'Liever vakman dan artiest' Een schreeuw om verlossing Repeterende breuk Berkoff beroemde dialoog bijna [Gone With The Windy Cultuur Kunst Nettenboetsters in de duinen Poppetje gezien, doosje dicht ZATERDAG 28 DECEMBER 1996 Engelententoonstelling in Melkweg Amsterdam In de Amsterdamse Melkweg loopt tot en met 2 fe bruari een 'engelententoonstelling'. Dertig fotografen tonen er hun foto's van engelen. De meeste hebben een wereldse strek king. Slechts enkele opnamen hebben een religieuze invalshoek. Voorts is in een vitrine een deel van de engelencollectie van Su zanne Dechert te bewonderen. Zij verzamelt al jaren alles wat met engelen te maken heeft. Spiral Village in Maastricht Maastricht» The Spiral Village is de titel van een tentoonstelling van 26 januari tot 25 mei in het Bonnefantenmuseum in Maas tricht. De presentatie bestaat uit werk van zestien kunstenaars uit tien landen. Francesco Bonami (41) heeft haar samengesteld. De expositie brengt kunstenaars samen die exemplarisch zijn voor de mentale ruimte die de nieuwe kunst opeist. De open hartige, soms schokkende beelden die dit oplevert, doorbreken de onverschilligheid en commerciële gemakzucht die de kunst van de jaren tachtig te veel heeft gekenmerkt, aldus het muse- Nationale Toneel. Vertaling: Marcel Ot- et Betty Schuurman, Jack Wouterse van Kempen. Gezien: Theater a/h Spui, Den Haag. Daar nog te zien tot en Regisseur Johan Doesburg heeft iets met Steven Berkoff. 'Massa zijn vierde Berkoff-regie, nadat hij eerder 'Grieks', 'Lunch' en vooral die briljante voorstelling van 'Decadence', ook bij het Nationale Toneel, had geregisseerd. 'Massage' is een verbale orgie waarbij de ge slachtsdelen je om de oren vfie- je achterover slaat van de rijkdom aan synoniemen het seksuele mechanisme (hoed af voor vertaler Marcel Otten). Stuk en voorstelling zijn '8" minder verbluffend: niet meer 1(H dan een anecdote eigenlijk, niet -T* slecht neergezet, maar je mist de broodnoodzakelijke brille. Berkoff en Doesburg hebben gemeen dat ze graag prikkelen doorprikken. Aan subtiliteit geen grote boodschap, aan schokeffecten en aan het om gooien van heilige huisjes wel. In 'Massage' zet Berkoff een man en een vrouw neer in een versleten huwelijk. De vrouw verdient bij in een 'massagesa lon', een rood verlicht peeska mertje, waar ze verbaal bloem rijk laat weten hoe ze de heren tot tevredenheid stemt. Haar man weet niet van haar dubbel leven. Die beleeft zijn seksuali- eit in wellustige fantasieën over vat hij thuis niet heeft, niet wil, ^jniet kan of niet mag. Tot hij Ook een keer haar kamertje binnen laat. De oplossing is cynisch: na de i En buiten de deur het spel dan maar meespeelt en een prijs kaartje aan het genot hangt. De handeling is in feite onderge schikt, Berkoffs barokke bouw sel van taal herbergt het drama. Bloemrijk in zijn rauwheid, dichterlijk in zijn cynisme. Maar hun verbale orgasmes hebben wel iets van een repeterende breuk. Je wordt er een beetje moe van. Berkoffs werk vraagt van de acteurs brille en verbaal mees terschap. Het is parodie en geen parodie. Het is pornografie als kunststuk. Het is om te gillen en het is schrijnend. Betty Schuur man (die de rol overnam van Ariane Schluter) is er het beste in en heeft momenten waarin ze dat drama fraai satirisch uit speelt. Ze zijn te schaars in deze voorstelling. Jack Wouterse komt veel moeizamer door zijn tekstbrij heen terwijl zijn figuur een beetje halfslachtig sociaal is ingekleurd: hij praat tegen het platte aan, leest wel Wordsworth en gebruikt literai re citaten. Wouterse heeft wel de mooiste tekst van het stuk, waarin Berkoff op z'n helderst is: het verhaal waarin de man getuige is hoe twee meisjes hun seksuele fantasieën koesteren, maar