Leiden gemeente Verdelen huizen via Het einde van een familiebedrijf 'Ook deze mensen gezellig om samen vinden het te zijn ketsende Brit trotseert toude voor goede doel 1IJDAG 27 DECEMBER 1996 IEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 Wanbetaler A K Bibliotheek de I J Bloemlezer in Roelofarendsveen maakt voortaan korte metten met wanbetalers. Kerstster ontploft leiden Een bewoonster van de Colenbranderstraat kreeg op kerstavond de schrik van haar leven toen een elektrische kerst ster, die ze voor het raam had opgehangen, ontplofte. De vrouw wist de gordijnen tijdig weg te trekken maar het kozijn vatte vlam. De brandweer was snel ter plaatse om de beginnende brand te blussen. Het kozijn en het plafond liepen brandschade op. Vermoedelijk was de ontploffing een gevolg van kortsluiting. Horecagelegenheden 'in trek' leiden Horecagelegenheden waren in trek bij inbrekers tijdens de kerstdagen. In een bedrijf aan de Beestenmarkt werd op eer ste kersdag in de vroege uren ingebroken. De daders namen een onbekende hoeveelheid geld mee. Op kerstavond was het raak bij een horecabedrijf aan de Lage Rijndijk. Hier verdween de kassalade met wisselgeld. ANNO 1896 De hoofdweg in de gemeente Alkemade verkeert door de ge vallen sneeuw in zulk een slechten toestand, dat de voetbode uit Leiden ruim twee uren over zijn gewonen tijd ten postkantore te Roelof-Arendsveen aankwam. Tot onbezoldigd gemeente-veldwachter in Alkemade is be noemd P. Vergunst, nachtwacht-lantaarnopsteker te Nieuwe- Wetering. ANNO 1971 In Leiden is eerste kerstdag de eerste „transatlantische" nier overplanting ter wereld verricht. De nier, die 37 uur tevoren in Califomië beschikbaar kwam, is over een afstand van ongeveer den duizend kilometer vervoerd naar het Academisch Zieken huis. Eén van de nieren van de donor in Califomië kon daar niet worden gebruikt. Deze nier is nu overgeplant in het lichaam van een 41-jarige Dordtenaar. Met de patiënt gaat het goed,meldde vanochtend de afdeling voorlichting van het A.Z. De onderhavi ge niertransplantatie was de 84e in Leiden, waar in 1966 ook de eerste in Nederland werd uitgevoerd. Maandag 28 December maandag 27 december Het nieuwe Leidse woonruimteverdelingssysteem kent een flink aantal nieuwigheden. Wie voortaan via de wo ningbouwverenigingen een huis wil vinden, zal zich als woningzoekende bij de gemeente moeten registreren. Deze zogeheten voorregistratie gaat geld kosten: 25 gul den voor de eerste inschrijving en vervolgens 15 gulden per jaar voor verlenging. Theo en Betty Hoogeveen in de bakkerij. Links Joop Borst, die 32 jaar in het bedrijf heeft gewerkt. e Engelsman Alan Pope, voor- ïalig burgemeester van Oxford, otseert zondag de kou om per ets een bezoek te brengen aan eiden. Hij vraagt hiermee aan- acht voor hulpprojecten in de icaraguaanse stad Leon. Zijn ezoek aan de Sleutelstad laakt deel uit van een mon- terfietstocht langs steden die en band met Nicaragua heb- en. De sportieve Brit laat zich ponsoren door Engelse bedrij en en instellingen. Vandaag is de sportieve Brit iet zijn fietstocht begonnen in bcford. Zondag bezoekt hij Lei en en maandag Den Haag. rijdag 3 januari beëindigt hij ijn monstertocht in Bonn. De stad Oxford heeft via de ulporganisatie Oxfam UK een tedenband met het Nicaragu- anse Leon. Pope bezoekt Lei en, omdat de stad niet alleen ontacten heeft met het Britse Ixford maar ook met het Nica- aguaanse