2149,11 279, 2799,- 'Klassieke achterkamertjes hebben plaatsgemaakt voor dure congressen' 1999,- Cultuur en Kunst pentium 2699,- Haal het nieuwe ESCOM Magazine in de winkei OFFICE DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 Wim de Bie als zingende Cananefaat De ludieke voortzetting van een serieuze waarschuwingscampagne, een subtiele parodie op de new age-rage en een verkapte terugkeer naar zijn eigen wortels. Met zijn tweede solo-album 'De Fluiten van Ver Weg' slaat Wim de Bie drie vliegen in één klap. De langste helft van Nederlands meest duurzame kritisch-komische duo heeft samen met Henny Vrienten en Joost Belinfante het nuttige met het aangename verenigd in een regelrechte gniffelplaat die in allerlei opzichten precies op tijd komt. Zo had Wim de Bie (57) een steeds dringender behoefte om eens iets te doen met die merkwaardige familietrek, de van vader op zoon overspringende liefde voor de duinen. Ook voorvoelde hij dat, wilde hij nog als eerste uithalen tegen de nieuwe en uiterst commerciële zweverigheid, haast was geboden. En verder was er deze zomer al natuurlijk zijn opzienbarende inzet bij de protestacties tegen de zogenaamde Kustlocatie, een kunstmatig eiland voor de kust tussen Hoek van Holland en Scheveningen dat een directe bedreiging zou vormen voor de bestaande natuur. Tijdens de eerste manifestatie van de Stichting Duinbehoud, eind juni, trad Wim de Bie tot veler verbazing naar voren als stamhoofd der Cananefaten, de oerbewoners van de Hollandse strandwallen die tot dan beter bekend stonden als de Kani- nefaten. In die rol van de strijd lustige Wamla le Brinno zit veel meer, wist hij al gauw en ging met die verse creatie aan de slag, uiteraard ook in zijn gehei me duinkeet niet ver van de plekken waar de De Bie's al sinds drie generaties recreëren en mediteren. Met wat demo-opnamen klopte hij aan bij Henny Vrienten en vond daar meteen een enthou siast oor. Joost Belinfante werd erbij gehaald, met een vracht wagentje vol spullen voor de 'vrije geluiden', en daarna was het bal in de Amsterdamse huisstudio van de voormalige Doe Maar-held. „We hebben daar echt als indianen door de kamer gerend, zo ontzettend leuk was het. Nog eens wat an ders dan in je eentje een boek schrijven, waar ik anders buiten het televisieseizoen meestal druk mee bezig ben'", blikt Bie in zichtbare tevredenheid terug. „Henny, die tegenwoordig als filmcomponist zelf uitsluitend nog akoestische muziek maakt, kon weer eens zijn hart ophalen aan de synthesizer. En daar ging voor mij toen wel even een we reld open, want vrijwel alles wat je doet klinkt meteen indruk wekkend. Ik begrijp nu ook hoe je in een middag zo'n plaat ge- r heel vult. Als je ook ziet hoeveel onzin er op de markt verschijnt, dat is echt schandalig. Zoge naamd authentieke indianen- muziek vol mooie ideeën over vrijheid, de schoonheid van de natuur, noem maar op, de ene cd met poëtische teksten, op de andere dezelfde geluiden maar dan zonder stemmen, je koopt voor veertig piek een onweers bui en dat is het dan. Pure op lichterij, die zich natuurlijk uit stekend leent voor satire." Geen pretenties Met 'De Fluiten van Ver Weg' heeft Wim de Bie zijn draakste- kerij niet zwaar aangezet, be wust en behoedzaam tussen echt en niet echt door gezwab berd. Daarnaast is hij niet uit geweest op alleen maar persifle ren, maar wilde hij voor het eerst sinds de a capella-elpee 'De Bie Zingt' (1984) gewoon weer eens een paar leuke liedjes uit zijn longen laten komen. „Onder het mom van 'kun je nog zingen, zing dan mee', want meer pretenties heb ik be slist niet. Ik ben nu eenmaal niet