Veel winterongemak is te voorkomen Steeds meer elektronica in de auto Weg en wiel extra Oude vinding moet in de auto nieuw leven gaan leiden Elektronische nelweg vult zich net automobielen Daf 400 keert terug via omweg TERDAG 28 DECEMBER 1996 REDACTIE: PETER LODEWIJKS ireerst is het zaak de accu in gaten te houden, want star bij vorst stelt erg hoge eisen dit belangrijke onderdeel, zal duidelijk zijn, dat men de batterij zo makkelijk mo- jk maakt als men alle andere a lomverbruikers (en vooral de lampen) uitschakelt bij het rten. Ook is het verstandig jdens het starten het kop- ingspedaal in te trappen, hoeft de versnellingsbak zijn dikke, stugge olie niet e te draaien. Laat bij twijfel ,accu even controleren bij de rst en sneeuw veroorzaken behalve gladheid nog een ital andere ongemakken voor de automobilist. Die zijn wel altijd eenvoudig te voorkomen of op te lossen, e dat tijdig doet, heeft minder last van de winter, stapt jd probleemloos in en kan daarna alle aandacht bij verkeer houden. Naast het humeur vaart ook de ver- irsveiligheid daar wel bij. een achterliggende auto. Niet of onvoldoende schoonge maakte ruiten, carrosserie en, - niet te vergeten, kentekenplaten kunnen trouwens ook een forse bekeuring opleveren. Door, na de schoonmaakbeurt en vóór het instappen, de sneeuw van de schoenzolen te kloppen, wordt voorkomen dat men tijdens de rit van de peda len glijdt. Bovendien blijft de auto schoon en droog: minder condensvorming. Vorst in combinatie met vocht leidt snel tot bevroren sloten en/of afdichtingsrubbers die adn deuren en kofferbak vast vriezen. Behandel sloten daar om ruim tevoren met grafiet- poeder of -olie. Rubbers zijn te beschermen door ze in te sme ren met talkpoeder, vaseline of een speciale stift. Bij kans op vorst is autowassen trouwens vragen om moeilijkheden. Is een slot toch vastgevroren, dan biedt de met een aansteker verwarmde sleutel, slotontdooi- spray of een slotontdooier op batterijen uitkomst. Maar ook kan men een plastic zak vullen met warm water en die even te gen het slot houden. Elektroni sche sloten met afstandsbedie ning kunnen in winterse om standigheden het best met de sleutel worden geopend. Aan rubbers vastgevroren por tieren en kofferbakdeksels zijn vaak te openen door er eerst stevig tegenaan te drukken. De kans is groot dat het flinterdun ne ijslaagje dat beide verbindt, breekt en deur of deksel daarna probleemloos te openen is. Trekken helpt zelden en is slo pend voor de rubbers. (schone) voorruit van een o die buiten overnacht, is af lekken met een anti-ijsdek e of met een, in de lengte js de vouw opengesneden, niszak. Deze is tussen voor- /f tieren en carrosserie en on- a ^|de ruitenwissers feilloos ik te spannen en vast te zet- Maar ook een groot stuk ton voldoet nog steeds goed. van de ruiten verwijderen op veel manieren. Er zijn ma krabbers, met en zonder oerde wanten te koop. Ove- :ns is elke automobilist ver- :htalle ruiten zodanig ijsvrij naken dat rondom goed it ontstaat. De buitenspie- dienen ook schoon te zijn. >r het ijsvrij maken van rui- u kan ook een handige ont rek' in-spray worden gebruikt. 300 ntorkap, dak en kofferbakdek- moeten vóór het wegrijden [daan zijn van sneeuw. Blijft liggen, dan komt het vroeg aat, in plakken, los en klapt 20 en de vooruit of waait tegen Ruiten, motorkap, dak en kofferbakdeksel moeten vóór het wegrijden ontdaan zijn van sneeuw. Een niet of onvoldoende schoongemaakte auto kan een forse bekeuring opleveren. foto anp Wanneer het koud is zijn de au toruiten, voordat de bestuurder en passagiers goed en wel zit ten, aan de binnenzijde al be slagen en als het hard vriest, be dekt met een laagje ijs. Schoon vegen met de handen helpt niet echt en maakt de ruit vet. Een schone doek of een met zeem leer bekleed sponsje