Cultuur Kunst 'Evita is mijn lot' Scherven van Youp De duivel in De Kruik Propop in de clinch met de Stadsgehoorzaal jk koopt kunstcollectie rstconcert stijlvol UirScHlfTfP-5 'Kerstgala in In Casa verdient een beter lot ierdag 19 december 1996 ling Stones ontkennen tournee VS [j. De Rolling Stones hebben berichten tegengesproken als ?ln: in ze volgend jaar voor acht maanden op tournee in de ligde Staten gaan. De media meldden eerder deze week dat ines daar honderd concerten zouden geven om hun vol- cd te promoten. .trie Ben Cramer speelt en zingt vanaf volgend jaar in de rEvita'. Vanaf 3 januari neemt hij de rol van Juan Perón De an Jeroen Pfaff. Pfaff vertrekt binnenkort naar Duisburg irekfc Min Duitse versie van Les Misérables te spelen, aldus rnii|< icent Joop van den Ende. „J [ort Chassétheater ruim 8 miljoen Het exploitatietekort van het Bredase Chassétheater over "rste seizoen bedraagt ruim acht miljoen gulden. Dat is 90 bi jan 1,4 miljoen boven het begrote en door de gemeente ;t ori i afgedekte bedrag van 6,6 miljoen gulden. Dat heeft het 311 d uitantskantoor KPMG berekend. Het tekort over het lopen- De' izoen is waarschijnlijk zeker zo hoog. Vooral de voorstellin- n aa ide grote zaal met haar ruim 1200 plaatsen, zijn zwaar te- ttpb ivallen. Sitf tnando krijgt eigen museum )ORTNederland krijgt een Armando-museum. Het zal jn gevestigd in de Elleboogkerk in Amersfoort. De veelzijdi- nstenaar Armando zal een deel van zijn privé-collectie ragen aan Amersfoort. Een ander deel zal door de gemeen- rden aangekocht. In totaal gaat het om tweehonderd wer- ie representatief zijn voor het oeuvre van de kunstenaar. jk heeft een omvangrijke verzameling gekocht met werk van de Franse inaars Odilon Redon en 6 Bernard. Deze collectie- er is getaxeerd op veer- miljoen gulden, groten - •i betaald door de staat. Van Gogh Museum in "i erdam, waar de 106 5! werken onderdak krij- 192!: draagt 1,5 miljoen gulden eigenaren schonken ook N ran Redons beroemdste lerijen aan de staat. 'Les Clos' was ooit in bezit e zuster van Vincent Van Willemien. Staatssecre- y. Ms van Cultuur maakte UI 133,73 IRIJSDAM. 071-5356444 Cramer in musical Evita Madonna gelooft heilig in Eva Peron „Liever honderd keer naar de tandarts dan een dagje pers", liet Madonna voorafgaand aan haar noodzakelijke promotieronde voor 'Evita' weten. Lange tijd had het er gisteren in het superstatige Londense Hyde Park Hotel ook alle schijn van dat de Amerikaanse 'femme terrible' inderdaad een broertje dood had aan de voor haar verza melde meute Europese filmjournalisten. de aankoop gisteren bekend in het museum. Vanaf vandaag zijn zes schilderijen van Redon en Bernard, typerend voor de gehele collectie, in het muse um te zien. Op één daarvan staan Bonger, zijn vrouw en Bernard zelf afgebeeld. André Bonger (1861-1934), Nederlands assuradeur, geldt als een van de markantste ver zamelaars uit de periode 1885- 1934. De collectie-Bonger be staat uit 49 werken van Redon (schilderijen, aquarellen, teke ningen, litho's en pastels), vijf tig werken van Bernard (schil derijen, aquarellen, tapiseriën, houtsnijwerk, houtsneden, zinkografie, lithografie) en ze ven werken van andere kun stenaars. LONDEN LOUIS DU MOULIN Organisatorisch leek er niets te kloppen en zelfs de hoogste slippendragers uit haar uitge breide hofhouding durfden op een gegeven moment amper nog te garanderen dat mevrouw Ciccone zich zou laten onder vragen. Voornaamste oorzaak: de nachtelijke onrust, veroor zaakt door haar baby Lourdes, die haar - volgens de steeds meer in het nauw gedreven pu- bliciteitsstaf - volslagen uit het lood het geslagen. Toen The Material Mom (38) eenmaal in 'de Loggia' achter de batterij microfoons plaats nam om tekst en uitleg te geven over dat andere dierbare kindje, haar bioscooptroef over de le gendarische Argentijnse presi