S)PORT Staatsen: 'Ik had dit kunnen voorkomen' Van Bronckhorst imponeert Hiddink Noordwijk krijgt voetballes en is weer middenmoter Oranje-aanvallers kampen met blessures 1 rbiter Uilenberg legt EC-NAC kwartier stil st fl[ecker OR ucratieve 'eek voor ANDAG 9 DECEMBER 1996 44fiatore dreigt met boycot es Flavio Briatore dreigt komend seizoen de Grand Prix Italië te boycotten. De Italiaanse baas van het Benetton- zal zijn renstal aan de kant houden als het onderzoek naar chuldvraag bij de dood van Ayrton Senna, op 1 mei 1994 op L PR c'rcu^ van Imo'a'tot veroordelingen zal leiden. „Ik weiger 0 n team in te zetten in een land waar ik het risico loop ver- JÖ.5 >d te worden in geval van een dodelijk ongeluk", zei Briatore. 3Pm) l koopt Bociek en Gillhaus AZ heeft twee spitsen vastgelegd: Krzysztof Bociek (22) is Gillhaus. De Pool speelt al enkele weken op huurbasis de Alkmaarders. Hij tekende een contract voor 3,5 jaar. De louwi ist van Gillhaus (33) is opmerkelijk, omdat werd aangeno- dat de spits een overeenkomst bij NAC zou tekenen. Maar lormalige international had meerdere aanbiedingen, sloeg van de Bredanaars af en koos voor AZ. Gillhaus komt begin jari naar Alkmaar. De voormalige speler van FC Den Bosch, Aberdeen en Vitesse tekende een contract voor anderhalf met een optie voor nog een seizoen. mtac VRO dsrechter Uilenberg heeft ^(Tg iredivisieduel tussen NEC AC een kwartier lang stilge- Aanleiding vormden de jke spreekkoren van de aanhang in de tweede lan zijn adres. „Ik ga nu al jaar als scheidsrechter op dit niveau. Dus ik kan wel bepalen wanneer er ilsmatig een grens wordt chredenaldus Uilenberg, wedstrijd in de 60ste mi- staakte nadat hij vanaf de ne voor onder meer 'kan- 'hoerenjong' en 'kan- was uitgemaakt. P O enberg had het al in de (jij helft bij het Nijmeegse ?k verbruid toen hij NEC- Bas Roorda na een om- fi [ïen handsbal met een rode 1^1 van het veld stuurde. De eteil jder ÏOSM e< r in HEN RTR/ANP aan NAC toegekende vrije trap, waaruit de Noor Staurvik 0-1 scoorde, strooide nog extra zout in de wonden. De hatelijke spreekkoren, die Uilenberg bij de rast moest aanhoren, namen in de tweede helft slechts toe. Uilenberg blies na een uur af en wees met een resoluut gebaar richting cata comben. „Ik heb de afgelopen twaalf jaar pas één keer een wedstrijd gestaakt. Er moet echt wel wat aan de hand zijn voor je zo'n beslissing neemt. Vandaag zijn er duidelijk grenzen over schreden", aldus de arbiter. Spoedoverleg tussen Uilen berg en de voorzitters van de betrokken clubs zorgde ervoor dat de wedstrijd na een kwartier weer hervat kon worden. In het vervolg hield de aanhang van NEC zich opvijflend rustig. Jos Staatsen trok zijn stropdas recht, stapte naar de mi crofoon en gaf een toelichting op zijn rugblessure. „Uiteraard zijn daarover twijfels uitgesproken. Een ver slaggever drong door tot de kamer van de behandelend neuroloog. Hij is eruit getrapt." klaar zijn, om fris te blijven. De bijeenkomst van zaterdag duur de zes en een half uur. Staatsen was fel. Hij deed een spelletje met de zaal. Van wie zijn deze citaten? „Het huidige bestuur is te autoritair. Het sec- tiebestuur is er voor de clubs." Het antwoord gaf hijzelf: van Van den Herik, Feyenoord. De uitspraken uit 1992 gingen over het vorige kabinet, dat van Van Rooijen. Over het huidige bestuur, en Staatsen noemde geen naam van de bedenker, citeerde hij: „Ondemocratisch, dictaroriaal. Staatsen is een 'asociaal-demo- WIM VISSERS/ANP De toon van