fA De lange zoektocht naar een tevreden reiziger Kleintje Pils krijgt grote naam 'Niets te melden over de vermissingen in Volkenkunde' mei Noordwijk presenteert plannen voor de bouw van grote nieuwe woonwijk Bronsgeésfc; Voorjaarsnota van Leiden vertoont tekort van 6,2 miljoen gulden. 3 Koningin Beatrix opent nieuwbouw AZL, Kabinet besluit over het HSL-tracé: door het Groene Hart, met een 9 km lange tunnel tussen Hazerswoude-Dorp enifloogmade. 6 Alphens meisjeskoor Collegium Voci wint eerste prijs op Europees Muziekfestival voor de jeugd. Minister Jorritsma opent Leiden-Cëntraaf. 7 Tweede Kamer vraagt om een onafhankelijk onderzoek naar de ge volgen van het HSL-tracé dwars door het Groene jMjart. Burgemeester Paats van Alpben kondigt vertrek aan. Hij stapt 1 fe bruari 1997 op. 8 Een gedicht, getiteld 'Moordzaak', zorgt voor commotie in de Leidse sociëteit De Burcht. Een onbekende zet in de baf een oude wc-deur, waarop in bloed de moord op een jongetje staat beschreven. 9 Nationaal Smalspoormuseum in Valkenburg in gebruik genomen. 10 Voltallig college in Voorhout treedt af na bestuurlijke perikelen. 11 Koe Annie 17 van boer Veldhuijzen in Zoeterwoude behaalt mijl paal: 100.000 liter melk. 13 KRV verlaat eindelijk de vierde klasse. Gat van Palace in Noordwijk heel even in de veiling. 17 Altior naar derde klasse, ARC pakt LD-Cup, 2-0 winst op UVS. 18 Quick Boys wint Zilveren Molen. De laatste van Flip Massaar. Drie gemaskerde mannen beroven een Leiderdorps echtpaar en gaan er met enkele honderden guldens vandoor. 20 Vanessa en echtgenoot Hans Breukhoven moeten de overkapping van hun zwembad slopen. 21 Bij het bedrijf Alphen Recycling op industrieterrein De Schans ont snappen chemische gassen uit een vaatje. De brandweer slaat groot alarm. 22 Noordwijk moet jetski's toelaten. Raad voor Cultuur uit scherpe kritiek op Leidse musea. 'De verzelf standiging heeft nog weinig vruchten afgeworpen'. 23 Rijksmuseum voor Volkenkunde meldt dat een een kwart van de col lectie weg is. Gevolg van administratieve blunders, maar vermoede lijk heeft ook het personeel het een en ander ontvreemd. 24 Katwijk zegt vriendschapsbanden met Lowestoft op. 25 De rechtbank beslist dat Leiderdorp de voormalige plaatsvervan gend chef burgerzaken in 1994 niet had mogen ontslaan. 28 Nico van Ruiten, fractievoorzitter van het CDA Alkemade, uit de po litiek. De Beestenmarkt autovrij. Bestuurslid Van Dam van Woningbouwvereniging Alkemade legt functie neer. Een extreem rechtse groepering, die zich het 'Hollands Opruimings commando' noemt, verklaart de brand in een asielzoekerswoning in Leiderdorp te hebben aangestoken. 30 De flitstrein rijdt voor het eerst door het Hollands landschap, over bestaand spoor. De Jacobswoudse CDA-wethouder Anton Kea stapt op. juni Leids installatiebedrijf lemco gaat failliet. 3 Rijnsburgse Boys terug op hoogste niveau. AVW '66 in verlenging met 3-1 verslagen. Bennekers schiet UVS naar Hoofdklasse via 3-2 zege op Hilversum. i Brand in Leidse Formosastraat: een wraakoefening nadat eerder de ruiten van een café in de Jan Vossensteeg waren ingegooid. 4 Noordwijk verspeelt Blauwe Vlag door geklungel van het RIVM. 5 De hal van het Leidse stadhuis wordt bezet door boze MBO-studen- ten uit protest tegen de bezuinigingen van minister Ritzen. 6 ABN AMRO krijgt toestemming voor bouw 260 villa's op Archeonter- 7 Kopers van huizen in de Oegstgeestse wijk Morsebel liggen over hoop met projectontwikkelaar Kuiper. 10 Pool Lewandowski wint Leidse marathon. 