Leiden Eerder woningbouw op terrein EWR Weinig protest tegen 'torentje' Begripvol uitgeleide wethouder Koek Zeeverkenners Waingunga met ondergang bedreigd Lenen bij de specialist! Duidelijk lenen! Goedkoop lenen! Gemakkelijk lenen! )0NDERDAG 19 DECEMBER 1996 971 ■0 HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 Erbarmelijk q De Rijnschans in I «7 Koudekerk wil alter natief gestraften inzetten om de verwaarloosde ba sisschool op te knappen. Avondkleding De grote droom Z I van Joke Hannaart is een eigen bruids- en avondkledingzaakje in de Leiderdorpse Winkelhof. Insluiper bezoekt bedrijf ifjDENUit een bedrijf aan de Kenauweg zijn gisteren een ra- dio/cd-speler en een weeginstrument weggehaald. De insluiper wist binnen te komen toen het personeel van het bedrijf aan het lunchen was. Personeel bedreigd ifiDENEen onbekende man heeft gisteravond in een horecabe drijf aan de Doelensteeg een medewerker bedreigd. Het 39-jari- ge personeelslid sprak de man aan omdat hij de telefoon wilde kraken. Daarop dreigde de man hem met een schroevendraaier lesteken. Daarna koos hij het hazenpad. Verdachten mishandeling gepakt ieipen De politie heeft gisteren drie jongens uit Leiden aange houden op verdenking van mishandeling van een 14-jarige plaatsgenoot. Op 7 september zou het drietal drietal het slacht offer in het Stevenspark hebben geschopt en geslagen, nadat de jongste hem had aangewezen als degene die hem ooit een duw gaf. De 14-jarige liep verwondingen op aan het hoofd en zijn li chaam. Vervuilde grond gasfabriek stijgt op prioriteitenlijst bodemsaneringen Woningbouw op het opslagterrein van de EWR aan de Maresingel, waar vroeger een gasfabriek stond, is een stuk dichterbij gekomen nu de provincie deze plek hoog op de prioriteitenlijst bodemsaneringen heeft gezet. Hoe dichtbij, valt moeilijk te zeggen. Dat komt door de gewel dig hoge schoonmaakkosten van 65 miljoen gulden. LEIDEN HANS KOENEKOOP Toch denkt PvdA-wethouder Van Rij van volkshuisvesting dat kort na de eeuwwisseling de bouw van woningen haalbaar is. „Als er externe financiering bijkomt, lukt het." Van Rij be doelt daarmee dat de miljoenen guldens voor de schoonmaak niet alleen door de overheid moeten worden opgehoest, maar ook door de eigenaar van de grond: de EWR. Over de sanering van vervuil de terreinen van energiebedrij ven is een nationale discussie gaande. Leiden is namelijk niet de enige gemeente waar een oude gasfabriek heeft gezorgd voor ernstig verontreinigde grond. Evenmin is Leiden de enige gemeente die de vervuilde grond wil benutten voor wo ningbouw. Van Rij: „Dit terrein tussen Koningstraat en Ma resingel is een van de laatste bouwlocaties die Leiden nog heeft binnen de stadsgrenzen. Ons is er veel aan gelegen hier te kunnen bouwen. In het verle den is overigens al de afspraak gemaakt dat de EWR het terrein schoon aan ons moet opleve ren." Woordvoerder J. van der Erf van de EWR bevestigt de lezing van Van Rij. „Hoe die gesprek ken op hoog niveau verlopen, weet ik niet precies. Wat ik wel weet is dat wij niet staan te springen om mee te betalen aan sanering. Juist op het moment dat wij de commerciële markt betreden en om die reden wat reserves achter de hand willen houden, komt er een sigaar uit de oude doos naar boven." Slachthuis Naast het opslagterrein van de EWR aan de Maresingel ligt het slachthuis aan de Pasteurstraat. Daar wil de gemeente al voor het jaar 2000 beginnen met wo ningbouw. Van Rij: „In dat op zicht is het mooi dat we waar schijnlijk eerder kunnen begin nen met de bebouwing van het EWR-terrein. De twee terreinen vormen samen de verbinding tussen Groenoord en Leiden- Noord. De grond onder het slachthuis is echter veel minder vervuild. De schoonmaakkosten zijn veel lager, die kan de ge meente voor eigen rekening ne men." In opdracht van de gemeente studeren nu al drie stedebouw kundigen op een bouwplan voor de twee terreinen samen. „Wij willen dichte bebouwing, maar zo weinig mogelijk hoog bouw. Er wordt bijvoorbeeld ge dacht aan parkeren onder de huizen of tuinen", onthult Van Rij. De vervuiling van het terrein aan de Maresingel is weliswaar ernstig, maar er dreigt geen ge vaar voor de volksgezondheid. Aldus verzekert hoofd G. in 't Veld van de sector milieu. „Het is in principe vervuiling die aan de grond vastzit. Zolang je niet in die grond roert, is er niets aan de hand." 