Op fietssafari bij Moddergat 'Geen bezemkastals hotelkamer' Pret in een voormalig Toerisme ZATERDAG 28 DECEMBER 1996 Sneeuw-actief De Nederlandse Ski Vereniging organiseert van 11 en met 8 januari in Ramsau (Oostenrijk) een skiva kantie onder de titel 'Sneeuw-Actief '97'. In het pro gramma zijn onder meer lessen in snowboarden, langlaufen en telemark-skiën opgenomen. Ook wor er instructie gegeven in het waxen van ski's, wordei er toertochten georganiseerd en is er het onvermijd lijke sleetje rijden (rodeln) bij maanlicht. Tevens wordt deelnemers de gelegenheid geboden een kijk te nemen bij de wedstrijden om de Nederlandse ski tels in langlaufen, biathlon en schansspringen, diet gelijkerijd worden gehouden. Info: Nederlandse Ski Vereniging, telefoon 070 - 35 25 80 0. Record bij Disney Disneyland Paris heeft in de periode van september '95 tot september '96 bijna 1,2 miljoen Nederlander op bezoek gehad, een record. Bij elkaar verkocht hel attractiepark, dat in april volgend jaar vijfjaar besta 11,7 miljoen toegangsbewijzen. Dat aantal werd noj niet eerder behaald. De directie van Disney schrijft het succes toe aan de voorjaars- en najaarsacties, d( verlaagde toegangsprijzen en de aantrekkingskracht van een nieuwe attractie als Space Mountain. Aquarium Saint Malo In Saint Malo in Frankrijk werd een aquarium/zeecentrum geopend, dat met veertig aquaria en zestig acclimatisatiebakken, een van de grootste is van Europa. Haaien en schildpadden len de show, maar wie voor andere waterdieren naa Saint Malo reist, komt ongetwijfeld ook aan zijn trel ken. Het nieuwe aquarium biedt ruimte aan duizen den vissoorten. Info: Maison de la France, telefoon 06 91 12 23 32. Nachtskiën In een aantal dorpen in het Oostenrijkse Zillertal. ka yoo de komende winter ook 's avonds worden geskied, i zal in Tux van 20 tot 22 uur de piste langs de Hintei c angerlift worden verlicht. Voor de Lamarkafdaling ii n Hochfügen geldt hetzelfde. Mayrhofen zet het onde j ste gedeelte van de Ahom-abfahrt in de schijnwerpt s| en de skischool van Finkenberg geeft dagelijks een nachtshow bij de Dorflift Info: Zillertal Information, telefoon (vanuit Nederland): 00 43 - Winter-regiopas De Rhatische Bahn, de grootste spoorwegmaatscha n: pij in het Zwitserse kanton Graubünden, heeft een speciale winter-regiopas ingevoerd. Met dit abonne ment kan twee dagen gratis en drie dagen tegen diceerd tarief worden getreind op spectaculaire röu tes als Chur-Disentis, het traject over de Berninapas en Davos-Klosters. Ook het fameuze Sankt Moritz wordt door de Rhatische Bahn aangedaan. Een regit pas - zeergeschikt voor wandelaars en Langlaufers- kost 78 Zwitserse.francs (kinderen half geld) en is te koop tot 30 april aanstaande. Karin Meyer en Willem de Jong op zoek naar nieuwe paden. foto niels westra/gpd Knettergek moet je zijn om in de winter toeristische fietstochten uit te zetten. Maar Karin Meyer (34) en Willem de Jong (35) uit Rotterdam genieten ervan om de natuurele menten te trotseren. Drie jaar gele den stapten ze voor het eerst in hun Landrover om de ongerepte natuur van Nederland in te trekken. Negen maanden van het jaar stippelen ze nu fiets- en voettochten uit en in november bijvoorbeeld, verbleven ze in het uiterste puntje van noord- Friesland om een fietstocht te uit te zetten met als startpunt Moddergat dat met It Fiskershüske (vijf voor malige vissershuisjes die zijn inge richt anno 1900) een kostelijk mu seum heeft. Leer je omgeving, je eigen land kennen. Dat is de achterliggende gedachte van 'On Track', het bedrijf dat ze in 1993 opzetten. „Nederlan ders vliegen de hele wereld rond, maar het bos om de hoek kennen ze niet," vindt Willem. De Rotter dammers proberen daar op eigen wijze verandering in te brengen. Bijvoorbeeld door de geijkte verha len weg te laten. Over de storm ramp die de inwoners van Modder gat eind vorige eeuw in rouw dom pelde (63 vissers verdronken) gaat het tweetal het dus niet hebben. „Daarvoor staat dat monument op de dijk. Wij proberen juist die din gen te