12 De Leiderdorpse PvdA-wethouder Bouman moet noodgedwongen aanblijven omdat zijn opvolging nog niet is geregeld. 13 Groenoordhallen worden geprivatiseerd. Beheersmaatschappij Libé- ma neemt de hallen over. De Berliner Handels und Frankfurter Bank eist de sleutels van het Leidse Holiday Inn op. Het hotel zou een schuld van 28 miljoen gul den hebben aan de bank. Kees van Tongeren gekozen tot voetballer van Leiden tijdens eerste voetbalgala. 14 Podium Jong Professionals Jazz wint Voorschotense Cultuurprijs. 15 Modelbouwmuseum geopend in de voormalige Kweekschool voor de Zeevaart aan het Noordeinde. 20 Woede bij omwonenden van dierenwei Kweeklust aan de Leidse La ge Morsweg. Er is een bok gewurgd. Hotel Maatschappij Leiden verliest geding over Holiday Inn en moet de sleutels afstaan aan de Berliner Handels und Frankfurter Bank. 21 Toneelvereniging Mimiek is rompslomp van organiseren zat en zet punt achter jaarlijks straatfestival in Katwijk. 21 Penningkabinet kondigt vertrek uit Leiden naar Amsterdam aan. Prof. Wagenaar wordt nieuwe rector magnificus van de Leidse uni- versiteit. Hij volgt prof. Leertouwer op. 22 De Haarlemse commissaris Straver wordt de nieuwe chef van het po litiekorps Hollands Midden. Van Hulst zal plaats moeten maken. Leiden krijgt een sociaal pension voor daklozen, in het voormalige internaat van het Holtlant College. 24 Siemerink wint toernooi Nottingham. 25 Dierenbescherming looft 1000 gulden uit voor de tip die leidt tot aanhouding van de dierenbeul die de bok wurgde in Kweeklust. 29 Forse schade na brand bij Ultee Lisse. resident-directeur Rob den Besten, hèt gezicht van de Neder landse Spoorwegen, werd begin mei helemaal lyrisch over de face lift van het Leidse station. Alsof het om het nieuwste wereldwon der ging, zo putte hij zich bij de opening van 'Leiden Centraal' uit in superlatieven: „Een nieuw huis over een oud huis, dat is toch uniek." Treinen hoefden bij wijze van spreken niet meer te rijden. Alleen al door de aanblik van het futuristische bouwwerk zou ie dereen in vervoering raken. Afgaande op de lofzang van Den Besten zou je op het Leidse sta tion uitsluitend enthousiaste mensen moeten aantreffen. Niets is minder waar. Bijna acht maan den later is de 'frisse wind' die hier doorheen zou gaan waaien dan ook bij vlagen wel heel erg koud. Zeker op de perrons die nog altijd open zijn en een aparte, maar onbedoelde dimensie geven aan de woorden van Den Besten: „Het is een transparant gebouw met een open karakter waar je snel alles kunt overzien." Op zoek naar de tevreden klant van NS-Leiden probeer ik midden op de dag in contact te komen met een vrouw, die ik door een gordijn van water op een van de perrons ontwaar. Het is net of on zichtbare brandweermannen een brand proberen te blussen waar van het vuur ontbreekt. Dat vuur is ook ver te zoeken bij deze vrouw. „Je staat hier open en bloot. Beneden lekt het en liggen plassen op de vloer. Hier spoelt het water gewoon langs en over je heen. Die perrons moeten wor den dichtgemaakt, zoals in Den Haag. Daar sta je tenminste droog en uit de wind." Later krijg ik van de business- manager van het Leidse station, Bart Jan van Trommel, te horen dat je Leiden Centraal niet kunt vergelijken met Den Haag CS. „Den Haag is een eindstation. We hebben hier wel wachthuisjes." Die zouden in mei al worden ge opend, maar zijn op het moment dat ik met de vrouw praat, nog al tijd niet klaar. Bovendien waren er ook op de 'oude' perrons abri's, maar die hebben htm nut nooit bewezen. Volgens