Mensen hebben een ziel, dieren niet Huisdier moet heel wat kindergeheimen aanhoren Wetenschap Techniek DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 REDACTIE: SASKIA STOELINGA 023-5150265 JOHAN LAMORAL GPD Door de geschiedenis heen heeft de mens zeer uiteenlo pend gedrag tegenover dieren vertoond. Het denken en de houding van de mens ten over staan van dieren is getekend door felle extremen, van ver goddelijking en vermenselijking tot uiterste minachting en zelfs schaamteloze uitbuiting. Drs. Johan Braeckman van het Gentse Centrum voor Milieufi losofie en Bio-ethiek binnen de vakgroep Wijsbegeerte en Mo raalwetenschap, heeft na een uitgebreide bronnenstudie een historisch overzicht van het menselijk dierdenken samenge steld. Zijn studie kan relevant zijn voor actuele en dikwijls controversiële problemen rond dierenbescherming, dierproe ven, vivisectie, bescherming van bedreigde soorten, massale vee houderij, genetische manipula tie en soortveredeling. Volgens Braechman wijkt het westers-christelijke denken op vele punten af van onder meer het oosterse denken over die ren. De onderzoeker heeft zich beperkt tot onze westerse be schaving en dus tot de pijlers ervan, zijnde het joodse, Griekse en Romeinse denken. Ook stelt hij dat het christen dom een belangrijke - zij het soms onduidelijke en twee slachtige - rol heeft gespeeld in de evolutie van de visie op en de plaats van het dier in onze samenleving. De veelgepreekte naastenliefde tot de medemens Een veelgehoord argument is dat het welzijn van de dieren ook dat van de mensen is en dat wie goed is voor de dieren ook goed voor de mensen kan zijn of omgekeerd. foto gpd is dikwijls ver zoek wanneer het om de 'schepselen zonder ziel' gaat en de bijbelse opdracht van 'gaat en onderwerpt deze wereld' wordt maar al te dikwijl als onbarmhartig alibi gebruikt. Braeckman constateert dat in de oudtestamentische teksten en later ook bij de Griekse en Romeinse filosofen weinig of geen sporen te vinden zijn van enig ethisch nadenken over het menselijk gedrag tegenover die ren. Mensen konden naar eigen goeddunken over dieren be schikken. In het vroege chris tendom, bij de kerkvaders en in de Middeleeuwen heerste nage noeg dezelfde onverschilligheid. Dat had in hoofdzaak te maken met de 'zielsnode': mensen hebben een ziel, dieren niet en dus passen op dieren geen mo rele arugumenten en is het menselijk gedrag ten opzichte van dieren niet goed of niet af te keuren. In de Renaissance is er met Montaigne even een ander ge luid: „Mensen zijn wij recht vaardigheid verschuldigd en ook alle andere schepselen die daarvoor ontvankelijk kunnen zijn moeten wij mildheid en welwillendheid betonen.Met het rationele denken van Des cartes worden dieren echter weer als 'gevoelloze machines' beschouwd, waardoor weten schappelijk onderzoek en vivi sectie op dieren wordt gelegiti meerd. Voltaire en de Britse filosofen (eind 18de eeuw, begin 19de eeuw) reageren daarop. Zij stel len dat dieren in moreel opzicht belangrijk kunnen zijn, omdat zij ook pijn en andere gevoelens kunnen ervaren. Vandaar dat het menselijk gedrag tegenover dieren wel vatbaar is voor goed- of afkeuring. De doorbraak in de Westerse wereld komt pas in de jaren zestig en zeventig van deze eeuw, wanneer filosofen als Pe ter Singen en Tom Regan de draad weer opnemen. In de westerse wereld groeit de me ning dat dieren geen nodeloos leed mag worden berokkend. De eerste actiegroepen voor dierenbescherming laten van zich horen en in de loop der ja ren wordt alles wat met dieren welzijn te maken heeft een zeer actueel en tegendraads thema. „Dieren worden nu langzaam maar zeker in de 'morele cirkel' opgenomen," zegt Johan Braeckman, „en dat zorgt voor maatschappelijke spanningen en dikwijls verhitte debatten. Een veel gehoord argument is dat het welzijn van de dieren ook dat van de mensen is en dat wie goed is voor dieren ook goed voor mensen kan