de eerste, fascine rende vergadering onder het demissionaire bestuur-Staatsen was gezet. Een ieder mocht zich uitspreken over het fiasco van Sport7 en over elkaar, vrijelijk. Het was een therapeutische middag in de bossen van Zeist. Staatsen, de koele cijferaar zoals hij zichzelf met enig cynis me noemde, zei later dat de vergadering nog nooit zo in houdelijk had gepraat. Dat kon ook moeilijk anders. Staatsen wilde altijd binnen twee uur Jorien van den Herik: stapels citaten. craat'." Hij lastte een korte stilte in en zei toen: „Ik zou u zo'n stapel citaten kunnen geven. Een dergelijke uitspraak van ons over iemand van u is ner gens te vinden. Never nooit. We zijn graag uw bestuur. Om u te dienen. Maar we zijn geen voet veeg." Misschien niet. Wel was het zo dat bij eerdere vergaderingen Van den Herik en Van Praag, te genstanders van het eerste uur van Sport7, soms nauwelijks ge legenheid kregen hun grieven te uiten. En was het zo beleefd wat bestuurslid Kesler zaterdag zei over de mening van Nicole Edelenbos, directeur van Feye noord annex juriste? „Voor haar mening 20 andere. Staatsen bleef Sport7 een gouden idee noemen. In brie ven had het bestuur de clubs gevraagd de rijen te sluiten, want een fiasco dreigde. „Als ik had kunnen handelen namens een eensgezinde achterban, had ik dit kunnen voorkomen. We konden de weelde van een megacontract niet dragen." Steeds weer stuitten de mees te clubs op de houding van Feyenoord en Ajax, die een be langrijke rol zouden hebben ge speeld in het echec. Althans, zo beschouwde de vergadering dat. Benoit Wesly van MW: „Feyenoord zat op de fiets en Ajax af en toe op de bagagedra ger. Of ze nou door groen of rood zijn gegaan, wij zijn met zijn allen doodgereden." De Bourgondiër zei ook nog: „Wij kunnen fluiten naar onze cen ten, zijn persoonlijk de vemie- Jos Staatsen: „We zijn graag uw bestuur. Om u te dienen. Maar we zijn geen voetveeg." ling in geholpen. Rien ne va plus, het geld is niet meer van u. Feyenoord en Ajax, bedankt." John Ringelenstein van ADO Den Haag: „Als twee olifanten vechten, gaat het gras kapot. In de Kuip en in de Arena." Frans Derkx van Einrihoven: „Ajax en Feyenoord willen gewoon meer geld en strooien daar een pseu- do-ethisch sausje over." Hij had het over 'verdraaiingen' in Am sterdam en lokte Van Praags woede uit. Het langste verhaal was van Jan Schouten, FC Den Bosch. De man is socioloog en hij waarschuwde Van den Herik meteen zich niet denigrerend op te stellen ten opzichte van de 'kleintjes'. „Als je rijk bent of een grote bek hebt, kun je ande ren blijkbaar straffeloos verne deren. Geweld begint met woorden. Kunnen we daar eens mee ophouden? Ook als voor beeld naar supporters. Aan de twee 'dwarsliggers', waarvan Feyenoord wat hem betreft wel eens een tijdje uit de Michael van Praag: „Kunnen we doorgaan met betaald voetbal in plaat sen waar 800 of 1000 toeschouwers komen?" foto gpd competitie genomen kon wor den als het zo doorgaat, vroeg hij: „Bent u uit op ons onheil?" Nee, zei Van Praag, die vond dat de rol van Feyenoord en Ajax wel erg hoog werd aangeslagen. „Te weinig mensen keken naar Sport7. Geen inkomsten, geen publiek, men liep er gewoon niet warm voor." Hij herhaalde dat Feyenoord en Ajax geen zin hebben clubs zonder levensvatbaarheid in le ven te houden. Want opeens ging de discussie niet meer over televisie, maar over de sanering van de sector. „We zijn hele maal niet zo verdeeld. Maar kunnen we doorgaan met be taald voetbal in