bieden, meestal slechts kort, enig soe laas. Een niet aanlokkelijke, maar wel efficiënte remedie is de zijruit op een flinke kier zetten, de ver- warming en ventilatie op volle kracht aanzetten en de lucht - openingen naar boven richten, en vervolgens wachten tot de 'mist' optrekt. Het enige dat voor langere tijd (één a twee weken) helpt is een speciale be handeling van het glas. Dat kan met een anti-condensspray of - doek. De combinatie (laagstaande) zon en sneeuw kan autorijden bijzonder vermoeiend en, door verblinding, gevaarlijk maken. Een ervaren chauffeur heeft dan ook altijd een (reserve) zonne bril in de auto liggen. Als het dragen van een zonnebril pro blemen oplevert kan een 'ruim zicht zonnevenster' (te koop bij autoshops) uitkomst bieden. Die voorziening is heel eenvou dig aan de zonneklep te bevesti gen. Vooral in de winter is het ver standig de volgende zaken altijd bij de hand te hebben: Een stevig stukje plaatmateri aal of plankje om, tijdens het verwisselen van een band, de krik op te kunnen zetten en een stuk tapijt om op te knielen. Metalen (inklapbare) of hou ten keggen. Die kunnen voorko men dat de auto tijdens het op krikken wegglijdt. Een kruis- of hefboom-wiel- sleutel om het losdraaien van de wielbouten/moeren te ver gemakkelijken. De bij de auto geleverde sleutel moet in veel gevallen met haast bovenmen selijke kracht worden bediend om de vastzittende wielbouten los te krijgen. Een anti-slipmat voor het wegrijden van een gladde on dergrond. Een wind- en waterdichte, warme (oude) jas. Makkelijk bij het verwisselen van een band en onmisbaar bij langdurig op onthoud in de kou. Een paar werkhandschoenen. Die houden de handen schoon en enigszins warm. En tenslotte is het niet onver standig nog een sleepkabel, startkabels, een gereedschaps set, reservelampen en een (wer kende) zaklantaarn in de koffer bak te leggen. ROTTERDAM GPD Autorijdend Nederland en het milieu zullen er wel bij varen: een oude vinding, doorontwikkeld in Ameri ka, die de brandstofkosten met gemiddeld tien pro cent reduceert en de uit stoot van kwalijke uitlaat gassen flink vermindert. Het betreffende apparaat, een buisje van twintig cen timeter lengte, valt simpel onder de motorkap te in stalleren, is samengesteld uit schijfjes van een niet nader bekendgemaakt ma teriaal, veroorzaakt een chemische reactie waar door schadelijke bijproduc ten van (gelode en ongelo de) benzine 'vervliegen' en gaat zeker 400.000 kilome ter mee. Importeur C. Helios uit Rotterdam verwacht veel van het nieuwe, niet al te prijzige product (kosten: 300 400 gulden voor per sonenwagens en kleinere vrachtwagens tot 1.000 gul den voor grote vrachtwa gens) en verwijst ter illu stratie naar Australië, Nieuw-Zeeland en tal van landen in het Verre Oosten, waar voor het merendeel op gelode benzine wordt gereden en de vinding al enige tijd wordt toegepast om ongelode motoren zon der nadelige effecten toch op gelode benzine te laten lopen. Omdat Europese oliemaat schappijen en autofabri kanten vooralsnog de kat uit de boom kijken heeft de importeur nu steun ge zocht bij de rijksoverheid. Bij het ministerie van milieu ligt al enige tijd een uitgebreid gedocumen teerd verzoek waarin He lios financiële steun aan vraagt voor een weten schappelijke test van het apparaat door TNO. ,,Want je moet bij dit soort vindin gen altijd weerstand over winnen en met een TNO- rapport sta je sterker," be seft Helios. Ten grondslag aan de nieu we vinding, die de koolstof aanslag in de motor ver mindert en zodoende extra vermogen produceert, ligt een apparaat dat in de Tweede Wereldoorlog werd ontwikkeld en het mogelijk maakte om Russische jachtvliegtuigen te laten vliegen op geallieerde brandstof. Na de oorlog leidde de van oorsprong Britse uitvinding een soort slapend