Borst: Hartcentra nog niet uitbreiden Binnenland 'Een goede hoer redt meer huwelijken dan therapeut' OLIEBOLLEN EN APPELBEIGNETS lart-longtransplantatie onge vrouw in Groningen VIP-ontvangst voor eerste gipsvlucht HALFORDS Meesten vieren oud en nieuw met familie Chaos na aanrijdingen op snelweg Haarlem-Alkmaar 'Arts zette neef aan tot moord op zijn vrouw' VROOM DREESMANN 1JDAG 27 DECEMBER 1996 itille tocht bij Westerbork 5 poGHALENZo'n 150 mensen hebben gisteren bij het Herinne- ngscentrum Kamp Westerbork in het Drentse Hooghalen deel- enomen aan een stille tocht. Zij protesteerden daarmee tegen ^asclie zuiveringen en het gevangenzetten, vermoorden en shandelen van onschuldige mensen in kampen waar ook ter jereld. Priester en oud-europarlementariër Verbeek deed een proep waakzaam te zijn tegen het haast onmerkbare afglijden an een samenleving. „Als mensen in hun bezit of in hun be- iaan worden bedreigd, dan blijken zij tot alles bereid en in iaat", aldus Verbeek. aal)ertig maanden voor ontucht iiddelburg Een 48-jarige man uit Oostkapelle is veroordeeld s "'at 2,5 jaar cel wegens ontucht met zeker vijf van zijn pleegkin- "nj leren. Verder moet hij deelnemen aan een incest-daderthera- - ie. De man pleegde tussen 1989 en juli 1996 met minimaal vijf an zijn pleegkinderen - allen jongens - ontucht. Dé man stond 3 boek als één van de adressen waar uit huis geplaatste jongens vet a Zeeland onderdak konden krijgen. Als onderdeel van hun op- oeding vond de man het nodig om de jongens te leren mastur- leren. Hij leerde hen verder hoe een condoom om te doen. Bij Ie meeste jongens gebeurde dat rond hun tiende jaar. "aÏ4an overleden door vuurwerk mimenEen 26-jarige man uit Zwolle die zondagavond zwaar ;ewond raakte bij het afsteken van vuurwerk is op Eerste Kerst- ag overleden in het ziekenhuis. De man was bij zijn ouders in De immen om de verjaardag van zijn vader vieren. Samen met zijn mei 10-jarige broer wilde hij 's avonds een bazooka ontsteken, een il- igaal stuk vuurwerk van ongeveer dertig centimeter lang met Zij en doorsnee van tien centimeter. Toen de lont niet wilde ont- iranden, knipten ze er een stuk af waarna de broer van het lachtoffer die opnieuw met een aansteker probeerde aan te krij- f of ;en. Meteen daarop ontplofte de bom. De Zwollenaar kreeg de uurbal in zijn gezicht. De broer bleef ongedeerd. Hij liep slechts ien paar verschroeide wimpers op. irote brand in Utrechtse school (trechtEen hevige uitslaande brand heeft met Kerstmis een lasisschool in Utrecht vrijwel verwoest. De brand brak woens- lagnacht uit en duurde de hele nacht. De brandweerlieden wer- len wegens de koude elke tweeënhalf uur afgelost. In totaal be treden me?r dan 75 mensen het vuur. Zij ondervonden bij het y ilussen hinder van een tegen de rieten kap aangebrachte brand- verende laag. Daardoor konden zij het vuur, dat zich razendsnel loor de kap verspreidde, niet van binnenuit bestrijden. Spuit gasten die dat toch probeerden moesten het gebouw in allerijl Ontvluchten met achterlating van blusmiddelen. Pas toen de en(' irandweer met shovels de muren van het gebouw omver had nt^j jetrokken, konden de spuitgasten de brandhaarden doeltreffend lijf gaan. Irand in loods Afcent Brunssum iRUNSsuM In een gebouw van het NAVO-centrum Afcent in onz Srunssum heeft gisteravond een grote brand gewoed. In het w land op het industrieterrein Haefland is een postkantoor van de ferenigde Staten gevestigd. Een omwonende ontdekte de brand. )ie was wellicht door vuurwerk ontstaan in een Amerikaanse le- ;ertruck die voor het gebouw stond geparkeerd. Vanuit de bran- iende vrachtauto sloegen de vlammen over naar het pand, dat ien oppervlakte van ongeveer 35 bij 20 meter heeft. De schade bedraagt ongeveer een miljoen gulden. Rrommobiel verboden op fietspad jen haag Brommobielen zijn per 1 januari verboden op het fietspad. Deze op kleine auto's gelijkende bromfietsen (veelal door invaliden gebruikt) moeten met ingang van het nieuwe jaar op de gewone weg rijden. Ook het dragen van een veiligheids- 'ordel wordt verplicht. Autosnelwegen blijven echter taboe, ge zien de te lage maximumsnelheid van 45 kilometer per uur. De bestuurders ervan moeten minimaal over een bromfietscertifi- :aat beschikken. Een geldig rijbewijs A of B volstaat echter ook. 