'Het was af en toe afzien' Boerhaave zet Kerstmis in speciaal licht Undelijk eerbetoon aan Leidse architect Jesse Cultuur&Kunst !oncert Vox Humana afspiegeling van moderne kerstgevoel erst-cd jubilerend koor )e- 'Eigen Wijs' onbetaalbaar [ERDAG 21 DECEMBER 1996 Honderd zonsondergangen van Annie Goddijn in De Lakenhal le 'ank slkaa en IJ RECENSIE SUSANNE LAMMERS altijl concert: RCM Vox Humana m.n (ie Ginczinger (sopraan), Henk v (ink (bas-bariton), Peter Bontje (p )iik Out (orgel) e.a. Gehoord 20/W, gehoorzaal. Leiden. Nog te horen: !n g| .IJ te vftmis is het feest van saam- j gheid, gezelligheid en, de tatie >ie jaren meer en meer, een tje glamour. Het kerstcon- •lijsu van V°x Humana is een le„ ie afspiegeling van het mo- f. j\]j je kerstgevoel. Het hon- jvotj Ikoppige mannenkoor on- niei leiding van Sander van Ma- erer zingt de bekende oude tr ha (liederen, maar ook veel En ken talige- musicalachtige liede- Artü waar f°rs bij uitgepakt dt. Vox Humana is op z'n tals het uit volle borst mag. intieme aangelegenheid is kerst van dit koor niet. Het e, het ingetogene laat het aan de solisten en vooral S'trumentalisten. Het reper- (omt uit de wijde omtrek, en presenteert dat met het gebaar, om niet te zeggen ifalistisch. Het is een groot dus kerst vieren ze ook op schaal. j hebben de kaarsen ont- vrede voor u en voor longen de mannen terwijl Stadsgehoorzaal binnen in met kaarsen in de Toen volgden traditionele lederen, afgesloten met de nzang 'Ere zij God', afwisseling trad een de- itrice op die zich gespecia liseerd had in Nel Benschop met een nogal zalvende voor dracht. Beter in staat teksten voor het voetlicht te brengen bleek bas-bariton Henk van den Brink, die een zeer levendige expressie aan de dag legde en 'Go tell it on the mountain' zeer direct en aansprekend zong. Ook sopraan Maijorie Ginczin ger ontbreekt het niet aan zeg gingskracht. Haar stem heeft precies die puurheid die voor dit repertoire nodig is. Het solis tenduet ('Maria's Wiegenlied' van Max Reger) was een juweel tje van innigheid en sfeer. Gin czinger blijkt bovendien in staat zich uitstekende staande te houden in de stormen die hon derd mannen, een orgel en een piano kunnen veroorzaken. Erg fraai was het aloude 'Mary's Boy Child', waarbij de solisten overigens niet Van Ma rions tekstaanpassing volgden, maar gewoon de gebruikelijke laatste zin zongen. Het meest bijzondere en boeiende stuk was het 'Gloria' van John Maunder. Een soort operaatje, dat begint met het oproepen van de stille nacht in Bethle hem. Het sneeuwt, alles en ie dereen is in diepe rust en dan komt de engel die de herders het blijde nieuws vertelt. Vox Humana zong overtuigend de rol van de verbaasde en lichtge- schrokken herders die, als de boodschap goed tot hen door dringt, in groot gejubel losbar sten. En Marjorie Ginczinger zong natuurlijk als de spreek woordelijke engel. Zonsondergangen hebben vaak een zoete bijsmaak: ze doen denken aan romantische B-films of kitscherige an sichtkaarten. Meestal spelen dit soort zonsondergangen zich boven zee af, dan zijn ze immers het mooiste, rood reflecterend in het water. Het getuigt van lef als je als kunstenaar dit enigszins beladen tafereel als thema voor je werk gebruikt. De Leidse kunstenares Annie Goddijn schilderde niet één, maar honderd zonsondergangen aan het strand van de Wassenaarse Slag. Haar werk is vanaf vandaag te zien in Stedelijk Museum De Lakenhal. jarig bestaan. Op de nieuwe cd staan oude en moderne kerst liederen in verschillende talen. Het ensemble werd in 1972 opgericht. Sinds die tijd brengt het koor, dat dertig leden telt, kerkmuziek uit alle eeuwen ten gehore. De leiding is al 25 jaar in handen van dirigent Theo Tobé. De cd 'O magnum myste- rium' is te bestellen bij de fam. Kortleve tegen betaling van 25 gulden. Telefoon: 071-5156825. vocaal kerkmuziekensem- appella pro Cantibus' uit »eest heeft vooruitlopend 25ste verjaardag in