bestaan. Tegen de nieuwste versie ervan liep hij recentelijk bij toeval aan. „Een kennis van me, een reder, had het apparaat in een aantal van zijn schepen gemonteerd. Via hem ben ik daarna in contact gekomen met de fabrikant," aldus Helios, die laat weten de proefne mingen bij TNO met ver trouwen tegemoet te zien. „Ik denk alles bij elkaar aan een reële brandstofbespa ring tussen de acht en twaalf procent." Bij navraag blijkt de ANWB nog niet op de hoogte van de introductie van het nieuwe apparaat, dat te vens de slijtage aan de mo tor zou verminderen. Vol gens de bond zijn er de af gelopen jaren tientallen van dergelijke uitvindingen in omloop gebracht en blijft voorzichtigheid gebo den. „Laat TNO maar be wijzen dat er een bepaald effect van uitgaat, als het "allemaal klopt, dan is het echt iets fenomenaals," al dus de ANWB. Ikswagen op Internet. illustratie pon elektronische snelweg blijft velen biologeren een middel om relatief goedkoop een wereld- d publiek te bereiken. Het aantal particulieren over die snelweg reist is nog beperkt, maar armate het aanbod groeit zal de belangstelling nemen, lijkt het uitgangspunt, let Rotterdamse automatiseringsbedrijf View- int opende september '96 de Autonet-pagina Internet, Volkswagen en Veilig Verkeer Neder- id zetten een elektronische alcoholtest op het Autonet moet uitgroeien tot een trefpunt van adel en publiek, al komt dat nog niet helemaal de verf. Autodealers worden opgeroepen hun :uwe en gebruikte auto's in te brengen, waaruit publiek dan vanachter de computer kan kie- Met die handelsinformatie is het wachten nog deelnemende dealers, er is al wel het een en der aan aanvullende informatie beschikbaar Autonet. Zo is er een directe doorverbinding ar de Internet-pagina's van de ANWB, met on- r meer de koerslijst voor prijzen van gebruikte to's, en uiteraard allerlei andere ANWB-infor- atie. Er is ook een koppeling naar pagina's van rzekeringsaanbieders en leasebedrijven. Dat temet werelddekkend is blijkt uit de koppeling ar een serie elektronische automagazines, itaronder echter pas één Nederlands (4WD Ma rine). De opzet van Autonet lijkt dus heel breed te irden, zodat elektronisch winkelend publiek it zelf allerlei Intemet-sites hoeft te zoeken tarop iets over auto's staat. Het adres ervan is tp://www.vip.nl/autonet. Hoe breed de moge- theden van Internet zijn tonen de pagina's die ilkswagen in samenwerking met VVN opzette, ider het adres http://alcoholtest.volkswagen.nl vinden. Er zijn drie tests op ondergebracht die speelse wijze een indruk geven hoe alcoholge- uik de rijvaardigheid benadeelt. Men kan de st nuchter ondergaan, maar ook kan gekozen irden voor de opties 'echt gedronken' of 'virtu- onder invloed' waarbij de computer laat zien ie de gebruiker de tests na een zelf op te geven ntal alcoholische versnaperingen zou beleven, "ij het spel Cyberbeetle gaat het erom een Ke- over een parcours te sturen dat het coördina- vermogen test. Met het Syncro-spel test men t reactievermogen: je ziet een object eerst in de hteruitkijkspiegel, en moet reageren zodra het- lfde object buiten die spiegel op het scherm iorbij komt. Flywheel tenslotte richt zich op het 'oordelingsvermogen, je moet het juiste merk type autobanden onder een getoond type auto iten te plaatsen. Met dit soort praktische 'sites' ordt het Internet op autogebied meer dan een ktronische reclamezuil. In 1995 wijdde Opel in het ont wikkelingscentrum te Rüssels- heim, dat op Noord-Amerika na de hele wereld bedient, een 'EMV'-testhal in. Die drie letters staan voor Elektro Magnetische Verdraagzaamheid en hebben al les te maken met de toenemende hoeveelheid elektronica in heden daagse auto's en hoe al die ver schillende systemen elkaar 'ver dragen'. Volgens de Duitse fabri kant zal de elektronica nog