Doden bij onlusten West-Java amilie (giller beticht ran drugsconnectie /uid-Koreanen woedend H)ver inperking rechten Buitenland Privéproblemen motief van aanslag kerk Arafat voorziet dinsdag Hebron-akkoord Bomaanslag in Algiers: tien mensen omgekomen Peking betaalt aan McDonald's twintig miljoen gulden RIJDAG 27 DECEMBER 1996 Kerstbaby vriest dood fjöTTiNGENEen op kerstavond geboren baby is woensdag in de armen van zijn dakloze moeder overleden. De 28-jarige moeder zvvierf urenlang door de Duitse stad Göttingen op zoek naar een verwarmde plaats om te overnachten. Toen ze bij een tehuis voor daklozen arriveerde, bleek het in een deken gewikkelde kind overleden. Volgens de politie bracht de moeder de baby in haar eentje in een slooppand ter wereld. Vreemdelingenhaat in Kiel viel In de Noord-Duitse stad Kiel heeft de politie gisteren een 16-jarige jongen beschuldigd van brandstichting in een voorna melijk door buitenlanders bewoond appartementengebouw. Bij de brand raakten maandagavond dertien mensen gewond, van wie er nog drie in het ziekenhuis liggen. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat er vreemdelingenhaat in het spel is. Door de brand raakten 35 mensen dakloos. De schade aan het gebouw wordt geraamd op 500.000 mark. Paus wekt op tot vrede Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft woensdag in zijn traditionele kersttoespraak de vredesregelingen in Bosnië en Gu atemala geprezen. Voorts zei hij dat de kerstvrede nog steeds wordt geschonden door geweld in het Midden-Oosten, Afrika en andere probleemgebieden. Vanaf een balkon aan het St. Pieters plein sprak hij rond het middaguur tot de stad (Rome) en de we reld Urbi et Orbi. Hij wenste de ongeveer tienduizend toege stroomde pelgrims en toeristen vrede en geluk. Storm Maleisië eist ruim 100 levens (OTA KiNABALüDe tropische wervelstorm die op kerstavond het oosten van Maleisië teisterde, heeft 106 mensen het leven ge kost. Ongeveer drieduizend mensen raakten dakloos toen de cy cloon Greg over de deelstaat Sabah trok. Naar verwachting loopt het dodental verder op, omdat nog zo'n honderd mensen wor den vermist. Arrestaties na Rode-Kruismoorden iaoskouSpeciale Tsjetsjeense eenheden hebben vijftien men sen aangehouden. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij de moord op zes medewerkers van het Rode Kruis, onder wie een Nederlander. De moorden werden op 17 december gepleegd in een ziekenhuis in Novye Atagi. De Tsjetsjeense veiligheidsdienst maakte gisteren melding van de arrestaties. De autoriteiten ar testeerden eerder al drie mannen in verband met deze zaak. Explosie in tempel Yangon: vijf doden yangon Bij een bomexplosie in een boeddhistische tempel in de Myanmarese hoofdstad Yangon zijn woensdagavond vijf mensen gedood en zeventien gewond geraakt. De pagode, waar een tand wordt bewaard die van Boeddha afkomstig zou zijn, is de afgelopen maand bezocht door duizenden pelgrims, onder wie leiders van het militaire regime. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog door niemand opgeeist. Zaïre: rebellen stuiten offensief coma» De Zaïrese Tutsi-rebellen zeggen dat ze het tegenoffen sief van het leger in de regio Bunia, in Oost-Zaïre, hebben afge- Geldkoerier uit Nederland gearresteerd IANBUL» JESSICA LUTZ DRRESPONDENT let een koffer vol geld werd de- week een Nederlandse vrouw n Turkse afkomst aangehou- en op het vliegveld van Istan- '1. Gisteren werd ze in staat beschuldiging gesteld voor et witwassen van winsten uit eroïnehandel. De zaak ligt oogst gevoelig, doordat de fa- iiilie van vice-premier Tansu Hier connecties heeft met de eroïnebende. Dat laatste be- eert althans oppositieleider lesutYilmaz. De 22-jarige gearresteerde rouw had voor een half mil- len gulden aan geld bij