Juigalpa. De Engelsman wordt zondag rond het middaguur verwacht in stadscafé Van der Werff. Daar wordt hij ontvangen door wet houder H. de Goede en E. File- mon, voorzitter van het Leiden- Oxford-comité. In Den Haag brengt de Brit een bezoek aan het kantoor van de Novib, een organisatie die is aangesloten bij Oxfam UK. LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Oliebollen bakken daar heeft Theo Hoogeveen geen zin meer in. Dus gaat de bakkerij annex winkel aan de Leidse Morsweg morgen definitief dicht. Een moment waar de 65-jarige Theo en zijn echtgenote Betty niet met plezier naar uitkijken. „Het is toch een bedrijf dat 93 jaar heeft bestaan. Drie generaties Hoogeveen hebben er in ge werkt. Dan is stoppen toch erg emotioneel", kijkt de Leidenaar alvast vooruit. „Aan de andere kant is het wat mij betreft mooi geweest. Al die jaren is er hard door ons gewerkt. We zijn nu aan andere dingen toe." Het was in 1903 zijn opa Ge- rardus Petrus Hoogeveen die aan de Morsweg de bakkerij op zette. Volgens de in heel Leiden bekende bakker is zijn opa be gonnen in een periode dat de Mors werd gebouwd. Gerardus was afkomstig uit Zoeterwoude- Dorp, waar zijn vader al een bakkerij had. Een zoon begon in Wassenaar en de andere pro beerde zijn geluk in Leiden. „Deze omgeving stond vroe ger in Leiden en omgeving be kend als de hakbijlenbuurt Er werd in die tijd nog weieens ste vig geknokt. Ook onder elkaar. Er speelde zich heel wat af. Ove rigens niet alleen ellende. Ook leuke dingen deden zich voor. Er was veel saamhorigheid", vertelt Hoogeveen. „Het waren ook geen gouwe klanten. Veel armoede en ellen de, maar desondanks had mijn opa en later ook zijn opvolgers het naar de zin. Zo'n volkswijk heeft toch wel iets. Het leven speelde zich veel meer op straat af. In huisjes waar nu een al leenstaande of hooguit twee te maken gehad. „In 1958 nam ik de bakkerij over van mijn va der. Tevens kreeg ik een trom meltje met onbetaalde rekenin gen mee van de afgelopen ja ren. Dat trommeltje heb ik zon der in te zien maar weggegooid en het op de lat kopen prompt afgeschaft. Dat was wel even wennen, maar iedereen kreeg het beter en er was ook wat meer te besteden. Zoals ook het assortiment breder werd. Was het al die jaren alleen maar brood en wat eenvoudige koek jes. Geleidelijk aan kon je als bakker ook meer je creativiteit mensen wonen zaten vroeger kwijt bij het maken van specia- liteiten. Dat doe ik nu nog steeds. Dan ben ik op een vrije dinsdag samen met Betty bezig met het maken van marsepein of andere leuke dingen. Mis schien niet erg zakelijk, maar zo zijn de meeste bakkers nu een maal. Vakman en zeker geen zakenman." Bezorgen heeft Hoogeveen gedaan tot 1970. „Stoppen was een hele ingreep. Bij sommige klanten kwam bakker Hoog eveen al tientallen jaren aan de deur. Want ook als klanten ver huisden dan gingen wij er ach teraan op de bakfiets. We had den klanten in de gehele stad. LEIDEN: langegracht 5 (naast DIGROS) CTTCITCl ALPHEN A/D RIJN: Hofzichlstraal 7-9 IUVVI VALKENBURG (Z.H): Voorscholerweg 45a gezinnen met twaalf of meer kinderen. Zelf heb ik nog enkele gezinnnen meegemaakt waar zaterdagmiddag 24 broden wer den bezorgd. Daar gingen heel wat boterhammetjes in. In veel gevallen een of hooguit twee met beleg en de rest ging droog naar binnen. Dat is nu toch on denkbaar", zegt de bakker. Tijdens de Eerste Wereldoor log verspeelde bakker Hoog eveen