stublieft, uw frt kerstpakket. 29 CENT Sponsoring van scholen aan banden 'Nieuwe rijcursus kan file oplossen' Binnenland VAN"SLECH$ PER BELMINUUT! Piet Heintunnel is bijna klaar Forse stijging in uitgifte 'droge' bedrijfsterreinen Winkeliers bundelen krachten op Internet IPERDAG 19 DECEMBER 1996 CPD Geassocieerde Pers Diensten alf bos illegaal gekapt mü iden» Een villabewoner uit Naarden heeft deze week illegaal tallen bomen in zijn tuin laten kappen. Tussen de veertig en ggrove dennen zijn met de grond gelijk gemaakt. Ook vijftig ere omen, hoofdzakelijk eiken, gingen tegen de vlakte. De bewoner wilde zijn gazon uitbreiden. De schade is enorm. P. NStra, milieu-ambtenaar: „Het was een aaneengesloten kro- dek in een waardevol gebied, karakteristiek voor het Gooi. is nu aangetast", oordeelt Veenstra. De opdrachtgever krijgt proces-verbaal van de politie. Hij wordt naar verwachting iti ilicht om nieuwe bomen te planten. cyclingapparaten populair rpRDAMConsumenten willen er graag aan meewerken om schreven apparaten als tv's of strijkijzers gescheiden van an- afval aan te bieden. Ongeveer zeventig procent van de bevol- is zelfs bereid hogere prijzen te betalen voor nieuwe appa- v ur om het hergebruik te bekostigen. Dat staat in een rapport 5 Milieudefensie. De organisatie ondervroeg zeshonderd con- ienten en verzamelde daarnaast de resultaten van een inza- actie in Geldrop. In deze plaats haalde de milieuclub binnen dagen ruim 350 afgedankte apparaten op, veel meer dan officieel inzamelproject van de elektronicabranche in vijf inden bijeensprokkelde. De ingezamelde spullen gaan naar gespecialiseerd recyclingbedrijf. Volgens Milieudefensie zijn de producenten, als Philips, die een grootschalige inzame- en hergebruik van oude apparaten tegenhouden. jjeltlom niet via vrouwelijke lijn haag» Het kabinet geeft niet toe aan een meerderheid in de ■ede Kamer, die het mogelijk wil maken dat adellijke titels via de vrouwelijke lijn overerfbaar worden. Een vrijwel ka- treed gesteunde motie van die strekking werd gisteren inge- infid. Minister Dijkstal van binnenlandse zaken heeft die motie ogend ontraden. De meerderheid in de Twéede Kamer vindt gelijke behandeling van man en vrouw ook moet gelden bij iji Uijke titels, maar de regering vindt dat deze „beperkte mo- hi lisering" geweld aandoet aan het historische karakter van de t. D Idom. De Tweede Kamer stemt vandaag over de motie. lkini ip eiger stort in: vijf gewonden Vijf bouwvakkers zijn gisteren in Enschede gewond lnfaakt toen de bouwsteiger waarop zij aan het werk waren, in- Ze zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Eén van hen is gewond, de overige vier hebben licht letsel. De bouwvak swaren aan het werk bij het hoofdbureau van de Enschedese itie. Hoe het ongeval heeft kunnen gebeuren, is nog niet end. h< Tegen commerciële invloeden Sponsoring mag niet de inhoud van het onderwijs beïn vloeden. Ook is het onaanvaardbaar dat commerciële geldschieters de objectiviteit, betrouwbaarheid en onaf hankelijkheid van scholen in gevaar brengen. rotterdam anp Dat zijn de grenzen die staats secretaris Netelenbos (onder wijs) stelt aan sponsoring op scholen. De bewindsvrouw komt volgende maand met een gedragscode. De code geldt voor alle betrokkenen van de sponsoring. Netelenbos praat hierover met de besturenorga nisaties en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Zij zei dat tijdens een studie dag over sponsoring van scho len ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de het Caland Lyceum in Rotterdam. „Met sponsors halen we de dui vel in huis", was de stelling die ter discussie stond. Dat vond Netelenbos wel meevallen. „Wie met de duivel uit een schotel eten wil, moet een lange lepel hebben", was haar repliek. Daarmee bedoelde ze dat sponsoring onder strikte voor waarden kan worden toege staan. Naast besturenorganisa