Spanning in Belgrado naar nieuw hoogtepunt Onze Top 10 van deze week. bnino Di Pietro bijt na 'overval' van zich af Buitenland 35 etaalwerkers worden j ziekte doorbetaald Arafat lichtte destijds Sadat in over aanslag Onderweg in de Sahel Frankrijk dringt nog steeds aan op troepenmacht Oost-Zaïre Landen subsidiëren verwoesting van milieu O 99 9.90 1.99 O 6.45 0 1.99 9.90 O 1.98 O 2.98 1.99 6.69 J0pPvande week van 8.98 MDAG 9 DECEMBER 1996 (ternatieve Nobelprijs uitgereikt ^HOLMIn de Zweedse hoofdstad Stockholm wordt vandaag Itêrnatieve Nobelprijs uitgereikt. De prijs gaat deze keer naar loeders van Russische soldaten in Tsjetsjenië, de Ameri- ,ise ecoloog Herman Daly, de Griekse homeopaat George joulkas en de Indische wetenschappelijke beweging Satithya nisfc/Mtf. De alternatieve prijs wordt sinds 1981 uitgereikt en is door de Duits-Zweedse miljonair Jakob von Uexküll. vei bjid-voorzitter Franse Senaat overleden Alain Poher, de voormalige voorzitter van de Franse Se- t, is vanmorgen in een ziekenhuis in Parijs op 87-jarige leef- overleden. Poher was van april tot juni 1969 interim-presi- t en hij was kandidaat bij de presidentsverkiezingen in dat- Le ie jaar. Van 1968 tot 1992 was hij voorzitter van de Senaat. esident Ghana staat op winst *EU iAi President Rawlings van Ghana lijkt af te stevenen op een rwinning in de presidentsverkiezingen. Dat blijkt na telling bijna de helft van het aantal uitgebrachte stemmen. Raw-, sdie met zijn Nationaal Democratisch Congres (NDC) al ien jaar aan de macht is, kreeg 1,84 miljoen stemmen. Diversiteiten Myanmar dicht gqn» Twee universiteiten die het middelpunt zijn van het ientenprotest tegen de militaire junta van Myanmar, hebben daag de colleges opgeschort, mogelijk uit vrees dat de autori- en de onderwijsinstituten anders sluiten. De Nederlandse maliste Minka Nijhuis zal vandaag Myanmar worden uitge- De Myanmarese autoriteiten beschuldigen haar ervan dat ze leelden heeft gemaakt voor de Amerikaanse nieuwszender nisch geweld in Zuid-Afrika: 37 doden enburgZeker 37 mensen zijn het afgelopen weekeinde om- omen bij etnische botsingen in barakken bij een platinamijn lustenburg, ten noordwesten van Johannesburg. De ongere- Iheden begonnen zaterdag in het kampement Freedompark at een winkeleigenaar van de Xhosa-stam was gelyncht, om- hij iemand van de Sotho-stam zou hebben vermoord. De knemers van de mijn verdeelden zich toen volgens etnische ord' eidslijnen in twee groepen, die met elkaar op de vuist gingen, iscl dejenselijke botten in Kabul in de verkoop Wanhopige inwoners van de door oorlogsgeweld g f °i terde Afghaanse hoofdstad Kabul graven menselijke beende- rijrtl op om ze als kippenvoer te verkopen. Een mannenskelet leen gemiddeld gewicht van zes kilo brengt omgerekend 185 cent op, een relatief hoog bedrag in het arme Kabul. jerde dode bij aanslag Parijse metro Een Marokkaanse student, die zwaargewond was geraakt le bomaanslag in de Parijse metro vorige week, is gisteren rieden. Het aantal slachtoffers is daarmee opgelopen tot vier, is de Franse televisie. In totaal raakten 91 mensen gewondv le aanslag waarvoor niemand zich nog verantwoordelijk ft gesteld. Ouc uizenden arrestaties in India Delhi* De Indiase politie heeft gisteren na de arrestatie van lolitica Jayaram Jayalalitha meer dan vijfduizend van haar hangers aangehouden. In een ziekenhuis in Madras stierf man die zich zaterdag uit protest tegen het politieoptreden ;n Jayalalitha in brand had gestoken. Jayalith, een voormalige ister, werd zaterdag wegens corruptie gearresteerd. Zij zou j'd| iremier 3,5 miljoen gulden hebben uitgetrokken voor ruim 100 tv-toestellen die op kosten van de deelstaat Tamil