'In een oog kun je van alles zien' De gevolgen van een oosterse verkleedpartij Leiden Regio Kerk Samenleving ZATERDAG 28 DECEMBER 1996 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 Bij het vertrek van oogarts Volker-Dieben Haar werkkamer in het Diaconessenhuis is al uitgeruimd, de agenda is leeg. Oogarts H.J. Volker- Dieben (54), die onder meer baanbrekend werk verrichtte op het gebied van hoornvliestransplan taties, vertrekt naar de Vrije Universiteit in Amsterdam waar ze hoogleraar oogheelkunde wordt. De overstap naar de wetenschap mag dan voor sommigen opzienbarend zijn, voor haar zelf ligt dat anders. „In de loop van het leven vind je het eerst leuk om iets zelf te doen. Maar naarmate je ouder wordt vind je het leuk om dat aan iemand anders te leren. Opereren bijvoorbeeld, dat heb ik nu zo verschrikkelijk vaak gedaan. Nu is het tijd om het anderen te laten doen en hen daarbij te begeleiden." BB En daarvoor zal ze toch gere geld op de operatiezaal moeten staan. „Want het is niet alle maal theorie hoor, waarmee ik me ga bezighouden. Een hoog leraar oogheelkunde heeft drie telken: onderwijs en onderzoek, beleid en beheer, èn patiënten zorg. Je kimt niet uit een boekje leren opereren. Zonder patiën ten gaat het niet." Professor Volker-Dieben werkte alles bij elkaar een dikke 25 jaar in ziekenhuizen. Eerst tien jaar in het Academisch Ziekenhuis Leiden, en vanaf 1981 in het Diaconessenhuis. „Met veel plezier." Een fascinerend vak, oogheelkunde, zegt ze. „Het oog is letterlijk het venster van het lichaam. De spiegel van de ziel, zegt men ook wel. In het oog zien wij wat er gaande is, wat er gebeurt met iemands li chaam. Aan de bloedvaten, de oogzenuwen..." „Oogheelkunde is een beetje de spin in het web. Van andere specialisten krijgen we mensen doorverwezen voor onderzoek. Een oog vertelt vaak iets over ziekten. We krijgen hier men sen met diabetes binnen, met metabole stoornissen, met bij werkingen van medicijnen. An dere specialisten hebben eerst laboratoriumuitslagen nodig en foto's. Niemand kan dwars door het vel van een patiënt zien wat er aan de hand is. Maar in een oog kun je wel kij ken en van alles zien." „Wat het vak nog mooier maakt is dat het hoofd- en handwerk bij elkaar zit. We krijgen een patiënt binnen, we stellen een diagnose, we stellen een behandelingsplan op, be handelen de patiënt en zorgen voor de post-operatieve behan deling. We begeleiden iemand dus van A tot Z. Werken met ogen is precisiewerk, heel fijn werk. Ik heb altijd al belangstel ling gehad voor fijn werk. Prie gelen en prutsen. Een oud-tan te van mij, juffrouwAverdonck, gaf naast Franse les en piano les, ook les in wat heette de fraaie handwerken. Niet het zo geheten nuttige handwerk, zoals het verstellen van lakens. Nee, mijn tante maakte bij voorbeeld gouden borduursels op officierspetten. Moeilijk werk. Mij leerde ze op mijn zes de al frivolitémaken, een soort kant. In elk geval heb ik daar door aardigheid gekregen in fijn werk." „Daarom wilde ik op het eind van de middelbare school tandarts worden. Maar mijn oogarts zei: ik zou het niet doen. Je ene oog is iets minder goed dan het andere. Als je gaatjes in kiezen boort, moetje goed diepte kunnen zien. Ik zocht het toen in een opleiding voor algemeen arts, maar het fijne werk bleef trekken. Zo kwam