r-~~ 'Ergste is voorbij' in amateurvoetbal Frits van Oostrom: Nu even rust A Een duur rondje in Noordwijk OUD J AARSBiJLAGE SEPTEL_____ Ajax (L) kampioen van eerstë;klasse docket. Noordwijkse wethouder Voprharti stapt op. Uitkomst kamerdebat; WEOB moet definitief verhuizen naar Den 6 >naal Natuurl Helder. Koot en Bie bij hoogste punt Ni 10 g huisarts tuurhistorisch Museum. t Leiderdorp over opvoltjirig huisarts Van tWoud, Ztjn patiën ten dulden opvolger Nijhof 11 Sassenheimse jeugdgevangenis mageteindelijk komen. 12 lotènse meisjes aangehouden. Man en de mersjes.tehébbefi meegenomen. 13 Noordwijk moet vier ton onderwijsgeld terugbetalen. 14 Alphen ziet geen toekomst meer in Archeon en weigert verder mee te werken aan reddingsplan. Perverse tekst in gastenboek AZL. Een 18-jarige jongen zoekt meis je van 9, hij is alleen geïnteresseerd in seksuele handelingen. 15 Boers en Boogmans winnen LD-Mmasters. De consistorie van de gereformeerde kerk in de Hoofdstraat Leider dorp brandt af. De dominee vermoedt brandstichting. Doorgaande Beweging, het meeste omstreden kunstwerk in de re gio, wordt verplaatst in Oegstgeest. 18 Katwijk eerste amateurclub in tweede ronde Amstel Cup. De VW in Leiden kan niet langer zelfstandig voortbestaan en moet het veld ruimen voor een breed opgezette toeristenwinkel. 20 Menselijke botten op Katwijkse puinstort. 21 Zoeterwoude dreigt zelfstandigheid te verliezen. Burgemeester Houdijk wordt na zijn pensionering niet opgevolgd. 23 Graven op begraafplaats Zijlpoort vernield. 24 ZWN Groep blaast monorail af. Ziet evenmin toekomst in Archeon. Drie Leidse schrijvers genomineerd voor de AKO-Literatuurprijs: Willem Otterspeer met 'Bolland', Frits van Oostrom met 'Maerlants wereld' en Rudy Kousbroek met 'Terug naar Negri Pan Erkoms'. 27 Hersman en Straathof terug in kernploeg na conflict. ABN/AMRO Projectontwikkeling trekt handen af van Archeon. OKTOBER 1 Violist Jaap van Zweden is boos. Niemand luistert naar zijn optre den in de Pieterskerk tijdens de Haring en Corenwijnparty. Hij breekt zijn optreden af. Monique Lasschuijt-van Tongeren en Preinie Hartevelt krijgen de erepenning van de gemeente Leiden voor hun jarenlange inzet voor de Anjerfonds-collecte. DIOK-speler Kummer deelt klap uit aan tegenstander van Oister- wijk Oeysters en wordt aangeklaagd wegens mishandeling. 9 Cultureel Centrum de X stelt de gemeente Leiden een ultimatum. De X'ers willen een jaarlijkse programmeringssubsidie van 40.000 tot 50.000 gulden en een verbouwingssubsidie van 50.000 tot 100.000 gulden. Wethouder Koek van onderwijs kondigt vertrek aan. Ze wordt ge- meentesecretairs van het stadsdeel Bos en Lommer (Amsterdam). Baaijens volgt Koek op. 10 Opvallende uitspraak van minister De Boer. Bebouwen Grote Pol der is in strijd met open houden Groene Hart. 11 Sassenheim in actie tegen wijziging vliegroutes. Die zorgen voor grote overlast boven het dorp. 12 Leidse teenyboppperband Catapult brengt na 20 jaar cd uit met de grootste hits. In het Antonius zalencomplex wordt een reünie-con cert gehouden. Stedelijk museum De Lakenhal opent een overzichtstentoonstelling over de Leidse schilder Jan van Goyen. Scoutleiders bekennen 26 gevallen van ontucht in Lisse. Klikken wordt aantrekkelijk in Alkemade. De tip die leidt tot de aanhouding van een vandaal, wordt beloond met 500 gulden. 15 Landelijke Studentensinterklaascentrale opgeheven. Studenten hebben door invoering van de tempobeurs geen tijd meer om voor Sinterklaas te spelen. 18 Leiden slaat alarm over gebreken 06-11 19 Leiderdorpse jongen (11) bekent seksuele spelletjes met kinderen van vier en zeven jaar in het gebouw van de buitenschoolse op vang van de SKL. 21 Bloembollenpark Bollie's Park in Noordwijk slaat een jaartje over. 22 Psycho Medische Gezondheidszorg Leiden (PMGZ) failliet: 22 me dewerkers en 800 cliënten op straat. 29 Debatten in de Tweede Kamer over HSL. Voorkeur van de meerder heid gaat uit naar BOS variant, een HSL langs rijskweg A4. 