dentsvrouw Eva Peron, straalde ze echter. En wel zodanig dat de verlichte kerstboom achter haar geheel in het niet verdween. Eens een professional, altijd een professional. Ook bij deze laatste loodjes van een twee jaar vergende monsterklus moest en zou Madonna de indruk vermij den dat ze haar zwaar wogen. En misschien viel de last ook wel weer mee, omdat ze als ac trice eindelijk eens in een 'win ning mood' mag verkeren. Want zoals Alan Parker, de re gisseur van de honderd miljoen gulden kostende 'biopic', eerder al had verklapt heeft het kleine, hyperambitieuze meisje uit De1 troit, dat als uitdagende pop zangeres al de wereld verover de, dan toch Hollywood voor zich gewonnen. „Of 'Evita' een kassucces wordt, zal nog moe ten blijken, maar Madonna wordt in de hoogste filmkringen voortaan wel serieus genomen", zei de doorgewinterde Britse ci neast ('Fame', 'The Wall', 'Bir- dy', 'The Commitments'). Hij wenste zelfs een Oscar voor zijn 'alleszins kneedbare' hoofdrol speelster niet uit te sluiten. Drijfveer Erkenning van mensen die het kunnen weten en die haar in het Amerikaanse filmmekka verder moeten helpen, is ook ei genlijk Madonna's voornaamst drijfveer geweest. Daarnaast was er die jarenlange fascinatie voor Eva Peron (1929-1952) met wie ze zoveel deelde. „Daarom heb ik nooit getwijfeld aan mijn keuze voor deze rol. Evita was gewoon mijn lot. Alleen, soms moet je dat lot een handje hel pen. Ik heb Alan Parker inder daad een vrij emotionele brief van vier kantjes geschreven om hem ervan te overtuigen dat ik de enige ware was", bekende Madonna. Die ook nog eens een handje werd geholpen door het afzeggen van eerste keus Mi chelle Pfeiffer, die had gehoopt op een pure studioproductie in en om haar thuishaven Los An- Zangeres/actrice Madonna in gezelschap van Antonio Banderas (links) en Jimmy Nail, gistermiddag in het Londense Hyde Park Hotel. foto epa geles. Behalve de telkens weer aan gehaalde overeenkomsten met haar persoonlijke heldin (simpele, katholieke komaf, droomcarrière op basis van ijze ren wil en tomeloze energie, sexy uiterlijk) ziet Madonna toch ook nog een voornaam verschil. „Voorzover ik Evita tenminste heb kunnen door gronden. Ik denk dat ik zo dicht bij haar ben gekomen als voor een levend wezen maar moge lijk is, maar dan nog zijn er vele raadsels, omdat heel veel infor matie op van horen zeggen be rust. Maar goed, waarin Evita geheel op zichzelf staat is haar levenslange naïveteit. Ze was zeker niet zonder fouten, maar ik geloof wel dat wat ze allemaal voor het volk deed uit niets an ders voortkwam dan idealisme. Het geld van de rijken verdelen onder de armen, zoiets moet wel grote problemen veroorza ken. Dat neemt echter niet weg dat daar in beginsel natuurlijk niets mis mee is." Zelf is ze net zo'n politieke tante, vindt Madonna. „Ik voer alleen een hele andere strijd. Ik probeer de vooroordelen waar vooral vrouwen altijd gebukt onder zijn gegaan, de wereld uit de helpen. Daar zijn al die vaak onbegrepen provocaties uit het verleden op terug te voeren. Waarom zou een vrouw minder mogen dan een man, heb ik me altijd afgevraagd. Van een vent met macht wordt alles gepikt, maar tegen een vrouw die de la kens uitdeelt, wordt vreemd aangekeken." „Evita heeft daar ook onder geleden. Ik gelukkig veel min der, omdat ik me nergens wat van heb aangetrokken. In die zin ben ik zeker een bevrijden de, emanciperende factor ge weest en wil ik die ook blijven. Daarnaast ben ik altijd in de bres gesprongen voor de homo beweging en voor de acceptatie van aids als maatschappelijk probleem en heb ik altijd als eerste klaar gestaan voor liefda digheidsacties." LEIDEN AD VAN KAAM De Stichting Propop, organisator van een groot muziekfestijn dat jaarlijks 1200 bezoekers naar de Stadsgehoorzaal trekt, is boos op zijn verhuurder. De kwaadheid is gewekt, omdat na