Wanbetaler krijgt de rekening Alphen trekt Thorbeckestraat toch door Regio Leiden Rijn Veenstreek Vleescentrum hangt sluiting boven hoofd 'Struinen en neuzen' op tweede kerstdag Hoes tegen laat openknallende airbags Warmond loopt warm voor Ethiopisch gezin Kerstviering RIJDAG 27 DECEMBER 1996 15 VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Toy story. De speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat ver toont op zaterdag 28 december de Disney-film 'Toy story1. De Nederlands gesproken animatie film begint om 14 uur. Toegang 2 gulden voor leden, 3 gulden Jt-leden. LEIDEN Moving Out. Ook dit jaar zal een Moving Out Party worden ge houden door de Leidse Wel zijnsorganisatie. De Party is een onderdeel van het kerstvakantie programma en wordt gehouden op 31 december. Kinderen die graag spelletjes doen, zijn van harte welkom van 13 tot 17 uur in buurthuis 't Spoortje. OEGSTGEEST Babe. De stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest ver toont op maandag 30 december de film Babe, over een biggetje dat herdershond wil zijn. De voorstelling begint om 14 uur in Het Groot Proffijt aan het Boer- haaveplein. ROELOFARENDSVEEN Imitatie. De Werkgroep Cultuur Alkemade houdt zaterdag 28 de cember een kerstavond, die in het teken staat van imitatie: ar- tiesten imiteren beroemdheden. De bijeenkomst wordt gehouden in De Alkeburcht, Noordhoek 3 in Roelofarendsveen. Aanvang half negen; toegangsprijs 20 gul den. Leiderdorp gaat streng optreden tegen de voor malige kiloslager het Vleescentrum aan de Ko ningstraat. Eigenaar J. Zandbergen kan binnen enkele dagen een brief van de gemeente tege moet zien, waarin hij wordt gewaarschuwd zich aan de regels te houden. Doet Zandbergen dat niet, dan dreigt sluiting, zegt wethouder A. van Dijk (BBL/milieu). Volgens de wethouder past het Vleescentrum niet in de woonwijk, omdat de op zet van het bedrijf is veranderd. Enkele maanden geleden besloot Zandbergen zijn kiloslagerij te sluiten, omdat zijn klanten voortaan terecht konden in zijn nieuwe zaak in winkelcentrum Winkelhof. De vleeshandelaar be sloot het pand aan de Koningstraat aan te hou den als distributiecentrum voor onder meer zijn horecaklanten. ,,Dat maakt de zaak dus anders", meent wethouder Van Dijk. ,,Het Vleescentrum past nu niet meer in het bestemmingsplan en bo vendien moet er een milieuvergunning worden Omwonenden klagen al geruime tijd over stank-, geluids- en verkeersoverlast en het volzet ten van het trottoir met kratten. ,,De klachten zijn terug te voeren tot aan de tweede helft van de ja ren zeventig. In de loop der tijd is men steéds meer vlees gaan verwerken, zodat dit niet een si tuatie is die is te verkiezen in een woonwijk", al dus de wethouder. DE NIEUWE RANGE ROVER BRENGT GEVOEL EN REDE BIJ ELKAAR Bibliotheek maakt korte metten Bibliotheek de Bloemlezer uit Roelofarendsveen maakt voort* aan korte metten met wanbetalers. Mensen die na twee aanmaningen en een laatste waarschuwing hun boeken nog niet terugbrengen of boetes niet betalen, krijgen een incassobureau op hun dak. De incassokosten worden dan op de klant verhaald. Deze kos ten bedragen minimaal dertig gulden en kunnen oplopen tot enkele honderden guldens. Dat maakte de bibliotheek deze week bekend. In de Bloemlezer komt het gemiddeld eenmaal per maand voor dat een rekening met bij behorende administratiekosten niet kan worden geïnd. Jaarlijks bedraagt het verlies ongeveer 650 gulden. Daarnaast is er ver lies aan werktijd. Volgens het bibliotheekbe- stuur is het niet de bedoeling dat er veel gebruik wordt ge maakt van de incassoregeling. .Belangrijk is vooral het preven tieve aspect." Een andere nieuwe regeling per 1 januari is dat personen vanaf 13 jaar die zich voor de eerste keer laten inschrijven als lid van de bibliotheek, een legi timatiebewijs moeten kunnen tonen. Inschrijving van kinde ren onder de 13 jaar kan alleen door invulling en ondertekening van een aanvraagformulier door een ouder of verzorger. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE ROBBERT MINKHORST Niet een, twee of drie, zelfs vier kerstmannen op tweede kerstdag rond op Meubelplein Leiderdorp. Een ervan laat zich vervoeren, zit tend in een arreslee op wieltjes. In zijn hand heeft hij een mi crofoon. Kerstmuziek tettert uit de speakers. De kerstman play backt mee. Hartverwarmend lijkt de glühwein die zijn drie collega's aan het winkelend publiek aan bieden, maar dat is een tegen valler. De wijn is lauw en mist zijn betoverende smaak. Het Meubelplein rekent op grote drukte, want er is maar valsweg. Langs dranghekken worden bezoekers naar het plein geleid. De route voor am bulances van en naar het Rijn land Ziekenhuis wordt zo vrijge houden. De voorzorgsmaatregel is wat overbodig, van echte drukte is geen sprake op de meubelboulevard. „Vorig jaar was het hier ook drukker", zegt bedrijfsleider Piet Bliek van meubelzaak Groenewegen. „Maar je staat toch weer elk jaar te kijken dat er aardig wat mensen op twee de kerstdag een meubelboule vard opzoeken." En hij verdient ook nog wat op zo'n dag als de ze, zegt hij. Steffen Vogelezang wrijft hardnekkig de handen warm. Hij verkoopt erwtensoep en broodjes op het plein. Werken met kerst? „Ja", zegt hij vol mondig, „waarom niet?" Het is hem vooral om het geld te doen, want „ik kan nu sparen zodat ik met oud en nieuw lek ker kan gaan stappen." Een echtpaar uit Oegstgeest dubt langdurig over een voeten bankje bij Casba Wonen in Zoe- terwoude-Rijndijk. „Deze is wel aardig", zegt ze, „die ander is toch te hoog." Ze wijst naar een bankje dat hoger is dan de sa lontafel die er bij staat. Manlief schudt het hoofd. „Ik ga toch zeker geen 400 gulden betalen voor zo'n pestbankie." „Om nou weer een hele dag binnen te gaan zitten", legt hij zijn motivatie uit om naar de Rijneke Boulevard te gaan. „Je wil er toch effeuit." „Eigenlijk wilden we naar de rommelmarkt", vult zijn vrouw hem aan, „maar die was dicht. Hier kunnen we een beetje struinen en neuzen. Dat is ook wel gezellig." Ze vervolgt: „Mijn zoon en aanhang zijn kerstavond ge weest en eerste kerstdag de hele dag. Dat is wel lang genoeg hoor. Tweede kerstdag is voor ons tweetjes." Voor bedrijfsleider Nils Bever wijk van de trendy meubelzaak zijn dit 'topdagen', net als met Pasen en met Pinksteren. „Toch veel mensen zijn duidelijk geïn teresseerd. We draaien op da gen als deze veel meer omzet dan op een gewone zaterdag." De Casba is al zeventien jaar ook met kerst geopend. Voor vandaag had hij gedacht dat het wat minder druk zou zijn. „Het is toch prachtig weer om het bos in te gaan. Of om te gaan schaatsen." Zijn zoontjes doen dat vandaag ook. Ergens is het ook wel leuker om thuis te zijn, geeft hij toe. „Want dan kon pa pa mee met schaatsen. Maar hier is het ook wel gezellig. Ach, je bent het inmiddels zo ge wend." Ossen Archeon naar Beilen ALPHEN MN DEN RIJN ANP Twee ossen uit het failliet verklaarde archeologische themapark Archeon worden tijdelijk gestald in het Drent- BeÜen. De stichting Vrien- n van Archeon heeft de sdieren met toestemming van de curator voor 2500 gulden gekocht. In Beilen worden de ossen getraind en in conditie gehouden voor het geval er een doorstart van Archeon j" komt. ROBBERT MINKHORST Alphen zet het verlengen van de Thorbeckestraat tot aan de Oranje Nassausingel door. Wethouder Haber- mehl (verkeer) voelt zich nu gesteund door de uitkomst van een onderzoek van de aviesgroep voor verkeer en vervoer. Dat onderzoek wees uit dat doortrekken van de Thorbeckestraat de beste oplossing is om de ver keersproblemen op te lossen. Maatregelen aan de Lage Zijde van het Alphense cen trum waren al langer nodig. Sinds 1994 wordt gespro ken over een aansluiting van de Thorbeckestraat op de Oranje Nassausingel. Het verkeer moet zich nu steeds door de Lijsterlaan wurmen om het winkelgebied te be reiken. Een ontoelaatbare situatie, vindt de gemeente al geruime tijd. Het onderzoeksrapport was al in december afgerond. Wethouder Habermehl wilde de conclusies eerst aan de betrokken bewoners voorleggen eer hij en de overige collegeleden een standpunt zouden innemen. Bewo ners van de Thorbeckestraat protesteerden al eerder te gen het voornemen van de gemeente. De wethouder erkent dat voor hen de situatie er straks slechter op wordt. Op 8 januari houdt de gemeente een informatie avond voor de bewoners. Bij het begin van het onderzoek stelde de gemeente zich twee voornemens ten doel: Allereerst moest de La ge Zijde beter bereikbaar worden. Bovendien moest de te nemen