'Ik kan begrijpen dat Ajax Spelbos wil' 'Ik heb maling aan reputaties' ep KNVB niet gelukkig met kritiek op Haagse voetbalclubs Sport Handbalsters Foreholte bij beste zestien in bekerstrijd VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv.-chef rob onderwater. 071 -5356463 Ruud Heus lang uitgeschakeld alkmaar De geroLitineerde verdediger Ruud Heus van AZ is ze ker zes weken uitgeschakeld. De 35-jarige ex-Feyenoorder scheurde gisteravond bij de training in Alkmaar een knieband. Heus was net op de weg terug na een blessureperiode. De ge meente Alkmaar verleende AZ overigens toestemming om te verhuizen van de Alkmaarderhout naar het terrein van AFC '34. Nottingham Forest polst Stuart Pearce ionden Nottingham Forest heeft Stuart Pearce aangeboden voorlopig coach te worden van de ploeg als opvolger van Frank Clark, die gisteren de eer aan zichzelf hield en opstapte. De club van Bryan Roy staat onderaan in de Engelse Premier league. Pearce, die 72 keer uitkwam voor het Engelse elftal, heeft 24 uur bedenktijd gekregen. Akkoord WCS en Sport-Promotion r.ouDADe spelersvakbond WCS en het bureau Sport-Promo- tion van voormalig WCS-medewerknemer Rob Jansen zijn het eens geworden over een minnelijke schikking over de tussen hen gerezen problemen. De rechtsprocedure die Sport-Promo- tion tegen de WCS en haar bestuursleden aanhangig maakte, is geschrapt. Milan accepteert schorsing Weah milaan» AC Milan heeft na spoedberaad besloten er van af te zien bij de Europese voetbalbond (UEFA) beroep aan te tekenen tegen de schorsing van aanvaller George Weah. De Italiaanse kampioen accepteert diens uitsluiting voor zes duels; niet omdat de club het ermee eens is, maar om Weahs belangen bij zijn ver dediging in een eventuele rechtszaak niet in gevaar te brengen. Rentree Tele Santana als coach Rio de janeiro» De voormalige Braziliaanse bondscoach Tele Santana keert terug op de voetbalvelden. Hij wordt in februari de nieuwe coach van Palmeiras. Santana, die de nationale selec tie onder zijn hoede had bij de WK's van 1982 en 1986, was bijna een jaar uit de roulatie wegens slechte gezondheid. Hij moest noodgedwongen stoppen bij Sao Paulo. [Rechtbank wijst schadeclaim Seles af hamburg De rechtbank van Hamburg heeft gisteren de schade- claim van Monica Seles afgewezen. De tennisspeelster had 27 miljoen gulden geëist van de organisatoren van het tennistoer nooi in Hamburg. Seles werd op 30 april 1993 door een gestoor de fan met een mes in de rug gestoken. Als gevolg daarvan ver scheen ze 27 maanden niet in wedstrijdverband op de tennis baan. De Amerikaanse baseerde de schade op gederfde inkom sten aan prijzen-, start- en sponsorgelden. leiden rob onderwater De KNVB is niet gelukkig met de Leid- se klaagzang over het Haagse voetbal. Districtsmanager Frank Bieleman van West 3 spreekt zelfs over een hetze. „Op dit soort berichtgeving zitten wij als voetbalbond niet te wachten, hier mee zijn wij niet gebaat." Bieleman erkent dat er problemen zijn tussen de voormalige Leidse en Haagse afdelingen, samengevoegd tot West 3. „Ik had even de vrees dat het specifiek hier in de buurt speelde, maar navraag heeft mij geleerd dat er ook problemen bestaan in de rest van het land. Het gaat dan om niet-stadse afdelingen die worden samengevoegd met stadse afdelingen. Zoals Haarlem bij Amsterdam en Gouda bij Rotter dam. In de grote stad liggen er andere normen en waarden. Dat vergt aan passing. Leiden beschouw ik als een niet-stadse