Nadu dorpelingen ter beschikking werden gesteld. •itse brengt kleindochter ter wereld den» De 52-jarige Edith Jones heeft vorige week in het zie- huis van het Britse Darlington haar eigen kleindochter ter eld gebracht. Ze is daarmee de eerste Britse 'surrogaat-oma' rorden. Bij Jones werden twee embryo's ingeplant die waren rtgekomen uit eicellen van haar dochter Suzanne. De eicel waren bevrucht met sperma van Suzannes echtgenoot. De ïw is zonder baarmoeder geboren en kan daarom zelf geen leren voortbrengen. vers n de •ravi if itse werkgevers staken verzet reel erkgevers in de Duitse me- ;ctor hebben toegegeven n iet geen zin heeft zich lan- egen de bonden te verzet- het conflict over de volle doorbetaling bij ziekte, ren vergaderden de werk- s over de CAO-overeen- st die vorige week in de taat Nedersaksen was be- Hier werd de korting van verzijg procent bij ziekte van gehaald. ^ntevakbond IG Metall heeft Servische oppositie wil protest nog verder uitbreiden cairo afp-anp De spanning in de Servische hoofdstad Belgrado beleeft een nieuw hoogetepunt, nu het Opperste Gerechtshof de oppositie de voet heeft dwars gezet, 's Lands hoogste rechters oordeelden zaterdag dat de winst van de opposi tie bij plaatselijke verkiezingen terecht ongeldig is ver klaard. Daarmee schaart het Opperste Gerechtshof zich achter lagere rechtbanken die worden bevolkt door aan hangers van president Milosevic. BELGRADO HANS GERTSEN CORRESPONDENT Deze uitspraak betekent dat de krachtmeting tussen de opposi tie en Milosevic onverminderd doorgaat. „We kunnen ons ge lijk nu alleen nog via de straat halen", zo zei gisteren een juri disch expert van Zajedno, de coalitie van drie oppositiepartij en. Het afwijzen van de laatste beroepsmogelijkheid van de op positie kwam onverwacht. De oppositie had erop gerekend dat het hof haar in elk geval voor een deel gelijk zou geven, zodat Milosevic zonder al te veel gezichtsverlies een uitweg uit de crisis zou worden gebo den. De woordvoerder van de De mocratische Partij, een van de drie 'bloedgroepen' van Zajed no, reageerde gisteren zichtbaar geschrokken op de uitspaak van het hof: „Er kan nu van alles ge beuren. We blijven oproepen tot vreedzame demonstraties, maar het is de vraag hoe lang je massa's van vele tienduizenden hierme een belangrijke over winning behaald. De bond heeft zich met succes verzet tegen het voornemen van de regering in het kader van bezuinigingen te korten op het ziektegeld. De tot toe toe afgesloten, voorlopige arbeidsovereenkom sten houden behalve volledige doorbetaling van salaris bij ziekte, een loonsverhoging in van 1,5 procent in 1997 en van 2,5 procent in 1998. In ruil daar voor stemden de bonden in met minder vakantiegeld en andere gratificaties. bamako Twee Toeareg-vrouwen met kind onderweg in Mali (Sahel). De van oorsprong nomadische Toeareg behoren tot de armste volken ter wereld. Ze proberen nog steeds vast te houden aan hun tradi tionele leefwijze, maar worden daarin door diverse regeringen tegengewerkt. FOTO REUTERS CAROL GUZY id-minister: 'Ik ben het slachtoffer van vulgaire wraak' deeelco van der linden jjj respondent dagen na de 'overval' van de Itali- In ise fiscale recherche op alles wat in atie te brengen valt met Antonio Di tro, slaat de van afpersing beschul- de ex-magistraat en oud-minister zich af. „Er is een armzalige wraak- ie gaande. Het complot waarmee in hoopt mij en mijn ex-collega's te iaden, valt te ontmaskeren", aldus Di >R(tt0 in een gisteren door hem uitge- en kort communiqué, ewel niemand precies weet waar Di zich ophoudt, is het contact met luitenwereld hersteld. Vermoed dat de ex-magistraat verblijft in /-p I in de buurt van zijn