Hulp van derden bij oplossen crisis SKL Kunstwerk wekt grote ergernis 'Glastuinbouw in Stompwijk concentreren' Amnesty helpt Peruaans echtpaar weer in zadel Regio Leiden/Rijn Veenstreek 'ersoneel Kamer is ngerust over fusie Paardenbak weg na jaren van strijd linke buit ia inbraken tidderhof E® rkvcvi HAANPAG 9 DECEMBER 1996 chef hans jacobs.071-5356414. plv -chef rudolfkieijn,071-5356436 Echtpaar gewond na ongeval »i phfn aan den run» Een Alphens echtpaar is zaterdagmiddag waargewond geraakt bij een ongeluk op het kruispunt Burge- neester Bruins Slotsingel/Henri Dunantweg. De 57-jarige man ,n zijn 60-jarige vrouw reden samen op een bromfiets en gaven jij het oversteken geen voorrang aan een bestelauto, bestuurd loor een 31-jarige Alphenaar. De bestelauto botste tegen de j brommer waardoor het echtpaar viel. De man brak een beenen fitib en heeft een hersenschudding. Zijn vrouw had eveneens een ebroken been en een hersenschudding en een shock. Beiden ijn in het Academisch Ziekenhuis Leiden opgenomen. taa®erovers slaan man bloedend oor kw: h iphen aan den run Omdat hij niet meer dan een paar gulden op ,3k had, kreeg een 36-jarige Alphenaar zaterdagnacht van zijn erovers een flinke klap op zijn hoofd met een hard voorwerp. ~)e overval gebeurde in de Van Nesstraat. De berovers waren heb net zijn drieën. Twee spraken hem aan en eisten het geld, de fen i lerde kwam van achteren en gaf de klap toen het slachtoffer te sen reinig geld gaf. De man liep een bloedend oor op. Vier gewonden bij frontale botsing jphen aan den run» Bij een aanrijding tussen twee personenau- 's zijn gisteravond vier gewonden gevallen, van wie één zwaar - evvond. Het ongeluk gebeurde omstreeks half negen plaats op e Lijsterlaan. Een 45-jarige Alphenaar kwam uit de Raafstraat, loeg rechts af, maar nam de bocht zo ruim dat hij op de ver eerde weghelft terechtkwam. Hij botste frontaal op de hem te- itgeh emoetkomende auto die werd bestuurd door een 35-jarige Al- 'tijdihenaar. De veroorzaker van het ongeluk is met hoofdletsel ke Fi ,vergebracht naar het AZL. De politie vermoedt dat hij had ge- ze 8 [ronken. De andere bestuurder en zijn twee passagiers zijn Had ivergebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Zij av0i iadden lichte verwondingen, ij we tïiRtSpoor van vernielingen in Wassenaar ifassenaar Diverse vernielingen zijn het afgelopen weekeinde epleegd in de omgeving van de Deylerweg. Bij acht auto's wer en de autospiegels vernield of de ruit met een steen ingegooid, erder werden twee bloembakken vernield. De daders zijn on- ekend. De politie hield zaterdagavond een 17-jarige Wassen- arder aan omdat hij een rookbom in de tunnel onder de Rijks ter hoogte van Kerkehout tot ontploffing bracht. De !etje ,n8en 's overgedragen aan het bureau Halt. riefacm bedrijfsleven die et I. 30 tot I brief aan de ondernemings- len van bedrijven in de regio den is de nieuwste, zeer on- jruikelijke, zet van het perso- el van de Kamer van Koop- mdel Midden-Holland in uda in de strijd rond de fusie !t de Kamer Rijnland. Vertegenwoordigers van de cbonden FNV, CNV en MHP eken in die brief hun onge- egen uit over de opstelling directeur A. Berkhout en orzitter J. Blommers van de nlandse Kamer. Volgens de nden hebben zij de gevolgen de fusie voor de werkgele- ïheid gebagatelliseerd. Op- rkingen over het gebied mpenerwaard dat Rijnland itzou willen 'overnemen' zijn lemaal verkeerd gevallen, tzelfde geldt voor vermeende latingen van secretaris C. leksma die zou hebben ge- 0£ ;d dat een gefuseerde kamer h zou moeten vestigen in Al en aan den Rijn. )e VEikbonden vinden dat de van Rijnland voor haar tenue uit heeft gesproken. Ze wij- erop dat er bij fusie sprake van gelijkwaardigheid. Het lord 'overnemen' is in dat ka der ongepast. Inkrimping van personeel zou net zo goed voor Rijnland als voor*Midden-Hol- land gevolgen moeten hebben. Directeur Berkhout van de Rijnlandse Kamer reageert op de brief met de opmerking dat die 'niets nieuws onder de zon' betekent. ,,We hebben eerder al laten weten dat Broeksma als het gaat over de vestigingsplaats verkeerd is geciteerd. Wij heb ben ons daar nooit over uitgela ten. De discussie daarover is niet aan de orde. We hebben ons ook verder niet anders uit gelaten dan dat wij de conclu sies van het rapport Epema (over de gebiedsindeling van de Kamers van Koophandel aan vaarden en dat wij daarmee kunnen leven." In het betrokken rapport dat twee maanden geleden ver scheen adviseert de commissie Epema de minister onder meer een fusie van een deel van het gebied van Midden-Holland met Rijnland. Andere delen zouden naar Rotterdam moeten gaan en naar Haaglanden ter wijl de Krimpenerwaard zou moeten worden toegevoegd aan een nieuwe kamer voor het ri vierenland. stompwuk dorith ligtvoet De glastuinbouw in Leidschen- dam kan zich het beste con centreren in de Stompwijkse Meeslouwerpolder en in het gebied rond de Veursestraat- weg. De négen overige glas tuinbouwbedrijven die nu nog verspreid in Leidschendam lig gen, kunnen wellicht beter ver huizen. Kwekers die dan willen stoppen of verkassen, moeten kunnen rekenen op subsidies. Het zijn ideeën die zijn terug te vinden in het Integraal Ont wikkelingsplan Glastuinbouw Midden Zuid-Holland. In het rapport wordt aangegeven hoe het nu verder moet met de glastuinbouw in dit deel van de Randstad. In het hele land zijn momenteel dergelijke plannen in ontwikkeling, maar de Stuur groep Midden Zuid-Holland is de eerste die met een rapport naar buiten komt. Dat er nieuwe plannen voor de glastuinbouw naar voren worden geschoven is niet vreemd, want het gaat de laatste jaren niet zo goed met deze sector. Omdat veel bedrij ven te klein zijn, heeft het kabi net voor de herverkaveling van de glastuinbouw 300 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Wie bijvoorbeeld het bedrijf van zijn buurman wil overne men, kan er op rekenen een derde deel van de kosten terug te krijgen. De stuurgroep vindt echter dat er ook voor glastuin ders die willen stoppen of ver huizen geld beschikbaar moet komen. P. Bregman, mede-eigenaar van een glastuinbouwbedrijf aan de Stompwijkseweg, is lid van de stuurgroep en tuin- bouwvoorzitter van de WLTO in Midden Zuid-Holland. Vol gens hem zorgt de agrarische sector nog steeds voor zoveel werkgelegenheid en economi sche groei dat de overheid de tuinbouw moet steunen. De stuurgroep vindt dat con centratie in twee gebieden de beste overlevingskansen biedt aan de Leidschendamse tuin bouwsector. De meeste kweke rijen in de gemeente zijn na melijk erg Idein. „Om econo misch rendabeler te kunnen draaien, moeten ze groter wor den", zegt Bregman. Ook voor de agrariërs zelf is het voordelig om bij elkaar te zitten. „Er zijn voordelen die liggen op het ge bied van de uitwisseling van kennis en de aanleg van wegen. Bovendien kunnen tuinders te zamen milieuvoorschriften uit voeren bijvoorbeeld als het gaat om de aanvoer van giet- water en de afvoer van draina gewater." De voorzitter wijst er op dat de Leidschendamse