Leidsch Dagblad Piloten op de bon ia afwijken route Vandaag start de WinterSALE. Bemiddeling in gijzelingszaak Lima isses bedrijf zet archief Suriname op microfilm Rijnland gaat minima ontzien Actie van krant voor lonald McDonald Huis KNVB: Claim curator Sport7 onacceptabel TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. pNDERDAG 19 DECEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Utrechtse verkrachter is weer actief Buitenland Breedste middenberm Europa wordt'zielloos Q) bos' Cultuur en Kunst Propop in de clinch met de Stadsgehoorzaal Sport I Fraser brengt zege s- r-> Feyenoord in gevaar 'J met woeste actie .jfe. NR. 41267 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 jrote klus voor Microfonnat Systems IRENE NIEUWENHUIJSE Lissese bedrijf Microformat Systems jsjg Ijs bezig het volledige archief van Surina- op microfilm te zetten. Het bedrijf ift drie jaar nodig deze omvangrijke lus te klaren. Het gaat om driehonderd ikkende meter archiefmateriaal. Er loeten 1,4 miljoen opnamen van 2,6 ljoen bladzijden worden gemaakt Dit rert uiteindelijk 75.000 microfiches op. ïze kunnen worden opgeborgen in één st. De hele operatie kost zes ton en is nogelijk door een speciale subsidie van het ministerie van buitenlandse zaken. Het huidige archief in Suriname ver keert in een deplorabele toestand. Soms zijn geschriften opgeslagen in open lood sen, waar vocht en beestjes vrij spel heb ben. Ook heeft de zogeheten 'inktvraat' toegeslagen: het 'invreten' van de inkt op het papier waardoor gaten ontstaan. In veel bladen zijn daardoor vuist-grote ga ten gevallen. Het vastleggen en conserve ren van de stukken op film is daarom hard nodig. De microfilms zullen voorlopig zowel in Suriname als in Nederland worden be waard. Het oorspronkelijke materiaal blijft echter, ook tijdens de werkzaamhe den, voor het grootste gedeelte in Suri name. Het fotograferen heeft daar plaats. Ursula Hira, stafmedewerkster van Mi croformat Systems in Paramaribo: „Veel materiaal ligt nu opgeslagen in het voor malig weeshuis in Paramaribo. Het gaat bijvoorbeeld om kranten, kantongerech ten, koninklijke besluiten, hof van justi tiezaken en slavenregisters. Maar ook el ders in Paramaribo ligt veel materiaal". HET WOORD IS AAN Annemarie Oster Moederjaren tellen dubbel. LEIDEN MONICA WESSELING Na jaren van discussie is het Hoogheemraadschap van Rijn land gisteren door de bocht ge gaan. Met de kleinst mogelijke meerderheid is vóór de grootst mogelijk verruiming van het kwijtscheldingsbeleid gekozen. Iedereen met een besteedbaar inkomen op bijstandsniveau of minder krijgt kwijtschelding van de aanslagen van Rijnland. Het hoogheemraadschap legt gezinnen jaarlijks een verontrei nigingsheffing van 270 gulden op, voor alleenstaanden be draagt de heffing 90 gulden. Daarnaast betalen alle ingezete nen nog een omslag van acht tien gulden. Het kwijtscheldingsbeleid was enkele maanden geleden op de agenda van de algemene verga dering van Rijnland gezet door de Leidenaren J. Steegh en A. Geertsema. Hun eerste voor stellen om tot verruiming van het kwijtscheldingsbeleid te ko men, leidden direct tot felle dis cussies. De dijkgraaf en zijn hoogheemraden (het dagelijks bestuur van Rijnland) zijn in meerderheid tegen een ruimer kwijtscheldingsbeleid. Het zou te duur zijn. Tot nu toe krijgen rtefL ep fsnijden bochten voor het eerst aangepakt larif n 3 luchtvaartpolitie heeft de afgelopen weken twintig ocessen-verbaal opgemaakt tegen vliegmaatschappijen e zich niet houden aan de verplichte vliegroutes. Justi- in Haarlem verwacht de eerste zaken begin volgend [Yljar voor de rechter te brengen. Piloten die zonder geldi- reden afwijken van de