Pijplijn Irak onder Nederlands toezicht Erbakans flirt met Iran bedoeld voor achterban Van Mierlo doet het goed in Brussel Feiten &Meningen Op weg naar Bosnië Nep-kerst DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 De kop is eraf. Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) ontvouwde gisteren voor de internationale pers in Brussel zijn plannen met het voorzitterschap van de Europese Unie. De confrontatie verliep vlekkeloos, al zorgde een slordige tolk van de Europese Raad bijna voor brokken. Na afloop van Van Mierlo's 'presentatie' van het Nederlandse voorzitterschap voor de internationale pers in Brussel, zingt de lof een beetje rond. „Een echte staatsman, maar wel een beetje weemoedig", zegt een Japanse journalist. „Nuchter. Alleen een tussentop houden als dat zin heeft, echt Hollands is dat", reageert een Duitse colle ga. „Een receptie met wijn en hapjes na af loop, dat had ik niet van jullie verwacht", meent een Belgische radioreporter. Maar een Portugese journalist komt nog eens in formeren: „Steunt Nederland nou de onaf hankelijkheidsstrijd op Oost-Timor of niet? Als de eerste klap een daalder waard is, heeft Nederland gisteren in Brussel een gul den vijftig verdiend. Want vrijwel niets ging er mis bij de presentatie van het Nederland se voorzitterschap voor de internationale pers. Een evenement waarnaar niettemin met enige zorg was uitgezien. Want hoe zou de soms wat wijdlopige, gaarne vrijuit filo soferende Van Mierlo 'vallen' bij het Brus selse perscorps? Zouden ze hem begrijpen? Moest hij in het Nederlands spreken of in het Engels? Geen onbelangrijke vraag, aan gezien Van Mierlo als aanstaand voorzitter nog ruim honderd persconferenties voor de boeg heeft. Maar Van Mierlo maakte geen enkele fout. „Wel wat langzamer praten", fluister de zijn voorlichter hem toe, in verband met de tolken die het Neder lands maar met moeite konden bij houden. En zo kwam het dat een tolk zich ver giste toen Van Mierlo zei dat het diner za terdag in Du blin met de Turkse pre mier giller 'be vredigend' was verlopen. „Het diner met Cil ler was ver moeiend", luidde de vertaling in het Engels. Staatssecretaris Patijn, naast Van Mierlo gezeten en meeluisterend met de vertaling, zette het misverstand onmiddellijk recht. Verder zeilde Van Mierlo, geassisteerd door Patijn, behendig langs alle klippen van de Europese dossiers. Vragen over Timor, Zuid-Afrika, Cyprus, de muntunie, de rela ties met de VS en de Intergouvernementele conferentie werden zonder aarzelen van een weinig explosief antwoord voorzien. Slechts een enkele bespiegelende opmer king viel op rotsige bodem, zoals deze: „Soberheid is in moeilijke omstandighe den een beperkt begrip." Nederland, zo hield Van Mierlo de inter nationale pers voor, kan een goede voorzit ter van de EU zijn. „Als ik terugblik is er geen bewijs voor de stelling dat kleine lan den een slechtere prestatie leverden dan de grote lidstaten." Met de persconferentie van Van Mierlo en Patijn is ook het charme-offensief van het nieuwe voorzitterschap (januari tot juli '97) begonnen. Want het voorzitterschap van de Raad van Ministers van de EU geldt sinds jaar en dag als het alibi bij uitstek voor het bedrijven van nationale public re lations. Al ruim een jaar hebben ambtenaren van de RVD en buitenlandse zaken bij de vorige voorzitters - de Spanjaarden. Italianen en Ieren - rondgeneusd. Hoe breng je tweedui zend journalisten onder bij een topconfe rentie? Wat geef je ze te eten? Wie betaalt de telefoonrekening? Is een boekje met feiten over het gastland handig? Tijdens de recente top in Dublin werd onder buitenlandse