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden v Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Burgemeester Goekoop overhandigt scheidend wethouder Hennie Koek een uitbreiding van haar servies. foto henk bouwman Lof voor wat zij in Leiden ge daan heeft* en begrip voor het feit dat zij de Sleutelstad verruilt voor de hoofdstad. Dat waren de belangrijkste ingrediënten van de speciale vergadering van de gemeenteraad ter ere van het afscheid van PvdA-wethouder Hennie Koek. Koek (39) nam gisteren na negen jaar raadslid maatschap, waarvan vijf en een half jaar op het wethouders pluche, afscheid van Leiden. Na de jaarwisseling begint zij als stadsdeelsecretaris in het Am sterdamse Bos en Lommer. Burgemeester Goekoop me moreerde het vele werk dat de scheidende wethouder heeft verricht voor het onderwijs, de GGD, de streekmuziekschool, het gemeentelijk personeel, de daklozen en Endegeest. „Dat is niet makkelijk hoor: omgaan met leraren en psychiaters en alles wat er tussen ligt." Dat met Koek na Joop Walen kamp dit jaar alweer de tweede wethouder tussentijds vertrekt, werd haar door niemand nage dragen. De WD'er Gerard Bak ker betoogde in zijn rol van nestor van de raad dat een wet houder een min of meer nor maal beroep heeft en vaker moet kunnen solliciteren dan eens in de vier jaar. Ook Goe koop toonde begrip. „Want je kan niet je hele leven lang je op perste vreugde beleven aan raadsvergaderingen, fractiever gaderingen en vergaderingen van het Georganiseerd Over leg." Ten afscheid kreeg overhan digde de burgemeester aan Koek naast de gebruikelijke bloemen en karaf „een totale aanvulling van je Wedgwood servies - hoop ik althans." Na dat Goekoop eerst nog een bord aan gruzelementen had laten vallen, overhandigde hij Koek drie pakjes met dure bordjes. „Terug naar het aanrecht", oor deelde de burgemeester. De storm van protest tegen de geplande torenflat op het voor malige NEM-terrein tussen Trekvliet en Rooseveltstraat is geluwd. Nu is gebleken dat het gemeentebestuur zich niets van de bezwaren van omwonenden aantrekt, hebben die er maar het zwijgen toegedaan. Tijdens een informatiebijeenkomst gis teravond in bejaardenhuis Ro- senburch was het dan ook op vallend rustig. Volgens W. de Vries, voorzit ter van het Vreewijkcomité, heeft de gemeente tijdens de in- spaakavonden 'nauwelijks ge luisterd'. „Maar ja, zo is de poli tiek", zegt hij berustend. Toch houdt De Vries 'ernstige twijfels' over de flat: „Die toren komt wel naast een spoorlijn te staan. Is er rekening gehouden met een mogelijke spoorverdubbe- ling?" 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 KERSTTR0TS de Vieux De Waingunga, de zeeverken- nersgroep in Leiden Zuidwest, wordt met de ondergang be dreigd. Dat zegt voorzitter J. Wolfslag. De waterpadvinders huizen al jaren in een krakke mikkige loods aan de Trekvliet, pal naast de plek waar de brandweer nu zijn nieuwe ka zerne bouwt. De Waingunga zou graag een nieuw onderko men betrekken, maar heeft van de brandweer te horen gekre gen dat zij op 1 januari 2000 vertrokken moet zijn. „En voor drie jaar kunnen wij geen 40.000 gulden investeren." De aankoop van het terrein van naaimachinefabriek Reece door de gemeente was vorig jaar een dikke streep door de re kening van de zeeverkenners. Ze hadden juist een sponsor ge- keet van twee verdiepingen be schikbaar wilde stellen. Maar met de komst van de brand weerkazerne werd de toekomst weer onzeker. „Die sponsoraan