vliegbanen rorid Schiphol kun- toil ineen boete krijgen van maximaal 10.000 gulden. at arlem richard mooijman luchtvaartpolitie heeft de af lopen weken twintig proces- i-verbaal opgemaakt tegen egmaatschappijen die zich !t houden aan de verplichte 91 egroutes. Justitie in Haarlem I rwacht de eerste zaken begin Igend jaar voor de rechter te engen. Piloten die zonder gel- ge reden afwijken van de egbanen rond Schiphol kun- in een boete krijgen van maxi- aal 10.000 gulden, sar Het is voor het eerst dat *6 chtvaartmaatschappijen in toil iderland strafrechtelijk wor- s. n vervolgd voor het afsnijden .moet blijken hoe het handha- 2( n bochten en slordig volgen vingsbeleid in de praktijk uit- de vliegroutes. Sinds 1 no- pakt. fj ,171 vember bestaat hiervoor een wettelijke basis. De maatregelen zijn vooral bedoeld om onnodi ge geluidhinder rond Schiphol te voorkomen. De startroutes zijn onlangs verlegd om het la waai in delen van de omgeving te verminderen. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartpolitie bete kent het aantal van twintig pro cessen-verbaal niet dat er even zovele boetes worden uitge deeld. Het openbaar ministerie in Haarlem is van plan over en kele maanden eerst enkele 'har de' zaken voor de rechter bren gen. Uit deze proefprocessen Help het Ronald McDonald Huis uit de nood'. Onder dat motto begint het Leidsch vandaag een actie voor het Ronald McDonald Huis in Leiden. Het Ronald McDonaldhuis r®' maakt het mogelijk dat de ou- toili ders van ernstig zieke kinde ren in de buurt van het zie kenhuis kunnen logeren. Het Leidse huis staat dan ook vlakbij het Kinder- en Jeugd centrum van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Veel ou ders maken er gebruik van. Ze betalen een bijdrage in de verblijfkosten, maar die is niet kostendekkend. De tekorten moeten uit giften en sponsor bijdragen worden aangevuld. Het Leidse Ronald McDo naldhuis kampt inmiddels met een tekort van ongeveer twee ton. Op termijn komt daardoor het voortbestaan van het huis in gevaar. Van daar dat hulp nu nodig is. Pagina 23: Het zal je kind maar zijn KEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. 9 De overtreders worden opge spoord aan de hand van een computersysteem op Schiphol dat de vliegroutes registreert. De luchtvaartinspectie contro leert of er inderdaad sprake is van een ongeoorloofde afwij king van de vliegbaan. Vroeger kreeg de vliegmaatschappij daarna hooguit een boze brief. Nu maakt de luchtvaartpolitie proces-verbaal op en bestaat de mogelijkheid tot strafrechtelijke vervolging. Ook klachten van omwonenden bij de Commissie Geluidhinder Schiphol kunnen aanleiding zijn voor nader on derzoek. Afwijkingen van de stan daard-routes in opdracht van de luchtverkeersleiding, bij voorbeeld uit veiligheidsover wegingen, blijven toegestaan. De vliegers mogen verder aan weerszijden gemiddeld twee ki lometer afwijken van de ideale lijn. Dit zogenoemde 'tolerantiegebied' is ingesteld omdat het voor piloten vrijwel onmogelijk is de-route precies te volgen. Geen EU-verbod op import bont BRUSSEL ANP De Europese Commissie heeft gisteren besloten geen import verbod in te voeren voor bont uit de Verenigde Staten, Canada en Rusland. De EU-ministers van milieu wilden een dergelijk verbod om de producerende landen ertoe te brengen het ge bruik van de in Europese ogen wrede wildklemmen te herover wegen. De import van bont dat met de wildldem is vergaard, is al ruim een jaar inzet van een conflict tussen Nederland en de rest van de Europese Unie. Ne derland is het enige land dat een EU-richtlijn uitvoerde die de import van wildkleinbont verbiedt. De overige veertien EU-landen hebben dat nog niet gedaan, op