herhaalde verzoeken nog altijd geen antwoord gekomen is op de vraag of het feest ook in 1997 weer volgens traditie begin november gegeven kan worden. „We wachten nu al een maand op een reactie. Ik heb sterk de indruk dat we door de directie aan het lijntje worden gehouden", laat Propop bij monde van secretaris Hennie Kwik weten. Het geduld van Kwik en medeorganisator Hen nie Wiggers is onderhand op. „Als het zo moet, houden we de eer wel aan onszelf en gaan we op zoek naar een ander onderkomen. We komen in de knel met onze boekingen. Ik heb altijd gedacht dat de Stadsgehoorzaal er is voor de Leidenaars, maar dat schijnt op een misvatting te berusten. Op 16 november hebben we de eerste brief ge stuurd. Ze hebben nog niet eens de moeite geno men om zelfs maar te bevestigen dat ze die ont vangen hebben. En dat terwijl we toch altijd keu rig op tijd de huur van 5000 gulden hebben vol daan." Voorlichter Bart Vieveen zegt de brieven van de zeer boze Kwik te hebben gezien. Hij meldt dat de programmering voor het volgend seizoen nog niet rond is en dat dat de reden kan zijn dat een antwoord tot dan toe is uitgebleven. Hij kan zich het onbegrip dat bij Kwik heeft postgevat wel enigszins voorstellen, gaat het uitzoeken en meldt twee uur later opgelucht dat de zaak is ge regeld. Dat 'toevallig' een dag daarvoor een brief van de directie naar Kwik is gegaan. Daarin schrijft directeur Petra Unger dat ze begrijpt dat Kwik 'teleurgesteld' is over het uitblijven van een reactie. 'Maar', schrijft ze als soort excuus, 'wie niets te melden heeft, doet dat ook niet.' Die opmerking ontkracht ze vervolgens weer door uitvoerig in te gaan op de nieuwe werkwijze van de gehoorzaal. Ze heeft dus wel degelijk wat te melden. Namelijk dat de eigen programmering voor gaat. Pas als die rond is komen de 'verhurin gen' aan de beurt om de gaatjes te dichten. Half februari hoopt ze de Stichting Propop meer te kunnen vertellen. Wil Kwik toch een 'zekerheidje' hebben dan moet hij zich richten op de periode tussen 15 augustus en 15 september. Dan is de zaal zeker vrij. Om de euforie die nu ongetwijfeld bij Kwik zal ontstaan wat te temperen, deelt de directeur tus sen neus en lippen nog wel mee dat mocht Pro pop komen, dat in elk geval niet tegen dezelfde fi nanciële voorwaarden kan zijn als de afgelopen keer. Als reden daarvoor voert ze aan dat er veel schade is geleden door onder meer glasscherven op de parketvloer. Een maand geleden nog meld de ze echter in deze krant dat het best wel mee viel met die schade. Er kan in vier weken tijd blijkbaar heel wat mis gaan in de communicatie. MUZIEK CENSIE LI DY VAN DER SPEK certvan het Kamerorkest 'Leiden i'. Gemengd Koor en Schola ivan de Hartebrugkerk en het wartet 'Sine Nomine', m.m.v. El- den Dool, sopraan, Folkert orgel en Anton den Boer, da- algehele leiding: René Verhoeff. 18/12, Hartebrugkerk. Leiden. erstconcert in de Harte- Tk onder leiding van Re- loeff is in één woord sa- vatten: stijlvol. De in- niet te hoog gegrepen, 't risselend en origineel, il. Verhoeff is er nog een rijke Roomse leven. Dat niet alleen als zijn Scho- torum het Gregoriaanse lus Puer natus est' zingt, [escandeerd, licht zwe- naar het eind van elke Zijn 'Kyrie eleison' in het it wellecome' van Louis sch doet denken aan de nzinnige Jugendstil lijnen iToorop. i kleine Mis in G van An- Caldara (1670-1736) zin- 4i.