tEIDEN vechtpartij 'Lunchroom Hendriks is te oubollig geworden' Winkels alle zondagen geopend AEE 'En wel dokkhè9 n van Es nieuwe Leidse •ijwilliger van het jaar lan agressief Waardig afscheid van een begrip in Leiden 'Het is zijn eigen schuld' Bewoner gewond bij brand \ANDAG 9 DECEMBER 1996 vas zaterdagnacht geen land ezeilen met een 22-jarige in- ier van Zoeterwoude, die het ihtoffer was van een vecht - ij'in een café aan de Rem- ïdtstraat in Leiden. Daarbij den twee onbekende man- klappen uitgedeeld, waarbij de portier van het café licht ond raakte. De Zoeterwou- aar gedroeg zich na afloop ïgressief dat de politie hem ïoest rekenen. heterdaad betrapt Leidse jongen (15), die za- agmiddag rond half drie bij sportvereniging aan de aragdlaan geld wegnam uit ling, is daarbij op heterdaad rapt. an slaat vriendin t het slaan van zijn vriendin ïen onbekend gebleven be ker s een 26-jarige Leide- r in de nacht van zaterdag zondag aangehouden. De i wilde net wegrijden toen politie arriveerde in de He braat. Daarop reed hij tot - keer toe tegen de politie- leiden hans koenekoop Leiden is een begrip kwijt. Per soneel van Lunchroom Hen driks serveerde zaterdag de al lerlaatste kopjes koffie met ge bak aan zijn klanten. De deur van de overbekende lunchroom en banketbakkerij aan de Don- kersteeg is voorgoed gesloten. „Ons soort bedrijven is te ou bollig geworden." Eigenaar Herman Bos (53) zegt het flink, maar weemoed klinkt door in zijn stem. Het gedwongen af scheid van zijn zaak doet na twintig bewogen jaren pijn. „Ik heb eigenlijk helemaal geen zin om erover te praten. Het is veel emotioneler dan ik dacht." Dan maar bij het begin begin nen. Dat wil nog wel eens de zinnen verzetten. En als Bos het 'Hollands Roem Album' erbij pakt, komt hij toch een beetje los. Dat vergeelde prentenboek is het enige tastbare dat hij nog heeft van de eerste uitbater van de lunchroom aan de Donker- steeg: koekjesfabriek Biesiot. „Ik zou niet eens weten hoe lang dat geleden is. Er zit hier sinds mensenheugenis een lun chroom. Bij Biesiot kon je plaat jes sparen met daarop de por tretten van leden van het Oran jehuis en aanverwante adel. Die plaatjes kon je bewaren in zo'n album. Hier, koningin Emma, 1853 tot heden. Zij leefde nog toen Biesiot het plaatje uitgaf." Na Biesiot kwam Hendriks. Bos weet nog dat hij als twintig jarige jongeman even verderop in de Donkersteeg werkte in schoenenwinkel Presburg en bevriend was met Jan Uljee, die bij Hendriks werkte. „Destijds zeiden we tegen elkaar; als de lunchroom ooit te koop is, dan doen we het samen. Een dikke tien jaar later, 1976 om precies te zijn, was het zover. We waren eigen baas en dat wilden we graag. Maar we waren niet on bezonnen. Hendriks liet ons een goed lopende tent na. De lun chroom was toen al een begrip in Leiden en verre omgeving. Vooral in de Bollenstreek was Hendriks populair. Bij een dagje uit in Leiden hoorde steevast een koppie koffie drinken in de Donkersteeg." Aan de formule hoefde Bos niets te veranderen. Er was klandizie volop. „Om die reden is de naam ook niet veranderd. Wel moest de zaak ingrijpend worden verbouwd. De toiletten zaten bijvoorbeeld naast de uit gifte van gebak. Dat kon na tuurlijk niet. In 1978 is de hele boel vertimmerd. Om de klan ten duidelijk te maken dat al leen het interieur anders was, hing aan de deur de slogan 'nieuw als vanouds' Florerende jaren braken aan. De omzet steeg met sprongen. „Je kon er de klok op gelijk zet ten. Elke ochtend om half elf zat het vol met moeders die gingen winkelen. En om vier uur was het leeg." Een kentering in de maatschappij heeft uiteindelijk Lunchroom Hendriks de das omgedaan. Bos legt uit: „Er is steeds meer concurrentie geko men, dat is zeker. De croissan- terieën hebben veel koffieklan- ten van