Jan Klerks: 'Hard toe aan 'n medaille' 'Ik voel me aangetast in mijn goede naam' 1 11 II 'Het wordt nooit wat met dat plein' rkel ontdekt intarweveld Weteringbrug. Deskundigen den- aan grap. 2 Delemarre internationaal $dis$^p£t$ter. rdwijk presenteert plannen voor 'uitgaansstraat' De Grent. erzoeksrapport Coopers Lybrand meldt chaos op gemeente en Rijnwoude. 4* l|||t Leiderdorp stapt uit het college: er is geen opvolger voor Piet itiek-directeur van de Stadsgehoorzaal, Tjitte Weber, door het eentebestuur aan de kant geschoven. Hij gaat terug naar K 'Ja Unger aangesteld als" algemeen directeur; buurman parkeert bestelbus tegen de gevel van de familie cers in Leiderdorp. Leidi bes( ale houseparty i last. °jtie houdt twee meisjes aan (13 en 15) die een tijdlang jongeren Leidse Stevenshof terroriseerden via mishandelingen en be gingen. °'hter beslist dat vakantiehuisjes in Vlietpark in Leiden van water 8aan >lektra moeten worden 12 Leiden over 1996 r 14 I eltitel zeilster Carolijn Brouwer 16 Aandewiel van Quick Boys naar Volendam werd »l'jn Brouwer mist Spelen stad lelijk museum De Lakenhal krijgt het 1 1/2 miljoen kostende derij 'De Vioolspeler' van Jan Lievens cadeau van het VSB- ^s- Swift-renner Vierhouten naar Spelen. loerige opening van het nieuwe plein op de Beestenmarkt ii en van de buurtondernemers smijt projectleider van ge nte tegen de grond. gesproken verdachte balpenmoord krijgt schadevergoeding van 27/30 npisch brons voor roeister Irene Eijs, zilver voor roeicoach Jan ks, goud voor Die Leytheroeier Ronald Florijn en Holland Acht, zeiler Roy Heiner. t Vrijheidslaan in Leiden zorgt v 17 20 sburgs Corso dreigt Leiden links te laten liggen JGUSTUS van een grote reeks brandjes in winkelcentrum Winkelhof omdebuut Pim Langeveld bij ADO Den Haag. laat Super Cup aan Scheveningen 3 mpisch goud voor hockeyploeg van Oltmans. 5 lid spant kort geding aan tegen Leiden om het slotfeest in een het Arsenaalplein te kunnen houden. Gemeente weigerde allerlaatste moment vergunning wegens geluidsoverlast. Stu iten krijgen gelijk van de rechter. 5 automobilist rijdt 13 ganzen dood op Leidse Witte Singel. 3 Amazonica na vier jaar weer in bloei in de Hortus Botanicus, rolt hennepkwekerij in Leidse Merenwijk op: 27 Tsjechen gehouden. enwijkbewoners stellen buurtwacht in. Om de haverklap wor- 's nachts autobanden lekgestoken. Een van de buurtwachters de schreef door een stroomstootwapen te gebruiken. i plagiaat. Rijksuni- kenburger ligt twee dagen gewond in huis door falend alarmjys- Aarder Van der Marei pakt net als in 1993 Nederlandse triatlon- het nationaal Na- s Voorschotense meisjes van 12 en 14 jaar worden ontvoerd in auto. De automobilist dwingt de meisjes getuige te zijn van zijn evrediging. 29 is chemiebedrijf Vos in opspraak. Bedrijf leverde de glycerine s verwerkt in een koortswerend middel waaraan tachtig kin- n op Haïti zijn overleden. Inspectie van de volksgezondheid kt later bekend dat Vos geen blaam treft. OVERLEDEN i Hooven (50), Leiderdorpse concerttamboer. 