£ö Üsten uit eigen gelederen, vuld met leden van het Kwartet 'Sine Nomine', twee dwarsfluiten en een mbel, simpel en mooi. listen hebben (nog) kleine 35$ ien maar zingen zeer ver- - met een uitstekende dic ker, extravert. Het koor wend licht en juicht daar ïiden op de achtergrond, in tintelende cadans zingt Nomine' twee prachtige verstild, wéér met dat mystiek. Ook de orga- |4,0fl olkert Grondsma brengt tie op een niet-traditione- lier in 'Chant de Paix van (1907-1991). Deze )opt niet als limonade- naar binnen. Nee, je wat meer voor die vrede die bitterzoete harmonie- de Flute moeten eerst amaan versterven, het hele orkest 'Leiden lietta' niet dat mystieke dan op z'n minst toch iritueels. In Haydn en Vo- Sinfonia in D) speelde de van het licht de hoofdrol is het voor die andere Zuiverheid, stukken min den; valsheid komt zo lijks aan de bak. Nog spe- t vermelden is de lyrische die regelmatig deze stijl- wond vleugels gaf. In café 'In den Vergulden Kruik' komt de zoon van de duivel. Nee, we hebben het hier niet over een vechtersbaas die in staat is om iemand 'n oor af te bijten maar over een acteur. Een acteur voor twee dagen. Hij speelt op 29 en 30 december sa men met Elizabeth Kooreman en een groot aantal andere vas te innemers uit 'De Kruik', zoals deze gelegenheid voor natte waren aan de Leidse Haarlem merstraat in de wandeling wordt genoemd, mee in het to neelstuk 'Maricken van Leyden'. Deze tragi-komedie in drie be drijven is geschreven door Hans Zirfuss, wiens bijnaam 'de schipper' is, omdat hij 's zomers met zijn tjalk het IJsselmeer on veilig maakt onder het motto: 'Beerenburgers aller landen, verenigt u!' Samen met NCRV- regisseur Bob in 't Hout pro beert hij de spelers tot Albert van Dalsum-achtige hoogten te brengen. Ziriuss boog het verhaal van Mariken van Nieumeghen om naar deze tijd en voegde een groot aantal Leidse elementen toe. Zo moet journalist Ad van Kaam als stamgast geregeld fol- koristische uitspraken als 'té- ring' en 'kijkeris!' laten vallen. Peter Labruyére speelt bisschop Alfonsius en ene Chris Oppen- Elizabeth Kooreman. foto hielco kuipers Youp van 't Hek staat bijna de hele week in de Leidsche Schouwburg. In onze stad, 'die stad waar iedereen rechten studeert maar er nooit iets mee gaat doen', probeert Youp zijn nieuwste show 'Scherven' uit. Het is niet gebruikelijk dat de krant schrijft over deze experimentele voorstellin gen. Je gaat ook niet op een stoel zitten als-ie nog maar twee'poten heeft en de meubelmaker er nog aan bezig is. Maar wat wij u wel kunnen vertellen is dat deze show van Youp van 't Hek weergaloos is. Humor, cynisme, ontroe ring, alles zit erin. Afgelopen dinsdag kreeg de cabaretier een staande ovatie. En mijns inziens dit keer een gemeen de. Ik zeg het er maar even bij want tegenwoordig gaan Nederlanders zelfs al staan als iemand op het toneel een paar klinkende winden heeft gelaten uit zijn holtromboon. Over winden gesproken. Twee jongens op de voorste rij - ze droegen beide een opvallend geblokt overhemd - kregen van Youp de wind van voren. Ze moesten sneer na sneer incasseren en je zag hun onderlip steeds meer gaan han gen. 'En wat zeggen de twee schaakbordjes ervan? Vader is zeker notaris, hé? Notarissen, dat zijn de grootste sufkutten die er bestaan. Die gaan rechten studeren en daarna nog een keer. Sufkutten.' Een beetje bouwvakker had het niet genomen en Youp deze Publikumbeschimpfung betaald gezet met een paar versplinterende hoeken. Maar de jon gens hielden zich in. Na afloop gaf Youp hen een hand. Hij zat op zijn hurken op het toneel en stak zijn hand uit. Even drong zich het beeld op van iemand die aan de eendjes ge bakken spons voerde. CEES VAN HOORE Ik probeer nooit te vergeten hoe belangrijk het is om te dansen. Dat is zo geweldig, zoiets bij- zonders. Nou ja zo'n beetje alle cliché's die je maar kunt beden ken, hè. Soms begin je, en dan zijn je armen nog een beetje stijf en dan wil het maar niet lukken. Maar vooral met trance kom ik er helemaal in en dan ver geet ik gewoon dat ik er ben. Gewoon dan sen met mijn ogen dicht. Maar dan sla ik weer een glas bier uit iemands handen of trap ik weer op iemands tenen. Oh, dat is zo vreselijk en ik blijf maar excuses maken. Bij het optreden van de housegroep Ulan Bator in het LVC waren heel weinig mensen. Toen heb ik echt