Software meisjes (smviJHi? fafARÖ Upgrades van Davilex en Microsoft bewijzen kwaliteit Multi Mf.dt a Soldaat van de toekomst Encarta 97 Gemak in de binnenzak MAANDAG 9 DECEMBER 1996 Een computerprogramma met Barbie in de hoofdrol zal nooit de elegante poppen zelf kunnen vervangen, maar wel als aanvulling kunnen dienen. Vandaar dat Mattel Media (Mattel, de fabrikant van Barbie, is een van de grootste speelgoedbedrijven ter wereld) een reeks programma's op de markt heeft gebracht waarmee meisjes vanaf vijf jaar kleding voor Barbie kunnen ontwerpen, avonturen voor hun geliefde pop kunnen bedenken en verjaardagskaarten in elkaar kunnen zetten. Volgens Mattel zijn de programma's uniek, omdat ze speciaal op meisjes zijn gericht. Software voor jongens is er in overvloed, maar het gaat dan meestal om sport- en ka- ratespelletjes. En een zachtaardig avontu- renspel zoals Freddi Fish is bedoeld voor jongens en meisjes. Mattel heeft in de afgelopen 37 jaar niet minder dan 900 miljoen Barbie-poppen over de hele wereld verkocht. Dat is een be hoorlijke markt om aanvullende producten voor uit te brengen. Met Barbie Designer kunnen meisjes op de computer sport-, bruid- en uitgaanskleding ontwerpen. Op de bijgeleverde stof kunnen de patronen worden uitgeprint. Daar is dan wel een kleurenprinter voor nodig. De pop- penkleding kan vervolgens zonder naald en draad (met kleefstrips) in elkaar worden ge zet. Sieraden en lover tjes maken het pakket compleet. Meisjes die meer willen maken dan de maximaal acht kle dingstukken kunnen met het Designer Navulpakket opnieuw aan de slag. Met Barbie Verhalenmaker kan een complete tekenfilm worden gemaakt met Barbie in de hoofdrol. Barbie en haar vrienden kunnen worden aangekleed en in een bepaald decor worden geplaatst (zoals een strand, een huiskamer of een straat). Ook animaties en gesprekken zijn mogelijk. Twaalf losse scènes kunnen worden gecombineerd tot een verhaal. Bar bie kan op die manier dansen in haar bal letstudio, winkelen met Skipper of uitgaan met Ken. Barbie Print en Speel is een ontwerppro gramma waarmee briefkaarten, kalenders, uitnodigingen, kleurboeken en stickers kunnen worden gemaakt. Er kan worden gekozen uit honderden plaatjes om bijvoor beeld een Barbie-verjaardagskaart in elkaar te zetten. De meisjes zullen waarschijnlijk wel enige hulp nodig hebben van hun ouders om met een printer te kunnen omgaan, maar de programma's zelf zijn Nederlandstalig en zeer makkelijk in gebruik. En wie weet groeit er uit de spelende dochter ooit nog eens een beroemde modeontwerpster. Systeemeisen: min. 80486/33 Mhz. 8 Mb Ram, cd-romspeler, muis, kleurenprinter, Windows 3.1 of '95. Barbie Designer kost f89,95, Verhalenmaker en Print en Speel allebei f79,95, het Navulpakket kost f24,95. De produkten worden uitgebracht door Homesoft in Haarlem. FB CD-DOM Ze werd wel gekenschetst als een dom ding met een gat erin. aantal jaren na haar introductie werd ze doordeskundigen schetst als deBetamax van de jaren negentig. Onhandig, overl en duur. Maar het gaat nu, zoals gebruikelijk, toch anders lo\ verwacht. Want ze gaat een tweede leven leiden, decd-rom. Ze leek al afgeschreven. Hoewel de audio compact disc een on[ naard succes was en is. leveren de andere varianten veel mim ces op. Misschien kent u er een paar, zoals de cd-i en cd-v. Mi te denken van een cd-WORM. Worm? Nee, dat is geen nieuw vi Het gaat hierbij om een eenmaal beschrijfbare schijf (Write On Read Many). Al die cds hebben gemeen dat ze DOM zijn (Digiti Optische Media) en dat de