ties en de VNG zijn ook Consu mentenbond en de Stichting Stuurgroep Reclame betrokken bij het overleg, dat moet leiden tot een gedetailleerde overeen komst. Sponsoring kan iets extra's opleveren al verschaft de over heid de noodzakelijke middelen voor het onderwijs, aldus Nete lenbos. „Er valt wat te halen in school. Want daar zit een zeer aantrekkelijke doelgroep voor de bedrijven en de commerciële instellingen. Hoewel het be roepsonderwijs het fenomeen sponsoring al lang kent, is spon soring gericht op leerlingen een nieuw fenomeen. Het is dus volstrekt logisch dat sponsoring door velen met argwaan wordt bekeken." LEEN BIJ EXPERT JAAR LANG GRATIS RISKS-GARANTIE. mee bent u tegen alle igelukjes beschermd, i», schade of diefstal? (en probleem, Expert ;tdit direkt voor u op. kGSM ZAKTELEFOON MET HET LIBERTEL REGIO 20-ABONNEMENT. «tra lage prijzen door «amenlijke Inkoop van WO Experts in Europa. Gratis een jaar lang «pert All-Risks-Garantie Gratis Omruilgarantie bij al uw aankopen. Draagbare telefoons. Je hebt ze in alle soorten en maten. En wat dacht u van al die abonnementen. Kunt u er nog wijs uit worden? Wees verstandig, kom naar Expert. Voor dit unieke pakket: de Ericsson GA 318 GSM zaktelefoon in combinatie met het Regio 20-abonnement. De super kleine, lichte en gebruiksvriendelijke Ericsson zaktele foon (hiernaast ziet u 'm op ware grootte) kost u dan maar 25,-. En het Regio 20-abonnement van Libertel is niet voor niets het populairste abonnement van Nederland. Kies voor zekerheid en kom naar Expert. Prijzen incl. BTW. Zie voor het adres van de Expert bij u in de buurt onze grote advertentie elders in deze krant. Amsterdam De Piet Heintunnel in Amsterdam-Oost is bijna af. De betonnen buis verbindt de Amsterdamse binnenstad met het oostelijk deel van autosnelweg A.10, de ring rondom de hoofdstad. Naast de tunnel voor auto's ligt ook nog een buis voor een metro- of sneltram naar de toekomstige wijk IJ burg. De tunnel, die de langste is tot nog toe in Nederland, heeft een lengte van anderhalve kilometer en kost 250 miljoen gulden. In april komend jaar moeten de auto's er doorheen kunnen. foto wfa/robbertslagman VVD en PvdA willen controle op geld onderwijsassistenten den haag anp Staatssecretaris Netelenbos (on derwijs) moet beter het oog houden op de besteding van het geld dat haar departement be schikbaar heeft gesteld voor het aantrekken van onderwijsassis tenten op basisscholen. Volgens PvdA en WD maken te veel scholen misbruik van de subsi die. Onderwijs stelt jaarlijks hon derd miljoen gulden beschik baar voor onderwijsassistenten. Basisscholen met ten minste 185 leerlingen komen voor de financiële bijdrage in aanmer king. Dat is ongeveer de helft van het totale aantal basisscho len. Rapportage heeft echter aan het licht gebracht dat de helft van de scholen het geld voor andere zaken gebruikt dan een onderwijsassistent. Zo besteedt dertig procent het geld om drei gend ontslag van leerkrachten te voorkomen. Twintig procent ziet het geld als een appeltje voor de dorst of gebruikt het om een lek dak te repareren, stellen PvdA en WD vast. Volgens Rijpstra (WD) en De Cloe (PvdA) blijft daardoor pak weg twintig miljoen gulden on benut. Beide Kamerleden besef fen dat het moeilijk is het geld nu nog terug te vorderen, maar willen wel maatregelen die een eind maakt aan de misstand. De twee coalitiepartners zullen vandaag tijdens overleg met de bewindsvrouw aandringen op een betere toetsing van de aan vraag. Basisscholen krijgen pas het geld uitgekeerd als ze kun nen bewijzen dat ze een onder wijsassistent hebben aange steld, aldus Rijpstra. den haag anp utrecht anp Vakbond juicht NS plannen onrendabele diensten toe pen in januari met het Friese busbedrijf VEONN een intentie verklaring te ondertekenen. Volgens een woordvoerdster van de NS kunnen de kosten op die manier bij zowel