me afgesnoept. Maar het is meer; de mensen zijn an ders geworden, Leiden is anders geworden. Winkelend publiek komt niet meer vanzelfspre kend een kop koffie drinken in een lunchroom. En Leiden heeft niet meer die aantrekkings kracht op de regio als vroeger. Ons soort bedrijf is te oubollig gewordep." Bos zag het langzaam aanko men. „Met bedienend perso neel gaat het niet meer. De loonkosten zijn te hoog gewor den. Als de stad vol is, zitten wij ook vol, dat is het punt niet. Maar op doordeweekse dagen loopt het veel minder. En met die steeds ruimere openingstij den wordt het nog erger. We zouden eigenlijk zeven dagen per week open moeten zijn. Dat hans jacobs. 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun. 071-5356436 Zeven maanden geleden is het afbouwen al begonnen. Toen heeft Bos zijn veertien vaste medewerkers ingelicht. „Iedereen heeft voldoende gele genheid gekregen om eerrande- re baan te zoeken. En dat is aar dig gelukt; bijna allemaal heb ben ze ander werk gevonden. Het is op deze manier netjes ge gaan. Ik heb het gevoel dat mijn mensen dat ook vinden. Tot het laatst toe zijn ze gemotiveerd gebleven. Dat hebben de klan ten gemerkt, want zelfs op deze laatste dag zit het vol. We kun nen met recht waardig afscheid nemen." Herman Bos in nu onderne mer af. Lunchroom Hendriks was zijn laatste eigen zaak. In de afgelopen jaren heeft Bos verschillende andere horecaza ken buiten Leiden van de hand moeten doen. „Maar over dat hoofdstuk praat ik liever niet. Ik heb mijn portie wel gehad. Mis schien dat ik mijn zoon ga hel pen als hij voor zichzelf begint, maar ik ga niet meer de kar trekken. De laatste jaren waren tropenjaren, nu ben ik leeg. Wat ik wel ga doen? Ik weet het niet en wil er nog niet over naden ken. Feit is dat ik straks als ieder ander mens weer gewoon zal moeten werken om mijn brood te verdienen." e,NNO 1896 l Vereeniging „Weldadigheid" te Voorhout hield 4 Dec. jl. haar rlijksche uitdeeling van door haar leden gemaakte kleedings- jcen. Door een zeer groot getal begunstigers daartoe in staat iteld, kon zij ruim 50 huisgezinnen een verrassing bereiden, in dit gure jaargetijde menigeen ten goede komt. Een woord i lof komt toe aan allen, die de Vereeniging zoo krachtig unden in haar edel streven, en bovenal zij dank gebracht aan Bestuur en de leden, die zich een geheel jaar ingespannen 3ben om St.-Nicolaas voor vele minder bevoorrechten tot een ren feestdag te maken. Woensdag 9 December NNO 1971 donderdag 9 december wagen van de gemeentelijke Reinigingsdienst heeft vanoch- ni id veel schade veroorzaakt in de Obrechtstraat. De reinigings- to stond in deze straat geparkeerd toen door kortsluiting de drading in brand vloog. De motor sloeg op dat moment aan waarvan de wagen zich in beweging zette. De bran- wagen reed al zigzaggend tegen andere geparkeerde au- aan, waarvan er een aantal in elkaar werden gedrukt. In to- raakten zes auto's min of meer ernstig beschadigd. Persoon- deden zich niet voor. MD( i van het Jaar. Jan van Es is blij met de prijs die hij zaterdag FOTO LOEK ZUYDERDUIN rcHO hoffvan 1000 gulden is verbonden. Een zichtbaar verbaasde Van Es is de nieuwe 'Leidse Es kon het na afloop nog nau- lliger van het jaar'. De jury welijks geloven. Hij begon in nde hem zaterdagmiddag 1980 met het onbetaalde werk zijn jarenlange inspannin- om de verveling na zijn afkeu- voor carnavalsvereniging ringwegen te gaan, 'en dan rol je poorbumpers' en buurt- er vanzelf in'. De winnaar heeft 't Spoortje met de Co Ver- nooit het idee gehad dat hij met •prijs 1996. In het druk be- iets bijzonders bezig was, en theater 'de Ware Liefde' kan niet genoeg benadrukken |iet Visser 't Hooft-lyceum dat hij het niet alleen doet. Hij Van Es de voorkeur boven wil zijn activiteiten overigens andere genomineerden. wel binnenkort op een wat lager juryrapport roemde Jan pitje zetten, 'want ik ben toch is om zijn gemeenschaps- knap gehandicapt'. Van Es zit in in inzet voor zowel de een rolstoel, en is bovendien al xe als oude Nederlanders'. 