zijn of omgekeerd." Dat het denken over dieren in andere culturen afwijkt van het westers denken, geeft Braeck man grif toe. Zo is het niet on denkbaar dat de groeiende in vloed van onder meer oosterse religies en filosofieën ons wes ters denken over dieren heeft beïnvloed. Er is immers het boeddhisme, het hindoeïsme en de réïncarnatieleer met zijn eer bied voor alle levende wezens. Want als je herboren kan wor den in de gedaante van een dier, zijn dieren sowieso onaan tastbaar. Steentijd-mens kan voorgangers hebben ontmoet DEN HAAG ANP FREDERIKE KROMMENDIJK GPD Een huisdier is zo goed voor kinderen. Met dat argument be sluiten veel mensen om een hond, kat, konijn of ander dier in huis te halen. Maar hoezo goed? Waarom eigenlijk? Die vragen intrigeren dr. Nienke Endenburg, verbonden aan de Vakgroep Geneeskunde van Ge zelschapsdieren in Utrecht. Zij verdiepte zich in de materie en begon een onderzoek. De ko mende vijfjaar worden zeven honderd kinderen gevolgd. Zo moet wetenschappelijk worden aangetoond welke invloed het houden van een gezelschaps dier heeft op de ontwikkeling van een kind. Voor de sociaal-emotionele ont wikkeling van kinderen is het belangrijk dat ze zichzelf leren waarderen. Als een kind taken kan uitvoeren die bij zijn leeftijd passen, dan wordt het daar zelf verzekerder van. „Bij het hou den van huisdieren moet je daar ook rekening mee houden. Je kunt een kind van drie niet met een rottweiler laten lopen, maar de waterbak laten vullen kan wel", verklaart Endenburg. Onderzoek heeft aangetoond dat kinderen met een huisdier een hogere zelfwaardering heb ben dan kinderen zonder. Maar voorwaarde daarvoor is wel dat het kind echt gehecht is aan het dier. Dat is belangrijker dan het bezit op zich. „Dat betekent dat je een dier moet nemen dat echt bij het kind past en niet je kind iets moet opdringen wat jij vreselijk leuk vindt. Een kind moet leren zich in te leven in de gevoelens en be hoeften van anderen. Een huis dier is helemaal afhankelijk van de eigenaar en het kind leert daardoor op te letten. „Moet het konijn geen nieuw water, moet de hond niet uit? Doordat een kind zich dat afvraagt, leert het zich inleven in de behoeften van een ander." Als honden, katten, konijnen en cavia's konden praten, zouden ze ouders heel wat kunnen ver tellen over de zieleroerselen van hun kinderen. Kinderen noe men regelmatig dieren als 'per soon' waar ze heen kunnen gaan met problemen. Dieren accepteren mensen, en dus ook kinderen, onvoorwaardelijk. Ze veroordelen niet. En daarmee is het een aantrekkelijke gespreks partner. „Aan een dier kun je alles kwijt, en ook al vertel je iets tien keer dan is het nog niet erg. En wat belangrijker is: je hoeft niet bang te zijn dat het verder wordt verteld." Vooral in gezin nen met veel problemen kun nen dieren een belangrijke steun zijn. Kinderen die weinig sociale steun krijgen van hun ouders, kunnen ook niet zo Onderzoek heeft aangetoond dat kinderen met een huisdier een hogere zelfwaardering hebben dan kinderen zonder. foto pr goed gebruik maken van de on dersteuning die dieren kunnen geven. Of de taalontwikkeling en de verbale vaardigheden van een kind ook vergroot worden door het hebben van een huisdier, zoals door sommige mensen wordt beweerd, is twijfelachtig. Wetenschappelijk is dat in ieder geval niet aangetoond. Of er wel of niet een kat, hond, cavia of ander huisdier wordt aangeschaft is uiteraard de be slissing van de ouders. Want hoe dol een kind ook op een dier is, de verzorging en verant woordelijkheid komt toch voor het grootste deel op de volwas senen neer. Studies laten zien dat mensen die in hun jeugd zelf een huisdier hebben gehad eerder tot aanschaf overgaan. Die ouders hebben een positie vere houding ten opzichte van dieren en begrijpen de signalen beter. Veel ouders vinden het vooral waardevol dat huisdieren kinderen confronteren met le ven en dood. De steentijd-mens heeft