A Baby-Benz boort nieuwe markt aan 0 Mitsubishi poetst oude pick-up op Weg en wiel L.J.A.M. Mercedes stunt met prijzen en vervangt restaurantgids Automobielbedrijf m™ Oudshoorn B.V. Gunstige stroomlijn maakt fiets sneller 1MJDAG 27 DECEMBER 1S redactie. peter lodewijks In maart 1998 begint de erkoop van de Smart, het veelbesproken supercom- pact-autootje dat voort komt uit de samenwerking tussen de Zwitserse produ cent van Swatch horloges SLH en de Duitse autofa brikant Mercedes-Benz. Er komen speciale 'Smart Centres' die de auto gaan verkopen. Met deze modi euze compact moet het pu bliek rijp worden gemaakt voor een heel nieuwe bena dering van de automarkt Daarbij moet vooral het beter gesitueerde, modebe- palende deel van de volks massa zich aangesproken voelen. Zij dienen straks circa 22.000 gulden neer te tellen voor een hypermo derne stadsauto, die plaats biedt aan twee personen en wat boodschappen. Een flinke steun in de rug voor de Smart is ongetwij feld dat Mercedes-Benz er achter staat. Deze gere nommeerde autofabrikant begeeft zich zelf volgend jaar ook op de compact- markt met de A-klasse, waarmee het merk rigou reus een nieuwe weg in slaat. Maar de grote vraag is of de Mercedes-rijders zo'n wagentje wel zullen accepteren. Volgens de im porteur is er echter vanuit de traditionele klanten kring nog geen enkel nega tief geluid gehoord en dus verwacht men geen proble men. Wel zullen de dealers zich onder de slogan 'Mer cedes minder onbereikbaar dan u denkt' moeten in stellen op een gevarieerder publiek. Mocht het alle maal toch tegenvallen met die acceptatie, dan is het handig dat Mercedes het Smart-project achter de hand heeft, want de Merce- les A-klasse zou probleem- is kunnen worden omge doopt tot bijvoorbeeld de 'Smart Grand Large', om met Citroën te spreken. De langverwachte kleine Mercedes, genaamd A-klasse, komt volgend jaar na de zomer op de markt. Met deze opmerkelijke 'baby-Benz' gaat het merk met de ster op zoek naar nieuwe klanten en wereldwijd naar een jaar productie van een miljoen voertuigen. utrecht verwacht de importeur. In 1993 toonde Mercedes de compacte Vision A, als verre voorloper van de A-klasse. Het idee van die studie zit er nog in, maar op diverse punten is het ontwerp aangepast. De defini tieve versie is met 3,60 meter lengte nog uiterst compact, maar biedt toch zeker zoveel binnenruimte als bij voorbeeld een VW Golf. Het is opmerkelijk hoe ruim je in de A kunt zitten, alsof hij van binnen langer is dan van bui ten. Veel bagageruimte blijft dan niet over, maar de achter bank kan elf centimeter in de lengte verschuiven. Ook kan de achterbankleuning meer recht op gezet worden en kan de bank naar voren wegklappen of geheel verwijderd worden. Als optie kan men ook kiezen voor een uitneembare rechtervoor- stoel. Mogelijkheden zat dus. In Nederland wil de importeur in elk van de drie uitrustingsva rianten standaard twee airbags, De nieuwe Mercedes is op zijn zachtst gezegd 'iets anders' dan wat we van dit doorgaans nogal behoudende merk gewend zijn en het getuigt van een heleboel durf. Het luxe segment, waar Mercedes zich altijd ophield, biedt geen perspectief meer voor de toekomst, de rek is er uit. Kwaliteit geeft niet altijd meer de doorslag. En dus vond Mercedes de tijd rijp om een nieuwe markt aan te boren. Het merk doet dat nu met de A- klasse. In het eerste productie jaar zullen er 180.000 van de band rollen, oplopend naar 200.000 over een paar jaar. In Nederland Verwacht Mercedes er 3.500 tot 4.000 per jaar te gaan verkopen. Tachtig procent van de fnensen die een 'A' kopen zullen de be oogde nieuwe klanten zijn. De rest zit al bij Mercedes en schaft een A aan als tweede (derde) auto of ruilt zijn Mercedes C in, zij-airbags, ABS, elektrisch be diende zijramen en spiegels, stuurbekrachtiging enzovoorts bieden. Dit moet benadrukken dat de A op gelijk niveau staat met andere Mercedessen. Wat veiligheid betreft heeft de A-klasse nog iets bijzonders. De wagen heeft namelijk