okto- 997 een cd uitgebracht met el 'O magnum mysterium'. istrumentale begeleiding verzorgd door de koper- >rs van 'Tell-Brass'. Het r bracht al eerder een cd uit, jelegenheid van het twintig- [toonstellingen in drie gemeenten en monografie LEIDEN SANDRA SMALLENBURG In de periode zomer 1995 tot najaar 1996 maakte Annie God dijn (1939) pakweg om de drie dagen een tocht naar zee, niet op een moment dat het haar uitkwam, maar steeds een half uur voor de zon zou ondergaan, 's Zomers kon dat om elf uur 's avonds zijn, in de winter om vijf uur 's middags. Zo ontstonden honderd schilderijen van elke keer dezelfde zon en hetzelfde strand, maar in heel verschillen de toonaarden en kleuren. „Het klinkt als een dwangma tige zelfopgelegde opdracht, maar dat was het niet," aldus de Leidse kunstenares. „Ik ging al tijd al graag naar het strand, om uit te waaien of tot rust te ko men. Toen ik eind 1994 uit Bos nië terugkwam, waar ik in op dracht van het Delftse Leger museum de gebeurtenissen in oorlogsgebied had vastgelegd, had ik sterk de behoefte weer tot mijzelf te komen. Ik ging vaak naar het strand om de zonsondergangen vast te leg gen. Wat begon als een grap, werd steeds meer een obsessie. In eerste instantie was het mijn bedoeling twintig zonsonder gangen te schilderen. Ik dacht dat dat wel genoeg zou zijn." De eerste tien werken werden in de tentoonstellingsruimte van De Burcht geëxposeerd en opgemerkt door medewerkers van museum De Lakenhal, dat meerdere schilderijen van God dijn in haar collectie heeft. „Ik had toen al mijn zinnen gezet op het maken van honderd zonsondergangen", vertelt God dijn glimlachend. „Ik wilde de schilderijen gezamenlijk expo seren, bijvoorbeeld in een oude fabriekshal. Op dat moment kwam De Lakenhal met het voorstel de 100 schilderijen in een van de grote zalen van het museum te hangen. Een betere plek had ik natuurlijk niet kun nen wensen." De tentoonstelling in de lange bovenzaal van het museum toont schilderijen van uiteenlo pend formaat, dicht boven en naast elkaar gehangen. Lopend van links naar rechts kunnen bezoekers de verschillende jaar getijden waarnemen. Eerst zie je de felle kleuren van de zomer, met veel rode-, oranje- en geel- tinten. Iets verderop doet de winter zijn intrede met grijze, mistige luchten. In sommige zonsondergangen drijft het ijs op zee. Goddijn moet dus onder barre omstandigheden haar schetsen hebben gemaakt. „Het was af en toe wel afzien ja," vertelt de kuntenares. „Ik ben wel eens tot aan mijn knie- en door het bevroren zand ge zakt. Maar het voordeel van de ze koude dagen was dat er geen hond op het strand was en ik in alle rust kon tekenen. Dat is ook de reden waarom ik het strand van de Wassenaarse Slag heb gekozen. Er is daar geen boule vard, zoals in Noordwijk of Scheveningen, die de aandacht kan afleiden. Je wordt alleen omgeven door duinen." De schetsboekjes, waarin Goddijn haar notities maakte, zijn ook te zien op de tentoon Annie Goddijn in De Lakenhal: „Een betere plek had ik natuurlijk niet kunnen wensen." stelling. Ze zijn zo klein als een zakagenda en bevatten wonder baarlijk genoeg alleen maar zwarte lijnen die de compositie aangeven. De kleuren zijn door middel van woorden aange duid: „Geel, grijs, oranje, grijs li la (boven de horizon, eronder) lichtgroen, oranje, oranje", no teert ze op 30-5-'96. Goddijn: „De woorden en lij nen vormen een geheugen steuntje. De rest staat op mijn netvlies gebrand. Ik moet wel op deze manier te werk gaan, want binnen een half uur gaat de zon onder. Binnen enkele se conden kan ook een wolk voor de zon komen en dan ontstaat een heel ander beeld. Eigenlijk zijn de schetsjes een soort mo mentopnames. Pas in het atelier worden ze uitgewerkt tot schil derijen." Het is een manier van werken die goed past binnen de tradi tionele Hollandse landschap schilderkunst. De dramatische wolkenluchten en zeegezichten van Annie Goddijn sluiten dan