30 Liftenmuseum in Alphen aan den Rijn gaat naar Amsterdam. 30 Puntgaaf Romeins masker gevonden bij opgravingen in de polder Roomburg. Vanwege de gelijkenis dopen de vinders het masker tot Gordon. De politie denkt dat een pyromaan actief is op Duinrell. Telkens worden hier stacaravans in brancf gestoken. OVERLEDEN 9 Kees Hakkert (81), Leids schrijver. 24 C.A. van Peursen (76) emeritus hoogleraar wijsbegeerte aan onder meer de Leidse universiteit. 'We hadden de automatisering beter niet tegelijk met de reorganisatie kunnen doorvoeren door LOMAN LEEFMANS XMs straks het vuurwerk de he mel kleurt en de champagnekur- ken in het rond vliegen, dan is een ongekend roerig voetbaljaar ten einde. Niet alleen op natio naal niveau (met o.m. het echec van Sport7), ook op regionaal ni veau. In de afgelopen twaalf maanden werd de samenvoeging van de afdelingen Leiden en Den Haag een feit en deze vernieu wing verliep bepaald niet vlekke loos. Clubs zaten soms met de handen in het haar als elftallen niet kwamen opdagen, scheids rechters onvindbaar bleken of wedstrijdprogramma's te laat in de brievenbus vielen. En steevast ging de beschuldigende vinger in de richting van het bondsbureau van de KNVB in Leiderdorp. „We hebben heel wat over ons heen gekregen", zegt competitieleider Jozef van der Voorn. „We hadden die automatisering beter niet te gelijk met de reorganisatie kun nen doorvoeren. Maar dat is ach teraf natuurlijk makkelijk ge zegd." Het vernieuwde KNVB-gebouw is gesitueerd in het beschutte sport- en recreatiepark De Bloe- merd. In het bondsbureau heeft het de laatste tijd echter ge stormd. Vrijwel dagelijks stond de telefoon roodgloeiend met vra gen, opmerkingen en zelfs ver wensingen. „Ik geef toe dat we van alle reacties die binnenkwa men soms heel kribbig werden, terwijl de personen die ons bel den, louter het belang van hun ei gen vereniging voor ogen had den", aldus Van der Voorn die ne gentien jaar in dienst is van de voetbalbond. De problemen voor het KNVB- personeel begonnen al op het moment dat bekend werd dat de Hof- en de Sleutelstad één district gingen vormen. Want waar zou het bondsbureau van het nieuwe district West III komen? „Dat was voor ons eigenlijk de spannendste tijd. Zou het De Bloemerd worden of ergens in de buurt van de Uit hof. En nadat de keuze op Leider dorp was gevallen, moesten nog alle functies worden herver deeld." Zoals bij elke reorganisatie overheerste ook bij het KNVB- personeel onzekerheid, spanning en verwarring. Van der Voorn werd er begin dit jaar zelfs letter lijk ziek van. „Ik kreeg plotseling last van haaruitval.. De oorzaak daarvan is nog steeds niet duide lijk. Het wordt wel met stress in verband gebracht en dat zou dus wel kunnen kloppen." Inmiddels heeft Van der Voorn zijn haardos terug. „En ik ben zelfs al een keer tje naar de kapper geweest", glimlacht hij. De reorganisatie was een intern probleem van de voetbalbond; de automatisering die ongeveer tege lijkertijd werd doorgevoerd, had grote gevolgen voor alle leden, voor iedereen die in zijn vrije tijd tegen een bal schopt, een fluit Jozef van der Voorn: Haardos terug. hanteert of het secretariaat be mant. Het indelen van wedstrij den, het verwerken van strafza ken, het verdelen van velden - alle gegevens uit Den Haag en Leiden zouden door een nieuw compu tersysteem sneller, beter en effi ciënter worden samengevoegd en verwerkt. Verzekerde de KNVB. Het werd een drama. De compu ter braakte van alles uit, behalve de juiste gegevens. in de eerste twee weken van de lopende competitie ging zoveel fout dat in De Bloemerd zelfs het aloude handwerk op het bonds bureau in ere werd hersteld. „Het was een choatische periode. Er zijn heel wat uurtje overwerk in gaan zitten. Die automatisering kwam eigenlijk te vroeg en heeft voor veel commotie gezorgd." Elftallen bleken niet of verkeerd ingedeeld, adreslijsten waren ver ouderd, schorsingen kwamen niet door en velden stonden dan weer leeg en dan