De balpenzaak: een boek dat nog niet dicht kan Peter Kruit: 'Ik ga slagen bij Den Haag' Onbekende fletser houdt 'duivenprobleem' Noordwijk in stand II AART t Leiden blijkt te zijn aangevreten door nderzoek in Leidse balpenzaak heropend. OM draagt nieu' m etuige voor tegenover wie de 26-jarige verdachte de moord z hekk ebben bekend. oordwijks fanfarecorps Excelsior viert 75-jarig jubileum, ondanks aude penningmeester. kzij u sch of tevrote nderzoeker ir. E. Storm deelt de Voorhoutse politiek oorvijgen na de pogingen om de herbenoeming van burgemeester M. Goeij-Smulders tegen te houden. 8el°P ii rgt tt01 i brand bij Top Point in woonwijk van Voorschoten zorgt r paniek. Uit angst voor giftige gassen wordt Boschgeest ont- 14/26 ;r Kruit, Pim Langeveld, Dennis lliohan r FC Den Haag. i Johan Vogelaar ri Straathof wereldkampioen 1500 meter, Hersman brons. 22 Leidse verdachte in de balpenmoordzaak hoort 15 jaar gevan- enisstraf tegen zich eisen. korps Hollands Midden krijgt er in de toekomst honderden genten bij, blijkt uit een nog geheim rapport. 25 loembollenpark Bollie's Park opent in Noordwijk zijn deuren. 29 lap! treedt op in In Casa. eskundigen stellen na onderzoek vast: de botten in Rijnsburg graaf Floris V werden toegeschreven, kunnen onmogelijk in Floris V zijn. 31 gebre Leiderdorp kampioen. Promotie naar eredivisie basketbal. i der Poel, bij een brand in zijn huis in Hazerswoude- APRIL in ingediend voor de aanleg van een zeehaven in Katwijk. Hoogeveen, ex-CD-raadslid moet opstappen. Hoogeveen ver- r lijft al twee maanden in een Haags tehuis voor daklozen en ordt ook formeel inwoner van die stad. Daarmee verliest hij het echt op een raadszetel. 3 zusjes Sanne (5) en Patricia Wiegel (2) uit Voorschoten komen bij een brand. ihippers die moeten omvaren omdat de hefbrug over de Gouwe Alphen is kapotgereden door een vrachtauto claimen zeven i bij Rijkswaterstaat. 4 irasshoppers uitgeschakeld voor finale play-offs basketbal. Leidse verdachte in de balpenzaak wordt door het gerechtshof Den Haag vrijgesproken. Iphen aan den Rijn kandidaat voor de titel Culturele Hoofdstad uid-Holland 1999. irasshoppers mist derde basketbalbeker op rij. 10 bouw van jeugdgevangenis Teylingereind in Sassenheim rordt na bezwaren van omwonenden geschorst. Leidse Fokker Space heeft opdracht gekregen voor de bouw onderdelen voor de Europese draagraket Ariane V. 11 oneel van het MEOB trekt massaal naar Den Haag waar de ka- commissie voor defensie vergadert over de verhuizing van het edrijf. De kamercommissie wil nader onderzoek. eidse marktkooplui zamelen 14.000 handtekeningen in tegen lannen van de gemeente om de markt anders in te delen met en tussen de kramen. 17 eiden mag zich een grote stad noemen nu Leiden extra geld rijgt voor criminaliteitsbestrijding en Melkertbanen. Irganisatie bloemencorso van de Bollenstreek moet op grote chaal hyacinten uit Frankrijk halen, door de langdurige vorst in lederland. 18 Idriaan van Dis benoemd tot gastschrijver aan de Leidse universi- Hij volgt Kristien Hemmerechtsop. politie schiet in Benthuizen een overvaller neer. De overvaller ad eerder samen met twee anderen het postkantoor in Hazers- /oude-Dorp overvallen. eiden neemt de vierde plaats in op de top tien van duurste ge- Nederland. De gemiddelde Leidenaar betaalt 793,84 ulden per jaar. 23 loete voor frauderende penningmeester fanfarecorps Excelsior. 