in staat om mooie pop, soul of wat dan ook te produce ren, maar wil af en toe wel heel graag lekker zingen. Dat doe ik veel te weinig, heb ik nu weer gemerkt. Op televisie zouden Kees en ik ook dolgraag elke week een muzikaal nummer doen, omdat we zingen van alle optredens het mooiste vinden. Maar het schrijven ervan en het opnemen vergt zoveel tijd dat het er vrijwel nooit meer van komt", weet Bie, die zijn jongste muzikale prestatie verder baga telliseert door te zeggen dat het hoesboekje zowel voor wat betreft inhoud als vormgeving 'levensecht' Cananefaats ze ker de helft van het hele verhaal vertegenwoordigt. „Zonder die aanvullende informatie en die verpakking, waar Piet Schreu- ders verschrikkelijk zijn best op heeft gedaan, wordt het toch al lemaal een beetje onbegrijpe lijk." Muzikaal typisch voor de genre kenners, de fijnproevers, maar Voor mensen die de wereld rond willen "surfen" op Internet, biedt Escom tijdelijk een wel heel speciale uitvoering van de ESCOM MiniTower PI 20/ Base en de PI 33/ UltraMedia. Alles wat u nodig heeft voor uw Internet avontuur wordt meegeleverd. Zo is de PI20/ ESCOM MiniTower PI 20/Base Internet uitvoering Intel Pentium® Processor 120 MHz 8 Mb werkgeheugen Eight-Speed CD-ROM 1 Cb harddisk 16-bit geluidskaart Multimedia speakers 14" SVGA kleurenmonitor 1 Mb grafische kaart met MPEG playback Windows 95 toetsenbord Muis en muismat Windows 95 28k8 intern fax/modem. 1749,- excl. monitor incl. BTW I Meerprijs 15" monitor f 150,- Twelve-Speed CD-ROM speler van ƒ349;- Base nu ook als Internet uitvoering voorzien van een supersnel fax/modem, een geluidskaart en twee multimedia speakers. Kom naar Escom om vanavond aan het avontuur te beginnen! Bezoek de Escom site op Internet: http://www.escom.nl ESCOM MiniTower PI 20/Base idem als hiernaast echter zonder geluidskaart, speakers en modem. incl. BTW J BETAAL LATER Nu kopen, betalen in januari '97*, zonder rente zonder kosten. Informeer bij een van onze Escom Office filialen naar deze interessante mogelijkhe den. (*na goedkeuring toetsing BKR.) ESCOM MiniTower P133/ UltraMedia Internet uitvoering 133 MHz Intel Pentium® Processor, 16 Mb werkgeheugen, 2 Gb harddisk, Eight-Speed CD- ROM, Diamond EDGE 3D kaart met 2 Mb MPEG playback en 16-bit geluid en geïntegreerde wavetable, gamepad voor SEGA™ games, 14" SVGA kleurenmonitor, 33k6 intern fax/modem, 2x25 Watt Speakers, Windows 95 toetsenbord, muis en muismat. Inclusief Windows 95, Philips interactieve encyclopedie (NL) CD-ROM, Bas de Beer (3D) CD-ROM, McAfee Virusscan en 3 Sega™ games (3D) op CD-ROM. idem als boven, echter zonder 33k6 modem 2399,-excl. monitor incl. BTW ESCOM OFFICE Een up-to-date getrainde staf voor professionele adviezen Nu kopen, pas in januari 1997 betalen E Betaalgemak met de ESCOM Credit Card, Visa, EuroCard en PIN Flexibel financieringsprogramma Speciale (op de praktijk afgestemde) trainingsprogramma's *112 maanden Escom carry-in service El Telefonische helpdesk ondersteuning. Betaalgemak met: Genoemde produkten zijn te verkrijgen bij Escom Office filialen. Druk- of zetfouten, prijswijzigingen en wijzigingen in specificaties voorbehouden. V/SA Gebruikte afbeeldingen dienen ter illustratie. Op al onze overeenkomsten zijn van toepassing onze algemene verkoopvoorwaarden, deze liggen ter inzage bij alle genoemde Escom Office filialen. Aanbiedingen uit deze advertentie gelden zolang de voorraad strekt. Alle prijzen zijn incl. BTW. Alkmaar Laat 27 B 072-5155497, Alphen a/d Rijn* Thorbeckeplein 10 B 0172-471226, Amersfoort Arnhemsestraat 17 B 033-4659000, Amsterdam1 Ceintuurbaan 83 IT 