journalisten bijvoor beeld een mini-enquéte gehouden over het imago van Amsterdam. Ook leerden de Nederlandse ambtenaren dat de internationale pers uit Ierland met een gerookte zalm en een fles whisky huis waarts keerde: zonder twijfel typisch Ierse producten. Wat moet Nederland daar te genover stellen: jenever en Edammer kaas? In Brussel mocht de internationale pers in elk geval alvast kennis maken met het Nederlandse jazztalent Denise Jannah, let terlijk een exportproduct aangezien zij als eerste Nederlandse werd gecontracteerd door het Amerikaanse label Blue Note. Naast een cd van Denise was er een bu reauagenda met foto's en litho's van Neder landse locaties en natuurlijk een adelblauw boekje over het koninklijk huis. In een hoekje van het Raadsgebouw werd een spe ciaal voor het voorzitterschap ontworpen Internet-website uit de doeken gedaan. Daar kan de wereld vanaf vandaag bekijken hoe Van Mierlo, Patijn en Pronk er uitzien, waar Amsterdam en Apeldoorn liggen en wat Nederland met het voorzitterschap pre cies van plan is. brussel paul koopman correspondent Vlaardings bedrijf controleert in opdracht van Verenigde Naties „Friet met hamburger. Hmmm!" De medewerkers van het Vlaardingse bedrijf Saybolt wrijven zich in de handen bij deze Europese maaltijd die hen in Irak wordt geserveerd. Alhoewel ze van hun baas niet met de pers mogen praten, zelfs niet over zichzelf, willen ze wel kwijt dat de Iraakse oliemaatschappij voor een uitstekende kok heeft gezorgd. Zo'n twintig kilometer buiten Zakho, op het drielandenpunt tussen Irak, Turkije en Syrië staat het enige meetstation op de oliepijplijn van Kirkuk naar de Turkse haven Ceylan. De Verenigde Naties hebben Irak toestemming gegeven om, aan vankelijk gedurende zes maan den, een beperkte hoeveelheid olie te verkopen om voedsel en medicijnen voor de noodlijden de bevolking aan te schaffen. Op het meetstation controleert Saybolt, in opdracht van de VN, hoeveel olie er precies door heen stroomt. De pijplijn loopt ondergronds, maar bij Zakho komen de enorme, beige ge schilderde buizen van zo'n me ter doorsnee uit de grond en vertakken zich in een aantal kleinere pijpen. Daarop staan grote kranen, ventielen en me- tertjes voor druk, temperatuur, volume en stroomsnelheid. Iraakse technici en ingenieurs zijn maanden bezig geweest om alles, na zes jaar stilstand, ver nieling door de Koerdische op stand in 1991 en een aanslag van de Turks-Koerdische PKK, weer aan het werk te krijgen. Door het internationale embar go waren onderdelen moeilijk te krijgen. De ingenieurs runnen het station en zijn zichtbaar te vreden over dit herstel van Iraakse controle over het Koer dische gebied. De Koerden laten er echter geen misverstand over bestaan dat zij daar sinds de Golfoorlog de baas zijn. De toegang tot het station wordt door Koerdische peshmerges bewaakt. De locale gouverneur heeft bovendien een Koerdische olie-ingenieur benoemd tot coördinator van het meetstation. Deze Dawud el-Suleymani trekt zich niets aan van de Nederlandse arg waan en Iraakse nervositeit je gens de pers. Integendeel, keurig in het pak loopt hij trots als een pauw rond op 'zijn' meetstation en vertelt honderduit. „Het pro bleem met olie is, dat het vloei baar is. Een vloeistof zet uit, of krimpt onder invloed van druk en temperatuur. Het meten van Boedapest. Achterblijvers nemen afscheid van de Hongaarse militairen die gisteren naar Bosnië zijn vertrokken. De Hongaren maken deel uit van de stabiliteitsmacht SFOR. In totaal werden gisteren 134 soldaten uitgezwaaid. foto epa attila kisbenedek dat variabele volume in een buis is, zeker wanneer de olie