23 eiden krijgt een tweedehands-automarkt. Ie Leidse marktkooplieden boeken winst met de behandeling hun bezwaarschriften tegen de herindeling van de markt. De t opnieuw met de kooplieden aan tafel. 24 )e automarkt in de Groenoordhallen wordt afgeblazen, in de Leidse Morssingel is de aanleg van een parkeerplaats op bom-terrein' begonnen. Als dat terrein er is, kan de Beesten- irkt autovrij worden. 25 oor achtste keer rugbykampioen. 26 magnificus Leertouwer van de Leidse universiteit is volgens Staatscourant benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas- au. Leertouwer heeft echter geen lintje gekregen. Volgens de emeente stelde hij daar geen prijs op. Leertouwer zelf ontkent: Er is ergens een fout gemaakt." let schrappen van de automarkt gaat de gemeente Leiden geld de Groenoordhallen door beheersmaatschappij ibéma is bijna rond. De gemeente moet allee lenk Franke (80), in 1948 oprichter v altjes. i het koor de Leidse Sleu- an Schie (81). Hij dreef jarenlang een zuivelhandel aan de Ie Sitterlaan en was daarnaast zijn hele leven actief voor de Pe- rusparochie. door AAD RIETVELD De verdachte werd door de rechtbank in 1995 veroordeeld voor de moord op zijn moeder. Hij werd in 1996 door het ge rechtshof weer vrijgesproken, na 213 dagen in de gevangenis te hebben gezeten. De staat heeft schadevergoeding betaald. De therapeute die zowel voor de rechtbank als het hof optrad als kroongetuige is door de Stichting Kwaliteitsbewaking Psychothera pie op de vingers getikt voor het schenden van haar beroepsge heim. Maar het boek van de ge ruchtmakende Leidse balpenzaak is nog niet gesloten. „Dat is pas het geval als politie en justitie worden gedwongen open kaart te spelen." Het moet een van de grilligste za ken uit de geschiedenis van het Nederlands recht zijn geweest. Een zaak die begint als op 26 mei 1991 de 53-jarige mevrouw M. de Meijere door haar zoon dood wordt gevonden in haar huis aan de Witte Rozenstraat in Leiden. Bij de sectie wordt een dag later een Bic-balpen in haar hoofd ge vonden. De politie gaat van meet af aan uit van een gruwelijk misdrijf. De leider van het rechercheteam van de politie Hollands Midden schrijft op 2 juni in een rapport aan de officier van justitie over het slachtoffer: „Zij is bij verrass- sing vermoord door iemand die dienaangaande verstand van za ken had.Maar een dader wordt niet gevonden en het onderzoek wordt gesloten. In 1995 wordt het onderzoek heropend en is de zoon van het slachtoffer de verdachte. Volgens een therapeute heeft hij in een sessie bekend zijn moeder te heb ben vermoord door met een klei ne kruisboog een balpen in haar oog te schieten. Op 13 oktober 1995 wordt hij veroordeeld tot twaalf jaar cel. De balpenzaak wordt gaande weg steeds meer een media-cir cus. De zaak haalt, in dezelfde pe riode als het proces tegen de ben de van Venlo, programma's als Nova, Sonja en Hagens. In kran ten en tijdschriften, op radio en televisie worden wetenschappers ten tonele gevoerd die de handel wijze van politie en justitie laken. Wetenschappers die de vaste overtuiging hebben dat de 'bal pen-moord' niet anders dan een ongeluk geweest kan zijn. Er is sprake van een media-hype die procureur-generaal M. van der Horst voor het gerechtshof de uit spraak ontlokt: „Deze verdachte is veroordeeld door de rechtbank, vrijgesproken door de pers." Dat ging meestal andersom, was de ervaring van Van der Horst. De overtuiging dat het toch moord was, is bij de politie in vijf jaar tijd