signaleren die niet in elke fol der staan." Karin: „We vroegen ons bijvoor beeld af waarom er in deze omge ving bijna geen boom te vinden zijn. Het antwoord is simpel: omdat dat hier niet nodig is. De kleigrond is stevig genoeg. Daar hoeft geen knotwilg aan te pas te komen." De ondernemers hebben de beheerder van It Fiskerhüske het hemd van het lijf gevraagd. Over het hoe en waarom van Moddergat, de hüskes en de geschiedenis. „Onder de bed stee was ruimte om een kind te ber gen. Daar komt de uitdrukking: het ondergeschoven kind, vandaan. Fantastisch toch? Dat wist ik niet," zegt Karin. Zij beschrijft de route: hij maakt de kaartjes. Zij let op de lokale ei genaardigheden en verrassende uit zichten; hij kijkt naar wegen, paden en alternatieve routes. Uiteindelijk komen de tochten, die namen heb ben als "Vliegenier', 'Trippeltrap' of 'de Versiertoer', in speelse folders. De tocht in de omgeving van Mod dergat heet 'Sliktrapper'. Het duo heeft nu bijna honderd routes uit gezet. Willem: „Nederland is volge propt met wandel- en fietsroutes. Toch denken wij hier nog genoeg te kunnen doen." „Als je je écht alleen wilt voelen, dan moet je tijdens de feestdagen als alleen staande eens op vakantie gaan in een bus met allemaal stellen. Als je dan ook nog een soort bezemkast als dure kamer krijgt, dan heb je slechte kerstdagen en ga je nóóit meer op vakantie." Paul Bors boom (50) heeft die misère van heel dichtbij meegemaakt. Niet als slachtof fer, maar als verbaasde toeschouwer. Borsboom: „Tijdens de kerstdagen van 1992 maakte ik, samen met mijn vrouw, een georganiseerde reis naar Schotland. De helft van het gezelschap bestond uit alleenstaanden, want tijdens de kerst is het aantal solisten nu eenmaal groter dan anders - noem het maar vluchtge drag. Uit gesprekken bleek dat iedere al- leengaande wel één of meer nare erva ringen had. Zoals slechte 1-persoonska mers die altijd achter de lift,.boven de keuken, of in een verre dependance te vinden waren. En dan moest er nog een flinke toeslag voor worden betaald ook. Ik vroeg toen aan die alleengaanden: Maar hebben jullie dan geen belangen vereniging? Nee dus." Paul Borsboom - die zijn automatise ringsbedrijf in Delft van de hand had ge daan en bezig was aan een sabbatjaar - stopte na de vakantie al zijn energie in het schrijven van een boek over een au tomatiseringsprogramma, dat hij spe ciaal voor het midden- en kleinbedrijf ontwikkelde. Aan de gediscrimineerde alleengaanden dacht hij niet meer. „Dat ging over, net als een vakantieliefde. Maar toen ik in mijn boek iets duidelijk wilde maken over het automatiseren van adressenbestanden, facturering en der gelijke koos ik als voorbeeld een gefin geerde vereniging voor alleengaande va kantiegangers. Na enige tijd vond ik dat idee eigenlijk véél leuker dan het boek." De Vereniging Vakantie Partners (WP) was geboren en groeide in korte tijd uit tot de grootste organisatie in zijn soort. De gehuwde initiatiefnemer werd prompt tot voorman van het legioen reislustige solisten gebombardeerd. Sa men met zijn vrouw Tiny bestiert hij het verenigingsbureau in het Noord-Bra bantse Rijswijk. Borsboom benadrukt dat de WP geen reisbureau, geen gezelligheidsvereniging en beslist geen relatiebureau is. „Wij zijn alleengaanden behulpzaam bij het vin den van één of meer vakantiepartners om samen, of als groepje, op vakantie te gaan." Dat gebeurt door middel van in formatiebijeenkomsten, het verenigings blad 'Vakantie Partner!, regiokringen, door het organiseren van de jaarlijkse Solovakantiebeurs en het uitgeven van de Solovakantiegids, die reizigers op de solotoer een compleet overzicht biedt van het vakantie-aanbod. Er valt er nog heel wat zendingswerk te verrichten. Paul Borsboom: „Er zijn maar een paar grote en middelgrote touroperators die speciale arrangemen ten voor alleengaanden voeren, of die in hun brochures extra aandacht aan deze groep besteden, zoals Arke, NZH Travel, Cirkel Reizen en Kras Ster Vakanties. Daarnaast zijn er nog zo'n 75 kleinere touroperators die