'oor eerste keer in Nederland (oningen gpd het Academisch Ziekenhuis toningen (AZG) is op eerste :rstdag voor de eerste keer in ederland een hart-longtrans- lantatie uitgevoerd. Een 22-ja- vrouw, van wie de identiteit iet bekend wordt gemaakt, een nieuw hart en twee ieuwe longen. De vrouw stond Groningen al geruime tijd op wachtlijst. Woensdag kwa len onverwacht de donororga- en beschikbaar. De operatie is volgens chirurg iels, de leider van het trans- lantatieteam, goed verlopen. De patiënt maakt het uitste- end. Ze was heel erg ziek, de lansplantatie had niet veel later loeten komen." De operatie turde vijf uur. De organen zijn tomstig van één donor. Het AZG kreeg eind vorig jaar istemming van minister Borst ANP Algemeen Nederiar Pas op langere termijn meer ruimte nodig De vijftien hartcentra in Nederland kunnen voorzien in de behoefte aan openhartope raties, dotterbehandelingen en andere ingrepen aan het hart. Er is nu zelfs nog ruimte voor meer operaties. Op termijn moet de capaciteit echter wel worden uitgebreid, vindt minister Borst van volksgezondheid. Wanneer, waar en hoeveel extra hartoperaties no dig zijn, is op dit moment nog niet te zeggen, schrijft de minister in het zogeheten Planningsbesluit dat ze naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. den haag anp-gpd Minister Borst streeft naar een andere organisatie van onder meer de hartchirurgie per hart- centrum. Ze wil de doelmatig heid verbeteren door een uni forme registratie van wachttij den, afspraken over een me disch aanvaardbare wachttijd voor niet-urgente gevallen en onderlinge doorverwijzing. In afwachting van een structurele aanpak heeft Borst voor volgend jaar extra geld vrijgemaakt voor hartoperaties en dotterbehan delingen. De minister wil ooknagaan of het mogelijk is eenvoudige in grepen aan het hart ook in de grotere regionale ziekenhuizen te laten uitvoeren zonder een speciale vergunning. Bepaalde dotterbehandelingen komen daarvoor het eerst in aanmer king. Voor de hartcentra ont staat daardoor meer ruimte om de meer gecompliceerde ingre pen te doen. De minister wil kindercardio- logische en -hartchirurgische zorg in een kleiner aantal centra concentreren. Zij vindt dat vier centra het maximum is om de zorg zonder kwaliteitsrisico's te verlenen. Zij neemt hiermee de adviezen van de Nederlandse Vereniging voor Thoraxchirur- gie en de Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde over. Rotterdam Cameraploegen verdrongen zich gisteren onderaan de trap van het vliegtuig dat de eerste onfortuinlijke wintersporters naar Nederland terugbracht. De eerste van naar ver wachting honderd gipsvluchten vervoerde acht gewonde wintersporters vanuit Oostenrijk naar Rotterdam Airport. Ondanks hun pech konden de patiënten nog wel lachen. Tweede Kerstdag thuis - of in een Nederlands zieken huis. Daar hadden ze niet op gerekend. Voor hen was de sneeuwpret snel voorbij. Voor de meesten al na een paar dagen, na een onge lukkige val op de piste of na het missen van een traptrede in het hotel. Volgens de ANWB zullen dit seizoen ongeveer tweeduizend on fortuinlijke wintersporters per auto, ambulance of vliegtuig moeten worden gerepatrieerd. FOTO GPD van volksgezondheid om dit soort medische ingrepen uit te voeren. Inmiddels hebben ook andere patiënten in Groningen een onderzoek ondergaan voor een eventuele hart-longtrans- plantatie. Ebels verwacht dat jaarlijks vijf patiënten in aan merking komen voor zo'n ge combineerde transplantatie. Het AZG voerde het afgelopen jaar al twintig long- en twee harttransplanties uit. Het Gro