'Het is niet zinvol het verleden te herkauwen' Jorritsma laat kust versterken iet moeilijke afscheid van een koster Regio Leiden/Rijn Veenstreek Cursus bescherming van weidevogels Dertig tuinhuizen vernield 'ERDAG 28 DECEMBER 1996 rudolf kleijn.o Burgemeester Paats van Alphen aan den Rijn neemt na 17 jaar afscheid Hij overleefde in 1992 een motie van wantrouwen en bleef aan na de affaire rond de gifbelt in de Coupépolder: „Anders was ik gecapituleerd voor een onjuist beeld dat was opgeroepen." Burgemeester Martien Paats van Alphen aan den Rijn neemt na ruim 17 jaar afscheid. Tijd voor een laatste gesprek. Over Leiden, zijn politieke loopbaan, maar natuurlijk vooral over de Coupépolder. Ylagn< 3. R ma lij oogt ontspannen. Kalm. Zo b. iu en dan klinkt weemoed Jan |oor in de stem van Martien 'aats (61). Hij maakt tijd1 r Za en grapje. Soms staan zijn Bc igen dromerig, soms ondeu- Zw end. Zijn handen bewegen Mi eurig mee op de toon van h alsof hij een Engelse vals dirigeert. ,Het is toch heel mooi dat ik in jezondheid een fase van mijn VI even mag beëindigen. Ik heb reden om met dankbaar- '3 ieid terug te kijken. Dat klinkt k aisschien een beetje soft, maar meen dat wel. Het is een ambt. Er was spanning, 'r zijn ook nare dingen ge- A. I\f)eurd, maar als je alles beziet, het uiteindelijk toch fijn werk 'eweest." c Ju zoekt de scheidend burge- neester naar een 'nieuwe zin- kam/olle besteding' van zijn leven. ,Mijn vrouw heeft wel enige irg of ik straks genoeg te doen crijg." Het zal vooral zang en li- eratuur zijn, waar Paats zich ia 1 februari 1997 op toelegt, lij is lid van een koor en is ook oorzitter van de Koninklijke Ihristelijke Zangersbond. stadhuis Us tienjarig jongetje liep hij da- olijks door de Breestraat in Leiden. Geboren op 12 juni 1935, achter de bakkerij van ijn vader aan de Haagweg, - sproeide Paats als stadskind op. Hij ging naar een school vlakbij de Hooglandse Kerk en de Breestraat lag op zijn route. De dagelijkse tred langs het impo sante stadhuis moet haast wel een rol hebben gespeeld bij het plannen van zijn carrière. Na de lagere school ging Paats naar het christelijke lyceum in de Kagerstraat. Op de HBS be sloot hij dat hij Nederlands wil de studeren. „Ik had een bevlo gen leraar." Het werd eerst een spoedcursus op de kweek school. Hij trouwde, stichtte een gezin en werkte enige tijd als leraar Nederlands op een basisschool in Rijnsburg. Paats schreef ook voor de Nieuwe Leidse Courant. In 1961 ver huisde hij naar Alphen aan den Rijn. Paats belandde uiteindelijk 'bij toeval' in de politiek. Een colle ga-onderwijzer die tevens wet houder was, ontstak het poli tieke vuur in hem en sleepte hem de Alphense arena in. In 1966 werd hij gemeenteraads lid voor de Anti-Revolutionai ren (AR). Twee jaar later werd de jonge politicus wethouder. In '74 verkaste Paats naar De Lier, een gemeente in de omge ving van Delft, waar hij burge meester werd. Daar bleef hij tot 1979. „We hadden in 1974 in Alphen drie wethouders van christelijke partijen. Het zag er naar uit dat er bij de volgende verkiezingen eentje zou sneu velen. Wilde ik doorgaan als bestuurder, dan moest ik ver der kijken." Net als bij het begin van zijn politieke carrièere moesten vrienden hem voor overhalen mee te dingen naar de burge meesterspost in Alphen. „Ik heb aanvankelijk niet gesollici teerd. Ik vond de sprong te groot. De Lier had toen acht duizend inwoners. Alphen vijf tigduizend. Terugkeren in die plaats leek me ook niet gewel dig. Je komt dan terug in een andere positie. Zelf vond ik dat niet zo'n probleem, maar ik wist niet hoe anderen daarover dachten."' Dat zat wel goed, zo bleek, waarna Paats zich alsnog ver na de sluitingsdatum van de sollicitatieperiode aanmeldde. „Als burgemeester wilde ik de groei van de gemeente zo goed mogelijk begeleiden. De voor zieningen moesten op peil worden gebracht. Er kwamen ongelooflijk