solo-reizen 'erbij' doe. Die kleintjes zijn meestal gespecialiseerd in avontuurlijke, natuur- en cultuurrei- zen en vaak beter afgestemd op de al leengaande reiziger. Borsboom signaleert dat er ook reisorga nisatoren zijn, die zeggen speciale reizen voor alleenstaanden te organiseren, maar de deelnemers vervolgens een 2- persoonskamer laten delen met een wil lekeurige reisgenoot. „De meeste alleen gaanden voelen niets voor die zogeheten 'indeling'; ze zijn immers aan privacy ge wend en willen dat in de vakantie zo houden." Verbetering Van een warme belangstelling voor de solist is in de reiswereld nauwelijks spra ke. „Dat komt, doordat touroperators doorgaans weinig vernieuwingsdrang vertonen. Ik begrijp dat niet, want het gaat om een reusachtige groeimarkt. Van de elf miljoen volwassenen Nederlanders is 17 procent alleenstaand. Dat zijn bijna twee miljoen mensen. Elk jaar komen er 100.000 bij. Volgens het CBS gaat drie kwart van de gezinnen op vakantie; bij de alleenstaanden is dat veel minder, ongeveer zestig procent. Dat komt, door dat veel alleenstaanden het niet breed hebben. Bovendien vinden veel mensen het niet leuk om alleen op vakantie te gaan. En gaan ze wel, dan proberen veel reisbureaus hen een gewone reis te ver kopen, met een gemiddelde toeslag van 22 procent per kamer. Er is overigens wel sprake van enige verbetering, want een paar jaar geleden bedroeg die toeslag nog 40 tot 50 procent." Maar het kan nog beter, meent Bors boom. Al kan hij wel billijken dat hotels een toeslag berekenen als een alleen- gaande in een 2-persoonskamer verblijft. „De hotelier heeft dan wat onkostender- ving. Maar wij hebben berekend, dat hij in het hoogseizoen met een toeslag van 10 tot 13 procent uit zijn kosten is. Als dat percentage wordt gehanteerd is ie dereen gelukkig." I Iet lidmaatschap van de Vereniging Vakantie Partners kost 65 gulden per jaar. Info: Verenigingsbureau WP, Almweg IPostbus 9,4284 ZG Rijswijk (NB), telefoon 01 83 - 44 33 54. De trein van de Rhatische Bahn (hier op weg naar Moritz) dient soms zeer spectaculaire bochten te neme om de grote hoogteverschillen in het Zwitserse kanton Graubünden te overwinnen. foto Kinderskigebied Het Oostenrijkse Serfaus heeft in navolging van de Amerikaanse 'skiresorts' een speciaal kinderskigebie ingericht. Drie kinderliften, een aantal loopbanden f een skicarrousel markeren samen met een circusten de oefenweide, die ook geschikt is gemaakt voor su- peijonge snowboarders. Overigens voeren ook ande dorpen in Tirol een 'kindvriendelijk' beleid. In een groot aantal plaatsjes krijgen skiërs, die zijn geboren na 1 september 1980 flinke korting. Info: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon020 - 61 29 68 2. De oude binnenhaven van Kopenhagen. In de estafette van culturele hoofdsteden van Eu ropa geeft Kopenhagen op 1 januari de fakkel over aan het Griekse Thessaloniki. Hoewel er nog iets meer dan een maand te gaan is, noemt het Deens Verkeersbureau het themajaar nu al een succes. De Deense hoofdstad noteerde dit jaar twaalf procent méér overnachtingen. Ook na dit jaar blijven kunst en cultuur toeris tisch gezien belangrijk voor Denemarken. Het ac cent ligt vooral op kunstreizen, het erfgoed van de Vikingen, kastelen, landgoederen en maritie me projecten (onder meer antieke schepen en foto rob van den dobbelsl monumentale kustplaatsjes). Tips voor culturele ontdekkingsreizen door De nemarken zijn te vinden in de gratis brochure 'Heden en Verleden', die kan worden aange vraagd bij het Deens Verkeersbureau, Postbus 266,2300 AG Leiden, telefoon 071 - 52 30 19 2 (24 uur per dag bereikbaar). Voor 9,95 gulden (i clusief verzendkosten) is ook een Kunst- en Cul tuurpakket verkrijgbaar. Het bevat onder andei het rijk geïllustreerde boekje 'In het voetspoor van de Vikingen', met een overzicht van alle Vi kingmusea en -monumenten in Denemarken. Je vraagt naar 'het eilandje' en elke Antwerpenaar weet precies waar je moet zijn. Het 'eilandje' is een beetje verscholen wijk op slechts vijf minuten