Staat van Rijnschans erbarmelijk Wassenaar betreurt verhuizing asielzoekers {Kerst Regio Leiden/Rijn Veenstreek 9Het lijkt of ze hun sleeën willen showen9 Juto schept oetganger p zebrapad jj)eskundigen uit Blaricum bemiddelen in crisis SKL Jacobswoude protesteert tegen overlast Schiphol Alsnog onderzoek naar noodzaak rotonde op kruising Mozartlaan in Voorschoten ^sintratuin ama IDERDAG 19 DECEMBER 1996 jjpweteringse (70) gewond wfteringBij een ongeval op de Hoogmadeseweg is vanmor- iieen 70-jarige vrouw uit Rijpwetering gewond geraakt. De duw reed met haar fiets over de fietsstrook toen zij werd inge- iald door een 26-jarige bestuurder van een bestelauto. Deze Dest naar rechts uitwijken voor een tegenligger en raakte daar- de vrouw. De fietsster kwam daarbij terecht op de motorkap neen achter de bestelauto rijdende auto. Het slachtoffer werd >t beenletsel overgebracht naar het ziekenhuis. opongen botst tegen auto - rst ktgeestBij een aanrijding met een 20-jarige automobilist uit is, h twijk is gistermiddag een zevenjarige jongen op de fiets uit eéft igstgeest gewond geraakt. De jongen reed vanaf het fietspad eng er de HJ. Oortbrug de oversteekstrook van de President Ken- u a< dylaan op. Hij gaf hierbij geen voorrang aan de automobilist, jongen is met licht hoofdletsel en een enkelblessure overge- rs acht naar het AZL. ,pB ejaarde ontredderd lö jORSCHQTENDe politie heeft gisteren een 89-jarige vrouw in tredderde toestand in haar woning in Voorschoten aangetrof- De vrouw was vermoedelijk drie dagen eerder gevallen en it bij machte iemand te waarschuwen. Nadat haar huisarts arm had geslagen omdat zij niet op consult was verschenen, sloot de politie poolshoogte te nemen. De bejaarde vrouw is ergebracht naar het AZL. Leiderdorpse Lindelaan is overlast van auto's beu leiderdorp jaap van sandük Een kwartier lang rondjes rij den om in je eigen wijk een parkeerplaats te vinden. Hoog oplopende emoties bij drukke verkeerssituaties in een van oudsher rustige laan. Bewoners van de Leiderdorpse Lindelaan zijn die taferelen zat en willen dat in hun straat eenrichtings verkeer wordt ingesteld. A. Otterspeer en zijn vrouw hebben een lijst met handteke ningen van praktisch alle Lin delaanbewoners aan de ge meente gestuurd. Daarbij is een brief gevoegd, waarin wordt uitgelegd dat de Linde laanbewoners de buik vol heb ben van het af en aanrijden van ouders die hun kinderen bren gen naar de Kastanjelaan- school. „Bij het ontbijt zitten we weieens te lachen. Dan staan er vaak auto's tegenover elkaar en dan kijken we wie er het eerst opzij gaat", zegt Ot terspeer. Enige tijd geleden verging het lachen hem echter. Zijn ei gen auto liep schade op. „Een bewoonster van het Waard- eiland met een trekhaak aan haar auto bezorgde me een deukje. Daar ga ik geen rottig heid van maken. Maar het wordt wel steeds erger met al die auto's, 't Lijkt wel of ze hun sleeën voor de school willen showen!" De Leiderdorper snapt niet waarom ouders zo massaal met de auto komen. „Kijk, als het regent, dan kan ik dat begrij pen. Maar met goed weer met de auto komen terwijl je in de buurt woont?" Een oproep in de school krant van de Kastanjelaan- school mocht niet baten. Di recteur W. Grijze, zelf ook on dertekenaar van de actielijst, vroeg daarin de ouders de rou te via de Hoogmadeseweg te kiezen. Sinds de installatie van verkeerslichten op het kruis punt Ericalaan/Hoogmadese- weg/Acacialaan is de kans daarop echter verkeken. Ster ker nog: de irritaties over de lange wachttijden voor de nieuwe verkeerslichten zijn zo groot, dat veel automobilisten de Lindelaan als sluiproute ge bruiken. Wethouder A. van Dijk (BBL- /verkeer) noemt eenrichtings verkeer in de Lindelaan niet onmogelijk, wel onwenselijk. De verkeersoverlast moet