63 jaar. „Maar ik ben nog een ens de media is het kom- knappe jongen, hoor", voegt hij ;n kwel in de buurten", al- daar olijk aan toe. jovens, „maar Van Es zegt: De tweede prijs (750 gulden) an echt anders, laten we werd toegekend aan de Stich- amen doen". Uit de han- ting SÖS Telefonische Hulp van wethouder Hans de dienst Leiden. Het bestuur van e ontving hij een ingelijste Stichting De Ijshal Leiden werd inde, waaraan een bedrag derde (500 gulden). leiden arjan van dijk vervolg van voorpagina Studenten psychologie reageer den vanochtend bijna ongeïnte resseerd op de berichten over het nakende ontslag van profes sor René Diekstra. „Het leeft hier helemaal niet. Ik kan me niet herinneren dat we het de laatste weken nog over hem hebben gehad. Het is immoreel wat hij heeft gedaan. Het is heel terecht dat hij moet verdwijnen. Als je andersmans werk over schrijft hoor je niet op de uni versiteit thuis." Inge Feenstra, vierdejaars student, is heel be slist. Dat Diekstra plagiaat zou hebben gepleegd in zijn popu laire werk vindt ze nog tot daar aan toe, maar dat hij ook in zijn wetenschappelijk werk heeft overgeschreven zonder bron nen te vermelden heeft voor haar de deur dicht gedaan. Fleurieke Kamerbeek, een vijfdejaars, valt haar bij. „Ont slag is natuurlijk wel drastisch, maar aan de andere kant is het heel verkeerd wat hij heeft ge daan. Het is zijn eigen schuld." De twee hebben de handteke ningenlijst die de laatste weken op de faculteit circuleerde ook niet getekend. Daarin werd ge vraagd om terugkeer van de po pulaire prof. Al win Wils, tweedejaars stu dent en schrijver van Sofa, het blad voor de studenten psycho logie, heeft tot de televisie toe de laatste weken gepleit voor een faire behandeling van Diek stra. „Hij is een ontzettend goe de docent. Wat hij in zijn vrije tijd doet interesseert me geen lor. Van zijn colleges steek je een hoop op. Ik word er en thousiast van", verklaart Wils zijn liefde voor Diekstra. Wils vindt de wijze waarop collega's met Diekstra zijn om gegaan 'buitengewoon onmen selijk'. „En dat terwijl ze juist bij Psychologie zouden moeten weten hoe je met mensen om gaat. Er is veel leedvermaak. Dat heeft Diekstra niet verdiend. Hij heeft het er dan ook ontzettend zwaar mee, maar ik denk dat Diekstra hier uiteindelijk een beter mens van wordt." Wils begrijpt overigens wel dat de universiteit is beschadigd door de affaire. „Voor alle eer stejaars is Diekstra nu de man van het plagiaat en niet die goe de docent. Ik zeg ook niet dat hij moei terugkomen. Hij ver dient alleen een betere behan deling." Ramses Feenstra, eveneens een tweedejaars student die het afgelopen jaar college heeft ge had van Diekstra, is minder uit gesproken. „Lesgeven kan hij als de beste, in dat opzicht is het een verlies. Hij heeft echter grenzen overschreden". Feen stra zegt geen medelijden te hebben met zijn professor. „Ik vind het flauw dat Diekstra zegt dat hij met zijn boeken alleen maar mensen wilde helpen. Dat is geen reden om werk van an deren over te schrijven." Kleine winkeliers teleurgesteld over besluit De winkels in de Leidse binnenstad en in het stationsge bied mogen volgend jaar alle zondagen open zijn. Omdat Leiden deze gebieden heeft bestempeld tot 'toeristische centra', hebben de winkeliers de mogelijkheid hun deu ren open te zetten op momenten dat ze dat zelf willen. leiden marina van den berg De kassa staat pontificaal midden in de zaak. Het ding is net te groot voor het tafeltje en leunt ver vaarlijk met twee pootjes over het randje. Als-ie