.EIDEN Corporaties leuren met dure huizen Fakkeloptocht protest tegen uitzettingsbeleid lachtentelefoon ver sociale dienst 'Leiden staat op archeologische wereldkaart' Politie blijft speuren naar gokkasten DAG 6 DECEMBER 1996 -{hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 Pensioen A K Directeur Bodewijn I 3 van Zwieten (65) van Het Motorhuis in Lei den gaat na precies 48 jaar met pensioen. Biobloemen st Bloemenveiling Aal- I smeer stopt met de handel in biologisch ge teelde bloemen en planten in Roelofarendsveen. ce roomfabriek even gekraakt QO-Oen De politie heeft de afgelopen nacht de voormalige iomfabriek aan de Oude Singel in Leiden onruimd. Rond 2.00 I werd ontdekt dat een groep krakers het pand was binnenge- hgen. Na een tweede overleg met de politie begonnen de kers de deuren te barricaderen. Daarop ging de politie tot ruiming over. Daarbij werd een groep krakers - twaalf man- i en vrouwen in de leeftijd van 18 tot 34 jaar - aangehouden, sfeer^e krakers verzetten zich tegen aanhouding door agenten te ^^bppen en te slaan. Bij een poging te ontkomen, viel een on- ass tend gebleven vrouw van een dak ongeveer drie meter naar __jeden. Hoewel ze daarbij vrijwel zeker gewond raakte, werd |iet gevonden. mtoonstelling Vogelvrienden n_» In het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan houdt vogelvereni- 'De Vogelvrienden' op zaterdag 7 en zondag 8 december genij jaarlijkse tentoonstelling. •57 (e oedkope bus op zaterdag n. Voor inwoners van Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp en rschoten wordt het binnenkort aantrekkelijk om op zaterdag de bus naar de stad te gaan. De busmaatschappijen ZWN JZH gooien het tarief voor het winkelend publiek namelijk caal omlaag. Een zaterdags retourtje binnen de grenzen van ier gemeenten kost vanaf 21 december nog maar twee gul- Met hun actie hopen de streekvervoerders nieuwe klanten ekken en de zaterdagse verkeersdrukte wat te verminderen, i^ctie duurt een jaar en geldt alleen op zaterdag tot 19.00 uur. anti JNO 1896 j )e door den Raad der gemeente Zoeterwoude voorgestelde ;i| iging van de jaarwedden van de wethouders van 100 op van den secretaris van 700 op 600 en van den gemeen- l ntvanger van 500 op 400 met het oog op de plaats gehad ■(bende Leidsche annexatie, zijn door heeren Gedeputeerde en van Zuid-Holland goedgekeurd. foor G. Suikerland, te Zoeterwoude, in den Weipoort, is he in den Weipoortschen Vliet een otter gevangen, lang 1 me- 5 centimeter. JNO 1971 vro ien. De Amsterdamse zwemster Enith Brigitha zorgde zater- tijdens de vijfkamp die de vereniging AZC in het 25 meter „De Dillen" organiseerde, voor een onbetwist hoogtepunt, een fantastisch gezwommen race op de 100 m vrije slag iden de chronometers stil op 59.7 sec.,een nieuw Neder- s record. Bovendien een tijd van wereldformaat, die met de npische Spelen in het vooruitzicht,-perpectieven opent. Vele oonlijke en clubrecords werden aan flarden gezwommen; lelijk kwam wel naar voren dat ,,De Dillen" een snel bad is. yt)p de girogluurders Zaterdag 5 December maandag 6 december Woningbouwverenigingen zoeken huurders buiten Leiden ocialistische Partij opent maandag een telefoon- ner voor mensen met ten over de Leidse sociale name het - zoals de-partij Demt - 'girogluren' is de SP loorn in het oog. De SP het onzin dat klanten van iciale dienst zes giro- of ifschriften moeten meene- voor de heronderzoeken ;en bijstandsuitkering, aarom? Voor het saldo is afschrift voldoende. En werkers worden echt niet giro betaald", zegt ffac- )rzitter D. Sloos. „Het lijkt 'er op dat de sociale dienst it wil hebben in uw uitga- Zo, mevrouw? Veertig gul- 'oor de slager? Dat vinden mverantwoord'." De SP t dat deze praktijk een eschuldiging en klap' caroline van overbeeke Hoe hoog de nood op de Leidse woningmarkt nog altijd is; verhuurders raken sommige woningen aan de straats tenen niet kwijt. Zo probeert woningbouwvereniging De Sleutels huurders uit de omgeving van Haarlemmermeer, Den Haag en Zoetermeer met een speciale kerstadver tentie te interesseren voor een