rij-afstand van het centrum. Pakhuizen be palen het straatbeeld. En juist om één van die oude opslagplaat sen gaat het. In een voormalige graanschuur realiseerde de Belg Jos Celen ruim een jaar geleden zijn droom. Een pirateneiland voor kinderen tot twaalf jaar. Drie kleurrijke verdiepingen vol avonturen, tekenfilms en spelletjes. Terwijl de ouders rustig in het grand café een kop koffie of een biertje drinken, waant het kroost zich in de wereld van pi raten en schatgravers. Het hart van het kinderparadijs is, hoe kan het anders, een enorm pi- ratenschip. Compleet met kan nonen, ra's en een mast van zeventien meter. Het schip is tevens uitgerust met Tibetaan se bruggen, glijbanen en klim- touwen. Bovendien wandelt kapitein Blauwbaard himself op gezette tijden met gevolg door het pand. Die hulppiraten zijn overigens de hele dag aan wezig. Ze houden de kinderen in de gaten en bieden waar no dig de helpende hand. Een paar keer per dag vertelt de kaperkapitein in het kinder theater zijn avonturen. Met open monden horen de kinde ren hoe hij met zijn schip op drift raakte en op het Piraten- eiland strandde. Dwars door de muur. En inderdaad, het gat waardoor het schip met een daverende klap naar binnen kwam, zit er nog. Elke keer weer nemen de kleintjes met hoogrode koontjes de schade op. Het ontzag voor Blauw baard is op dat moment toren hoog. Hella van de Ven bekijkt het al lemaal met een glimlach. De Eindhovense is bedrijfleidster van deze jongste vakantieat tractie in Antwerpen. „Via, via kwam ik met Jos in contact. De manier waarop hij over zijn plannen vertelde, sprak mij enorm aan. Hij was directeur van een flink aannemingsbe drijf. Maar om dit hier te reali seren, verkocht Jos de boel en stapte in het diepe. Dat gaf voor mij de doodslag. Ik aarzelde dan ook geen moment toen hij me vroeg om mee te doen. Terwijl ik ook een goeie baan had. Van die beslssing heb ik geen mo ment spijt." Lopend door Pirateneiland is het bijna niet voor te stellen dat dit pretpark nog maar een jaar geleden het domein was van ratten en muizen. De ramen la gen er uit en de zolders waren bezaaid met rotzooi. Nu is alles in vrolijke kleuren geschilderd en zijn er overal geheimzinnige, de verbeelding prikkelende hoekjes en gaatjes. En de alou de verkleedpartijen zijn er in ere hersteld. Kisten vol met jassen, hoeden en petten staan in een speciaal zaaltje klaar. Boven dien kunnen kinderen die even geen zin hebben in spelletjes, zandbakken of klauterpartijen ook terecht in het theater waar niet alleen Blauwbaard zijn spannende avonturen vertelt. Maar waar ook tekenfilms wor den gedraaid. Batterij Hella van de Ven: „Op de bene denverdieping hebben we trou- Het piratenschip vormt het hart van het pretpark. wens ook nog een hele batterij computerspelletjes staan. Kortom, ik heb nog niet meege maakt dat een kind zich hier verveelde. We gaan nu ook voor de ouders wat extra dingen re gelen. Het café is er al. En op de etages zijn overal terrasjes waar ze iets kunnen gebruiken. Voorts denken we ook aan lees tafels waar kranten en bladen klaar liggen en waar een spelle tje schaak gespeeld kan wórden. Óm de kinderen hoeft men zich al die uren nauwelijks te be kommeren. Bovendien heeft el ke etagevloer een eigen kleur. Dus als de kleintjes gaan dwa len, hoeven ze alleen maar de kleur van de vloer te onthou den. En anders worden ze altijd wel opgepikt door een loslopen de piraat die ze weer terug brengt." Hoeven ouders overdag al nau welijks om te kijken naar hun kinderen, voor de terugweg geldt hetzelfde. Van der Ven: „Voordatje de stad uitbent, lig gen ze op de achterbank al te snurken. Dat hoor ik vaak van bezoekers die later terugko men." Pirateneiland ligt aan de Kribbeslraal 12 in Antwerpen. De entree is 7,50 gulden per persoon. Openingstijden: op woensdag van 12 tot 18 uur, op donderdag en vrijdag van 9.30 uur tot 15.30 uur en tijdens de week einden en schoolvakanties van 10 tot 18 uur. Verdere info: 00 32 - 32 31 58 13.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14