maatregel voor een betere doorstroming van het verkeer zorgen. Met het doortrekken van de Thorbeckestraat worden beide doelen gediend, meent Habermehl. Het is name lijk niet zo dat het probleem zich straks zal verplaatsen van de Lijsterlaan naar de Thorbeckestraat. „De Oranje Nassausingel kan het verkeer veel gemakkelijker ver werken dan de Willem de Zwijgerlaan (waar de Lijster laan op uitkomt). Auto's zullen niet zo staan te ronken als nu in de Lijsterlaan." De Willem de Zwijgerlaan vormt bovendien een be langrijke ontsluiting voor Ridderveld. Daarom wil Ha- bennehl de doorstroming van het verkeer op die weg 'zo goed mogelijk houden'. Op z'n vroegst kan in 1998 met het verlengen van de Thorbeckestraat worden be gonnen. De aanleg is dan in 1999 afgerond. Leiderdorper in fietstunnel mishandeld ifiDERDQRPTwee mannen hebben dinsdag een 22-jarige Leider dorper mishandeld in het fietstunneltje aan het einde van het ,5 Engelendaal. De man fietste richting Leiden toen hij tot stoppen iverd gedwongen. Hij werd beetgepakt en van zijn fiets getrok ken. Hierna werd de man met een scherp voorwerp in zijn ge licht gesneden, waardoor een bloedende wond ontstond. Na het uiten van bedreigingen nam het tweetal de benen, richüng Lei den. Etalageruit ingegooid nfGSTGEESTKerstnacht is ingebroken bij een cosmeticawinkel aan de Irislaan in Oegstgeest. De etalegeruit van de zaak is inge gooid, waardoor het alarm afging. Uit de etalage zijn enkele goe deren meegenomen. De politie heeft de omgeving afgezocht, maar geen dader of daders gevonden. Woonboot in de fik ifr aar Op kerstavond is door oververhitting van het plafond brand uitgebroken in een woonboot aan de Hoekse Aarkade in Ter Aar. De bewoners van de boot waren op het moment van het uitbreken van de brand niet thuis. Hun hond kon worden door omstanders. Die moesten daarna, omdat ze rook hadden ingeademd, wel voor observatie naar het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp. Na pinnen geld weg De kerst kende voor een 48-jarige Alphense een vervelend begin, 's Morgens wilde geld halen bij een geldau- lomaat in winkelcentrum De Herenhof. Toen ze na het pinnen haar pasje in haar tas stopte werd de 300 gulden die in het geld- de automaat klaar lag, weggegrist door een man die achter haar stond. De politie heeft van ooggetuigen een be schrijving van de dief gekregen. Man slaapt in berm aarlanderveen Twee vrouwelijke agenten hebben op woens- iagavond in de grasberm van de Nieuwkoopseweg in Aarlander- jeen een 51-jarige Oegstgeestenaar slapend aangetroffen. Het /erkeer raasde op nauwelijks twintig centimeter langs de man. Hij is door de politie meegenomen naar het bureau, waar een arts hem heeft onderzocht. Op eigen verzoek is de man overge bracht naar een psychiatrisch ziekenhuis. Inbrekers nemen de benen HAZERSwouDE-rijndukIn de kerstnacht trof een beveiligingsme dewerker van een bedrijf aan de Rijndijk in Hazerswoude drie mannen, met bivakmutsen op, aan in de receptie. Bij het zie van de beveiligingsman gingen de inbrekers ervandoor. Zij duchtten de wijk Groenestein in en konden ondanks een zoekactie nog niet worden opgespoord. Peuter aangereden voorschoten Een driejarig Voorschotens jongetje is dinsdag middag gewond geraakt bij een aanrijding. Hij stak tussen ge parkeerde auto's de Schoolstraat over. Een 28-jarige automobi liste uit Voorschoten kon de peuter niet meer ontwijken. Hij moest met inwendige verwondingen naar het ziekenhuis Anto- niushove in Leidschendam worden gebracht. Inbraken in Alphen alphen aan den run Inbrekers hebben met de kerstdagen hun slag geslagen. Aan de Ambonstraat forceerden ze een schuifpui. Er werden buitenlands geld en een gouden herenhorloge wegge- Aan de Costa Ricastraat kwamen de inbrekers binnen door een raam te forceren. De hele woning werd doorzocht, wat weggenomen is, is nog niet duidelijk. Uit een huis aan de Waalstraat werden een portemonnee en geld gestolen. De toename van airbags in au- bevordert de veiligheid van de reizigers en passagiers. Dat natuurlijk prachtig. De hulp verleners (politie en brand weer) daarentegen lopen met die toename echter steeds gevaar. Als de hoek waar onder een auto ergens tegen opknalt klein is, weigert een airbag nog wel eens dienst.