ook nog in beweging is, een de licaat karwei." De gegevens van alle meetappa ratuur gaan dan ook naar een centrale computer, die het re kenwerk doet. Ieder uur geeft deze een uitdraai van een reeks, voor de leek onbegrijpelijke cij fertjes. Daar is het echter de medewerkers van Saybolt om te doen. De gegevens uit Zakho worden gecombineerd met de gegevens die hun collega's doorgeven uit het meetpunt Mi na el-Baqr in Zuid-Irak, waar een andere pijplijn naar toe loopt. De VN kunnen aan de hand daarvan bepalen wanneer Irak het quotum van twee miljard dollar heeft bereikt. Aangezien de olieprijs schommelt, is nu nog niet te zeggen hoeveel olie er precies voor dat bedrag kan worden verkocht. Maar zeker tegen het eind van de zesmaan- delijkse termijn is waakzaam heid geboden. Het comfortabele gastenverblijf naast het meetstation, waar de ingenieurs logeren, is waar schijnlijk het enige warme ge bouw in de verre omgeving. Na weken van regen heeft de eerste sneeuw de bergtoppen rond Zakho het afgelopen weekeinde wit gekleurd. De huizen in de stad zijn kil en vochtig. Saddam Hussein beloofde afgelopen september zijn embargo tegen de Koerden op te heffen. Desondanks krijgen ze nog steeds slechts een fractie van de benodigde brandstof voor ka chels of auto's. Die is daardoor in het Koerdische gebied 250 keer duurder dan ten zuiden van de bestandslijn. De elektri citeit is vaker af- dan aangeslo ten. Naast het gastenverblijf staat een groep tenten. Op de kale vlakte eromheen zitten vrou wen de was te doen in metalen kommen met water uit een vij ver waarin ganzen poedelen. Vervuilde kindertjes klampen zich vast aan hun moeders als een hond agressief blaft. „Dat was ons huis", zegt een vrouw. Ze wijst naar het warme gebouw. „Ja ja", zegt al-Suley- mani opgewekt. „Deze vluchte lingen uit Mosul woonden hier tot voor kort. Toen we het ge bouw opknapten voor onze gas ten, moesten zij er natuurlijk uit." Niets kan zijn goede hu meur bederven, want in tegen stelling tot de buitenlandse in genieurs, voor wie dit slechts een klus is als vele andere, heeft hij het gevoel met een verheven taak bezig te zijn. „Ik werk voor hen, voor al die arme mensen die zich straks eindelijk geen zorgen meer hoeven te maken over hoe ze hun eten bij elkaar moeten sprokkelen. Dat eten zal echter nog even op zich laten wachten. De gouver neur, Abdulaziz Tayyip, ver wacht niet dat de humanitaire hulp vöor februari op gang komt. „Als er tenminste op het laatste nippertje geen nieuwe, politieke obstakels opdoemen." De bureaucratische rompslomp duurt al lang genoeg. Het geld uit de verkoop van de olie wordt eerst op een rekening van de VN gestort. Irak maakt dan ken baar wat het precies wil aan schaffen, waarna er tot actie kan worden overgegaan. Maar op de markt is de stem ming hoopvol. Slager Seyyid verkoopt nu een paar kilo vlees per dag. „Wanneer de mensen het basisvoedsel gratis krijgen, kunnen ze hun geld aan vlees besteden en worden mijn zaken beter." Plantaardige olie, bloem, gra nen en peulvruchten zullen worden gedistribueerd, maar zijn tevens de handelswaren van Jozef, een christen uit Mo sul. „Ik vind wel andere dingen om te verkopen. Ik ben erg blij dat we uit deze ellende komen", zegt hij. Jozefs eerste zorg zijn nu de kerstinkopen. Hij moet een mooie kalfskop uitzoeken, het traditionele kerstdiner van de Iraakse christenen. „En wijn", lacht hij. „We vieren zes dagen lang feest. Onze moslim-vrien den doen gewoon mee. Zo ver geten we even de ellende. zakho»jessica lutz correspondent Voorafgaand aan het driedaagse bezoek dat de Iraanse president Rafsanjani vanaf vandaag aan Turkije