Meevaller in AOW-spaarpot Hakkelaar tussen klimrek en touwen ompromis tijdelijk ïger minimumloon uis dreigt 100 miljoen eg te halen bij NOS estraf'ten Hercules-ramp jn weer aan het werk Binnenland :~m .xr^i i'iT Utrecht weer in de ban van serieverkrachter Vechtpartij in Arubaans parlement INDERDAG 19 DECEMBER 1996 ;amera voorspelt succes dotteren mhaac» Een miniatuurcamera die met geluidsgolven werkt, eft na een dotterbehandeling een goede indicatie of de in- eep na een paar maanden nog steeds succes zal hebben. De ethode is betrouwbaarder dan nu gebruikte contrastfoto's. Dit jlct uit onderzoek van radioloog Van der Lugt. Met de minia- urcamera zijn beschadigingen aan de vaatwand beter te zien. itterpatiënten bij wie artsen een grote kans van falen constate- i, krijgen in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam extra be ndelingen, waardoor de ingreep uiteindelijk toch succesvol is. utterbehandelingen hebben op korte termijn vrijwel altijd suc- De euforie slaat om als na een paar maanden blijkt dat de oblemen zich opnieuw voordoen. sychiater moet stoppen na ontucht mem» Een 66-jarige psychiater uit Borne mag twee jaar zijn kniet uitoefenen na ontucht met een patiënte. Ook moet de m vier maanden de cel in als hij het nog een keer doet, zo eft de Arnhemse rechtbank gisteren bepaald. De psychiater id in 1994 een 21-jarige vrouw in zijn praktijk in Nijmegen itspanningstherapie gegeven. De patiënte moest haar bovenli- aam ontbloten, waarna de man met vlakke hand op haar irst duwde om de spieren te voelen. Dit zou bedoeld zijn om ademhaling te controleren. Meer dan vijftig andere patiënten in de arts kregen ooit dezelfde behandeling. Deze vrouw echter •lde ontstemd haar huisarts met de vraag of het normaal is dat iychiaters borsten masseren. Later deed zij aangifte en werd afvervolging tegen de man ingesteld. oftdrugscampagne is een succes ;cht« De landelijke voorlichtingscampagne over softdrugs iat aan. De speciale Drugs Informatielijn wordt bijvoorbeeld 'n honderd keer per dag gebeld. Het is voor het eerst dat mas- media worden gebruikt om op grote schaal voorlichting te ge il over softdrugs. Onderdeel van de campagne zijn onder an- •re twee televisiespots. Mede naar aanleiding van de spots zijn afgelopen weken ongeveer 175.000 exemplaren van de folder asj en weed: de antwoorden' opgehaald in postkantoren en jliotheken. Uit een enquête die voorafgaand aan de campag- iverd gehouden, bleek dat zes van de tien ouders vinden dat ie weinig voorlichting is over (het gebruik van) softfdrugs. De mpagne wordt financieel ondersteund door het ministerie van ilksgezondheid, Welzijn en Sport en het Preventiefonds en op tot het eind van dit jaar. lijdorp heeft drie ijsbeerjongen jïïERDAMVoor het eerst in zes jaar zijn in de Rotterdamse ergaarde Blijdorp weer ijsbeertjes geboren. IJsberin Mien eft vorige week één jong geworpen, haar medebewoonster trien heeft sinds begin deze week een tweeling. De door jdorp geleende Zuid-Franse ijsbeer Tim is de vader van alle- ie. Pas in maart zullen de beertjes en hun moeders naar bui- ikomen. Het is niet de eerste keer dat Mien en Katrien in ijdorp voor nageslacht zorgen. Mien schonk in 1986 het leven inde tweeling Eski en Moni. Eind 1988 baarde zij het beertje ska dat, toen het enkele maanden later naar buiten mocht, nware ijsberengekte in Rotterdam veroorzaakte. In korte tijd itving Blijdorp honderdduizend bezoekers. Dat hoogtepunt t in een drama toen een jaar later Laska in de nacht voor n verhuizing naar een Finse dierentuin overleed. 