ningse ziekenhuis raakte enige tijd geleden in opspraak door de gang van zaken bij vier hart transplantaties. Chirurgen im planteerden harten afkomstig van donoren die ouder waren dan 55 jaar. En dat is volgens de richtlijnen voor harttransplan tatie niet toegestaan. Minister Borst steunde het ziekenhuis. Ze begreep dat artsen in deze zaak het leven van vrij jonge hartpatiënten wilden redden. Oé verrassing van het jaarS Dit Totaal GSM Plus Pakket abonnement op het Libertel netwerk is speciaal voor HaBforsIs ontwikkeld en nergens anders verkrijgbaar: Ericsson GA318, tot 40 uur stand-by. tot 120 minut bellen op één acculading. Weegt nog geen 250 gram. o Libertel Regio20 abonnement, inclusief 20 minuten bellen, éénmaal gratis wijzigen van de abonnements\ binnen 6 maanden en gespecificeerde telefoonnota. Gratis paraplu om samen met uw telefoon droog te blijven. In combinatie met een 3-jarig Regio 20 abonnement Or (Gratis) o In combinatie met een 1-jarig Regio 20 abonnement 39? entskosten 59,95, gesprekskosten vanaf 0,29. Prijzen zijn entreekosten van 105,75 en onder voorbehoud van tusser rukfouten voorbehouden Aanbiedingen geldig t/m 31-12-19 Dit jaar minder verkeersdoden HUIZEN «ANP Het aantal verkeersdoden komt, met nog een paar dagen te gaan, dit jaar uit op rond de 1.250, ruim 80 minder dan de 1.334 van vorig jaar. Het is de grootste daling sinds het begin van de jaren negentig. Veilig Verkeer Nederland toont zich bij monde van woordvoerder Woudenberg blij verrast. Het aantal ernstig gewonden door verkeersongevallen ver toont evenwel een stijging. In deze categorie slachtoffers is over 1996 op basis van huidige cijfers sprake van een groei naar 12.000 geregistreerden. Dat is 2,7 procent meer dan vorig jaar toen 11.688 zwaargewonden richting ziekenhuis moesten. Het is onduidelijk of deze ver schuiving het gevolg is van rui mere toepassing van personenauto's. Oude rot Reina Brouwer begint vakbond 'Madam rotterdam annemiek veelenturf ,Schaamluisepidemieën in het ma tras, schimmel tegen de muur, wegge smeten condooms waar je over uit glijdt." Reina Brouwer, zelf gepokt en gemazeld in het hoerenvak, vergelijkt de arbeidsomstandigheden in de prostitutie met die in de fabrieken aan het begin van deze eeuw. De branche is toe aan een inhaalslag. En daarin kan 'Madam', een vakbond voor hoe een belangrijke rol spelen. Niet de exploitant van het bordeel behoort de touwtjes in handen te hebben, is haar overtuiging, maar de prostituees. „Want zonder die vrouwen heeft hij toch niets meer dan een gewoon cafe etje." Reina Brouwer (41) is een ouwe rot in de prostitutie. Ze heeft gewerkt in clubs in steden en op seksboerderijen in de provincie. Ze heeft getippeld, onder meer langs de Autoweg Ham- burg-Groningen. „Heel gevaarlijk werk. Nadat ik voor de tweede keer een collega vermoord zag, ben ik er mee gesropt." Ze deed escort, werkte voor 06-lijnen. „Ik heb zo'n beetje al les gedaan, behalve raamprostitutie." In de loop van haar carrière is ze zich bewust geworden van de rechte- - loze positie van werkers in deze bran che. „Er zijn geen arbeidscontracten. Kun je niet goed met je baas opschie ten, dan mag jij de rotklusjes doen. Hoe je het ook wendt of keert, de ex ploitant heeft toch de macht. Die macht uit zich in vrouwenhandel aan de ene kant en in lichte vormen van intimidatie aan de andere kant. Zach te druk om toch een klant te nemen die de prostituee eigenlijk niet wil, bij voorbeeld. De macht hoort bij de vrouwen te liggen, vind ik:." Het hoerendom is de laatste tijd een geliefd onderwerp in de media, waar door het beeld kan ontstaan dat het allemaal wel meevalt. Brouwer be strijdt dat beeld met verve. „De bran che is in snel tempo vercommerciali- seerd. In het kielzog van die ontwikke ling zijn vrouwenhandelaren actief ge worden." „Daardoor komen meisjes uit ande re culturen, waarin vrouwen onderda niger zijn dan in de Nederlandse, hier naar toe, die bereid zijn meer te doen. Uit concurrentie-overwegingen wor den Nederlandse vrouwen onder druk gezet die dingen ook te doen. Dat is een teer en moeilijk punt. Ik vind dat deze vrouwen ónze methoden moe ten overnemen, zeker als het gaat om veilig vrijen." 