Leidse woning. Woning bouwvereniging Leiden (WBL) intussen werft huurders via een twee kolommen brede advertentie in de landelij ke zaterdagkranten. leiden maarten keulemansweinig populaire wijk als de Slaaghwijk staat. „Op zulke wo- De bouwverenigingen hebben ningen krijgen we acht, negen vooral problemen om hun reacties als we ze in de woning- duurste woningen aan de man krant zetten", zegt J. Stikvoort te brengen. Zeker, als die wo- van De Sleutels. „Daarvan ko ningen in een bij Leidenaars men er drie kijken. De belang stelling buiten Leiden is wat dat betreft veel stabieler. WBL zit met hetzelfde pro bleem, en spreekt van een lan delijke tendens. „Aangezien de rente van koopwoningen gigan tisch laag is, zijn de de duurdere woningen moeilijker te slijten. Mensen zijn eerder geneigd een woning te kopen. Voor vrijko mende woningen in de Condor horst en de Arendshorst zullen we nauwelijks meer adverteren in de woonkrant." De grootste Leidse bouwvere niging brengt de lastig verhuur bare Leidse woningen sinds een half jaar zelfs via Internet aan de man. Ook de particuliere verhuur ders hebben problemen: zo werft MOG Beheer uit Zoeter meer zijn appartementen aan de Vijf Meilaan door de kandi daat-huurders een maand gratis wonen in het vooruitzicht te stellen. De tendens om Leidse corpo ratiewoningen elders te verhu ren nam enkele jaren geleden een vlucht. Toen was de reno vatie van de Slaaghwijk aanlei ding voor De Sleutels en WBL om vestigers met hoge inko mens naar de Leidse wijk te lok ken. De wijk moest veelzijdiger worden, redeneerde men. De belangenorganisaties van huurders volgen de ontwikke lingen met gemengde gevoe lens. „Op zich heb ik er begrip voor", zegt P. Jansen van de huurdersvereniging van WBL. „Wat ik echter wel een kwalijke zaak vind, is dat de woning bouwvereniging de huurders steeds sneller gaat zoeken bui ten de gemeentegrenzen. De corporaties moeten zich wel aan de spelregels houden, en hun vrijgekomen woningen eerst via de woningkrant aan de Leidse woningzoekende aanbie den." schandalige aantasting is van de privacy. 'Tijdens de klachtenweek on der het motto 'Stop de giro gluurders' kan de klachtenlijn van maandag tot en met vrij dag, elke dag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur ge beld worden voor klachten over de sociale dienst. Het telefoon nummer is 5144600. De klachten worden gebun deld en binnenkort in een zwartboek overhandigd aan de sociale dienst. Vrijdagavond 13 december organiseert de SP een discussiebijeenkomst in zalen centrum Antonius aan de Lange Mare. Onder andere SP'er Jan de Wit, Eerste Kamerlid en ad vocaat, gaat in op vragen en geeft uitleg over hoe de nieuwe Algemene Bijstandswet in el kaar steekt. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur, de toegang is Archeologen Rob Lutter en Hans Siemons bij de allerlaatste opgravingen in de Leidse polder Roomburg: vandaag is de laatste dag van het veldwerk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden caroline van overbeeke Ze betreuren het dat het graafwerk in Roomburg erop zit, maar zijn blij dat 'Leiden nu op de archeologische wereld kaart staat'. De archeologen zijn vandaag gestopt met graven, maar nog steeds apetrots op de vondst van het goudkleurige Romein se masker dat 'Gordon' is gedoopt. De Leidse archeoloog Tom Hazenberg van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) verwacht dat het bijzonder gave gezichtsmasker na onderzoek in Amersfoort, terugkeert naar het Leidse Rijksmuseum van Oud heden (RMO). „We hopen dat en zullen de inwoners van de stad Leiden blijven informeren over wat hier verder gebeurt. Wé denken aan een tentoonstelling over onze opgravingen in het RMO, komend voorjaar." De archeologen werken de komende maanden door op Roomburg. Ze zullen de vondsten ordenen en opruimen en maken een eerste verhaal over de opgra ving die een jaar heeft geduurd. Daarbij zijn delen van de Romeinse ambachtsnederzetting bij het fort Matilo blootgelegd. De polder wordt namelijk lc van voorpagina s een klap voor ons", zegt Eurelings-Bontekoe