5 huize St Jacobus in Roelofarendsveen. door TIM BROUWER DE KONING Ne, t als de door hem bewon derde Louis van Gaal heeft Jan Klerks dit jaar het op een na hoogste in zijn sport bereikt. Maar anders dan het verlies van Ajax in de finale van de Cham pions League tegen Juventus was de zilveren olympische medaille van Klerks' pupillen Aardewijn en Van der Linden een meevaller van jewelste. De Leidse roeicoach was namelijk met brons in het achter hoofd afgereisd naar Lake Lanier. „De roeibond zal niet zo gauw een trainer ontslaan, maar je wordt toch afgerekend op medail les.' De 47-jarige Leidse fysiothera peut, uiterlijk altijd de rust zelve, geeft grif toe dat hij toe was aan een aansprekend resultaat. Het goud van Seoul (Nico Rienks en Ronald Florijn) dateert immers al weer van acht jaar terug. In 1992 stond Klerks met de vijfde plaats van zijn dubbel vier zelfs hele maal 'droog'. „Een olympische plak is goed voor het zelfvertrou wen van een coach. We gaan nu eenmaal voor de medailles naar de Spelen. Een olympisch diplo ma zegt niemand iets. Koos Maasdijk heeft dat in 1992 niet eens bewaard.' Wie zonder 'blik' terugkeert van de Spelen, zit volgens Klerks met 'een gigantische kater'. „Ik spreek uit ervaring. Mensen zonder me dailles zijn in zekere zin niet op de Spelen geweest. Wie op olym pisch niveau faalt, was er liever helemaal niet bijgeweest. Daarom kan ik die strenge NOC-limieten goed begrijpen. Die dienen mede jaren nog steeds een broertje dood aan selecteren. „Daarvoor ben ik niet hard genoeg. Ik houd niet van conflicten. Daarom zou ik ook geen scheidsrechter willen zijn, dan ben je altijd de klos. Ook ben ik altijd weer opgelucht als toproeiers een goede baan vin den. Anders zou ik nog het gevoel krijgen dat ze door dat roeien hun maatschappelijke carrière hadden Jan Klerks: „Mensen zonder medaille zijn niet op de Spelen geweest." om sporters teleurstellingen te besparen. Twijfelgevallen hebben niets te zoeken op de Spelen. Het kan zelfs nog extremer. De Duitse coach die ik destijds in Barcelona sprak, vond zelfs dat hij niet met brons kon thuiskomen. Voor hem telde alleen goud." Datzelfde gold dit jaar voor de Holland Acht, die tot opluchting van Klerks voldeed aan de hoog gespannen verwachtingen. „Heel mooi vond ik dat, en belangrijk voor het Nederlandse roeien." Maar hij beleefde de zegetocht van drie oud-pupillen toch heel anders dan de zilveren race van Pepijn Aardewijn en Maarten van der Linden. „Ik ben in m'n eentje bij een monitor gaan staan. Op zo'n ogenblik heb ik geen behoef te aan mensen om me heen. Ik hoef de jongens ook niet als eer ste om de nek te vliegen. Al deed het mij wel goed dat zij meteen na de race naar mij op zoek gin gen." Door de onverwacht goede prestatie van de lichte dubbel- twee was de slotweek van de Spe len één groot feest. „Wij verhuis den naar het olympische dorp, waar wij met een man of veertig een appartement moesten delen. Daar zat niemand mee. Roeiers zijn niet zo op luxe ingesteld. Als studenten zijn zij gewend om ja renlang op een houtje te bijten. Maar wat zijn die lui gedreven. Sommigen maakten er een sport van om zo veel mogelijk andere sporten op een dag bij te wonen. FOTO MARK LAMERS Ik was daarentegen voornamelijk moe. Het aanbod van chef d'equi- pe Andre Bolhuis om per vliegtuig naar de olympische zeilwedstrij den in Savannah af te reizen heb ik dan ook met beide handen aangegrepen.' Tijdens dat uitstapje met de voormalige voorman van NOC/NSF besefte Klerks eens te meer dat hij voor geen goud met Bolhuis zou willen ruilen. De Leidse coach staat het liefst tus sen de sporters en heeft na al die In tegenstelling tot veel roeiers was Klerks niet voor een academi sche studie in de wieg gelegd. „Als ik arts was geworden, had ik aller lei dingen niet kunnen doen die ik nu wel doe. Met veel roeiers onderhoud ik goede contacten. Aardewijn en Van der Linden ko men zelfs naar Leiden om met mij uit eten te gaan. Toch kan ik die vriendschap scheiden van mijn rol als coach. Ik denk dat Van Gaal dat ook kan, dat hij