Gemanipuleerde soja komt 1 april op etiket !ugt met' zfF* NIPORandstad gaat intrekken bij bedrijven Binnenland Dijkstal zegt meer lintjes toe in 1997 Donkere dagen voor bajeskaars J #arin Adëlmund houdt vast m Kamerlidmaatschap uthanasie-onderzoek Natuurfonds wil samen met bedrijven aan milieu werken Politie grijpt schrik van vakantieparken NDERDAG 19 DECEMBER 1996 GPD Geassocieerde Pers Diensten ;amer wil actieplan tegen leegstand a haag Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat staats- rretaris Tommei (volkshuisvesting) begin volgend jaar komt et plannen om de leegstand in de sociale huursector te bestrij- n. Volgens PvdA, D66, WD en CDA is het aantal leegstaande lurhuizen in sommige regio's zorgelijk. Zo wees PvdA-woord- 5rl erder Duivesteijn er gisteren op dat in Lelystad meer dan tien ocent van de sociale huurwoningen leeg staan. UK: Meer geld rijk bij kinderopvang /A( jfCHTIn een brief aan de Tweede Kamer pleit de Stichting tvoering Kinderopvang (SUK) ervoor dat het rijk meer geld at bijdragen aan kinderopvang. Volgens de SUK stijgt de ou- rbijdrage al jaren veel sneller dan officieel in de tabel van het inisterie van welzijn tot uitdrukking komt. Veel ouders krijgen ardoor een lagere bijdrage dan waarop ze recht hebben, eentdeSUK. ölitie: meer geld en flexibiliteit lhaag De politiebonden mikken voor de komende twee jaar een loonstijging van drie procent. In ruil daarvoor willen ze il praten over een flexibeler inzet van politiemensen en over Lyi n financieel beheersbaar alternatief voor de vut. Tevens willen ).3( bonden proberen de 36-urige werkweek uit het vuur te sle- n c n. De bonden hebben al een paar informele gesprekken ge- ke erd met het ministerie van binnenlandse zaken. Half januari oeten de echte onderhandelingen beginnen. terste drugsvangst vliegveld Lelystad vstad De douane heeft voor de eerste keer in de geschiede- s drugs onderschept op vliegveld Lelystad. Afgelopen zondag itdekte de douane 34 kilo hasj in de bagage van de bemanning jieen eenmotorig vliegtuigje. De hasj was bestemd voor Enge- 'ei id. De twee Engelse bemanningsleden van het vliegtuigje zijn ngehouden. levoland wil van kadavers af ystad De provincie Flevoland wil dat Staatsbosbeheer kada- erv rs in natuurgebied Oostvaardersplassen opruimt. De provincie eft een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van staats- cretaris Terpstra (volksgezondheid), die Staatsbosbeheer toe- :mming gaf dode dieren in het gebied te laten liggen. Volgens deputeerde Van Hemmen blijven kadavers echter veel te lang gen voordat ze verteren of door andere dieren worden opge- ellere jacht op illegale cd's I tterdam De douane en de opsporingsdienst van ima/Stemra gaan nauwer samenwerken om de handel in ille- lecd's, videobanden en cd-roms aan te pakken. Volgens M. de ter, hoofd van de opsporingsdienst Buma/Stemra, is de finan- ile en culturele schade door de import van illegale cd's groot. Iet is een ramp voor zowel de auteursrechthebbenden, de pla- ïmaatschappijen en de detailhandel." Jaarlijks worden naar hatting drie miljoen illegale cd's Nederland ingevoerd. Meestal len ze uit China, het voormalige Oostblok of de Verenigde haag anp den haag anp De Tweede Kamer wil een ech te lintjesregen en niet hier en daar een bui. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) is gevoe lig voor die kritiek. Een plens bui zal de lintjesregen nooit meer worden, maar volgend jaar zullen meer onderschei dingen neerdalen dan in het extreem droge 1996, zo beloof de hij gisteren. De vaste Kamercommissie voor binnenlandse zaken be raadslaagde over het nieuwe decoratiestelsel. Dat werd dit jaar van kracht. De lintjesre gen bleek een zeer matig buitje: zo'n duizend onder scheidingen, tegen ongeveer 2.500 in voorgaande jaren. Voor een deel komt dat door de nieuwe wet, aldus Dijkstal. De Tweede Kamer wilde een nieuw stelsel. Dat zou zich niet meer moeten richten op bij zondere verdiensten van vrij willigers en minder op zitvlees van allerlei