veel mensen van buiten naar Alphen. Tegelijker tijd was de stad vervreemd van echte Alphenaren vervreemd, het was hun Alphen niet meer. Daar lag de uitdaging. In Al phen moest je goed kunnen wonen. Je weg kunnen vinden. Want daar gaat het om in het leven." En het Masterplan Stadshart, dat een flinke impuls moet ge ven aan het Alphense centrum, sluit daar goed op aan, vindt hij. „We hebben altijd veel aan dacht aan de 'buitenkant' be steed, aan de uitbreidingen van Alphen. Het is nu tijd voor de binnenkant. Alphen had van oudsher geen echte kern. Het Masterplan zorgt voor meer een aaneengesloten geheel. Het centrum moet gezelliger wor den, karakter krijgen." Vochtig Paats' ambities werden al gauw overschaduwd door het drama rond de Coupépolder. Jaren lang werd daar, met medewe ten van ambtenaren van ge meente en provincie, illegaal en zwaar vervuild afval gestort. De affaire betekende ook bijna het einde van Paats' politieke carrière. Hij overleefde een njo- tie van wantrouwen en besloot vervolgens zelf aan te blijven. Als de gifbelt ter sprake komt, verandert de toon van het ge sprek. Ontspannen zit Paats er niet meer bij. „Het was een he le verdrietige periode", begint hij. „En je ontkomt er ook niet aan om af en toe terug te den ken." Maar zijn ogen spuwen al gauw vuur. Zijn handen slaan voort- Martien Paats: „Ik heb alle reden om in dankbaarheid terug te kijken." FOTO HOLVAST- /MARK LAMERS durend op de tafel. Eerst tracht hij zijn felheid nog met zijn uit spraken te verbloemen. „Toen dit 'losbrak', merkte ik dat ik als enige overgebleven bestuurder in het zonnetje, een onbarm hartig zonnetje, werd gezet. Terwijl ik wist dat de feiten dat niet rechtvaardigden. Hon derdduizenden vaten met che misch afval werden op mijn conto geschreven. Dat was wat veel." „Maar Ik was degene die in 1980 dwars tegen zijn porte feuille in, dingen ging onder zoeken. Ik zei tegen het college: We moeten vragen gaan stel len. Terwijl ik zag dat anderen vluchtverdrag vertoonden. Ze hoorden over bepaalde zaken en dachten vervolgens, laten we er maar over zwijgen. Dan denk ik; hoe kun je dat nou doen, Want je weet precies hoe het gegaan is." Hij wordt bijna kwaad als hij die laatste woorden uitspreekt. De TV-beelden in NOS-Laat van 15 mei 1991 kunnen hem ook nog altijd giftig maken. Destijds reageerde hij al furi eus, omdat hij misleid zou zijn. 'Als je bestuurt, kun je geen schone handen houden', zei hij voor de camera. „Die uitspraak is in een totaal andere, verkeer de context gezet. Het was slechte journalistiek. Leu genachtig." In gevaar De zaak lag, volgens hem na melijk anders. In de polder zou woningbouw gepleegd worden. Paats riep op een goed mo ment de fractievoorzitters bij elkaar. Onderling werd beslo ten om de Coupépolder 'zo maar te laten', in de veronder stelling dat die goed was afge dekt. „Eigenlijk mocht dat niet, maar anders kwam het wo ningbouwproject in gevaar." „Omdat ook ik zelf in het ge ding kwam, moest ik mijn ei gen standpunten bovendien voorzichtig ventileren. Had ik puur als privépersoon geope reerd, dan had ik heel andere dingen kunnen zeggen. Maar ik was óók vertegenwoordiger van de gemeente. Eerdere versies van mijn verhaal voor de com- missie-Engwirda (die de affaire onderzocht - red.) waren veel harder, veel feller. Ik kon mij al leen niet meer veroorloven om zo fel te zijn. Want het ging niet om de persoon Paats, maar om de zaak Coupépolder. „Ik kon in die periode twee dingen doen. Ik kon zeggen: ik verdraag dit niet en ga weg, of ik blijf." Hij deed het laatste. Als ik af was getreden, was ik opzij gegaan voor een onjuist beeld dat was opgeroepen. Daarvoor wilde ik niet capitule ren. Ik moest vanaf dat mo ment wél een streep zetten on der het uiten van mijn ge mengde gevoelens jegens de mensen die zich minder eerlijk en minder open hadden gedra gen. Dat kon niet meer." „Ik heb nu ook de behoefte