vriendschappelijker met de spe lers omgaat dan naar buiten toe blijkt. Ik zou het niet leuk vinden als ze van mij zoucien zeggen dat ik weliswaar een goede coach ben, maar als mens een hufter." Toen Klerks na de Olympische Spelen terugkeerde in Leiden, kostte het hem moeite om de ac cu weer op te laden. „Plannen maakte ik wel, maar het duurde een paar weken eer de inspiratie terug was en ik weer op de fiets stapte om te coachen. Ik was blij dat ik mijn baan als fysiothera peut had aangehouden. Door va kanties van mijn collega's moest ik meteen weer aan de bak. Daar door had ik geen kans om terug te vallen in passiviteit. Dat kan te genwoordig ook niet meer. Het post-olympische jaar is afge schaft. Er zijn drie pre-olympi- sche jaren." door HANS KOENEKOOP De Beestenmarkt biedt in decem ber een trieste aanblik. Terwijl de winkelstraten elders in de stad stralen van gezelligheid met hun blinkende lichtjes, is het op het Leidse evenementenplein leeg en stil. Uit protest tegen het verdwij nen van de parkeerplaatsen ter plekke weigeren ondernemers ac tiviteiten te organiseren. Spijt heeft Ger Nagtegaal dan ook nog steeds niet. „Het enige waar ik spijt van heb is dat ik hem niet in het water heb geduwd", zegt de eigenaar van banketbak kerij Van Dam. Met 'hem' bedoelt hij Reinout van Gulick, de ambte naar van de gemeente Leiden die dit jaar leiding gaf aan het be ruchte project Beestenmarkt. Het incident deed zich afgelo pen zomer voor tijdens de officië le oplevering van de netjes bestra te Beestenmarkt en drukte stevig op de feeststemming. Nagtegaal, de ondernemer die voorop liep in de protesten-tegen het autovrije plein, ergerde zich rot aan Van Gulick. Die liep gewoontegetrouw met zijn fototoestel rond. De ban ketbakker gaf de ambtenaar een harde duw toen hij te dicht in de buurt kwam. „Ik kon me even niet beheersen toen hij kwam aanlopen met een grimas op zijn gezicht." Van Gulick struikelde en viel. Een ontvelde elleboog en een beschadigd fotostoestel waren het gevolg. „Ik gaf hem een duw omdat hij maar om me heen liep om foto's te maken. Voor mij was die ope ning geen feest, dus werd ik pis sig. Hij viel omdat hij over zijn ei gen benen struikelde", vertelt Nagtegaal nu. „Ik heb totaal geen behoefte om te praten met Van Gulick of wethouder Van Rij. Zij zijn zo eigenwijs. Ze hebben de ondernemers het plein door de strot geduwd. Nooit is er naar on ze bezwaren geluisterd. En ik kan nu al zien dat ik gelijk heb. Dat plein is aangelegd zonder steun van de ondernemers en als die er niet achter staan, wordt het nooit wat." De relatie tussen de gemeente en Nagtegaal is nog altijd troebel. Dat erkent ook 'slachtoffer' Rein out van Gulick. „We hebben di verse keren geprobeerd weer met hem op normale voet te komen, maar hij wil niet met ons praten. Nagtegaal trekt het te veel in de persoonlijke sfeer. Ik heb heel wat keren naar mijn hoofd geslingerd gekregen dat het mijn schuld is van dat plein. 'Jij hebt je zin ge kregen'. Het is hem niet uit te leg gen dat ik een besluit uitvoer van de gemeenteraad, een democra tisch genomen besluit. Voor mij spelen geen persoonlijke belan gen, ik doe mijn werk als ambte naar van de gemeente Leiden." Hij is het er trouwens niet mee eens dat het niks wordt met het plein, ook al ligt het er meesten tijds verlaten bij. „In Leiden leven verkeerde verwachtingen over de Beestenmarkt. Maar ik ben de eerste om te erkennen dat de ge meente daaraan heeft bijgedra gen. Die heeft ook laten door schemeren dat de Beestenmarkt een levendig plein