niet gaan wankelen. Dat blijkt als de zaak in hoger beroep door het gerechtshof wordt be handeld. De rechercheurs die daarbij zijn, schudden niet-begrij- pend het hoofd als procureur-ge neraal M. van der Horst (op 22 fe bruari van dit jaar) vrijspraak vraagt voor de dan 25-jarige Leid se verdachte. Ze morren. Dat de president van het hof op grond van wetenschappelijk onderzoek twijfelt aan 'hun' moord-theorie, daar kunnen zij nog begrip voor hebben. Maar dat het openbaar ministerie de politie laat vallen, daar begrijpen ze niets van. Het moet de rechercheurs goed doen dat twee weken later, op de dag dat het hof uitspraak zou doen, de zaak wordt heropend. Tot grote woede van de advoca ten van de verdachte. De Crimi nele Inlichtendienst (CID) heeft in de gevangenis aan de Noordsin Peter Kruit in actie voor Den Haag: „Zo wil ik nog wel een paar jaar leven." HOOGDALEM door GERT-JAN 0NVLEE Met Pim Langeveld, Dennis llio han, Guido Smits, Johan Vogelaar en Gert Aandewiel, behoorde Pe ter Kruit de afgelopen zomer tot de spelers die hun stekkie bij de amateurs verruilden voor een plaats bij de (semi)profs. Een aan tal van hen koestert inmiddels een basisplek; Kruit is nog niet zo ver. Bij HFC ADO/ Den Haag weet de 23-jarige Leidenaar zich één van de zestien. Een positie die hem niet aan het twijfelen kreeg. „Ik ga slagen bij Den Haag." Dat de oud-speler van Rooden- burg die de laatste twee seizoe nen bij Quick Boys actief was, nog geen vaste waarde is in het elftal van Mark Wotte, wijt de snelle spits voor een groot deel aan de ongelukkige aanloop naar dit voetbalseizoen. „De voorberei ding was drie weken aan de gang toen ik een hamstringblessure op liep. Daar heb ik zo'n zeven we ken mee gezeten. Het was logisch dat ik daarna in het tweede moest beginnen. Je bent nieuw. Je moet je nog bewijzen en dat had ik in de voorbereiding niet kunnen doen." Op die maandagavonden bij de reserves wel. Reden voor Wotte om aan Kruit te denken op het moment dat collega/ concurrent Michel Groenteman geblesseerd raakte. FC Zwolle, RBC en Telstar werden door Kruit als basisspeler afgewerkt, daarna belandde hij weer op de bank. „Het ging die drie wedstrijden wel redelijk, maar niet super. Ik voelde me niet vrij, haalde niet het niveau dat ik bijvoorbeeld in het eerste jaar bij Quick Boys bereikte. Ik vond het ook niet zo vreemd dat ik daarna weer plaats moest maken voor Groenteman." Tegen Helmond Sport maakte semi-prof Kruit (hij tekende voor twee jaar) begin deze maand weer zijn opwachting in het eerste. Als invaller scoorde hij direct. Een be vrijdende goal, noemt hij dat zelf. „Zoiets geeft een heerlijk gevoel. Je laat zien dat je het nog niet ver leerd bent. Je staat er toch maar als invaller. Dat was voor mij een heel belangrijk moment." De keuze van Peter Kruit voor ADO Den Haag was overigens een bewuste. „Na mijn eerste jaar bij Quick Boys kon ik naar Sparta. Dat heb ik toen niet gedaan. Het leek me beter om m'n carrière stapje voor stapje op te bouwen. Eerst bewijzen dat ik in de eerste divisie mee kan en dan proberen de eredivisie te halen." Het verschil tuSsen top-ama- teurvoetbal en profvoetbal in de eerste divisie wordt door hem 'best groot' genoemd. Het feit dat spelers als Langeveld, Vogelaar, lliohan (bij Den Haag) en Aande wiel (in Volendam) zich inmid dels wel een van de elf weten, brengt hem niet op andere ge dachten. „Je praat dan wel over spelers die in het Nederlands