nogal wat klanten. „Mijn opa bakte voor de paarden van de huzaren, die destijds in de Doelenkazerne waren gedeta cheerd, paardenbrood. Brood dat was bereid met meel en bloed. Het stonk volgens overle vering als de hel. Vandaar dat T7_ i T itt-i de klanten de bakkerij links lie- Kerst-in voor vluchtelingen bij Leger des Heus ten liggen. Gelukkig kwamen de meesten toch weer terug", lacht Theo Hoogeveen. In 1928 nam Koos Hoogeveen de bakkerij over van zijn vader. Zoon Theo: „Niet zo'n geweldi ge periode. De crisis kwam er aan en het werd steeds moeilij ker. Er werd brood op de lat ge kocht, zoals dat destijds heette. De bakker bezorgde in de week en op zaterdag werd er afgere kend", aldus Hoogeveen. Zelf heeft Hoogeveen ook nog met het op zaterdag afrekenen Mijn vader bakte 's morgens, ging daarna bezorgen, kwam thuis om te eten, rookte nog een sigaartje en ging om acht uur onder de wol. Dat was ei genlijk geen leven, maar hij wist niet anders. Hij verklaarde ons dan ook voor gek toen we op een gegeven moment een weekje op vakantie gingen en de bakkerij dicht deden. Dat was in zijn tijd onvoorstelbaar", vertelt Hoogeveen. Het is al die tijd jaren een echt familiebedrijf gebleven. Zijn jongste zus Ria is al zo'n 40 jaar actief in de winkel. Ook zijn dochters - zoons hebben Theo en Betty niet - hebben altijd de handjes laten wapperen. „Niet een van die meiden heeft echter zin om de bakkerij voort te zet ten. Begrijpelijk, want er moet het nodige geïnvesteerd wor den. Vandaar ook dat het onver koopbaar is. Voor starters is het ondoenlijk. Dat is jammer, maar wel de realiteit. Dus is het straks afgelopen en is er weer een winkel minder aan de Morsweg. Vroeger had je tussen de Morspoort en de spoorbaan 13 winkels. Over het spoor zo'n zelfde aantal. Straks is hier al leen de melkboer nog maar over. Dat stemt me niet vrolijk." LEIDEN ANNET VAN AARSEN Volgens de gemeente is de voorregistratie, waarbij onder andere gegevens over inkomen worden gevraagd, een van de belangrijkste wijzigingen om tot een betere woonruimteverde ling te komen. Het nieuwe be leid maakt een 'voice response'- systeem mogelijk. Mensen kun nen zo telefonisch 'solliciteren' op vrijgekomen huizen. Met het nieuwe systeem zouden 'foute' reacties direct zichtbaar zijn, zodat de woningzoekenden niet meer in een vèel later stadium - door de woningbouwverenigin gen - worden afgewezen. „Op het moment is het zo, dat ieder een, die het in zijn bol krijgt om te verhuizen, een blanco woon- bon kan invullen voor elke wo ning. Dat is straks niet meer mogelijk", zegt een woordvoer der van woonruimteverdeling. Burgemeester en wethouders willen in het nieuwe wooriruim- teverdelingssysteem gaan wer ken met 'huur-inkomenscate- gorieën'. Dat betekent dat alle inschrijvers in inkomstenklas sen worden verdeeld en alle huurwoningen in prijsklassen. De hoogte van het inkomen be paalt vervolgens op welke hui zen woningzoekenden mogen reageren. De woningbouwvere nigingen mogen woningen uit de drie hoogste prijsklassen el ders gaan aanbieden, zodra de aankondiging in de gemeente lijke woningkrant minder dan vijf reacties oplevert. Daarnaast wordt er straks geen onderscheid meer ge maakt tussen 'starters' en 'vesti- gers'. De categorie 'vestigers' verdwijnt namelijk helemaal. Voor de toekomstige starters wordt inschrijvingsduur het be langrijkste criterium waarop wordt geregistreerd. De huidige starters en