1iet werken voor minder dan uitkering landsontvangers hoeven niet aan de slag voor loon dat lager ligt dan hun Bring. Met dat compromis ipt premier Kok vanmiddag slepend meningsverschil sen de drie paarse partijen te lechten over een plan om werklozen te laten ;en voor minder dan* het lelijk minimumloon, let kabinet wilde werkgevers mogelijkheid geven om een (durig werkloze twee jaar in nst te nemen voor minimaal procent van het minimum- n. Na die twee jaar zou de knemer dan wel het volledi- minimumloon moeten krij- De PvdA had daar grote ftaren tegen omdat bij- ïdsmoeders en bijstandsont- gers met een gezin nu res- Develijk 90 procent en 100 an het minimumloon uitkering krijgen. Die groe- zouden dan bij de sociale publieke omroep mag vol- jaar voorlopig 1.107 mil- gulden uitgeven. Dat is derd miljoen gulden minder dit jaar. Maar dat mag van ltssecretaris Nuis (cultuur) ten koste gaan van de pro- mnia's. Nuis heeft dat giste- aan de Tweede Kamer laten en. Hij wil dat de NOS vanaf vijftig miljoen gulden be- gt door doelmatiger be- fsvoering. De andere vijftig joen moet bij de omroepen nenkomen in de vorm van IHAAC.GPD drie luchtmachtofficieren als schuldigen zijn aangewe- voor de dramatisch verlo- hulpverlening bij de vlieg- 'P in Eindhoven gaan bin- ikort weer aan het werk. Be- oktober werden zij door de tag van de luchtmacht qit functie ontheven. Sinds- n zitten zij thuis. voormalige commandant de vliegbasis gaat begin vol- |d jaar aan de slag op het mi- ta hoofdkwartier van de in het Belgische Bergen. n Nederlands Persbur Paars belooft kiezers van 1998fors lagere lasten Burgers en bedrijven kunnen in het verkiezingsjaar 1998 nog een keer fors lagere lasten tegemoet zien. Onder het motto 'iedereen in '98 in de plus' stellen de regeringspar tijen PvdA, WD en D66 de kiezer dat cadeautje vandaag bij de behandeling van de Najaarsnota in de Tweede Ka mer vast in het vooruitzicht. Daarnaast moet de ver wachte belastingmeevaller van twee miljard gulden vol gens PvdA en WD volgend jaar meteen in een spaarpot voor de toekomstige AOW worden gestopt. DEN HAAG GPD Volgens de paarse partijen is er in het laatste jaar van 'Kok-1' ruimte voor een flinke lasten verlichting omdat economie en overheidsfinanciën zich voor spoedig ontwikkelen. Het kabi net verlaagt de lasten volgend jaar slechts bescheiden met een kleine miljard gulden. Dat ge beurt omdat in 1997 de staats schuld en het financieringste kort nog flink omlaag moeten om begin '98 plaatsing af te dwingen voor de Europese mo netaire unie, de EMU. Maar daarna, in het verkie zingsjaar 1998, kan er volgens de paarse partijen nog even flink worden uitgedeeld. WD- kamerlid Hoogervorst denkt daarbij aan „substantieel meer" dan de miljard die voor volgend jaar op het programma staat. De liberale woordvoerder noemt zo'n operatie „politiek en bestuurlijk verstandig". D66- woordvoerder Ybema wil 'ieder een in de plus', waarbij er voor al aandacht moet zijn voor de mensen aan de onderkant van de samenleving. De Democraat denkt aan „een paar miljard". Volgend jaar zal dit kabinet al bijna tien miljard gulden lasten verlichting hebben uitgedeeld, een miljard meer dan voor de hele kabinetsperiode was voor zien. Het optimisme van de paarse partijen is mede gebaseerd op nieuwe voorspellingen waar mee het Centraal Planbureau gisteren kwam. De rekenmees ters van het kabinet denken dat de economie in '96 en '97 met 2,75 procent groeit, ruim boven het Europees gemiddelde. Daardoor kan minister Zalm van financiën dit en volgend jaar een belastingmeevaller van zo'n twee miljard gulden ver wachten. Door de oplopende olieprijzen vloeien er volgend jaar ook nog eens anderhalf miljard extra aardgasbaten in de schatkist. De extra uitgaven voor de WAV (bijna een miljard) en de hogesnelheidslijn (400 miljoen) worden dus ruim schoots gecompenseerd. Volgens PvdA'er Van der Ploeg