ik bij oogheelkunde te recht. Met mijn mindere oog, ja. Maar er was destijds een schaars aanbod. Er werd niet gevraagd: zie je honderd pro cent met beide ogen? Een min der oog wil trouwens niet per se zeggen een slecht oog. Ik kan er uitstekend mee werken. Bo vendien gebruik je in dit vak een miscroscoop. Het is voor mij echt geen handicap geble ken." „Oogheelkunde is ook een be langrijk vak. Zien is zo belang rijk in het dagelijks leven. Laatst is uit onderzoek geble ken dat van mensen die niet over hun ogen klagen en een rijbewijs hebben, liefst vijf pro cent een serieuze oogafwijking heeft. Helaas, van de ziekte beelden die samenhangen met aandoeningen aan het oog merken de mensen niet altijd iets. Neem glaucoom, een ou derdomskwaal. Bij die ziekte gaat de functie van de oogze nuw achteruit door een hoger wordende oogdruk. Ik vind dat iedereen na zijn veertigste ge regeld zijn oogdruk zou moe ten laten meten, èn tegelijker tijd zou moeten laten kijken naar de oogzenuw. Dat gebeurt te weinig." „Eerlijk is eerlijk, dat gebeurt ook door de enorm lange wachttijden die er bestaan. Op die van de plastisch chirurgen na, hebben oogartsen de lang ste wachtlijst met een gemid delde wachttijd van 89 dagen. Werkdagen, wel te verstaan. Dat kan eigenlijk niet. We na deren daarmee de grenzen van het onfatsoen. Je moet ook niet vergeten dat oogaandoeningen vooral op latere leeftijd voorko men, bijna vijftig procent van onze populatie is ouder dan 65 jaar. Kun je een ouder iemand met goed fatsoen zo lang laten wachten?" „Dat probleem is voorlopig nog niet opgelost. In 1989 is het budget voor de volksgezond heid bevroren. Sindsdien moe ten we het elk jaar met hetzelf de bedrag doen, al wordt daar in steeds verrekend dat de be volking jaarlijks met 1,3 pro cent groeit. Alleen groeit de groep ouderen sneller. Daar door komen we dus steeds meergeld tekort." „Het vak blijft onveranderd mooi, ondanks de moeilijkhe den. Wat mooi is, is dat er zo veel vooruitgang in het vak is. Vooruitgang bijvoorbeeld in de techniek van de staaroperatie. Vroeger gold er een opnametijd van twee weken. Nu is het vaak een dagopname. Moet je je voorstellen hoeveel geld dat al leen al bespaart. Nog belangrij ker is, dat de staaroperatie nu de meest succesvolle operatie in de geneeskunde is dankzij microchirurgisch werk. In liefst 95 procent van de gevallen slaagt de oogarts erin de func tie van het oog te herstellen met de implantatie van een kunstlens." „Oogheelkunde komt er wat dat betreft toch al erg gunstig af. Bijna alle patiënten die we hier binnenkrijgen, gaan geluk kiger de deur uit. Omdat het beter gaat met hun ogen. Als mensen ouder worden en je vraagt ze: wat zou je in elk ge val willen behouden, welke li chaamsfunctie? Dan zeggen de meesten: als ik maar blijf zien. Dit vak levert een grote bijdra ge aan de kwaliteit van het le ven. Dat is toch prachtig?" „Zelf zou ik de laatste vijf jaar van mijn leven niet willen mee maken. Een onmogelijkheid natuurlijk, maar wat ik bedoel is dat de laatste jaren vaak wor den gekenmerkt door aftake ling, ziekten. Ik heb altijd de behoefte me nuttig te maken. De laatste jaren van een leven lukt dat niet goed meer. Maar er is geen reden te zeuren. Voorlopig kan ik me nog vol doende nuttig maken. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Koen Leanderzv. P.C. Sooniusen M.M.V. Jansen Sophia Wil- helminadv. R.F. Palingen E.M. van de Haterd Tamara dv. J.J.A. Kroon en B.A. van der Eijk Jacobus zv. D. van Rijn en W.W. Smeenk Bregje Al- bertha dv. D. van Rijn en W.W. Smeenk Stefanie Josefina Maria dv. F. Westdijk en J.M. van der Molen Yaël dv. W. Slingerland en H.C. Hul Is- may dv. A. Westmaas en J.E. Verra Nina Maria dv. H.J. Sierigen M.S. Capucci Koen Willem Henk zv. F.B. van der Veer en R.M.T. van der Geest Johannes Maria zv. J.W.M. Aanhaneen S.A.M. van Kem pen Seda dv. H. Yilmaz en H. Yilmaz Tara dv. J.M. van der Poel en Y.M. van Steijn Koen Cornelis Gerard zv. M.H.J. Ke tel en N.A.C. Hendrix Niek zv. R.J. Potharsten Y.A.P. Rongen Jannienke dv. H.C. Hoekman en J.M. Dubbeldam Yuan En- zo zv. P. Liu en D.B.C. Sibbel Koray zv. H. Özel en F. Özel Dion zv. B. Heemskerk en M. Arnoldus Jacobus Johannes Maria zv. C.J.M. Hoogeveen en M.S. van der Hulst Lucia Alies dv. B.C.M. van Werkho ven en A.M.W. van Leeuwen Sarah Hendrika Catharine dv. B.C.M. van Werkhoven en A.M.W. van Leeuwen Liam Gerard Joseph zv. T.P. Barrett en N. Vijgeboom Dirk zv. A. Remmelzwaal en J.K. Varkevis- ser Anne Roos dv. R.J.M. Kroese en A.M. Hondius Hid- de zv. A. Schotel en M. Maze- reeuw Rosa Johanna Maria dv. A.I.N. Dobbe en J.A.C. van Velzen Wilhelmina Johanna dv. A.J. Haasnoot en A. Nijgh Cornelis Nicolaas zv. A.J. Haas noot en A. Nijgh Igorzv. H.H.J. van der Zwet en C.M. de Jong Tessa Sabine dv. H. Barnhoorn en A.M. Bakker Aron Cornelis Reinierzv. J.R. Klinkenberg en J.C. van der Niet* Irisdv. R.A.L. Mensen J.E. Kint Kristina Dievera dv. W.A. Happel en A.M.T. Nout Julia Nina Pieternel dv. J.P.M. Hendriks en E.A.P. Kuijpers* Heieen dv. G.J. Bakker en M.H. Rijs Chantal dv. R.T.M. van Schooten en P. MVesseur Max zv. R.S.C. Admiraal en C. Kingmans Hubertus Adrianus Ruben zv. D. Duchateau en P.J.M. Koppers Hicham zv. M. El Nesla en O.H. Nasla Achraf zv. M. El Nesla en O.H. Nasla Stan zv. H.W. Hilge- voord en J.M. Dekker Hanna Erlijnedv. J.F. Nijenhuis en C.M. Wissels Gijs Albertus M.M. Landwehr en A.M. Oo terhof. Overleden J.J. Overeem, 17 sept 1935, man J. Lav geb. 21 febr 1921, man van Hameren, geb. 7 jan IS geh. gew. met G.J. Turk Y. aan de Wiel, geb. 21 april 1993, zoon J. den Hollam geb. 26 aug 1923, man Viele, geb. 6 sept 1921, m; L. Stikkelorum, geb. 5 okt 1925, man E.F. de Bruin, 29 mei 1927, ev K. va Klaveren P. van der Werve 16 juli 1967, ev P.J. B horst J. Kailola, geb. 8 me 1926, man H. Buis, geb.; juni 1936, geh. gew. met G van der Voort W.J. Stoute, geb. 3 jan 1909, geh. gew. A. van As B.C. van Engelei geb. 18 nov 1909, geh. gen met F. Reijneveld I. den Daas, geb. 23 okt 1921, m; C. van Tol, geb. 2 febr 195( ev. C.M. Henning Hensing» Holswilder, geb. 24 juni 19 geh. gew. met P. Westerhov N.J.Th. Schotmans, geb. aug 1927, man B. Hilliger geb. 23 mei 1947, man A de Bakker, geb. 3 dec 1921 E. Braker H.M.M. Scheerc geb. 7 mei 1935, geh. gew. met P. Benard J.H. Bijl, 9 dec 1936, man H.F. KÏe geb. 23 sept 1904, geh. gei met J. Selier P.C. Hogervo geb. 17 jan 1922, man G.E.M. Thiel, geb. 23 juni 1901, geh. gew. met B.J. Moolenaar J.C. Pet, geb. maart 1950, vrouw S.G. R ma, geb. 25 april 1943, ma^ W.A.M. van Leeuwen, geb. hut april 1914, vrouw C.J. Jantoo negt, geb. 4 jan 1921, man.'