NAVO wil speciaal politiekorps Bosnië Buitenland Kiescommissie Servische stad gaat tegen rechter i Breedste middenberm Europa wordt 'zielloos bos' Oud-SS'ers krijgei pensioen Duitslam Droog Spanje haalt natte voeten Europese Unie wil af van handelsvoordeel Myanmar Tsjetsjenië noemt moorden op op Rode Kruis-mensen 'ramp' DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 155 j[® Moeder Theresa verlaat ziekenhuis Calcutta Moeder Teresa heeft vanmorgen het ziekenhuis in Calcutta verlaten. Ze is teruggekeerd naar haar klooster, waar ze verder kan aansterken. Moeder Theresa onderging vorige maand voor de derde keer in vijf jaar een hartoperatie. Compli caties bemoeilijkten het herstel. Moeder Teresa dreigde begin deze week nog met een hongerstaking om terugkeer naar huis af te dwingen. Haar artsen wisten haar te overreden alsnog te eten. De 86-jarige non won in 1979 de Nobelprijs voor de Vrede. Man Bhutto wordt opnieuw gezocht Karachi De Pakistaanse autoriteiten hebben vanmorgen een nieuw arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Asif Ali Zardari, echt genoot van oud-premier Benazir Bhutto. Gisteren nog beval een rechter de vrijlating van Zardari, die vorige maand ook al was aangehouden. Volgens de politie heeft het nieuwe bevel te ma ken met de moord in september op Mir Murtaza Bhutto, broer van de oud-premier. Benazir en haar broer hadden ruzie sinds 1977, toen hun hun vader Zulfikar Ali Bhutto als premier werd ontslagen. Jeltsin volgende week weer aan de slag moskou De van een hartoperatie herstellende Russische presi dent Boris Jeltsin zal volgende week woensdag weer aan het werk gaan. Hij heeft meteen 'énkele verrassingen' in petto. Dat heeft zijn woordvoerder gisteren gezegd. Er wordt in Moskou druk gespeculeerd over de manier waarop Jeltsin zal laten zien dat hij de touwtjes nog steeds stevig in handen heeft, bijvoor beeld door een hooggeplaatste functionaris te ontslaan. FBI-agent blijkt spion voor Moskou Washington Een agent van de Amerikaanse veiligheidsdienst FBI is gisteren gearresteerd omdat hij geheimen aan Moskou zou hebben verkocht. De vrouw van de verdachte, die eveneens voor de FBI werkt, heeft meegewerkt aan het onderzoek dat tot de arrestatie van haar man leidde. De 43-jarige Earl Pitts werkte dertien jaar als contraspion. Hij begon echter in juli 1987 voor de Sovjetunie te spioneren, en ging later over naar de Russische SVRR, de opvolger van de KGB. Voor zijn diensten kreeg hij 224.000 dollar. Palestijnen krijgen levenslang gaza Een Palestijnse rechtbank heeft zware straffen opgelegd aan drie Palestijnen die vorige week twee joodse kolonisten ver moordden bij Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. Twee kregen levenslang met dwangarbeid, de derde vijftien jaar. Het hoofd van de Palestijnse justitie in Gaza maakte de vonnissen woensdag bekend. De doden waren een vrouw en haar zoontje van twaalf jaar. De daders werden eerder deze week aangehou den. Mobutu stelt nieuwe legerleider aan Kinshasa De Zaïrese president Mobutu heeft gisteren generaal Bokungo benoemd tot legerleider. Het was Mobutu's eerste offi ciële decreet sinds hij dinsdag uit Frankrijk terugkeerde. Volgens de televisie is de maatregel 'onderdeel van een herstructureriung van de strijdkrachten'. De afgelopen weken hebben Tutsi-rebel- len en andere verzetsstrijders het regeringsleger uit het oosten van het land verdreven. Vandaag bespreekt Mobutu de toestand in Oost-Zaïre met politieke leiders. Duitse rechter veroordeelt sekstoerist iserlohn Een Duitse rechtbank heeft een sekstoerist tot 3,5 jaar celstraf veroordeeld wegens seksueel misbruik van een meisje op de Filipijnen. De rechter in Iserlohn achtte het gisteren bewe zen dat de 32-jarige Thomas Breuer zich tijdens zijn vakantie begin dit jaar drie keer aan het elfjarige kind