een hoge vloer, waar diverse onderdelen deels of helemaal onder passen. Ook de schuingeplaatste motor en transmissie liggen half onder de bodem. Daardoor kon het neusje van de A heel kort blij ven. De hoge vloer geeft een goede botsbescherming aan alle kanten, wat het ontbreken van lange kreukelzones voor- en achteraan compenseert. Bij een botsing schuift de gehele aan- drijflijn niet de passagiersruim te in maar duikt onder de vloer. Eerst wordt de A geleverd met geheel nieuwe 1.4 en 1.6 liter benzinemotoren. Later komen er een 1.9 liter en twee versies van een 1.7 liter turbodiesel bij. In motorvermogen ziet het er als volgt uit: 82 pk voor de 1.4, 102 pk voor de 1.6 en 112 pk voor de 1.9 liter. Zijn de benzinemotoren vrij conventioneel van ontwerp, de turbodiesels zullen met een nieuwe soort directe inspuiting (teebt méó. mew* kcmekkekkifmeken «et het kieuue <jemkl im HteMbeefyki. Ook x bent om knie wetkom. LEIDEN: Vondellaan 45 meer informatie: LISSE: Meer en Duin 4 bel gratis 06-0182 ALPHEN a.d. Rijn: De Schans 25 fietsstrook tover/BMW-motoren uit Engeland de autoshow in Parijs, afge- in oktober, verbaasden en Chrysler met de aan- mdiging dat ze samen een lieuwe motorenfabriek gaan tiscne ipZetten in Zuid-Amerika. Die al voor Chrysler en BMW- lochter Rover een nieuw type notor (inhoud circa 1.4 liter) ;aan maken, ten behoeve van mder meer een opvolger voor Ie huidige Mini, die tegen het ind van de eeuw klaar moet ijn. Iu komt BMW weer met een leine verrassing. In Engeland omt ook een nieuwe motoren- ibriek, die een nieuwe genera le motorén van 1.6 tot 2.0 liter nhoud moet gaan maken. Deze, I-cilinder krachtbronnen zullen 'oor zowel BMW als Rover be- iut worden, de productie zou mhalf miljoen motoren per aar gaan belopen. Er komt een echnisch centrum bij dat toe komstige motoren voor de hele 3MW/Rover-groep gaat ontwik kelen. De nieuwbouw en inrichting an de fabriekshallen, met een totaal vloeroppervlak van 13,000 vierkante meter, vergt een investering van zo'n 1,2 miljard gulden. 'Hams Hall' zal werk bieden aan 1.500 mensen en bovendien zorgen voor nog eens 5.000 arbeidsplaatsen bij diverse Britse toeleveranciers. Los hiervan kondigt Rover een grootinvesteringsprogramma aan ten behoeve van het merk Land Rover. In aanvulling op het bestaande leveringspro gramma, dat bestaat uit de De fender, Discovery en Range Ro ver, zal er eind 1997 een vierde type in productie gaan. Het be treft een geheel nieuwe com pacte terreinauto met vierwiel- aandrijving. De compacte Land Rover zal worden verkocht in een markt segment dat nieuw is voor de Britse 4x4-specialist en zal der halve moeten leiden tot een be langrijke vergroting van het marktaandeel. Doel is om in het jaar 2000 driemaal zoveel Land Rovers te produceren als in 1993, ofwel in totaal ruim 200.000 auto's. Hiertoe zal de bestaande fabriek in Solihull uitgebreid worden met een complex met een oppervlakte van bijna drie hectare. Automaat terug in Suzuki Alto iegelijk met de introductie van $n vernieuwde Swift heeft Su- tuki een 1997-versie van de Alto ^gebracht. De wijzigingen 'iaaraan zijn niet groot, en deels ügegeven door de nieuwste wettelijke eisen. Suzuki maakt ;an de gelegenheid gebruik om apnieuw een automatische fransmissie te brengen, bij het 'orige Alto-model een vrij po pulaire extra. De automaat is le fbaar op alle versies (3- of 5- feurs, GA of GL uitrusting) )or een meerprijs van 2.100 gulden. Verrassend is dat elke Alto voortaan een met leer be kleed stuurwiel meekrijgt als mede een diefstalwerende start onderbreker en versterkingsbal- ken in de portieren. Verder heeft de 1.0 liter motor mul tipoint injectie gekregen om aan de nieuwste uitlaatgas-ei sen te voldoen, en werden de koplampen in hoogte instelbaar gemaakt, vanaf 1997 verplicht in Europa. De prijs van de Alto begint bij 16.495, dat is een verhoging van 500 gulden. Luchtweerstand is de grootste tegenkracht die een fietser op de weg moet overwinnen en in veel mindere mate het