* Gehuwd H.A.G. van der Za en en en P.G.M. Jacobs A. Boig en L.A.M. van Klink H. Zw en en M.J. Hooijmans D.J. MiJeu lerman en E.J.C.M. Guitjens>es] val: He VOORSCHOTEN Geboren Bernt Jan Eduard zv. H.K. Vfeve ree en L.A. Brascamp Sopljie Elena Nicoline dv. F.J.M. va»ei< der Burgen N.E.M. Paardekn per David zv. M. van Galenkn Y. Rietkerk Luc zv. R. Magno< en A. de Monijé Kristina D >r vera dv. W.A. Happel en AJ>eu Nout Overleden J.A. Brouwer outa 74 ev Kleijne J.F.T. Lunst Ju 73 J.M. van Klaveren oud Gehuwd* N.C. Hoenderkam(r0ll en J. Niessen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-5356481 XI] MMsnsESEsmm „De rooms-katholieke uniaten nemen de liturgie uit ons geloof over, maar niet de theologie. Hierdoor verwordt de uniaten- dienst tot een toneelstuk. Een verkleedpartij. Pijnlijk, want de orthodoxen beschouwen theo logie en liturgie als één geheel, daar neem je niets uit." Het zijn de woorden van de Zwolse or thodox Arne (Maxim) Heeringa, die heeft gezorgd dat de ge schiedschrijving 'Uniatisme, geen brug maar een hindernis' van de schrijver/kloosterling Je- vgeni Vaillant deze maand ver scheen. Het boek is een uitgave van de Stichting Orthodox Welzijn (SOW), die het eerste exemplaar overhandigde aan aartsbis schop Simon van België en Ne derland. Doel is met het boek de verwarring over het verschil tussen de uniatenkerk en de or thodoxe kerk de wereld uit te helpen. Vader Jevgeni, Nederlander en hiero-diakon in een klooster in het Oostpoolse Suprasl, hoopt dat door zijn boek de mensen in kerkelijke overlegstructuren meer rekening gaan houden met de orthodoxen en dat de orthodoxie in Nederland zich meer gaat profileren. Nederland kent veertig ortho doxe parochies, waaronder ook een aantal kerkgemeenschap pen, en vier kloosters. De ortho doxe kerk in Nederland is groei ende. Jaarlijks krijgt zij er ge middeld één parochie bij. De schattingen over het aantalipr- thodoxen in Nederland lopen uiteen van enkele duizenden tot tien- en vijftienduizend. Maar tot dusver ontbreekt een gedo cumenteerde schatting. Toen de orthodoxe kerk zich na de Tweede Wereldoorlog als ge volg van de toestroom van vluchtelingen uit Oost-Europa en Zuid-Oost Europa in Neder land begon te ontwikkelen, kreeg Nederland tegelijkertijd ook te maken met het uniatis me. De emigranten, onder meer Grieken, Serven en Syriërs, zorgden voor het ontstaan van verscheidene orthodoxe paro chies. Maar tezelfdertijd werden, ook ten behoeve van vluchtelingen en emigranten, 'oosterse' litur gievieringen-gehouden onder rooms-katholieke vlag. Jevgeni: „Vanuit het centrum voor de missie van het uniatisme in Ne derland, de AOK (Aktie Ont moeting Oosterse Kerken) te Tilburg werd het uniatisme in Uniatisme, oosterse kerk, Grieks-kathoiicisme: al deze woorden betekenen volgens veel orthodoxen hetzelfde: de rooms- katholieke kerk in een orthodox jasje, verklede priesters dus. Sinds deze eeuw zijn in Nederland rooms- katholieke kringen ontstaan die Slavische (Byzantijnse) diensten houden. Voor orthodoxen een bron van boosheid en voor leken zeer verwarrend: zit ik nu in een orthodoxe of in een rooms-katholieke kerk? De bron van de boosheid en de verwarring ligt vierhonderd jaar terug in het toenmalige koninkrijk Polen en het daarmee verenigde grootvorstendom Litouwen. In 1596 werd in de Witrussische