moge lijk zijn eigen verre voorgangers ontmoet. Ongeveer 30.000 jaar geleden, toen de Homo sapiens door Azië trok op weg naar Australië, kan hij de Homo erectus zijn tegengekomen. Het bewijs van een kortstondige ontmoeting hebben Amerikaan se wetenschappers gevonden tijdens een nieuw onderzoek van een aantal fossielen die be kend staan als 'Java-mens'. De Nederlandse paleontoloog Eu- gène Dubois vond deze fossie len in 1891 op twee plaatsen op Java. De bevindingen van Carl Swisher van de Universiteit van Californië en collega's in Noord-Amerika en Indonesië zijn vorige week gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift Science. Het verhaal begint als de mo derne mens Homo sapiens be zig is de wereld in bezit te ne men. Naar nu blijkt leefde Ho mo erectus, twee miljoen jaar ouder, toen nog in een hoekje van de wereld. Dubois vond de fossiele been deren en een schedel die nog al tijd in Leiden zijn te bewonde ren, op een terras bij de rivier de Solo op Java. Hij deelde ze in bij de overgangssoort Pithe canthropus erectus (rechtop gaande aapmens). Ze werden geschat op 700.000 tot 500.000 jaar oud. De Amerikaanse wetenschap pers hebben de beenderen van deze Homo erectus opnieuw gedateerd op basis van kiezen van vee die erbij werden aange troffen. De ouderdom stellen zij op 27.000 tot 53.000 jaar. Twee andere vindplaatsen toonden aan dat de fossielen mogelijk meer dan 400.000 jaar jonger zijn dan Dubois meende. „Homo erectus heeft mogelijk 250.000 jaar langer op Java ge leefd dan op het Aziatische vas teland, en mogelijk een miljoen jaar langer dan in Afrika", aldus dr. Swisher. „Dit maakt het mo gelijk dat Homo erectus en de anatomisch moderne mens el kaar in Zuidoost-Azië overlap ten." De bevindingen lijken een on dersteuning voor de „vanuit Afrika"-theorie dat de moderne mensen allen afstammen van een kleine groep oer-mensen in Afrika. „De datering, als zij klopt, geeft verbazingwekkend genoeg aan dat Homo erectus er nog honderdduizenden jaren langer was, terwijl werd gedacht dat hij was uitgestorven", ver klaarde Chris Stringer van het Britse Museum voor natuurlijke historie. „We lijken hier een pa rallel te hebben met de situatie in Europa, waar de Neandertha lers het nog lang uithielden in Noordwest-Europa, terwijl Ho mo erectus nog doorleefde in de zuidoost-hoek van de wereld. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Werkelijk voorde betekenis (6); 4. Slome knol of een snel roofdier (8); 6. Zijn gespring be zorgt ons de kriebels (3); 7. Niets ouder geworden vrouw (3); 9. Nam een cursus weg in de schouwburg (7); 11Zo'n ver zoek is maar bijzaak (5). Verticaal: 1Huilt omdat zijn gebit eraan gaat (4); 2. Gezocht door vluch telingen die honds worden be handeld (5); 3. Warhoofdig beestje (4); 5. Wat een leven als men door drank aan de grond zit! (6); 6. Zelfs zonder haar blijft het een sluw dier (3); 8. Rijdt en glijdt (4); 10. Lap die niet meer in Duitsland leeft (3). KRUISWOORDRAADSEL vork-lust ale-o-koe km-sip-me --strak-- nipa-rood o-om-ad-o klep-dank - -lelijk- - re-ras-vv ore-k-uri baby-zwijn a10£//-'jk£ t/jpp/v z/j/v p£ v<x>/? p£z£ v. augcoti/o /-/£££t p££ 0/j moo/£ ££t kp££<$ koop 7&£ op ook /voo TOMPOES Tom Poes en de Niks Joost schoof de grendels terug en opende behoedzaam de buitendeur. Een kille wind gierde naar binnen en een met verf besmeurde ezel werd over de drempel geschoven. „Hallo, zeg", sprak de late bezoeker. „Ik kom een schilderij verkopen." De gevoelens van de trouwe bediende laten zich moeilijk beschrijven. „Een schilderij", herhaalde de kun stenaar. „Ik heb mij er op uitgedrukt en nu moet ik geld hebben, want ik heb trek in anijsmelk." „Deze brutaliteit gaat te ver, als u mij toestaat", zei de knecht, die zich in de frisse bries snel herstelde. „Ik koop geen schilderwerk aan de deur - en zeker niet op dit uur van de nacht." „O, hihihi", hernam Waggel, „ik wil de het ook niet aan jou