Van Trommel gaat het echter om veranderingen en vooral verbeteringen. De 'eis' van de vrouw dat alles beter moet worden, moet overi gens niet worden gezien als een ultimatum. Wat er ook gebeurt (of juist niet), ze zal blijven treinen: „Ach meneer, het hele openbaar vervoer is toch niets. Treinen zijn vaak te laat. Je bent lang onder weg. Waarom ik dan toch met de trein ga? We hebben één auto thuis, maar die gebruikt m'n man. Blijft voor mij die trein over." Bij de vraag naar haar naam, waait ze opeens een trein in, rich ting Den Haag. Andere reizigers geven de vrouw gelijk, zonder dat ze met haar hebben gesproken. Helemaal eerlijk is het onderzoek tot nu toe niet. De omstandighe den zijn slecht. Daarom besluit ik de mini-interviews de volgende dag voort te zetten. Op een ander tijdstip, 's morgens vroeg om kwart voor zeven. Maar ook dan heersen onbe grip en ontevredenheid. Bijvoor beeld bij Kees Steenbeek. De 44- jarige Leidenaar vraagt zich af waarom er niet op een andere plaats een heel nieuw station is gebouwd. „Het duurt jaren voor ze hier klaar zijn. En wat is er dan bereikt? Ik zie geen verbeteringen. Die winkels in de hal? Die hoeven voor mij niet." Even ziet het er naar uit dat ik mijn zoektocht kan staken. Jeroen Minderman, een 23-jarige Alphe- naar, stelt zich voor als een tevre den mens. Bij het doorvragen, ko men ook bij hem echter bezwaren los. „Ach, het lekt af en toe en er staan wat plassen in de hal. De perrons moeten verbeterd zijn, maar ik zie alleen maar andere kleurtjes. Het tocht hier ook. Maar goed, ik stap alleen over. Verder heb ik hier niets te zoeken." Betty Pekel (45) uit Oegstgeest zegt gewend te zijn aan de wind en de gladde vloer. Ze wijst erop dat het 'maar een provinciaal sta tionnetje is, al mag je natuurlijk wel verwachten dat je hier nor maal kunt lopen'. Van Trommel geeft toe dat de veranderingen niet in alle opzich ten sporen met de wensen van de reizigers. „Daar moet je eerlijk in zijn. Water in een stationshal, dat hoort niet. Daarvoor wordt het dak aangepast. Er komen ook aanpassingen aan de luifels om het water goed te laten weglopen. En in de bakken onder de matten maken we gaten om het water af te voeren. Met een andere schoonmaaktechniek willen we de gladheid in de hal tegengaan. Vergeet echter niet dat rond het station nog volop wordt ge bouwd." Ondanks die problemen moet het toch mogelijk zijn om tussen de 57.000 passagiers die Leiden elke dag heeft één tevreden klant te vinden. NS zullen toch niet voor niets zestig miljoen in dit project hebben gestoken. Of om met Van Trommel te spreken: „De passage in de hal is driemaal zo breed geworden. Naar elk per ron zijn roltrappen en liften geko men. De perrons zijn verhoogd waardoor de mensen gemakkelij ker kunnen instappen. Het sta tion is in alle opzichten veel lich ter en veiliger geworden. We heb ben zoveel mogelijk geprobeerd om enge hoekjes en nisjes te voorkomen. Er is een open voor de klanten. De fietsensta g wordt fors uitgebreid en in di kun je nu ook zien wanneer nen vertrekken". Aan Justin Kelkbro (22) er nessa Elisabeth (18) uit Leidi dat allemaal echter niet best If'e „Het is hier nog kouder dan neer je gewoon buiten loc krijg ik te horen als ik mijn on w \j zoek naar de middag heb plaatst. Een ouder echtpaar 'd Goes heeft het over 'een tochi maar verder is het allemaal zichtelijk en heel mooi'. Daarmee zorgen zij onbeigi voor een toch nog verrasst wending. Terwijl de wind o[)te( perrons en in de hal is gaan|ek gen, rollen plotseling