020-6766634, Amsterdam- Parnassusweg 214 B 020-6758800, Apeldoorn Leienplein 11 B 055-5786957, Arnhem jansplaats 12 TT 026-4422300, Assen* Rolderstraat 11 B 0592-313471, Bergen op Zoom* Zuivelplein 2 B 0164-247698, Breda Karnemelkstraat 4 B 076-5207091, Delft Binnenwatersloot 21 B 015-2159697, Den 'Bosch Vughterstraat 25 B 073-6891125, Den HaagGrote Marktstraat 2 B 070-3637909, Den Haag2 Theresiastraat 70 B 070-3816644, Deventer L. Bisschopstraat 5 B 0570-641925, Eindhoven' Nieuwstraat 7c B 040-2466649, Emmen Wilhelminastraat 18 B 0591-641235, Enschede Beltstraat 96 B 053-4342097, Groningen Brugstraat 32 B 050-3187319, Haarlem Ged. Oude Gracht 102 B 023-5422445, Heerenveen Lindegracht 27 B 0513-625240, Heerlen Geleenstraat 18a B 045-5741226, Hilversum' G. v. Amstelstr. 101 B 035-6280267, -euwarden Voorstreek 60 B 058-2131664, Leiden Breestraat 137 B 071-5134542, Maastricht Wijcker Brugstr. 24b B 043-3260110, Nijmegen Hertogstraat 115 B 024-3606816, Rotterdam' Meent 31a B 010-4045726, Rotterdam Oostmolenwerf 11-17 B 010-2330111, Tilburg Schouwburgring 49 B 013-5441308, Utrecht' St. Jacobsstraat 299 B 030-2340312 Utr Nachtegaalstraat 54 B 030-2302144, Venlo Keulse Poort 8c B 077-3541343, Vlissingen Aagje Dekenstraat 8 B 0118-430062, Zwolle Oude Vismarkt 28a B 038-4232295 The Intel inside logo and Pentium' Processor are registered trademarks of the Intel corporation. 'Vrijdag koopavond, overige filialen donderdag koopavond tegelijkertijd tot op zekere hoogte ook een actieplaat. „Omdat ik er spelenderwijs iets mee aankaart waar ik me met vele andere mensen ernstig zor gen over maak: die haast die er sinds kort wordt gemaakt met het opvullen van onze kust strook. Men heeft daar een lege plek gesignaleerd, waar nog wat mee gedaan kan worden en nou moet het gebeuren ook. Dat is aan de orde en het gaat alle maal heel snel", meent De Bie. „Een halfjaar geleden was een vliegveld in zee nog een soort utopie, maar inmiddels wordt er op regeringsniveau al geroe pen 'We gaan het doen'. De PvdA riep ook al 'Heel het oude Schiphol' kan weg. Als het alle maal niets is, terwijl het toch even beslissingen zijn die er, als we niet oppassen, worden door- gejast. Dat vanaf Den Helder al le aanvliegroutes langs de kust komen te liggen, dat er nooit meer een vrij zee-uitzicht zal zijn, dat het hele achterliggende duingebied ingrijpend zal ver anderen, daar hoor je die plan nenmakers amper over." Kwalijke zaak Extra storend daarbij is de ruimschoots geconstateerde neiging om voorbij te gaan aan inspraakprocedures en aanver want wederhoor. „Als je de di recteur van Schiphol hoort, die zegt heel kort en krachtig: 'De schop gaat de grond in, verder geen gelul'. Inspraak is voor hem, zoals voor zoveel andere projectontwikkelaars, nog slechts een soort rituele dans en dat is dus een kwalijke zaak. Je ziet ook dat doordat zo'n plan technisch kan en er geld voor beschikbaar is de zaken worden beslist op hele dure congressen in plaats van in de klassieke achterkamertjes. Bouwers, be stuurders en andere geïnteres seerden komen voor 500 gulden per persoon per dag bij elkaar om elkaar klaar te stomen. Mooie maquettes, fraaie glans- druk, sjieke lunches, zo wordt een stuurgroep geformeerd die verder de achterban moet gaan bewerken. Want daar vindt ie dereen alles prachtig en dus gaat men er maar van uit dat de rest van Nederland daar uitein delijk ook zo over zal denken. Een boortoren die niet werkt als restaurant? Zet maar in de dui nen neer, want die lege plekken moeten worden benut, dat is de filosofie. Die Kustlocatie, daar is blijkbaar 20 miljard voor be schikbaar, dus als