amateurteam hebben gespeeld", zegt Kruit die daarvoor zelf overi gens ook uitkwam. „De besten van de besten. Jongens die ook hun aanpassingsproblemen heb ben gehad. Want het gaat alle maal net een tikje sneller in de eerste divisie. Als je bij de ama teurs een bal net niet goed aan neemt, is dat geen probleem. Als dat bij Den Haag gebeurt, ben je de bal gewoon kwijt." Een grotere weerstand die je niet alleen tijdens de wedstrijden ontmoet, weet Kruit: „Die heb je ook bij de club, in de selectie. Met Quick Boys kun je een mindere wedstrijd spelen. Maar als je dat bij Den Haag doet, staan er direct vijf andere jongens te dringen." Kruit is nu één van die vijf, maar is er van overtuigd dat hij zijn kans zal krijgen en zal grij- pen. „Toen ik voor Den Haag te kende, dacht ik dat ik het niveau aan zou kunnen. Nu weet ik dat zeker. Natuurlijk, ik moet nog een hoop leren. Het kan altijd beter. Maar dat ik de eerste divisie aan kan, staat voor mij vast." Hoewel Peter Kruit in zijn laatste jaar op het CIOS al druk bezig is met zijn maatschappelij ke toekomst ('Ik wil dan in elk ge val trainer worden en iets gaan doen met organisatie en manage ment, ook in de voetballerij') is hij niet van zins die plannen snel tot uitvoering te brengen. Daarvoor voelt hij zich op dit moment een te bevoorrecht mens: „Het is toch een weelde dat je je geld kunt ver dienen met voetbal? Er zijn in Ne derland misschien 800 jongens met een profcontract. Daar hoor ik ook bij. Dat is een heerlijke ge dachte waar ik nog wel een paar jaar mee wil leven." gel in Rotterdam een getuige op geduikeld, die verklaart dat de verdachte ook tegen hem de moord heeft bekend. Zoals hij dat eerder ook zou hebben gedaan tegen de therapeute bij wie hij in behandeling was. De nieuwe kroongetuige - een man die veroordeeld is voor han del in harddrugs en het lidmaat schap van een criminele organi satie - verschijnt met een pruik, een bril en een valse baard in de rechtszaal. Rechercheurs van Hol lands Midden verklaren, onder hoongelach van de tribune, dat de gedetineerde getuige op hen een 'uiterst betrouwbare' indruk had gemaakt. De nieuwe 'beschermde' getui ge - die na het afleggen van zijn verklaring wordt overgeplaatst naar een andere gevangenis - weet procureur-generaal Van der Horst te overtuigen. Hij eist op 22 maart een gevangenisstraf van 15 jaar, precies een maand nadat hij vrijspraak had gevraagd. Maar het hof is niet onder de indruk. Presi dent B. Makkink spreekt de ver dachte vrij. Aan de vermomde ge tuige maakt hij in zijn arrest geen woord vuil. Gesloten is de balpenzaak daar mee nog niet. De therapeute is in beroep gegaan tegen het oordeel van de Stichting Kwaliteitsbewa king Psychotherapie. En de recht bank zal tenminste nog één keer een poging doen om een aantal van de laatste 117 nog geheime stukken boven water te krijgen. Stukken - processen-verbaal, ver klaringen, rapporten - die door de staat zorgvuldig worden bewaakt. Want al werden bij de zittingen over de balpenzaak de dossiers op een steekkarretje de rechtszaal in gereden, compleet waren die sta pels papier nooit. Zelfs de recht bank, die na een inventarisatie door de registratiekamer zelf een aantal geheime stukken wilde in zien, kreeg daarvoor geen toe stemming. De identiteit van ge tuigen moest beschermd worden en de onderzoeksmethoden van de politie moesten geheim blij ven, betoogde de landsadvocaat in februari. En zo komt de balpenzaak, ver