weer stonden vier teams met twee scheidsrechters op hetzelfde terrein klaar om af te trappen. De clubs hadden er hun handen vol aan en belden vervol gens de KNVB met de vraag waar door TIM0TEUS WAARSENBURG „Na het winnen van de AKO li- teraruur prijs, kreeg ik allerlei aanbiedingen om te schrijven. Van kinderboeken tot columns. Maar ik zeg op alles 'nee'. Ook volgend jaar hoeft er van mij geen nieuw boek te worden verwacht. Ik doe daar namelijk erg lang over en hoop dat ik volgend jaar wat meer vrije tijd heb. Voor mij is 1996 namelijk een zeer veelbewo gen jaar geweest, net als '94 en '95 overigens. Het is vooral het jaar van 'Maerlants wereld' geweest. De tiende uitreiking van de AKO literatuurprijs was dit jaar in meerdere opzichten bijzonder. Niet in de laatste plaats vanwege de nominatie van maar liefst drie Leidenaars. De Leidse delegatie bestond uit Rudy Kousbroek (Te rug naar Negri Pan Erkoms), Wil lem Otterspeer (Bolland. Een bio grafie) en Frits van Oostrom (Maerlants wereld). Zij vormden de helft van de genomineerden, die uit 270 schrijvers waren gese lecteerd. Even opvallend als deze Leidse invloed was de uitreiking. Een bommelding in de Beurs van Berlage zorgde ervoor dat het hele gezelschap moest uitwijken naar de straat. Uiteindelijk kreeg Van Oostrom voor zijn boek 'Maer lants wereld', uit handen van ju ryvoorzitter H. Vonhoff, de AKO- prijs, met het bijbehorende geld bedrag van 100.000 gulden. Het winnende boek belicht de literatuur en het leven van Jacob van Maerlant, een 13e eeuwse dichter. Van Oostrom schreef het werk in een jaar, maar heeft daar aan voorafgaand zeven jaar on derzoek verricht. 'Maerlants we reld' is in elk geval een groot suc ces. Er zijn nu al 35.000 exempla ren verkocht. Meer dan de helft daarvan is na de prijsuitreiking over de toonbank gegaan. Inmid dels ligt de achtste druk alweer in de schappen. Uitgeverij Prome theus verwacht zelfs nog mini maal twee drukken vanwege een nog steeds stijgende vraag. „Ik verwacht dat we de 50.000 exem plaren wel gaan halen. Zeker zo rond de feestdagen beleeft de ver koop weer een-piek", aldus een woordvoerder van Prometheus. De Boekenweek in de eerste helft van '96 vormde het begin van een drukke tijd voor Van Oostrom. „Dat was een storm achtige periode, die nog hecti- scher werd na de uitreiking van de literatuurprijs. Ik had ook nog 45 lezingen die ik her en der in het land moest houden. Iets meer Frits van Oostrom: „Ik zeg op alles nee." vrije tijd en rust zouden zeer wel kom zijn, aldus Van Oostrom, die vader van drie kinderen is. „Zij vonden het natuurlijk fantas tisch dat papa won. Voor kinde ren kun je winnen of verliezen. Een gelijkspel of een eervolle no minatie bestaat voor hen niet." Het drukke jaar heeft natuurlijk ook een leuke bonus in de vorm van de geldprijs opgeleverd. In te genstelling tot de Spinoza-pre- mie, die Van Oostrom in 1995 ontving, wordt de AKO-prijs op de privé-rekening gestort. „Meer dan de helft van het bedrag mocht ik zo afdragen aan de belasting, dus over dat geld hoef ik mij niet meer te bekreunen. Van het be drag dat overbleef, heb ik een deel in kwaliteitsfondsen geïnvesteerd. Ook heb ik er nieuwe geluidsap paratuur van aangeschaft. En ik ga op vakantie met het hele ge FOTO LOEKZUYDERDUIN zin." Volgend jaar zal de AKO- winnaar weer gewoon als hoogle raar doorbrengen. Geen nieuw boek en geen agenda vol lezin gen, maar een 'normaal' leven. Met een lach in zijn stem zegt hij: „Ik hoop in 1997 het leven te kun nen gaan leiden dat men ver wacht van een hoogleraar Mid deleeuwse Letterkunde: dagen lang boven de boeken en af en toe een wandelingetj e. FOTO HENK BOUWMAN de bond in vredesnaam mee be zig was. Eerst heerste vooral onbegrip. Vervolgens kwamen vooral boze reacties binnen maar volgens Van der Voorn is de toon inmiddels weer wat vriendelijker. „Niet al leen dé automatisering was debet aan de problemen. We kregen ook te maken met, zeg maar, het cultuurverschil tussen