zich doodschrikken als er een echte, opgewonden 'vieze man' voor ze staat. Het tragi sche dubbelleven van de seks. INEW york rtr/anp laatste, overbekende repliek Clark Gable op Vivien Leigh de slotscène van het filmepos With The Wind (Gejaagd De Wind) is temauwer- dood aan de schaar van de cen- ontsnapt. Dat blijkt uit het 7,0 boek On The Road To Tara, The Making Of Gone With The *s Wind, een recent verschenen studie door filmhistorica Aljean Harmetz. Harmetz kreeg als eerste toe gang tot nauwelijks bekende privécorrespondentie van pro ducent David O. Selznick. In de brieven heeft de man achter de Margaret Mitchell-verfilming het over de strijd die hij tegen ur voerde om de bruta le slotzin van Clark Gable voor de eeuwigheid vast te leggen. Na een zoveelste met tranen overgoten verbale ruzie haalt Rhett Butler (Gable) met Frankly, my dear, I don't give a damn" (Eerlijk gezegd, schat, 'iet interesseert me geen reet) laar de filmische gewoonten die tijd (1939) en gezien het ;enre (het melodrama) onge woon hard uit naar Scarlet O'Hara (Leigh). De moraalridders van de cen suur stelden een aantal alterna tieven voor, variërend van „Frankly, my dear, I don't give a hoot" (Dat kan mij geen moer schelen) via It makes my gorge rise" (Het maakt me kotsmisse lijk) tot „My indifference is boundless" (Mijn onverschillig heid is grenzeloos). Na een uitvoerige briefwisse- .ling en vergaderingen met zo wat iedereen die op de naleving van de zogenaamde Hays Code (de Hollywood-zelfcensuur) moest toezien, kon Selznick toch zijn damn uit de brand sle pen. Maar hij kreeg desondanks een boete van vijfduizend dol lar. De censuur boekte op een an der terrein wel een overwin ning, en daar is filmhistorica Harmetz blij om. Margaret Mit chell had het in haar bestseller steeds over niggers als zij zwar ten beschrijft. Selznick wilde dit taalgebruik overnemen, maar dat liet de censuur uiteindelijk niet toe. de pijnlijke confrontatie stapt hij als haar souteneur naar bui ten. Het gaat bij Berkoff om één ding: dat beeld van een seksueel schisma. Van de kloof tussen de armzalige werkelijkheid en de ongelimiteerde fantasieën j die aanwinst, 'Nettenboetsters in de duinen' van de Belgische schilder Edgar Farasyn (1858-1948), is tot en met 15 februari te zien in het Katwijks Museum. Het genootschap 'Oud Katwijk'/Katwijks Museum kocht het monumentale doek zo'n twee maanden geleden op een veiling bij Christie's Amsterdam met subsidie van de gemeente Katwijk. Uit het 'Register der Badgasten' blijkt dat de Belgische kunstenaar aan het begin van deze eeuw veelvuldig zzijn tijd doorbracht in het vissersdorp. Zo had hij een aantal jaren een atelier-woning in hotel 'Du Rhin'. Farasyn, die meewerkte aan de decoratie van het Antwerpse stadhuis en als docent verbonden was aan de Antwerpse Kunstacademie, heeft zich voor dit werk laten inspireren door de Duitser Max Liebermann. Hij voltooide zijn 'Netzflickerinnen' in 1889, waarna hij het direct verkocht aan de Kunsthalle te Hamburg. foto katwijks museum Bijbels 'Licht' van Toneelgroep Amsterdam recensie homme siebenga 'Licht' door Toneelgroep Amsterdam Samenstelling Gerardjan Rijnders. Licht: Kees van de Lagemaat Gezien: 24/12, Stads- 1 in de Rotterdamse Schouwburg. De Heilige Schrift lijkt bezig aan een come-back in theaterkringen. Vorig seizoen zette Toneel groep Amsterdam de trend met een Rembrand- teske opvoering van Klaagliederen, dit jaar volg den ettelijke Josefs in Dothan en een gedramati seerde versie van het kerstverhaal. In de nieuwe voorstelling van Toneelgroep Amsterdam, 'Licht', verwijst Gerardjan Rijnders opnieuw naar de bij bel, al schreef hij ditmaal zelf de tekst. Paulus was een fanaat die met veel enthousias me de eerste