plaatsen waar 800 of 1000 toeschouwers ko- Staatsen wil de sanering van het betaalde voetbal laten af hangen van het bedrijfstakon- derzoek dat gaande is. Mis schien is het daarna tijd voor zuivering van het bestand, maar dan met verstand. Tot de gro ten: „Steeds als jullie dit soort uitlatingen doen. organiseer je eigen oppositie. Vijandschap. Al heb je gelijk. We hebben nou eenmaal allemaal een stem. Ja inderdaad, net als bij de Sey chellen en de VS in de politiek. they are a changing. Bar- 09 Becker moet het lied van 'avoriet Bob Dylan gisteren e; Olympia Halle in Mün- onwillekeurig geneuried jaar geleden weigerde enoot Boris uit te komen premiere van de Grand Cup. Hij noemde het toer- waar toen 2 miljoen dollar de winnaar klaar lag, per- wanstaltig. Zondag incas- e hij zonder met de ogen ipperen 1,875 miljoen dol- 3,2 miljoen gulden. :ker werd gisteren voor de keer in zijn 13-jarige aan bezitter van de Grand Cup. Hij versloeg in de fi- n 83 minuten Goran Ivani- in drie sets, 6-3 6-4 6-4. tisevic had zijn kruit een erder verschoten, 47 aces opwindende en humoris- vijfsetter tegen Kafelnik- e Kroaat boog de achter- L van 2-0 in sets om, 6-7 2- II 16-2 6-4. In de vijfde set 1I Ivanisevic na verlies van pslag zijn racket uit woede Kafelnikov reageerde Hij stapte na de wissel wee rackets op de baan. nisevic zag er de humor an in en haalde eveneens veede racket. Tot vermaak de 11.000 toeschouwers n beide spelers een paar met twee slagwapens, de ernst terugkeerde, be- anisevic het kiJlersinstinct. likov was zijn opslag kwijt, p a is sloeg 27 dubbele fouten. UI ker stapte de finale bin- WW|loor een zege in drie sets m Henman: 7-6 6-3 6-1. lale tegen Ivanisevic werd ne-man show. De Duitser de bij vlagen briljant. „Ik de laatste twee maanden ste tennis uit mijn loop- verklaarde de winnaar, is doodzonde te moeten IVCf|>auzeren.' winnaar van de Australian vliegt over vijf weken naar B\ Dume om zijn titel te ver- tenti en" Maar niet nadat hij i c overwinning zijn vrouw 35 113 had bedankt. „Zonder sun van mijn vrouw was it mogelijk geweest." J Becker had geen reken- ine in haar tas. Maar haar schroefde zijn verdienste tennisjaar op tot 4,3 mil- a Qdollar en zijn totale ver- .Tten tot bijna 25 miljoen Zes jaar geleden liet hij incipe twee miljoen dollar *en. Bob Dylan zong het it: de tijden veranderen. DEN HAAG ANP Een aanvallersprobleem be dreigt Oranje op weg naar de belangrijke WK-kwalificatie- wedstrijd tegen België, zaterdag in Brussel. Bergkamp, Ronald de Boer, Patrick Kluivert en Pierre van Hooijdonk kwamen afgelopen weekeinde niet in actie. Bondscoach Guus Hiddink maakt de selectie vandaag be kend. Zowel Nederland als Bel gië heeft twee duels gewonnen op twee. Dennis Bergkamp miste al drie opeenvolgende wedstrijden van de Engelse koploper Arsenal, waaronder het duel met Derby County za terdag. Bergkamp, die op 9 no vember drie keer scoorde in het doelpuntenfestijn met Wales (7-1), heeft een spierverrekking in de dij. Pierre van Hooijdonk was de laatste duels van Celtic afwezig met een kuitblessure. Hij is in middels in Nederland voor be handeling. De vroegere spits van NAC was de grote man tij dens het eerste kwalificatiedu el, toen hij als invaller twee keer scoorde tegen Wales. Patrick Kluivert en Ronald de Boer, woensdag nog geprezen voor hun aandeel in de moeilij ke zege op Grasshopper, ont braken tegen AZ. Kluivert door een teenblessure, Ronald de Boer met 'algemene malaise'. Volgens Ajax kan Hiddink