stad Brest de Unie van Brest afgesloten. Hiermee Vader Jevgeni. verklaarde een deel van de Pools-Litouwse geestelijkheid (namens de gehéle orthodoxie in het rijk) over te gaan naar de rooms-katholieke kerk. Deze zogenoemde 'uniaten' onderschreven de gehele rooms- katholieke dogmatiek, maar ze behielden, met toestemming van Rome, hun orthodoxe ritus. Het gevolg van de Unie was niet de beoogde eenheid in de christelijke wereld, maar strijd en oorlog tussen aan ene zijde de uniaten en Roomsen en aan de andere zijde de orthodoxen die de hun opgelegde nieuwe kerk niet accepteerden. Velen Üeten het leven in deze strijd. En nu, precies vierhonderd jaar later, zijn zelfs in Nederland de gevolgen van de Unie van Brest nog merkbaar. Nederland verder vormgegeven. Dit manifesteerde zich on der meer in het oprichten van Byzantijnse koren. Veelal ver leende de rooms-katholieke kerk bijstand door haar kerkge bouwen voor de 'oosterse' dien sten ter beschikking te stellen." Verdeeld De gevolgen van de Unie van Brest hadden, zij het in minder extreme mate als in Polen-Li- touwen, toen ook hun intrede gedaan in Nederland. Heeringa vertelt: „Er wordt doorrooms- katholieken continu over en voor ons gesproken en voorlich ting over ons gegeven. Kritiek van ons hierop helpt niet. Ze blijven doen alsof de roomse en de orthodoxe kerk één zijn. Heeringa denkt dat dat komt, omdat Rome de orthodoxe kerk, die in tegenstelling tot de cen traal geleide rooms-katholieke kerk ressorteert onder verschil lende patriarchaten, als ver deeld beschouwt en daarom de taken maar waarneemt. „Maar we zijn niet verdeeld. De ortho doxie vindt niet eenheid in or ganisatie, maar eenheid in ge loof belangrijk." Heeringa voert aan dat er een fundamenteel verschil is in den ken over de kerkelijke organisa tiestructuur tussen de ortho doxen en de katholieken. Daar voor gaat hij terug naar het Gro te Schisma van 1054, dat onder meer gestalte kreeg door de pauselijke aanspraak op alleen heerschappij over de gehele christelijke wereld. Dit verschil van visie op hoe de kerkelijke organisatiestructuur in elkaar moest zitten, was me de oorzaak van het uiteindelijke schisma. En van de Unie van Brest, als we de vertegenwoor diger van de afdeling buiten landse betrekkingen van het pa triarchaat Moskou (dat na het schisma toetrad tot de overige vier patriarchaten) moeten ge loven. „Historisch gezien is de unie al tijd een poging geweest de or thodoxe gemeenschappen on dergeschikt te maken aan Ro me", aldus vertegenwoordiger Georgi Zjablitsew eind maart op de conferentie naar aanleiding van de herdenking van de Unie van Brest in het Brabantse Her- nen. Perikelen Wegens de genoemde claim van de rooms-katholieke kerk op eenheid met de orthodoxe kerk en de verwarring over de 'oos terse' diensten, besloot vader Onufry, priester in de orthodoxe kerk in Groningen, zijn broer vader Jevgeni te vragen een boek te schrijven over de histo rie van de Unie van Brest. De toevalligheid wil dat vader Jevgeni een deels Zwolse ach tergrond heeft. Hij werkte van 1989 tot 1991 bij de gemeente Zwolle, alvorens in Polen toe te treden tot de orthodoxe kerk en later tot de kloosterorde in Su prasl. Vader Jevgeni vertelt zowel in het interview als in zijn boek over de perikelen rond de Ne derlandse viering van het dui