christenen morsdood gooide met keien. Tot hij een goddelijk visioen kreeg van een intens licht dat zijn ogen verblindde en vervol gens meest ambitieuze apostel van het christen dom werd. Een eigentijdse prediker met duidelijk trekjes van deze bijbelfiguur duikt op in de voor stelling Licht van Toneelgroep Amsterdam. De verstilde openingsscène is van een grote vi suele schoonheid. In een door zwarte panelen begrensde ruimte bevinden zich vele zwijgende, volkomen in zichzelf gekeerde figuren. Geïsoleer de bundels licht priemen van het plafond naar het speelvlak. Zelfs als uiteindelijk de melodra matische stem van de tenor Andrea Bocelli door de ruimte schalt, blijft het autisme gehandhaafd. Hajo Bruins, op krukken door een knieblessure, vertolkt de rol van de Paulus-figuur. Hij zondert zich af van de groep en komt. badend in wit licht, ten val. Op het achterpodium produceert een rockband bestaande uit acteurs harde, drei gende muziek. De verstarring van de groep gaat intussen geleidelijk over in een agressieve hec- tiek. Tot die fase is het toneelbeeld indrukwekkend. Maar de tenen krommen zich als de acteurs drif tig door elkaar beginnen te draven om chaos en wanhoop uit te beelden. Die scène getuigt van choreografische beunhazerij. Als je dans in een voorstelling wilt verwerken, huur dan een profes sional in! Het laatste deel van het drieluik is een wanho pige, stamelende monoloog van de prediker, uit gesproken in een omgeving die is ondergedom peld in intens wit licht. Het woord 'liefde' komt niet over zijn lippen, maar het pleidooi van Paulus voor die alles overwinnende kracht'is wel degelijk in flarden door de tekst heengeweven. Verhaalfragmenten over ontspoorde en vastgelo pen stedelingen worden snel afgewisseld met op roepen tot protest tegen al die waanzin. Hajo Bruins worstelt in eerste instantie met het ab stracte en poëtische karakter van de tekst, maar groeit gaandeweg als vertolker van deze taaierup tie. 'Licht' maakt al met al de indruk van een niet uitgebalanceerde ad hoc-productie. De choreo grafische misser irriteert, maar het verstilde to neelbeeld en het symbolische lichtgebruik zijn imponerend. Het begin van de monoloog is zo flets, dat je begint te verlangen naar een donder preek. De slot-episode daarentegen komt weer hard aan als een ijselijke schreeuw om verlossing. Leidse muzikale duizendpoot Frank Pels: Dromen van een grote successen vierende band doet hij al lang niet meer. Daarvoor is de Leidse producer en mu zikant Frank Pels (33) te realistisch. „Nederland is zo'n ontzettend klein landje. Als je hier van muziek wilt leven, moetje alles doen", zegt hij. leiden wim koevoetpoot zijn woning niet uitkomt. Het wat kluizenaarsachtige be staan dat hij leidt, bevalt hem best. Al was het alleen maar omdat hij zo de baas over zijn eigen tijd blijft. Invallen en ideeën krijgt hij dikwijls in bed of in de auto. „Ik registreer ze niet. Als ze echt goed zijn, ont houd ik ze." Het is dat er zo af en toe wat klanken opstijgen uit het onop vallende rijtjeshuis want anders zouden zijn buren zelfs niet eens kunnen vermoeden dat hij 'iets' in de muziek doet. „Er staat hier voor vele tienduizen den guldens aan spullen. M'n adres moet in verband met in brekers onvermeld blijven." Zijn zakelijke kijk op zijn acti viteiten heeft hij snel verklaard: „Ik ben vooral producer; ik componeer arrangementen. Ik heb de artistieke en financiële verantwoordelijkheid over het eindproduct en een platen maatschappij is nu eenmaal geen culturele instelling, maar een onderneming. Hij vervolgt: „Niet dat ik me met hen wü vergelijken maar de aanpak van Prince en Zappa spreekt me aan. Zij hebben de meest uiteenlopende muzikale activiteiten in één