van ïidse vakgroep Klinische Gëzondheidspyschologie de nieuwe beschuldiging plagiaat tegen Diekstra. hof heeft niemand van ïgelicht over dit geval. We i ook niet wat daar van is en hoe ernstig het is. jn vooral geraakt door de Br waarop dit nu naar n komt. We kunnen niet stoel van de commissie zitten. Maar als het waar iet wetenschappelijk pla- natuurlijk een slechte Als het universiteitsbe- straks besluit dat Diek an blijven, dan zullen wij actief steunen bij zijn te er, gezien zijn kwaliteit it vele werk dat hij hier verzet. Ondanks twijfels ook zijn, willen wij hem en." der werd Diekstra beticht verschrijven in een aantal ijn populair wetenschap- e boeken. De door de universiteit ingestelde lissie Drupsteen/Hofstee, zoekt wat waar is van de iiüdigen. Dinsdagmiddag zij met haar conclusies buiten. De universiteit t dan een besluit over de mst van haar werknemer. in de toekomst bebouwd. Daarom moest de geschiedenis van de polder worden vastgelegd. Vaststaat dat rond het begin van de jaartelling een Romein se nederzetting was gevestigd. De Ro meinen hadden bovendien een gracht gegraven, de gracht van Corbulo, om producten te vervoeren. Deze gracht verbond de Maas met de Rijn. 1 Hazenberg heeft sterke aanwijzingen dat de Romeinen op Roomburg een dak- pannenfabriek hadden. „We hebben een klont pannen gevonden die zo uit de oven lijkt te komen. Onderzoek moet aantonen of dat zo is. Het is in elk geval interessant voor ons om te weten te ko men of de dakpannen inderdaad in Lei den gemaakt werden." De gravers hebben de afgelopen we ken te kampen gehad met slechte om standigheden. „Door de vele regen, stroomden de putten vol, en dan is het moeilijk graven in de kleigrond, toch wil ik benadrukken dat wij hier maanden lang ontzettend fijn hebben sameng- werkt met de bewoners en de tuinders op Roomburg en met de gemeente Lei den. we hebben een hele mooie tijd ge had." Op 10 december tocht door Leiden leiden Voor de uitbreiding van buurthuis Vogel vlucht aan de Boshuizerlaan in Leiden moeten 24 bomen wijken. De gemeente heeft deze week de kapvergunning afgegeven. Als niemand bezwaar aantekent tegen die vergunning, mogen de bomen na 21 januari weg worden gehaald. „Zulk prachtig groen is het niet hoor", zegt een medewerker van de gemeentelijke dienst Wijkbe heer. „Er staan een aantal meidoorns en wat zieke iepen." De uitbreiding van Vogelvlucht is nodig omdat onder het dak van het buurthuis meerdere instan ties worden ondergebracht. Zo komt er een raad- en-daad-winkel, een 'vooruitgeschoven post' van de gemeente, en een deel van de Leidse Welzijns organisatie bij. In het buurthuis, waar ooit een school in zat, zit ook al een peuterspeelzaal. Twee derde van het gebouw krijgt er een verdieping bij. „We hebben meer ruimte nodig, we moeten functioneler worden", aldus de medewerker van Wijkbeheer. Nu moeten bijvoorbeeld nog goederen worden afgehaald bij of gebracht naar het Stads- bouwhuis. Straks gebeurt dat allemaal direct vanuit Vogelvlucht. En daarmee gaat het buurthuis effi ciënter werken, denkt Wijkbeheer. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Op de Dag van de Rechten van de Mens, dinsdag 10 december, houden diverse Leidse instellin gen en organisaties gezamenlijk een fakkeloptocht tegen het uit zetten van vluchtelingen naar 'veilige' landen. Onder andere de Hervormde en Gereformeerde Diaconieën, het comité Leiden, stad van vluchtelingen, het Meldpunt Discriminatie, Vluchtelingen werk Leiden, de werkgroep Vluchtelingen van GroenLinks en de Raad van Kerken roepen op om om vijf uur 's middags te verzamelen op het Stadhuis plein. De fakkeloptocht voert onder andere langs het politiebureau aan de Langegracht, waar de stoet stopt om bloemen te leg gen bij de muurschildering aan de zijgevel. 