vol gens hem niet door de ge meente, maar door de bewo ners en automobilisten zelf worden aangepakt. „Het gaat om gedrag waarop de mensen elkaar moeten aanspreken. Wij kunnen als gemeente niet alle problemen oplossen als de op lossing voor de hand ligt", al dus de wethouder, die aangeeft dat de wens van de bewoners in een brief aan hen reeds is af gewezen. Over het instellen van eenrichtingsverkeer zegt Van Dijk resoluut: „Dat veroor zaakt weer verkeersoverlast in andere straten. Bovendien ga je verkeersstromen verlengen en hardrijdenbevorderen. Overigens heeft het college van B en W onlangs alsnog beslo ten tot het plaatsen van ratel- tikkers op het kruispunt Erica laan Hoogmadeseweg/Acacia laan. De politiek en het Plat form Gehandicaptenbeleid Lei derdorp drongen daar al eerder op aan. bed tinl oorschoten ro üj een ongeluk in de c z'j' choolstraat in Voorscho en- en is nacht een Leidenaar staa ichtgewond geraakt. Toen daar een zebrapad iverstak, werd hij aange- eden door een auto. De testuurder, een 26-jarige 'n 01 lelftenaar, had de man e"?l ver het hoofd gezien. De werd met naar het AZL vergebracht. '2 pa '™rie verdachten "»in inbraak men ingehouden leva u'sa ien aan den run politie heeft afgelopen nacht verdachten aangehouden een inbraak in een bedrijf de J. Keplerweg in Alphen. drie verdachten zijn 17, 18 21 jaar oud en komen uit Ter en Nieuwkoop. )e aanhoudingen volgden na tip van een getuige. De buit iet bekend. wassenaar dimitri walbeek De afnemende stroom van asielzoekers naar Nederland heeft het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers gedwongen om het asielzoekerscentrum in hotel Wassenaar per april 1997 te sluiten. De gemeente wilde de vergunning wel verlengen, maar het COA heeft besloten een punt achter het centrum in Wassenaar te zetten. Dat zegt directeur A. Groenendaal van het centrum. De laatste jaren is het aanbod aan asielzoekers gehalveerd, van 52.000 in 1994 naar 25.000 in 1996, zodat voor het komen de seizoen lege bedden dreigen over te blijven. „Omdat niet alle bedden meer worden bezet, hebben we besloten de vergun ning niet te verlengen. De 155 asielzoekers die nu nog in het hotel verblijven proberen we vanaf 20 januari elders onder te brengen", zegt Groenendaal. In de 58 kamers van het hotel kun nen maximaal 200 asielzoekers terecht. De asielzoekers, omwonen den en gemeente zijn volgens de directeur 'vroegtijdig' over de sluitingsplannen geïnfor meerd. „De asielzoekers heb ben verschillend op het nieuws gereageerd. De een baalt ervan, de ander gaf al aan in welk cen trum hij dan wil worden overge plaatst. Sommige hebben na melijk familieleden over het he le land verspreid zitten", weet Groenendaal. Omwonenden hebben Groendaal al laten we ten de sluiting te betreuren. Diezelfde omwonenden moesten in mei 1994 nog wor den gerustgesteld over de komst van de asielzoekers. Die moes ten weg uit hun tijdelijk onder komen aan de Van Alkemade- kade in Wassenaar, waar nu de Koninklijke Marechaussee is ge vestigd. In april moesten ze daar weg zijn, in mei kwam de gemeente met de optie om in hotel Wassenaar een centrum te beginnen. Tijdens een informa tieavond werden de bestaande onrustgevoelens bij de buurt wegggenomen. Als de asielzoe kers genoeg te doen hebben, kregen de omwonenden te ho ren, zorgen ze niet voor over last. Prompt zorgde de bevol king voor een grote inzamelac- tie die onder andere gezel schapsspellen opleverde. Vorig jaar verlengde de ge meente de vergunning aan het COA. „De gemeente heeft goe de ervaringen met het centrum. Sinds de opening is een goede samenwerking ontstaan tussen omwonenden, centrum, politie en gemeente", volgens een zegsman van de gemeente des tijds. Het COA heeft nu te kennen gegeven niet meer een nieuwe