persoon, zichzelf, verenigd. Mede daar door hebben ze zo'n enorme 'output." Een bekende stads-, streek- of landgenoot kan de Leidse pro ducer en muzikant Frank Pels (33) niet worden genoemd. Toch kunnen veel medelanders hem kennen want de projecten waarbij hij is betrokken zijn groot in aantal en zeer divers. Zo maakt hij muziek voor cd- roms, produceert hij cd's van een aantal Nederlandse groe pen en heeft hij begin dit jaar onder de naam The Pels Syndi cate zelf een album met elektro nische muziek afgeleverd. .Daarop staat vijf kwartier dansmuziek luiste- Smurfen-ccTs Verder was hij Alles zelf Pels werkt vrijwel uitsluitend met computers. „Ik speel alles zelf in, ook de bas en drums. De tijd die ik anders nodig zou hebben om muzikanten uit te leggen wat ik wil, gebruik ik lie ver om zelf te spelen. Als het liedje nog moet worden ge schreven, doe ik dat ook. Dat de computer steeds meer de plaats van de muzikant van vlees en bloed inneemt, vindt de formaties Mo, Pels geenszins bezwaarlijk. „Ik kan de mooiste gitaarpartijen spelen met mijn computer. Ver schillen zijn nauwelijks merk baar. Het zal de mensen die thuis naar muziek luisteren worst zijn wie wat speelt. Als het vermeld. Zeker maar goed klinkt. Voor mij is de de dansmuziek wemelt het vakman Pels belangrijker dan muzikanten." de artiest Pels. En dan nog wat: een computer 'één' of 'nul', zeg maar: 'ja' of 'nee' laten zeggen, is en blijft een menselijke kwes tie. Daarmee is de discussie ge studeerde muzikale duizend- sloten." Hij heeft ook geen en- Womack weet nog altijd mij hebben ge vraagd") een paar jaar geleden door Europa toerde, is hij één van de mensen achter de Smur- fen-cd's die vanuit de Cat-stu- •dio's in Rijnsaterwoude onop houdelijk de hitparades worden ingestuurd en maakt hij vinyl- platen met house voor deejays. Tussen 1984 en 1991 was Pels als lid Perspex en EZ Money kender gezicht. „In die tijd hin gen muzikanten allemaal wat meer de artiest uit en kwam je met je gezicht op de hoes van je plaat. Tegenwoordig wordt je Duizendpoot Er gaan weken voorbij dat deze Producer Frank Pels: van Smurfen tot house tot Pels Syncidate. foto loek zuyderduin kele moeite met het zeker in de clen en remixen van of citeren werd toch ook massaal voortge- house en aanverwante muziek- uit andermans werk. „In de borduurd op wat anderen al stijlen zeer gebruikelijke recy- klassieke muziek en in de blues hadden gedaan." Glitter en glamour met kruidig luchtje recensie suzanne lammers De feestdagen in het LAKtheater Winter- special door Het Groot Niet Te Vermijden M m v. Keimpe de Jonge. The Gariic Sis- Zelfs de corsages zijn in stijl. Een dennentakje met een rood lintje en een bolletje knoflook. Het Groot Niet Te Vermijden brengt licht in de donkere thea terdagen tussen Kerst en Nieuwjaar. Glitter glamour maar met een kruidig luchtje. Het Groot Niet Te Vermijden is werkelijk van alle markten thuis. Voor deze 'Winterspecial' - een aangepast programma dat voor een groot deel gebaseerd is op hun 'back in town'-tournee - zijn extra muzikanten ingezet om de pret nog te verhogen. Hoewel het tempo moordend hoog ligt, is er ook nog tijd voor talloze verkleedpartijen waar mee het hele muzikale spec trum in beeld wordt gebracht. Ze spelen werkelijk alles, maar het grootst zijn ze in het smeuï ge, om niet te zeggen vettige. Met een kort en hevig bombas tisch nummer begint de avond. Meteen daaroverheen zingt Bert van Bommel een slijmerige bal lad: 'Won't you be my number two'. Een trieste trekzak leidt een Russisch officierenkoor in. Drie Leger des Heils-dames zin gen een prachtig a-capella kerstlied, waarop een caraïbi- sche machtsgreep door het or kest volgt. Een shanty, compleet met misthoorn, een straatzan gerslied met