moet worden met veel activiteiten. Maar dat is in principe nooit de opzet ge weest. Ons stond een stedelijke ruimte voor ogen, midden in de stad waar het langs de randen ge zellig toeven is op een terras. Er hoeft niet altijd actie te zijn op het plein, het mag er leeg zijn. Je moet er overheen kunnen kijken naar de gevels aan de overkant zonder dat auto's het uitzicht hin deren. Of je wandelt wat heen en weer of je eet er op je gemak je boterhammetje. Vergelijk het met het Vrijthof in Maastricht. Dat is ook een lap steen midden in de stad, met gezelligheid erom- „Leiden kan blijkbaar niks met een rustig plein", vervolgt Van Gulick. „Als het niet elke dag een drukte van belang is, dan is het meteen mislukt. Toch ben ik hele maal niet pessimistisch over de feestfunctie van het plein. Er zijn mensen die er wel toekomst in zien. Oudt Leyden investeert ton nen in een kiosk. En bij de ge meente ligt een aanvraag om er een restaurant te openen. En zo. zijn er meer signalen." Ger Nagtegaal is behalve boos op de gemeente ook teleurgesteld in zijn collega's „Veel onderne mers gaven hun verzet op uit moedeloosheid. Ze merkten dat er toch niet naar hen werd geluis terd. Maar zo kom je er niet. Ik ben altijd blijven volharden. En nu iedereen omzet verliest geven ze mij gelijk." Nagtegaal is vast van plan de rechtszaak tegen de gemeente door te zetten, die hij in de voor lopige behandeling heeft verlo ren. „De gemeente kan van mij een forse schadeclaim verwach ten. Ik kan aantonen dat ik min der omzet heb. Dat vind ik'ook het stomme van de hele kwestie. Als de gemeente een mooi plein wil maken, is dat prima, maar speel dan open kaart met de on dernemers. Een kind kan nareke nen dat ondernemers klanten verliezen als hun bereikbaarheid afneemt. Regel dan meteen een vergoeding voor gederfde inkom- K&O-directeur Tjitte Weber over zijn werk voor de Stadsgehoorzaal door CEES VAN H00RE „Ik voel me behoorlijk bescha digd. Soms word ik nog opgebeld door impresariaten en die men sen daar zeggen: wat is dit voor een bizarre zaak! Heb je soms de kas gelicht?" De operakuif van K &0-directeur Tjitte Weber be weegt nijdig mee op de mimiek die wordt gedirigeerd door zijn ongenoegen. In de zomer van 1996 werd Weber door de Leidse wethouder Pex Langenberg als ar tistiek directeur van de Stadsge hoorzaal op een zijspoor geran geerd. Weber: „Maar de kous is hiermee voor mij zeker nog niet af." Tjitte Weber werd medio '95 als artistiek directeur gedetacheerd bij de Stadsgehoorzaal, waar men op dat moment druk bezig was met de verbouwing. Hij moest de programmering voor de nieuwe gehoorzaal gaan verzorgen; een zakelijk directeur zou later de meer prozaïsche aspecten van het bedrijf voor zijn rekening nemen'. Toen Weber de klus had afge rond, kreeg hij opeens te horen dat de gemeente had gekozen voor een andere formatie. Er zou alleen nog maar een algemeen di recteur komen. Weber was flab bergasted, zoals de Engelsen dat zo treffend uitdrukken. „Ik was er van overtuigd dat ik artistiek directeur zou worden", zegt Weber. „Er waren door de gemeente al visitekaartjes ge drukt. Onder mijn naam stond 'artistiek directeur'. Kort voor de presentatie van het programma, op 30 mei, had ik een gesprek met Zierikzee van de ge- e zei dat de wethouder had besloten om de formatie te wijzigen. Mijn wantrouwen werd gewekt toen ook de presentatie van het programma aan de orde kwam. Ik zei: 'Niets daarvan. Dat doe ik. Ik ben artistiek directeur.' Tjitte Weber „De kous i$ hiermee nog niet af." Op 30 mei heb ik dan