veel verder oprukken in de nabije toe komst. Bescheiden stelt Opel's chef voor toekomstige ontwikkeling ('advanced development') dr. Fritz Indra, dat zijn vakgebied mechanica sinds de uitvinding van de auto weinig revolutionaire vernieuwingen bedacht. Niet zoals de wonderen die'elektronica teweegbracht, tenminste. Volgens hem zullen mechanische delen, hydraulische bedieningen voorop, wijken voor elektrische. Elektrisch bedienbare remmen en koppeling en elektrisch bekrachtigde bestu ring sparen gewicht en verbruiken minder motorvermogen. Dergelij ke systemen zullen daarom het eerst in kleine auto's worden toe gepast. Voor zijn racewagens ontwikkelde Opel elektrisch bedienbare scha keling en koppeling, zoals Formu le 1-bolides hebben. „Dat blijkt in kosten veel dichter bij gewone handschakeling dan bij volauto matische transmissie te blijven. Het opent ook de mogelijkheid van volautomatisch schakelen, en om elektronische sturing van de transmissie en motor te koppelen voor optimale samenwerking", verklaart Indra. „Elektronica maakt een kwart van de prijs uit bij een racer, 200.000 Duitse mark per auto, de racerij leert ons veel over elektronica. Bij gewone auto's ligt het waarde- aandeel van elektronica lager, maar ondanks dalende kosten van elektronische componenten zal dat waarde-aandeel de komende vijftien jaar verdubbelen. Stoorzenders Het belang van EMV-testen wordt zo steeds groter. Talrijke elektri sche systemen in de auto geven elektromagnetische straling af. Die voegt zich bij om ons heen aanwezige radiogolven, signalen van mobiele telefoons, magnetis me van hoogspanningskabels en natuurlijke elektromagnetische straling. Het mag natuurlijk niet zo zijn dat die stralingsbronnen elkaar storen, zodat de motor on verklaarbaar gaat stotteren, of air bags zich nodeloos opblazen of helemaal niet werken. Simpel voorbeeld: vroeger kon je op de autoradio storing horen van de generator of ontsteking. EMV- tests zorgen dat zoiets niet meer voorkomt. Ook in een ander opzicht werkt elektronica als stoorzender. Indra: „Het is gunstig dat computers (processoren) elke twee jaar in ca paciteit verdubbelen en in prijs halveren. Dat brengt nieuwe mo gelijkheden binnen bereik. Ander zijds vergt de ontwikkeling van een' auto nu een jaar of drie. We moeten daarbij wat betreft elek tronische accessoires ver in de toekomst kijken, want hier dient zich elke zes tot twaalf maanden iets nieuws aan. En bij het uit brengen van een nieuwe auto wil len we uiteraard de modernste elektronica bieden. Wat komt eraan? Een paar voorbeelden. Binnenkort begint Opel met de levering van zijdelingse airbags in de Vectra. Halverwege 1997 zullen ze ook in andere modellen mogelijk zijn. Zo'n 'sidebag' vergt supersnelle sensors, die in vijf millisecondes (0,005 s.) beslissen of de zijairbag opgeblazen zal worden, waar een stuurwiel-airbag twintig millise conden bedenktijd heeft. Een let terlijke oogwenk kost tweehon derd milliseconden. In 1996 verscheen al een motor met elektronisch gestuurde direc te dieselinspuiting, ook eerst al leen in de Vectra. Het noemen van directe dieselinjectie roept de vraag op naar directe benzine-in- jectie, die Mitsubishi dit jaar brengt. „Dat combineert men met zuinige arm-mengsel afstelling. Wij geloven dat dan de nieuwste uitlaatgas-eisen niet haalbaar zijn en hebben directe benzine-injec- tie derhalve niet intensief in voor bereiding." Op een niet nader aangeduid mo ment gaat Opel gasontladings lampen bieden als koplicht voor de Omega. Dat is uiterst felle ver lichting, die volgens Opel moet samengaan met elektronische koplampverstelling, die rekening houdt met alle bewegingen van de auto. Voor het jaar 2000, voorspelt Opel, komt dat licht ook in de As- tra/Vectra-klasse. Opeis studiemodel Maxx heeft elektrische