vestigers kunnen overigens gebruik maken van een overgangsregeling. De in schrijvingsduur wordt dan be paald aan de hand van de da tum op de eerste woonbon uit het huidige systeem. Maar wie zich straks niet opnieuw laat in schrijven via de voorregistratie, verliest na enige tijd het recht om gebruik te maken van deze overgangsregeling. Voor 'door stromers' blijft woonduur het belangrijkste criterium. Het nieuwe woonruimtever delingssysteem komt begin vol gend jaar in de inspraakproce dure. Daarna wordt het in de gemeenteraad behandeld. Het college hoopt dat het systeem per 1 april kan worden inge voerd. Politie grijpt messentrekker Agenten hebben afgelopen nacht in de Haarlemmerstraat een 21-jarige Leidenaar gearresteerd omdat hij een 20-jarige plaats genoot met een mes bedreigde. De politie kon net op tijd ingrij pen. De 21-jarige is militair en is daarom overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. KERSTTR0TS Ze vindt het zelf eigenlijk maar een malle hobby: terstmannen verzamelen. Toch heeft Hanneke ten Brink uit Leiden er inmiddels 325. Met de kerst moet het serviesgoed in de kast wijken voor de rood-witte kereltjes. ,Tot voor enkele jaren geleden was het nog leel bijzonder om zoveel kerstmannen te lebben. Toen zag je ze vrijwel alleen als italagemateriaal in de winkels. Tegenwoor- lig kun je kerstmannen in overvloed kopen lij Blokker en zo. )e mannetjes die ik koop moeten of heel )rigineel zijn of spuuglelijk. Kijk, deze ge laakte kerstman is toch het toppunt van tionsterlijkheid? Maar juist daarom kon ik lem niet laten liggen. En hier heb je een or- linaire. Die kan plassen. Wijn kerstmannetjes komen overal van- iaan. Een heleboel komen er uit Amerika, ik heb er ook een paar uit Rusland. En hoe iind je dit glimmende pakje? Ik zag het op een rommelmarkt en ik róók het gewoon: hier zit een kerstman in. Ik verzamel verder nooit iets. Je hoort wel van mensen die beertjes sparen of zo. Dat doet me niks. Maar met kerstmannetjes heb ik gewoon iets. Als ik iets roods-wits zie glinsteren ga ik erop af. Ik heb die voorlief de denk ik van huis meegekregen. Mijn va der is van Duitse afkomst en daar wordt Kerstmis heel traditioneel gevierd. Hij had een paar mooie 'Weihnachtsmanner'. Ik denk er wel eens over om geen kerst mannen meer te sparen. Het staat te vol. Daardoor zie je ze niet goed meer. Als ik zie hoe enthousiast de reacties op de verzame ling zijn, vind ik het jammer dat alleen fa milieleden, vrienden en kennissen ze kun nen bekijken. Ik heb er wel eens aan ge dacht om ze te exposeren in een winkel. Het liefst in een sfeervolle woonwinkel, zoals Hein Crispijn. Daar zouden ze heel mooi uitkomen. Een tijd geleden toonde een restaurant wel belangstelling voor de kerstmannetjes. Maar daar zouden ze open en bloot komen te staan, ergens achteraf. Dat wilde ik niet. Er moet wel enige controle zijn. Ik weet wel, ze hebben geen van allen waarde. Maar voor mij hebben ze dat wel. LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG De kerstdagen zitten er weer op. Nederland heeft zich massaal te goed gedaan aan gevogelte, wild en vis. Het waren weer twee dagen, waarop velen de fa milie opzochten, onder de kerstboom cadeautjes uitpakten en hun jaarlijkse gang naar de kerk maakten. Een aantal mensen laat het niet alleen bij 'denken aan aan de medemens'. Het echtpaar Kroon bijvoorbeeld. Beiden zijn majoor bij het Leger des Heils