bieding is een jaar geldig en wij wilden dus snel duidelijkheid", zegt Wolfslag. Gesprekken met de gemeente brachten weinig duidelijkheid. De loods kon voorlopig wel blij ven staan, maar een bouwver gunning zou Waingunga in ie der geval niet krijgen, maakten de ambtenaren duidelijk. In een gesprek in aanwezigheid van wethouder T. van Rij kreeg Wolfslag tot zijn schrik te horen, dat de zeeverkennersgroep nog maar een jaar kon blijven. Toen hij daar bezwaar tegen maakte volgde ten slotte de toezegging, dat de groep pas op 1 januari 2000 hoefde te verhuizen. Daar- rein nodig. „U zult begrijpen dat wij ten einde raad zijn", schrijft Wolfs lag in een brief aan de gemeen teraad. Vijf jaar geleden was er ook al eens sprake van dat de Waingunga moesten vertrek ken. Een speurtocht naar een alternatieve plek, samen met de gemeente, leverde niets op. De voorzitter vraagt nu de raadsleden om 'hun invloed aan te wenden om tot een verant woorde oplossing te komen.' En Wolfslag vermoedt, gezien de huidige belangstelling voor het jongerenwerk, dat die raadsle den daar wel oren naar hebben. „Wij werken met een groep van 25 jongeren van tussen de 13 en 17 jaar oud, varen wedstrijden op de Kaag, onderhouden vijf sloepen. Dat is toch wel wat meer dan een een hangplek? En wij ontvangen geen cent subsi die van de gemeente." Gestoord heeft Wolfslag zich aan een zin in de brief van de brandweer, dat de gemeente 'een goede bemiddelende rol heeft gespeeld in de gesprek ken'. „Een bemiddelende rol? De gemeente vindt het kenne lijk niet nodig een meer defini tieve en daardoor goedkopere rol te spelen. Die aanzegging dat wij over drie jaar weg moe ten is gewoon een tijdbom." 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden v Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 ANNO 1896 Zaterdag 19 December Voor het eerst dezen winter werd jl. Zondag in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gemeente te Voorhout aan ieder een stoof met een briquet verschaft. Waarschijnlijk doordat de briquetten niet genoegzaam waren doorgebrand en daardoor damp verspreid den, vielen een half uur later vier kinderen bedwelmd neder. Toen ook verschillende wouwen en vervolgens mannen ge noodzaakt waren wegens onpasselijkheid te kerk te verlaten be greep men het grote gevaar en was spoedig de kerk geheel ont ruimd. Ook ds. Van Wijhe was half bedwelmd. Naar men ver neemt, zijn allen thans hersteld. ANNO 1971 zaterdag 18 december Reportages van voetbalwedstrijden behoorden in het seizoen 1970-1971 wederom tot de meest bekeken tv-programma's. Hoewel op vrijwel alle Nederlandse tv-toestellen thans de beide Nederlandse zenders kunnen worden ontvangen, ligt de kijk dichtheid van Nederland 2 nog altijd lager dan Nederland 1. De meest populaire serie bleek opnieuw Peyton Place. De gemid delde kijkdichtheid bedroeg 50%. Daarna volgen 'Fabian van Fallada' met 39% en 'Dubbeldekkers' met 38%. Peyton Place heeft het meest trouwe publiek, 18% van de televisie-kijkers zag alle afleveringen in het seizoen. Commerciële stap energiebedrijf Het nieuwe bedrijf CaloRent verhuurt vanaf donderdag 2 ja nuari cv-ketels en warmwater- apparatuur aan de bewoners van de Leidse regio. CaloRent is opgericht door de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) en 45 erkende installa teurs. Het nutsbedrijf zet met de verhuur van energiezuinige ap paratuur een nieuwe commer ciële stap. Tot nog toe beperkte de EWR zich tot het verhuren van elektrische boilers. In het gehele verzorgingsge bied van de EWR, dat zich grof weg uitstrekt van Alphen aan den Rijn tot Noordwijk, kan de klant voortaan kiezen tussen het kopen of huren van een cv- ketel en/of warmwatertoestel. CaloRent wil later ook zonne boilers en gasgestookte wasdro gers gaan verhuren. Wie een apparaat huurt, moet maandelijks een vast huurbe drag betalen. De verrekening vindt plaats via de normale nota van de EWR. Service