zich. Ze ekende dat ze de afgelopen vee jaar bankbiljetten ter aarde van ruim 25 miljoen lilden naar Turkije heeft ge- racht. Negen andere koeriers, an wie ze de namen heeft ge- oemd, hebben ieder een soort elijk bedrag naar Turkije ge- lansporteerd. „Om niet op te allen, mochten we niet meer twee dagen in Istanbul blij- ;n. Dankzij een bevriende ouane-beambte kwamen we [gecontroleerd het land bin- en", aldus de koerier in haar ekentenis. Per reis kreeg ze 000 dollar als beloning. Volgens de vooraanstaande ilumnist Civaoglu, die schrijft oor de krant Milliyet, had de iderlandse politie aan de 'takingen en DPA Deutsch RTR Reuters Moslims in opstand in Tasikmalaya Bij ernstige rellen in de stad Tasikmalaya op West-Java zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. De si tuatie in de Indonesische stad is ook vandaag nog zeer gespannen. JAKARTA Rtr-DPA-AFP-AP Duizenden mensen kwamen gisteren in opstand. Aanleiding waren beweringen over mis handeling door de politie van drie leraren van een islamitisch internaat. Een van de leraren zou de zoon van een politieman op diefstal hebben betrapt. Een menigte van duizenden mensen trok brandschattend door de stad. Kerken, andere gebouwen en auto's werden in brand gestoken. De slachtoffers kwamen om in een brandende winkel. Drie politiemensen raakten gewond toen ze met stenen werden bekogeld. Volgens 's lands grootste moslimorganisatie, Nahdlatul Ulama, heeft de politie 'ver keerd gereageerd' door te wei geren met de demonstranten te praten over de beweerde mis handeling van de leraren. De mishandeling was gemeld door de islamitische krant Republika. Politiewoordvoerder Suherman heeft toegegeven dat de drie le raren zijn geslagen, maar ont kent dat ze met brandende siga rettenpeuken zijn bewerkt. De politie heeft het 500.000 inwoners tellende Tasikmalaya, driehonderd kilometer ten zuid oosten van de Indonesische hoofdstad Jakarta, van de bui tenwereld afgesloten. Vanuit Bandung worden versterkingen In oktober deden zich op Oost-Java soortgelijke inciden ten voor. Toen staken duizen den moslims in Situbondo en omliggende plaatsen 25 kerken en een tempel in brand. Vijf mensen kwamen daarbij om. Ook toen moesten bedrijven, kantoren en auto's het ontgel den. Aanleiding tot de onrust in oktober was een proces tegen een jonge moslim die volgens de autoriteiten de islam zou hebben beledigd. Generaal .Feisal Tanjung, oppperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, zei woensdag dat religieuze conflic ten in Indonesië een veel groter gevaar vormen dan etnische of raciale. Meer dan tachtig pro cent van de tweehonderd mil joen Indonesiërs is moslim. Christenen zijn om sociale en economische redenen vaak doelwit tijdens ongeregeldhe den. De christenen behoren vaak tot het welvarender deel van de bevolking. Drie doden, dertien gewonden bij explosie in Frankfurt BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De politie in de West-Duitse stad Frankfurt heeft gisteren de identiteit van de vrouw kunnen vaststellen, die zichzelf op kerst avond opblies en twee andere vrouwen meesleurde in de dood. Persoonlijke problemen zouden het motief voor de aan slag zijn geweest. Bij de ontplof fing in een kerk raakten ook nog dertien mensen gewond, van wie drie ernstig. De tragedie voltrok zich dins dagavond in een buitenwijk van Frankfurt tijdens een evangeli sche kerkdienst die door zeven tig mensen werd bijgewoond. Rond 23.15 uur kwam de vrouw de kerk binnen, nam achterin plaats en bracht tw$e handgra naten tot ontploffing. Ze was op slag dood, net als twee vrouwen (59 en 61 jaar) die in haar buurt zaten. „Ik zal de rondvliegende lichaamsdelen en ingewanden van mijn leven niet meer verge ten", zei een vrouw die het dra ma overleefde. De