moedelijk in het eerste kwartaal van 1997, nog één keer voor het gerechtshof. Vanwege het dossier. „Pas als politie en justitie ge dwongen worden volledig open kaart te spelen", zei de vader van de ex-verdachte eens, „kan onder de zaak een definitieve streep worden gezet." door PAUL DE VLIEGER Wie het was, is altijd onduidelijk gebleven, maar een flink koppel tje duiven in Noordwijk is hem nog altijd dankbaar. Dat zij nu nog vrolijk door de badplaats kunnen fladderen, danken zij vol ledig aan hem. Aan die ene onbe kende man op die fiets, op een vroege morgen in april, op het Gat van Palace. De zon was nog maar net op toen de medewerkers van de GG en GD Amsterdam alles in ge reedheid brachten om de duiven op 'het Gat' de beslissende slag toe te brengen. In de weken daar voor waren de vogels met een handje graan al steeds naar de zelfde plek gelokt. Die dag moest het gebeuren en zouden de gulzig pikkende beesten worden gevan gen in een net dat in een fractie van een seconde over de vogels zou worden getrokken. Maar toen kwam dus die man op z'n fiets. Net op het moment dat de duivenvangers zich schrap zetten voor een ferme ruk aan het net, reed hij dwars door het kop pel etende duiven heen, die ge schrokken wegvlogen en zich voorlopig niet meer naar de voer plaats lieten lokken. „Hoe hij wist dat het die morgen ging gebeu ren, is me een raadsel", blikt di recteur van de dienst openbare werken J. Kreuger op de gebeurte nissen terug. „Misschien heeft-ie wel elke morgen op de uitkijk ge staan. Of er soms gelekt was? Haha, ja, dat zou inderdaad ook nog kunnen." De actie van de fietsende dui- venvriend was één van de vele re acties op het in het voorjaar geno men besluit van de gemeente Noordwijk om 200 a 300 stads duiven te vangen en af te maken. „We hebben brieven van zeer ge passioneerde tegenstanders ont vangen. Mensen die zich afvroe gen hoe we zoiets in ons hoofd durfden te halen. Maar, eerlijk is eerlijk, nog meer reacties waren positief. Zo van: 'Blij dat er iets aan wordt gedaan', en: 'Kunt u bij ons in de straat ook eens langsko men'," aldus Kreuger. Zelf had de openbare werken- directeur geen moeite met de op dracht. „Feit is dat die duiven overlast veroorzaken. De uitwerp selen tasten stenen en cement aan en een monument als de Grote Kerk in Noordwijk Binnen heeft daar sterk onder te lijden. Bovendien brengen de dieren ziektes over en raken goten en af voerpijpen verstopt door nesten en uitwerpselen. De duivenvang-actie die twee keer - in april en in juli - werd uitgevoerd, heeft overigens bij lange na niet gebracht wat ervan werd verwacht. Van de 200 tot vw- LOEK ZUYDERDUIN 300 duiven die de gemeente wilde vangen, belandden er uiteindelijk maar een stuk of tachtig in de netten van de GG en GD. Ruwweg de helft daarvan ontsnapte alsnog aan de dood, omdat zij geringd bleken te zijn en via duivensport verenigingen de rechtmatige eige naar kon worden opgespoord. „Mede dankzij die meneer op die fiets is het duivenprobleem dus nog altijd niet opgelost in Noordwijk", zegt Kreuger. „Wat nu? Daarover zijn we aan het na denken en voeren we gesprekken met dekundigen Bijvoorbeeld met het vogelasiel. Want al heb ben we geen toestemming nodig, een beetje draagvlak voor wat we doen is nooit weg. Zeker bij een zaak die bij veel mensen zo ge voelig ligt. Maar waarschijnlijk volgen er het komende jaar nieu we pogingen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 31