afdeling die moeite heeft met het andere gedrag van Haagse verenigingen." Bieleman heeft de afgelopen maan den gesprekken gevoerd met zich 'misdragende' clubs. „Over bepaalde clubs heeft men een vooroordeel, dat is mij wel duidelijk geworden. Maar als er clubs werkelijk over de schreef gaan heffen we het vingertje en zeggen: pas op. Bij pupillenwedstrijden kunnen we de zaken niet tuchtrechtelijk aanpak ken, maar als de wedstrijden daar uit de hand lopen, springen we er gelijk op." Ook onderhoudt de KNVB contacten met de scheidsrechters. „We vragen ze zaken te melden die misgaan. Bij de opleiding van scheidsrechters wordt er heel veel aandacht aan besteed. In al gemene zin houden we de zaak nauw lettend in de gaten." De kritiek van clubs uit de Leidse re gio dat de KNVB 'niets' doet aan het li chamelijk en verbaal geweld, legt Bie leman naast zich neer. „Zaken die we tuchtrechterlijk kunnen aanpakken, la ten we niet liggen. Secretaris Dirk Lutz van WM, de 'boosdoener' in Leidse ogen, wil niet reageren op de kritiek. Hij wil zich eerst op de hoogte stellen van de uitla tingen van clubs uit de voormalige Leidse afdeling. WM en Teylingen hebben overigens nog niets vernomen van de tuchtzaak naar aanleiding van de molestatie van Teylingen-trainer Robert Suttorp op 20 oktober in Den Haag. Vorige week zou de KNVB al uitspraak doen in deze kwestie. Numan geniet van leven als voetbalprof in Brabant handbal» frank bonte Foreholte is doorgedrongen tot het nationale bekertoernooi. ioor een magere 13-12 zege op Ancora 2 in de regionale finale voegden de Voorhoutse hand balsters zich gisteravond in de eigen Gaasbak bij de zestien sterkste bekerteams van Neder land. De mannen van Saturnus hadden hetzelfde doel voor maar waren in Kwints- heul kansloos tegen Quintus 19-19). Foreholte had het tegen de Ancora niet gemakkelijk. Defen sief lieten de gasten uit Rotter dam weinig ruimte voor de Voorhoutse aanval. Zodoende kwam Ancora met de aanmoe diging van de Ancora-top, Gerri van Jaarsveld en Nicoleta Bori- ceanu - die enkele jaren geleden nog voor Foreholte uitkwamen - in de eerste fase van de strijd op voorsprong komen: 1-3. Ellen Warmerdam trok de score ge lijk. Zij bleef voor Foreholte de toon aangeven in de eerste helft, met Elly Spreeuw en Elly van Leeuwen als sterke secon danten. Na de hervatting bouw de opnieuw Warmerdam de voorsprong van Foreholte uit met een gave strafworp. Ancora liet echter niet af (8-6). De strijd leek gestreden toen Foreholte op een 13-8 voorsprong kwam. Warmerdam zat toen al met een knieblessure op de bank. Haar absentie was merkbaar. Fore holte kreeg kansen maar wei gerde die te verzilveren. Het werd nog knap benauwd, om dat het stug volhoudende Anco ra tot op een puntje afstand kwam: 13-12. Saturnus moest in Kwintsheul spitsroeden lopen. Quintus was op alle fronten beter. Even leek het erop dat de Leidenaars de flitsende start van Quintus kon den opvangen, maar Quintus liep onstuitbaar naar een 18-11 ruststand. Na de hervatting ver anderde het spelbeeld niet. De sterke verdediging en de ra zendsnelle breakout van Quin tus maakten van Saturnus een kansloze tegenstander. Bij FC Twente maakte Ar thur Numan met Ronald de Boer en Youri Mulder ooit deel uit van een unie ke lichting. De linksback van PSV en Oranje heeft onlangs besloten zijn carri ère in 2002 in Eindhoven af te sluiten. Hij verkiest Bra bant boven Rome. eindhoven gusbert spierenburg gpd-verslaggever Liever stamppot