de con menten over de eindelijk eens droge vloer. Den Bestei "nc Van Trommel blijken wel deg fans te hebben, onder wie I elti Stotijn (19) uit De Kaag: „Ik het allemaal heel mooi en ind wekkend. Last van tocht he niet. Voor Leiden is dit station geweldige aanwinst. Het werd ï'ijr tijd dat er in deze oude stad delijk iets moderns kwam." je|jj dei Het nieuwe depot van Volkenkunde, waarin alles tegenwoordig echt goed is opgeborgen. door ERNA STRAATSMA De opwinding was groot toen het Rijksmuseum voor Volkenkunde het nieuws bekend maakte. Zo'n kwart van de collectie was er niet meer, zo bleek in mei na grondig onderzoek. Voor een groot deel het gevolg van administratieve blunders, een deel van de ver dwenen spullen is wellicht nooit in het museum geweest en ande re dingen zijn vermoedelijk weg- geggooid zonder de bijbehorende registratiepapieren te vernietigen. De rest zou gestolen zijn door het personeel. De directie deed aan gifte, de politie begon een uitge breid onderzoek en PvdA'er Gerrit Valk stelde kamervragen. Daarna bleef het - tot op heden - angst vallig stil. De openheid waarmee de di rectie de vermissingen openbaar maakte, verdween als sneeuw voor de zon toen de politie haar onderzoek begon. Er werd geen enkele mededeling meer gedaan over de voortgang van het speur werk, dat onder meer bestond uit het verhoren van (oud) museum medewerkers. Het enige dat uitlekte was het bericht dat vijftien van de 124 ver miste Japanse gordelknopen ('netsuke', met een totale ge schatte waarde van enkele miljoe nen guldens) vlak daarna bij het museum werden terugbezorgd. De eigenaar had ze al jarenlang op de schoorsteenmantel staan en realiseerde zich na het lezen van de krant ineens dat de kleino den niet de zijne waren. Ooit ge kregen om ze te repareren en ver geten ze terug te geven, zo luidde zijn commentaar. Daarna bleef het stil. Politie en woordvoerder van het museum hielden hun mond stijf dicht. Met de toelichting 'in het belang van het onderzoek' sloten de gelede ren zich. Wat hebben de afgelopen zes maanden nu eigenlijk opgele verd? „Niet zo veel," zegt politie woordvoerder Ton Stuifbergen. De verhoren brachten geen nieu we aanwijzingen omtrent de ver moede diefstallen. „We zijn er van overtuigd dat personeelsle den een deel van de vermiste spullen mee naar huis hebben ge nomen, maar strafrechtelijk kun nen we het niet hard maken." De man die de vijftien gordel- knopen retourneerde, had vol gens Stuifbergen geen kwaad in de zin. „In de vijftien jaar dat de ze Japanse expert ze thuis had staan heeft'ie ruimschoots de tijd gehad om ze te verhandelen. Hij heeft ons een reeël verhaal ver teld, bleek ze te goeder trouw thuis gehouden te hebben." Even leek het er op dat meer netsukes terugbezorgd zouden worden, omdat zich bij de politie ook een Duitse vrouw meldde. Ook zij had nog wat spulletjes staan, 'via via' gekregen. 'Mis schien wel van het Rijksmuseum van Volkenkunde?' Zou best kunnen, maar de poli tie kon het niet bewijzen. Goed beschouwd weet de politie niet eens wéar ze naar zoeken, want beschrijvingen en foto's van de verdwenen netsukes zijn er nau welijks. Ook de andere vermiste voorwerpen zijn moeilijk in kaart te brengen. „We konden niet slui tend maken dat de netsukes van die Duitse vrouw uit de collectie van het museum komen," zegt Stuifbergen. „Dus ze mocht ze houden." Geke Vinke, pr-medewerkster van het Leidse museum, be schouwt de zaak als afgedaan. „De kwestie is een beetje op de achtergrond geraakt. Ik kan er niets meer