brengt, kondigde premier Erbakan aan dat de twee landen gaan samenwerken op het ge bied van defensie-industrie. Het Turkse leger en president Demirel zijn woedend. Ook de Verenig de Staten, van wie Turkije de meeste defensie technologie krijgt, reageerden verontrust. Het zwaartepunt van het staatsbezoek ligt echter op het gebied van de handel. Er zal worden ge sproken over de aansluiting op eikaars spoorwe gennet, verhoogde samenwerking in de lucht- en scheepvaart, en het bankwezen. Vanaf deze week ook mogen bedrijven zich inschrijven voor de staatsopdracht om het Turkse deel van een gas- pijplijn naar Iran te bouwen. Tijdens zijn bezoek aan Teheran deze zomer, on dertekende Erbakan ondanks dreigende Ameri kaanse sancties, een verdrag om voor 23 miljard dollar aardgas van het buurland te kopen. Met Rafsanjani wil hij nu overleggen hoe deze samen werking is uit te breiden. Defensiespecialisten wijzen erop dat economi sche samenwerking en wederzijds vertrouwen absolute voorwaarde zijn om ooit tot militaire sa menwerking te komen. Op dit moment is de situ atie daar nog lang niet naar. De handelsbetrek kingen zijn minimaal, het leger beschuldigt Iran ervan de Koerdische afscheidingsbeweging PKK van geld, wapens en schuilplaatsen te voorzien. De fundamentalistische Erbakan, die altijd met lof over de Iraanse islamitische revolutie heeft ge sproken, is in zijn positie als premier gedwongen tot compromissen. Zo bevestigde hij het eerder gesloten akkoord tot militaire samenwerking met het door hem gehate Israël en ondertekende hij vorige week het bevel om 59 fundamentalistische officieren uit het leger te ontslaan. Daarmee haal de hij zich de woede van zijn aanhang op de hals. Erbakans ballonnetje over een defensieverdrag met Iran is vooral een poging de boze achterban te sussen. Desalniettemin is het, zoals een militaire bevel hebber tegen de krant Huriyetzei, 'uiterst gevaar lijk spel om binnenlandse politiek te bedrijven door uitwisseling van belangrijke militaire gege vens te beloven aan zo'n land'. Iran heeft dankzij Russische en vooral Chinese raketten, onderzee- ers en oorlogsschepen de grootste vloot in de Per zische Golf. Vorige maand oefende de marine in de Golf van Basra met honderd schepen en veertig vliegtui gen en helikopters. Eind deze maand volgt een tweede vlootoefening, met een veelzeggende naam: de Weg naar Jeruzalem. De betrekkingen met de VS en Europa worden echter meer en meer geschaad door Erbakans buitenlandse politiek. Hij bezocht Iran, Pakistan, Libië, Nigeria, Maleisië en Indonesië, maar sloeg een uitnodiging af voor het diner van de EU- staatshoofden tijdens de Dublin-top vorige week. Vice-premier en minister van buitenlandse zaken (giller nam voor hem waar. Door deel te nemen aan de coalitie met Erbakan heeft ze haar eigen geloofwaardigheid in het Wes ten echter zozeer ondermijnd dat de Duitse bondskanselier Kohl onlangs in een officieel rap port liet opnemen nooit meer met haar te willen spreken. Inmiddels probeert ze met dreigemen ten Europa onder druk te zetten haar land tot de Unie toe te laten. „Wij hebben Europa altijd tegen het communis me beschermd, Griekenland is terecht bang voor onze militaire macht. Maar we zijn vredelievend. Als Europa echter onze uitgestoken hand niet aanneemt, heeft Griekenland echt reden om bang te zijn", zo zei ze tijdens de EU-top in Dublin. istanbul .jessica lutz correspondent WIM STEVENHAGEN Niets is Ameri kanen te gek. Neem nou open haarden. Bijna elk huis, dus ook het onze, is er mee uitgerust. En zeg nou zelf: wat is er gezelli ger dan op een koude winter avond de eerste sneeuw is hier