vergreep. Het slachtoffer was zelf als getuige opgetreden. De Filipijnse autori teiten arresteerden de Duitser samen met een Nederlandse stu dent, die hier zal worden vervolgd. De student is in Frankrijk on dergedoken. Britse werkloosheid fors gedaald londen Het aantal werklozen in Groot-Brittannië is in novem ber fors gedaald met 95.800 tot 1.929.000, en kwam daarmee voor het eerst sinds 1991 onder de psychologische grens van twee miljoen. Dat blijkt uit cijfers van het Britse bureau voor sta tistiek. Ook andere gegevens duiden op een flinke groei van de Britse economie. De omzet van de detailhandel nam vorige maand toe met 0,7 procent. Op de financiële markten veroor zaakten de cijfers vrees voor inflatie en verhoging van de rente. Daardoor gingen de koersen omlaag en steeg de koers van het pond sterling. Nieuwe eenheid moet oorlogsmisdadigers opsporen De ministers van defensie van de NAVO zijn het erover eens dat er een nieuwe internationale politiemacht moet worden opgericht, die in Bosnië oorlogsmisdadigers moet opsporen. Dat maakte een hoge Amerikaanse func tionaris gisteren in Brussel bekend. Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE). Het is dus niet de bedoeling dat de Verenigde Naties zeggen schap krijgen. „Waar de minis ters nu naar kijken is: Wie moet het leiden, hoe moet de organi satiestructuur er uit gaan zien en wie betaalt eraan mee." De Amerikaanse functionaris benadrukte dat de SFOR die nu naar Bosnië gaat ter vervanging dè huidige vredesmacht (IFOR), niet moet worden belast met de opsporing van vermeende oor logsmisdadigers. Wel zou de SFOR nauw kunnen gaan sa menwerken met de nieuwe eenheid. „Er is brede overeenstemming dat dit nodig is. Er is echter nog geen specifiek plan over hoe wij van hier verder moeten", zei de zegsman na afloop van de ge sprekken tussen de Amerikaan se defensieminister Perry en zijn Franse collega Millon. Perry sprak ook met de defensiemi nisters van Nederland, Noorwe gen en Denemarken. Volgens de zegsman moet de toekomstige politie-eenheid gaan opereren onder Europese leiding, bijvoorbeeld van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag of de Europese Unie of de De NAVO-ministers maken zich grote zorgen over het feit dat het afgelopen jaar pas zeven van de ongeveer tachtig van oorlogsmidaden verdachte per sonen zijn opgepakt. De be windslieden zijn het erover eens dat alle aangeklaagden gevan gen genomen moeten worden en terecht moeten staan, zoals is overeengekomen onder de vredesakkoorden van Dayton. NAVO-functionarissen wezen erop dat er nog geen definitief akkoord is over de politiemacht. De lidstaten vrezen allemaal mogelijke vergeldingsacties te gen de troepen in Bosnië, maar ook tegen hulpverleners. Oor logsmisdadigers als de voorma lige Bosnisch-Servische leiders Karadzic en Mladic bijvoor beeld zijn nog altijd immens populair. Bardot voor de rechter wegens racistische taal Brigitte Bardot moet zich van daag voor de rechter verdedi gen tegen de aanklacht dat ze racistische uitspraken heeft gedaan. De ex-filmster en die- renrechtenactiviste staat te recht wegens het 'aanzetten tot discriminatie'. Dat kan haar op een jaar cel en een boete van 100.000 gulden komen te staan. In een open brief in Le Figaro noemde Bardot dit voorjaar de rituele slacht van schapen door moslims een „één van de meest walgelijke en goddeloze offers". Bardot heeft zich ook kritisch uitgela ten over immigranten en be lijdt openlijk steun aan ded ex treem-rechtse leider Le Pen, die ze in haar autobiografie prijst. Bardot is getrouwd met een adviseur van Le Pen. Ze heeft eerder verklaard dat Frankrijk wordt „overlopen door buitenlanders, vooral moslims" en dat de „moskeeën overal opduiken, terwijl onze kerkklokken stilvallen vanwe ge een tekort aan priesters". De kiescommissie in het Servi sche