en verzorgden ook dit jaar weer een aantal kerst-ins voor eenza me mensen in de Leidse regio. Meneer en mevrouw Kroon hadden gisteren zo'n 35 vluch telingen op bezoek in het pand van het Leger des Heils aan de Groenesteeg. „Al komen er maar twee, die zo een leuke kerst hebben. Dan is de kerst-in al een succes", aldus Kroon. Het pand, waar menig stu dent door het jaar heen aanbelt om oude jasjes té kopen, was voor de kerst omgetoverd tot een ware kerk. In een zaal naast de geïmproviseerde gebeds ruimte zaten de vluchtelingen aan lange tafels. Terwijl het buiten vroor en de schaatsbanen goede zaken de den, klonk hier Arabische mu ziek. Op een tafel stonden hap jes en drankjes klaar. Oer-Hol- landse banketstaven en kerst kransjes lagen naast de bakken met olijven en dadels. Vrijwilli gers, allen Heilsoldaten, schon ken de glazen vol. „De meesten zijn Koerden, maar er zitten ook Irakezen, Pakistanen en Nepalezen tus sen. Sommigen zijn pas twee weken in Nederland, terwijl an- Vluchtelingen rond de tafel bij het Leger des Heils. deren hier al enige maanden zitten. Dit hele gezelschap komt uit het opvangcentrum nabij Roomburg", aldus Kroon. De vluchtelingen zijn vrijwel allemaal van islamitische af komst en spreken geen Neder lands. Voor hen maakte dat echter weinig uit. Alsof ze elkaar al jaren kenden, praatten en lachten ze met elkaar. Kerstmis vieren zij normaal gesproken niet. De majoor: „Maar ook deze mensen vinden het ook gezellig om samen te zijn. Zo'n dag heeft ook niets met evangelisa tie te maken. Wel liggen er Bij bels in alle talen, die veelvuldig bekeken worden. Want vaak is het lezen van de Bijbel namelijk verboden in de landen waar zij vandaan komen. Zij hebben niets en Kerstmis is een feest om aan de medemens te den ken. Daarom verzorgen wij voor hen een kerst-borrel. We geven ze ook altijd een kerstpakket mee naar huis." Op eerste kerstdag was er ook een kerst-in. Daar waren voor namelijk Nederlandse bezoe kers aanwezig. „Iedereen heeft het altijd over daklozen en zwervers. Maar voor hen wordt er veel meer georganiseerd, dan voor mensen die gewoon moei te hebben om de eindjes aan el kaar te knopen. Vaak horen we via-via, dat iemand het slecht heeft. Dan sturen we zo'n fami lie een brief dat ze een kerst pakket kunnen afhalen. Wij proberen juist die mensen te helpen, die overal worden ver geten." Zo hebben de majoors ook jaarlijks een 'Jozef en Maria'. „Ieder jaar bieden wij weer on derdak aan een gezin dat pre cies in deze tijd op straat is ko men te staan. Uiteraard gaat het wel elk jaar om een andere Jozef en Maria. Dit jaar kregen we een gezin met één kind. Hen hebben we ondergebracht in een hotel", aldus Kroon. Jongens mishandeld en bedreigd eiden Twee jongens van vijftien jaar zijn dinsdagmiddag laat in de Leidse Hout het slachtoffer geworden van bedreiging en mis handeling. De daders, vier jongens van eveneens een jaar of vijf den, hadden gewaagd of de jeugdige Leidenaars iets van waarde bij zich hadden. Toen het antwoord 'nee' bleek te zijn, werd één van de slachtoffers geslagen en hard aan zijn haar getrokken. Vervolgens trokken drie belagers stiletto's en haalde de vierde een gummiknuppel te voorschijn. Met het laatste wapen kreeg één van de slachtoffers een tik in het gezicht. De twee jongens wisten weg te komen op het moment dat er een man met een hond langsliep.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13