Vrouwelijke huisarts vriendelijker Gezondheid IBSl Verschillen in aanpak van vergrote prostaat MAANDAG 9 DECEMBER 1996 ÖHHWiSBÉ REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150265 Signalen negeren Sociaal zwak. Achterstandsmilieu. Hygiënisch pro bleemgeval. Met deze en vele andere eufemismen is het dossier van Kees gelardeerd. Keurige woorden, waarachter een zee van armoede, vervuiling en al coholverslaving schuilgaat. Zijn uitkering stelt hem in staat een dagelijkse portie alcohol te nuttigen, eten en persoonlijke hygiëne zijn al lang niet be langrijk meer. Hij zou nooit uit zichzelf een arts hebben bezocht, maar op een avond werd hij om ver gereden door een pizzakoerier, en naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis gebracht. Kees had geen ernstige kwetsuren, was nogal smoe zelig, maar niet vuil genoeg om de rottingslucht die om hem heen hing te verklaren. Kijkend in zijn mond viel onmiddellijk een grote, vies ruikende zweer op. die achter in de mondholte op (je boven kaak zat, en zich uitbreidde over het gehemelte. „Getverdemme", dacht ik, dit is foute boel" en Kees moest meteen door naar de KNO-arts. Mijn vermoeden van een kwaadaardig gezwel werd per omgaande bevestigd door de specialist, die zijn twijfel uitsprak over de behandelbaarheid van dit grote mondholtecarcinoom. Mondholtecarcinomen komen in Nederland niet zo frequent voor. Per jaar overlijden ongeveer 400 mensen (ongeveer driemaal zoveel mannen als vrouwen) aan de gevolgen van deze groep van aan doeningen. Vergeleken met de grote 'killers' in de oncologie maag en darmkanker 10.000, long kanker 8.000 pn borstkanker 3.500 slachtoffers per jaar is dat niet veel. Het percentage patiënten dat de ziekte niet overleeft, is wel tamelijk hoog. Deze slechte prognose houdt verband met de in de regel erg late ontdekking van het gezwel. Om bij Kees te blij ven: hij had al maanden pijn in zijn kaak en oor, maar met een extra borreltje viel dat best uit te houden. Zijn kunstgebit droeg hij al langer niet meer - het paste toch niet. Kees is natuurlijk een extreem geval, maar ook bij aangepastere lieden wordt een vroeg signaal zoals een pijnlijke plek on der een kunstgebit vaak ge negeerd. Soms ook ontwik kelt zich de tumor onge merkt. Een beruchte plek is helemaal achter in de mond, daar waar onder- en bovenkaak samenko men. Dit verborgen hoekje wordt ook wel 'Coffin's Corner' genoemd, om maar even duidelijk te ma ken dat kanker op deze plaats u regelrecht de kist in helpt. De oorzaak van deze vorm van kanker moet ge zocht worden in slechte leefgewoonten. Alcoholge bruik (en misbruik), roken van sigaretten en pijp, maar ook alternatieve vormen van tabaksgebruik zoals pruimen, dragen bij aan het ontstaan van mondholte-kanker. Het dragen van een kunstgebit speelt geen oorzakelijke rol. Overigens, ieder kunst gebit gaat na verloop van tijd slecht zitten. Dat komt, doordat de kaken, als ze de steun van de tandwortels moeten missen, langzaam maar zeker slinken. Een loszittend kunstgebit is buitengewoon hinderlijk en kan in de mond, op verhemelte en tandvlees, drukplekken geven. Pijnlijke, kapotte plekken in de mond zijn dan reden het gebit uit te laten. Het slijmvlies in de mond geneest dan voor spoedig. Het gebit kan inmiddels beter passend worden gemaakt. Het wordt pas link als een wondje niét geneest. Niet genezende wondjes, eigenlijk zweertjes, moet u met argusogen bekijken, waar ze ook op het lichaam zitten. De binnenkant van de mond is lastig,te in specteren, maar met goed licht komt u een heel eind. Een niet-genezende plek, een plekje dat steeds opnieuw opengaat, groter wordt, een smerige smaak in de mond en wat bloed bij het speeksel, met oplettendheid ten aanzien van uw lichaam kunt u veel ellende voorkomen. GERRY VAN DER LIT Onderzoek naar verschillen tussen mannelijke en vrouwelijke huisartsen Het moet huisartsen gemakkelijker worden gemaakt in deeltijd te wer ken. Zo'n maatregel is