de bus als de trein omlaag. „Zo houden we de markt in eigen hand en blijft het openbaar vervoer in de re gio's op peil." Zij verwacht wel dat er nog subsidie bij zal moe ten, maar dat minder geld naar bus en trein hoeft te gaan dan nu het geval is. „Uiteindelijk be sluit de minister over de aanbe steding van de lijnen." Ketting stelt dat de plannen van de NS nog erg pril zijn, maar onderschrijft de 'denkrichting'. „Wij zijn er klaar voor." De bond staat niet op het standpunt dat het personeel per se onder de NS CAO moet blij ven vallen. De arbeidsvoorwaar den moeten volgens Ketting wel fatsoenlijk in overleg met de vakbonden geregeld worden. Vorig jaar is in Nederland 1.189 hectare bedrijfsterrein uitgege ven. een stijging van 25 procent ten opzichte van 1994. Deze groei is vooral veroorzaakt door de uitgifte op 'droge' bedrijfs terreinen. Dit zijn terreinen die geen ontsluiting hebben naar open water. Dit staat in 'Werklocaties 1996', een rapport dat is gebaseerd op een jaarlijk se enquête van de Rijksplanolo gische Dienst en de provincies. Met 55 hectare is de uitgifte van bedrijfsterreinen in Zuid- Holland het meest gestegen (55 procent). Ook Limburg kende een flinke stijging van 45 hecta re (60 procent). Aan kantoorop pervlakte werd in 1995 ruim 565.000 vierkante meter opgele verd, tegen circa 450.000 vier kante meter een jaar eerder. Ruim 80 procent hiervan kwam voor rekening van de stadsge westen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf (RMK) vraagt het ministerie van economische za ken intussen juist verouderde binnenstedelijke bedrijventer reinen te vernieuwen. Volgens de RMK is dit noodzakelijk om de werkgelegenheid in de ste den te stimuleren. De RMK doet deze aanbeve lingen in een reactie op de Sti muleringsregeling Ruimte voor Economische Activiteit (StiREA) van EZ. De StiREA-regeling sti muleert gemeenten nieuwe be drijventerreinen aan te leggen of verouderde bedrijventerrei nen te revitaliseren. Volgens de RMK is deze regeling onvol doende toegespitst op de aan pak van oudere binnenstedelij ke bedrijventerreinen. De RMK stelt dat de aanpak goed aansluit bij de inzet van het kabinet om steden te revita liseren. Op de binnenstedelijke bedrijventerreinen bevinden zich vooral kleinschalige indu strie en ambachtelijke bedrij ven, die een belangrijk aandeel leveren in de werkgelegenheid voor lager geschoolden, aldus de RMK. Knelpunten voor binnenste delijke bedrijventerreinen zijn onder meer de laad- en losmo- gelijkheden, de wegencapaci teit, de ruimte in bedrijfspan den, de milieunormering, de uitstraling en de bodemvervui- ling. De Vervoersbond FNV is goed te spreken over plannen van de Nederlandse Spoorwegen om bij onrendbale treindiensten nauw te gaan samenwerken met bus- en taxibedrijven. „Met het oog op de marktwerking is het beter een samenwerking aan te gaan dan met elkaar te blijven concurreren", aldus D. Ketting, bij de bond verant woordelijk voor het personen vervoer. De NS wil in regio's aparte bedrijven oprichten, die daar het gehele openbaar vervoer moeten verzorgen. Afhankelijk van de drukte kan dat trein, bus of taxi zijn. Het personeel in die BV moet op alle plekken inzet baar zijn. De machinist is ook buschauffeur. De conducteur controleert ook de kaartjes in de bus. Het betrokken NS-perso- neel zal in zo'n constructie een andere baas krijgen. De NS ho- den haag anp Winkeliers gaan een nieuwe be langenvereniging oprichten met het oog op het toekomstige winkelen via computernetwerk Internet. Grote bedrijven als Al- bert Heijn, Ikea, Kwantum, NOS, VNU en Wehkamp, Cen traal Beheer, Fleurop, Gall Gall, Randstad, Shell Nederland en de Nationale Sporttotalisator zijn bij het initiatief betrokken. De bundeling is in eerste in- stantrie gericht op het virtuele winkelcentrum dat volgend jaar van start gaat in het gebied van kabelbedrijf CAI