verkopen, hoor. Het is voor Bommel. Kijk, mooi hè?" Met deze woorden keerde hij het kunstwerk in het licht en nu kreeg Joost een schok. Het was vreemd, maar de dikke massa verfklodders die het doek bedekten kwamen hem bekend voor en ze waren verbonden met een vage angst. „D-dat lijkt op iets...", stamelde de bediende. „Iets engs, als ik mij zo mag uitdrukken. „Het lijkt nergens op hoor", zei de schilder troostend. „Het is zomaar een uitgedrukt gevoel." Met deze woorden stapte hij monter langs de verstarde knecht en wendde de schreden naar de grote kamer van Bommelstein. En voordat Joost ge heel tot zichzelf was gekomen had Wammes de meubelen reeds op el kander gestapeld en terzijde gescho ven om ruimte voor de ezel te ma ken. „Dan kan je het beter zien", zo ver klaarde hij tot heer Ollie, die op het lawaai naar beneden was gekomen. W DOOR JAN VISSER Zachte luchtmassa's zijn tijdens het afgelopen etmaal tot ons land doorgedrongen. Gisteravond was de temperatuur nabij Leiden gestegen tot 7,5 graad, Schiphol 7,4 en in Bloemendaal 7,2. Nog zachter werd het in Zeeuws Vlaan deren. Daar steeg het kwik tot ruim 11 graden en zo zacht is het in den lande sedert Sint Maarten niet meer geweest. De van origine subtropenlucht was vanochtend nog niet van ons geweken. Om 8 uur was het in onder meer Lisse nog 7 graden. Wel was het volop aan het regenen onder in vloed van koude luchtmassa's die vanuit het noorden dich terbij kwamen. In de nacht viel er zelfs veel regen in Zuid- Holland. Tot 7 uur in Stompwijk 13 en op Valkenburg 11 mm tegen slechts 2 mm op Schiphol. De verwachting is dat de koude lucht zich morgen over Ne derland gaat uitbreiden. Midden op de dag is het dan bij ons niet warmer dan nul graden. In het noorden valt dan sneeuw, bij ons bestaat er kans op ijzel en 's middags ook wat sneeuw. Wel neemt het neerslaggebied sterk in activi teit af. Voor het gevoel is het overigens veel kouder dan de thermometers aangeven omdat het flink blijft waaien. De oostenwind is vrij krachtig tot krachtig uit het oosten. Tijdens het weekeinde voeren de oostelijke winden drogere lucht aan. Daardoor neemt de kans op zon toe. Tevens valt er vrijwel geen neerslag meer. Het is echter wel koud met in de nacht en ochtend lichte, plaatselijk matige vorst. Ook tijdens de middaguren komt het kwik niet aan het vriespunt toe. Na het weekeinde is er eerst kans op neer slag maar tijdens kerst nemen de neerslagkansen onder in vloed van een hogedrukgebied boven Scandinavië sterk af. Tevens wordt belangrijk koudere lucht aangevoerd waar door de kans op een van de koudste kersten van de afgelo pen 30 jaar heel groot is. Compleet winter was het vooral in 1964. Er lag toen een flink pak sneeuw en het vroor streng. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vooral in de kustgebieden ten noorden van Bergen enkele sneeuwbuien. Mid dagtemperatuur vlak aan zee iets onder nul, landin waarts matige tot strenge Zweden: Langs de Oostzee wellicht sneeuw. Verder meest droog en zowel bewolking als opklaringen. Overdag in het zuiden meest iichte vorst, ten noorden van Stockholm maxima plaat- seljk beneden -10 graden. Denemarken: Overgang naar kouder weer met naast wat zon vooral in het zuiden ook nog kans op sneeuw. Een aantrekkende oostelijke wind. Maxima dalend tot iets onder het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales e 'n het algemeen bewolkt e Ierland: 'an tijd tot tijd regen. Met name in Oost-Engeland kan veel vallen. De hogere delen van Noord-Engeland en van Schotland ma ken kans op sneeuw. Langs de Schotse Oostkust een aantrekkende oostelijke wind. Maxima van 2 graden rond Eding- burgh tot rond 9 in Zuid-lerland. België en Luxemburg: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima van 4 tot 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen bewolkt en op beide da gen kans op regen. Vandaag kan hoger op in de Jura flink wat sneeuw vallen. Morgen