nodig om hef aantal vrouwelijke huisartsen te vergroten. A. van den Brink promo veerde op een onderzoek naar de verschillen tussen mannelijke en vrouwelijke huisartsen. Extreem gezegd hebben vrouwen het liefst een vrouw als huisarts, mannen het liefst een man. Want een man die last heeft van z'n prostaat vindt het toch een beetje gênant door een vrouw te worden onderzocht. Nederland krijgt steeds meer vrou welijke huisartsen. In 1984 was nog maar acht procent van alle werkza me huisartsen een vrouw, in 1995 was hun aantal verdubbeld. Deze groei zal doorzetten, omdat al een paar jaar ongeveer de helft van alle huisartsen in opleiding een vrouw is. Dat blijkt uit cijfers van het Nivel (Nederlands instituut voor onder zoek van de gezondheidszorg) in Utrecht. Mevrouw A. van den Brink-Muinen promoveerde on langs aan de Universiteit Utrecht op onderzoek naar de verschillen tussen mannelijke en vrouwelijke huisartsen. Van den Brink is sinds 1988 in dienst van het Nivel. Het is mooi als meer vrouwen huisarts worden, omdat patiënten dan vaker kunnen kiezen. Een op de vijf vrouwen wil liefst een vrou welijke huisdokter, blijkt uit Nivel- Vrouwelijke dokters zijn wat vriendelijker dan hun mannelijke collega's, al dus promovenda Van den Brink-Muinen. foto ger dijkstra onderzoek (1994). Dat percentage is in werkelijkheid hoger. Volgens Van den Brink zouden méér vrou welijke patiënten voor een dokter van hun eigen geslacht kiezen, als die maar beschikbaar zou zijn. Van de mannen kiest zestien pro cent bewust voor een mannelijke huisarts. Zowel mannen als vrou wen die een voorkeur uitspreken voor een huisarts van hun eigen geslacht, zeggen met zo iemand gemakkelijker te kunnen praten. Ook voelen ze zich meer op hun gemak bij lichamelijk onderzoek, vooral als het gaat om intieme de len zoals geslachtsorganen. Van den Brink constateerde in een representatief onderzoek onder vijftig huisartsen een licht verschil in aanpak tussen mannelijke en vrouwelijke collega's. Vrouwelijke dokters zijn wat vriendelijker dan hun mannelijke collega's en ze ne men meer tijd voor hun patiënten. Toch zijn de verschillen niet erg groot. De verschillen tussen de 'mannelijke' en de 'vrouwelijke' aanpak werden duidelijker toen Van den Brink de reguliere huisart senzorg vergeleek met de huisart senpraktijk die Werkt volgens de principes van vrouwengezond heidszorg, 'Aletta' in Utrecht. Deze artsen (vrouwelijke) geven hun pa tiënten meer informatie op me disch en therapeutisch gebied, ze hebben meer aandacht voor hen. De praktijk van Aletta bestaat voor al uit jonge, hoog-opgeleide, wer kende vrouwen. Slechts zestien procent van alle patiënten is man. Bijna de helft van hen is bij Aletta terecht gekomen op aanraden van anderen, bijvoorbeeld in het kiel zog van vrouw en kinderen. Kort gezegd zijn de principes van de vrouwengezondheidszorg: reke ning houden met het vrouw-zijn van patiënten, de persoonlijke en maatschappelijke situatie betrek ken bij de behandeling, zelfred zaamheid en eigen verantwoorde lijkheid stimuleren en het vermij den van medicalisering. Van den Brink concludeert op grond van haar onderzoeksresulta ten dat maatregelen nodig zijn voor de huisartsenopleiding. Die moet meer aandacht schenken aan de principes van de vrouwenhulp verlening, een visie die overigens wordt gedeeld door het Nederlands Huisartsen Genootschap. Steeds meer vrouwen volgen dus een medische studie. Dit jaar is bij na zestig procent van de eerste jaars geneeskunde vrouw. Toch zal in de toekomst slechts dertig pro cent van hen daadwerkelijk als huisarts praktizeren, stelt Van den Brink. Dat komt doordat het in de praktijk zo lastig is een gezin met het beroep huisarts te combineren. HENK HELLEMA GPD Bij het behandelen van een goedaardige vergroting van de prostaat gebruiken me dici een overdaad aan me dische technologie. Ook bestaan er grote verschillen onder specialisten in de behandeling van de kwaal. Dat concludeert