politie tastte aanvankelijk in het duister omtrent het mo tief van de zelfmoordaanslag, maar kon woensdag een politie ke achtergrond uitsluiten. De dader had niet, zoals bij politie ke aanslagen gebruikelijk, een verklaring achtergelaten. Gisteren kwam vast te staan dat de dader een vrouw uit Frankfurt is, die sinds een jaar van haar man en 9-jarige doch ter was gescheiden en in een dorp in het Taunusgebergte woonde. Ze was onder psychia trische behandeling. Het huwe lijksdrama en de nasleep heb ben haar waarschijnlijk tot de aanslag gebracht, aldus een po litiewoordvoerder. De poütie denkt dat de vrouw niet de be doeling heeft gehad andere kerkbezoekers te doden of ver wonden. Ze heeft vermoedelijk de explosieve kracht van de handgranaten onderschat. Specialisten van de politie onderzoeken de ravage in de kerk. FOTO AP AXEL SEIDEMANN Meeste Israëlische ministers en parlementariërs steunen overeenkomst ALGIERS «AFP-Rtr-EFE Turkse collega's gevraagd de vrouw niet aan te houden voor dat ze het geld aan haar op drachtgever zou hebben over gedragen. ïn dat geval zouden de grote jongens van de bende kunnen worden gepakt. De vrouw werd echter opge pakt zodra ze voet op Turkse bodem zette. Ze vertelde dat ze, zoals alle voorgaande keren, het geld moest afgeven aan een ho ge politieman. Deze functiona ris is inmiddels aangehouden in een BMW die toebehoorde aan het wisselkantoor dat de heroï- newinsten witwaste iri ruil voor tien procent commissie. Oppositieleider Yilmaz heeft gisteren voor de familie van vice-premier Qiller belasten op namen overhandigd aan het Staatsveiligheidshof in Istanbul. Het gaat om op videoband op genomen bekentenissen van onder anderen een in Neder land gevangen zittende Turkse heroïnehandelaar en om opna men van afgeluisterde telefoon gesprekken uit Canada. Uit dit materiaal zou blijken dat vooral vice-premier gillers echtgenoot zowel zaken in heroïne doet als het bevel tot moorden heeft ge geven. Het Staatsveiligheidshof en een parlementaire commis sie onderzoeken sinds enige tijd de mogelijke banden van politie en politici met de heroïnehan del. de buurt van een politiebureau en een cultureel centrum. Het politiebureau, dat met beton nen blokken is afgeschermd, bleef onbeschadigd. De autoriteiten houden de Gewapende Islamitische Groep (GIA) verantwoordelijk voor de aanslag. Deze organisatie van radicale moslims pleegde drie dagen eerder al een aanslag in Algiers waardoor acht doden en honderd gewonden vielen. De ontploffing van een auto bom in hef centrum van de Al gerijnse hoofdstad Algiers heeft gisteren zeker tien mensen het leven gekost. Er vielen 68 ge wonden. Een deel van de slachtoffers zat in een bus die op het moment van de ontplof fing passeerde. De autobom was geplaatst in de drukke wijk Husein Dey, in PEKING YVONNE VAN DER HEUDEN V 1 f N':<> f,-' li. Politiemensen voeren een van de joodse kolonisten af die via de daken doordrongen in een Arabische wijk van Hebron. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL iOUL AP ver i Zuid-Korea is vandaag op rote schaal gestaakt en be tegen nieuwe wetgeving rechten van werknemers, de hoofdstad Seoul gingen leer dan honderd parlements- ïden de straat op om te protes ten tegen de gisteren aange komen wetten. De nieuwe wet ering werd aangenomen zon- ter dat de oppositie aanwezig tas. tèst het grootste uit de Zuid-Ko- reaanse geschiedenis dreigt te worden. Het zwaarst getroffen was vandaag de auto-industrie, terwijl ook de grootste scheeps werf ter wereld, Hyundai, stil lag. De vakbonden zijn woedend, omdat werknemers bepaalde rechten worden onthouden. Zo mogen leraren pas over twee jaar een vakbond vormen. Ver der krijgen bedrijven meer mo gelijkheden om mensen te ont slaan en mogen directies de