langs de westkust een aantrek kende zuidelijke wind. Maxima tussen 7 en 11 graden. Portugal: Veel bewolking, veel regen en soms veel wind'. Slechts af en toe wat zon. Middag- temperatuur aan de kust van 12 tot 17 graden. Madeira: Op beide dagen veel bewolking en grote kans op regen. Veel wind. Middagtem- peratuurrond 18 graden. Spanje: Vooral in het zuiden aanhoudend veel regen en soms flink wat wind. Langs de oostkust geregeld zon. Middagtempera- tuur aan zee rond 16 graden, vandaag langs de oostkust enkele graden hoger. Canarische Eilanden: Vrij onbestendig met geregeld buien. Middagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: onbestendig met op beide da gen vooral'in het noorden flink wat re gen. Morgen een stevige zuidwesten wind. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Tunesië: Flink wat zon, maar in het noorden ook kans op eun bui. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen iets boven de 20 graden, morgen wat lager. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral in het zuidoosten flink wat regen, in de Alpen sneeuw. Morgen klaart het daar wat op, het westen krijgt dan regen. Maxima van 8 graden rond Lyon tot 16 bij Biarritz. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon, misschien ook een bui. Maxima ongeveer 17 graden. Italië: In het zuidoosten overwegend droog en grootste kans op wat zon. Elders flink wat bewolking en toenemende kans op buiige regen, in de bergen op sneeuw. Misschien ook onweer. Maxima rond 15 graden, in het noorden tussen 5 en 10. Corsica en Sardinië: In de loop van vandaag toenemende kans op buiige regen, misschien met on weer. Morgen vanuit het westen meer kans op zon. Middagtemperatuur rond 16 graden. Malta: Vandaag geleidelijk meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Mor gen weer geregeld zon. Middagtempera tuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon. vandaag rond Rhodos, en morgen later op de dag in het westen van Griekenland, kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 16 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: vooral vandaag enkele stevige regen- of onweersbuien. Morgen toene mende kans op wat zon. Middagtempe ratuur van 15 graden rond de Dardanel- len tot 20 op Cyprus. Duitsland: In het zuiden vrij zacht, soms een paar opklaringen, ook bewolking en regen. In het midden en noorden overgang naar kouder weer met toenemende kans op sneeuw of ijzel; bovendien een aantrek kende oostenwind. Maxima in het zui den rond 8 graden, elders dalend tot rond nul graden. Zwitserland: Vooral in het zuiden en westen veel be wolking en plaatselijk flink wat regen, vanaf 1300 meter sneeuw. Maxima in de dalen meest rond 6 graden. Oostenrijk: Flink wat wolkenvelden en op beide da gen plaatselijk regen, boven de 1500 meter sneeuw. Middagtemperatuui de dalen tussen 0 en 5 graden. Polen: Bewolkt en nu en dan sneeuw. Vooraf ',w het noorden soms ook opklaringen een aantrekkende oostelijke wind.Ks der, met op steeds meer plaatsen te peraturen overdag onder nul. Tsjechië en Slowakije: Overgang naar kouder weer met kelijk regen, maar geleidelijk o INDEN Maxima vands rond 4 graden, morgen slechts ii Hongarije: Wolkenvelden, hier en daar ook opt ringen en plaatselijk regen. Middagkf Ie An peratuur van 2 graden in het noorden! uder: 7 in het zuiden. VRIJDAG 20 DECEMBER 1 Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Zon onder 16: spet Maan op 14.08 Maan onderOl rantl ÖIUW Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11:56 11.29» Laag 07.40 19.55 07.21 191 an 1 Weerrapporten 19 december 07 ui Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. half bew regen grondmist zwaar bew. nnw4 Split z Stockholm c Warschau s Wenen z Zürich r Bangkok I Buenos Aires c Casablanca 2 Johannesburg v Los Angeles c New Orleans 2 New York 2 Tel Aviv c Tunis I Vancouve I i MC MC

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 28