ze wel gewoon oproepen voor de Derby der Lage Landen. Voor Kluivert zou dat voor het eerst sinds het EK in Engeland zijn. De blessure-problemen ope nen perspectieven voor Roy Makaay en Youri Mulder. Bei den scoorden afgelopen week einde twee keer. Makaay nam de volledige productie van Vi tesse voor zijn rekening tegen Sparta. Mulder deed hetzelfde tegen Hansa Rostock. Saillant is dat de 31-jarige oud-internatio nal Johnny Bosman inmiddels op tien doelpunten in de eredi visie staat, na zijn twee treffers, van gisteren tegen FC Utrecht. Bosman behaalde een goed ge middelde in Oranje: in 28 inter lands scoorde hij zestien keer. Van de andere 'buitenlan ders' speelde Reiziger niet met AC Milan tegen Udinese. Win ter wel met Inter tegen Vicenza, Seedorf ook met Real in de top per tegen Barcelona. De Koek (Schalke) is geblesseerd. Frank Verlaat gaat twee miljoen verdienen bij Stuttgart ROTTERDAM GPD Arie Haan is teleurgesteld dat Feyenoord er niet in is geslaagd om Frank Verlaat naar de Kuip te halen. Op voorstel van de Groninger was Jorien van den Herik in contact getreden met de libero van VfB Stuttgart. Ver laat vond de aanbieding van Feyenoord echter te laag. Feye noord stelde nog een salarisver hoging voor, maar ook die vond Verlaat niet interessant. Ook PSV hengelde naar zijn diensten en dacht zelfs al rond te zijn met Verlaat, die uiteinde lijk zijn contract met de Duitse Bundesligaclub verlengde. Ver laat zou bij VfB Stuttgart meer dan twee miljoen per jaar gaan verdienen. „Heel teleurstellend," zegt Haan, die op zoek blijft naar versterking. DOETINCHEM Hans van der Haar van De Graafschap houdt Bernard Schuiteman van de bal af. foto anp MARCEL VAN DER KRAAN/GPD Trainer Arie Haan wil de ko mende weken met het bestuur van Feyenoord bespreken welke mogelijkheden er zijn om het elftal in de winterstop te ver sterken. De Rotterdammers moeten een beslissing nemen of zij in de tweede helft van de competitie alles op de landstitel zullen zetten of dat zij met ge ringere investeringen genoegen nemen met de tweede plaats. Door de indrukwekkende ze ge van Feyenoord tegen De Graafschap (0-4) heeft het elftal van Haan bewezen nog spring levend te zijn en meer in zijn mars te hebben dan in de laatste Europa Cup-wedstrijd tegen Tenerife tot uiting kwam. Mede door het nieuwe punten verlies van Ajax lonkt de Cham pions League voor Feyenoord. Een tweede plaats in de eindrangschikking geeft vol gend seizoen ook recht op deel name aan die Champions Lea gue. Dat maakt de noodzaak voor het behalen van het landskam pioenschap, afgezien van de sportieve eer, minder groot dan in het verleden. De technische leiding van Feyenoord is zich ervan bewust dat het elftal kwa liteit ontbeert om PSV werkelijk naar de kroon te steken. Jorien van den Herik, die voor zaken al weer in de Verenigde Staten verblijft en h£t duel in Doetin- chem aan zich voorbij moest la ten gaan, moet nu afwegen of hij de miljoenen die Haan nodig heeft om de gewenste verster king te halen, wil vrijmaken. Haan: „Ik heb aangegeven wat goed is voor de club. Het bestuur moet het zelf verder in vullen. Er is een belangrijk ver schil tussen wat ik wil en wat er bij Feyenoord kan. Dat maakt het voor mij moeilijk om mijn echte wensen hardop uit te spreken. Als je een echte top- speler zoekt, moet je zomaar tien miljoen op tafel leggen. In dat geval kan je inderdaad voor de titel spelen. Je kunt ook an dere doelen stellen. Feyenoord is iets aan het opbouwen en kan met