'Alle mensen wor den vrij en gelijk in waardigheid en rechten geboren', meldt de muurschildering. De route van de optocht eindigt op de Bees tenmarkt waar wethouder J. Laurier (Groen Links) en een Iraanse vluchteling een korte toespraak houden. Ook is er een optreden van een Zaïrese i De fakkeloptocht is een pro test tegen het Nederlandse uit zettingsbeleid. „De regering tracht de uitzettingen te recht vaardigen door een aantal lan den veilig te verklaren. Zij vindt dat rtiet iedereen die zo'n land ontvlucht is, gevaar loopt na uitzetting. De regering baseert zich daarbij op de ambtsberich ten van het ministerie van bui tenlandse zaken over de mate van veiligheid in diverse her komstlanden", stellen de orga nisatoren van de fakkeltocht. .Amnesty International, het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN en kerkelijke en vluchtelingenorga nisaties hekelen deze 'veilig'- verklaringen van onder andere Iran, Somalië, Zaïre en Angola. Schendingen van de mensen rechten, 'verdwijningen', hon ger, oorlog en terreur zijn daar nog steeds volop realiteit." Vanuit 'de Bakkerij' aan de Oude Rijn 44b worden petitie formulieren en handtekenin genlijsten verspreid om de actie te ondersteunen. Ook in andere steden in Nederland hebben De Nederlandse Woonbond vindt dat de gemeente moet in grijpen. „Want het is toch de gemeente die erop toeziet dat de corporaties zich gedragen", zegt S. Schuitemaker van het belangenorgaan voor huurders en woningzoekenden. Als de huren zo hoog zijn dat er woningen leeg staan terwijl andere huurders niet aan de bak komen, dan moeten de cor poraties hun huren eigenlijk verlagen. Het is de taak van ge meente en corporaties om in eerste instantie voor de eigen burgers te zorgen." leiden herman joustra De 'Operatie Gokkast' is nog niet voltooid. De Leidse politie heeft weliswaar al flink de be zem gehaald door een groot aantal horecagelegenheden waar illegale fmitautomaten stonden, maar dat betekent niet dat de actie voorbij is. De rest van de zaken in Leiden kan binnenkort een bezoekje verwachten. „Het gaat nog om tien tot vijftien horecagelegen heden", laat politiewoordvoer der T. Stuifbergen weten. Dat betekent niet automa tisch dat genoemde zaken on der de categorie 'boosdoeners' moeten worden gerangschikt. De bedrijven moeten simpel weg nog gecontroleerd worden op eventuele aanwezigheid van illegale automaten, omdat zij bij de eerste controle onbe doeld buiten schot zijn geble ven. „Het was de bedoeling om in alle horecagelegenheden een kijkje te nemen. Dat is ook bijna gelukt. Met een grote groep controleurs zijn we in ongeveer 320 zaken geweest. Inderdaad, in sommige zaken zijn we niet geweest. Omdat ze toen dicht zaten om wat voor een reden ook, of omdat de ei genaars niet aanwezig waren", aldus Stuifbergen. In de horecawereld was al de nodige beroering ontstaan door de in opdracht van de ge meente uitgevoerde actie van de politie. „Waarom worden wij wel bezocht en zij niet?", was een veel gehoorde opmer king. Volgens sommigen zou de politie zelfs doelbewust een aantal cafés mijden, bang als ze zou zijn dat daar de toch al zo gespannen situatie zou es- calereif. Stuifbergen benadrukt echter dat daarvan absoluut geen sprake is. „Het is echt niet zo dat wij bang zouden zijn om sommige zaken bin nen te stappen. De gelegenhe den waar we nog niet zijn ge weest zullen we zeker nog wel een bezoekje brengen." dinsdag fakkeloptochten plaats. Woensdag is er rond de middag opnieuw een manifestatie bij het Tweede-Kamergebouw in Den Haag. Een bekende Neder lander onthult een beeld van de 'onbekende afgewezen vluchte- ling'. Oud-stadsadvocaat De Ruijter overleden De voormalig stadsadvocaat mr. P.J. de Ruijter de Wildt is eergisteren op 88-jarige leeftijd in Roden overleden. De Ruijter de Wildt vertegenwoordigde jarenlang als advocaat de ge meente Leiden, nadat hij vlak na de Tweede Wereldoorlog bekend was geworden als voorzitter van het na-oorlogs tribunaal in Leiden, dat onder meer oud-NSB'ers berechtte. Hij werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Hij was 23 jaar voorzitter van de 3 October-Vereeniging en daarvoor kreeg hij in 1974 de erepenning van de gemeente Leiden. De Ruijter de Wildt wordt morgen om 14.00 begraven op de begraafplaats bij het Groene Kerkje in Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13