Smederovska Palanka is gisteren ingegaan tegen een ge rechtelijk bevel, door de rege rende socialisten toch uit te roe pen tot winnaars van de lokale verkiezingen van vorige maand. De rechtbank had de commissie opgedragen het bestuur over te dragen aan de oppositie, die de overwinning had opgeëist. „De kiescommissie heeft het gerechtelijk bevel en onze be zwaren volledig naast zich neer gelegd", zei een leider van de oppositionele coaltie Zajedno (Samen) tegen de onafhankelij ke radiozender B92. Volgens Za jedno verloren de socialisten in november de verkiezingen in Smederovska Palanka, waarop de kiescommissie de uitslag on geldig verklaarde. Maandag bevestigde de rechtbank echter de overwin ning van Zajedno. Het hof be paalde dat de commissie, die overheerst wordt door aanhan gers van president Milosevic, de macht moest overdragen aan de oppositie. Daags tevoren kwam een rechtbank in de stad een soortgelijk oordeel. In de hoofdstad Belgradl demonstranten op de 1 dag van hun acties gisterei de Russische ambassadj marcheerd, om daar te j teren tegen de steun vanl kou voor Milosevic. Tegeil tijd liet de president een tf demonstratie houden oral macht te tonen. In vergelijking met del dan 100.000 mensen dief lijks demonstreren tega Servische leider, stelde gendemonstratie weinig 1 Niet meer dan 2.000, mee dere mensen werden pel naar de bijeenkomst in Srtf Mitrovica gebracht. „Wij zijn bijeen om te vi delen wat er in F beurt. Dat wordt allemaal buitenland voorbereid", i de burgemeester van hetl een medestander van MilJ Hij herhaalde daarmef woorden van de staatsf die beweren dat de stranten door 'het buitej worden betaald. Griekse boeren krijgen schade oogst vergoed De boeren in Griekenland, die nu al drie weken actie voeren, hebben gisteren van de regering een kleine handreiking gekre gen. Landbouwminister Tzou- makas liet weten dat een deel van het geld uit het EU-fonds voor landbouwontwikkeling kan worden gebruikt als vergoeding voor schade aan de oogst. Deze vergoeding is niet een van de grootste eisen van de boeren, maar is wel goed nieuws voor degenen die zijn getroffen door de zware stor men van de laatste tijd. Dat zijn vooral de katoenboeren in Thessalië en Thracië. De actie voerders eisen vooral een rege ling voor hun leningen, goedko pere dieselbrandstof en meer subsidies op hun producten. correspondent De middenberm van de snelweg E19 tussen Antwerpen en Mechelen stelt Nederlandse automobilisten, op weg naar Brussel of Parijs, al 25 jaar voor raadsels. Waarom is hij zo breed? Over een lengte van bijna veertig kilometer meet de middenberm vijftig meter. Nergens ter wereld zijn de tussenstro- ken zo uit de kluiten gewassen. Het be treft hier één van de legendarische 'nut teloze bouwwerken' van Europa, die nu na een kwart eeuw een nieuwe bestem ming krijgt: er komt een bos. De Vlaamse minister Baldewijns van openbare werken heeft besloten de middenberm over een lengte van 24 ki lometer te beplanten met twee rijen bo men; een klus die zo'n 1,5 miljoen gul den gaat kosten. Volgens de bewinds man is de aanplant goed voor het milieu, ontneemt het groen 't zicht naar de andere rijbaan (kijkfiles!) en bespaart het bos op de lange termijn geld omdat de immense grasvlakte niet meer ge maaid hoeft te worden. Jarenlang is er gepeinsd over een moge lijke bestemming van de grasvlakte, die al kort na de aanleg in 1971 een plano logische blunder van de eerste orde bleek. Verkeersdeskundigen hadden be gin jaren zestig berekend dat het weg transport tussen Amsterdam en Parijs stormachtig zou groeien: van nog geen 50.000 naar 200.000 voertuigen per dag in beide rijrichtingen. Om al dat verkeer in goede banen te lei den zou een snelweg nodig zijn van liefst twaalf rijstroken. Op de huidige middenberm werd een 'megastrada' voorzien van zes rijstroken