de huidige middelen ook bepaalde dingen realiseren. Het ligt eraan wat de club wil..." Vanuit de spelersgroep wordt druk uitgeoefend op de leiding van Feyenoord om inderdaad de transfermarkt op te gaan. Ronald Koeman vindt de komst van een sterke middenvelder een 'must', Jean-Paul van Gastel vindt zelfs dat Feyenoord meer dan één speler moet aantrek ken. Feyenoord draaide als een trein, kende nauwelijks zwakke pionnen en liet de 'superboe ren' alle hoeken van de Achter hoek zien. Fritz Korbach, die van de Graafschap een echte subtopper heeft gemaakt en dit seizoen al menige stunt heeft geboekt, was verbijsterd door de kracht van Feyenoord. „Als iemand mij voor dit weekend had verteld dat wij met 4-0 zouden verliezen van Feyenoord, had ik hem een en kele reis naar het gekkenhuis gegeven," zei Korbach na af loop. „Dan kan ik nu wel een heel verhaal gaan ophangen over de manier waarop wij onze doelpunten tegen kregen en dat die fouten nooit gemaakt had den mogen worden, maar mis schien moet ik als coach ge woon zo groot zijn en toegeven dat Feyenoord veel te sterk voor een ploeg als de Graafschap is. Het is niet leuk, maar wel de waarheid." De beste man aan Rotter damse kant was Giovanni van Bronckhorst, die als centrale en meest verdedigende midden velder opereerde. „Nu Giovanni zo goed op de positie van Jean- Paul van Gastel speelt, zien we pas wat we al die weken hebben gemist. Hij deed het fantas tisch," jubelde Haan. Na de pauze ging Feyenoord onder aanvoering van de door bondscoach Guus Hiddink be keken international op jacht naar een monsterscore. Via Henrik Larsson en Ronald Koe man (strafschop) bouwde Feye noord zijn voorsprong snel uit, maar daarna voorkwamen de paal en doelman Ron Olyslager een groter echec voor de Graaf schap. De Graafschap: Olyslager; Victoria, Hendriks, Vreman en IJndenbergh; Lukassen, Schultz (fiü. Viscaal), Taiwo (40. Nok) en Fuchs; Ibrahim en Van der Haar. Feyenoord: De Goey, Schuiteman, Koeman en Fraser, Van Wonderen. Sanchez, Larsson (77. Zwijnenberg), Van Bronckhorst en Claeys (85. Allo- tey); Taument en Vos. NOORDWUK WILLEM SPIERDUK Een overwinning op koploper Scheveningen zou Noordwijk terugbrengen in de race om de titel, meer clubs uit de regio zouden zich met de strijd om de eerste plaats gaan bemoeien. Bespiegelingen vooraf, die na afloop luchtkastelen bleken. Noordwijk was kansloos tegen Scheveningen (0-3) en is de rest van de competitie gewoon weer middenmoter. De manier waarop de neder- laag tot stand kwam, moet hard zijn aangekomen in de Noord- wijkse gelederen. Scheveningen bleek namelijk op alle fronten meer dan een klasse beter. De koploper in de hoofdklasse speelt beter als collectief en heeft bovendien op vrijwel elke positie in het elftal een betere voetballer lopen dan Noordwijk. „Ze krijgen voetballes", zong de Scheveningse aanhang dan ook aan het einde van de eerstë helft bij de stand 0-2. Het was boffen voor Noordwijk dat Scheveningen in de tweede helft zoveel gas terug nam, dat het maar 0-3 werd en de ploeg van Ruud Bröring zelf nog wat goede kansen op een doelpunt kreeg. Nog opvallender dan de ne derlaag was de gelatenheid waarmee Noordwijk vooral in de eerste helft acteerde. De ploeg toonde geen strijdlust en geen agressie. En zodra de bal over de middenlijn richting aanval ging, was die binnen de kortste keren weer in Scheve- nings bezit. Zelfs Ruud Bröring zat als een dood vogeltje langs de kant. De trainer is op z'n best als hij driftig langs de