vergunning aan te vragen. Het hotel is in handen van een ano nieme groep particulieren die al in 1994 plannen had het hotel te slopen en op de plek wonin gen te bouwen. Een ander ini tiatief voor het destijds failliet geraakte hotel is om er apparte menten in te bouwen. De afnemende stroom van asielzoekers naar Nederland heeft het COA gedwongen om het asielzoe kerscentrum in hotel Wasse naar te sluiten. FOTO HIELCO KUIPERS 'w g-i Berporp.judy nihof \jllJ et bureau Innogration Management Consultants in Blaricum aangetrokken om te bemiddelen in het conflict bij de Stichting inderopvang Leiderdorp (SKL). In opdracht van de gemeente tan twee deskundigen van dit bureau kijken hoe de vertrou- enscrisis tussen een grote groep medewerkers en ouders aan ene kant en directie en bestuur aan de andere kant kan wor- opgelost. Hierover moet het bureau uiterlijk 10 januari een 1i'1 kies uitbrengen, dat voor alle partijen bindend is. Volgens een woordvoerster heeft de gemeente in totaal vier I areaus benaderd. De meeste waren echter niet op zeer korte ttew imijn beschikbaar. „De deskundigen van het bureau in Blari- uj, konden wel binnen een week komen opdagen. Een voor- fel is ook dat ze met zijn tweeën konden komen. Twee zien er Dagta ter dan een." Voordat het onderzoek begint, moeten alle par- ir info» en een intentieverklaring ondertekenen waarin wordt beloofd pf0l? m tijdens de bemiddelingspoging geen informatie naar buiten brengen. Volgens de woordvoerster van de gemeente is dat üdig om het proces niet te verstoren. „Bovendien heeft het bu- uauit Blaricum dat geëist." voorschoten dimitri walbeek Het antwoord is al jaren bekend, maar toch wil het gemeentebestuur van Voorschoten een onderzoek met de vraag: Is de komst van een rotonde op de kruising Mozartlaan- /Van Beethovenlaan noodzakelijk? Al jarenlang hameren diverse groeperin gen, onder wie politici, in de gemeente op een snelle komst van een rotonde op het onveilige kruispunt. Maar het college wil toch eerst dat onderzoek. Vanavond beslist de gemeenteraad dan ook of de gemeente voor 10.000 gulden een dergelijk onderzoek mag uitvoeren. In de raadscommissie bestond vorige week te genstand tegen het voornemen. Twee raadsleden hadden zelfs de indruk dat de rotonde al door de raad was goedgekeurd. Ook werden er vraagtekens gezet bij de vraag of de noodzaak niet al overduidelijk was bewezen. Noodzaak Ondanks dat wethouder J. Van de Poel (WD/openbare werken) de commissie overtuigde van de noodzaak van het onder zoek, zijn die vraagtekens die de raad zette niet zo vreemd. In 1993 bleek al uit een ver gadering van dezelfde commissie dat het kruispunt snel veiliger moest worden ge maakt. De beste oplossing, zo opperden de raadsleden toen, was de aanleg van een rotonde. B W vonden ook dat dit kruis punt als eerste moest worden aangepakt, omdat op het kruispunt in acht jaar tijd al twee dodelijke slachtoffers waren gevallen. Tijdens de presentatie van de begroting chef hansjacobs.071-5356414.plv -chef rudolf kleijn.071 -5356436 Koudekerk: alternatief gestraften inzetten De medezeggenschapsraad van de openbare basisschool de Rijnschans in Koudekerk heeft de noodklok geluid over de slechte staat waarin de school verkeert. ,,De riole ring vertoont gebreken, waardoor de toiletten stinken. De akoestiek in het gebouw is slecht. Er zitten scheuren in de muren en de centrale verwarming laat te wensen over. Verschillende radiotoren lekken", somt MR-voorzitter A. Backes op. koudekerk liesbeth buitink De toestand zit de ouders zo hoog, dat ze zelfs hebben ge dreigd de kinderen na de jaar wisseling thuis te houden. De MR heeft inmiddels toegezegd geduld te hebben tot er medio januari overleg is met de ge meente. „Er zijn elementen in de klachten die juist