achterremmen en een elektrische automatische koppeling. foto opel Terugkomend op elektrisch in plaats van hydraulisch bediende remmen: ze zitten al achterop Ge neral Motors' eerste elektrisch aangedreven auto EV-1, die kort geleden leverbaar is geworden. Opeis studiemodel Maxx heeft achterremmen die elektrisch be diend worden en een eveneens elektrisch werkende automatische koppeling. Maar er zijn ook din gen waarbij Opel twijfelt. Twijfelgevallen Hoe zit het bij voorbeeld met 'in telligente' airbags, die meten of er een passagier op de stoel zit en hoe zwaar die is, om daarop het opblazen van de airbag af te stemmen? „We zijn niet tevreden over de herkenning of er een vol wassene op de stoel zit of een kind in een zitje. Daarom is het voorlopig in een Opel niet zo dat de bijrijders-airbag niet afgaat als er niemand aan die kant zit." De airbag staat momenteel vol in de belangstelling omdat het Ameri kaanse preventie-instituut dezer dagen meldde dat er in 1996 in de VS minstens 18 kleine kinderen zijn omgekomen als gevolg van het uitklappen van de passagiers airbag. Het is duidelijk dat er op elektro nisch gebied nog heel wat op de argeloze automobilist afkomt. Veelzeggend is de uitspraak van Indra, die een scherf} oog voor de toekomst lijkt te hebben: „Ieder een kan beschikken over de nieuwste elektronische compo nenten. De kunst is om ze goed te programmeren." Om goede pro grammeurs zullen de autofabri kanten wel vechten, want wie de beste heeft loopt voorop. EINDHOVEN «GPD Daf, producent van zware trucks, is blijkbaar weer zo ge zond dat de grote Amerikaanse collega Paccar het bedrijf wil overnemen. Van het oude Daf resteerde ook nog de Britse tak, Leyland Daf Vehicles. Via een soort lange U-bocht komt de daar doorontwikkelde Daf 400 weer op de Nederlandse markt. Het nieuwe Nederlandse Daf besloot zich uit de lichte trucks terug te trekken, maar men ver wacht toch dat vooral Daf-dea- lers belangstelling hebben voor de 'nieuwe' LDV Convoy. Nog eens blijkt hoe wereld omspannend de automarkt werkt. Daf Trucks uit Nederland wordt waarschijnlijk Ameri kaans, Leyland Daf uit Engeland schakelde een Japans handels huis in om weer naar Europa te gaan exporteren. Dat gaat via de Duitse dochter van handelshuis Itochu. In ons land komt er geen. echte importeur, de Duit s/Japanse distributeur voor Eu ropa stelt drie 'regio-dealers' aan, die in hun gebied weer subdealers kunnen zoeken. Voor Zuid- en Noord-Neder land is de zaak geregeld, in het westen lopen nog onderhande lingen. De LDV Convoy is niet meer en niet minder dan een gefacelifte versie van de vroege re Daf 400, op zijn beurt ont wikkeld uit een bestaand model van Leyland Truck Bus, na de overname van dat bedrijf door Daf. In Nederland levert men de Convoy met een 2.5 liter turbo dieselmotor (96 pk) van Peu geot. Het gamma telt drie wielba sislengten van 2,90 tot 3,60 me ter en alle gebruikelijke varian ten: gesloten besteller of chas sis/cabine, beide met enkele of dubbele cabine, een minibus, en de mogelijkheid van een ver hoogd of extra verhoogd dak. De goedkoopste versie van deze 2,8 tot 3,5 tons bedrijfswagens komt op 39.475 gulden ex. BTW. De verwachting voor de ver koop is optimistisch, men gaat uit van duizend stuks per jaar, vrijwel evenveel als er van de Daf 400 verkocht zijn in het laatste jaar dat die leverbaar was. Trots meldt men het suc ces van LDV in Engeland, waar het merk in zijn klasse de twee de in grootte is achter Ford met de Transit. Aangenomen wordt dat de Daf-achtergrond hier voor een welwillende ontvangst zal zorgen. Het is echter de vraag of dit opweegt tegen het weinig moderne concept, dat komt te staan tegenover onder meer een net nieuwe Volkswa gen LT en Mercedes Vario.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 27