'Madam' moet daar verandering in brengen. De stichting in oprichting, die moet uitgroeien tot vakbond voor hoeren, richt zich in eerste instantie op prostituees in de Rijnmond. Maar het is nadrukkelijk de bedoeling van Reina Brouwer dat 'Madam' zo snel mogelijk op landelijk niveau gaat ope reren. Een heuse vakbond is in de ogen van de voormalige 'madam' een lo gisch gevolg op de periode van belan genbehartiging die de Rode Draad zo'n tien jaar geleden inzette. „De Ro de Draad heeft heel goed werk gedaan door het imago van de prostitutie bij een breed publiek te verbeteren." Zelf heeft Reina, net als veel andere prostituees, naast haar werk als hoer allerlei banen gehad. Ze heeft Engels gestudeerd en les gegeven op middel bare scholen en in de gevangenis. Ze begeleidde randgroepjongeren en was medewerkster bij een verzekeringsbe drijf. Ze is vrij gedachteloos in de prostitutie terecht gekomen. „Opeens realiseer je je dat je prostituée bent. Daarna maak je een tweede keuze. Ga ik door of stop ik? Ik heb er toen be wust voor gekozen door te gaan. Vèn- af die dag had ik plezier in mijn werk." En leuk werk is het, benadrukt ze. „Er zijn zulke leuke klanten bij. Je luis tert naar hun problemen, je bekijkt de foto's van de kinderen, je lost wat een zaamheid op. Dat je wat voor hen kunt betekenen, geeft je voldoening. Als hoer maak je de wereld een stukje mooier." Het is ;een belangrijk vak, vindt ze. „Prostituees hebben meer huwelijken gered dan relatietherapeu ten. Tenminste, zolang de echtgeno tes er niet achterkomen dat hun man naar de hoeren gaat." Veel vrouwen vinden de prostitutie een goede manier om een boterham te verdienen. Maar daarnaast is er een groep bij wie een persoonlijke trage die ten grondslag ligt aan de keuze voor het vak. Vrouwen die vroeger seksueel zijn misbruikt, zijn verwaar loosd of verslaafd. „Het zijn vrouwen die baat kunnen hebben bij hulpverle ning van bijvoorbeeld Humanitas. In de weg daar naar toe kan Madam mis schien een rol spelen." Een vriend heeft haar eens gevraagd een verjaardagsbezoek een dag uit te stellen, kennelijk met de reden zijn verjaarsvisite niet te shockeren met haar komst. Het valt niet altijd mee als je omgeving weet dat je hoer bent ge weest. En dan nu ook nog eens met je hoofd in de krant. Wat drijft Reina Brouwer om zich zo in te zetten voor haar vakgenotes? Ze peinst. Aait haar rottweiler Ben nog eens over zijn kop. „Tja", zegt ze, „dat heeft te maken met zin geven aan je leven. Ik ben nu 41, heb geen kinderen. Ik wil iets bijdragen aan de ze maatschappij. En daarbij komt: ik ben heel erg dwars. Dat helpt als je iets gedaan wil krijgen." De samenwerkende zieken huizen in Enschede, Hengelo, Almelo en Winterswijk zijn met het besluit niet tevreden. Zij willen een hartchirurgisch cen- trum in Enschede. Volgens de ziekenhuizen zullen er de ko mende jaren jaarlijks zeshon derd dotterbehandelingen en 750 open hartoperaties moeten worden uitgevoerd en zijn de patiënten aangewezen op hart centra buiten de regio. Dat leidt volgens de ziekenhuizen tot langere wachttijden dan gemid deld. den haag anp Bijna één op de drie Neder landers (dertig procent) viert oud en nieuw samen met fa milie, ouders of kinderen. Een kwart doet het met vrienden en nog een kwart alleen met het eigen gezin, zo blijkt uit een telefonisch onderzoek van Trendbox. Slechts drie procent van de mensen viert de jaarwisseling tijdens een vakantie in het buitenland, een even grote groep gaat naar een georganiseerd eve nement. De uitkomsten van het on derzoek zijn niet verrassend. Trendbox ontdekte bijvoor beeld dat 88 procent van de Nederlanders tijdens de jaar wisseling één of meer oliebol len