niet meer om zaken nog verder uit te diepen. Je kunt niet geobse deerd blijven." Paats hoopt, nee, denkt dan ook dat hij over vijf jaar niet zo veel meer zal terugkijken. „Het is niet zinvol het verleden te herkauwen. Maak wat van het geen voor je ligt." I vers )elofarendsveen n vai ,- ko zijn al mensen die plagend I! ebben voorgesteld om Cor van eb ami elzen maar aan de ketting te '1tei ggen. Want anders zou de oofdkoster (75) van de paro- ,ia hie Maria Presentatie, ondanks n vertrek, toch weer elke dag de omgeving van 'zijn' kerk vinden zijn. Daar heeft Van Velzen het ook wel naar gemaakt. Tien iar geleden ging hij met pen- ioen, maar na enkele maanden hij weer terug. Niet meer betaalde kracht, zoals al die 1 j daarvoor, maar als een de vele vrijwilligers die de arochie kent. Ook nu kan hij /a een garantie geven dat hij de de begraafplaats en de uin voortaan zal mijden. Als hij eind december stopt - is een inmiddels een opvol- r - heeft de Vener er heel wat part lren opzitten als koster. In 951 begon hij bij de Maria Pre- entatie, maar voor die tijd was eegki ij vrijwillig koster in de nood- erk, een voormalige augurke- linleggerij, aan de Langeweg. in hij hielp pastoor Ligthart in Ie inmiddels gesloopte St. Pe- rus Banden-kerk. „Dus al vanaf uu nijn jeugd deed ik dit werk, naar vraag me niet waarom", egt de kwekerszoon. „Er was voor alle jongens ruimte op uin, wellicht dat ik daarom e naar wat anders ben gaan ben." Koster Van Velzen: „Ik zeg altijd nog pastoor. Geen Jan of Piet. Zo ben ik niet opgevoed." moest Cor weer terug naar de kerk", vult zijn echtgenote Riet aan. „Dat was je gewoon. Va kantie was er niet. Dat kwam pas later toen de kostersbond ander voor de leden FOTO HENK maar niets. „Uiteindelijk wer den we het eens over twee mid dagen. Prompt kwam een van de parochianen klagen dat hij de koster al een paar keer 's middags had zien fietsen in plaats van zijn werk te doen", vertelt Van Velzen, die ook nog bijna vijftig jaar actief was in de plaatselijke EHBO, glimlachend. Van Velzen heeft negen pas toors 'gediend'. Elk met hun ge woonten en eigenaardigheden. „In het begin was er nog af stand, maar dat is allemaal ver anderd. Maar ik zeg altijd nog pastoor, geen voornaam zoals vele anderen doen. Dat mag van mij, maar ik ben zo niet op gevoed", legt hij uit. „Je kan toch wel een goed contact heb ben, zonder al te amicaal te zijn." Grote beurt Tot het werk van Van Velzen behoorde, naast het bijhouden van de tuin en de begraafplaats, uiteraard ook het schoonhou den van de kerk. Wekelijks de normale schoonmaakwerk- zaamheden en een of twee keer per jaar een grote beurt. „Ook de kap van de kerk op de veer tien meter hoogte. Gewoon met een stofzuiger met daaraan ex tra lange pijpen. Dan was ik he le dag zoet en voelde ik 's avonds mijn rug en armen. Maar het hoorde er gewoon bij. Zoals ook de ongeveer 700 be grafenissen. Te beginnen met het graven van het graf, de pa pieren verzorgen en dergelijke. Dat viel wel eens niet mee. Vooral als het familie betrof of jonge Na zijn terugkeer in 1987 is er voor de hoofdkoster wel veel veranderd. Er kwamen hulpkos ters en tal van vrijwilligers na men werkzaamheden, zoals het schoonmaken van de kerk en het bijhouden van de tuin, van hem over. Wel bleef hij daar verantwoordelijk voor. „De mensen zijn nu veel meer be trokken bij de kerk. Dat vind ik een goede verandering, maar met andere wijzigingen ben ik minder gelukkig. Het gregori aanse gezang mis ik. Ook de processies, het inhalen van de priesters en de wijdingen. Het is allemaal wat soberder gewor den, maar toch nog steeds ge- Lot voor kerstboom voorschoten De kerstboomverbranding in Voorschoten (6 januari) is weer op de Admiraal de Ruy- tersingel. De bomen worden om zeven uur aangestoken. Aansluitend houdt de ge meente een loterij in de kan tine van SV Voorschoten. De inwoners kunnen op 2, 3 en 6 januari