uitdrukkelijk ver zoek van de commissie in Brus sel. De Europese Commissie vreest namelijk een handels conflict met de drie belangrijke bontexporterende landen. leiden Kerstmis staat weer voor de deur. Net als de zakken met kerstkaarten. De PTT draait overuren om alle kerst- en nieuwjaarswensen op tijd te bezorgen. „Normaal verwerken wij dagelijks ruim 200.000 poststukken. Rond de feestdagen het dubbele. De grootste drukte verwachten we vandaag en morgen", aldus PTT-woordvoerder Streng. Op het kantoor aan de Schipholweg komt alle (kerst)post van de Leidse regio samen. Eenderde van de stukken wordt machinaal gesorteerd. De rest gaat nog 'ouderwets' met de hand. „We zetten ongeveer vijftig extra medewerkers in om de stroom in goede banen te leiden. Opmer kelijk is verder dat het ziekteverzuim in deze tijd lager ligt dan door het jaar heen. De kerstdrukte schept blijkbaar een zekere verbondenheid." Soms zit tussen alle kerstpost ook wel iets vreemds, vertelt Streng: „Zo kregen we laatst een houten plankje met een postzegel erop. Een originele kerstkaart. Uiteraard heb ben we die gewoon verstuurd." FOTO HIELCO KUIPERS Media: Tupac Amaru had het voorzien op Peruaanse president LIMA EFE-AFP-DPA-Rtr Het eerste contact tussen de Peruaanse guerrillagroep Tupac Amaru en de rege ring in Lima is gelegd. Ln de residentie van de Japanse ambassadeur in Lima houden de rebellen vermoedelijk 490 mensen ge gijzeld. Ambassadeurs, die gisteren door de gijzelnemers zijn vrijgelaten om con tact te leggen met de autoriteiten, zijn af gelopen nacht begonnen met hun bemid delingspogingen. Afgelopen nacht sprak het vijfkoppige onderhandelingsteam, dat van de gijzel nemers opdracht had gekregen met de au toriteiten te praten, drie uur lang met on derwijsminister Palermo. Na de onder handelingen werden zij onmiddellijk naar de residentie overgebracht. Over de in houd van de gesprekken is niets bekend gemaakt. Het onderhandelingsteam be staat uit de Canadese ambassadeur Vin cent, zijn Duitse en Griekse collega's Wöc- kel en Karokis, de Franse culturele attaché De Montera en de Peruaanse diplomaat Lecaro. Rebellen van Tupac Amaru vielen dins dagavond de ambtswoning van de Japan se ambassadeur binnen waar op dat mo ment een receptie werd gehouden ter ge legenheid van de verjaardag van de Japan se keizer Akihito. De overvallers willen een oplossing bereiken via onderhandelingen en een bloedbad voorkomen. Zij eisen een persoonlijk gesprek met de Peruaanse president Fujimori, de vrijlating van vier- tot vijfhonderd gedetineerde medestrij ders, onder wie hun aanvoerder Victor Po- lay Campos, en economische maatregelen om de armsten in het land te helpen. Ge wapend met Kalasjnikov-geweren, grana ten, raketten en gasmaskers dreigen zij hun gijzelaars te vermoorden als de rege ring niet op hun eisen ingaat. Fujimori, zelf van Japanse afkomst, is doorgaans op de ontvangst voor de ver jaardag van de Japanse keizer aanwezig. Dit jaar was hij op het laatste moment verhinderd. Volgens de media waren de rebellen van plan hem te gijzelen. Volgens de rebellen is Japan het doelwit van de actie omdat het land steun verleent aan 'het neo-liberale beleid van president Fujimori dat miljoenen Peruanen doet sterven van honger'. Fujimori wist de af gelopen jaren aanzienlijke bédragen aan ontwikkelingsgeld van Japan los te krijgen. alleen mensen met een inko men van maximaal 90 procent van het bijstandsniveau kwijt schelding. Rijnland schat dat de verrui ming van het beleid jaarlijks acht tot negen miljoen gulden kost. Dat geld moet uit de reser ves komen. De tegenstanders van een ruimer kwijtscheldings beleid gaat het overigens niet alleen om dat bedrag, maar