gewicht. Door de lage bouw van een lig fiets ondervindt een fietser daarop minder luchtweerstand dan op een normale fiets. Een geoefend ligfietser rijdt er even snel mee als met een lichtge wicht racefiets, terwijl het ge wicht van de ligfiets meestal ho ger is. Tegen een gestroomlijnde lig fiets kan geen enkele normale racefiets op. Dat hebben de lig fietsbouwers Bram Moens en Derk Thijs uit Middelburg be wezen. Zij passen de ideale stroomlijn van de waterdr uppel toe op de ligfiets en halen zo vrij gemakkelijk hoge snelheden. Op een laag model M5, een low racer, plaatsen zij een polyester neus en trekken deze met soe pel materiaal, gesteund door baleinen, door naar de achter zijde. De kap is makkelijk te de monteren. Volgens de ontwer pers rijdt een redelijk geoefende sportieve fietser hier een kruis snelheid mee van 57 km/u mee. Als snelheidsfreaks gaan ze zelf natuurlijk stukken harder. Moens tekent voor 70 km/u ge middeld. De gevoeligheid voor zijwind, bekend nadeel van stroomlijn- kappen, valt volgens de ontwer pers mee. Zij testen hun ge stroomlijnde M5 bij windkracht en vier kleppen per cilinder hoogmodem zijn. Ze gaan zon der of met inlaatluchtkoeler 60 pk of 90 pk leveren. Mercedes belooft dat het gemiddelde ver bruik van de A tussen 1:25 (die sel) en 1:14,5 ligt. Er komt een 5-versnellings transmissie in, met keus uit handschakeling, automatische koppeling of vol automatische werking. De A-klasse zit vol met mooie details. Als extra komt bij voor beeld een uit vijf lamellen be staand schuifdak, waarvan er één als windklep omhoog kan telt, en de andere schuin opge klapt naar achteren schuiven. Dat geeft een enorm wijde ope ning, en brengt geen verlaagd plafond binnenin met zich mee. Zo is er veel meer. De veilig heidsgordels hebben zowel voor- als achterin automatische spanners, iets wat verder alleen de heel kostbare Audi A8 sinds zeer kort heeft. Ook heel bijzon der is dat voor de A gericht wordt op een levertijd van slechts tien tot vijftien dagen. Ten koste van een miljard mark werd een nieuwe fabriek aan de bestaande fabriek in Rastatt ge bouwd, met een hypermodern productieproces. De A-klasse is de eerste in serie gebouwde Mercedes die sommige carros- seriedelen van kunstsof heeft. De beoogde (nieuwe) klanten kring is drieledig. Mensen die een hoogwaardig model van stadsauto-formaat willen. Dan de grote groep die uit gezinsau to's als de VW Golf en Opel As- tra hogerop willen, maar niet naar iets groters. En als derde groep degenen die hun grote ruimtewagen eigenlijk toch on handig vinden. In Duitsland zal de A in basis- vérsie niet zo compleet zijn als hier de bedoeling is. Mercedes doet niet geheimzinnig over de prijs, al staat deze natuurlijk nog niet precies vast. In Neder land wil men de meeste versies 'beneden 40.000-gulden' prij zen. Bovenin wat als 'de popu laire prijsklasse' geldt en binnen het bereik van velen die nu van een eigen Mercedes slechts kunnen dromen. Officieel zal de A-klasse in maart 1997 op de autoshow van Genève voor het eerst aan het publiek worden getoond. Hij is dan ook de grote afwezige op de Auto-RAI in februari. Halverwe ge 1997 begint de productie in de fabriek te Rastatt, die nu al leen de E-serie maakt. Pas in oktober start de verkoop. utretht gpd Opnieuw laat Mercedes zien dat ook bij dit instituut de tij den veranderen. Het merk past zich aan bij de markt, blijft niet meer hooghartig op een zelfgekozen koers waar naar de klant zich maar moet schikken. Een klein bewijs daarvan is dat de restaurant gids die het merk laat samen stellen na twaalf jaar veran dert in een 'Leisure Guide'. Een groot bewijs is de komst van de A-klasse, maar ook de naar Mercedes-maatstaven wereldschokkende prijsdalin gen bij de C- en E-modellen. Een zo ingrijpende 'herposi tionering' heeft bij Mercedes in ons land nooit eerder plaatsgehad, voor zover be kend. Dat het mede betrek king heeft op de nog nieuwe E-serie is een bewijs dat het om een ware verandering van de prijsstrategie