Meer ijs, minder pret M Jazzweek: jassen aan, mutsen op 'Een stempelpost op een ijzeren boot, dat kan niet' JANUARI Vandalen veroorzaken brand in het poortgebouw van het Museum voor de Bloembollenstreek. Het museum zelf wordt gespaard. IJzel op de Leidse binnenwegen: 25 ongelukken. 3 N. Dijkhuis en A. Verhoef krijgen de erepenning van de stad Alphen. De vrijwilligersprljs van Warmond is voor Clara Sik- 4 Wethouder Walenkamp (CDA) verruilt na 18 jaar de Leidse politiek voor een baan bij de Rabo-bank Partijgenoot A. van Bochove volgt hem op. 5 Mark Wotte naar FC Den Haag. 6 Ruim drieduizend bewoners van Zoeterwoude zetten hand tekening onder petitie tegen woningbouw in Grote Polder. 9 Personeel MEOB in Oegstgeest dreigt met harde acties bij ver plaatsing naar Den Helder. Aad de Mos weg bij Bremen. 12 Zilveren Sleutels voor Irene Eijs. De Katwijkse politiek sluit uit dat er in het dorp een coffieshop mag worden geopend. 13 Het besluit van de gemeenteraad om jongeren tot 27 jaar in de Leidse binnenstad uit te sluiten van een parkeervergun- ning is niet in strijd met de grondwet. 15 Schietproeven met menselijk hoofd leveren nieuw ontlastend bewijs in geruchtmakende Leidse balpenzaak. Noordwijk dringt aan op een snelle sloop van het sterk ver pauperde hotel Zinger. 16 Leiderdorp spreekt zich uit tegen het Bos-tracé van de HSL. 17 Gerechtshof in Den Haag stelt verdachte balpenzaak voorlo pig op vrije voeten. 18 Tweeling Versteegen 50. 'Eeuwfeestje' wordt gevierd in In Ca- 22 Actie van reizigersvereniging Rover tegen het weren van bus sen van de B reestraat. 23 Kootwijk nieuwe trainer Katwijk. Eelman stapt op bij Rijns- 25 Jan Raas start nieuwe ploeg: de Rabo's. 500 werknemers van MEOB-Oegstgeest demonstreren in bij de Tweede Kamer in Den Haag tegen verhuizing naar Den Helder. 26 Leiderdorpse kapster Liz van Os uitgeroepen tot 'mooiste f bruid'van Nederland. 27 Leidse docente/vertaalster A. Reinders-Reeser start actie tegen nieuwespelling. 30 Kees Guyt naar Alphense Boys. 31 Noordwijk geeft toe dat dat er miljoenenfouten zitten in de begroting. FEBRUARI 2 Grootscheepse verbouwing Rijksmuseum van Oudheden gaat 8 miljoen kosten. Lissese aannemer Knott Bouw laat tiental len mensen in de kou staan. 3/5 LD op Internet. Vierde Elfstegentocht in Leiden. 6 Volkstuinennota komt uit, wijkcomite's reageren woedend. I 8 Justitie weigert balpenmoorddossier te heropenen. 9 Meerewijck Leimuiden blijkt enorm vervuild. 9/13/17/20 Politiek Leiderdorp nagelt wethouder Van Dijk aan het kruis maar hij weigert weg te gaan. 12 Doek valt voor Katwijks JAC. Gemeente zet subsidie stop. KNVB kiest voor Sport7. 13 Opwinding in Noo'rdwijkse politiek nadat raadslid Van Rijns- wou heeft gesuggereerd dat drie wethouders na een bezoek aan het sportcafé luidruchtig over straat zijn gegaan. 14 Actie 'adopteer een Hagerbeerorgelpijp' van start. 19 Markt sleept gemeente voor de rechter. Sanne Wallis de Vries j (25) wint Leids Cabaret Festival. 22/23 De pen van de balpenmoord had beschadigd moeten zijn, be- j weren experts. 23 Hoogheemraadschap Rijnland blijkt illegaal te hebben ge stort in B en S-polder. Afscheid Evert van Benthem. 24 Sassenheim presenteert grootse plannen voor het centrum van het dorp. 28 Albert Kalkman trainer van Lugdunum. 29 Ajax - Zaragoza 4-0. Conservenfabriek-oude stijl Ruiten Troef sluit z'n deuren. Overleden 5 P. van Rijn (94), veehouder in Langeraar. door PETER VAN DER HULST let het dalen van het kwik steeg in januari en februari de schaatskoorts tot ongekende hoogte. De dikte van het ijs kon de duizenden toerrijders overal dragen, maar in Friesland stuitte de tocht der tochten op een veto van Elfsteden-voorzitter Henk Kroes. De man was wellicht bang geworden door het debacle tij dens de tocht van Enkhuizen naar Stavoren, waar vooral zwartrijders voor chaotische taferelen op het IJsselmeer zorgden. Met snij-, bot- en beenbreuken kwamen schaatsers van het ijs, vaak omdat zij aanwijzingen van de organisa- Molentocht in Rijpwetering. „Het enige dat je kunt doen is schaatsers wijzen op hun verantwoordelijkheid." ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN tie in de wind sloegen. Een ver schijnsel waarover J. Wansinck, coördinator van onder meer de toertochten op De Kaag, Lange- raarse en Nieuwkoopse plassen mee kan praten. De zwartrijders verpesten het volgens Wansinck vaak voor de legale deelnemers. „Veel mensen betalen keurig om aan een tocht mee te kunnen doen, maar vaak blijkt toch een veelvoud aan schaatsers de route te rijden." Aanwijzingen worden geregeld niet opgevolgd. „Voordat je kunt zeggen dat het ijs veilig is voor een tocht, is het soms al verrot ge reden. De mensen parkeren overal hun auto en rijden tegen de schaatsrichting in. Bij het uit zetten van tochten in natuurge bieden houden wij rekening met wakken vol watervogels. Die pro beer je te mijden. Wilde rijders hebben daar lak aan, maar wij worden daarop wel door natuur beschermers aangesproken", zo beklaagt Wansinck zich. De coördinator van de Konink lijke Nederlandse Schaatsbond vreest dat er weinig te onderne men valt tegen de wildrijders. „Het enige dat je kunt doen is de schaatser wijzen op zijn verant woordelijkheid voor de mede-rij-' der en de organisatie. We hebben dat wel eens gedaan door een bord neer te zetten met dtj. tekst: 'Wij schuiven voor u, schuift u voor ons'. Dan doen mensen trouwens ook wel eens. Dan stop pen ze geld voor de vrijwilligers in de pot." Vrijwilligers op wie de organisa toren van toertochten volgens Wansinck steeds minder een be roep kunnen doen.-Schaatsclubs kregen vaak hulp van agrariërs en bouwvakkers, die tijdens een strenge winter toch niets voor hun baas konden betekenen. „Maar je ziet steeds vaker dat ook zij bij vorst kunnen doorwerken. In Brabant en Limburg zijn daar door schaatstochten niet doorge gaan." Bovendien keek de fiscus ver lekkerd mee over de schouders van de organisatoren. De centjes die op het ijs werden verdiend, zouden ook wel eens wat voor de schatkist kunnen opleveren. „De belastingdienst heeft uiteindelijk niet aangeklopt", zegt Wansinck. „We moesten wel een formulier invullen, maar bijna iedereen bleek dik onder de norm te zitten. Als er zo'n 30.000 tot 40.000 gul den binnenkomt dan wordt daar van gauw 10.000 gulden geïnves teerd in de toertochten. Daar naast sponsoren clubs vaak trai ningsgroepen en organiseren zij wedstrijden. De kosten zijn dus ook gigantisch." Daar kwam de afgelopen winter nog eens een specifieke uitgaven post bij. „De machines die ge bruikt worden om goed ijs te krij gen, slijten meer van het stilstaan dan van het gebruik. Je laat ze re gelmatig draaien zodat de benzi ne niet verschraald. Maar soms bleek bij machines die nog niet waren afgeschreven, dai de pak kingen waren verdroogd. Het af gelopen seizoen is er dan'ook best wat nieuw materiaal aange schaft." Ondanks de organisatorische problemen, blijft de winter van '95/96 bij de meeste schaatsers als een super-ijstijd in het geheu gen gegrift staan. Zo was de ijs baan van de Katwijkse IJsclub Voorwaarts 34 dagen open. „Zo'n 38.000 mensen passeerden de toegangshekken. Wij zijn dan ook zeer tevreden", zegt bestuurslid H. van de Eshof. De club deed daarmee goede zaken. „Zes geleden is onze ijsbaan aaJ' legd. Dat kostte een gigantis< dot centen. We hebben subsi ni van de gemeente gekregen, m »t voor het plaatsen van held et verlichting en opstallen