurt in de Vijf Uur Show. „Wij hebben als sporters elk ons eigen verhaal te vertellen, maar houden absoluut niet van kleffe toestanden."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 35