al gevallen wat hout aan te steken en bij het knappende vuur een goed boek te lezen, naar muziek te luisteren, tv te kijken of nog veel romantischer dingen te doen. Maar er zijn altijd stakkers die geen open haard bezitten. Of nou net niet in de kamer waar zij dat willen. Voor hen is er nu uitkomst: de open-haard-video. Steek hem in je videorecorder en je televisie wordt omge toverd in een open haard. Zes uur lang beelden van brandend hout, compleet met, zoals de advertentie belooft, 'de rustge vende geluiden van suizend vuur en knappend hout'. Maar zonder rook en as. En volstrekt ongevaarlijk. Wie koopt nou zoiets, ben je ge neigd te zeggen. Je gaat toch niet met je geliefde op het hoogpolig tapijt naar een nep- vuur op een tv-scherm liggen kijken. Maar vergis je niet in Amerikanen. In de eerste weken dat de video op de markt was zijn er al meer dan een half mil joen van verkocht. Een gat in de markt. Het hoeft niet echt te verbazen want Amerikanen zijn de mees ters van de nep-emotie. Elk kerstseizoen zie je er de voor beelden van. Zoals met de kerstboom. Onlangs werd ge meld dat dit jaar voor het eerst de meerderheid van de Ameri kanen een namaak-kerstboom in huis haalt. Het land stikt in de echte kerstbomen, maar Amerikanen geven de voorkeur aan een boom van ijzer en plas tic. En dan bij voorkeur een waarin de lampjes en versieringen al vast zijn aangebracht. Hoe meer hoe beter. We zagen een adver tentie voor een kerstboom van twee meter hoog waarin maar liefst 1.900 kleine lampjes wa ren gemonteerd. Een inklapbaar geval bovendien. Als de kerst voorbij is, hoefje slechts een palletje in te drukken en de boom klapt ineen tot een mak kelijk opbergbaar pakket. Aan smakeloosheid geen ge brek. Bij de buren staat een kerstboom met uitsluitend rode lichtjes, 's Avonds in het donker is de straat zo verlicht als woon den we op de Walletjes. Miljoe nen Amerikanen sieren hun huis in deze kersttijd ook aan de buitenkant op met kerstkransen en lichtjes in alle kleuren van de regenboog. Liefst op een ner veus discoritme aan en uit knip perend. En Kerstmis, ach, dat is maar een aanleiding. Bij een enquête onder middelbare scholieren bleek onlangs dat een op de drie Amerikaanse kinderen niet weet wat met Kerstmis eigenlijk wordt gevierd. In een land dat als een van de meest religieuze ter wereld wordt beschouwd. Maar geen wonder, als zelfs met Kerstmis iedere publieke uiting van religiositeit de kop wordt ingedrukt. Een kerststal langs de openbare weg is in menige stad verboden. In kerstconcerten in met over heidsgeld gefinancierde stads gehoorzalen mogen geen 'chris telijke' kerstliedjes ten gehore worden gebracht, alleen 'wereldlijke'. Zo strikt wordt de grondwettelijke scheiding tus sen kerk en staat soms in de praktijk gebracht. Kerstmis is nog slechts het feest van de commercie. Dit jaar worden weer alle re cords gebroken. De afgelopen weken zijn stapels catalogussen in de brievenbus gevallen met de meest bizarre, en soms on betaalbare cadeaus. De krant meldde dat een tassenzaak een wachtlijst had voor tassen van vierduizend dollar. Een horloge winkel moest tientallen mensen die een klokje van 44.500 dollar wilden kopen, teleurstellen. Het gaat (te?) goed met Amerika. Maar van de open-haard-vid%o de topper van dit kerstsei zoen zijn er nog genoeg. En als de winkel is uitverkocht, kun je hem nog altijd bij een vriend kopiëren. Is dat niet de ultieme kerst-nep: een gekopieerde vi deoband van een namaak-vuur- tje? Zet de tv maar vast aan en klap de boom uit. Gelukkige kerst! hans de bruijn correspondent

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2