de overheid nou nog een miljard erbij stopt, dan hebben we een wereld nummer. Een soort pretpark voor een half miljoen bezoekers per dag, plus de nodige hotels, peperdure woningen met aan- legsteigertjes, enzovoort, enzo voort. En dat wordt ons alle maal verkocht met een reclame, in een pr-taal, die werkelijk alles volledig verdoezelt. Op volko men lege begrippen als kwali teitsimpuls en toplocatie met uitstraling wordt een heel beleid gebaseerd en dat is natuurlijk absurd." Vooral tegen dat verstrekkende taalmisbruik zal Wim de Bie blijven ageren. Alleen en, zie de televisie-uitzendingen van dit seizoen er maar op na, ook sa men met Kees van Kooten. Over het effect daarvan is en blijft hij bescheiden. „We kunnen hoog uit de publieke opinie een beetje beïnvloeden. Ik ben ove rigens daarover voor wat betreft die Kustlocatie niet zo somber gestemd, omdat er na die eerste manifestatie het verzet ertegen gestaag groeiende is. De hele bevolking van Wijk aan Zee bij voorbeeld keert zich nu al tegen dat prestigeproject. Zelf is hij als fervent tegenstan der vanzelfsprekend ook enigszins verdacht vanwege zijn directe binding met het be dreigde gebied. Die De Bie vreest voor het verlies van zijn rustige retraite-oord, zal hem beslist nog wel eens voor de voeten worden geworpen. „Dat klopt dan ook. Maar daar kan ik aan toevoegen dat ik als weinig anderen ook precies weet wat er allemaal verloren zal gaan. Een pracht van een gigantisch, uniek natuurreservaat waar je in feite nooit op uitgekeken raakt." Herontdekking Die persoonlijke ervaring is sinds zijn herontdekking van de duinen pakweg tien jaar gele den nog krachtiger dan in zijn jongere jaren. „Ik kom er vaak en heel graag. In elk jaargetijde, dat maakt me niets uit. Of het nou vriest dat het kraakt, ik ga erheen en voel me dan gewel dig. Ik kom er niet alleen tot rust, maar ben daar ook volop bezig in m'n eentje. Op een uurtje afstand van huis heb ik kennelijk weer teruggevonden wat ik zocht. Daarom dat ik ook al in geen jaren meer naar het buitenland ben geweest. Ik was toch al nooit zo'n reislustig ty pe, dus waarom zou ik het nu dan nog wel ver weg gaan zoe ken?" Aan die weer opgebloeide voor liefde voor de strandwallen zit evenzeer best een dubieus kant je, erkent De Bie. „Dat terug gaan naar je wortels, dat verde digen van je eigen terrein heeft voor mij ook iets engs. Ander zijds, ik kan er toch niet om heen. Die band met die duinen zit in onze familie in het bloed. Kijk ik naar oude foto's, dan zie ik altijd duinen. Of het nou de verlovingsfoto van mijn opa is of een vroege foto van mijn va der met mijn moeder of een fo to van mijn vader met zijn broer, ze staan er altijd op. Ver der is het zo dat mijn grootva der lid was van een jongensclub genaamd De Jonge Kaninefa- ten, geïnspireerd op een jeugd boek van N.C.W. Kuijk. De hoofdfiguur daarin heette Wim, dus wat dat aangaat is de cirkel nu wel helemaal rond", aldus de Haagse ambtenarenzoon, die zichzelf nooit als een vol bloed stadsmens heeft gezien omdat hij aan de rand van de residentie (tussen Kijkduin en Loosduinen) zijn jeugd sleet. Televisie eerst 'De Fluiten van Ver Weg' is met al z'n bijzondere effecten zo'n typische studiocreatie dat Wim de Bie niet gauw aan 'live' pre sentaties zal toekomen. Boven dien eisen de televisie-activitei ten voor 'Van Kooten en De Bie' de komende maanden nog alle aandacht op. Hoe lang die vaste voorrang voor het 'buisduover- bond' nog zal blijven bestaan durft Die Lange niet te zeggen, maar voorlopig is er nog geen haar op de hoofden van de bei de partners die aan dimmen of stoppen wil denken. „Sterker