moet de meevaller vol gend jaar meteen in een AOW- fonds worden gestopt. De paar se partijen, en ook minister Zalm, voelen wel voor zo'n spaarpotje om straks ondanks de vergrijzing een goede oude dagsvoorziening te garanderen. Van der Ploeg wil volgend jaar al een begin maken met het AOW-fonds, voordat het idee in Kroongetuige wilde zijn geweten zuiveren IK j r - J aga. (1 ÉR 1 'i f r *iy dienst om een aanvulling moe ten vragen als ze voor 70 pro cent van het minimumloon aan de slag gaan. De coalitiepart ners WD en D66 dreigden daarop met de steun van het CDA hun gelijk in de Kamer binnen te halen. Gevolg was een lange reeks onderhandelingen. In het com promis dat nu voorligt, worden kostwinners en bijstandsmoe ders niet verplicht voor minder dan hun bijstandsuitkering te gaan werken. De enige wijziging is de belofte dat de regels alsnog worden aangescherpt als deze twee groepen massaal lager be taald werk blijken te weigeren. Nauw betrokken Kamerleden gaan er vanuit dat D66 en WD onder druk van de fractieleiders zullen instemmen met het com promis. Het wetsvoorstel zal dan zo snel mogelijk naar de Kamer worden gestuurd, waar na het tijdelijke lagere mini mumloon volgend jaar de zegen van de Kamer krijgt. hogere bijdragen van de leden: De tientjesleden moeten 'geel tjes-leden' (25 gulden)' worden. Het kabinet wil niet dat de NOS bezuinigt ten koste van de programma's. De voorstellen van de omroepen zelf in het meerjarenplan betekenen een te grote aanslag op de budget ten voor de programma's, schrijft Nuis. Ook de huisves tingsplannen stroken volgens hem niet met de eerdere belof ten van de NOS om op deze post 40 miljoen gulden te be sparen. De rechtbank in een ongebruikelijke omgeving: tussen de palen van een handbaldoel. AMSTERDAM HANS LEBER Klimrekken, touwen, een om hoog getakelde basket en in het midden van een handbaldoel rechtbankpresident mr. F. Lauwaars: 'De Hakkelaar', wordt berecht in een sportzaal. De negende dag van het proces tegen de Octopusbende is een bijzondere. Alleen al omdat pas 's avonds bekend mag worden waar de rechtbankzitting wordt gehouden. De geheimhouding mislukt natuurlijk. Cameraploe gen staan 's ochtends al klaar bij de 'geheime' locatie als daar de bussen met procesdeelne mers de hoek om razen. Dus toch: het marinecomplex aan het IJ in Amsterdam. Omgeven door de bewapende beveiliging van Defensie, met daarbij vele tientallen politie agenten, kon in Amsterdam ver moedelijk geen veiliger plaats worden gevonden. Het is de plek waar het proces tegen 'de Hakkelaar', de zoveelste pri meur voor het Nederlandse strafrecht oplevert. De recht bank pakt zijn boeltje op en ver kast. Een stadsbus van het Am sterdamse openbaarvervoerbe drijf GVB vol journalisten, daar achter twee busjes type 'A- team'; een voor rechters en grif fiers, de tweede voor advocaten en hun assistenten. En dat alles omgeven door motoragenten met zwaailichten. De veilig heidsmaatregelen zijn bedoeld om de kroongetuige in het pro ces tegen De Hakkelaar, de In diër Fouad Abbas, te bescher men. De merkwaardige omstandig heden leiden tot hilariteit. Ook als een medeverdachte van de Hakkelaar na een korte pauze terugkeert met zijn jas aan; het is koud in de zaal. Voor de lunch krijgt iedereen een lunch pakket uitgereikt. Het heeft alle maal iets van een schoolreisje. Advocaten en verdachten bren gen de pauzes in kleedkamers door, de rechtbank houdt zich dan op in de ruimte voor de sportinstructeur. Toch is de spanning aanvankelijk voelbaar als kroongetuige Abbas in aan tocht is. Helikopters scheren over. In de geblindeerde sport zaal zit iedereen klaar; het is wachten op de grote 'verklikker' van de Hakkelaar en zijn maten. Bij binnenkomst wordt