en pils dan pasta en wijn. Numan blijft een polderjongen. „Ik heb het goed in Nederland. Mijn vriendin ook. Voorafgaande aan de be sprekingen met AS Roma heb ik het met Vink en Reiziger over Italië gehad. Italië is mooi, zeg gen ze, maar je levert wel veel vrije tijd in. Dat is de overwe ging geweest. In Nederland ge niet ik veel vrijheid. Dat is me veel waard. Daarom blijf ik." De PSV'er is graag thuis. „Ik woon in Eindhoven en ik zit veel in Beverwijk om naar mijn broer te kijken. Die voetbalt bij de Kennemers, derde klasse KNVB. Als je ziet wat hij met een bal kan, ongelooflijk. Maar ja, hij houdt meer van zijn vrienden dan van het voetbal." Sinds 1992 speelt de Bever- wijker al voor PSV. Onlangs be sloot de linksback zijn contract met de Eindhovense club te verlengen tot 2002. Nóg vijfen- eenhalf jaar in Brabant. Zeker heid boven alles. „Ik had bij PSV nog een con tract tot medio 1998. AS Roma had zich gemeld bij mijn zaak waarnemer, Joop Korevaar van de WCS. PSV nam die belang stelling aanvankelijk niet seri eus. Toen heb ik gezegd, oké, zeg het maar, wat moet ik kos ten? Toen zijn we gaan praten. PSV kon het zich niet veroorlo ven om spelers te laten gaan, terwijl de ambitie is om terug te keren in de Europese top." Waarom PSV? De voetbalwe reld is toch aanzienlijk groter dan Eindhoven? „Je stelt die vraag alsof het een middenmoter is. We hebben twee moeilijke jaren achter de rug, maar van de toekomst ver wacht ik veel. We spelen op het ogenblik voor het kampioen schap en bovendien attractief Arthur Numan (rechts): „Ik moest slagen in het voetbal en liefst zo hoog mogelijk." voetbal. Daarbij: ik teken niet als de aanbieding me niet zou zijn bevallen. Over vijfeneenhalf jaar hoef ik me geen zorgen meer te maken. Ik kan dan zeg gen dat ik het goed heb gedaan. Het geeft me een lekker gevoel te weten dat ik straks niet meer hoef te werken. Dat ik dan din gen kan gaan doen die ik leuk vind." Via Haarlem en FC Twente naar PSV en het Nederlands elf tal. Er zijn er die met minder genoegen moeten nemen. „Mijn mentaliteit heeft mij zo ver gebracht en me op de been gehouden. Het was de inzet om ten koste van alles te willen sla gen. Ik móest slagen, in het voetbal en het liefst zo hoog mogelijk. Daarbij heb je onder weg zo nu en dan geluk nodig. Bij Haarlem heeft Advocaat me bij de selectie gehaald. Zeven tien was ik toen ik tegen DS '79 mijn debuut maakte en tegen FC Den Haag mijn eerste doel punt in het betaalde voetbal maakte. Geluk had ik ook toen Vonk en Spelbos voor FC Twen te op zoek waren naar een linkshalf." „Ik kon ook naar FC Utrecht en Willem II. Bij beide clubs had ik persoonlijk al getekend. Maar beide vonden de transfer som die Haarlem voor mij vroeg, 7.5 ton, veel te hoog. Twente niet. Het was bereid dat bedrag voor mij te betalen. Bij Twente ben ik de voetballer ge worden op grond waarvan PSV mij later heeft gekocht." In stadion Diekman maakte hij, met Ronald de Boer en You ri Mulder, ooit deel uit van een unieke lichting. „Bijna al die jongens van dat elftal zijn goed terechtgekomen. We speelden aanvallend voetbal met trainers die dat ambieer den. Die mazzel moet je heb ben. Ronald Spelbos: ik kan me voorstellen dat Ajax hem wil hebben. Hij ziet het, de manier waarop hij het voetbal bena dert. Spelbos is als trainer een aanvaller. Ik verafschuw de ploegen die zo ontzettend ver dedigend spelen. Ik durf het je gerust te zeggen: ik zie bijna geen voetbalwedstrijd meer op