drs. H.J.Sioevelaar uit Oudewa ter in het proefschrift over zijn onderzoek naar de dia gnostiek en behandeling van prostaatvergroting door urologen. Stoevelaar is verbonden aan het Insti tuut Beleid en Manage ment Gezondheidszorg, aan de Erasmus Universi teit Rotterdam. Een goedaardige vergroting van de prostaat komt voor al bij mannen boven de vijftig jaar voor. Als gevolg daarvan wordt de piasbuis die door de prostaat loopt, in meer of mindere mate dichtgedrukt, waardoor het plassen (ernstig) kan wor den bemoeilijkt. In een groot aantal gevallen kan de diagnose door de huis arts worden gesteld. Hij doet dat door te 'voelen' en door bloed- en urinetests te laten verrichten. Hij moet er zeker van zijn, dat de piasproblemen niet een gevolg zijn van een in fectie of van kanker van de prostaat. Een aantal pa tiënten met een goedaardi ge prostaatvergroting wordt vervolgens doorver wezen naar de specialist. Voor nader onderzoek kan de uroloog onder meer kie zen uit echografie van de nieren, blaas en/of prostaat en uit technieken om de 'piaskracht' te meten. Wat een individuele uro loog min of meer stan daard aan vervolgdiagnos- tiek doet, hangt sterk van zijn eigen ideeën af, heeft Stoevelaar in zijn onder zoek gevonden. En die kunnen tussen urologen onderling aanzienlijk ver schillen. Dat gold vooral het gebruik van echografie van de prostaat, de nieren en de blaas. De één doet dat veel vaker dan de an der. Wat een uroloog doet, blijkt af te hangen van zijn ervaring en van het zieken huis waar hij zijn opleiding heeft genoten. Grote variatie tussen urolo gen vond de promovendus ook in de behandeling van de aandoening. Dat gold voor zowel 'het afwachten, maar in de gaten houden1, als een operatie of een be handeling met medicijnen. Ook bij de keuze van be handeling bleken de erva ring en het ziekenhuis waar de arts werkzaam was, van grote invloed op zijn keuze te zijn. Doen urologen maar wat? Stoevelaar heeft dat onder zocht aan de hand van nog niet zo lang geleden be kend geworden richtlijnen van het Amerikaanse Bu reau voor Beleid en Onder- Anatomische schets van de prostaat. Zijaanzicht van het bekken. 1. blaas; 2. schaambeen; 3. piasbuis; 4. prostaat; 5.penis; 6. scrotum; 7. rectum; 8. heiligbeen. tekening medische encyclopedie zoek in de Gezondheids zorg en van de Wereld Ge zondheidsorganisatie. Uit zijn analyse blijkt dat de 39 urologen die aan het on derzoek hebben meege werkt, de richtlijnen voor het kiezen van hun dia gnostische methode in gro te lijnen goed volgen. Stan daard maken ze echter te veel echo's, zeker van de nieren en de prostaat. Wat de verschillen in be handeling betreft: deze zijn voor een groot deel te ver klaren door een gebrek aan wetenschappelijke funde ring. Bij naar schatting tweederde van de patiën ten met een goedaardige prostaatvergroting bestaat er nog geen éénduidig be leid hoe moet worden be handeld. P U Z Z E L E E M K A B R A A G R E V V A 1 K 0 R T H P N T E S u N K R E F T R E P G R A A 0 A L E E F R E 1 A L A M N E K S M 0 1 U D E N H M 0 E S A T R T E E E P D K 1 E R R R E A N B A S N K N U O E G T 0 D A 0 E A K A 0 Z P T 1 S H N K 0 Z G B J 0 R T S c A N E 0 N A 1 0 A A E S A 0 S 0 G P L D N R K N V R L 1 B E 0 S W R E E D p A 0 N S L D R 1 1 N L A N D S N E N L E S A R E G A L s E E A U V M N E T T 0 P s T L A V Aanleg Lasteren Slager Astrakan Leesboek Slang Boortoren Lenig Spotten Doopgetuige Manenschaap Tennis Gendarmerie Mauve Vergaarbak Inlands Mokka Verslag Irrationeel Nappa Verzuim Kajak Oscar Vuldop Knesseth Pronken Wreed Koeler Sedert Zandhaas Koffieboon OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de- ze puzzel. CITAAT Horizontaal: 1. droom; 2. statig; 3. broos; 4. staar; 5. barkas; 6. stoom; 7. storm; 8. corner; 9. karaf; 10. stekel; 11. vaart; 12. poeder; 13. tiras; 14. koppel. Het citaat is van Karl Kraus: ,,ln een leeg hoofd is plaats voor veel kennis". WEcS&AAT, KE/^TMAN KCMT, OOkZ w/-77£ &aa/zd mee rc&/e