ook mooi aan bij de tentoon stelling van Jan van Goyen, die nog tot 13 januari in De Laken hal te zien is. De tentoonstelling '100 zons ondergangen' van Annie God dijn is te zien tot 31 maart 1997 in Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32 in Leiden. Bij de tentoonstelling is een catalogus verkrijgbaar voor 19,50. CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444 MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Kerstconcert door het Kinderkoor 'Eigen Wijs' en het Jeugdkoor 'Opmaat' van de Streekmuziekschool Leiden, o.l.v Wim de Ru, m m v Rijk Jansen, orgel. Gehoord: 20/12 in de Hooglandse kerk te Leiden. Het kostte een tientje. Maar al die honderden vaders en moe ders met evenzoveel klein ge spuis zullen het met mij eens zijn, dit Kerstconcert was onbe taalbaar. Drie koren, 80 mens jes: rechts de 'Eigenwijze' piep jes, links de 'Eigenwijze' grote ren, geflankeerd door 'Opmaat', jeugd tussen 12 en 17. Samen maakten ze de avond, onder lei ding van Wim de Ru. Bij hem op de Streekmuziekschool heb ben ze geleerd om lekker te zin gen. En al die kleine kleutertjes stonden me daar te zingen, nie mand hield z'n mond dicht, al lemaal hielden ze (min of meer) wijs, niemand krijste er boven uit. 'Kling klokjes, klingelinge- ling' zongen ze als echte zilver klokjes. En Japke van 8 is de voorzanger en ze zingt op haar mooist 'Er is een Kindeke, gebo ren in 't strooi.' Koor twee (9-12 jaar) heeft al geleerd zuiver te zingen, op de dirigent te letten, die daar na tuurlijk niet voor niks staat te zwaaien. Lotus en Elke zingen van die stille, heilige nacht, met het Kindeke dat het zo koud heeft, 'zijn ledekens beven'. En dan het Jeugdkoor met vier voortrekkers (Hieke klinkt als een bronzen klok) die prach tige soli zingen, perfect hun ta len uitspreken, inclusief Latijn, en de hele meute, klein en groot meetrekken. Het programma heeft leuke nieuwe Kerstliederen die direct aanspreken, in welke taal dan ook, 't gaat in de eerste plaats om de klank, het spel met de woorden. De begeleiding is functioneel, uitnodigend. Ro bert de fluitist met ervaring speelt over en door alles heen als een glinsterende kerstslin ger. Hara speelt al heel goed viool, ze moet soms dwars door de kerstliedjes een prachtige te genstem strijken. Daan en Rijk op cello en piano houden de structuur erin en op de ahter- grond klinkt de tamboerijn. Een fantastische avond. «SANDRA SMALLENBURG iderd jaar geleden was de sburgerweg al een belang- toegangsweg naar de bin- stad van Leiden, maar hui stonden er nog nauwelijks, deze eeuw werden hier irste woningen en villa's ïwd, die ook nu nog door voorbijgangers worden be- lerd vanwege de karakte- ke gevels en de speelse to- jes. Slechts weinigen zullen Sn dat het de Leidse archi- Hendrik Johannes Jesse is die in belangrijke mate itwoordelijk is voor het ge- van deze drukke weg. kreeg vanaf 1893 op- iten van de Leidsche ^maatschappij en particu- om woonhuizen en villa's itwerpen voor de Rijnsbur- Het getuigt van eigen- en stedebouwkundig it dat de architect alle wo- vlakt d, 'erscl hen o) deni gk«' l._ en. I ise iigni J,, Jecli de: jg| z Mi B hingen tien meter verder naar achter heeft gezet dan de vast gestelde rooilijn toeliet. Hier door werd de weg veel breder dan de gemeente voor ogen stond. Had Jesse zich wel aan de richüijnen gehouden, dan zou de drukke verkeersader vandaag de dag veel te smal zijn geweest voor alle bussen en au to's die Leiden in- en uitrijden. Maar de invloed van Jesse gaat veel verder dan zijn ont werpen voor de Rijnsburger- weg. Tussen 1883 en 1943 ont wierp hij voor Leiden en omrin gende gemeentes een ontelbaar aantal woonhuizen, kerken, winkels, raadhuizen, villa's en landhuizen. Voorbeelden zijn de Nederlands Hervormde kerk in Katwijk, hef raadhuis van Oegstgeest, de Nederlands Her vormde kerk in Rijnsburg, ver schillende winkelpanden aan de Breestraat en de Leidse woon wijk De