televisie. Aan een goede samen vatting heb ik tegenwoordig ge noeg." Zaterdag in Brussel vierde Ar thur Numan niet alleen de over winning op de Belgen, ook zijn 27ste verjaardag. De 14de de cember - het is voor de links back altijd feest die dag. „Vorig jaar, op zaterdag de 13de, wonnen we in Liverpool met het Nederlands elftal de be slissingswedstrijd van Ierland. Om middernacht hebben we ter gelegenheid van mijn verjaar dag toen een fles champagne opengetrokken en is het een mooi begin van de nieuwe dag geworden. Zaterdag in Brussel precies eender. Ik weet niet wat het is met die 14de. Op 14 de cember 1991 wonnen we met het Nederlands elftal in Istan- boel met 1-3 van Turkije en ook op de 14de december tekende ik destijds mijn contract bij FC Twente." FOTO ARCHIEF Ajax-PSV is dit seizoen op zondag de 22ste december. Op een nieuwe triomf moeten Ar thur Numan en PSV dus niet automatisch rekenen. Numan, Stam en Jonk gingen zaterdag in Brussel nog hand in, hand met Van der Sar en Overmars langs de tribunes, zondag in de Arena staan ze weer lijnrecht te genover elkaar. „Dat is het mooie van voet bal. Eerst samen uitkomen voor je land, dan weer onderling tot het uiterste gaan. Tegen Ajax moeten we Oranje vergeten. De landstitel staat op het spel. Als we winnen wordt de kloof voor Ajax zó groot dat het afgelopen is met ze. Bovendien hebben we ook altijd nog met Feyenoord te maken. Feyenoord schijnt woensdag tegen Roda JC weer veel mazzel te hebben gehad, zoals ze dat het hele seizoen al hebben, als ik de kranten moet geloven. Maar voorlopig staan ze maar drie punten op ons achter." Mensah nieuw in Ajax-selectie amsterdam» De blessuregol- ven blijven Ajax overspoelen. Voor de topper tegen PSV, de laatste wedstrijd voor de winterstop, zijn de zorgen vooral om de verdedigers. Louis van Gaal heeft gisteren zelfs de achttienjarige Kofey Mensah bij zijn selectie moe ten halen. Bij Ajax ontbreken zondag de verdedigers Blind, Veldman, Bogarde en Santos door blessures en mogen Scholten en Willems door een schorsing niet meedoen. De nieuwkomers Splinter en Melchiot werden door de blessurenood al eerder over geheveld van het tweede team. Voor Mensah is het de eerste keer. Tegen PSV ont breken ook Witschge (teen), Hoekstra (knie) en Dani, die maandag bij de training eën spierscheuring in het dijbeen opliep. Ronald de Boer is als enige Nederlander opgenomen in de Europese voetbalselectie die op 29 januari in Lissabön aantreedt tegen de beste spe lers van Afrika. De Ajacied heeft als mid denvelder de concurrentie of steun van onder anderen Di- dier Deschamps, Marcel Desailly, Zvonimir Boban, Rui Costa en Alessandro del Piero. Rinus Michels en Berti Vogts, de keuzeheren van Europa, hebben 21 voetbal lers uitgenodigd. Onder hén geen vertegenwoordigers van Internazionale, Barcelona en Real Madrid, die verplichtin gen hebben op die datum. De Europese selectie is: doel: Seaman (Eng/Arsenal), Schmeichel (Den/Manchester United); achter: Sammer (Dui/Borussia Dortmund), Ferrara (Ita/Juventus), Maldini (Ita- AC Milan), Ziege (Dui/Bayern München), Latal (rsj/Schalke 04), Neville (Eng/Manchester United); midden: Ronald de Boer (Ajax), De schamps (Fra/Juventus), Desailly (Fra/AC Milan), Nedved (Tsj/ta- zio), Boban (Kro/AC Milan), Mc- Manaman (Eng/Liverpool), Del Piero (Ita/Juventus), Rui Costa (Por/Fiorentina), Möller (Dui/Borussia Dortmund); voor: Klinsmann (Dui/Bayern Münchch), Boksic (Kro/Juventus), Joao Pinto (Por/Benfica), Shearer (Eng/Nëw- castle United). KNAU plaatst Boverman over nieuwegein anp aangesteld als fulltime coördi nator van het project Loop sport. Boverman was bonds- coördinator wegatletiek. Hij wordt nu nauw betrokken bij activiteiten als het opzetten van loopcursussen, clinics, testpun- len, trainingsadviezen, looppar- coursen en promotiebijeen komsten. Rond de benoeming van Boverman als coördinator wegatletiek ontstond enkele maanden geleden grote com-* motie bij een grote groep atle ten, die vond dat hij niet de ge schikte man was voor de func tie. Voor de functie coördinator wegatletiek wordt een nieuwe kandidaat gezocht. Stella Jongmans hoeft deze winter niet op jacht naar limie ten. De 25-jarige atlete is op grond van haar tweede plaats op de 800 meter van de EK in door 1996 zeker van deelname aan de WK die van 7 tot en met 9maart worden gehouden. Van Wely en Timman winnen groningen anp Bet Koop Tjuchem schaaktoer nooi in Groningen is begonnen, met een dubbelslag voor de Ne derlandse deelnemers. Zowel Jan Timman als Loek van Wely boekte een fraaie overwinning °p respectievelijk de Hongaar Peter Leko en de voor Spanje ttitkomende Rus Alexej Sjirov. De derde winnaar van de eerste ronde was de Brit Nigel Short. Nieuwe rugby-bondscoach Geoff Old wil schoon schip maken Geoff Old: „Ik selecteer straks alleen fitte en conditioneel sterke spelers." FOTO WIM PEPERKAMP amsterdam pieter van der vliet rugbymedewerker Komende zondag beginnen de rugbyers van negenvoudig landskampioen DIOK in de lan delijke ereklasse aan de play ofifs. In twee groepen van zes clubs wordt respectievelijk om het kampioenschap en tegen degradatie gespeeld. De groot ste concurrentie voor de Leide naars komt dit seizoen uit Den Haag, waar de Haagsche Rugby Club er alles aan doet om DIOK van de troon te stoten. De nieu we bondscoach Geoff Old volgt de ontwikkelingen op de voet. De 40-jarige Nieuw-Zeelander is de opvolger van John van Al- tena, die na de verloren inter land tegen Tunesië zijn taken neerlegde. De voormalige nummer 8 van de 'All Blacks' (het nationale team van Nieuw-Zeeland) heeft nog geen contract met de Ne derlandse Rugby Bond. Dat wordt mede bepaald door zijn drie schoolgaande kinderen, die nog thuis zijn. Samen met zijn vrouw is Old in Nederland al wel op zoek naar huisvesting en goede scholen. „Onze kinderen hebben de beslissende stem", zegt Old met een onvervalst Nieuw-Zeelands accent. „Als zij het uiteindelijk niet zien zitten, gaat het hele verhaal niet door." De nieuwe bondscoach is in Amsterdam aanwezig in het clubhuis van AAC tijdens een informeel feestje van besturen, sponsors en genodigden bij het slaan van de eerste paal van het nieuwe nationale rugbycen- trum. Eenmaal gewaagd naar zijn plannen met het Neder lands rugby bestijgt Old zijn praatstoel. Een Nieuw-Zeelan- dèr als rugbycoach in Neder land. Als het aan Old ligt, gaat de bezem door het technisch be leid van de NRB. „Anders kan ik net zo goed nu al naar huis. Ze hebben mij gevraagd voor deze baan omdat er veranderingen nodig zijn voor betere presta ties." Twee zaken moeten daarbij volgens hem op de helling. De selectieprocedures en het spe len van competitiewedstrijden op zondag. „Om te beginnen moeten we met alle ere- en eer- ste-klassetrainers aan tafel gaan zitten", begint de oud-politie agent. „De club trainers vormen de basis van onze prestaties. Zij moeten over de juiste oefenstof beschikken en dat toepassen in hun trainingen. Ik