zoals bestuurskeet en een koek- eni pietent, moesten we ons ii schulden steken. Dankzij laatste winter zijn we nu sch denvrij", zegt Van de Eshof teifC den. Tevredenheid heerst ook Zoeterwoude, hoewel de plaat lijke vereniging niet de besch ni king heeft over een landijsba „Eigenlijk hebben 1 zo'n behoefte aan. Van and verenigingen in het district h( at je soms hoe weinig dat oplevt Het hele jaar door heb je tocht onderhoud", aldus voorzitter van der Geest. Daarbij weten n Zoeterwoude dat er vaak al ent dagen nadat de ijsbanen opr gaan op sloten en vaarten worden geschaatst. „Ook al het ijs niet altijd perfect, we hi ben toch wedstrijden op Noord Aa kunnen houden." Voorzitter Ch. Endeveld van IJsclub Stevenshof neemt woord 'unicum' in de mond hij spreekt over het aane schaatsdagen in het afgelop jr jaar. De ijsbaan van de verenig aan de Dobbedreef, die de pen maanden werd uitgebre^ was vooral bij de jeugd zeer trek. „Tachtig procent van de zoekers bestond uit de jong jeugd. Vooral rond drie, vier was liet een topdrukte. Dan sto0 den zo'n 100 tot 200 mensen vc de hekken te wachten;" Ook de club kon het geld goed gebruiki „Een nieuw clublokaal vergt to13 investeringen." Daarnaast sta nog een baanschuiver en een veger op het verlanglijstje. I. i 'i Stempelpost op het Rapenburg. Water op het ijs door de hoeveelheid mensen die staat te wachten. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Ijsmeester Hofman waakt over Elfstegentocht door HERMANJ0USTRA Ze zwierden, krabbelden, vielen, krasten, strompelden, gleden, scheurden of zwabberden. Dui zenden schaatsers bewogen zich op zondag 4 februari op hun ei gen manier over de Leidse grach ten en singels. Van dilettant tot volleerd schaatser, iedereen ge noot met volle teugen: de derde Elfstegentocht was één groot feest. „Dat is ook precies de be doeling", zegt ijsmeester Arie Hofman in zijn terugblik. „Het gaat in de eerste plaats om de sfeer. Om de gezelligheid. Het moet een volksfeest zijn." Het doorgaan van de tocht hing enkele dagen aan een draadje omdat de conditie van het ijs, dat aanvankelijk in prima staat ver keerde, ineens achteruitholde. Uiteindelijk werd de knoop toch doorgehakt en bij die beslissing woog het oordeel van Hofman zwaar. Want Hofman is inmiddels een instituut als het gaat om het be oordelen van ijskwaliteit. Elke keer als de vorst zijn intrede doet, wordt hij geraadpleegd. Een jaar of vijftien, zestien al, schat hij zelf, is hij ijsmeester. Eerst officieel bij de gemeente Leiden, waar hij in het dagelijks leven werkzaam was bij wegenbeheer. Nu, een paar maanden na zijn VUT, officieus. Direct na de laatste Elfstegentocht deelde hij de organisatie mee, zich de volgende keer weer ge woon beschikbaar te stellen. „Omdat ik het fantastisch vind om te doen." Hofman praat over zijn werk alsof het de gewoonste zaak ter wereld is. „We moeten gewoon zeker weten of het ijs veilig is. Ze ker als er duizenden mensen over moeten. Dus meet je op allerlei plekken. Tussen de elf en twaalf centimeter dik, dat is voldoende voor zo'n tocht." Maar dan: „Zo simpel is het natuurlijk niet. Je moet echt op allerlei dingen let ten. Bijvoorbeeld: op het Rapen burg was een stempelpost inge richt. Op een ijzeren bootje. Dat was fout. Ijs heeft de gewoonte niet vast te vriezen aan ijzer. Zo'n boot ligt dus altijd los. Als daar dus een groep mensen voor komt staan, dan komt het water, door de druk, bij de boot omhoog. En loopt dus het ijs op." Een soortgelijke situatie deed zich voor bij café De Tregter, op de hoek van de Herenstraat en de Witte Singel. Daar moest een stukje gekluund worden omdat er geen ijs lag. „Hadden ze een stempelpost neergezet, vlak bij het punt waar het ijs