ook gewoon het programma in de schouwburg gepresenteerd. Daarna heb ik meteen een advocaat in de arm genomen. Ze wilden mij kennelijk opeens weg hebben. Het liefst ook bij K&O. Onze subsidie is van 600.000 gulden teruggebracht naar 150.000 gulden. Dat is niks. Soms denk ik er wel eens aan het gewoon niet meer te accepteren." „Toen ik gedetacheerd was bij de Stadsgehoorzaal, betaalde de gemeente mijn salaris. Dat salaris werd afgetrokken van de subsidie die K&O kreeg. Redelijk. Maar op het moment dat Langenberg zegt: 'Leuk, bedankt voor uw bijdrage, we hebben u niet meer nodig', dan moet dat salaris natuurlijk weer terug naar K&O. Want ik kom dan weer full-time bij K&O in dienst. Als ik het goed begre pen heb, wordt over mijn salaris nog steeds door mijn bestuur met de gemeente gesproken. Ik meen inmiddels van mijn juridisch ad viseur begrepen te hebben dat het in de' rede ligt dat mijn salaris weer door de gemeente aan de subsidie van K&O wordt toege voegd." „In het jaar dat ik daar aan de programmering werkte, ben ik natuurlijk best kritisch geweest. Die stadsgehoorzaal beschouwde ik toch een beetje als mijn ge bouw. Bij K&O moest ik het hele muziekgebeuren programmeren voor 50.000 gulden, een schijntje natuurlijk. Maar dat kon dankzij de grote publieksorganisatie die K &0 is en dankzij mijn goede con tacten met de impresariaten. Ze zeiden daar wel eens dat Leiden een podium had dat typisch ge bonden was aan mijn persoon." „Tóen ze allerlei dingen aan de Stadsgehoorzaal gingen verande ren, heb ik gezegd: weet wat je doet, het is een ontzettend goede zaal. Omdat de akoestiek zo goed was, kwamen vrienden van mij er voor een ramsj-prijsje spelen. Zo kon je met vijftigduizend gulden toch wat doen. Dét er echter iets aan de stadsgehoorzaal moest ge beuren, is zeker. Maar het was een van de drie beste concertza len qua akoestiek. En dat is heilig. Daar moet je helemaal niet aan komen. Als een man als Henk Briër opeens zo begint af te geven op die nieuwe zaal, sla ik dat toch wel hoog aan. Briër is wel een man met oren en de nodige erva ring." „Ik ben naar de opening van de nieuwe Stadsgehoorzaal geweest. Je mag best weten dat ik dat vre selijk vond. Kijk, het werk dat ik doe, is niet zomaar een beroep. Dat is je leven. Thuis gaat het door. Zodra daarin gehakt wordt, FOTO LOEK ZUYDERDUIN gaat niet alleen je functie naar de haaien, neen, er wordt een aan slag gepleegd op je hele leven. Maar goed, ik laat me toch niet kapittelen. Zo'n wethouder kan hoogstens zeggen: voor de subsi die die wij geven, zouden wij graag zien dat je dit en dat doet. Maar mij verbieden om, als de re gio daar om vraagt, te adviseren, nee, dat laat ik toch echt niet ge beuren." „Het is toch eigenlijk een gots pe. Als je overal in het buitenland wordt gevraagd en zevenentwin tig jaar goed hebt gewerkt, dan zou je het opeens onder' deze wethouder niet meer goed doen. In de Stadsgehoorzaal moest ik met iemand werken die in mijn ogen geen snars verstand had van hoe je zo'n programma moet op zetten. Wanneer er dan toch wel eens over de programmering werd gesproken, had ik het ge voel: man waar praat je over? Daar zaten natuurlijk fricties." „In het begin was de verhou ding met Pex Langenberg best goed. Maar op een zeker ogenblik hoorde ik niks meer van hem. Ik dacht: jongen, jij wordt natuurlijk door iemand ingeseind. Ik ben zelden of nooit door Langenberg gehoord. Wat hij me geleverd heeft, vergeet ik niet en ik vergeef hem dat ook nooit."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 33