vooral om het principe. Het Hoogheemraadschap moet voor de waterhuishouding zor gen. Inkomensbeleid is een taak van de overheid, vinden zij. Curator laat beslag leggen op rekeningen NOB amsterdam gpd De curator van het in surseance verkerende Sport 7, mr. R. van de Vijver, heeft gisteren beslag laten leggen op bankrekeningen van het facilitair bedrijf NOB, dat in Hilversum een studio ver huurde aan Sport7. Direct nadat Sport7 de uit zendingen staakte, heeft het NOB volgens Van de Vijver 'de sloten veranderd' van Studio 23. „Niemand mocht er meer in. Het NOB heeft zich de goed deels afbetaalde apparatuur en inrichting ter waarde van 17 miljoen gulden simpelweg toe geëigend. Het is een terzijde in deze zaak, maar wel een be langrijke. Want hierdoor be schikt Sport7 niet over een stu dio en dat bemoeilijkt een even tuele doorstart." De curator acht zo'n doorstart goed moge lijk, al heeft zich nog geen kan didaat aangediend. sneéyw en ijzef •27o° -37-18 -270° 10% 20% 60% 20% 30% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 28 I VANDAAG 32 PAGINA'S 1 Binnenland 3,5 Buitenland 6 Cultuur 9,11,13,14 Economie 8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad 20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's29 Schrijvende lezers Sport Strips Uitgaan 22 25,26,27 Kortingsbon voor het concert 'Focus in time' door mees- tergitarist Jan Akkerman en zijn band in de Stadsgehoor zaal in Leiden. Verliezen lopen op tot 200 miljoen amsterdam gpd De curator van Sport7 claimt 200 miljoen gulden bij de KNVB. Volgens curator mr. R. van de Vijver is de voetbal bond volledig aansprakelijk voor de ondergang van de sportzender. De penningmees ter van het demissionaire sec- tiebestuur betaald voetbal, G. Bouwer, noemt de claim 'vol strekt irreëel en onacceptabel'. Ook Feyenoord-voorzitter Van den Herik noemt de claim van Sport7 buiten alle propor ties. „De KNVB is niet verant woordelijk voor het mislukken. Dat is Sport7 zelf, niemand an ders. Gewoon omdat het pro duct niet goed genoeg was." Volgens de curator moet de KNVB opdraaien voor het ver lies van Sport7 omdat de voet balbond gemaakte afspraken niet kon nakomen. „De KNVB had geen gesloten huis en heeft daardoor Sport7 te gronde ge richt", aldus Van de Vijver. Bov&ndien heeft de KNVB volgens de curator geen recht op de bankgarantie van 180 miljoen, die de ING namens de aandeelhouders heeft afgege ven. De KNVB heeft tot op he den nog geen beroep gedaan op die bankgarantie. Mocht de bond dat wel proberen, dan vindt hij de bewindvoerder op zijn weg, zo waarschuwde Van de Vijver. Mocht ING al van plan zijn geld aan de KNVB te betalen, dan zal de curator dat ook tegenhouden. „Ik vertegen woordig immers ook andere schuldeisers." Hoewel Sport7 feitelijk maar twee wedstrijden (Feyenoord- NAC en Feyenoord-Ajax) niet heeft kunnen uitzenden, is vol gens Van de Vijver door het ge bakkelei tussen de clubs en de KNVB een 'onzekerheid boven de markt' ontstaan waarin ver dere investeringen geen zin meer hadden. Van de Vijver raamt de totale schade die Sport7 heeft veroor zaakt op 200 miljoen gulden, exclusief gederfde toekomstige inkomsten. Dit bedrag is opge bouwd uit 30 miljoen gulden te veel vooruitbetaalde rechten en 120 miljoen gulden verlies. Daarnaast reserveert hij 50 mil joen gulden voor schadeclaims van onder meer producenten en derden wegens vooruitbe taalde rechten voor toekomstige uitzendingen. 'Adres. Postcode: Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 90,20) i l automatisch'l 31,30) Oacceptgiro (f. 91.20) W - Handtekening: - l Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch .O' Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1