voor super snel verkeer, met slechts drie op- en afritten tussen Antwerpen en Brussel. Maar de verkeersgroei was veel minder stormachtig, de maximumsnelheid werd ingevoerd en de ring rond Brussel bleek een flessenhals die het hele plan onzinnig maakte. De oorspronkelijke bestemming van de middenberm raakte al snel in de verge telheid: zo ontstond in België de popu laire mythe dat de berm bedoeld was als landingsbaan in oorlogsomstandig heden. Later werd er serieuzer gefiloso feerd over de aanleg van grote parkeer garages, winkelcentra en recent nog de bouw van het TGV-spoor over de middenberm. Maar het was uit eindelijk de zedenaffaire-Dutroux die het verlossende idee bracht. De oprichter van de groene partij Aga- lev, Luc Versteylen, lanceerde na de witte mars in Brussel het plan om van de middenberm een 'bos van de hoop' te maken. Kinderen zouden er duizen den witte berkenbomen moeten plan ten, tijdens een vijf uur durende actie in het volgens Versteylen 'kinddodelijkste land te wereld'. Volgens Versteylen werd zijn idee enthousiast ontvangen door de ouders van de slachtoffertjes van de bende-Dutroux, rijkswacht en militaire diensten die samen de veilig heid tijdens de plantdag op de midden berm zouden waarborgen. Uit zorg over de veiligheid van de scho lieren heeft Baldewijns het idee echter gedeeltelijk overgenomen: de bomen worden volgens zijn voorstel in het na jaar van 1997 geplant door een profes sioneel aannemingsbedrijf. Versteylen toonde zich gisteren diep teleurgesteld. Hij hoopt dat de koning van België nog wil interveniëren om zijn idee te red den. „We moeten toch een klein stukje van ons grondgebied een paar uur veilig voor kinderen kunnen maken", ver zuchtte hij. „Zoals het er nu naar uit ziet, wordt het een bos zonder ziel." Van grasland zonder nut naar een bos zonder boodschap, België is voorlopig nog niet van de discussie over zijn breedste middenberm verlost. NEW VORK Rtr Honderden veteranen van Hit- Iers elitekorps Waffen SS die nu in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië wonen, krijgen een pensioen van de Duitse re gering. Dat heeft het Joods We reldcongres vastgesteld. De or ganisatie dringt er bij Bonn op aan de namen van de SS'ers vrij te geven, zodat de Amerikaanse en Britse autoriteiten kunnen nagaan of de begunstigden het land legaal zijn binnengeko men. In 1941 dienden in de Waffen SS zeker 165.000 mannen uit di verse landen. Tegen het einde van de oorlog was dat aantal ge stegen tot 800.000. Zij waren verdeeld over veertig divisies, die meestal aan het oostfront actief waren. Eenheden van het korps waren betrokken bij en kele van de ernstigste mis! in de oorlog. Volgens vice-voorzitter nik van het Joods Werel gres keert de Duitse re| per maand ongeveer 850 g per persoon uit aan de SS ranen. Het Congres onl dat toen het de zaak van vroegere SS-er uit Letlan derzocht. In dat land l 1.500 voormalige Waffen! een pensioen te krijgen, r Letse joden die het slach van de nazi's werden noO cent hebben gezien. Sultanik noemt het 'stu dat leden van de Waffen SS der meer een pensioen k terwijl slachtoffers van de l moeten bewijzen dat i maanden in een kamp hal doorgebracht voordat ze o» Duitse uitkering aanspraak! nen maken. Prins Philip vindt nieuwe wapenwet ni l nstr lek Prins Philip, de man vi Britse koningin Elizabe heeft gisteren de recenti ilich bekritiseerd die het wapei in Groot-Brittannië aan st beperkingen onderwerpt. )Cy staat bekend als een hans telijk jager. Hij zegt te vermoeden i wet geen misdaden met wapens zal voorkomen. B dien vindt hij leden van verenigingen „niet gevaai dan leden van een squai golfclub". De prins is al bekritiseerd om zijn ta uitlatingen. De opmerk over de wapenwet maakte een BBC-interview, dat vat wordt uitgezonden. De wet verbiedt het bezi alle handvuurwapens, me