functionarissen. Staatssecretaris Terpstra opgetogen over vrijwillig akkoord Etiketten op voedingsmiddelen moeten voor 1 april ver melden of er genetisch veranderde soja-eiwitten in zit ten. Dat hebben organisaties van consumenten en van de voedingsindustrie gisteren afgesproken. De afspraak wordt in een wet vastgelegd. Staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid is zeer tevreden over de afspraak. ruswuk-brussel anp „Voor het eerst in Europa, mis schien wel in de hele wereld, zijn partijen op vrijwillige basis tot een oplossing gekomen. De consument kan nu kiezen of hij al dan niet levensmiddelen koopt die geproduceerd zijn met moderne biotechnologie", zo zei Terpstra in een reactie op het akkoord. Nederland loopt nu vooruit op de Europese regels. Het Eu ropees Parlement en de raad van ministers zijn het eens ge worden over een verordening over nieuwe voedingsmiddelen. Wanneer de Europese verorde ning in werking treedt, is niet bekend. De Consumentenbond is erg blij met het gisteren bereikte akkoord. „De consument krijgt nu de duidelijkheid waar hij om vraagt", aldus W. Coole van de bond. Milieu-organisatie Greenpea ce vindt dat de regeling echter ver onder de maat. „Ze moet niet alleen gelden voor eiwitten, maar voor alle genetisch gema nipuleerde voedingsingrediën ten. Bovendien is een perma nente scheiding van wel en niet gemanipuleerde stoffen, ook tij dens het transport, niet gewaar borgd", aldus de milieuorgani satie. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) stelt sa men met de industrie alles in het werk om zo spoedig moge lijk de juiste etikettering op de producten te zetten. De Europese Commissie heeft gisteren de import vrijgegeven van genetisch gemanipuleerde maïs uit onder meer de Vere nigde Staten. Volgens de com missie vormt de aangepaste maïs geen gevaar voor de volks gezondheid. Eind november had de Eu ropese Commissie de EU-lan- den nog eens gevraagd de dis tributie van deze maïs tegen te houden. De commissie bevroor toen verdere import. Gisteren hief de commissie echter alle beperkingen op. Uit weten schappelijk onderzoek is geble ken dat er geen reden is aan te nemen dat de maïs risico's ver oorzaakt voor de volksgezond heid. Ook het gebruik in vee voer leidt niet tot problemen, aldus de commissie. De import van de genetisch aangepaste maïs ligt gevoelig. Het erfelijk materiaal is zodanig veranderd, dat het gewas niet meer gevoelig is voor het doel treffende onkruidbestrijdings middel glufosinaat. Dat maakt bestrijding van onkruid voor boeren gemakkelijk. De milieuorganisatie Green peace en de Consumentenbond zijn tegen het gebruik van de maïs. Ze zijn niet overtuigd van de veiligheid. ïinstoring ontregelt treinverkeer iecht Een seinstoring heeft gisteren het treinverkeer in Bra- int en andere delen van het land een groot deel van de dag itregeld. De storing ontstond 's ochtends door een kabelbreuk sen Oisterwijk en Boxtel. Daardoor reden er tot 15 uur geen i inen tussen Eindhoven en Den Bosch en tot 19.30 uur niet Ben Eindhoven en Tilburg. De Spoorwegen zetten bussen in. Ironingen knapt Grote Markt op oningenGroningen steekt de komende jaren tientallen mil- men guldens in een ingrijpende facelift van het stadscentrum. complete noordkant van de Grote Markt gaat tegen de vlakte n plaats te maken voor nieuwbouw. Diverse stedebouwkundi- ingrepen moeten het plein een meer besloten karakter geven, ider de markt komt een parkeergarage. het niet wil, kiezen ze maar een ander." Het partijbestuur van in Adelmund wil kamerlid de PvdA zal Adelmund bij het ren, ook als ze voorzitter van congres voordragen voor de op- 'dA wordt. Als het PvdA- volging van Rottenberg. Die :s die dubbelfunctie niet trad onlangs om gezondheids- jteert, dan moet het maar redenen af. Een eventuele be- andere opvolger voor Felix noeming geldt voor een periode tenberg zoeken. Dat zegt van twee jaar. iund deze week ineen Volgens Adelmund is de ver- ;esprek met weekblad El- nieuwing van de PvdA pas hal