tuinders steeds verder in het defensief zijn gedrongen. Dat kwam eerst door woningbouw. Bregman wijst op een kaart aan hoe groot het agrarische gebied in Leidschendam ooit was. Door de woningnood werden Leids chendamse glastuinders op een gegeven moment gedwongen om naar de Stompwijkse Mee slouwerpolder te verhuizen. Slechts een beperkt aantal kwe kers kon in het gebied rond de Veursestraatweg of elders in de gemeente blijven zitten. Nu komen de gevaren van een andere kant. Tuinders vre zen dat ze moeten wijken voor rijksplannen die voorzien in een groene zone in de randstad waarin plant en dier vrij spel krijgen. De stuurgroep vindt echter dat zowel de Meeslou werpolder als het gebied rond de Veursestraatweg gereser veerd moet blijven voor de kwekers. Het tuinbouwgebied moet zelfs nog wat kunnen groeien, want de negen ver spreid liggende bedrijven moe ten een alternatief hebben als ze binnen Leidschendam wil len verhuizen. Binnenkort zal een vertrou wenscommissie inventariseren hoeveel tuinders willen verkas sen, stoppen of uitbreiden. Geen nieuw gras zoeterwoude-runduk De voetbalvereniging Meerburg krijgt geen nieuw kunstgrasveld. Het veld is officieel afgeschre ven, maar kan toch nog een jaar mee. De gemeente vindt dat eerst duidelijk moet zijn waar de hogesnelheidslijn komt te rij den. Als de keuze op de Bos-va- riant valt, doorsnijdt het tracé waarschijnlijk de velden van Meerburg. zoeterwoude liesbeth buitink Paardenfokker W. de Groot zal na jaren juridische strijd zijn paardenbak aan het Molenpad in Zoeterwoude verwijderen. Hoewel De Groot het nog altijd niet eens is met de stelling van de gemeente dat de paardenbak illegaal in het open veenweide gebied is aangelegd, heeft hij ei eren voor zijn geld gekozen. De paardenbak wordt op het ter rein van De Groot verplaatst. Toch gaat de paardenfokker in beroep tegen de beslissing die de Haagse rechtbank eerder dit jaar nam. De Groot legde de paarden bak enkele jaren geleden aan. De gemeente protesteerde daartegen, omdat hij geen aan- legvergunning had aangevraagd en de bak niet in het bestem mingsplan paste. Volgens De Groot was de bak echter nood zakelijk voor de bedrijfsvoering. £mdat zijn eigen paarden en pensionpaarden beweging no dig hebben. De commissie be roep- en bezwaarschriften van de gemeente stelde De Groot in het gelijk. De gemeente had vol gens de commissie te snel ge dreigd met bestuursdwang en onduidelijkheid gezaaid door wel te onderhandelen over de plaats van de paardenbak. Voor de rechtbank kreeg de gemeen te echter gelijk. Leiderdorpse wethouder maakt beslissing morgen bekend Bemoeienissen van derden moeten leiden tot de oplos sing van het conflict bij de Stichting Kinderopvang Lei derdorp (SKL). Volgens ingewijden is wethouder C. Ker- ner (CDA/welzijn) tot dat inzicht gekomen en wil zij een onafhankelijk bureau inschakelen dat de crisis moet be zweren. Daarvoor is nodig dat de strijdende partijen - di rectie en bestuur versus leidsters en ouders - zich binden aan het advies van het bureau. 