ophield. Zelfde verhaal dus: veel mensen voor de stempelpost, water op het ijs. Ik heb ze gezegd die stempel post een paar meter te verschui ven, van de rand van het ijs af." „Onder de Bostelbrug aan het eind van de Apothekersdijk kon den we aanvankelijk nog door. Die plek hebben we uiteindelijk toch geschrapt. Het ijs eronder was kwetsbaar geworden. Het had eerst gedooid en daarna was het weer gaan vriezen. En het strooi- zout op de brug werkte ook niet mee. Het dooiwater sijpelde met pekel en al zo op het ijs." Zo noemt Hofman een hele reeks problemen op die de orga nisatie van de Elfstegentocht het hoofd moest bieden. Eén van die problemen veroorzaakten som mige schaatsers overigens zelf tij dens de tocht. Hofman: „Het is toch zo jammer dat er mensen zijn die zoveel risico's nemen. Het ijs onder sommige bruggen was zo slecht dat het onverantwoord was eroverheen te schaatsen. Die stukken hebben we dan ook afge sloten, met wat rood-witte waar schuwingslinten. Dan zijn er mensen die die linten doorknip pen en gewoon onder de brug doorgaan. Daar moet je als orga nisatie heel goed op letten. Bij el ke brug moet je iemand hebben staan." En dan, tot slot: „Alleen kun je niet overal op letten. Weet je wat eigenlijk nog het grootste gevaar is? Zand op het ijs. Dat maakt stroef. Als je dan als schaatser komt aanglijden, remt dat ontzet tend af. Dan gebeuren de meeste ongelukken. Dat kun je als orga nisatie niet voorkomen." door AD VAN KAAM 'Ijzige kou snijdt door Ne derland' kopt het Leidsch Dagblad op donderdag 25 januari en doet dat een dag later nog eens dunnetjes over met: 'Alles wat uit steekt kan bevriezen'. De omzet van de Gasunie stijgt in die dagen naar record hoogte en in Friesland zijn de rayonhoofden intussen bijeen geweest. Het is win ter in Holland, het vriest dat het kraakt en tot overmaat van ramp is Fokker nog over de kop gegaan ook. Het is in die barre setting dat de Leidse Jazzweek '96 zijn beslag krijgt. Nu zou dat op zich niet zo gek veel moeten uitmaken, want per slot van rekening speelt dit gebeuren zich toch vooral af achter gesloten deuren. Goed, je moet er heen, door de kou, maar eenmaal bin nen is binnen, nietwaar en binnen staat doorgaans toch voor behaaglijk. Nou nee, niet als je per ongeluk in de Hooglandse Kerk moest zijn. Dat monumentale ge bouw, met een midden schip zo hoog als een flat en met torens die bijkans tot in de hemel reiken, deed tij dens de Jazzweek dienst als decor voor een aantal op tredens van prominente ar tiesten. Prachtig, zo'n histo rische (muziek) tempel, maar er kleven ook wat minpuntjes aan. Door de formidabele omvang is de kerk maar met moeite en zeker niet in alle hoeken en gaten te verwarmen. Op sommige plaatsen was het binnen kouder dan op straat. Althans, zo voelde het aan. Als een vriesvak, noteerde een recensent in het LD. Met jassen, dassen en mutsen getooid, nam het publiek dan ook kennis van het gebodene. Het 'voetjes van de vloer' kreeg hier een geheel andere betekenis. Optrekken die tenen, an ders vroren ze vast aan de vloer. In de pauzes kleum den de mensen samen rond de verwarmingsroosters. Als achtergrondmuziekje klonk 'Summertime' als kwam het van een andere planeet. Toch brak ook af en toe de zon door. Bijvoorbeeld bij het optreden' van het Ro senberg Trio. Of straalde er warmte vanaf; toen Jean Toots Thielemans aan de gang ging. Maar het beeld dat toch vooral op het net vlies gegrift staat, is dat van Eric Kooger. Die als win naar van de Jazz Talent Award zijn beker in ont vangst nam, gekleed in houtje-touwtje-jas en met een pet op het hoofd. Hij had het er niet warm, maar vooral koud van gekregen. jagi

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 30