hun kerstbomen in leveren bij reinigingsdienst aan de Koninklijke Marine laan. Iedereen die zijn boom inlevert krijgt een lot. In Stompwijk en De Meije stompwuk»het voorjaar bedreigd door koeien en maaimachi- nes. Boeren kunnen door een goede ontwatering het land steeds vroeger in het voorjaar in gebruik nemen. Zó vroeg, dat de weidevogels nog niet 'klaar zijn' met broeden. De maaimachines ver- maaien de nesten en koeien vertrappen ze. Vrijwillig weidevogelbeheer is een samenspel van melkveehouder en vrijwilliger. De vrijwillige] speurt de nesten op en markeert ze. De cursusavonden in Stompwijk zijn op 20 fe bruari, 6 en 20 maart. Er volgt daarna een ex sie waarvan de datum nog niet bekend is. De sus kost 40 gulden. Voor meer informatie en gave kan worden gebeld met Landschapsbehee Zuid-Holland, telefoon 0182 - 524500. Landschapsbeheer Zuid-Holland organiseert ko mend voorjaar in Stompwijk en De Meije een cursus weidevogelbescherming. De cursus is be stemd voor vrijwilligers die willen helpen weide vogels beschermen en voor veehouders die bij hun bedrijfsvoering rekening willen houden met de vogels. Zuid-Holland is vogelrijk met soorten als kievit, grutto en tureluur. De meeste weidevogels broe den op gewoon boerenland. Dat het met een aantal weidevogelsoorten behoorlijk goed gaat (bijvoorbeeld de grutto) is onder meer te danken aan de vogelbeschermers. De vogels worden in wassenaar monica wesseling Meer dan dertig huisjes op het volkstuinencomplex aan de Zijde laan in Wassenaar zijn op de avond van de tweede kerstdag be hoorlijk vernield. Vandalen, vermoedt de politie, hebben ramen en deuren ingetrapt en in een groot aantal huisjes de inventaris over hoop gehaald. Eén huisje werd in brand gestoken. De brandweer van Voorburg en Wassenaar blusten het vuur. De politie heeft nog geen idee waar ze de daders moet zoeken. Duidelijk is, zo laat een woordvoerder weten, dat er geen sprake is van inbraak, maar van baldadigheid. De schade is groot. Hoe groot kon de politie nog niet zeggen. Ze hoopt dat sporen naar de daders leiden. Voor incasso en advies Van Vliet Hardy Wigt gerechtsdeurwaarderskantoor Hoge Rijndijk 45 2313 KG Leiden Tel. (071)512.20.54 Fax (071) 512.40.47 Incassosysteem Ël INC4SS Brochure op aanvraag Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) laat de kuststrook volgend jaar op veertien plaat sen versterken. Het gaat om een operatie, waarbij 6,8 miljoen kubieke meter zand wordt toe gevoegd aan de duin- en strandkust. Het strand tussen Den Haag en Hoek van Holland krijgt er circa één miljoen kuub zand bij. De grootste hoeveelheid zand komt in Noord-Holland tussen Camperduin en Egmond, waar circa 1,5 miljoen kuub zand wordt opgespoten. Ter hoogte van Wassenaar wordt circa een half miljoen kuub gestort. Elk jaar bepaalt de minister waar de kust moet worden ver sterkt. Zij wordt hierbij geadvi seerd door de provinciale over legorganen voor de kust. In het verleden werd er vaak besloten de kust te versterken, nadat er afslag door bijvoorbeeld storm had plaatsgehad. De laatste ja ren leggen het ministerie en rijkswaterstaat echter steeds meer de nadruk op preventie. Dit houdt in dat er zand naar de kust wordt gesleept, waarna wordt ingespeeld op de natuur lijke processen en wind en re gen vrij spel krijgen. Het plan ten van rijen helmgras om zo de afslag van duinen tegen te hou den, krijgt hierbij een minder belangrijke rol. Deze aanpak kan wel betekenen dat er elders door wind, regen natuur verlo ren gaat. Tussen 1991 en 1996 is de kust versterkt met 31,5 miljoen kuub zand. Het gebied tussen Hoek van Holland en Den Haag heeft ongeveer 5,5 miljoen kuub erbij gekregen. Het gebied rondom Texel vroeg het meeste onderhoud. Hoewel het hier om tien procent van de kuststrook gaat, ging er de voorgaande ja ren 25 procent van de kosten inzitten.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11