woonplaats Cur- waar gisteravond 1.500 bewoners lAI solidariteit met 'hunTonino' een ïloptocht hielden, ietro liet zich niet zien, maar zijn uw zei na afloop dat ze er zich 'nu I20-I ,m'n<der voor schaamt Italiaanse te In Di Pietro's Zuid-Italiaanse ge- tedorp Montenero werd voor hem iren een mis opgedragen. Groot scheepse solidariteitsmanifestaties ble ven dit weekeinde echter uit. Volgens vrienden die hem hebben be zocht is de voormalige spil van het anti- corruptieteam 'Schone Handen' 'niet triest, maar woedend' en vast van plan de beschuldigingen aan zijn adres te weerleggen. Dat zijn strijdvaardigheid dezelfde is gebleken, bleek wel uit het communiqué van gisteren. Di Pietro reageerde direct op de publi catie in de krant Corriere della Sera van onderdelen uit het duizend pagina's tellende dossier dat het speciale team van de fiscale recherche, Gico, over hem heeft opgesteld. De rechercheurs zijn ervan overtuigd dat de ex-magi- straat en ex-minister geld ontving van de obscure smeergeldbankier Frances co Pacini Battaglia, die zo (tot twee maanden geleden) uit handen van jus titie wist te blijven. Dè 'blitz' van vrijdag, tijdens welke hui zen en kantoren van Di Pietro en van enkele van zijn vrienden zijn doorzocht en waarbij bergen materiaal in beslag zijn genomen, diende vooral om de fi nanciële handel en wandel van de ex- minister in kaart te kunnen brengen. Men zocht kortom naar bankrekenin gen, en in het bijzonder naar een be drag van zeventien miljoen gulden dat zou zijn verdeeld door Di Pietro en twee van diens vrienden. „Ik dank de Corriere voor het illegaal verspreiden van het rapport van het Gi co", schrijft Di Pietro. Hij noemt de ver onderstelde economische banden met Pacini Battaglia 'vulgaire laster' en 'het hele verhaal' niet meer dan 'een grap'. Bewijzen hiervoor leverde Di Pietro in het communiqué van gisteren niet. Wel klaagde hij later zowel de krant als het Gico officeel aan wegens laster. Afgaande op het dossier van de fiscale recherche is de positie van Di Pietro da nig verzwakt. Men zou bewijzen heb ben gevonden dat Di Pietro, ook toen hij minister van openbare werken was, nog zaken heeft gedaan met Pacini Bat taglia en diens, zoals de rechercheurs het noemen, 'levensgevaarlijke lobby'. De paradox is hier totaal. De oproep van de toenmalige minster Di Pietro om de vanwege (onder meer Di Pie tro's) corruptieonderzoeken lam geleg de openbare werken weer op te starten, moet nu gezien worden als een poging personages als Pacini Battaglia weer in staat te stellen de smeergeldmachine in werking te zetten. De corruptiebestrij der Di Pietro zou hiervan dus een van de belangrijkste profiteurs zijn. Di Pietro is ervan overtuigd dat de re chercheurs wraak nemen op het feit dat hij als magistraat veel corruptie binnen het korps heeft blootgelegd. Zijn vroe gere baas, hoofdprocureur Saverio Bor- relli, liet gisteren doorschemeren te ge loven dat de beschuldigingen het direc te gevolg zijn van gemanipuleer van de intrigant Pacini Battaglia. De cynische bankier zou, wetende dat zijn telefoon werd afgeluisterd, gif heb ben rondgestrooid om de rechercheurs een plezier te doen. De definitieve be kentenis zou hij vorige week hebben gedaan: het leverde Pacini Battaglia huisarrest op en leidde twee dagen later tot de 'blitz' die normaal alleen voorbe houden is aan leiders van de maffia. demonstranten in de hand kunt houden. Als de demonstraties uit de hand lopen, is dat de schuld van Milosevic." Net als zaterdag gingen giste ren meer dan 100.000 mensen de straat op in Belgrado. Ook in andere steden werden grote be togingen gehouden. „Ofwel we gaan door met onze strijd voor een modern, democratisch