werkweek verlengen De oppositie keert zich ook tegen een wet waarmee de in lichtingendienst dezelfde be voegdheden krijgt als in de tijd van de militaire regeringen. Bij het aantreden van president Kim Young-sam in 1993 moest de veiligheidsdienst een stapje terug doen. CORRESPONDENT De Palestijnse president Arafat door gaans pessimistisch over onderhandelingen met Israël verwacht uiterlijk dinsdag een akkoord over de militaire hergroepering in Hebron. Op een bijeenkomst met Palestijn se volksvertegenwoordigers zei hij gisteren dat het nieuwe akkoord niet wezenlijk zal verschillen van de overeenkomst die hij vo rig jaar sloot met de regering-Rabin. Dat zeggen ook de meeste Israëlische politici die de ontwerptekst hebben gezien. Algemeen wordt aangenomen dat Arafat maandag of dinsdag opnieuw een ontmoe ting zal hebben met de Israëlische premier Netanyahu om de onderhandelingen af te ronden. Bij hun eerste overleg, de dag voor Kerstmis, boekten de twee leiders belangrij ke vooruitgang, maar nog geen volledige overeenstemming. De Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross is op eerste kerstdag naar Washington teruggekeerd om verslag uit te brengen aan president Clinton. Maandag wordt hij weer in Israël verwacht. Intussen bespreken Is raëlische en Palestijnse onderhandelings teams in een hotel in Jeruzalem de laatste details. Arafat zei gisteren dat 45 dagen na de hergroepering in Hebron het Israëlische le ger de eerder toegezegde verdere ontrui ming van delen van de Westelijke Jordaan- oever zal uitvoeren. Vijftien dagen daarna zou het overleg over de definitieve status van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook moeten beginnen. Arafat vertelde de volksvertegenwoordi gers dat de Israëlische premiers Rabin en Peres hem bij eerdere onderhandelingen duidelijk hebben gemaakt dat ze de Israëli sche nederzetting in het hart van Hebron als tijdelijk beschouwden. „Uiteindelijk zul len de 34 joodse gezinnen de stad verlaten", aldus Arafat. Premier Netanyahu had hem afgelopen dinsdag verteld dat hij onder gro te drui; staat van de rechtervleugel in zijn regering. „Ik heb hem geantwoord dat ik onder druk sta van mijn hele volk", zei Arafat. Vooruitlopend op de ondertekening van het Hebron-akkoord probeert Netanyahu steun voor dat akkoord te krijgen van een zo groot mogelijke meerderheid van zijn ministers. Zoals de zaken nu staan, zullen vier kabinetsleden tegenstemmen: Sharon en Begin van de Likud en Hammer en Levy van de Nationaal Religieuze Partij. Neta- nyahti lijkt te kunnen rekenen op de steun van zeker elf van de achttien ministers. Drie hebben zich nog niet uitgesproken. Bij een stemming in het parlement, waar Neta nyahu in dit geval ook kan rekenen op de linkse oppositie, zullen naar wordt ver wacht ongeveer 100 van de 120 afgevaar digden zich achter het akkoord scharen. Minister van justitie Hanegbi heeft giste ren extreem-rechtse rabbijnen ter verant woording geroepen. Die hadden soldaten FOTO REUTERS GIDEON NAARI afgeraden mee te werken aan een hergroe pering in Hebron. Hij heeft de groep Rab bijnen voor het Land Israël gevraagd solda ten niet in de politiek te betrekken. In Hebron was het de afgelopen dagen onrustig. Op de ochtend van eerste kerstdag probeerden ongeveer dertig kolonisten uit de Israëlische enclave in de stad twee hui zen in de naburige Arabische wijk te kra ken. Politie en militairen verdreven hen. De kolonisten zeiden dat ze wilden aantonen hoe gemakkelijk ze het Arabische deel van Hebron kunnen betreden. Straks zal het naar hun zeggen voor Palestijnse terroristen een klein kunstje zijn om toe te slaan in de Israëlische nederzetting. Op dezelfde dag gooiden Palestijnen drie brandbommen naar posities van het Israëli sche leger in