hij door zijn oude 'zakenpartners' met weinig vriendelijke blikken begroet. Maar opnieuw, zoals ook bij de andere kroongetuige UTRECHT JOHAN CARBO Daar zal hij geen leidinggeven de functie vervullen, maar een uitvoerende. De verkeersleider gaat voor een half jaar naar de Italiaanse luchtmachtbasis in Vicenza, daarna wordt hij over geplaatst naar het Duitse Ram- stein. De brandweerofficier die op de dag van de ramp de lei ding had gaat nog dit jaar wer ken voor de Luchtmacht Elek tronische en Technische School. Daar neemt hij zitting in een commissie die rampen bestrijdingsplannen moet eva lueren. Utrecht is weer in de ban van de seriever krachter, die vrijwel zeker afgelopen zondag een vrouw in het aangrenzende dorpje Groenekan heeft verkracht. Het signale ment van de dader en de toedracht komen overeen met de vijf verkrachtingen en ne gen aanrandingen waarvan de man sinds september vorig jaar wordt verdacht. Bij alle aangiftes van verkrachtingen en aanrandingen dit jaar bekeek de recherche of die in verband met de serieverkrachter gebracht konden worden. Dat was telkens niet het geval. Tot afgelopen zondag. In middels zijn weer extra rechercheurs op de zaak gezet. Het onderzoeksteam werd na vruchteloos zoeken in de loop van dit jaar geleidelijk verkleind en na de zomer goeddeels ont bonden. Veel rechercheurs hielden een hoop frustratie over aan de vergeefse speur tocht. Ze hielden er volop rekening mee dat de serieverkrachter misschien wel dood of geëmigreerd was, voor een andere zaak was veroordeeld en naar de gevangenis was ge stuurd of verkering had gekregen. In een poging de grote onbekende te tra ceren hadden de rechercheurs zich tegen nen gehoord die zelf al eens voor verkrach ting en aanranding waren veroordeeld en hun straf hadden uitgezeten. Het aantal tips vanuit het publiek liep begin dit jaar op tot bijna 6.200. Zeker 1.200 mannen kwamen in beeld als mogelijke dader. Tot zondag was de serieverkrachter voor het laatst actief in de week van 27 novem ber 1995. Die maandag pakte hij in Bosch en Duin een 28-jarige fietsende vrouw van achteren bij haar schouder. De vrouw rea geerde met schreeuwen en verkocht haar belager bovendien een klap in het gezicht. Daarop maakte de man dat hij weg kwam. Enkele dagen later, vrijdag 1 december, probeerde de serieverkrachter het nog eens, en weer zonder succes, in Den Dolder. Het politie-onderzoek, dat zou uitgroeien tot het meest omvangrijke en meest ge ruchtmakende van de laatste jaren in Utrecht en omgeving, begon in de eerste week van oktober vorig jaar. Na iets meer dan een maand vruchteloos rechercheren loofde de Utrechtse hoofdofficier van justi tie Berger 25.000 gulden uit voor de gouden tip. Een Utrechtse sportschool nam in de loop van oktober het initiatief tot een gratis vechtcursus voor vrouwen. Een leraar mo biliseerde zijn collega's zijn voorbeeld te volgen en eveneens gedurende een maand aan vrouwen gratis weerbaarheidstraining te geven. Zes andere sportscholen besloten daar ook toe. De serieverkrachter zorgde onbedoeld vorig najaar in Utrecht voor een bloeiende handel in wapens. Alarmen met oorverdovende decibellen en niet-afwasba- re groene verf in spuitbussen werden grif verkocht. De grote werkgevers in het gebied heb ben geschrokken gereageerd op de jongste melding. Zij hebben hun veiligheidsmaatre gelen weer verscherpt. De ondernemers kring Rijnsweerd heeft een brief gestuurd aan alle bedrijven in het gebied met het verzoek om alle werknemers op de hoogte te stellen van de laatste gebeurtenis. De Universiteit Utrecht plaatst vandaag een mededeling in de universiteitskrant waarin zij oproept tot voorzichtigheid. Veel maat regelen waren nog van kracht. Zo rijdt er een