tenorsax, een Three Degrees-imitatie. Een ba rok blokfluitensemble met ver keerde jasjes en overdreven ge baren, New Orleans-jazz en een Bluesbrothers-act. Geniaal is de scène in een hotelbar tegen sluitingstijd waar Bert van Bom mel, Louis" Kockelmann en de Garlic Sisters de sfeer van een Dean Martin/Frank Sinatra-film perfect neerzetten, maar ook het country-setje, met Kockel mann als blinde zanger met ijzeren glimlach, mag er wezen. Óp het eerste gezicht lijkt het al lemaal parodie en pastiche, maar dat is gezichtsbedrog. Daarvoor is er teveel liefde in het spel. Het Groot Niet Te Ver mijden neemt de muziek wel serieus, alleen zichzelf niet. Mu ziek voor de ware liefhebber. hoofddorp Nieuwsgierig zijn we natuurlijk altijd. Zeker als Freek de Jonge een try out-voor stelling van Het Luik speelt in Schouwburg De Meerse in Hoofddorp. Het Luik is de titel van zijn oudejaarsconference van dit jaar. Freek bedacht samen met zijn vrouw Hella het decor waarin een grote kartonnen doos het middelpunt vormt. In prachtig uitgelichte plaatjes voert De Jon ge zijn verbale hoogstandjes op. Natuurlijk komen er hoogtepun ten van het afgelopen jaar voor bij, zoals de ArenA, Diekstra en de toestand in België. Maar Het Luik is niet slechts een aaneen schakeling van grappen. Op zijn eigen unieke manier vlecht De Jonge enkele verhalen door el kaar heen. Het Luik verhuist na het week einde naar het Amsterdamse Theater Bellevue, van waar de voorstelling op 31 december rechtstreeks wordt uitgezonden door de VPRO-televisie (Neder land 3). Diezelfde omroep be dient de radioluisteraars op het zelfde moment van kleinkunst in het kwadraat. Hans Dorrestijn voorziet De Jonges conference li ve van commentaar op Radio 5 voor wie nog sneller kan den ken dan lachen. Vanavond is Freek de Jonge nog te zien in Hoofddorp. Hij speelt twee voor stellingen op één avond, om 19.30 en om 22.00 uur. Voor de voorstelling van 22.00 uur zijn nog kaarten beschikbaar. united photos de boer rob hen driks Mega Top 100 kan 'eerlijker' tie (de streepjescode op het prijskaartje). Die gegevens leve ren de nummers 1 tot en met 50 van de hitlijst op. Ook de airplay laat zich te genwoordig foutloos meten. Een computersysteem, Air- check, meet aan de hand van zogeheten 'fingerprints' de speelduur die singles krijgen bij in totaal zestien Nederlandse radiostations. Een fingerprint bestaat uit een digitaal opgesla gen fragment van dertig secon den waarmee de computer te allen tijde een bepaalde single herkent. Zo ontstaat een juiste registratie van het aantal malen dat songs worden uitgezonden. Deze gegevens worden ge combineerd met de verkoopge gevens van de platen die niet tot de vijftig best verkochte be horen en zo komen op basis van een mix van verkoopgege vens en airplay-resultaten de plaatsen 51 tot en met 100 uit de computer rollen. haarlem john oomkes Het is meer dan een naamswij ziging: de Mega Top 50 veran dert met ingang van het nieuwe jaar in de Mega Top 100. Bij de ze verandering van de toonaan gevende hitparade gaat het niet alleen om een simpele uitbrei ding van het aantal genoteerde titels. Een geautomatiseerd computersysteem moet voort aan zorgen voor een volstrekt betrouwbare hitparade De Mega Top 100 zal worden samengesteld op basis van con troleerbare verkoopresultaten en airplaygegevens (de frequen tie waarmee platen op zestien Nederlandse radiostations wor den gedraaid, afgezet tegen de luisterdichtheid). Tegelijkertijd komt de Mega Tip 30 te verval len. In totaal 450 platenzaken in het hele land leveren langs elek tronische weg hun verkoopge gevens aan de centrale compu ter van de Mega Top 100. Dat gebeurt via de barcode-registra-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15