lijn be nend, moppert op scheidsrech ters en tegenstanders. Maar dat gedrag heeft binnen zijn club nogal wat kritiek opgeroepen. Het gevolg is dat Bröring nu wel rustig langs de kant zit, maar niet bepaald als een inspiratie bron voor zijn ploeg oogt. De trainer zag zijn ploeg in de eerste helft maar een geslaagde aanvalsactie ondernemen. Toen de stand nog 0-0 was, verspeel de de Scheveningse spelbepaler John Blok de bal op het mid denveld en via Patrick van de Gronde en linksback Richard Pel kwam de bal bij Fred Bloem, die op de penaltystip alle tijd kreeg om aan te leggen, maar naast schoot. „Wat gebeurt er als Bloem die bal maakt", vroeg Bröring zich na afloop af. Vermoedelijk zou Scheveningen hetzelfde hebben gedaan als het zaterdagmiddag op sportpark Duinwetering deed, namelijk het klassever- schil in doelpunten uitdrukken. Reggie Martina begon daar mee in de 21ste minuut. Arnold Reinders schoot de bal tegen het achterwerk van Ron de Ja ger aan en via Blok kwam de bal bij Martina. De rechtermidden velder omspeelde drie man en schoot de bal laag en hard langs doelman Claus. Noordwijk bleek geen mo ment in staat om iets te begin nen wat op een offensief leek. De ploeg startte dit seizoen en thousiast met een systeem waarin Fred Bloem als linker spits opereert, maar halverwege de competitie heeft de spits er pas vier achter zijn naam staan. Dat gebrek aan doeltreffend heid is overigens niet van dit seizoen. De tweede helft van de vorige competitie maakte Bloem er twee, zodat zijn pro ductie voor het jaar 1996 mo menteel zes doelpunten be draagt. Met Patrick van Dam in de spits en Patrick van de Gronde daarachter moet Noordwijk be ter in staat zijn om over de grond voor aanvallend gevaar te zorgen. Dat werd door Scheve ningen onderkend en simpel geneutraliseerd. Marcel de Jager en Robin Knoester (voor de tweede keer op het middenveld spelend, Frans Danen is vrije verdediger) speelden dicht voor voorstopper Ron Cramer en Noordwijk kreeg geen schijn van kans. De amateurkampioen speelde na de openingstreffer twintig minuten demonstratie voetbal en besloot die periode met een doelpunt van Knoester, die na een fraaie aanval de bal volledig verkeerd raakte, maar wel over Claus zag heen stuite ren: 0-2. Toch had het in de tweede helft nog een wedstrijd kunnen worden, wanneer Niels Karre- mans (hij verving Fred Bloem) iets meer geluk had gehad, bij zijn eerste balcontact. Scheve- ningen-doelman Dave Kraayen- brink kon nog net een hand te gen de bal zetten. Vijf minuten daarna besliste Scheveningen het duel. Blok gleed langs Azier en legde de bal zuiver op het hoofd van Ron de Jager die sim pel de 0-3 inknikte. De koploper in de hoofdklas se zette het duel te ontspannen voort. Karremans, Van Dam en Van de Gronde kregen prima kansen op een doelpunt, maar steeds stond Kraayenbrink in de weg. Ruud Bröring sprak na afloop van een 'deceptie'. „Ik begrijp niet waarom we zo slap begon nen. Fred Bloem was zelfs ner veus voor de wedstrijd, dat is-ie anders nooit." De Noordwijk- trainer hoopt dit seizoen nog een periodetitel te pakken met zijn ploeg. „De stap naar de top is te groot om in een keer te zet ten. Volgend seizoen, dan moet Noordwijk er bij zitten." En dan maar hopen dat Kat wijk en Scheveningen in de hoofdklasse B worden inge deeld. Noordwijk: Glaus; Van Kins, Smit, Reinders, Pel; Azier, Van de Gronde, De Ridder; Scheurwater. Van Dam, Bloem (Karremans)

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17