over zeggen dan een aantal maanden geleden. Mis schien dat Steven Engelsman (di recteur, red.) nog overleg heeft met de politie. Of dat er een eva luatie is gemaakt." Steven Engelsman zelf neemt niet de moeite om op de kwestie in te gaan. Na vier keer vergeefs bellen ('Hij zit in vergadering, maar ik leg een briefje op zijn bu reau met de vraag of hij terug wil bellen') stuurt Vinke een fax naar de redactie: 'Namens Steven En gelsman het volgende: op dit mo ment is er niets te melden over de vermissingen in Volkenkunde.' door WIM VAN WANR00Y „Het was een fantastisch jaar." Ruud Bakker, geestelijk vader en leider van de pret- band Kleintje Pils uit Sassen- heim, kijkt graag terug op 1996. Zijn tienmans (blaas) formatie begeleidde het carnaval, het WK-schaat- sen en het EK-voetbal en kon de lol niet op. De muzikale naam van het dweilorkest werd definitief gevestigd. De Tour de France en de Elfstedentocht waren al klas siekers van Kleintje Pils. Maar als huisorkest van Oranje raakten de Sassemmers deze zomer in Engeland toch nog onder de indruk van de din gen die op hen afkwamen. „Toen we in de rust van de wedstrijden van het Neder lands elftal midden op het veld voor een vol stadion speelden en al die mensen van verschillende nationali teiten met ons meezongen, kreeg ik toch wel kippenvel", zegt Bakker. „We hadden al veel mooie dingen meege maakt, maar dit was een top jaar." Trots laat Bakker zien hoe de Engelse media het optre den van Kleintje Pils beke ken. De BBC zag in het sup- portersenthousiasme bij de swingende muziek van de Hollandse evenementenband zelfs een mogelijke oplossing voor het voetbalvandalisme. En de Londense voetbalclub Charlton huurde het Neder- landerse dweilorkest na EU RO '96 speciaal in voor de competitiewedstrijd tegen Oldham. Succes verzekerd. „De manier waarop wij muziek maken komt aardig overeen met het bedrijven van topsport", zegt de gedre- j< ven Bakker. „Wij leven er ook voor. Als we een evenement bezoeken - zo langzamer hand hebben we toch een aardige naam opgebouwd en weet men ons te vinden - dan vormen we net een soort commune, waarin iedereen op elkaar aangewezen is, Kijk, we doen ook twee keer per week aan training in de vorm van oefenen. Krachtrai ning doen we met onze lon gen. We stoppen er veel ener gie in. Maar, we zijn geen band voor bruiloften en par tijen. Het moet geen werk worden." Zonder Kleintje Pils lijkt geen sportevenement van enig kaliber, met Nederland se deelname, nog mogelijk. Schaatsen en voetbal voeren nog wel de boventoon. „Op dat bruggetje bij Bartlehiem is het tien jaar geleden alle maal begonnen tijdens de laatste Elfstedentocht. Schaatsen spreekt ons nog het meeste aan omdat het publiek zo direct reageert. Je leeft zo'n weekend in hoger sferen. In het buitenland worden we op handen gedra gen. Dan voel je je best wel ito een beetje artiest. Op maan dag heb je geen stem - als je niet meezingt is het niet op recht meer - over en word je teruggeworpen in de reali teit." Kleintje Pils bestaat 22 jaar en het orkest is bezig met het maken van de tweede cd, na Fiësta Siësta van vorig jaar. Maar de band heeft nog wel meer wensen. Bakker: „We zouden graag nog eens naar Zuid-Afrika gaan. Voor die mensen daar met dat Hol landse gevoel. Lijkt me ge weldig. Kijk, wij gaan altijd naar een feest of we moeten er een feest van maken. Is er iets mooiers denkbaar?" Kleintje Pils: maken." „We gaan naar een feest of we moeten er een feest van

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 32