opkomst vi ternet hun einde leek in te luiden. Via Netwerk der netwerken kon immers al formatie worden opgeslagen en in dei actuele vorm worden opgevraagd. Ein Of toch niet? Door het toegenomen aantal surfers sl huidige infrastructuur (het telefoonm I r dicht. Vooral de mooie plaatjes vragen lange koffiepauzes...en zie hier, een pn ge toepassing voor cds. Een nieuw sooi hybride cd. Technisch conform de besk de standaards. Voor de zware grafisch ken kijkt de hardware op deze schijf actuele erbij behorende informatie w dan via Internet bijeengeschraapt. Ha voor allerlei catalogi die vaak alleen wege prijswijzigingen (of typefouten!) ten worden herdrukt. Mag ik dit even ideeënbus bij Philips deponerenDep tige, daar ontwikkelde, cd-i was irnrtu ook al ten dode opgeschreven. Met de introductie van een Intei -pakket, begin dit jaar, werd het al mogelijk de speler op het te foonnetaan te sluiten. Een kleine revival was het gevolg. Nu is tijd voor het volgende avontuur. Als het apparaat geschikt is vt hybride-cds, kun je het slim en zeker gebruiken voor snelle zoé ten over het World Wide Web. WegNetiverk Computer! Weg Web-tv! De cd-hyb komt eraan!, delijk krijgt Philips een herkansing nadat een paar jammerlijk lukkingen uit het verleden. Zoals met het technisch superieure 2000-systeem. Dat moest het afleggen, zelfs tegen de Betamax, wege het feit dat Philips - als waardig bedrijf uit het katholiek den - in den beginne weigerde de in die tijd veel gevraagde set te leveren. Een nieuwe kans dus. Nu door een degelijk huwelijk Internet. -i UI a| [El lal -I surfing THE NET COMEDY OH THE WEB at do you want to make fun of today?'"] Standup co medy is met name in de Verenigde Sta ten razend po pulair. Ver edelde mop pentappers slagen erin om binnen no-ti- me de zaal plat te krijgen. Een aantal van die stan dup comedians is (via Real Audio) te beluisteren op de site Cow, comedy on the web. Daar is ook een pa gina te vinden met citaten van bekende mensen. Vreemde citaten, onder de titel 1 can't believe they said that'. Veel 'werk' van de vroegere vice-president Dan Quayie, maar ook van een basketballer, die denkt zijn nieuwe ploeg 360 graden te kunnen om turnen... http://www.comedybreak.com Deada 's 1 VDigcst Er ligt in de wachtkamer van een zichzelf respecte rende huisarts ongetwijfeld een hele stapel. Naast 'Arts Auto'. Readers Digest is echter een magazine dat de moeite van het lezen vaak waard is. Wie niet al te vaak bij z'n dokter komt, kan nu op het net te recht. Voor verhalen, grappen, fraaie reportages, enz. http://readersdigest.com Tientallen bedrijven heb ben geprobeerd iets te maken dat Lego als po pulairste speelgoed ter wereld concurrentie zou kunnen aandoen. Het is (nog) niet gelukt. De be faamde plastic steentjes blijven kinder van 3 tot 80 aantrekken. Niet in de laatste plaats, omdat Lego tegenwoordig veel verder gaat dan het maken van bouwsteentjes al leen. Trouwens, ook daarmee kun je je uren - zeg maar dagen - vermaken. Het bedrijf meldt trots dat je zes van die achtpuntsblokjes op meer dan 100 mUjoen keren kunt combineren. Een beetje onge loofwaardig, maar om nou te gaan uitzoeken of ze gelijk hebben...Op de site overigens ook een heel aardig piratenspel. http://www. lego.com In de toekomst loopt de soldaat niet meer in een simpel uniform rond, maar in een zwaar gevechtsharnas, compleet uitgerust met laserkanon en helmradar. Dat is al thans de visie van de makers van het oor logsspel Terra Nova. Het doet in veel op zichten denken aan de populaire spellen over