zondering van het kleine k JgJ .22, dat in de schietsport gebruikt. De wet kwa stand na het bloedbad Schotse plaats Dunblane, in maart zestien schoolkini ;bre en hun onderwijzeres on id. men. Tegenstanders van de vinden de maatregelen juii Qijk ver genoeg gaan, omdat k nise liber .22 te koop blijft. D Idoi ders van Dunblane, veren het snoiuball-mitiatief, i jC een totaalverbod op wap zit. De dader van het bloe WED Thomas Hamilton, was in lid van een schietclub vergunningen voor zijn wa, iar pro< lent e: me. De Europese Unie wil een aan tal handelsvoordelen voor Myanmar (het voormalige Bir ma) intrekken uit protest tegen de dwangarbeid in het land. De Europese Commissie keurde gisteren een voorstel goed om de invoer van Myanmarese in dustriële producten te belem meren. Dit voorstel wordt in ja nuari voorgelegd aan de Eu ropese ministers van financiën. Het besluit van de commissie volgt op een onderzoek naar dwangarbeid na klachten van onder andere de Europese con federatie van vakbonden. De Myanmarese autoriteiten wei gerden medewerking aan het jerez De streek rond Jerez de la Frontera, meestal één van de droogste stukjes Spanje, heeft te maken met zware overstromingen. Overal in de regio, vlakbij Gibraltar, treden normaal bijna droogstaande rivieren buiten hun oevers na zware slagregens. Zo dwingt het water van de Guadalete deze inwoner van het dorpje Las Pachecas ertoe zijn paarden in veiligheid te brengenfoto epa jaros munoz onderzoek. Maar de Europese Commissie concludeerde vooral op grond van het verhoor van getuigen dat de klachten ge grond waren. De Europese Commissie wil de sancties te gen Myanmar handhaven tot dat de dwangarbeid is verdwe nen. Via de handelsvoordelen krij gen ontwikkelingslanden mak kelijker toegang tot de Europese markt en zijn 350 miljoen con sumenten. De importtarieven voor deze landen liggen veel la ger dan normaal. Het systeem is vooral bedoeld om de industria lisering van een land aan te moedigen en de inkomsten te verhogen. Vannacht kwamen in Genève de stoffelijke overschotten van de zes vermoorde Rode Kruis-werkers aan. foto ap donald stampfli De Tsjetsjeense regeringsleider Asian Maschadov heeft de moord op zes medewerkers van het Rode Kruis, onder wie de Nederlander Hans Eikerbout, gisteren een 'nationale ramp' genoemd. „Dit is het werk van verraders die niet alleen het Tsjetsjeense volk, maar de hele menselijkheid diep haten", zei hij. „Ik wil de wereldgemeen schap verzekeren dat we er alles aan zullen doen om de moordenaars zo snel mogelijk streng te straffen." De Tsjetsjeense autoriteiten tasten nog in het duister over het motief voor de moorden en de identiteit van de daders. Het ministerie van bin nenlandse zaken zei dat er verschillende moge lijkheden worden onderzocht. Eerder zei het Ro de Kruis de hand van ordinaire misdadigers ach ter het drama te vermoeden. Een dag na de schietpartij haalde het Rode Kruis al zijn medewerkers weg uit Tsjetsjenië. Meer dan honderd familieleden van pat kwamen naar het ziekenhuis waar de mi plaatsvonden, uit angst dat het drie maani opening alweer zou worden gesloten. VN-woordvoerster Foa liet gisteren vani York weten dat ook de vluchtelingenorgi UNHCR alle activiteiten in de Russische de publiek opschort. De UNHCR helpt in Tsjel zo'n 80.000 ontheemden. Het Russische parlement begon zijn zittin{ teren met een minuut stilte voor de vei hulpverleners. President Jeltsin liet via woordvoerder weten dat hij 'geschokt' was de moorden, en dat hij er zeker van is dat ders het vredesproces proberen te torpet dat op 27 januari moet uitmonden in verl gen. De Tsjetsjeense autoriteiten zeiden gistel er maatregelen worden getroffen voor de heid van de buitenlandse waarnemers bij kiezingen. Sommigen van hen zijn al gearrit

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6