i-ycez> ca* CAC>£AUS Atl££AJ 300/N 0/J/E&EREEH (EEVvObv vi.a/prr. ^4 TJA JON6EN, JK BEN ER. COAC N/ET BL'J MEEMAAR p jXN. NAT p&E J£ ERT&ZEN TOMPOES Tom Poes en het boze oog Er ontstond een luid rumoer in de overblijf selen van de herberg. „Het zijn de vreemdelingen!" blaatte de ou de Am ram. „Zij komen met hun kunsten in deze rechtschapen streken en zij lokken de rechtschapene van het rechte pad af!" Heer Bommel stond geschrokken op en deinsde achteruit. „D-dat is g-gemeen", stamelde hij. „Ik be doel... de b-boze tongen dan? En het zw- zwarteoog? Heb ik daarvoor..." „Je hebt zelf een boze tong!" riep Abel. De kudde begon nu op te dringen en Tom Poes trok heer Ollie snel naar buiten. De avond viel reeds en een kille wind blies kla gend over de vlakte van Lammermoer. Heer Bommel wendde zich nog eenmaal om, maar de stemming bij de ruïne was zo vij andig, dat hij zich willoos liet voorttrekken. „Hierheen!" riep een stem. Het was Moen, die hen achter een boom stond op te wach ten. „Daar staatje auto!" sprak de zwarte. „Hij is gehavend, maar hij kan rijden. Vlucht nu maar." „Dit is meer dan een heer verdragen kan", klaagde heer Bommel. „Hebben we daar voor listen verzonnen? Door ons is de strijd tussen de zwarten en de witten bijgelegd en nu word ik op mijn eigen feestmaal wegge- ,',Ze zullen altijd iemand zoeken om zwart te maken. En ik heb liever, dat ze zich tegen vreemdelingen keren, dan tegen hun eigen dorpsgenoten. Want vreemden kunnen al tijd teruggaan naar hun eigen huis, maar een verstoten dorpsgenoot moet het bos in en krijgt het boze oog. Ga naar huis, vreem deling, dat is het beste." Heer Bommel gehoorzaamde sprakeloos. Na veel moeite slaagde hij er in de Oude Schicht op gang te krijgen en toen reed hij treurig gestemd naar de horizon. In het dorp Ooikooi heeft men hem niet meer teruggezien. ,Zo is het leven hier"zei Moen berustend. SLOT WEEF DOOR JAN VISSER Het weer spreekt dezer dagen niet tot de verbeelding. On der een uitgestrekt gebied van hoge barometerstanden b vindt zich aan het aardoppervlak een vochtige laag waan 1 mist en laaghangende bewolking is ontstaan. Deze vocht ge plaklaag kan pas verdwijnen wanneer er drogere lucht wordt aangevoerd of als de wind meer vaart krijgt. Op grotere hoogten is de lucht namelijk droog en relatie! warm. Bij meer wind komt er menging op gang zodat de wolken-/mistdeken aan het aardoppervlak verdunt en sor|3 in een verrassend snel tempo verdwijnt. Voor zij diegeinteresseerd zijn in fraaie nachtelijke uit spansels zou helder weer momenteel zeer gewaardeerd worden. De beste donkere nachten van december vallen de periode 8 tot en met 11 december omdat er dan geen storend maanlicht is. De kans op een sterhelder zwerk is vanavond en de komende nacht verwaarloosbaar klein. Ook morgen overdag zitten we nog met laaghangende be 5 wolking en/öf mist opgescheept. Bovendien vertoont het kwik nauwelijks enige creativiteit. Zowel de komende nacht als morgen overdag schommelt de temperatuur rond het vriespunt. Voor dinsdagavond e met name de nacht van dinsdag op woensdag is er wat meer hoop op opklaringen. De oostelijke wind gaat namejö lijk wat aantrekken. Dat gebeurt tussen een hogedrukcel 5 I boven zuidelijk Scandinavië en een omvangrijke depress die het Iberisch schiereiland nadert. Later deze week wordt het bij ons wisselvalliger met van 7 vrijdag af een toenemende kans op regen en natte sneeu Een meer gestructureerde inval van koude lucht staat on tot begin volgende week niet te wachten. Afgelopen zaterdag was het bewolkt maar met de mist vi het nog wel mee. Bovendien steeg de temperatuur nogtc J omstreeks 6 graden. Zo meldde Valkenburg 6,4 en Schif 3 hol 6,2 graad. Gisteren was het mistig weer en het werd 1 steeds kouder. In Bloemendaal aan Zee was het om 191 nog maar 1 graad. 