gaat. Bij het wat oudere C-model kon het nog een incidenteel duwtje in de rug zijn om de verkoop weer op te jagen. Hoewel ook daar opvalt dat de gloednieu we C Combi meedeelt in de prijsdaling. In detail bekeken gaat het niet om kleingeld, de prijsdaling loopt in de C-serie op tot liefst 11.000 gulden bij de duurste variant C 280. Men wilde in deze klfisse 'de prijsafstand tussen de benzineversies ver kleinen'. Alleen de goedkoop ste benzineversie C 180 blijft gelijk in prijs, op 61.950, duurdere uitvoeringen tot aan de genoemde C 280 gaan cir ca 6.000 gulden in prijs om laag. De eenvoudigste diesel daalt 7.200 gulden in prijs en kost nu slechts 2.950 meer dan de C 180, een wel heel zacht meerprijsje voor een dieselmotor. Bij de E-klasse veranderen dieselversies niet in prijs en gaat er bij benzine-modellen maar 1.200 tot 6.900 van de prijzen af. Daar dient ech ter bijgeteld te worden dat al le varianten voortaan stan daard airconditioning heb ben, wat tot nu toe rond 5.000 gulden extra kostte. Zoals ge zegd gelden de verlagingen bij zowel sedan- als station wagonversies in beide model series. Vrijetijds-gids Verrassend is tevens de nieu we opzet van wat voorheen de exclusieve Mercedes Res taurantgids was. In diens plaats komt een breder opge zette Leisure Guide, voor 24,95 onder meer in de boekhandel te koop. Het gaat niet meer alleen over goede restaurants, maar ook over (auto)reizen en vrijetijdsbe steding, vandaar de titel 'Lei sure Guide'. Er komt elk jaar een nieuwe versie. 'Die zal meer een uitbreiding bieden op eerdere gidsen, dan pure actualisering van de gegevens', zei directeur Van de Coolwijk van Mercedes- Benz Nederland bij de uitrei king van het eerste exemplaar aan hoofddirecteur Nouwen van de ANWB. Niet toevallig kreeg hij de eerste Leisure Guide. Mercedes besloot dat de bredere opzet van de gids het best in samenwerking met anderen gerealiseerd kon worden. Het is dan ook een samenvoeging van de vroege re restaurantgids met het handboek van de KNAC, en die deftige autoclub is onder deel van de ANWB. Daaruit volgt dat ook Merce des-dealers, ANWB en KNAC de nieuwe gids verkopen, waarin alle door de KNAC er kende clubhotels en restau rants zijn toegevoegd. Als ex tra sponsor trad International Marques toe, die onder ande re Veuve Clicquot Ponsardin champagne importeert. Dus alles wat u altijd al wilde we ten over champagne staat ook in de Leisure Guide. Een klein onderdeeltje in de Mercedes- strategie om op elk gebied meer service en waar voor het geld te gaan bieden. Touwbaan 5, 2352 CZ Leiderdorp, tel. 071-5410141 redactie: Theo van der Kaaij De luchtweerstand op deze gestroomlijnde fiets is slechts een kwart van die op een normale fiets. foto moens/thijs zes over een Zeeuwse storm vloedkering, berucht vanwege de forse luchtwervelingen. Volgens de ontwerpers is er een toekomst weggelegd voor wat zij noemen 'hoge snelheidsfiet- sen'. Zij hebben berekend dat de luchtweerstand van deze fietsen slechts een kwart be draagt van die op een normale fiets. De stichting Fiets meent dat voor dit soort snelheids monsters aparte fietspaden no dig zijn met middenbermbevei liging. Reparatieboek Fietsen worden technisch steeds beter, maai1 sleutelen zal altijd nodig blijven. Een duide lijk reparatieboek is daarbij on ontbeerlijk. De stichting Fiets raadt daarvoor het Fietsboek aan van uitgeverij Elmar, dat in de boekhandel 39,50 kost. Of het nu om een high tec moun tainbike gaat of een stevige stadsfiets, de basistechnieken zijn dezelfde. Op,elke soort fiets zijn ketting, trappers, cranks, balhoofd en wiellagers identiek van constructie. Versnellingen en remsystemen kunnen per fietssoort verschillen. Het Fiets boek behandelt alle onderdelen van de fiets stapvoets, logisch en eenvoudig aan de hand van duidelijke foto's. Het boek geeft bovendien aan welk gereed schap nodig is. Er zijn aparte hoofdstukken over het smeren van onderdelen. Tien jaar na zijn debuut heeft de Mitsubishi L 200 pick-up een