nog, we gaan het ma ken van die programma's zelf steeds leuker vinden. Omdat het iedere keer weer zo span nend is. Op woensdag hebben we nog niks voor de zondag, dus dat betekent flink aanpoten en maar zien wat ervan komt. Niet altijd kun je dan tevreden zijn, want je hebt het over een product dat er in drie dagen moet zijn. Aan de andere kant, we hebben nog nooit zendtijd hoeven terug te geven én we maken het ons zelf ook steeds moeilijker. Dit seizoen zijn er geen vaste rubrieken, geen vas te types, elke keer moeten er nieuwe creaties zijn, dat hebt we onszelf toch maar gewoon opgelegd", oordeelt Bie, die naar eigen verwachting met: bijna twee jaar jongere bloed broeder Kees nooit uitgepraai en uitgebroed zal raken. Komen we bij elkaar, dan be gint het vanzelf te borrelen. H gooit wat op, ik gooi wat opi daaruit ontstaat dan weer iets waarvan we op maandag al meer weten wie wat nou pree heeft aangedragen. We zijn zo met elkaar verwant dat we od met onze solo-projecten elka niet echt meer verrassen. Kee heeft met dit Cananefaten-ge doe helemaal niets te maken gehad, maar ik zou zeer ver baasd zijn geweest als hij me had verteld dat hij het niet ha stikke leuk vond. Daarvoor zit ten we te zeer op eikaars go lengte." Columnist Zijn particuliere indruk is c kritiek waai" 'zelfs' Koot en tegenwoordig mee worden ge confronteerd vooral neerkomt op een hang naar het bekends verleden. „En daar nemen wij zelf liever afstand van. Het is immers zo makkelijk op al die geliefde figuren als Dirk of De Vieze Man te blijven terugval len. We hebben in de loop de jaren zo'n scala opgebouwdd we daarmee op elke actuele s tuatie kunnen inspelen. Data de hand? Oh, dan kunnen we die wel uit de kast trekken! Maar dat willen we niet meer Niet voor niets dat we Jacobse en Van Es, die buiten ons om een eigen leven zijn gaan lei den, dood hebben laten gaan Blijf je zo bezig, dan kom je zo niet verder", stelt De Bie. „Dm echter steeds uit te gaan vang legenheidstypes dwing je jezel om meer na te denken over dl inhoud en daar gaat het eigen lijk toch om. Om het commen taar bij het nieuws. We doen niets anders dan de columnist ip de krant, die inhaakt op he: nieuws. Wat ons daarbij stimu leert is dat we er steeds beten slagen om tot de kern van de zaak door te dringen. Waan* vroeger een minuut of tienvo nodig hadden lukt ons tegen woordig in enkele minuten. Daarom sluit ik niet uit dat he beste van Van Kooten en DeB misschien nog wel moet ko men. De gebroeders Temmes hebben we al gehad, maar mé schien worden we nog wel eei echt van die vileine oude man netjes die met hun messcherp kritiek heel het land doen sidd Grootste theater Ofschoon een zo groot mogeli publiek behagen niet 'een doel op zich' is, vervult het hem we van trots dat de kijkcijfers de verhalen over een teruglopend populariteit weerleggen. „Bijoi 900.000 kijkers elke week, da£ mee zijn we het grootste theal van Nederland. Want dat isbij voorbeeld wel even twee keer zoveel bezoek als er kaarten 4 verkocht voor 'Miss Saigon' waar alle kranten vol van staar Dat terwijl wij amper reclame maken, we beginnen gewoon telkens en men is er weer! Ik weet ook wel, je hoeft voor ons niet een kaartje te kopen en naar Scheveningen, maar de keuze is wel even bewust. Vrof ger, met twee netten, lag dat even anders. Nu wordt er gei lecteerd en bereiken we dus veel meer een eigen publiek. 0 keerzijde daarvan is weer datji de rest nauwelijks nog kan pal ken. Er zijn natuurlijk nog ro# heel weinig televisie-aangele genheden waarmee je nog ie dereen bereikt."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14