Den Haag en Leiden. In Den Haag kent men vaste thuis-speeldagen en jeugd- teams waren niet gewend om re latief grote afstanden naar uit wedstrijd af te leggen." Ook die veranderingen zorg voor een reeks opmerkingen n ting KNVB. Den Haag en Lei moesten aan elkaar wennen, op het bondsbureau. „Ik heb g keer een zaalwedstrijd voor vi wen in de hal aan het Oranjep p vastgesteld. Midden in de St v derswijk, wist ik veel. Kreeg achteraf te horen dat ik dat n beter niet meer kon doen." Het zijn het soort 'foutjes' v Van der Voorn en zijn colle van hebben geleerd. Nu is i volgens de competitieleider al stuk verbeterd. „Het vervelend L dat het samengaan van Leide; g Den Haag op zich al als proble |j: wordt gezien. Toen wedstriji c als WM-Teylingen en FC 1 land - HDV uit de hand liep werd direct gezegd: Leiden Den Haag, dat gaat niet san Maar als een wedstrijd als M) SJZ wordt gestaakt hoor je niemand over." Het heeft Van der Voom g ken dat de naam van zijn bron heer langzaam maar zeker n punt werd van hoon en spot 1 zijn in zo'n overgang nu eenn aanloopproblemen. Maar op* gegeven moment is alles schuld van de KNVB. Als ik bij o milie ben of ergens langs de sta en Sport7 is het ondènv 5 van gesprek, word ik aangekel en klinkt het 'lekker zooitje bij E KNVB'. Ik zal niet ontkennen het imago van het voetbal is schaad, nationaal en in de alL( lingen. Dingen om te verbete blijven er altijd, maar het ergsi nu voorbij." door WIM WEGMAN In Noordwijk komt hij voorlopig niet meer, de 18-jarige Heemstedenaar die in oktober 'per ongeluk' het raam insloeg van een lijnbus. Hij had, na twee bezoekjes, toch al het gevoel ge kregen dat het Noordwijkse uitgaansleven niet helemaal was wat hij zocht. Maar het avon tuur met de gebroken ruit deed hem definitief besluiten de badplaats te mijden. De Heemstedenaar, die liever niet met zijn naam in de krant wil, had op die zaterdag avond in oktober het hamertje gepakt waar mee in geval van nood de busruiten kunnen worden ingeslagen. Hij wilde daarmee, zo zegt hij, bij wijze van grap een vriend op het hoofd slaan. „Maar ja, het touwtje waaraan het vast zat, bleek veel te kort. Daar had ik niet op ge rekend." Hij miste zo ruimschoots het hoofd van zijn vriend, maar plaatste wel een voltref fer op de busruit. „Een ongeluk dus, want dat was helemaal niet mijn bedoeling." De buschauffeur hoorde het glasgerinkel, stopte en waarschuwde de politie. Toen die arriveerde weigerden de passagiers te vertel len wie het had gedaan. De Heemstedenaar: „Mezelf aangeven, daar had ik niet zo veel zin in. En tegen die andere gasten in de bus had ik gezegd: 'mond houden, anders krijg je een schop'. Stevige taal? Nou ja, ik was dronken toen. Maar het maakte kennelijk wel indruk, want niemand zei een woord." De politie liet het er echter niet bij zitten. Ze liet de bus naar het politiebureau in Noord wijk rijden, in de hoop dat de passagiers tij dens afzonderlijke verhoren wel zouden pra ten. „Dat ging verder allemaal heel correct hoor", meldt de Heemstedenaar. „Ze waren wel vriendelijk, en zo." En echt vervelend vond hij het nog niet. „We zaten met een man of vijftien, twintig in de bus. Het was allemaal best gezellig." Aanmerkelijk minder gezellig werd het toen hij op het bureau, na enig aandringen, had be kend dat hij de ruit had ingeslagen. De Heem stedenaar moest niet alleen de schade van de busruit vergoeden, maar ook de ritjes betalen van de bus naar het politiebureau en weer te rug naar de halte. „Hoeveel het precies is, weet ik nog niet. De rekening is bij mijn verze kering terecht gekomen. Maar het zou om mi nimaal 500 gulden gaan. Dat vind ik toch wel een beetje overdreven." En hij loopt nog altijd de kans dat hij zelf voor de rekening moet opdraaien. „Als die vriend van mij het verhaal bevestigt, betaalt de verzekering de schade. Maar ik heb zijn adres niet meer. Hij is pas verhuisd. Dus daar moet ik nog even achteraan."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 34