Wesdand. Het gaat de aangesloten be drijven allereerst om thema's als kwaliteit, huisstijl en eendui digheid van het navigatiesys teem. In verband met de West- landse primeur hebben de be drijven de vereniging WinkelTV Westland opgericht. Omdat het systeem ook buiten het West- land toepassing zal vinden, hebben de bedrijven tevens de vereniging WinkelTV Nederland opgericht. CAI Wesdand wil al volgend jaar de aangesloten huishou dens vanuit de huiskamer via het televisietoestel te laten te leshoppen. den haag gpd-anp De cursus defensief rijgedrag kan een ant woord zijn op het fileprobleem in Neder land. Directeur R. Kant van het Instituut voor Rij- en Verkeersgedrag (IRV) zei dit in Utrecht tijdens een mini-symposium over jeugdige verkeersdeelnemers. De bijeen komst was georganiseerd door Veilig Ver keer Nederland (WN) en Verkeerseduca- tie Nederland (VEN). Beide instellingen vinden het aantal jongeren dat jaarlijks bij een verkeerson geval is betrokken (ruim 22.000) veel te groot. In 1995 kwamen 382 jongeren om in het verkeer, wat betekent dat dit doodsoorzaak nummer één is onder jon geren tussen de 16 en 24 jaar. Jeugdigen tot 25 jaar hebben bovendien 2,5 tot drie keer zoveel kans bij een ernstig verkeers ongeval betrokken te raken dan ouderen. Heavy Traffic is het nieuwe jongeren- plan van WN en VEN, waarin een ver keersopleiding speciaal voor jongeren wordt ontwikkeld. Doel van het gepresen teerde plan is om het aantal jonge ver keersslachtoffers op lange termijn terug te dringen. Onderdeel van Heavy Traffic is een nieuwe rijvaardigheidsopleiding voor jongeren tot 24 jaar. In deze opleiding die nen cursisten één dagdeel te besteden aan de cursus defensief rijgedrag. Bij deze stoomcursus moet de leerling een menta liteitsverandering ondergaan „Als iedereen verder vooruit kijkt en bij voorbeeld niet plots remt of optrekt, ver loopt de verkeersstroom beter", aldus Kant. „Tijdens de cursus leren verkeers deelnemers elkaar beter begrijpen. Verbe tering van de mentaliteit van weggebrui kers kan een groot deel van het filepro bleem wegnemen. In de Verenigde Staten bestaat deze cursus al sinds 1960 en zijn er goede resultaten mee geboekt." Inmiddels zijn een theorie- en een prak tijkboek ontwikkeld voor rijscholen die ge bruik gaan maken van de Heavy-Traffïc- lesstof. Ook het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) is voorstander van de nieuwe methode. P. van Driel, di recteur productmanagement van het CBR, zei in Utrecht dat Heavy Traffic een mid del kan zijn om het grote gat in de ver- keerseducatie tussen basisschool en rij opleiding te verkleinen. „Nu krijgen kin deren tussen het behalen van het fietsdi- ploma en de cursus voor auto, motor of bromfiets geen educatie. Dat moet echt veranderen." Ondertussen hebben jonge ren de nodige twijfels over Heavy Traffic. Aan zo'n spaarplan met rijbewijsgarantie zitten natuurlijk goede kanten, vinden jongeren, maar in lessen in verkeersveilig heid zijn zij niet echt geïnteresseerd. „Op zich is het een heel goed plan", zegt Anne- lies van Ittersen (15). „Maar ik krijg rijles sen van mijn vader als ik achttien ben. Als hij betaalt, zou ik wel meedoen aan Heavy Traffic. Nu betaalt mijn pa één keer het examen en daarna moet ik het zelf beta len." Ook Adi Rajono (14) vindt het jonge- renplan ook een goed idee. Hij vril wel meedoen als het mag van zijn moeder. „Het is goedkoper en je hebt meer kans datje je rijbewijs haalt." Andere jongeren vragen zich af of het spaarplan wel loont. De 15-jarige Darya van Haastert bijvoorbeeld. Zij denkt dat het plan 'meestal duurder' is dan rijlessen nemen bij een alledaagse rijschool, vooral als je in één keer slaagt. Zij denkt niet dat ze gaat meedoen aan Heavy Traffic. „Ik heb het er niet voor over, want mijn ou ders betalen toch mijn praktijklessen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7