heb schema's voor die trainers. Op deze ma nier kunnen we de basis van het rugby in Nederland in de breed te versterken." De NRB heeft Nederland in vier districten verdeeld. Eén van de uitgangspunten van dat stel sel is dat binnen die districten selectietrainingen kunnen plaatsvinden voor de diverse vertegenwoordigende teams. Alleen is die procedure de laatste jaren nauwelijks gevolgd. „Om uiteindelijk een nationaal team samen te stellen moeten eerst de districtsteams nieuw le ven ingeblazen worden. Op pa pier zijn die er nu wel, maar ze worden niet of nauwelijks ge bruikt voor het doel waarvoor ze dienen. En dat is zicht krij gen op de beste spelers uit een district. Tijdens die districtstrai- ningen zijn de clubs verplicht hun spelers af te staan, willen die spelers in aanmerking ko men voor een selectie. Dit geldt voor alle nationale selecties. Het is de enige toegang voor de vol gende stap, een grote nationale selectie onder de naam 'Hol land Select'. Want uit deze groep wordt uiteindelijk per in terland het nationaal rugby- team samengesteld. Door dit nieuwe optreden zijn de eerste 'slachtoffers' inmid dels al gevallen. Maarten van der Kolck en Rutger Smith (HRC) zijn ondanks hun argu menten van 'vaste krachten' niet in de nationale zevenmans- rugby-selectie opgenomen voor het WK-kwalificatietoernooi in Uruguay. Beiden verschenen niet op de selectietraining. Het verbaast de bondscoach overigens dat in Nederland niet meer saamhorigheid binnen de verenigingen is. „In zo'n klein land als Nederland, met een kleine sport als rugby, vind je soms binnen een straal van 25 kilometer twee of drie rugby clubs zonder niveau. Het zou verstandiger zijn om die krach ten te bundelen en als clubs ge zamenlijk aan een sterk team te bouwen dat het hoogste wil be reiken. Dat komt ook het rugby ten goede." Na het zien van een aantal competitiewedstrijden is Old weer wat wijzer geworden. Met name het gebrek aan conditie bij de Nederlandse spelers is hem opgevallen. „De fitheid van veel spelers die ik heb gezien laat te wensen over. In de wed strijd tussen HRC en DIOK, waarbij het gaat om twee koplo pers, heb ik misschien vief of vijf spelers gezien die het tot,het einde toe volhielden. De meeste spelers worden moe, raken geïr riteerd en reageren dat af, op spelers en scheidsrechter. Ik, se lecteer straks alleen fitte en con ditioneel sterke spelers. Ik heb maling aan reputaties. Je kpmt bij mij alleen in aanmerking als je fit bent en de juiste weg volgt. Anders stuur ik je terug naar je club en kun je daar aan je con ditie werken en je een volgende districtstraining weer aanmel den." Om dat voor elkaar te krijgen moet binnen de Nederlandse rugbywereld het nodige veran deren. Maar Old heeft nog meer noten op zijn zang. „Wil Neder land een kans maken om. in 1999 aan het wereldkampioen schap in Wales deel te nemen, dan moeten we nu aanpakken." Een struikelblok voor zijn ambi tieuze plan is ddat de rugby- competitie op zondag wordt af gewerkt. „In ieder ander rugby- land wordt op zaterdag de cpm- petitie gespeeld en trainen de nationale selecties op zondag. Als je het andersom doet, gaan spelers zich tijdens een training lopen sparen of verschijnen he lemaal niet. Met de opzet yan een competitie op zaterdag komt er regelmaat in de centra le trainingen en hebben we, de meeste kans van slagen. Als dat niet gebeurt, raken we steaks hopeloos achterop."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21