- En de politie- of brandweer- n te hulp schiet, knalt die ballon alsnog open. Levensgevaarlijke situaties levert dat op. ,In Amerika, waar anders, zijn er zelfs hulpverle- aan te laat opgeblazen air- overleden. En dat kan toch niet de bedoeling zijn, vindt Raymond Mouws uit Huybergen. Hij heeft daar nu een antwoord op gevonden. Met zijn bedrijf Specamon ont- en wierp hij een veiligheidshoes, de toesnellende hulpverle- s snel om het stuur kunnen trekken, alvorens de eerste hulp te verlenen. Mouws reed, met de boven staande problematiek knagend aan zijn hersenen, eens over de snelweg toen hij een Jeep voor zich zag rijden. „Ik zag het re servewiel ingepakt achterop de auto en plots schoot het mij te binnen: Dat is dé oplossing te gen de te laat openende air- zegt Mouws op dinsdag- lag in het poliüekantoor in Wassenaar. De politieagenten De actie van de Warmondse be volking om de familie Shenkoru op humanitaire gronden voor uitzetting te behoeden, heeft op tweede kerstdag tot een record aantal deelnemers aan de War- munda Kerstloop geleid. Onge veer dertig deelnemers hadden zich getooid met een T-shirt waarop met diverse kreten dui delijk werd gemaakt dat moeder Asmeret met haar kinderen Fa- sil, Amsal en Fesum in Neder land moeten blijven. Voetbalvereniging Warmun- da, waar de jongens Shenkoru lid van zijn en de organiserende supportersvereniging 'Langs de Lijn' waren gaarne bereid om de traditionele kerstloop in het kader van de actie te plaatsen. De argumenten van het actieco mité deden vele deelnemers en toeschouwers besluiten om een standaardbrief gericht aan de burgemeester te ondertekenen. „Als je het hebt over integra tie van asielzoekers zie je hier een mooi voorbeeld en dan moet je 'die mensen na al dje tijd niet terugsturen", aldus een van de toeschouwers. De verza melde brieven en de T-shirts worden op een goed moment aan de burgemeester overhan digd. Vlak voor Kerstmis is huis- aan-huis een oproep verspreid om een brief te schrijven. Naar aanleiding daarvan is al een flink aantal spontane brieven bij de actievoerders binnengeko- In de oproep werd ook ver meld dat tijdens de Warmunda Kerstloop aandacht aan de actie zou worden besteed. Dat er op zo'n korte termijn zoveel res pons is gekomen heeft de ihitia- tiefnemers van de actie aange naam verrast. Veel school- en clubgenootjes van Fasil, Amsal eii Fesum lie pen 5 km om hun betrokken heid bij de zaak te onderstre pen. In totaal deden er 76 per sonen mee op die afstand. Ook onder de tachtig lopers op de 10 km bevonden zich deelnemers aan de actie. Winnaars Er waren ook winnaars. Bij de 5 km kwam de onlangs afgetre den Prins Carnaval, Aad Heemskerk als eerste over de fi nish. Hij kreeg zijn prijs over handigd door zijn opvolger Prins Chris I. Deze reikte de eer ste prijs bij de dames uit aan Therése Mastemaker. De 10 km werd na een jaar afwezigheid weer een prooi voor Henk van Velzen en bij de dames naar Corry Slingerland. Uitvinder Raymond Mouws toont zijn veiligheidshoes temidden van Wassenaarse hulpverleners. aldaar gaan voortaan de nieu we hoezen, kosten 450 gulden per stuk, bij wijze van experi ment gebruiken bij hun werk. Op het politiekantoor in het dorp toont Mouws met een vi deoclip dat een airbag die opengaat als een brandweer man zich over een slachtoffer buigt, de helm van de hulpver lener danig beschadigt. „En dat mag natuurlijk niet gebeuren", zegt Dick Remmerswaal, agent van het politiekorps van Was- foto holvast/mark lamers senaar. „Er wordt bij deze pro blematiek nog te weinig stilge staan, maar wij willen dat soort ongelukken voor zijn. Daarom hebben we nu als eerste poli tiekorps in Nederland, de hoes aangeschaft", zegt hij. warmond De snijdende kou weerhield Warmonders er dinsdagavond niet van om kerstliedjes te komen zingen rondom de kerstboom op het Pleintje bij de pomp. Honderd kaarsen werden er uitgedeeld aan evenzoveel deelnemers. De organiserende vereniging Het Oude Raadhuis, had een oproep gedaan onder de leden om een kerstverhaal voor te lezen. Uit de aanmeldingen werd H. van Oosterzee gekozen. Het geheel werd omlijst door muziek van de brassband. foto holvast/marklamers R0MIJN B.V., PR. MARIANNELAAN 2, VOORBURG, TELEFOON 070 - 3694040.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15