3 lan overleeft buiteling met auto zerswoude-runduk asseti n 31-jarige man uit Hazers- sl ude heeft zaterdagmorgen i buiteling met zijn auto irleefd. De politie ontdekte het ongeval dat de man te Gesp el had gedronken. Zijn rijbe- sis ingenomen, behoud Hazerswoudenaar reed iai en voor vieren op de Rijndijk richting van Leiden. Nabij wijk Groenedijk, ter hoogte de Molenlaan, verloor hij de icht over het stuur. Waar- üjnlijk was hij onderweg in ap gevallen. De man klapte it zijn wagen tegen de mid- ifhen aan den run denbermgeleiding, raakte twee verkeerspalen en sloeg over de kop. Op de andere weghelft kwam de auto op zijn zij tot stilstand waar een vrachtwagen, die hem tegemoet kwam, nog net op tijd kon ontwijken. „Hij heeft heel veel geluk gehad'", aldus de po litie van het disctrict Rijn en Braassem. Die nam ter plekke de onge deerd gebleven Hazerswoude naar een blaastest af. Hij bleek ruim 2,5 keer zo hoog promilla ge in zijn bloed te hebben als is toegestaan. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. leiderdorp judy nihof Het idee voor een onafhankelijk onderzoek is afkomstig van Loes Fortuin van de AbvaKabo. Zij heeft hierover vorige week met de wethouder overlegd. Volgens haar is haast geboden. „Het probleem vereist een snel le oplossing, want het begint gierend uit de hand te lopen. Ik ben dan ook blij dat wethouder Kerner haar verantwoordelijk heid wil nemen." Fortuin sluit niet uit dat de SKL uiteindelijk wordt overge nomen door een grotere instel ling voor kinderopvang, zoals de COKL in Leiden. „Dé COKL is al veel verder met de profes sionele omslag en is best geïn teresseerd in overname van de SKL." Volgens W. Thomas van de oudercommissie buitenschool se opvang zouden ouders blij zijn met een onderzoek door een buitenstaander. „We willen alles om een goede opvang voor onze kinderen te hebben. Maar zo'n onderzoek moet wel snel worden afgerond, want er ge beuren vervelende dingen. Zo krijgen leidsters die het vertrou wen in Westerink hebben opge zegd, hun contracten niet ver lengd." Thomas vindt dat wet houder Kerner tot dusver in ge breke is gebleven. „Ze heeft een politieke verantwoordelijkheid. Kinderopvang is een belangrijk issue." Wethouder Kerner wil niet bevestigen dat er een onafhan kelijk onderzoek komt naar de oorzaak van het conflict bij de SKL. „We zijn de zaken nog op een rijtje aan het zetten." De wethouder maakt haar voorstel om de impasse bij de SKL te doorbreken pas morgenavond bekend. Dat gebeurt tijdens een commissievergadering die om 20 uur in het gemeentehuis be gint. Of de SKL akkoord gaat met een onderzoek door een buiten staander, is nog de vraag. Eer der wees SKL-voorzitter M. Holierhoek het idee af om een onafhankelijk bemiddelaar in te schakelen. Volgens Kerner is het niet zo dat de gemeente, die de SKL jaarlijks met 300.000 gulden subsidieert, het heft in handen neemt. Ze blijft erbij dat het 'niet goed' is als de gemeente zich bemoeit met de interne aangelegenheden van de SKL. Kerner wil de gang van zaken bij de SKL alleen volgen. „Ik wil als gemeente geen partij wor den. Het bestuur van de SKL is verantwoordelijk. Een groot deel van de leid sters heeft onlangs het vertrou wen opgezegd in SKL-directeur A. Westerink. Haar wordt onder meer machtsmisbruik en ver deel- en heerspolitiek verweten. Ook zou zij afspraken niet na komen. Voorzitter van het SKL- bestuur, M. Holierhoek, die pal achter Westerink staat, verklaart de grote onvrede bij de leidsters uit de angst voor veranderingen in de - professioneler wordende - organisatie. Leidsters zouden bovendien niet gewend zijn om leiding te accepteren. Loes Fortuin van de AbvaKa bo vindt dat een vreemde voor stelling van zaken. „Natuurlijk is de SKL in ontwikkeling, maar daar moet je wel je manage ment op aanpassen. De huidige werkwijze leidt alleen maar tot grote conflicten, die steeds ver der verharden." kl3 ïbrekers hebben gisternacht Tiegeslagen in winkelcen- tum De Ridderhof in Alphen in