zijn", zo erkent gemeentwoordvoerder P. de Bruin dat er sprake is van achterstallig onderhoud. Vol gens hem moet de school ech ter nog even geduld hebben. „Er moet voor alle scholen een inventarisatie worden gemaakt van de staat waarin de gebou wen verkeren. Daarna wordt een plan van aanpak gemaakt en moeten er keuzes worden gemaakt. Dat kan al met al wel een paar maanden duren." „Ik denk niet dat we zoveel geduld hebben", kondigt Back- es aan. „Het gaat niet alleen om achterstallig onderhoud, het ge bouw is echt verwaarloosd. Omdat de gemeente er steeds niet toe kwam om maatregelen te nemen, hebben we zelf twee plannen gemaakt: een plan voor renovatie en een voor nieuw bouw. Want volgens ons moet er voor enkele tonnen worden gerenoveerd. De inspecteur steunt ons in deze zaak. Niet dat het onderwijs slecht is, want de leerkrachten beschikken ge lukkig over veel improvisatie vermogen. Maar we hebben al een tijd gewacht en gaat nu te lang duren." De gemeente over weegt voor het onderhoud in de scholen alternatief gestraften in te zetten. Ook de MR ziet er wel heil in. De twee partijen over leggen op 14 januari over de maatregelen die nodig zijn. jacobswoude. terstaat verzoeken B en W 'een beperkte wijziging van de uit vliegroutes waarbij de zone in noordelijke richting opschuift.' In een toelichting stelt burge meester W. van Beek dat van het bezwaar niet veel moet wor den verwacht. „Als de aanvlieg route opschuift komen er in Nieuw-Vennep meer huizen in de zone te liggen dan nu in de Meerewijck", aldus Van Beek. „Toch is het goed om bezwaar te maken, om een signaal af te geven naar de eigen inwoners." De woningen die binnen de 26 Laeq-contour liggen vallen daarmee binnen de wettelijke verplichting om te worden geï soleerd. Hoewel er weinig van wordt verwacht, maakt de gemeente Jacobswoude bezwaar tegen de nieuwe geluidscontouren rond luchthaven Schiphol. In de nieuwe aanwijzing luchtvaart terrein Schiphol vallen 37 wo ningen in een deel van de Mee rewijck in Leimuiden net bin nen de aangegeven zone. De verwachting is dat de bewoners vooral gedurende de nachtelijke uren te maken krijgen met over last. In die zone is sprake van een hogere geluidsbelasting dan 26 Laeq. In het bezwaar aan het ministerie van verkeer en wa- voor 1995 promoveerden B W het kruis punt tot het 'plan van aanpak'. Een fonds voor verkeersveiligheid werd in het leven geroepen. Een van de projecten van dat fonds was een rotonde op het kruispunt Mozartlaan/Van Beethovenlaan. Met de aanleg van de rotonde is echter nog niet be gonnen. Rotonde In het onderwerp dat vanavond aan de ge meenteraad wordt voorgelegd staat dat het kruispunt een zogenaamd b-prioriteit heeft. Maar, „bij de recente behandeling van de begroting voor 1997 is er in de raad op aan gedrongen nu snel met uitvoeringsvoorstel- len te komen voor dit project. Het is nodig om vooraf te weten of een rotonde hier no dig", staat in het voorstel. Dat Kan ook eigenlijk niet anders. Als hel origineel van geld waard is. Daar blljlt u |aren langer tevreden Sl,M,uc li, dv, i, d, ttyl wil M SieM<ltiC lamaak kan u misleiden tot een krijgt u altijd de meest ideale keuken. Speciaal voor u spijt van hebt Een wel erg dure ontworpen: Individueel Design van SieMahc De keuken idekking te komen dat u beter waar u zich optimaal thuis voelt. Omdat alles in orde is e SieMatic had kunnen kiezen. Welkom in onze showroom! 'I lietsl een SieMatic GOEDHART .^BOUWHUIS 30-21 00nu. zot 1000-11 SieMatic Keukencenter Leiderdorp MeuDelplein 9. 2353 EX Leiderdorp, lel (071) 541 2615 0penin9st.|den mg 13 00 17 30. di t/m vrij 9 30-17 30. zot tot 17 00 uur, do avoi VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-5322203. HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19