en Europees Servië totdat we heb ben gewonnen, ofwel we geven toe dat we hebben verloren en dat we allemaal slaven van Milosevic zijn", aldus oppositie leider Draskovic. De Palestijnse president Arafat heeft onthuld dat hij de Egypti sche ex-president Sadat heeft gewaarschuwd voor een moge lijke aanslag op diens leven. Hij deed dat vijf dagen voor de moord op de Egyptische presi dent, op 6 oktober 1981, door moslim-fundamentalisten. In de Egyptische regerings krant Rose al-Youssefverklaarde Arafat dat hij op de hoogte was gesteld door de huidige minis ter van internationale samen werking, Nabil Shaath, die des tijds in de Egyptische hoofdstad Cairo woonde. De toenmalige PLO-vertegen- woordiger in Egypte, Saïd Kamal, bracht Sadat op de hoogte van de samenzwering tegen hem. De president rea geerde woest en moet boos hebben uitgeroepen: „Wat? Zeg Arafat dat hij eerst maar eens voor zijn eigen veiligheid moet zorgen." Na de ondertekening in 1979 van een vredesakkoord tussen Israël en Egypte waren de con tacten tussen Egypte en de meeste Arabische leiders, onder wie Arafat, verbroken. Ondanks hun slechte onderlinge relatie meende Arafat te moeten ingrij pen omdat hij Sadat al tiental len jaren kende. De Palestijnse president ver klaarde in hetzelfde interview ook de Israëlische ex-premier Rabin te hebben gewaarschuwd voor een aanslag op diens le ven. Arafat ontmoette Rabin eind oktober 1995, tijdens de tweede economische top voor Noord-Afrika en het Midden- Oosten in de Jordaanse hoofd stad Amman. Die waarschu wing kwam enkele dagen vóór de joodse extremist Amir zijn fatale schoten op Rabin afvuur de. PARUS AFP-Rtr Buitenlandse Zaken fluit minister Godfrain terug macht in Zaïre lijkt overigens niet erg waarschijn lijk meer. De Canadese ministers van defensie en buitenlandse zaken zeiden donderdag dat ze de operatie in Oost-Zaïre eigenlijk niet meer nodig vinden. Zij concludeerden dat de overeenkomst tussen Tanzania en Rwanda voor de terugkeer van een half miljoen Rwandese vluchtelingen hulp aan Rwanda belangrijker maakt. De Canadese commandant Baril van de multi nationale troepenmacht heeft gisteren deson danks een bezoek gebracht aan Oost-Zaïre om meer informatie te krijgen. In de stad Goma zei hij dat de rebellen hebben beloofd dat zij de hulpverlening aan de vluchtelingen niet zullen dwarsbomen. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken ontkent dat Parijs niet langer aandringt op het sturen van een internationale troepenmacht naar Oost-Zaïre. Met deze mededeling floot Buiten landse Zaken minister Jacques Godfrain van ont wikkelingssamenwerking terug. Godfrain had zaterdag in een interview met het weekblad Le Journal du Dimanche gezegd dat het inzetten van een multinationale troepenmacht van de baan was. Het zou volgens hem beter te zijn een conferentie te houden van de landen in de regio. Het inzetten van de internationale troepen- washington afp World Watch Institute in rapport: dens verkiezingscampagnes en zelfs corruptie. Door subsidies voor de visserij zijn bijvoorbeeld twee keer zoveel vissersschepen gebouwd als uit muilieu-oog- punt verantwoord is. In de Verenigde Staten maken handelsbeperkingen en subsi dies de prijs van Amerikaanse suiker twee keer zo hoog als de wereldprijs. Dit kost de consu ment 1,4 miljard dollar per jaar. Suikerproducenten worden er door aangezet nieuwe plantages aan te leggen in het Everglades- park in Florida, een zeer kwets baar moerasgebied. In Duitsland legt de regering 110.000 gulden per jaar neer voor elke mijnwerker in de ko lenmijnen, de meeste vervuilen de energiebron. Met dit geld, al dus het WWI, zou Bonn de mij nen kunnen sluiten en de mijn