zendjarig bestaan van de Rus sisch Orthodoxe kerk in 1988 in Zwolle. Terwijl de orthodoxe ge meenschap druk bezig was een viering voor te bereiden, lazen zij uit een artikel in Trouw dat enkele Roomse organisaties ook een viering organiseerden, om dat de orthodoxe gemeenschap in Nederland 'verbrokkeld' zou zijn. De orthodoxe boosheid was te voorspellen. Het zou het zelfde zijn geweest als de rooms-katholieke kerk het ini tiatiefhad genomen tot viering van een jubileum van de gere formeerde kerk. Vader Jevgeni noemt de Unie van Brest in zijn boek 'de meest dramatische poging om de breuk (Grote Schisma) tussen de paus van Rome en de andere vier oud-christelijke patriarcha ten van Constantinopel, Alexan- drië, Antiochië en Jeruzalem te herstellen'. Volgens de schrijver onderneemt Rome onder de vlag van de uniaten momenteel hernieuwde pogingen om de Unie nieuw leven in te blazen. Vader Jevgeni vreest voor een hernieuwde verstoring van de relatie tussen orthodoxen en rooms-katholieken/uniaten. Woordvoerder J. Mourits van de rooms-katholieke bisschoppen conferentie meldt desgevraagd dat het 'niet in de lijn van de bisschoppenconferentie ligt' om te reageren op dit verhaal en verwijst door naar de Aktie en Ontmoeting Oosterse Kerken (AOK). AOK-directeur J. Meijer stelt 'geen zin te hebben, te rea geren, maar wel het boek te wil len lezen'. Wel wil hij kwijt dat de rooms-katholieke kerk de unie als model voor eenheid tussen haar en de orthodoxe kerk afwijst. 'Uniatisme, geen brug maar een hin dernis' is te bestellen door 22,50 gul den (tot 1 januari) over te maken op ABN-rekening 606726497 van het SOW. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H..G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco S it Us ;eli .ei I-532iiQ-a 023-531 „J 023- 532 uJr Redactie: 071-532 gTO Hoofdredactie: 071-531! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-535! RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-514 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 3! Abonnees die ons een machtiging vers |§U ken tot het automatisch afschrijven van ES abonnementsgeld, ontvangen 1,- ka per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 1# LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN Biz Voor mensen die moeilijk lezen, slechte! hebben of blind zijn (of een andere lea J0, dicap hebben), is een samenvatting van regionale nieuws uit het Leidsch Dagbla ue geluidscassette beschikbaar. Voor infom 0886-482345 (Centrum voor Gesproken •Grave). fevi D; rb" IliüKÜ E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. partf Q-g 95 -n BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voc bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegk ij Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 i daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Al Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime' zoek mogelijkheid iri overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelk de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en In kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. pn Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—17.00 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. r en 18.30-19.30 uur, klasse I b -, uitsluitend* -T

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10