verwege. Ze ziet het, als ze voor- vice-voorzitter van de zitter wordt, als haar taak om A-fractie in de Tweede Ka- hiermee door te gaan. Daarvoor I voelt het als plicht jegens wil ze onder meer een brug Tr kiezers om de vier jaar in slaan naar kritische groepen amer vol te maken. Het binnen de partij. Ook wil ze in t van partijgenoten tegen een volgend kabinet meer ge- mogelijke dubbelfunctie profileerde PvdA-ministers. „In li ze dan ook van de hand- de Kamerfractie zitten veel op- lijn probleem is het niet, ik vallende types, in het kabinet I die voorzitterskandidatuur vind je ze vooral bij D66 en ■verzonnen. Als het congres WD", zegt ze. veenhuizen Ze zijn duurder dan de gewone fabriekskaar- sen en niet bijzonder genoeg voor de speciaalzaken. Het zijn daardoor met recht de donkere dagen voor Kerstmis voor de begin dit jaar gestarte kaarsenmakerij in de gevan genis Norgerhaven in Veenhuizen. De enige grote order dit jaar kwam van de Verenigde Nederlandse Kaarsenfabriek, WNF-voorzitter Nijpels presenteert eeuwverslag den haag gpd Het Wereld Natuur Fonds (WNF) en het bedrijfsleven willen meer dan tot nu toe afspraken maken om het milieu te ont zien. Daarbij willen ze ook de overheid betrekken. Dat bleek gisteren bij de pre sentatie van het WNF-eeuwverslag in Den Haag. In het eeuwverslag maakt het WNF de balans op van de ontwikkelingen sinds 1900. Onder meer zijn 270.000 blauwe vinvissen verdwenen, evenals 94.000 tij gers, drie miljard hectare bos, de helft van de alpengletsjers, 75 Nederlandse plantensoorten en een deel van de ozon laag. Volgens WNF-voorzitter Nijpels is het erg moeilijk bij bedrijven structurele ver anderingen af te dwingen om de natuur te ontzien. „Bedrijven bepalen welke bossen er worden gekapt en hoe ze vis vangen." Nijpels gaat ervan uit dat be drijven meer en meer vorm zullen geven aan hun maatschappelijke verantwoor delijkheden, omdat ze daarop steeds va ker worden afgerekend. Shell ondervond dat onder meer bij de Brent Spar-affaire toen automobilisten de roodgele pomp voorbijreden om elders te gaan tanken. VNO-NCW-voorzitter Blankert acht het vanzelfsprekend dat het bedrijfsleven steeds efficiënter en duurzamer te werk gaat. Want, zei hij gisteren, de onderne mer die dat niet doet, wacht de onder gang. Hij bestreed Nijpels' opvatting dat economische groei niet noodzakelijk is om een goed milieubeleid te voeren. De werkgeversvoorman meent dat groei en winst nodig zijn om de welvaart en de sociale zekerheid veilig te stellen. Minder moeite heeft Blankert met het streven van het WNF om de hoeveelheid natuur in Nederland fors uit te breiden. Het fonds wil graag terug naar de situatie van Kerstdrukte begint vandaag den haag-driebergen «anp De kerstdrukte op de weg be gint vandaag in de avond- spits. Dat hebben de ANWB en de verkeerscentrale van de politie in Driebergen laten weten. De meeste problemen doen zich voor op de A2 (Amsterdam-Den Bosch) tus sen Maarssen en het knoop punt Everdingen, de A16 (Rotterdam-Breda) tussen Dordrecht en Zonzeel, de A27 (Almere-Breda) tussen Rijnsweerd en Everdingen en op de A28 (Utrecht-Zwolle) tussen Rijnsweerd en Hoeve laken. Morgen zal het de hele dag wat drukker zijn dan nor maal, maar de ochtend- en de avondspits leveren waar schijnlijk weinig vertraging op. Zaterdag en zondag wor den geen verkeersproblemen verwacht, en de ochtendspits op maandag zal geen records breken. De verkeersdrukte tijdens de kerstdagen en Oud en Nieuw valt naar alle waar schijnlijkheid mee. Op de wegen in het bui tenland richting wintersport plaatsen wordt het in het weekeinde en dinsdag wel behoorlijk druk. VOC-schip Batavia strandt weer in Sydney lelystad gpd die 10.000 bajeskaarsen bestelde. De gevangenisdirectie heeft daarom besloten om het aantal van vijf kaarsenma kers terug te brengen tot twee. foto anp het begin van de jaren zestig, toen nog ongeveer tien procent van de Neder landse bodem natuurgebied was. Sinds dien is dat teruggelopen tot slechts vijf procent. Volgens