speciale bus tussen de eindhalte van de bussen en een groot sportcomplex op de Uithof. wapeningen anp ORANJESTAD ANP de verkiezingsprogramma's of de kabinetsformatie misschien een zachte dood sterft. Zijn WD-collega Hoogervorst steunt deze gedachte. „Zo wordt het geld tenminste niet verjubeld". Ybema (D66) voelt er ook wel voor, maar geeft voorrang aan het verlengen van de eerste be lastingschijf. Dat is niet alleen goed voor de koopkracht, maar ook voor een hogere opbrengst aan AOW-premie (die immers alleen over de eerste schijf moet worden betaald). Het CPB verwacht overigens dat er volgend jaar 103.000 ba nen bijkomen, iets minder dan de 116.000 van dit jaar. De werkloosheid zal echter slechts licht dalen door het grote aantal nieuwkomers dat zich op de ar beidsmarkt meldt. Ad Karman, communiceert men niet met elkaar. Abbas zou zelf een veel grotere drugsbaas zijn geweest, vindt de verdedi ging. Van die stelling blijft ech ter weinig over. Abbas begint zijn verhoor weliswaar wat wei felachtig, maar aan het einde van de dag concludeert ieder een dat hij „overeind" is geble ven. Abbas zelf kan af en toe zelfs lachen. Tot ergernis van advocaat mr. P. Doedens: „Hij zit daar innig tevreden te glim lachen. Echt een man in nood, zou ik zeggen. Ik heb liever dat hij gewoon antwoorden geeft". De kroongetuige had zijn ge weten willen zuiveren. Om die reden, en omdat in Nederland een onderzoek tegen hem liep, stuurde hij vorig jaar zijn advo caat naar Amsterdam voor een gesprek met het openbaar mi nisterie. De officieren van justi tie Witteveen en Teeven krijgen een tweede kroongetuige in hun zaak tegen de Hakkelaar in de schoot geworpen. Het komt tot een deal; Abbas legt belastende verklaringen af tegen de meest gezochte drugsbaron. Tegen betaling van 1,8 mil joen gulden gulden koopt Ab bas strafvervolging voor zijn ei gen aandeel in de bende af. Ab bas deed zijn zaken alleen met de Hakkelaar, al kende hij de twee andere verdachten ook. Hij was tussenhandelaar tussen De Hakkelaar en diens Pakis taanse leveranciers van de hasj. Toen de hoofdverdachte 35 mil joen aan betalingen bij hem achterliep, kwam ook Abbas in de problemen. „De Pakistani dachten dat ik het geld had op gesoupeerd. Ze geloofden niet dat De Hakkelaar niet betaal de". Abbas wordt ook in België, Canada en Amerika van drugs handel en witwassen verdacht. Evenals de hoofdverdachte. De verdediging tracht boven tafel te krijgen dat Abbas ook in die landen als een „rondrei zend" kroongetuige wil optre den tegen de Hakkelaar. Maar dat is niet het geval, zegt Abbas. „Ik wil helemaal niet als kroon getuige in die landen optre den". De advocaten vinden het „hele circus" rond de kroonge tuige maar onzin. Alleen be doeld om het imago van hun cliënt gevaarlijker te maken. „Het is niet ondenkbaar dat de organisatie mij iets zal aan doen", zegt Abbas zelf over de veiligheidsmaatregelen die in zijn belang zijn genomen. Broodautomaat is in opmars De broodautomaat beleeft een opmars in Nederland. Op dit moment staan er enkele tien tallen automaten bij bakkers en naar verwachting zal dit aantal snel toenemen. Dat concludeert het Nederlands Bakkerij Centrum op grond van de eerste ervaringen van bakkers met de broodauto maat. Met de automaat biedt de bakker klanten na sluitings tijd de mogelijkheid brood, krentenbollen en gevulde koe ken uit de muur te trekken. De broodautomaat is drie jaar ge leden overgewaaid uit België, waar deze al jaren bestaat. Volgens het Nederlands Bak kerij Centrum vergt de auto maat een aanpassing van de bakkers. Zij moeten op andere uren hun brood bakken. Ook zijn nog lang niet alle klanten van het bestaan van de brood automaat op de hoogte. „Dit is echter een kwestie