Hebron. Niemand raakte ge wond. De Israëlische kolonisten in Hebron wil len morgen zo veel mogelijk geestverwan ten naar de stad halen voor een solidari- teitsbetoging. Tot zover onze correspondent. Interna tionale persbureaus meldden vanochtend dat Syrië bereid is volgende maand de vre desbesprekingen in Israël te hervatten. Vol gens de Israëlische radio heeft de Syrische minister van buitenlandse zaken dat ge schreven aan de Franse president. Chirac. Die heeft de tekst van de brief doorgegeven aan de Israëlische regering. CORRESPONDENT De Amerikaanse hamburgerke ten McDonald's krijgt van de gemeente Peking twintig mil joen gulden schadevergoeding voor het opgeven van zijn oud ste restaurant in het centrum van de Chinese hoofdstad. Dit heeft een van de loco-burge meesters verklaard op een nieuwjaarsbijeenkomst. De Mc Donald's in de Wangfujing Straat met zevenhonderd zit plaatsen de grootste in de we reld heeft begin deze maand zijn deuren gesloten na een twee jaar durende krachtmeting met het gemeentebestuur. Inmiddels is de vestiging, die begin 1992 werd geopend, bijna met de grond gelijk gemaakt. Het hamburgerrestaurant maakt plaats voor Orient Plaza, een ultramodern winkelcen trum waarin ook woningen en kantoren een plaatsje krijgen. Dit project, waarmee 2,5 miljard gulden is gemoeid, Wordt voor het overgrote deel gecontro leerd door rijke ondernemers uit Hong Kong. Onder hen is de familie van scheepsmagnaat Tung Chee-hwa. Hij werd eer der deze maand aangewezen als eerste Chinese 'gouverneur' van Hong Kong. Op 1 juli volgend jaar treedt hij aan. Dan draagt Londen de Britse kroionkolonie over aan China. McDonald's weigerde bij de aanzegging eind 1994 de lucra tieve locatie - op een steenworp afstand van toeristische trek pleisters zoals de Verboden Stad en het Plein van de Hemelse Vrede - te verlaten. De Amerika nen hadden met de gemeente immers een huurovereenkomst afgesloten met een looptijd van twintig jaar, zo luidde de verde diging. Zhang Baifang, een van de loco-burgemeesters van Pe king sprak voor Kerstmis in lo vende bewoordingen over de houding van het fast food-be- drijf. „Het bedrag dat ze als schadevergoeding eiste was re delijk en de onderhandelingen zijn soepel verlopen", aldus Zhang. De voorzitter van de Chinese McDonald's-tak, Marvin Wha- ley, lijkt tevreden over de getrof fen regeling. „In een geest van samenwerking en partnerschap hebben we met het stadsbe stuur van Peking een plan kun nen ontwikkelen dat ons toe staat onze sterke uitbreiding in de stad voort te zettenzo zei hij. Op 150 meter van de ge sloopte vestiging zal een nieuwe McDonald's verrijzen als onder deel van het Orient Plaza. De internationale zakenwereld heeft het geschil tussen de hamburgerketen en het hoofd stedelijke bestuur nauwgezet gevolgd. Het viel twee jaar gele den samen met soortgelijke problemen voor twee interna tionale banken. Veel buiten landse investeerders vroegen zich af wat overeenkomsten met Chinese overheden waard zijn als daar zo gemakkelijk een streep door kan worden ge haald. Nu Peking zich houdt aan de toezegging dat met Mc Donald's een behoorlijke rege ling zou worden getroffen, zal dat het vertrouwen van de in ternationale zakenwereld in China ongetwijfeld versterken. In de statige winkelstraat Wang fujing gaapt nu een enorme bouwput. Oude warenhuizen, een theater en een bekende grote boekwinkel zijn de afgelo pen achttien maanden aan de slopershamer ten prooi geval len. De bouw van Orient Plaza is na een vertraging van meer dan een jaar hervat. Het mega project, dat ruim honderddui zend vierkante meter beslaat, moet een van de parels worden van Peking, dat een moderne stad wil worden met internatio nale allure.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5