te vol raakt, kiepert-ie om. En die kans is groot in dit eethuis. Een schermpje laat zien wat de klanten betalen voor een kopje koffie. Vijf gulden, een tientje, vijftien gulden? „Ik dacht al dat het iets bijzonders was", grapt een nietsvermoedende be zoeker. Hij is met zijn vrouw naar binnen gepraat door een bedienend meisje van Het Happietaria. Zij legt uit dat ze zelf mogen bepalen wat ze over hebben voor hun koffie. Alles wat ze meer neer leggen dan de normale minimumprijs is voor het goeie doel. Onder het motto 'eten voor een ander' gaat de opbrengst naar Artsen zonder Grenzen, Terre des Hommes en ZOA, vluchtelingenhulp. „En wel dokken, hè?" zegt het meisje vriendelijk. Het eet huisje aan de Haarlemmerstraat, een initiatief van vier christelijke studentenorganisaties, is de komende twee weken open. Er gaat wel 's wat mis als je zonder enige erva ring zoiets oppakt. Toen Jack Spijkerman hen voor zijn programma belde, was de PR-medewer- ker net niet thuis, helaas. „Het is een gok", be aamt één van de studentes. Een pand zoeken, fi nanciering regelen, de zaak inrichten, sponsors bellen. „Je hebt toch startkapitaal nodig", zegt H. Vollaard, politicologiestudent en organisator. Dat klinkt professioneel. Waarvoor eigenlijk? „Nou, uh, je hebt wel 's een fileermesje nodig, of tien to maten." Hij moet er zelf om lachen. De huur wordt er ook van betaald, herinnert hij zich nu. Het is druk geweest de afgelopen weken. Op deze eerste dag loopt het wonderwel. Tegen lunchtijd zit de zaak aardig vol, al zijn er veel mensen van de organisatie. De vrijwillige bedie ning vergeet in alle drukte de melk bij de koffie, maar hun vrolijke aanpak maakt veel goed. Het smalle pandje is gezellig ingericht: lampje rond de spiegels, overal papieren bloemen en een kerstboom bij de kassa. In de keuken is het stress. In de piepkleine ruimte zou een wat gezette kok zich net kunnen omdraaien. Het is er vochtig warm, vol dampen de pannen erwtensoep. De tegelvloer is glibberig nat, de geiser lekt water als je de kraan open draait. Er zijn zes of zeven studentes bezig, met lange witte schorten voor. Met grote geruite thee doeken staat een stel af te drogen, tientallen kop jes en schoteltjes. De rest rent af en aan. Gelukkig hebben ze Leo, zeggen ze. Hij is de kok en heeft ze vanmorgen ingewerkt. „Hij is zo stressbestendig, hij staat 'r gewoon, jij doet dit, en jij dat", zegt één van de meiden. En hij heeft hy- giëneles gegeven, geen overbodige luxe in deze verre van moderne keuken. Leo de Haan is niet het prototype kok dat te veel snoept van zijn eten. Maar als hij na een pauze weer terug is in de keuken, raakt het er echt vol. Een gezellige man met een O.B. Bom- melschort voor, in het dagelijks leven manager bij een cateringbedrijf. Hij doet dit uit overtuiging. „Het idee spreekt me heel erg aan, samen iets doen. Dit is veel beter dan een girootje onderte kenen." Het gesprek wordt overstemd door een rammelende bak vol vaatwerk. „Er is pas één kopje gebroken hoor", zegt hij geruststellend. Het Happietaria zit aan de Haarlemmerstraat 226. Het is tot 21 december van 10 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds geopend. Er zijn nog koks nodig, tel: 5142240. leiden hans koenekoop Het besluit van het college komt uit de lucht vallen. Kort geleden nog kwamen de grootwinkelbe drijven (Hema, V D, Blokker) en kleine winkeliers tot een moeizaam akkoord om volgend jaar zes koopzondagen aan te wijzen. Afgesproken werd dat op die zondagen alle winkels in Leiden geopend zullen zijn en dat de binnenstad zal worden verlevendigd met publieksat- tracties. Het valt CDA-wethouder A. van Bochove van economische zaken enigszins zwaar het colle- gebesluit toe te lichten. Hij was als enige tegen de ruime vrij heid van de