Kooi. Hiermee heeft Jesse een duidelijk, stempel ge drukt op de bebouwing in Lei den en omgeving. Toch heeft de architect nooit de waardering en erkenning gekregen die hij verdient. Jesse is altijd in de schaduw blijven staan van be roemde tijdgenoten als Berlage, Cuypers en Dudok. Daar komt binnenkort veran dering in, hoopt de Leidse ar chitect Fons Verheijen. Samen met een groep architecten en kunsthistorici bereidt hij een grote tentoonstelling voor over het werk van Hendrikus Johan nes Jesse. In Leiden, Katwijk en Oegstgeest - de drie gemeentes waar Jesse het meest actief is geweest - zullen volgend jaar exposities te zien zijn met foto materiaal, bouwtekeningen, aquarellen, plattegronden en maquettes. Ook wordt gedacht aan het opzetten van fiets- en wandelroutes langs de architec tuur van Jesse. Om dit alles te realiseren wordt binnenkort de Stichting Jesse opgericht. Krullenjongen Kunsthistorica Joyce Hoog- eveen schrijft een boek over de architect, dat door de Stichting Jesse in samenwerking met het Nederlands Architectuur Insti tuut wordt uitgegeven. Hoog- eveen studeerde acht jaar gele den af met een scriptie over Jes se. Ze is altijd al gefascineerd door de schoonheid van de ge bouwen van Jesse. „Als je een maal bekend bent met zijn stijl, dan ontdek je in bijna elke straat in Leiden wel een gebouw van zijn hand", aldus Hoog- eveen. Hendrik Johannes Jesse werd geboren in Zaltbommel, maar verhuisde op zeventienjarige leeftijd naar Leiden, waar hij zich wist op te werken van 'krullenjongen' in een timmer werkplaats tot vooraanstaand architect. Zijn eerste ontwerpen worden gekenmerkt door de Hollandse renaissancestijl en zijn geïnspireerd op vormen uit de klassieke oudheid: zuilen, frontons, pilasters en ornamen ten. Het zijn vooral publieke ge bouwen als kerken, raadhuizen en scholen die hij vanaf onge veer 1880 in deze stijl optrekt. Rond de eeuwwisseling gaat zijn voorkeur uit naar de toen heel populaire Art Nouveau/Ju gendstil. Voorbeelden van deze stijl zijn een aantal woonwin kelpanden aan de Breestraat, waarin veel ijzeren balken en grote vlakken glas zijn gebruikt op een manier zoals de be roemde Victor Horta dat deed in winkelpuien in Brussel. De Keet Het meest bouwde Jesse in de zogenaamde rationalistische stijl, die wordt gekenmerkt door soberheid en een nadruk op de constructie. In deze stijl bouw de hij veel van zijn lahdhuizen en woningen, waaronder zijn eigen woning 'De Keet' aan de Rijnsburgerweg. Dit pand, waarin nu een advocatenkan toor is gevestigd, wordt gezien als een van de hoogtepunten uit zijn carrière. Typische Jesse- kenmerken, zoals ronde boog vormen voor ramen en deuren, groen geglazuurde raamdorpel- stenen, torens, grote vlakken baksteen en verschillende raamvormen, zijn hierin ruim Ondanks de soberheid van de gebouwen verwerkte Jesse altijd speelse elementen in zijn gebouwen. Ramen en deuren in verschillende vormen en maten, en baksteenvariaties komen ook veelvuldig voor. foto pr ver tegen woo rdigd Tot het beste werk van Jesse behoren volgens Joyce Hoog- eveen ook de villa's en landhui zen, zoals de villa Pomona aan de Rijnsburgerweg, het landhuis Duna in Noordwijk aan Zee (nu een discotheek). „Ondanks de soberheid van de gebouwen verwerkte Jesse altijd speelse elementen in zijn gebouwen. De gevelindeling is bij de land huizen bijna nooit symmetrisch en hij gebruikte vaak ramen van heel verschillende vormen en maten. Maar wat Jesse ook zo uniek maakt, is de geraffineerde manier waarop hij het interieur van de landhuizen ontwierp. De huizen zijn van binnen ongelo felijk ruim. Vaak bevatten ze een monumentale trappartij en een prachtige majolica schouw. Grappig zijn ook de onverwach te doorkijkjes: overal zitten deu ren en hoeken die je niet zou hebben verwacht. Maar ook aan de arbeiders woningen die Jesse in Leiden en Katwijk ontwierp, besteedde de architect veel aandacht. „Arbei derswoningen uit