grote gevechtsrobots, zoals Mechwar- rior, waarin een mens plaatsneemt in een soort looptank. In dit geval kijkje echter niet vanuit de cockpit van de robot naar het slagveld, maar door het vizier van je helm. Van een echte oorlog kun je eigenlijk niet spreken. Je maakt deel uit van een guerilla- eenheid, die in de toekomst sabotage-op- Seksenstrijd Mannen en vrouwen bestrijden elkaar op leven en dood in het spel Gender Wars, de ultieme strijd tussen de seksen. Geen SCÏ SCi-fi Y verhitte discussie meer over po sitieve discriminatie in de Tweede Kamer, maar een volle dig uit de hand gelopen bloedig conflict dat met geavanceerde wapens wordt uitgevochten. Een nogal onaangenaam toe komstbeeld. Gender Wars is, ondanks het hele verhaal er omheen over de eeuwige strijd tussen mannen eri vrouwen, niets anders dan een variant op Syndicate van Bullfrog. In een driedimensio nale wereld bestuur je een groep mannetjes of vrouwtjes die een serie opdrachten moet uitvoeren. De vrouwtjes hebben lang haar en slaken hogere kre ten als ze geraakt worden, maar doen in slagkracht niets onder voor de mannetjes. Tijdens het uitvoeren van de opdracht sneuvelen er heel wat vertegen woordigers van de andere sekse, inclusief onschuldige voorbij gangers. Die blijven dan enigszins onsmakelijk in een plas bloed liggen. Afgezien van deze effecten, die het spel onge twijfeld een verbod in Duitsland zullen opleveren, is Gender Wars gewoon een hele goede Syndicate-kloon. Wie Synicate goed vond zal zich ook met Gender Wars goed kunnen vermaken. Ook in Gen- der Wars moet een team van soldaten worden samengesteld. De soldaten worden bewapend met laserpistolen, granaatwer pers en dergelijke, kunnen wor den getraind en worden vervol gens op de vijand losgelaten. In de stedelijke speelomgeving drachten moet uitvoeren, gericht tegen een interplanetaire mafïa-organisatie. Aardig is dat je er meestal niet alleen voor staat, maar leiding kunt geven aan enkele gespeciali seerde medestrijders. Schiet niet per onge luk op je kameraden, want daar worden ze nogal agressief van. In totaal moeten er 39 missies worden uit gevoerd, en kun je kiezen uit vijf moeilijk heidsgraden. De virtuele wereld van Terra Nova ziet er mooi uit en ook het geluid is prima. Het spel wordt afgewisseld met vi deofilms. Wie niet genoeg heeft aan de 39 missies kan ook zelf een scenario in elkaar zetten. dienen zich tal van obstakels aan, zoals liften en krachtvel den, die het uitvoeren van de missie verder bemoeilijken. De opdrachten worden in de loop van het spel steeds moeilijker. Wie zich afvraagt hoe het verder moet met de mensheid na de afslachting van een van de twee seksen hoeft zich geen zorgen te maken. Beide seksen beschik ken over broedmachines om de voorplanting van de eigen soort te garanderen. Niet erg roman tisch, maar wel passend in dit bizarre toekomstbeeld. Systeemeisen: min 80486/33 Mhz, 8 Mb Ram, SVGA, cd-rom- drive, muis. Prijs: 79,95. Neder landse handleiding. Beschikbaar gesteld door Homesoft. Terra Nova, dat als ondertitel 'Strike Force Centauri' heeft, is gemaakt door Looking Glass Technologies, dat eerder de spellen Ultima Underworld, System Shock en Flight Unlimited maakte. Dat zijn stuk voor stuk goede spellen en Terra Nova misstaat niet in die reeks. In zijn genre scoort het hoog voor wat betreft speelbaarheid. Enige oefe ning is wel nodig voordat je goed kunt om gaan met je geavanceerde harnas, maar daarvoor is een trainingsscenario aanwezig. Systeemeisen: min. Pentium 60 Mhz, 8 Mb Ram, SVGA, cd-rom-speler. Prijs: 