werkers kunnen betalen als ze thuis blijven. Landen geven jaarlijks wereld wijd vijfhonderd miljard dollar aan subsidies uit voor projecten die het milieu verwoesten. Voorbeelden zijn de ontbossing en overbevissing. Dat stelt de organisatie World Watch Insti tute (WYV1) in een zaterdag ge publiceerd rapport. Als de landen de omstreden subsidies zouden afschaffen, kunnen zij de inkomstenbelas ting met zeven procent verla gen. Zij kunnen dan nieuwe werkgelegenheid scheppen en de kosten van milieuvervuiling beperken. „De regeringen heb ben niet de bedoeling geld te verkwisten of het milieu met subsidies te verpesten", schrijft de opsteller van het rapport, David Roodman. Maar de sub sidies blijven bestaan als gevolg van politieke druk, beloften tij- Thatcher verlost zoonlief van miljoenenschuld londen* anp Barones Thatcher heeft uit ei gen zak zo'n twee miljoen gul den neergeteld om de zakelijke problemen van haar zoon Mark op te lossen. Dit meldde de Sunday Times gisteren. De Britse oud-premier legde het bedrag volgens bronnen rond de familie op tafel om haar zoon te vrijwaren van diverse rechtszaken. Mark ligt onder meer overhoop met voormalige Amerikaanse zakenpartners en de belastingdienst. Thatcher spendeerde de afgelopen drie jaar al bijna zes miljoen gulden om haar wispelturige zoon de hand boven het hoofd te hou den. Binnen de familie wordt met een scheef oog gekeken naar 'de bakken met geld' die naar Mark gaan, zoals zijn tweelingzuster Carol het noemt. Carol verdient als schrijfster haar boterham. WTO-top werpt zich op eenheid singapore anp Premier Goh Chok Tong van Singapore heeft vandaag het startschot gegeven voor de eer ste top van de Wereldhandels organisatie (WTO). In zijn ope ningstoespraak tot honderden afgevaardigden uit 160 landen waarschuwde hij tegen een Noord-Zuidkloof, wil het WTO- systeem overeind blijven. Volgens de premier moeten de ontwikkelingslanden de tijd krijgen om zich aan te passen aan de verplichtingen die voort vloeien uit het in 1993 afgeron de wereldhandelsoverleg, beter bekend als de Uruguay-ronde. Vooral de allerarmste onder hen vrezen naar de zijlijn te worden gedirigeerd. Ook WTO-directeur-generaal Ruggiero merkte op dat de een heid in zijn organisatie nog fra giel is, en' riep de afgevaardig den op die te versterken. Hij drong er op aan overeenstem ming te bereiken over nog openstaande kwesties, die een gemeenschappelijke slotverkla ring tot nu toe hebben tegenge houden. De meest omstreden kwestie is die over arbeidersrechten, zoals vakbondsvrijheid. Met na me de Zuid-Oost-Aziatische landen willen niets weten van een rol voor de WTO, de Vere nigde Staten juist wel. Europees handelscommissa ris Brittan pleitte ervoor in Singapore overeenstemming te bereiken over een akkoord inza ke informatietechnologie. Daar bij gaat het vooral om geleidelij ke afschaffing van de invoer rechten op pe's, faxen en derge lijke. Witlof, 500 gram Slavinken, 100 gram A65-1.05 kilo ®®®a 15SÜ CU Engelse theemelange, doos 40 zakjes 4 gram Conqueror Sherry, very very dry, medium dry of cream, fles 0.75 liter -m Tarvo-of casinobrood, heel Nu Ctl Goudse belegen kaas 48+, kilo NO Buitoni Melba toast, naturel, sesam, volkoren of rondjes, 2 pakjes naar keuze Nu Grand'ltalia Pasta's, Farfalle, Fusilli, Pipe Rigate of spaghetti, 2 pakken 500 g 398 Pepsi Cola, regular, light, max of light caffeine free, fles 1.5 liter 239 01 Perla Mokka koffie, snelfiltermaling pak 500 gram of 2 pakken 250 gram -795" Ctl Hele kip, 2 stuks op schaal, 1.7 kilo m Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. Aanbiedingen gelden t/m 14 december a s

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5