zo lekker ge danst. Vroeger deed ik dat veel vaker. Alf red, mijn vriendje, heeft me een beetje ge ïntroduceerd in die housescene. Toen had je nog allemaal van die vage feestjes van die Engelse krakers en parties op het Waardeiland. Ik ging in het eerste jaar van mijn studie ook rustig drie keer per week uit. De rest van de week kon ik niet eens achter mijn ezel staan, helemaal kapot. Nu ben ik altijd op vrijdag vrij. dus kan ik op donderdagavond uit. Nou, dat is dus bijna altijd het LVC want ik zit er ook in de decorploeg. Je weet nooit van tevoren hoe een avond wordt. Er zijn heel veel soorten sferen en altijd weer andere men sen. Lekker vrijblijvend, en een beetje ongeorganiseerd. En er kan ook best wel veel, hoor. Soms ga ik stiekem een kijkje nemen op de dj-brug of even kletsen in de keuken. Het wordt dan echt een beetje van jou. Echt zo'n insidergevoel. heimer mag de rol van Paus De- bilius voor zijn rekening nemen. De hoofdrol is weggelegd voor de lieftallige Elizabeth Kooreman, die in het dagelijks leven werkt als serveerster in theehuis De Leidse Hout. „In het begin van het stuk ben ik een net en burgerlijk meisje. Maar als Lucifer, de zoon van de duivel op de proppen komt, word ik al snel een slettenbak en haal ik allerlei vuile streken uit. Maar het komt goed. Op het einde ga ik naar de pastoor om mijn zonden te belijden." CEES VAN HOORE NAAM: Sylvia Dekker LEEFTIJD: 23 jaar WOONPLAATS: Leiden OPLEIDING: Kunstacade mie Den Haag GEZIEN: LVC LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG Na het succes van vorig jaar was er gisteravond wederom een Kerstgala in danssalon In Casa. Wat een mooi festijn had moeten worden met op tredens van Ben Cramer en Lori Spee, draaide echter uit op een zeer mager feest. „Vo rig jaar hadden we rond de 400 bezoekers. Dit jaar reken den we daar weer op, maar we hebben slechts honderd kaar ten verkocht. Dit gaat mij veel geld kosten", aldus de zicht baar teleurgestelde In Casa-ei- genaar Leo Kamphues. De grote zaal was sfeervol aangekleed. Een vier meter hoge kerstboom sierde de zaal. Van de 'dresscode' hadden evenwel weinig mensen zich iets aangetrokken. Niemand lette daar echter op. Alle ogen waren gericht op Ben Cramer met zijn 'Phantom of the Ope ra'-repertoire. Maar het pu bliek keek naar de artiest, als een groep schoolkinderen naar een museumcollectie: vol bewondering maar bewe gingsloos. Moeizaam kwamen de bezoekers in beweging toen Ben wat luchtiger muziek ten gehore bracht. Tegen de tijd dat het gala-publiek begon te swingen hield Cramer het voor gezien. Kamphues: „Leiden is ken nelijk nog niet rijp voor een groot kerstgala. Misschien hebben de mensen zich laten weerhouden door de kleding voorschriften. Of waren de kaarten te duur. Eigenlijk heb ik geen idee, waarom er zo'n slechte opkomst is. Dit feest verdient in elk geval een beter lot. Ook het optreden van Lori Spee bracht de stemming er niet in. Kamphues is er nog niet uit of er volgend jaar weer een Kerstgala komt. „Daar moet ik nog eens heel goed over nadenken. Eerst richt ik mij op het programma voor volgend voorjaar. Dan hebben we onder meer optredens van Frans Bauer, Piet Veerman en Rob de Nijs." concertgebouw 3ncertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 4! cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 95 j-iujuuur leiemann. oacn i-iayon aei-escn nanaei.Liaani 1 10 - Kinai au Gastprogrammering Hel Muziektheater 2a 4. zo 5 Rosas mei Three Movements to the Music ol Berg, Schonberg ma 6 jan. Wagner Muziek, dansen film inde nieuwste productie van I 20 15 uur Anne Teresa De Keersmaeker m m v het Duke Quartet I vriOjan. Wadaiko Ichiro (Japan) donderende ritmes, explosieve 4 de nieuwe kerk Dam. Infolijn 638 69 09 Bernard Winsemius op hoold- ei TEKST: PABLO CABENDA, FOTO: HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9