en onder houd zijn gratis. De samenwer king met erkende installateurs garandeert volgens de EWR een deskundige aanleg, gebruik van de modernste technieken en een veilige warmtebron in huis. CaloRent is voorlopig te be reiken via de afdeling klanten service van de EWR aan de Lan- gegracht in Leiden (071- 5252882). een kaarsje erin. Ik heb er ook al een hoop weggegeven. De basis is steeds hetzelfde. Ik omwikkel stro met ijzerdraad. Vervolgens steek ik bla deren in de krans. Ik gebruik conifeer, kersthulst en klimop uit mijn tuin. Blauws- partakjes haal ik uit een tuincentrum. De rest van de krans versier ik met allerlei ma terialen zoals kaneelstokjes, gedroogde vruchten, strikken, terracotta potjes en lin ten. De krans met rode appeltjes en roodfluwe len linten is mijn favoriet. Die heb ik dan ook aan de voordeur gehangen. Maar de moskrans vind ik ook heel fraai. Ik heb lichtgroen, donkergroen en beige mos op een krans gelijmd. Verder geen tierelantij nen, alleen een jute strik. Simpel, maar mooi. Vind je niet? Ik vind het leuk dat geen enkele krans gelijk is aan de andere. In de toepassing van ma terialen, linten en versieringen kan ik me helemaal uitleven. Begin deze week heb ik een paar vriendinnen geholpen. Aan het eind van de middag ging iedereen met twee kransen naar huis. Je ziet, het is een hobby die iedereen kan leren. Je moet er alleen even voor gaan zitten." DORITH LIGTVOET FOTO: HENK BOUWMAN Dat blijkt niet het geval te zijn, maar volgens geluidsexpert J. Pleysier valt extra geluidshin der onder de verantwoordelijk heid van de NS. „Die zetten dan een paar schermpjes neer", zegt Pleysier. Het is opvallend hoe veel verkleinwoorden er deze avond voorbijkomen. Zelfs de elf verdiepingen hoge woonto ren wordt door de voorstanders consequent aangeduid als 'to rentje'. Hoewel de Leidse architect R. Knappers meent dat zijn 'mini- torentje' een 'zachte uitstraling' heeft, vindt een buurtbewoner het ding nog steeds geen ver fraaiing van zijn uitzicht. En hoeveel zonlicht gaat het hem straks kosten? Pleysier meldt dat het aantal zonuren voor de meeste woningen in de buurt maar 'beperkt achteruitgaat'. „Sommige woningen gaan er zelfs op vooruit", zo heeft zijn computer berekend. Een ander heet hangijzer vormt de plaats waarop de toren moet verrijzen. Daar stata een verfgroothandel, zodat veel omwonenden vrezen dat de grond ernstig vervuild is. Projectontwikkelaar Romeyn uit Lisse beweert echter rapporten over de grond te hebben inge zien en kan de ongerustheid wegnemen: „Die grond is schoon." Ondanks al het verzet tegen zijn woontoren, vindt architect Knappers dat de omwonenden eigenlijk weinig reden hebben tot klagen. „De afstand tot de tegenoverliggende huizen be draagt tachtig meter. Voor een binnenstad valt dat erg mee." Vriendinnen en kennissen weten de creatieve Mieke de Brabander-van der Krogt inmiddels te vinden. De bewoonster van de Morsebel in Oegstgeest doet haar vriendinnen tal van ideeën voor kerstkaarten, kerststukjes en guirlandes aan de hand. Daarnaast versiert ze in de donkere dagen voor kerst haar hele huis met kransen van mos, bosvruchten en materiaal uit de tuin. ■.Ik heb iets met de natuur. Samen met mijn roan maak ik graag uitgebreide boswande lingen. Op een gegeven moment wilde ik 'ets doen met de prachtige materialen die ik onderweg tegenkwam. Ik merkte dat ik alles wat ik tegenkwam in guirlandes en kransen kon verwerken. Tijdens de wandelingen neem ik tegenwoordig vaak een rugzakje ■nee. Ik verzamel wat ik mooi vind: eikels, heukennootjes, bladeren, schors. De bosvruchten die ik vind, Was ik. Daarna 'hoog ik ze in de magnetron, zodat ze niet •neer kunnen krimpen. Vervolgens zet ik ze vast op een krans. Ik gebruik eikels, kleine dennenappels, hoedjes van beukennootjes. Ik hang de krans op of zet hem neer met Groep dreigt onderkomen te verliezen

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17