den Rijn. De buit loopt ide duizenden guldens. De daders drongen het inkelcentrum binnen door centrale toegangsdeur te [rceren. Datzelfde gebeurde j vier rolluiken, waarna de winkeldeuren werden ver leid. Uit de vier zaken werden ui rfd en diverse goederen ge- olen. Een precieze inventa- uitsluit satje van de bujt voigt nog. fel is duidelijk dat bij een tticien brillen en verrenkij- ooifas zijn gestolen. Die heb- ide en een waarde van vele dui- toden guldens. alphen aan den run saskia buitelaar Een bewoner van de Alphense wijk Molenvliet gaat in beroep -tegen het besluit van B en W om in te stemmen met het bouwplan voor een kunstwerk bij de Prins Bernhardlaan. L. Straathof vindt het kunstwerk, dat deel uitmaakt van de Al phense beeldenroute, 'zo ver schrikkelijk lelijk' dat hij plaat sing wil voorkomen. Het kunstwerk komt in het vijvertje, dat aan de Pr. Bern hardlaan tussen het Raoul Wal lenbergplein en het station ligt. „Daar staan mooie oude treur wilgen", verklaart Straathof zijn bezwaar. „Een kunstwerk van zes meter hoog met badmin ton-shuttles erin, ontsiert die hele hoek. De gemeente maakt zich belachelijk door op een mooie plek zo iets lelijks neer te zetten." Met zijn actie wil Straathof de gemeente laten weten dat niet iedereen het eens is met het Al phense kunstbeleid. „Ze mogen best experimenteren met kunst werken, maar op een andere plek. Bij een sporthal bijvoor beeld. Daar zijn die shuttles nog een beetje functioneel." Binnenkort maken burge meester en wethouders bekend een bouwvergunning voor het kunstwerk te verlenen. Burgers kunnen dan schriftelijk bezwaar aantekenen bij B en W. Die wij zen hen vervolgens op de mo gelijkheid om in beroep te gaan bij de arrondissementsrecht bank. Wethouder van cultuur Frank Dales zei tijdens een eer der gehouden hoorzitting al dat Straathofs mening over het kunstwerk subjectief is en daar om geen gegrond bezwaar kan zijn. Hij verwacht dat de arron dissementsrechtbank tot een zelfde uitspraak komt. De maker van het kunstwerk, P. Camphuysen, vindt het 'jam mer' dat Straathof bezwaar heeft. Volgens hem, kan de dis- voorbij een sportschool. Camp- cussie over 'mooi' of 'niet mooi' huysen: „Dan zou een kunst eindeloos duren. „Het kunst- werk alleen nog maar gemaakt werk is door een externe com- kunnen worden tegen de ach- missie op kwaliteit beoordeeld." tergrond van de omgeving Hij heeft zijn werk speciaal voor waarin het staat. Dat is niet de deze plek ontworpen en niet bedoeling." RENOVATIE OF NIEUWBOUW? Let op, u krijgt de gelegenheid om zonder meerprijs uit twee belangrijke extra's te kiezen. Namelijk: ramen, deuren en kozijnen in kleur of nieuwe, verdiept liggende kozijnen in een extra inbraakveilige uitvoering. Van der Ploeg is hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck' In onze showroom ziet u alles. Kom praten! duurz^ül KUNSTSTOF OM \fjl BOUWEN HJH AC/L Fabriek en showroom' De Lasso 60. Roelofarendsveen tel. (071) 331 53 61 - fax (071) 331 52 02 Artiesten treden belangeloos op in Leiderdorp leiderdorp kees van kuilenburg Amnesty International sluit za terdag in theater De Muzenhof een actie af waarvan de vroe gere Peruaanse politieke ge vangen Juan Carlos Chuchon Zea en zijn vrouw Pelagia Sal- cedo Pizarro een nieuwe start kunnen maken. Iedereen, die aan de manifestatie in Leider dorp meewerkt, doet dit belan geloos. „Juan en Pelagia zijn sinds oktober vrij en bezitten werke lijk niets meer. Alleen een paar dekens die zij van het Rode Kruis hebben gekregen. Hun