grondige facelift onder gaan. Die moet hem aantrekkelijker maken voor particulier gebruik, als voordelig alter natiefvoor een kostbare terreinwagen. Van daar dat er luxe varianten zijn met onder meer vierwielaandrijving, een airbag en veel uitrusting. De L 200, vanaf begin volgend jaar lever baar, kreeg grotere spoorbreedten en een geheel nieuw ontworpen cabine en laad bak. De moderner gelijnde cabine is ver sterkt, heeft geen regengoten meer langs het dak, zodat het windgeruis minder is, be tere geluidsisolatie en uitiaatdemping en nieuwe binneninrichting. Er is nu keus uit drie cabineversies: enkel, dubbel of een halflange tussenmaat. De dubbel-cabine wordt voor Nederland ook in een verlengde en verhoogde versie geboden, die op (grijs) bedrijfswagen-ken teken mag worden geleverd. Verder is er keus uit een basis- of GL-uitvoering, waar bij de GL beschikt over een ABS-remsys- teem en een airbag in het stuur. In combi natie met vierwielaandrijving (niet lever baar bij enkele cabine) komt er nog elektri sche raam- en spiegelbediening en centrale vergrendeling bij op de GL. Met de keus voor twee- of vierwielaandrij ving hangt samen welke motor ingebouwd wordt. Bij een 2WD is dat een verbeterde 2.5 liter diesel zonder turbo, die 75 pk le vert. De 4WD-versies hebben wel een turbo, voortaan met een inlaatluchtkoeler waar mee 99 pk beschikbaar komt. Om op elke soort klant voorbereid te zijn kunnen de meeste uitvoeringen van de nieuwe L 200 zowel op bedrijfs- als perso nenauto-kenteken geleverd worden. De prijzen (inclusief BTW) beginnen bij 32.307 voor een enkele cabine en twee- wielaandrijving in bedrijfsautoversie. Het loopt door tot 63.794 voor een 4WD GL met dubbele cabine als personenwagen. Tevens brengt Mitsubishi, maar dan met wat minder keus en luxe, een nieuwe L 400. Dit is niets anders dan een bedrijfswagen versie van de Space Gear ruimtewagen, uit sluitend met 2.5 liter turbodieselmotor. Iets zwakker dan in de L 200, daar dit aggregaat in de L 400 om onduidelijke reden geen in laatluchtkoeler meekrijgt. Ook bij de L 400 zijn er niettemin veel varianten, op bedrijfs- of personenwagen-kenteken, voor prijzen van 32.888 tot 59.328 inclusief BTW. It's showtime op 50ste AutoRAI AMSTERDAM Op 6 februari begint in de Am sterdamse RAI-hallen de 50ste editie van de bekende tweejaar lijkse AutoRAI. Vanwege het feestelijke karakter van deze ju bileum-aflevering is gekozen voor het thema 'It's showtime!' Op ruim 87.000 vierkante me ter, verdeeld over elf tentoon stellingshallen, presenteren dit jaar 125 exposanten in totaal 59 automerken. Natuurlijk bestaat de hoofdmoot uit de nieuwste modellen van deze merken, maar daarnaast kan de bezoe ker kennismaken met alle ande re facetten van het autorijden. Ter gelegenheid van de 50ste editie van de AutoRAI wordt een speciale tentoonstelling in gericht waarin wordt uitgebeeld hoe de auto zich in zijn geschie denis heeft ontwikkeld. buk in het verleden I1I.—110IIH. Het Franse woord coupé betekent letterlijk 'afge sneden'. Maar er kan ook een treincompartiment of paardenkoets mee worden aangeduid. Waarom ie mand vroeger een coupé kocht, is niet helemaal duidelijk. Want het was meestal niet meer dan een 'afgesneden' personenauto, een sedan met een la gere en kortere daklijn, hetgeen alleen maar nade len had. De enige reden die te bedenken valt is dat men met zo'n (duurdere) coupé iets anders had dan 'de massa'. De Duitse autofabrikant Opel heeft een rijke coupé-traditie. De Diplomat Coupé (foto) le verde met zijn 5.4 liter V8 daaraan een geheel ei gen bijdrage, hoewel ertussen '65 en '67 slechts 304 exemplaren van werden gemaakt. De firma Karmann bouwde dit uiterst luxueuze model, dat een 230 pk Chevrolet-motor in het vooronder had. Met een topsnelheid van 206 km/u was de Diplo mat V8 bij zijn debuut Duitslands snelste produc tie-auto. Hij kostte 25.500 mark, ofwel vijf keer zo veel als de eenvoudigste Kadett. foto opel

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7