oud-milieuminister Nijpels moet niet alles afhangen van de goede wil van de sociale partners. Hij memo reerde dat er weinig terecht is gekomen van de plannen om afgedankte huishou delijke apparaten terug te sturen naar de fabriek. Daarom zijn wettelijke regels on vermijdelijk, aldus Nijpels. De replica van het VOC-schip Batavia luistert in het jaar 2000 de Olympische Spelen in Syd ney op. De Oost-Indiëvaarder, die Lelystad als thuishaven heeft, wordt via het Panamaka naal naar het andere eind van de wereld gesleept. De heen- en terugreis worden verzorgd door United Yacht Transport. In verband met de Olympisch Spelen transporteert dit bedrijf ook een aantal luxe jachten van Europa en de Vere nigde Staten naar Australië. In Sydney wordt de Batavia afgemeerd in Darling Harbour, vlak bij het wereldberoemde operagebouw. In juni 1629 strandde de echte Batavia op de Australische westkust. De schip breukelingen behoorden tot de eerste Europeanen die Australië betraden. Gevangene mag kijken naar porno en geweld den haag anp Minister Sorgdrager (justitie) heeft er geen bezwaar tegen dat gevangenen in hun cel kijken naar porno- en geweldfilms op televisie. Dat blijkt uit haar ant woord op vragen van SGP-Ka- merlid Van den Berg. Volgens de minister is het be kijken van zulke films 'niet per definitie onverenigbaar met de doelstellingen van de voorberei ding van de gedetineerde op zijn terugkeer in de maatschap pij'. Ze wijst er op dat zulke films in de maatschappij ook vrij te krijgen zijn. In de meeste gevangenissen kunnen gedetineerden in hun cel Filmnet ontvangen, dat on der andere porno- en geweld films vertoont. In tbs-klinieken gelden wel beperkingen ten aanzien van het bekijken van porno- en ge weldfilms, net als in jeugdge vangenissen. Uitzendorganisatie start naar eigen zeggen unieke activiteit recent verschenen euthana- inderzoek dat is gedaan in racht van de ministeries van itie en van volksgezondheid niet. Uitkomsten van het erzoek spreken elkaar tegen f de onderzoekers hebben te nig artsen ondervraagd om letrokken conclusies te kun- i rechtvaardigen. Directeur kema van het bureau voor l lieonderzoek NIPO zei dat Ofp 'eravond in het tv-program- Tijdsein van de EO. lit het eind vorige maand ge- 'i senteerde onderzoek blijkt zestig procent van de eutha- iegevallen niet wordt ge- '011 d. Dat is in strijd met de telijke meldingsplicht die |Q u *n hebben. Als reden wordt I nemd dat veel artsen opzien ■n de juridische rompslomp 10 bang zijn voor eventuele ver- r jng. Euthanasie is strafbaar, l ir artsen die de zorgvuldig e/C dsregels in acht nemen, wor- f 'niet vervolgd. HPO-directeur Foekema heeft de onderzoeksgegevens bestudeerd en meent dat de uit komsten vertekend zijn. Ver houdingsgewijs zijn er vier tot vijf keer zoveel artsen onder vraagd die zich wèl aan de re gels hebben gehouden dan art sen die dat niet hebben gedaan. Statistisch gezien kun je op grond van het onderzoek aan nemen dat veel meer dan zestig procent van de euthanasiege vallen niet wordt gemeld. Vol gens Foekema hadden de op stellers van het rapport in elk geval moeten melden dat de conclusies zijn gebaseerd op een te beperkt aantal waarne mingen om betrouwbare uit spraken te kunnen doen. In een reactie op het rapport lieten minister Sorgdrager (justitie) en de regeringspartijen PvdA en D66 weten dat de re gelgeving ten aanzien van eu thanasie moet worden aange past. Zij willen dat euthanasie door artsen minder zwaar wordt getoetst. Het CDA wil daarvan juist niets weten. piemen gpd Uitzendorganisatie Randstad trekt begin volgend jaar massaal in bij Nederlandse be drijven. De organisatie opent dan vestigin gen binnen de muren van grote industriële ondernemingen die in een bepaalde perio de erg veel uitzendkrachten nodig hebben. De nieuwe activiteit gaat van start onder de naam CAPAC Uitzendbureau heten. Rand stad maakte dat gisteren bekend. Volgens B. Noteboom, directeur van CA PAC, is de formule uniek omdat nog geen enkele uitzendorganisatie