3E KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral morgen ten noorden van Bergen regen of sneeuw. Middagtemperatuur van circa 6 graden in het zuid westen tot iets onder nul in Finnmark. Woensdag in het noorden en oosten kouder. Zweden: Bewolkt en vooral in het noorden af en toe sneeuw, in het zuiden wat regen. Kans op mist. Ih het zui den maxima rond of net iets boven nul, in het Lapland (zeer)strenge Denemarken: Wolkenvelden en op veel plaatsen mist. Overwe gend droog. Middagtem peratuur enkele graden boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig, op veel plaatsen mist of wolken en droog. Middagtemperatuur tussen 4 en 8 graden. In Ierland en Schotland eerst nog bewolkt, af en toe regen en zacht met ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Rustig weer met op veel plaatsen mist. In de Ardennen zonnige perioden. Droog. Middagtemperatuur rond 3 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en van tijd tot tijd de zon. In de nacht en ochtend mist. Kouder met een middagtemperatuur tussen O en 6 gra- Portugal: Geregeld zon en kans op een bui. Mor gen in het zuidwesten bewolkt.wmderig en regenachtig. Middagtemperatuur aan de stranden rond 15 graden. Madeira: Af en toe zon en vooral morgen een en kele bui. Middagtemperatuur rond 18 graden. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het oosten buien, mogelijk met onweeF. rek Oostenrijk: Rustig en droog weer met gert In de nacht en ochtend op veel mist. Middagtemperatuur rond Rustig en droog. Uitgestrekte wolkenvelden. Middagtemperê het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Droog en kalm winters weer. V&Kom wolken. Middagtemperatui vriespunt. Hongarije: Rustig en droog. Op veel plaat of laaghangende bewolking, temperatuur iets boven nul. letw wen DINSDAG 10 DECEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.37 Zon onde bij Malaga. land rond 10 graden. Waterstand Canarische Eilanden: Umuiden Katwijl Vandaag perioden met zon en droog. Hoog 02 58 15 16 02 31 Morgen bewolking en sterk toenemende Laa| 11.26 23.51 11.07 ei Maxima langs de kusten van 13 bij Bar- f°n °P 7«on 6 nrler cèlona tot 18 bij Malaga, In het binnen- Maan °P 07.47 Maan ont^ het is me kans op regen. Middagtemperatuur op lopend naar ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: Vandaag geregeld zon en meest droog. Morgen bewolking en re gen- en onweersbuien. Middagtempera tuur oplopend naar tussen de 17 en 22 graden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele pittige regen- of onweers buien. Koud met maxima van 14 gra- Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en in het uiterste zuiden van tijd tot tijd regen, boven 1500 me ter kans op sneeuw. Langs de zuidkust eerst nog veel wind. Middagtempertuur van 5 graden bij Lyon tot 10 in het zui- Mallorca en Ibiza: Bewolkt en van tijd tot tijd stevige bui en, soms met onweer en veel regen. Maxima rond 14 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of onweer en een aanwakkerende wind. In de noordelijke bergen grote kans op sneeuw. In het zuidoosten van daag nog droog en wat zon. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden, bij Milaan rond 6 en bij Palermo nog 18graden. Corsica en Sardinië: Bewolkten uitgesproken buiig, soms on weer. Eerst nog veel wind. Middagtem peratuur ongeveer 14 graden. Malta: Veel stapelwolken en vooral morgen pe rioden met regen, ook kans op onweer. Middagtemperatuur ongeveer 17 gra- Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel overal droog. In het westen meer wolken en grote kans op een bui. Middagtempera tuur van 11 graden in het noorden tot 17 op Kreta. Turkije en Cyprus: Kusten: Flink wat zon ep droog. Middag temperatuur van 13 graden rond de Dar- danellen tot 20 op Cyprus. Duitsland: Op veel plaatsen mist of laaghangende wolken. Hier en daar ook opklaringen. Temperaturen rond het vriespunt, bij opklaringen wordt het 's middags nog 5 graden. Zwitserland: Van tijd tot tijd zon en meest droog. In de dalen kans op mist en maxima onge veer 4 graden. fchten

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14