79,95. Ne derlandse handleiding. Beschikbaar gesteld door Homesoft. FB Het Nederlandse bedrijf Da vilex heeft een naam ver overd op het gebied van de financiële software. Vooral de zogenoemde SoHo-programma's (Smalloffice and Ho me) behoren tot de besten in hun soort. Da- vi-adres is een uitvoerig programma voor zowel privé- als zakelijk gebruik en bij bedrijven doen Ac count en Factuur Express het goed. Vooral voor de zakelijke omgeving heeft Davilex nu alles drie de programma's op één cd- 'tje gezet. Handig in gebruik (vooral door de drie afzonderlijke boekjes) en ook financieel aantrek kelijk. De drie afzonderlijke schijfjes kosten samen 447 gulden, de Davi- Business Box ligt in de winkel voor 299 gulden. Wat microsoft doet op het gebied van na slagwerken, doet Davilex met financiële en adresverwerkende software: goed luisteren naar de klanten en als het even kan een product upgraden en aanpassen aan de wensen van de gebruiker. Een particulier die met Davi-Adres of Davi-Cash werkt zal zich afvragen wat er nog meer bij moet. De luxe uitvoeringen, die het bedrijf uit Houten re centelijk op de markt bracht van die twee pro gramma's, hebben dan ook vooral toe voegingen voor het (kleine) be drijfsleven. Zo biedt Da vi-Adres on dermeer het volledige postcodeboek van de PTT met de moge lijkheid om de codes te impor teren in de adressen. Verder een uitgebreide contactmanager, waarmee afspraken, contacten en correspondentie kunnen worden bijgehouden en voor het maken van een mailing beschikt het pakket over een eigen tekstverwerker. Davi-Adres DeLuxe kost 199 gulden, honderd gulden meer dan de standaarduitvoering. Davi-Cash is al bijna tien jaar het populair ste programma voor de persoonlijke boek houding en zeker de meest recente uitvoe ringen zijn ook zeer geschikt voor de zake lijke financiële beslommeringen op een rij tje te zetten. De luxe uitvoering heeft een aantal prettige uitbreidingen, waarvan met name de directe koppelingen met Girotel, Rabo Telebankieren en ABNAMRO Home- Net ideeaal zijn. Steeds meer particuleren kiezen namelijk voor hét per computer overmaken van betalingen. Davi-Cash De- Luxe kost 149 gulden. De standaarduitvoe ring kent een adviesprijs van 99,00. Microsoft ENCYCLOPEDIA Soms gaat service heel ver. Neem nou Mi crosoft. Al een aantal jaren brengt de Ame rikaanse gigant met heel veel succes naslag werken op de markt, die tot de allerbeste ter wereld behoren. Primus Interparus in de reeks is de Encarta, een prachtige encyclo pedie, maar de echte liefhebbers zullen ook zeer kunnen genieten van Cinemania en Music Central, terwijl actuele kennis over alle landen kan worden bijgespijkerd mid dels de Encarta World Atlas. Elk jaar komt er een nieuwe, aangepaste versie uit en je zou denken dat Microsoft er belang bij heeft om zo veel mogelijk schijf jes over de toonbank te zien glijden. Die lo gische zakelijke instelling strookt echter niet met het feit dat genoemde programma's via de site van Micro soft op het World Wide Web kunnen worden aangevuld. Kostenloos. Behalve dan een paar piek telefoonkosten. Het principe is sim pel: de nieuwe data worden opgeslagen op de harddisk en vloeien in de praktijk keurig samen met de data op de cd-rom. Op deze manier blijft de encyclopedie altijd up-to-date. Nou zijn ze daar in Redmond in de staat Washington natuurlijk niet helemaal op hun achterhoofd gevallen. De updates voor genoemde programma's (alleen voor de at las bestaat het systeem nog niet) kunnen slechts gedurende een jaar worden binnen