nuttigt. Verder drinken twee van de drie champagne, steekt ruim de helft (59 pro cent) vuurwerk af en belooft 44 procent van de onder vraagden naar de conference van Freek de Jonge te zullen kijken. Slechts een klein deel van de bevolking maakt zich nu al zorgen over de eeuwwisse ling. Vier procent zegt daar al vastomlijnde ideeën over te hebben. Volgens Trendbox kiest ook over drie jaar de grootste groep echter voor een avondje thuis op de bank, glaasje bubbelwijn in de ene nand en een oliebol in de an dere. Het feest zou compleet zijn met een compilatie van twintig jaar oudejaarsconfe rence, meent het onderzoeks bureau. alkmaar. gpd-anp Door een reeks aanrijdingen is gistermiddag grote chaos ont staan op de A9 (Haarlem-Alk maar) tussen Akersloot en Alk maar. De rijbaan richting Alk maar was urenlang afgesloten. In korte tijd ontstonden dertien aanrijdingen, waarbij zo'n veer tig auto's waren betrokken. In totaal werden twaalf gewonden overgebracht naar het zieken huis in Alkmaar. Drie zijn er op genomen. De politie vermoedt dat de eerste aanrijding, die rond twee uur gistermiddag werd gemeld, het gevolg was van opvriezen van het wegdek en/of de laag staande zon. Andere botsingen zouden zijn ontstaan door on oplettendheid van weggebrui kers of nieuwsgierigheid; door dat men vooral oog had voor andere aanrijdingen. De mate riële schade op de A9 was groot. Een woordvoerder van de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen telde rond kwart voor drie gis termiddag negen aanrijdingen op snelwegen. Behalve bij Alk maar ontstonden door aanrij dingen ook lange files op de A2 tussen Geldermalsen en knoop punt Everdingen (zeven kilome ter) en op het noordelijke deel van de ringweg Rotterdam (vier kilometer voor het Terbregse- plein). De afsluiting van een rij baan van de Al2 tussen De Meern en Nieuwerbrug veroor zaakte een bijna stilstaande rij van vier kilometer. De baan is afgesloten, omdat het wegdek wegens slijtage te gevaarlijk is geworden voor motorrijders. Aan het einde van de middag werd het rustiger en losten alle files op. rotterdam anp Voor het inhuren van zijn 24-ja- rige neef om zijn vrouw te ver moorden, heeft een voormalige Vlaardingse arts vijftien jaar cel horen eisen voor de Rotterdam se rechtbank. De vrouw werkte als arts net als haar man in het Vlaardingse Holy Ziekenhuis. De neef schoot de vrouw dood op 15 juli 1988, toen zij door een park fietste vlakbij het zie kenhuis op weg naar haar wo ning. De rechtbank veroordeelde de schutter eerder tot acht jaar cel. De neef stapte eind vorig jaar, na zijn vrijlating, naar de Vlaardingse politie met het ver haal dat zijn oom hem opdracht zou hebben gegeven voor de moord. Hij wilde na al die jaren schoon schip maken. Boven dien had hij een deel van de be loning niet gekregen, zo be weerde de neef. Raadsman Moszkowicz se nior van de 50-jarige arts haalde alles uit de kast om aan te tonen dat de neef fantaseert. Officier van justitie Van Heijningen pro beerde op zijn beurt van de neef een geloofwaardige getuige te maken. Beiden waren het er over eens dat de arts de schei ding die zijn vrouw had doorge zet, moeilijk kon verkroppen. Volgens de man werd de Hin- doestaanse familie-eer te grab bel gegooid. Volgens het openbaar minis terie zou de man op 'bijzonder doortrapte wijze' de neef voor zijn karretje hebben gespannen. Die moest een huurmoordenaar zoeken. Uiteindelijk lukte het niet, waarop de oom aangaf dat "de neef het dan zelf maar moest doen. Moszkowicz hield het er op dat de neef op eigen initia tief heeft gehandeld. Hij was in de ban van het Hindoestaanse geloof. Bovendien was hij ver liefd op de dochter van zijn oom en tante, die volgens hem door toedoen van zijn tante het het slechte pad op ging. De rechtbank doet op 7 janu ari uitspraak. Oliebollen, 10 stuks. ry CkE Van 5.50 voor Appelbeignets, 5 stuks. Van 6.75 voor

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3