winkeltijden. „Om dat er geen draagvlak is voor 52 koopzondagen bij de Leidse middenstand. Dat heeft een en- quetête van de gemeente uitge wezen. Persoonlijk vind ik dat je naar zo'n geluid moet luisteren. Voorts ben ik tegen verdere commercialisering van de zon dag. Er moet een dag in de week blijven waarop de mensen ver stoken zijn van reclamekreten." Een meerderheid van het col lege is echter voor de 'liberalise ring' van de winkeltijden, zegt Van Bochove. „De verwachting is dat het over een jaar met die terughoudendheid wel minder zal zijn. Er wordt nu nog gemopperd door de winkeliers, maar dat zal allengs minder worden. Verschillende branche organisaties, zoals de Raad voor de Detailhandel, hebben het college ook gevraagd tenminste twaalf koopzondagen toe te staan." Voorzitter C. Verplancke van de Samenwerkende Onderne mers Leiden (SOL), waarin de kleine winkeliers zich hebben verenigd, is heel erg teleurge steld in de gemeente. „Hier is het laatste woord nog niet over gesproken. Het lijkt er sterk op dat dit besluip van de gmeente voortkomt uit een een-tweetje tussen grootwinkelbedrijf en ge meente. Het is alom bekend dat Hema, V&D en Blokker meer koopzondagen willen dan de kleine middenstanders. Hij meldt dat de SOL niet op de hoogte is van het besluit, dat vrijdag in de Stadskrant werd bekend gemaakt. „Ik wist hier niets van. Het collectief is on dermijnd; het overleg met ge meente en grootwinkelbedrijf is niets meer waard. Juist nu er duidelijke afspraken waren ge maakt over het aantal koopzon dagen, wordt de boel weer om gegooid. Op deze manier be reikt de gmeente niet dal de stad aantrekkelijker wordt." Maar zo'n vaart hoeft het niet te lopen, denkt Van Bochove. „De gemeente wil geen regels meer geven op het punt van de winkeltijden. De wet biedt ons die mogelijkheid door centrum en stationsgebied de status 'toe ristisch gebied' te geven. Daar was gek genoeg niet veel voor nodig. Het is natuurlijk aan de detailhandel zelf om te bepalen wat ze met die vrijheid doen. Verplancke moet niet boos zijn op ons, hij zal moeten investe ren in het organiserend vermo gen van de detailhandel. Daar zijn ze met die zes koopzonda gen al aardig in geslaagd." Bij een poging om de brand in zijn huis aan de Bilderdijkstraat in Leiden te blussen, is de 48-jarige bewoner gisteravond gewond ge raakt aan zijn gezicht en handen. Hij is naar het AZL overgebracht. De brand ontstond op een zolderkamer, vermoedelijk door kort sluiting; Brug vernoemd naar pastor Van Well leiden veertig jaar 'in functie' is en gis teren ook nog eens jarig was. Van Well is al vanaf het begin, 25 jaar geleden, betrokken bij De Regenboog. In deze 'oecu menische geloofsgemeenschap' houden hervormden, gerefor meerden en rooms-katholieken gezamenlijk kerkdiensten. De nieuwe brug naast kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk aan de Watermolen is gisteren officieel gedoopt tot Jan van Well-brug. Het was een bijzonder cadeau voor de rooms-katholieke pastor, die al Herman Bos: „Bij een dagje uit in Leiden hoorde steevast een kopje koffie drinken in de Donkersteeg." FOTO HIELCO KUIPERS is niet meer haalbaar. Hij zou natuurlijk de formule kunnen aanpassen. Zelfbedie ning om maar wat te noemen.? „Daar red ik het nog niet mee. Het pand is toe aan een grondi ge opknapbeurt. De machines zijn verouderd. Ik geloof dat Lunchroom Hendriks nog de enige tent in Leiden was waar ze geen capuccino schonken. Het hele verhaal gaat me zeven ton kosten en die investering kan ik niet meer opbrengen. De verkoop is dus min of meer noodgedwongen. Waarbij ik van harte hoop dat McDonald's de nieuwe eigenaar wordt. Wat zij voor ogen hebben met dat McCafé is eigenlijk een voort zetting van de luchroom."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7