van tijd", aldus een woordvoerder. Arubaanse parlementariërs van coalitie en oppositie zijn giste ren, tijdens een schorsing van een openbare vergadering van de Staten, met elkaar op de vuist gegaan. Duque Croes van de regerende AVP en Booshi Wever van de oppositionele MEP deelden raken klappen uit. Croes hield een blauw oog aan de vechtpartij over, Wever claimde dat zijn bril schade had opgelopen. De reden is onbe kend. Het 21 leden tellende parle ment van Aruba vergaderde over de Landsverordening Ver zelfstandiging Luchthaven. De Arubaanse luchthaven, Reina Beatrix, is al enige tijd inzet van felle discussie tussen de AVP (van premier Henny Eman) en OLA (van vice-premier Glenbert Croes) en de oppositie. Tijdens een schorsing ont stond er om nog onbekende re denen een opstootje tussen Du que Croes en Rudy Croes, waar na Wever de fractiegenoot te hulp schoot. Het is niet de eer ste keer dat een openbare sta tenvergadering op Aruba met enige geweldplegingen eindigt. Enkele weken geleden nog rukte dezelfde Wever de draden van de geluidsinstallatie in de parle- mentszaal los. De fractievoorzitters van de vier grootste partijen in Neder land verklaarden vorige maand tijdens hun bezoek aan Oranje stad nog „zorgen te hebben" over het functioneren van het Arubaanse parlement. Vooral de polarisatie baarde hen veel zor gen. Nog miljarden nodig voor geluidsisolatie DEN HAAG GPD De komende jaren is nog zeker anderhalf twee miljard gulden nodig voor de geluidsisolatie van ongeveer 100.000 huizen langs wegen, spoorwegen en vliegvelden. Dit blijkt uit een gezamenlijke studie van het mi nisterie van VROM en de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De kosten moeten worden opgebracht door het rijk en de Nederlandse Spoorwegen. Naast de isolatie van huizen zelf moeten er ook tientallen miljoenen worden besteed aan de aanleg van geluidsschermen. Voor geluidsisolatie is nu jaar lijks ruim 100 miljoen gulden beschikbaar. De VNG betwijfelt of het daarom haalbaar is dat alle woningen die in aanmer king komen in 2010 geïsoleerd zijn. Uit het onderzoek bleek dat een kwart van de Neder landse bevolking last heeft van geluidsoverlast door verkeer. Nieuwbouw in uiterwaarden blijft verboden DEN HAAG GPD Bestaande bouwplannen en be- drijfsuitbreidingen in het win terbed van de grote rivieren zul len van geval tot geval worden bekeken. In principe mag het niet, maar op stringente voor waarden zou hier en daar een uitzondering kunnen gelden. De ministers De Boer (VROM) en Jorritsma (verkeer en water staat) zullen deze uitgangspun ten streng hanteren. In de Tweede Kamer werd gisteren aangedrongen op een soepeler houding bij de uitvoe ring van de beleidslijn Ruimte voor de Rivieren. De beide mi nisters gaven echter geen krimp. „We moeten voorkomen dat de rivier nog verder volge bouwd wordt", aldus De Boer. In het verleden is daar volgens beide ministers veel te gemak kelijk toestemming voor gege ven. In principe zal er dan ook geen meter meer worden bijge bouwd. „Anders ontstaat de in druk dat er weer van alles mo gelijk is", aldus minister Jorrits ma. De ministers willen wel een uitzondering maken voor de steenfabrieken in de uiterwaar den die moeten uitbreiden om niet failliet te gaan. Maar ook dan kan zo'n beperkt uitbrei dingsplan alleen worden toege staan onder strenge voorwaar den. De Tweede Kamer dringt aan op een soepeler opstelling uit vrees voor een juridisch cir cus waar het gaat om het afbla zen van bestaande plannen. Op de langere termijn is het de bedoeling dat er meer ruimte voor de rivieren komt dan nu het geval is. Alleen zo kan hoog water zoals in 1993 en 1995, voorkomen worden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3