ter wereld vesti gingen heeft die zich slechts richten op één bedrijf en in één keer zulke massa's mensen uitzenden. „De ondernemers met wie wij in zee gaan, vragen om dertig tot tweehon derd uitzendkrachten per dag. CAPAC opent in januari de eerste kanto ren. Bij welke bedrijven dat gebeurt, wil No teboom nog niet zeggen. „We hebben al een paar contracten afgesloten, maar we onderhandelen nog over de openingsda tum. De ondernemingen zitten verspreid over het hele land." Randstad ziet vooral brood in onderne mers die te maken hebben met grote pie ken en dalen in de productie, ondernemers dus die behoefte hebben aan flexibele werknemers. „Bloemenveilingen hebben bijvoorbeeld het hele jaar door uitzend krachten nodig, maar vragen rond moeder dag soms om tweehonderd uitzendkrach ten per dag. Dat is voor ons dus een ideale plek." Nederland telt maximaal duizend bedrij ven die voor CAPAC aantrekkelijk genoeg zijn om bij in te trekken. Dat zijn vooral on dernemingen die veel banen hebben voor laag opgeleide werknemers als inpakkers en magazijnmedewerkers. „Ik verwacht niet dat bedrijven plotseling ook een groot deel van het hogere personeel willen vervangen door uitzendkrachten, want dat is slecht voor de organisatie. Als ondernemers erom \Jragen, zullen we het zelfs afraden." Noteboom ziet de nieuwe uitzendformu- le ook als een truc om de chemische indu strie te binden. „Esso en Shell bijvoorbeeld stellen steeds hogere eisen aan de uitzend kracht. Niet alleen het hogere personeel, maar ook werknemers die eenvoudig werk doen zijn sinds kort verplicht veiligheids cursussen te volgen. Het is voor die bedrij ven dus erg duur als het uitzendbureau ie dere week nieuwe krachten stuurt die ze moeten opleiden. Als we binnen de muren van een bedrijf zitten, kunnen we makkelijk vaste groepen samenstellen en hen zelf scholen." Daardoor wordt het voor werknemers ook aantrekkelijker om met een uitzendbu reau in zee te gaan. „De meeste vinden het prettig om iedere dag bij hetzelfde bedrijf te werken. De kans dat we ze vaker bij dezelf de onderneming kunnen plaatsen, wordt nu veel groter. Het bedrijf raakt immers ver trouwd met de uitzendkracht als ze iedere keer hetzelfde gezicht zien." Bovendien verwacht Noteboom dat de begeleiding van de uitzendkrachten verbe tert, doordat de medewerkers van Randstad makkelijker bereikbaar zijn. „De uitzend kracht kan gewoon even binnenlopen als er problemen zijn." CAPAC is daarom op de zelfde tijden geopend als de bedrijven waarbinnen ze actief is. Bij ondernemingen die met ploegendiensten werken, zal het uitzendbureau dag en nacht bemand zijn. CAPAC mag het eerste jaar uitzendkrach ten plukken uit de personeelsbestanden van Randstad. Daarna moeten de vestigin gen een eigen lijst van werknemers hebben opgebouwd en zelfstandig kunnen werken. Man pleegde bijna 200 inbraken nunspeet-elburg gpd De schrik van de Nederlandse vakantie- en recreatieparken is aangehouden. De politie van Nunspeet/Elburg heeft de 29-jarige dief aangehouden, zo liet een woordvoerder gis teren weten. De man zegt dat hij 180 tot 200 inbraken heeft gepleegd in vakantiebunga lows en appartementen in het hele land. De geschatte waar de van de ontvreemde goede ren wordt geschat op een kwart miljoen gulden. De man logeerde het laatste anderhalf jaar in hotels en pleegde van daaruit zijn in braken. Zo bezocht hij alle vestigingen van Center Parks, het Hof van Domburg in Zee land, de Weerter Bergen in Weert, Eldorado in Beekber gen, de Jagerstee in Epe, par ken op Texel. Rabit Hill in Nieuw Millingen en nog vele andere. De man sloeg zijn slag bijna altijd 's middags, als recrean ten in het zwembad liggen of elders vertier zoeken. In de bungalows ging hij op zoek naar geld, cheques, sieraden, fototoestellen en videocame ra's. geregeld werkte hij drie of vier bungalows op een middag af. De man pleegde een deel van de inbraken samen met een 22-jarige vrouw uit Goes. Ook zij is aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5