die tijd lijken vaak erg op elkaar", vertelt Hoogeveen. „Jesse probeerde die saaiheid te doorbreken door geknikte gevelwanden, torentjes en balkonnen toe te voegen. Hierdoor kregen de huizen toch een heel eigen karakter en wel haast het uiterlijk van herenhui zen. De wijken 'Het Rode Dorp' in Katwijk en 'De Kooi' in Lei den zijn hiervan goede voor beelden. Helaas zijn veel van de originele ramen en deuren on dertussen bij renovaties van de wijken vervangen. Veel activiteiten in Leidse musea De Leidse musea hebben in de kerstvakantie veel extra activi teiten. Het museum Boer haave zet de donkere dagen rond kerst in een speciaal licht. Als uitgangspunt hier voor dient de tentoonstelling 'Magische Optica', een exposi tie rond het thema toverlan taarns, kijkdozen en andere vermakelijkheden op het ter rein van de (licht)projectie. In Boerhaave geeft professor Wagenaar, de nieuwe rector- magnificus van de Leidse uni versiteit, op zondag 29 decem ber twee levendige, spannen de en vermakelijke voorstellin gen met de toverlantaarn. Wa genaar is in zijn vrije tijd niet alleen een fanatiek verzame laar van alles wat met tover lantaarn te maken heeft, maar bovendien een bevlogen be spelervan dit apparaat. Een kleine week later, op vrijdag 3 januari, verzorgen ex plicateur Van den Akker en lantaarnist Van der Poll een voorstelling in de romantische stijl van rond de eeuwisseling, getiteld: Lanterna Magica. En tussendoor geeft de toneel groep Pandemonia een aantal voorstellingen over een merk waardige figuur die zijn pu bliek meevoert van zijn tover lantaarn naar de videoclip en terug. Het Rijksmuseum van Oud heden (RMO) biedt kinderen de gelegenheid om hun eigen vervalsing te maken naar aan leiding van de tentoonstelling 'List en Bedrog. Vervalsingen in de archeologie'. Het RMO rekent op tweede kerstdag bo vendien geen toegangsprijzen voor de expositie 'List en Be drog'. De tentoonstelling gaat over vervalsers en over hoe zij ontmaskerd werden. Kinderen kunnen uit klei een eigen ver valsing maken. Elk gezin krijgt bovendien een vakantiepak ketje mee naar huis met een bouwplaat van de Tempel van Taffeh en twee boekjes. Verder worden gratis rondleidingen verzorgd. Ook Het Rijksmuseum van Volkenkunde en Rijksmusum Het Koninklijk Penningkabinet laten zich tijdens de kerstva kantie niet onbetuigd. Zo ver zorgt Volkenkunde op beide Kerstdagen gratis rondleidin gen en filmvertoningen rond de tentoonstelling 'Sluiers Ontsluierd'. Bovendien is er op tweede kerstdag een themaprogramma over hoe is lamitische jongens en meisjes tegen elkaar aankijken. Ter af sluiting van de middag brengt Sound of Salam muziek ten gehore. Bezoekers van de expositie 'De Euro van de Oudheid' in het Penningkabinet krijgen een minisetje euro-bankbiljet- ten mee naar huis. Het gaat hier om getrouwe kopieën van het winnende ontwerp van de Oostenrijker Robert Kalina. PROGRAMMA Museum Boerhaave: Wj\ Wa genaar: 29 december om 14.00 en 15.30 uur. Latenia magica: 3 januari om 14.00 en 15.30 uur. Pandemonia: 22, 27 december, 2, 5 en 19 januari om 14.00 en 15.00 uur. Kijkdozen maken: 24 en 31 december tussen 14.00 en 16.00 uur. Rijksmuseum van Oudhe den: Gratis rondleidingen en vakantiepakketjes t/m 5 ja nuari. Vervalsingen maken: 27, 28, 29 en 31 december en 2 en 3 januari, van 13.00 tot 16.00 uur. Rijksmuseum voor Volken kunde: Gratis rondleidingen: 25 en 26 december om 14.00 uur. Filmvertoningen: 25 (Moslims in Mango) en 26 de cember (Blauwe mannen van Marokko) 15.00 uur. Thema programma: 26 december van 12.30 tot 13.45 uur. Sound of Salam: 26 december van 15.45 tot 16.30 uur. Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet: Kinder speurtocht en minisetje euro biljetten: 21 december t/m 5 januari. eristieke woonhuizen van architect Jesse zijn in belangrijke mate verantwoordelijk voor het gezicht Rijnsburgerweg. foto pr

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19