gehaald. Daarna moet een andere oplossing worden gekozen. Microsoft biedt daarbij de mogelijkheid tot een abonnement op het jaarboek of op een compleet nieuw schijfje. Het met enige regelmatigheid aanschaffen van een nieuwe versie heeft grote voorde len. Zo is bijvoorbeeld de World Atlas sterk verbeterd. Vooral het 'om zeep helpen' van het cartoonfiguurtje Cosmo, die allerlei aanwijzingen gaf, is m.i. een prima zaak. Het schijfje is daardoor een stuk serieuzer geworden en komt heel dichtbij de atlas van Dorling Kindersley, in mijn ogen het mooiste topografische werk dat te koop is. De kwaliteitsverbetering geldt zeker ook voor de Encarta, die in alle tes ten als beste tevoor schijn komt. Dat wil zeggen in de 'betaalba re' categorie, want hèt standaardwerk op dit gebied is natuurlijk de Brittanica. Die kost echter zo'n 1.200 gulden en dat is natuurlijk voor velen niet te behappen. Voor de echte liefhebbers zijn Music Cen tral en Cinemania schijfjes om van te smul len. Beide zijn aan te vullen via het internet, waardoor ze altijd actueel zijn. JvdN Zo op het eerste gezicht lijkt het ei gewone organizer. Zo'n elektroni sche agenda annex telefoonklappe De Siena van Psion heeft uiteraard beide functies, maar kan veel en vi meer. Ook andere 'binnenzakcom puters' hebben extra functies, maa zelden zo uitgebreid als de Siena.1 de ontwikkeling heeft Psion zich la ten leiden door de succesvolle Sen 3a palmtop. De nieuwste loot aam boom is echter nog ietsje kleiner ei lichter en bovendien een stuk vriei delijker geprijsd. Voor 500 gulden in feite een complete computer te koop. Daarvoor mag je natuurlijk niet he gemak verwachten van een note book. Dat kan uiteraard niet. De meeste functies werken probleem loos, maar dat geldt niet voor de tekstverwerker. Om het apparaatje zo klein mogelijk te houden is zen voor een miniatuurschermpje (240 x 160 pixels), dat slechts echt de smaak zal vallen bij routiniers o een gameboy. De cijfertoesten zijr namelijk naast het beeldschermpj geplaatst. Dat dit niet zo handig is bij het invoeren van tekst (je ver wacht ze boven de letters) is ooke nadeel. Wie over deze bezwaren kan heen stappen en bovendien niet wordt hinderd door de wat topzware bo venkant heeft een uitermate hand apparaat in handen. Met wat extn kan worden gecommuniceerd met een gewone computer, zodat bij voorbeeld tekstdocumenten en spreadsheets kunnen worden ovei 'gezet in respectievelijk Word en B cel of Lotus 1-2-3. De Psion Siena is volledig aan te passen aan de wensen van de ge bruiker. De agenda kent diverse la outs, zoals een lijst of een overzid van een hele week. Met de apart v krijgbare Psi-Win software is een koppeling mogelijk met program ma's als Schedule+ en Lotus Orgai ser op een normale pc. Allerlei aanpassingen zijn ook moj lijk in de kaartenbak, zoals het adressenbestand wordt genoemd de overigens uitstekende Nederlai se handleiding. Dat laatste en h feit dat ook alles op het scherm in het Nederlands is vergroot hetl dieningsgemak. Bijvoorbeeld het zoeken naar een adres of telefoon al genoemd, maar het is bij een palmtop natuurlijk niet ecnt de be doeling dat er lange verhalen mee worden geschreven. Kleine, memi achtige stukjes zijn echter geen pi bleem. De Psion Siena heeft ook een func voor de wereldtijden, waarbij sled een herkenbaar aantal letters van een plaats behoeven te worden ini geven en een calculator, die in een speciale mode ook gebruik kan worden voor wetenschappelij doeleinden. JvdN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12