huis zijn ze kwijt, een baan hebben ze niet en ook geen vergunning om aan het werk te kunnen. Bovendien moeten zij nog een boete betalen van en kele tienduizenden guldens omdat zij kost en inwoning in de gevangenis hebben gehad", vertelt Astrid Cortel van de Lei derdorpse afdeling van Amnes ty International. „Vooral dat laatste is erg cynisch. Beiden zijn gemarteld en erg slecht behandeld. Dan moeten zij ook nog betalen voor de perio de dat je onschuldig in de ge vangenis zit." Juan en Pelagia, woonachtig in de hoofdstad Lima, werden eind 1972 gearresteerd. „Bei den werden verdacht van ban den met Lichtend Pad, een or ganisatie die zich verzet tegen de Peruaanse regering. Zij wer den veroordeeld tot 30 jaar ge vangenisstraf', vertelt Astrid Cortel. „Nadat uit onderzoek van het hoofdkantoor van Am nesty in Londen bleek dat Juan en Pelagia ten onrechte waren veroordeeld, heeft de Leider- dorpse afdeling het dossier van Juan en Pelagia geadopteerd. Diverse brieven naar de rege ring geschreven, de Peruaanse ambassadeur in Den Haag be naderd en tal van andere acti viteiten ontwikkeld om wat voor hen te kunnen doen", al dus Cortel. Afgelopen zomer kwam de zaak in een stroomversnelling. In samenspraak met het hoofdkantoor van Amnesty in Londen werd in twee toonaan gevende kranten in Peru - La Republica en Carretas - een advertentie geplaatst waarin om de vrijlating van 72 politie ke gevangenen werd gevraagd. Omdat wij, na een sponsorloop van sportschool Van Houdt waar Amnesty de opbrengst van kreeg, de advertenties be taalden werden 'onze' gevan genen eruit gelicht. Dat klinkt hard, maar zo werkt het. Twee maanden later werden Juan en Astrid Cortel: „Dit succes is leuk, maar er zitten nog 80 mensen op politieke gronden gevangen." foto hielco kuipers Pelagia, samen met nog 29 ge vangenen vrijgelaten. Een prachtig moment, maar er zit ten er nog steeds zo'n 80 men sen onder de meest barre om standigheden gevangen", ver telt Astrid Cortel. Inmiddels is er telefonisch contact geweest met het twee tal in Lima. Daaruit bleek dat het er fysiek redelijk aan toe is, maar verder is het niet best ge steld. „Noem het maar een drama. De twee kinderen die waren ondergebracht bij fami lie werden op school gepest en verder studeren kunnen zij wel vergeten. Bovendien heeft het gezin geen inkomsten. Het kan altijd nog worden opgepakt omdat de regering nog niet heeft erkend dat het onschul dig is veroordeeld. Juan kan dan ook niet aan het werk als metselaar en Pelagia als markt koopvrouw. Vandaar dat wij met deze actie willen proberen om voldoende géld bij elkaar te krijgen om ze een nieuwe start te laten maken. We zetten ons verder nog in om ervoor te zor gen dat zij hun huisje terug krijgen; dat de,regering ver: klaart dat zij niets met het Lichtend Pad te maken hebben gehad en dat ze ten onrechte in de gevangenis hebben geze ten. En uiteraard moet die boete van 30 miljoen soles voor hun verblijf in de gevan genis van tafel. Dat kunnen zij nooit betalen." Programma in De Muzenhof De manifestatie voor Amnesty International in theater De Mu zenhof begint om 13 uur met een rommelmarkt. Tussen 15.30 en 16 uur is er een veiling van een aantal kunstwerken. Ook is er een rad van fortuin. Tussen 17 en 18 uur zingt het zeemans koor Rumor in casa traditionele liederen. Om 20.15 uur begint cabaretier Vincent Bijlo met zijn programma 'Niet zeiken, maar doen'. Kaarten zijn verkrijgbaar bij De Muzenhof.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9